Nederlandse amateurelftal niet naar de Olympisch e Spelen Effectief spelend DOVO gaf Velox-jeugdselectie geen kans VZC-dames boekten eerste winst tegen Brandenburg Mike Hailwood en Phil Read snelste op eiland Man Nederlandse ploeg uitgeschakeld Ned. afvaardiging voor Wimbledon Adelaar naar Lierse SK Ab Geldermans chauffeur van Wagtmans Lid muziekkorps bij interland overleden De Merino's krijgt nieuwe trainer Vanavond Veenendaal versus militaire selectie VZC-heren morgen tegen rivaal Flevo-Nijkerk f^iócA Na nederlaag van 1-0 tegen Finnen sportief vaderdaggeschenk Opening Stenmantoernooi op Salamander-sportpark Waterpolo Te mooi Misvatting Ijverig Techniek Overweldigend Tennis Transfernieuws Reserve-heren Vele modellen en kleuren Vanaf 5.95 DONDERDAG 15 JUNI 1967 ARNHEM Door een doelpunt van de Finse links buiten Laine in een periode waarin het Nederlandse ama teurelftal oppermachtig was, heeft Finland zich gisteren in Arnhem met veel pijn en moeite geplaatst voor de tweede ronde van het kwalificatietoernooi voor de Olym- In Finland is voetbal een zaak van amateurs waardoor er met zorg aan nationale elftal kan worden gebouwd Daar is in Nederland geen sprake van. Spelers van kwaliteit worden doorgaans snel opgeslokt door het veeleisende be taalde voetbal en trainer Plooyer moet het meestal doen met materiaal, dat toevallig overblijft. Dat maakt deelne ming van de Nederlanders in voorron den van het Olympische toernooi trou wens toch als tot een discutabele zaak. pische Spelen in Mexico. Het gelijke spel (0-0), dat de Ne derlandse voetbalploeg in Helsinki had behaald, werd eigenlijk beschouwd als een pijnlijke vergissing van de Finnen, die tenslotte al overwinningen hadden behaald op onder meer Oostenrijk, Zweden en Denemarken. De Finnen werden, ondanks dat ge lijke spel op eigen veld, toch als favo rieten beschouwd. Dit nu bleek gisteren op het veld van- Vitesse een duidelij ke misvatting. Het Nederlandse ama teurelftal, dat in de 39 wedstrijden, die het in zijn weinig roemrijke geschiede nis speelde, slechts drie keer tot winst kwam was heer en meester in dit duel. Het overrompelde zijn weinig impone rende tegenstander met hartstochtelijk voetbal op alle fronten. Slechts tot één ding bleken de Nederlands echter niet in staat: tot het maken van doel punten. Een onmogelijke treffer van Laine een kwartier na rust was voor het bijzonder matige Finse team een erg ruime beloning voor tweemaal drie kwartier onmachtig voetbal. De zeer ijverige Nederlanders toon den zich in eerste instantie weinig ge ïmponeerd door de reputatie van de krachtig gebouwde Finnen. Daar was ook weinig reden toe. De aanvallen van de Finse voorhoede waren vertederend doorzichtig en het gebrek aan tempo gaf de Nederlandse defensie alle tijd handelend op te treden. Profiterend van de teleurstellende start van zijn tegen stander, probeerde Nederland het ini tiatief naar zich toe te trekken. Het werd echter geconfronteerd met een ro buuste verdediging, waarin men vrij hardhandig en soms nogal onbeheerst tot daden overging. Toch bracht de Nederlandse aanvals- linie, vooral dank zij aanvoerder De Wit van ZVV, enige onzekerheid in het vijandelijke strafschopgebied. Fraaie kansen voor onder meer De Ridder en De Wit maakten de onrust in de Finse gelederen nog groter en een ongelukkige terugspeelbal van Syrjavaraa resul teerde na een half uur bijna in een doelpunt. Doelman Nasman was echter een fractie van een seconde eerder bij de bal dan de aanstormende De Ridder. Opmerkelijk