Modernste techniek helpt politie bij de opsporing van Britse treinrovers raket kijk R ussen zetten in Parijs te Verbazing over structuur en energie van motoren Geen voorschrift voor kubus- margarine Nieuw spoor Om 25 miljoen Signalement Aan het venster Verfspatten ¥n snel toenemende mate krjjgt de politie de beschikking over hulpmiddelen voor het ophelderen van misdrijven. Een grote rol spe len hierbij elektronische appara tuur, computers, infrarode foto's en de toepassing van kernenergie en radioactieve isotopen. De Britse re gering heeft verscheidene laborato ria voor wetenschappelijk onder zoek ten dienste van de politie inge richt, één ervan in een vooraan staand studiecentrum voor atoom energie. Toch zijn al die hulpmid delen nutteloos als zij niet worden gebruikt in combinatie met de gron dige vakkennis van de individuele speurder. Scotland Yard te Londen beschikt bij de afdeling Opsporing Misdrijven, het wereldberoemde „Criminal In vestigation Department" over een aantal rechercheurs en technici, die tot de bekwaamste en meest ervaren experts op dit terrein mogen worden gerekend. Als zij, gebruikmakend van de wetenschappelijke hulpmiddelen, hun vakkennis in de strijd werpen, kan de misdaad op werkelijk doeltref fende wijze worden bestreden. Dat is wel bijzonder duidelijk aangetoond bij het intensieve speurwerk na de be faamde „Grote Treinroof". Bij dit onderzoek, gericht op het bijeenbrengen van wettig en overtui gend bewijsmateriaal, is van zo'n ideale combinatie sprake geweest. Het resultaat was, dat een aantal mannen, die aanvankelijk slechts als eventuele verdachten konden worden beschouwd, met volstrekte zekerheid als de daders konden worden ontmas kerd. wachting van de overval en nader hand toen zij de buit binnen hadden. Ja, zij waren druk in de weer ge weest met speelgoedgeld, terwijl op een paar meter afstand 25 miljoen in de vorm van echte bankbiljetten lag opgestapeld! Ten aanzien van Biggs getuigde in specteur Ray tijdens het proces, dat een duimafdruk zestien kenmerkende bijzonderheden bevatte, terwijl twee vingerafdrukken zeer scherp tien pun- en van overeenstemming vertoonden. Ook het alibi van James Hussey en dat van Brian Field kon door het bewijsmateriaal van de inspecteur worden ontzenuwd. Dr. Holden had in die tussentijd de aangetroffen verfsporen onderzocht. Het was duidelijk, dat de leden van de bende de gele verf hadden ge bruikt om de auto's een ander aan zien te geven. Bij dit werk moest ech ter de vrachtauto achteruitrijdend een halfvol blik verf hebben geraakt, waarbij dat was omgevallen. Niet al leen was verf tegen de onderkant van de auto gespat, doch er waren ook de nodige sporen op de grond achterge bleven. Een van de bendeleden had gedacht slim te zijn door de verfspat ten met een handvol aarde te bedek ken. Dit was echter juist een kolfje naar de hand van dr. Holden, die niet voor niets als een van de grootste ge rechtelijke deskundigen van Scotland Yard wordt beschouwd. Centimeter voor centimeter werd de grond rondom de auto's afge zocht. Daarbij werden sporen verf aangetroffen op grassprietjes en tussen de aarde op het erf van de boerderij. Monsters werden geno men. Nadat deze waren geanaly seerd, kwam dr. Holden tot de con clusie, dat iemand door de verfvlek ken moest zijn gelopen. Dit werd bevestigd doordat minuscule spoor tjes verf werden ontdekt op de pe dalen van een Landrover. Waar kwam de verf vandaan? In het laboratorium werd de verf met gebruikmaking van de modernste hulpmiddelen nader onderzocht. Di verse