Veenendaals - dagblad „Er moet geld komen voor tanks 1L.K." Buiten Rassenrellen nog niet afgelopen „MAAK HAAST MET E-8 Koningin opende nieuwe havenmond WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Amsterdamse brug verbreed inde De krant wordt goed gelezen MAATREGELEN MOGEN DE PARAATHEID NIET SCHADEN Pleidooi voor een Christelijk sociaal-congres Filmcritici protesteren tegen prijs voor „Corsow" Israël stuurt z wa ar gewonden terug Kamerleden over Oost-Nederland 99 Zorgen over Achterhoek Egypte draait waterkraan weer open DANKWOORD VOOR T.V. Feestelijk gebeuren bij IJ muiden 6 Joden in Libië vermoord VRIENDELIJK (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Staatssecretaris J. CE. Haex heeft voor het leger een aantal radicale bezuinigingsmaatregelen aangekondigd Nuttigemaar niet beslist noodzakelijke uitgaven zullen worden geschrapt. De maatregelen kunnen echter niet worden uitgevoerd zonder de loyale medewerking van het militaire apparaatschrijft de staatssecretaris in een brief aan het personeel van de Koninklijke Landmacht. ONVOLDOENDE Duvelsdrek JEUGD POOGT ORDE TE HERSTELLEN VIËTNAMDEBAT Korter werken voor H.A.L.-kapiteins TRIOMFTOCHT 44 MIN. PER DAG HELEMAAL UNIEK Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reef.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 15 JUNI I967 4le JAARGANG BEZUINIGINGEN IN HET LEGER De militairen moeten in hun eigen omgeving nagaan op welke posten kan worden bezuinigd. Wie iets heeft ont dekt kan voorstellen doen aan zijn chef. Los daarvan zijn bezuinigings maatregelen van de legerleiding te verwachten. De kostenbesparing die de leger leiding voor ogen staat zal de paraat heid geen geweld mogen aandoen. De successen van de Israëlische strijd krachten hebben opnieuw bevestigd dat voor een werkelijk doeltreffend leger goed opgeleid en geoefend per soneel en een prima uitrusting eerste vereisten zijn, aldus de staatssecreta ris voor de landmacht in zijn brief. Zoals de zaken er nu voor staan zal in 1968 onvoldoende geld beschik baar zijn voor een afdoende gevechts uitrusting. Zo is er te weinig geld voor de vereiste aanbetalingen op de aankoop van nieuwe tanks voor het Eerste Legerkorps. Staatssecretaris Haex zei ons: „Dit is onaanvaardbaar. Een legerkorps dat met zijn uitrusting de mindere is van een eventuele tegenstander is een verkwisting op zichzelf. Geen enkele militair zou daar vrede mee hebben. Wij zouden ons volk, dat bereid is ie der jaar kapitalen aan zijn krijgs macht te besteden, een fagadenleger bieden, een leger met een misschien wel fraai en indriikwc^JtrMd uiterlijk, maar zonder werkelijke gevechts kracht. Daarom is ook een beperking van de opleiding en oefening niet aan vaardbaar. Daarom kan het geld er alleen maar komen door een drastisch drukken van de exploitatiekosten, de dagelijkse kosten van ons bedrijf die niet onmiddellijk met de gevechts- waarde van ons leger hebben te ma ken. In die geest is ook besloten". STAATSSECRETARIS HAEX uitgaven schrappen ARNHEM De voorzitter van de Christelijke bedrijfsbond voor de me taalnijverheid en elektrotechnische in dustrie (CMB) de heer J. Lanser heeft bij de opening van de tweedaagse algemene vergadering van zijn bond in .Arnhem een pleidooi gehouden voor een christelijk-sociaal congres. Meer dan ooit is naar zijn oordeel een christelijk-sociaal reveille nood zakelijk, teneinde bij alle onzeker heid en twijfel van het ogenblik de betekenis van het Christelijk geloof voor de maatschappij aan het licht te brengen. Werkgevers - en werknemersorga nisaties werken reeds samen in het convent van Christelijk sociale orga nisaties, maar met spijt stelde de heer Lanser vast, dat het hebben