was de uiterst matige techniek die de Finnen demonstreer den Pas tegen het einde van de eerste helft kwamen zij onder leiding van de hard dribbelende Kumpulamp tot enige tegenstand van betekenis. Toch bleven de Nederlandse ama teurs de wedstrijd voor een groot deel beheersen en kort voor rust onder streepte De Wit nadrukkelijk Neder lands kans op winst met een fraai schot dat echter tegen de paal belandde. In de tweede helft werden de Finnen bij wie Hyvarinen II was vervangen door Toivola meteen weer onder hevi ge druk gezet. Nederland, nu nog veel zelfverzekerder en duidelijk bewust van De Finse doelman Nasman onder schept een kopbal van De Ridder. A De Nederlandse aanvoerder De Vries springt hoog over een Finse verde diger tijdens een aanval op de Finse veste. zijn eigen kracht, ontketende een hef tig offensief, waaronder de chaotisch opererende Finse defensie bijna be zweek. Met de moed der wanhoop knal den de steeds forser optredende Finnen de ballen blindelings links en rechts uit hun strafschopgebied en Makipaa schoot de bal bijna in eigen doel. De overmacht van de Nederlanders was zo overweldigend groot dat de aan dacht van de begerig oprukkende Neder landse verdedigers van de povere Fin se voorhoede werd afgeleid. Bij een van de zeer incidentele aanvallen van de Finnen werd die fout onbarmhartig zwaar afgestraft. Een vriendelijke boog- bal van Hyvarinen I kwam tegen de paal en de volkomen vrij staande Laine kwam razendsnel in actie. Met een NOTTINGHAM (ANP). Alle leden van het kleine Nederlandse groepje, dat aan het internationale tennistoer nooi van Nottingham deelneemt, zijn thans uitgeschakeld. In het damesenkelspel verloor Judith Salomé van de Zweedse Eva Leijo- shufrid met 64, 57, 46. Nadat Els Veentjer-Spruyt de Australische Langsford met 62, 64 had geklopt, werd ze uit de strijd gehaald door de Zweedse Eva Andersson met 57, 63, 26. Bij de heren boog Fred Hemmes voor de Australiër Wilson (36, 911). Peter Soeters behaalde eerst nog een zege op de Brit John Saunders van 63, 63 alvorens hem de verdere weg werd versperd door de Japanner Mori: 46, 46. DEN HAAG Behalve Tom Okker, Trudy Groenman, Betty Stöve, Astrid Suurbeek, Els Veentjer-Spruyt en Jan Hajer, wordt ook Lidy Jansen-Venne- boer direct tot de enkelspelen van het hoofdtoernooi van de All-England tennis kampioenschappen in Wimbledon toege laten. Peter Soeter, die zich met Niek Fleury voor het heren dubbelspel en met Ada Bakker voor het gemengd dub belspel voor het hoofdtoernooi moet kwalificeren is voor het enkelspel afge wezen, Niek Fleury moet zich kwalifice ren voor het enkelspel- Trudy Groenman, die door de Konink lijke Nederlandse Lawn Tennisbond met een door de organisatoren van het Wim- bledontoernooi aan te wijzen speelster voor het dames dubbelspel was inge schreven, is voor dit onderdeel niet ge accepteerd. simpele beweging van zijn voet schonk hij Finland volkomen onverwachts een kostbare voorsprong, 0-1. Onafgebroken zette Nederland de strijd voort. Weer kwamen er kansen, maar opwindend vakwerk van de koelbloedi ge Finse doelman Nasman.stond doel punten van de wat vermoeid rakende Nederlandse voorhoede in de weg. Toeschouwers: 8.000. Scheidsrechter Burquet (België). Nederland: Bos (Vlissingen), Del- motte (Middelburg), Lannee (AFC) Mel (DCG), De Vries (ZW), Scheu- rink (Quick 20), Leget (UVS), De Vos (Middelburg), De Wit (ZVV), Ouwens (TOP), De Ridder (Vlissingen). Finland: Nasman, Makipaa, Kilponen, Kautonen, Aho, Hyvarinen I, Syrjava