verffabrikanten werden inge schakeld. Tenslotte kon met absolute zekerheid worden vastgesteld, dat de verf deel had uitgemaakt van een be paalde partij, geproduceerd in een met name bekende fabriek. Terwijl het onderzoek nog in volle gang was, werd een van de mannen op de lijst van verdachten, Gordon Goody, aangehouden en geducht aan de tand gevoeld. Hij kon echter vlieg tickets laten zien om duidelijk te ma ken, dat hij ten tijde van de overval in Ierland had vertoefd. Getuigen zouden dat trouwens nader kunnen bevestigen. Goody beweerde; dat hij nooit van zijn leven in de buurt van de boerderij was geweest. Iedereen zal zich die „Grote Treinroof" herinneren. Een post trein uit Glasgow in Schotland naar Euston, Londen, werd in de nacht van 8 augustus 1963 nabij Chedding- ton in het graafschap Buckingham shire tot stilstand gebracht, waar bij een bedrag van 25 miljoen gul den in bankbiljetten werd buitge maakt. De bende had een schuil plaats ingericht in een boerderij, Leatherslade Farm, en het was daar dat de politie op het spoor kwam van interessant bewijsmate riaal. Evenals verscheidene andere En gelse graafschappen heeft Bucking hamshire een eigen politiekorps. De treinroof was echter zo'n ingewikkeld geval, er was zó duidelijk sprake van het optreden van vakmensen uit de onderwereld, dat de hoofdcommissa ris aanstonds een beroep deed op de bijstand van ervaren speurders van Scotland Yard. Te Londen werd toen een speciaal team voor de affaire van de treinroof in het leven geroepen. Twee geduchte speurders, Gerald McArthur, inspecteur van de recher che, en John Pritchard, brigadier rechercheur, trokken er meteen op uit. De meeste politiemensen, die bij het onderzoek werden ingeschakeld, waren reeds jarenlang lid van de „vliegende brigade" en als zodanig voortreffelijk op de hoogte van de topfiguren in de onderwereld. Zij wierpen zich allereerst op de taak, een zo volledig mogelijke lijst van potentiële verdachten samen te stel len, een enorm karwei. Maar alleen gebruikmaking van wetenschappelij ke hulpmiddelen heeft uiteindelijk tot een positieve identificatie geleid. Het overtuigende bewijsmateriaal, dat vele alibi's heeft ontzenuwd, bestond uit vingerafdrukken en spoortjes verf. Dat juist dit materiaal beschikbaar kwam, was in de eerste plaats te dan ken aan de vakkennis van Maurice Ray, inspecteur van de recherche, en dr. Ian Holden. Terwijl deze beide speurders van de „Yard" de boerderij en de om geving ervan aan een minutieus onderzoek onderwierpen, hadden inspecteur McArthur en het spe ciale commando reeds een lijst van verdachten samengesteld. Op deze lijst stonden onder meer de namen van Charles Wilson, Ronald Biggs, Gordon Goody, Bruce Reynolds, Charles White en Ronald „Buster" Edwards. Gedetailleerde signale menten en foto's van deze mannen werden via Interpol naar politie korpsen in de gehele wereld ge stuurd voor het geval het de man nen zou zijn gelukt uit Engeland te ontsnappen. In tal van landen kwam de politie in actie. Voortdu rend ondervond de „Yard" daarbij volle medewerking. In Engeland worden vingerafdruk ken doorgaans alleen als aanvullend bewijsmateriaal erkend, waarbij de experts dan terdege dienen aan te to nen dat de afdrukken die op de plaats van het misdrijf zijn gevonden en de vingerafdrukken van de verdachte zelf een voldoend aantal punten van overeenkomst bezitten. De mensen van Scotland Yard gaan ervan uit, dat als zestien punten van overeen komst zonneklaar kunnen worden aangetoond, het overtuigend bewijs van identiteit