raa, Kumpulamp, Lindholm, Hyvarinen II (Toivola), Laine. ADVERTENTIE - A De jeugdige Henk Ooink (13) uit Haaksbergen en lid van de voetbal club Bonifacius Boys werd gisteravond vóór de amateurinterland door de voor zitter van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, de heer Meuleman, officieel verwelkomd als zeshonderdduizendste lid van de bond. DEVENTER. Adelaar gaat de Deventer eredivisieclub Go Ahead ver laten. Hij heeft een contract getekend met de Belgische voetbalclub Lierse SK, waarvoor hij het nieuwe seizoen zal uitkomen. De Venlose eerste-divisievereniging FC WV heeft de amateur Tón van Eist een contract aangeboden. Van Eist kwam uit voor de tweede-klasser Wit- tenhorst. Bij DOS uit Utrecht werd Johan Plageman op eigen verzoek op de transferlijst gezet. De nieuwe eredivisieclub NEC plaatste Hoogstraten, Van Erp en Derksen op de lijst. DEN HAAG De KNWU heeft een oplossing gevonden voor het probleem rond de chauffeur van de ploegleiders- wagen in de Tour de France. Woensdag avond is overeenstemming bereikt met Ab Geldermans, di ede zieke Franse chauffeur Jacques Ducoutumany zal ver vangen. Ab Geldermans en ploegleider Wout Wagtmans hebben al eerder samenge werkt. Zij reden samen in de Neder landse ploeg in 1961, het laatste jaar waarin volgens de landenformule werd gereden tot de Tour-organisatie voor de komende ronde weer van de merken ploegen tot de landenploegen terugkeer de. Het is de tweede grote etappenwed- strijd, die Ab Geldermans na zijn af scheid uit de actieve wielrennerij gaat volgen. Hij was dit seizoen al leider van de Nederlandse amateurploeg in War- schau-Berlijn-Praag. ADVERTENTIE 1007» genot VEENENDAAL Niet op het Panhuis-terrein, maar op het Salamander-sport park werd gisteravond 't door DOVO georganiseerde Stenman-toernooi geopend met de wedstrijd DOVO tegen de betaalde jeugd van Velox. Dat de Veenendaalse ploeg snel geacclimatiseerd was op het terrein van v.v. Veenendaal, werd de toeschouwers al spoedig duidelijk, daar de pupillen van trainer Hol deze avond een geweldige party voetbal speelden en de betaalde jeugdselectie van het Utrechtse Velox met een 5-2 nederlaag naar huis stuurden. Vooral voor de rust was DOVO supersnel en bijzonder gevaarlek. De voorhoede draaide geweldig (met o.a. ex-Veenendaal-speler Aart Gerritsen) en ook Van Kooten was weer te rug in de DOVO-gelederen. Hy voldeed byzonder goed op de linksbuitenplaats. De Velox-mannen waren weliswaar technisch beter en kwamen tot verras send goede combinaties, maar het duurde allemaal te lang en enkele spelers wil den het te mooi doen, zodat de defensie van de Veenendalers steeds op tyd kon ingrypen. Eén DOVO-speler was deze avond wel byzonder goed in vorm en dat was keeper T. van Hardeveld, die zijn doel op werkelyk magnifieke wyze ver dedigde. De jeugdige spelers van Velox keken by het rustsignaal al tegen een 4-0 achterstand aan. In de achterhoede van DOVO stond Achterberg weer opgesteld, terwijl Overeem op de halfplaats opereerde. DOVO draaide de eerste helf gewei- VEENENDAAL Gisteravond doken de VZC-dames weer in het koude water om de competitiestryd te spelen tegen 't Bilthovense Brandenburg 2. De Veenen daalse formatie was ditmaal lang niet compleet, maar hoofdzakelyk dank zy een goede dekking in de verdediging kon men een verdienstelyk gelyk spel uit het koude Bergbad-water slepen. Kort voor tijd kreeg Brandenburg een strafworp toegewezen en dat betekende de geiykmaker. Hierdoor kreeg Brandenburg iets meer dan de ploeg toekwam. Bij een