eigenlijk wel is gele verd. De „Yard" werkt overigens al zestig jaar lang met deze methode en daarbij is wel gebleken, dat zelfs tien punten van overeenkomst in vele ge vallen al toereikend zijn, met name als er sprake is van bijzonder karak teristieke lijnen in de afdruk van een duim, een wijsvinger of een complete handpalm. In de boerderij van Leatherslade trof de politie grote hoeveelheden in- Maurice Ray, inspecteur van de recherche, de expert bij uitstek van Scotland Yard op het gebied van vingerafdrukken. Dank zij zijn activiteit kon het eerste spoor worden ontdekt, dat rechtstreeks heeft geleid naar de ontmaskering van de bende van de grote treinoverval. geblikte levensmiddelen, werktuigen en slaapzakken aan, afgezien nog van de nofcmale inboedel. Het was duide lijk, dat een doorgewinterde vakman dit alles eens geducht onder de loep moest nemen. Daarom werd een be roep gedaan op inspecteur Ray, een man met 31 jaar ervaring op dit ge bied. Inspecteur Ray merkte meteen, dat de leden van de bende bijzonder hun best hadden gedaan om vingerafdruk ken overal zo goed mogelijk uit te wissen. Zij hadden echter buiten de waard gerekend! De inspecteur ver diepte zich geruime tijd in de vraag, wat de bende al die tijd in de boerde rij kon hebben uitgevoerd. De aan zienlijke hoeveelheid levensmiddelen en de omvang van de uitrusting vormden immers een duidelijke aan wijzing, dat de misdadigers zich op een langdurig verblijf in deze schuil plaats hadden ingericht. De rovers moesten dan gebruik hebben gemaakt van de badkamer, het toilet, kookspullen, kopjes en kannen, messen en vorken en de afwasbak in de keuken. Voorts kon worden verwacht, dat leden van de bende om de beurt de wacht had den betrokken achter het venster. Zij zouden dan vast wel af en toe onbewust de hand hebben gelegd op het raamkozijn. Verfijnde apparatuur werd naar de boerderij gebracht om bij het onder zoek te worden ingeschakeld, appara tuur waardoor vingerafdrukken zicht baar worden door teruggekaatst licht, belichting van een donkere achter grond en verticale belichting. Inspec teur Ray en zijn medewerkers zoch ten de hele boerderij systematisch af, een lastig en tijdrovend onderzoek. Prisma's en speciale spiegels wer den gebruikt om de gewenste lichtef fecten te verkrijgen. Behoedzaam werden flessen gevuld met gekleurde vloeistof kalium-permanganaat is een voortreffelijk middel om zo'n kleur te krijgen teneinde eventueel aanwezige vingerafdrukken duidelijk te doen afsteken. Papiersnippers wer den „uitgerookt", dat wil zeggen be werkt met damp van sterk verhitte jodiumkristallen. Op deze wijze wer den onder meer stukken pakpapier, waarin gestolen bankbiljetten waren gebundeld, scherp onderzocht. Als een vingerafdruk op zo'n manier aan het licht komt, blijft het beeld slechts heel even zichtbaar, zodat onverwijld de nodige foto's dienen te worden ge maakt. Deze hoogst moderne opsporings methoden werden toegepast als on derdeel van de beproefde werkwijze bij een methodisch onderzoek. Drie dagen lang had inspecteur Ray er zijn handen vol aan. Ofschoon de le den van de bende zich bijzonder had den uitgesloofd om alle sporen uit te wissen, gelukte het vijf afdrukken van vingers en twee afdrukken van een handpalm op te sporen. Nader hand konden twee vingerafdrukken en een afdruk van een handpalm wor den geïdentificeerd als die van Char les Wilson, twee vingerafdrukken als die van Ronald Biggs en een afdruk van een handpalm als die van Tho mas Wisbey. Maar er was méér! In de bijgebouwen van de