der eerste aanvallen van VZH kwam middenachter Van Bran denburg wat in de verdrukking en kon niet anders doen dan de bal wat ge vaarlijk op de goalie terugspelen. De ze rekende niet op een dergelijke ma noeuvre en liet de bal in het doel ca ramboleren (10). Voor rust werd er verder niet meer gedoelpunt. Na de pauze wederom twee hard vechtende ploegen. Met iets meer overleg (en vooral iets meer conditie) DOUGLAS —De Brit Phil Read heeft woensdag in de Tourist Trophy races op het eiland Man met zijn vier cilin der Yamaha een overwinning behaald in de 125 cc-klasse. Zijn landgenoot Stuart Graham met Suzuki bezette de tweede plaats voor de Japanner Akiya- su Motohashi met Yamaha. Read, die won na een van de felste duels, die ooit in de geschiedenis van de T.T. op Man zijn uitgevochten, leg de het bergparcours, dat 3-maal moest worden gereden, af met een' gemiddel de snelheid van 156,87 km per uur- Slechts 3,4 seconde na Read ging Stu art Graham, een zoon van de in 1953 verongelukte vermaarde motorrenner Lesely Graham, die in datzelfde jaar op Man in de 125 cc-klasse zegevierde, over de eindstreep. De uitslag van de 125 cc-klasse luidde: 1. Phil Read (Gb) op Yamaha, 182,17 km in 1 uur 9 min. 40.8 sec, (gem. van 156.87 km/u); 2. Stuart Graham (GB) op Suzuki 1.09.44.2 (gem. 156.75 km/u); 3- Akiyasu Motohashi (Japan) op Ya maha 1.11.49.6 (gem. 152.18 km/u); 4. D. Simmonds (GB) op Kawasaki in 1.13.40; 5. K. Carruthers (Australië) op Honda 1.17-42; 6. F. Curry (GB) op Honda 1.18.00. Snelste ronde: Read 23 min. 0,8 sec. (gem. 158.29 km/u). De Engelsman Mike Hailwood heeft met zijn zescilinder Honda de wedstrijd in de 350 cc-klasse gewonnen. Hij leg de de zes ronden over het bergpar cours met een totale lengte van 364.24 km af in twee uur, negen minuten en 45.6 sec-, hetgeen neerkomt op een ge middelde snelheid van 168.370 km per uur, een nieuw record voor Man. Hail wood vestigde nog een record, hij reed een ronde in 21 min. 0.8 sec, hetgeen een recordgemiddelde van 173.36 km per uur opleverde. Hailwood behaalde zijn elfde overwin ning op Man en kwam daarmee boven het totaal van de Ier Stanley Woods, die tien keer op Man zegevierde. De Italiaan Giacomo Agostini, die op zijn MV ruim drie minuten na de win naar finishte, werd tweede en de En gelsman Derek Woodman op MZ klas seerde zich als derde. De uitslag van de 350 cc-klasse luidde: 1. Hailwood (Eng) op Honda, 364.24 km in 2 uur 9 min. 45-6 sec. gem. snel heid 168.37 km/uur; 2. Agostini (It) op MV, 2.12.48.8, 164.60 km/u; 3. Wood man (Eng) MZ, 2.20.53.6, 155.14 km/u; 4- Pagani (It) Aermacchi, 2.23.8.4, 152.71 km/u; 5. Conn (Eng) Norton 2.23.20, 152.50 km/u; 6. Milani (It) Aer macchi, 2.24.13.6, 151.57 km/u. De stand voor het wereldkampioen schap in de 350 cc-klasse luidt na de race op Man: 1. Hailwood (Eng) 16 pnt, 2. Agostini (It) 12 pnt, 3. Pagani (It) 6 pnt, 4. Pasolini (It) en Wood man (Eng) 4 pnt, en 6 Carfruthers (Austr), Conn (Eng) en Milani (It) 2 pnt. De stand voor het wereldkampioen schap in de 125 cc-klasse: 1. Read 20 pnt, 2. Ivy (GB) en Katayama (Japan) beiden 16 pnt, 4. Graham (GB) 12 pnt. ARNHEM Tijdens de tweede helft van de amateurwedstrijd Nederland Finland is een lid van de Enka-har- monie aan een hartaanval overleden. Kort nadat het korps in de rust voor een muzikale show had gezorgd, zakte de 44-jarige Arnhemmer J. T. K. A. Nijhüis ineen. Via de omroepinstallatie werd een dokter opgeroepen. Mond-op- mond-beademing mocht echter niet meer baten. zou VZC met nog een doelpunt