boerde rij waren een vrachtauto en twee auto's van het type Landrover aan getroffen. Bij een nauwgezet onder zoek kwam opnieuw een afdruk van een handpalm aan het licht. Deze bleek later afkomstig te zijn van James Hussey. De aandacht van de speurders werd echter voor al getrokken door sporen van gele verf. Toen werd dr. Holden aange trokken om monsters in ztfn labo ratorium te onderzoeken. Het onderzoek van de vingerafdruk ken ging intussen onverdroten voort. Afdrukken van vingers van Wilson waren aangetroffen op een busje met tafelzout, op een vensterbank en op het cellofaan omhulsel van een pakje verbandgaas. Tijdens de rechtszaak getuigde inspecteur Ray later, dat in één afdruk zestien typische kenmer ken waren ontdekt en dat twee ande re afdrukken elf karakteristieke pun ten vertoonden die volkomen in over eenstemming waren met Wilsons vingers. Hij verzekerde de rechtbank, dat geen twijfel mogelijk was. Daar mede was Wilsons bewering, dat hij nimmer in de buurt van die boerderij had vertoefd, van de tafel geveegd. Wat betreft Ronald Biggs waren duidelijke afdrukken gevonden op een kookplaat in de keuken, op een flesje ketchup en op de doos van een Mono- poly-spel, waarmee de leden van de bende de tijd hadden gedood in af- Een vrachtauto en twee Landrovers, die een rol hebben gespeeld bij de overval op de posttrein op 8 augustus 1963, een misdrijf dat de Britse geschie denis is ingegaan als „The Great Train Robbery". Zij staan hier nog op het erf van de boerderij in het graafschap Buc kinghamshire, die een tijdlang als hoofd kwartier van de bende heeft gediend. Zo werd de Wostokdraagraket door de Russen op Le Bourget te kijk ge zet. Duidelijk zijn twee van de vier „aanjagers" zichtbaar die langs de eerste trap zijn aangebracht. Het voorste deel met de initialen van de Sowjet-Unie is de laatste (derde) ra- kettrap mét het ruimteschip dat door een neuskegel wordt beschermd. Die kegel valt in de ruimte af, zodat de bolvormige cabine vrijkomt. O dingsruimten van de motoren zijn aangebracht. In deze kamers worden brandstof en zuurstof, die uit aparte tanks komen, in de ideale verhouding gemengd alvorens via tientallen klei ne ventielen in de motorkap te wor den gespoten. De Amerikanen bren gen brandstof en zuurstof recht streeks in de raketmotor. Ook omtrent de besturing van de Sowjetrussische raketten is nu veel duidelijk geworden. Tot voor kort werd nog verondersteld dat de vlieg richting van de raket werd beïnvloed met behulp van in de uitlaatstraal ge plaatste grafietroeren. Zo gebeurde dat ook bïj de V-2. Maar nu blijkt dat de Russen, evenals de Amerikanen, gebruik maken van draaibare raket motoren. Hetzelfde principe past ook Von Braun toe in zijn Saturnus-5 maanraket. Overigens heeft die 120 meter hoge reus een stuwkracht van 3750 ton waarvoor slechts vijf moto- rep nodig zijn! Het lijkt erop dat de Russen plot seling hun koers totaal hebben om gegooid. Op Le Bourget lieten zij behalve hun Wostokraket en bijbe horend ruimteschip een keur van satellieten zien: enkele exemplaren uit de mysterieuze Kosmos-serie, waarover tot nu toe uiterst weinig bekend is gemaakt, de zwaarge wicht Proton (12,2 ton), de Loena'i 9 en 10. Ook present was een model van de gigantische Molnia, een ver bindingssatelliet die zal worden ge bruikt voor een wereldomvattend televisieprogramma waarbij ook Amerikaanse communicatiesatellie ten zullen worden ingeschakeld. Wij konden niet aan de indruk ont komen, dat de Russen met hun gro tere openhartigheid een massa good will