de ze ge ongetwijfeld hebben kunnen veilig stellen, maar de spirit om een gevaar lijke rush op het vijandelijke doel te ondernemen ontbrak. De ploegen voch ten het duel hoofdzakelijk in het mid denveld uit. Tot vlak voor tijd een Brandenburg-speelster het doelgebied van VZC binnenzwom en onreglemen tair werd aangevallen door een VZC-verdedigster. De nog zeer jonge bondsarbiter wist toen niets anders te doen dan Brandenburg een strafworp toe te kennen. Deze werd feilloos benut, waardoor de strijd weer in evenwicht was gebracht (11). Wat VZC daarna nog probeerde, tot scoren kwam het niet meer en behaalde hiermee de eer ste winstpunt is deze competitie. Het derde herenteam, voor een groot deel samengesteld uit VZC's toekomst, speelde daarna tegen Vahalis 2 uit Tiel een heel andere wedstrijd. Met veel inzicht en snelle rushes werd de Vahalis-achterhoede volkomen uit el kaar gerukt en voor de rust wist de jonge Veenendaalse ploeg reeds een 61 voorsprong te behalen. Na de rust bleef de doelpuntenmachi- ne nog in werking en de score werd op gevoerd tot 91. Met wat meer over leg en wat minder egoïsme zou de winst nog belangrijk groter zijn ge weest. Deze VZC-formatie staat er nu bijzonder goed voor. De jongens-adspiranten gingen maan dagavond naar Tiel om de strijd aan te binden met de leeftijdsgenoten van deze vereniging. De Tielse jongens boekten een wat fortuinlijke 31-zege, maar gisteravond deden de nog bijzon der jonge VZC-knapen het veel beter. Tegen het gerenommeerde Hilversumse HZC behaalde men een 22-gelijkspel en dat was loon naar (zeer) hard wer ken. VEENENDAAL Naar wij van de secretaris van voetbalvereniging De Merino's vernemen, zal zijn club op zeer korte termijn een nieuwe oefen- meester contracteren. De keus is geval len op de heer G. Teunissen uit Tiel, die zelf nog actief voetballer is bij Eek en Wiel, in welk team hij op de spil- plaats opereert. De heer Teunissen heeft o.a. reeds bij TEC en Kesteren getraind, terwijl hij ook het Arnhemse SML onder zijn hoede heeft gehad. Het is nog niet be kend voor welke tijd voetbalvereniging De Merino's de Tielse trainer zal con tracteren. dig. Uit een scrimmage voor 't Velox- doel schoot Diepeveen in en een been van de linksback verhinderde de ope ningstreffer. Direct daarop werd de bal weer fraai voortgezet door Van Kooten, doch nu schoot Diepeveen in de lucht. De Veenendalers bleven zeer effec tief spelen en het doel van keeper Liberwerk stond voortdurend onder pressie. Uit een ingooibal van Van Beek, die ver mee naar voren was gekomen, kreeg Bert Visser de bal. Hij gaf een mooie voorzet, waaruit Gerritsen grandioos over de bal heen- schoot. Zijn ploeggenoot Diepeveen vergiste zich echter niet: 1-0. De thuisclub (op vreemd veld) bleef ver in de meerderheid en Henk van Kooten schoot zijn ploeg naar een 2-0 voorsprong met een schot, dat door een Velox-verdediger van richting werd veranderd. De Velox- mannen toonden zich bijzonder vaar dige voetballers, maar de (leuke) combinaties duurden aanzienlijk te lang. Aanvoerder Cabo was bijzonder snel, doch de defensie van DOVO wist zonder al te grote moeite de te genaanvallen van de bezoekers op kundige wijze af te slaan. Velox kreeg een geweldige kans om de ach terstand te reduceren, maar in plaats van te schieten gaf men de bal enkele meters voor het doel van DOVO af. Even later een ontstellend VEENENDAAL Vanavond om ze ven uur zal op het Salamander-sport park weer een aantrekkelijke wedstrijd worden gespeeld tussen de eerste uitga ve van v.v. Veenendaal en de sterke militaire selectie uit Ermelo, die twee weken geleden ook op bezoek was bij de jubilerende vereniging. De militairen, onder wie Jansen van NEC en de Veenendalers Ter Haar (GWV) en Sukkel, verloren de eerste ontmoeting met 4-3 na een prachtige wedstrijd. Veenendaal speelde deze avond een van zijn beste wedstrijden van dit seizoen en zal vanavond alles in het werk stellen om ook dit treffen in een overwinning om te zetten tegen het sterke militaire elftal. VEENENDAAL Vrijdagavond reist het eerste herenteam van VZC naar Nijkerk om daar aan te treden tegen rivaal Flevo. Altijd weer zijn de matches tussen deze twee ploegen bij zonder enerverend en dat Flevo een sterk team is ondervond VZC j.I. za terdag, toen het (incompleet) tegen Flevo aantrad in een toernooi en een 13 nederlaag moest incasseren. Een compleet VZC moet echter kans zien de wat tragere en oudere Flevo-forma- tie eronder te houden. Vooral op snelheid en tactiek moet VZC de nadruk leggen. Flevo speelt altijd zeer orthodox, maar is een moei lijk te nemen hindernis. Vooral de Nij- kerkse achterhoede treedt veelal zeer hard en resoluut op- De snelle VZC- voorhoede kan o.i. door dit Flevo on mogelijk in bedwang worden gehou den en de achterhoede, met Yvo Koo- men weer als middenachter, zal wel kans zien de wat trage Flevo-voorhoe- de te temmen. De verwachting is dan ook dat beide punten mee naar Veenen daal gaan. hard schot, dat door Van Hardeveld op welhaast onnavolgbare wijze on schadelijk werd gemaakt. Aan de andere kant brak Aart Ger ritsen door en tussen twee man in scoorde hij in /3e uiterste hoek (3-0). Vlak voor het rustsignaal kreeg Nico Diepeveen (in volkomen vrije posi tie) de bal uit een voorzet van Visser. Van dichtbij schoot hij angstwekkend hard in (4-0) en op de ke(e)per be schouwd was het maar goed, dat de doelverdediger van Velox de bal niet meer kon aanraken... Direct na de hervatting maakte linksbuiten Hilverts uit een diepte pass van Pot 4-1. Vijf minuten later verhoogde Diepeveen echter de sco re weer, nadat de keeper de bal had gestopt, deze losliet en de interna tional van DOVO opnieuw keihard in schoot (5-1). Velox kwam met een of fensief en rechtsbuiten Uittenbosch toonde zich bij de aanvallen van de aanvallen van de Utrchtenaren uiter mate gevaarlijk. Prachtig keeperswerk van Van Har develd en het feit, dat de Velox-spe- lers het te mooi wilden doen waren er de oorzaak van, dat Velox de achterstand niet kon inlopen. Een foutieve terugspeelbal van Van Beek werd door goalie Van Har develd fraai gecorrigeerd en even la ter maakte de Veenendaalse goalie een hard schot van Pot met verbluf fend gemak onschadelijk. Nadat het spel even was onderbro ken vanwege een blessure van Ger ritsen, werkte Dirven zich fraai door de roodwitte verdediging heen en dat betekende 5-2. DOVO bleef in de voorste gelederen bijzonder gevaar lijk. Uit een hoge voorzet van Diepe veen kopte Visser de bal goed voor, maar Van Kooten knalde hoog over. Van Hardeveld kreeg nog eenmaal een gevaarlijk schot te verwerken van Cabo, maar in de 5-2 stand op het scorebord kwam geen verande ring meer. DOVO had een geweldige wedstrijd gespeeld, terwijl het on miskenbaar technische team van Velox te veel breiwerk had laten zien. Wanneer de DOVO-mannen in de strijd om de landstitel zulk effectief voetbal hadden laten zien.... ADVERTENTIE VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA N.V., IKERKSTR. 25. AMSTERDAM. TEL. 23 27 27|

De Vallei | 1967 | | pagina 15