winnen. In elk geval stalen zij de men en trokken zij met hun satellie- men en trokken zij met hun satellie ten heel wat meer bekijks dan dt Amerikanen, die als enige forse in breng een Apollocapsule tentoonstel den. Eerlijkheidshalve moet hierbij wél worden aangetekend dat de Amerika nen grotendeels met materiaal kwa men dat in de toekomst zal worden gebruikt, terwijl de Russen veelal juist zaken exposeerden die inmiddels door nieuwe ontwikkelingen volkomen in de schaduw zijn gesteld. Zo is het zeker dat de nieuwste raketmotoren van de Russen heel wat sterker zijn dan de exemplaren die in de Wostok raket werden toegepast. Het is zelfs zeer waarschijnlijk dat reeds in 1961, toen Gagarin zijn eerste ruimtevlucht maakte, krachtiger motoren beschik baar waren. Vermoedelijk heeft men de voorkeur gegeven aan een wat zwakker maar meer beproefd type, waardoor de kans op mislukking aan zienlijk werd verkleind. door T. A. SANDROCK, politie-verslaggever van de „Daily Telegraph", Londen BRUSSEL De EEG-commissie streeft naar een oplossing van de pro blemen als gevolg van verschillende na tionale voorschriften inzake de verpak king van levensmiddelen in de EEG. Zij is er echter geenszins van over tuigd, dat de bescherming van de con sument tegen fraude en vervalsing of het risico van vergissingen bij het kopen van levensmiddelen gezocht moet worden in een regeling voor de vorm van de produkten. De commissie heeft dit verklaard in antwoord op een Europese parlementai re vraag van de Nederlandse afgevaar digde ir. Vredeling, over bericht dat de mogelijkheid zou worden besproken om voor margarine een verpakking in ku busvorm voor te schrijven. Het probleem van de verpakking van levensmiddelen is wel een van de vele kwesties die men bezig is te harmoni seren, aangezien de nationale regelin gen op dit punt vaak sterk uiteenlopen, aldus de EEG-commissie. Voor marga rine is dit probleem van bijzonder be lang omdat vijf EEG-landen een bepaal de vorm voor de verpakking voorschrij ven- Tweeëndertig uitlaten telt de Wostok draagraket. De grote motoren hebben slechts een stuwkracht van 25 ton, even veel als de V-2. Uit de gegevens die nu mét de Wostokraket zjjn beschikbaar ge steld, blijkt duidelijk de opbouw en de werking van het gevaarte. De raket is als volgt samengesteld: 1. Een eerste centrale trap met vier vaste motoren benevens vier kleine draaibare uitlaten voor de be sturing 2. Vier afwerpbare „halve trap pen". Dit zijn complete kegelvormige raketten die om de eerste trap zijn gegroepeerd. Zij worden tegelijk met de centrale trap gestart, doch vallen af als zij leeg gebrand zijn. Ook deze raketten hebben elk vier hoofdmoto ren. Bovendien zijn zij uitgerust met twee kleine draaibare motoren voor de besturing; 3. Een tweede trap met een iets grotere diameter dan de eerste. Waarschijnlijk heeft deze tweede trap dezelfde voortstuwingsbronnen als de eerste; 4. De derde trap met één motor en vier kleine besturingsraketten. Deze trap komt samen met het ruimte schip in een grote baan om de aarde. De expositie op Le Bourget heeft nieuw licht geworpen op bepaalde constructieprincipes van de Russische raketten. Zo is gebleken dat de Rus sen gebruik maken van zogenaamde vóórmengkamers, die op de verbran- Er werd huiszoeking gedaan in de kamer, die hij geruime tijd had be woond. Daarbij werd onder meer een paar schoenen voor onderzoek in be slag genomen. Tussen het stiksel van een van de zolen vonden de speurders verdachte vlekjes. Onder de micro scoop kwam aan het licht, dat er sprake moest zijn van twee soorten verf. Eén bleek bij voortgezet onder zoek volkomen te kloppen met de gele verf, die op het erf van de boerderij was aangetroffen, de andere stemde geheel overeen met verf op een van de auto's die daar hadden rondgere den. Ook het alibi van Goody was daarmee van de baan. Hiermede had het „commando- treinoverval" prachtig materiaal in handen gekregen om de andere ver dachten uit te horen. Het spoor leidde tevens naar mensen die nog niet eer der bij het onderzoek waren betrok ken. Eén man die de politie eigenlijk al meteen in hoge mate heeft verdacht is nooit gevonden. Het is Bruce Rey nolds. Aangenomen wordt, dat hij al geruime tijd in het buitenland ver toeft. Twee anderen, Wilson en Biggs, zijn naderhand uit de gevangenis ont snapt en zullen nu ook wel ergens veilig zijn ondergedoken. Het zal niet gemakkelijk zijn Rey nolds door de knieën te krijgen na zo lange tijd, gesteld dat hij alsnog wordt aangehouden. Als Wilson of Biggs echter in het buitenland wor den gegrepen ook Interpol speurt naarstig verder! dan zullen de vin gerafdrukken van Scotland Yard op nieuw het wettig en overtuigend be wijs bij het vaststellen van de identi teit moeten leveren. (Van een medewerker) De indruk die deskundigen op de lucht- en ruimtevaartshow te Parijs hebben gekregen van de gro te trekpleister van de tentoonstel ling, de Russische Wostokdraagra ket, is volkomen tegengesteld aan die van het publiek. Iedere argeloze bezoeker móest wel in de ban ko men van de futuristische vormen van het meer dan 38 meter lange, hei-wit geschilderde projectiel, dat met zijn 32 goudglanzende uitlaten geen twijfel liet bestaan aan zijn vermogen. Maar de deskundigen er liepen heel wat al dan niet ge- uniformeerde druk fotograferende Amerikanen rond de op een knalro de spoorwagen opgestelde Sowjet- ruimtetroef reageerden totaal anders. Juist dat grote aantal raketmotoren torpedeerde de voorstelling, die velen zich tot nu toe hadden gemaakt van de kracht van de Russische raketmo toren. Immers, de totale stuwkracht van de Wostokdraagraket bedroeg zoals Titow eens heeft onthuld 600 ton. Deelt men dat getal op de 24 hoofdmotoren (verscheidene kleine motoren voor de besturing buiten be schouwing latend) dan komt men op 25 ton per motor. Dat is precies de stuwkracht van de V-2, waarmee de Duitsers in de oorlogsjaren Londen en Antwerpen bestookten. Met één klap waren daarmee de verhalen over super-stuwkracht en dito brandstoffen van de baan. De sa menstelling van de stuwstof van de Wostokraket werd trouwens óók ont huld op de 2ste „Salon Aéronautique et Spatial": vloeibare zuurstof en koolwaterstoffen. Het blijkt nu ook, dat de Russen zich van een voor het Westen mislei dende terminologie hebben bediend, toen zij in de afgelopen jaren sum miere gegevens over hun „superra ket" verstrekten. Begin mei 1962 zei kosmonaut Herman Titow bij zijn be zoek aan Washington, dat zijn raket bestond uit zes motoren, samen 600 ton sterk. Deskundigen van het Ame rikaanse ruimtevaartbureau NASA trokken daaruit de conclusie, dat de eerste trap van de draagraket vier, de tweede twee motoren zou bevatten van elk 100 ton vermogen. Nu pas blijkt dat de Russen ook een bundel van vier motoren een „motor" noe men. Eens te meer is dit een bewijs dat de Russen ware meesters zijn in het formuleren of zo men wil: camou fleren van hun „onthullingen". Te gelijkertijd is het een waarschuwing. Men kan niet voorzichtig genoeg zijn met het interpreteren van Russische gegevens!

De Vallei | 1967 | | pagina 13