van een gemeenschappelijk uitgangs punt niet de garantie biedt van ge lijkheid van opvatting en handelen met betrekking tot de mens en de maatschappij. Als het goed is, zullen zowel werkgevers als werknemers, die de christelijke organisatie voor staan, die als een verontrustende si tuatie aanvaarden. Ernstig zal ge zocht moeten worden naar mogelijk heden om eensgezind uitdrukking te geven aan de betekenis van het Christelijk geloof voor het maat schappelijk leven. De gezindheid voor het houden van een christelijk-soci aal congres achtte de heer Lanser aanwezig. JJeze weinig aantrekkelijke naam gaven de oude veeboeren en schaapherders aan de Valeriaan, de bekende grote rose-bloeiende plant van slootkanten, lage w anvelden, vochtige weigrond enz. die we van juni tot september haar bloemen schermen ter hoogte van wel 1 m zien uitspreiden. Men zal daaraan destijds evenwel het oog niet hebben vergast, doch hield dit veeleer gericht op de werkzame bestanddelen van het ge was. Reeds uit de naam kunnen we dat afleiden, want valeriaan komt van „valeo" zich gezond voelen; oude ren schrijven hem toe aan de Romein se arts Plinius Valerianus. Vooral de wortel (Radix of Rhizoma Valerianae) werd in de geneeskunde gebruikt. Be halve de mens kalmeren van het centrale zenuwstelsel profiteerde ook het vee ervan en op vele boerde rijen hield men aftreksel of olie (Oleum Valerianae) in voorraad, om bij het vee optredende onderlijfskram pen, koliek, buikloop en epilepsie te kunnen bestrijden, want men liep toen niet gauw naar de dierenarts. Het medicament had zulk een afschuwe lijke stank, dat 't duvelsdrek werd geheten, doch merkwaardigerwijs houden katten veel van deze walge lijke geur; jachtopzichters, die van wanten weten, lokken hen ermee naar klem en val. Als we dit alles zo over wegen, kunnen we ons moeilijk voor stallen, dat de veldsla, waarmee we als allereerste lentegroente het win terse vitaminegebrek aanvullen, er familie van is. 15 juni '67 A. B. WIGMAN. ARNHEM Vijftien filmjournalis ten hebben gisteren een protesttele gram gezonden aan de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, nadat zij in de Arnhemse Film- week de vertoning hadden bijgewoond van de film „Corsow". Voor deze kor te film heeft de in de West werkende cineast Peter Creutzberg de Staats prijs voor filmkunst 1967 (vijfduizend gulden) gekregen. Het telegram luidt: „Ondergeteken den, Nederlandse filmjournalisten, aan wezig op de Filmweek Arnhem, hebben met verwondering kennis genomen van uw besluit de Staatsprijs voor film kunst 1967 toe te kennen aan de film „Corsow". Zij achten het onbegrijpe lijk dat deze film, die zo weinig repre sentatief is voor wat op dit tijdstip me de door het stimulerende werk van uw ministerie in de Nederlandse korte film leeft, als de beste uit twee jaar produktie kon worden uitverkoren. Zij vrezen dat deze bekroning niet alleen het prestige van de Staatsprijs voor film kunst schaadt; maar ook het vertrou wen van de filmers in het klimaat van de Nederlandse film zal ondermijnen". GENèVE Een woordvoerder van het Internationale Rode Kruis heeft meegedeeld, dat vandaag vijftig zwaar gewonde Egyptische en Jordaanse mi litairen zullen worden gerepatrieerd. De Jordaniërs, ongeveer de helft van het totaal, zullen over de weg van Tel Aviv naar Jordanië worden gebracht. D Egyptenaren zullen door de lucht naar Nicosia op Cyprus worden ge bracht met een vliegtuig van het Rode Kruis en vandaar worden vervoerd naar Cairo. De woordvoerder zei dat de eerdere melding over een uitwisseling van ge wonde gevangenen op een misverstand berustte .omdat de Egyptenaren waar schijnlijk geen zwaargewonde Israëli sche gevangen hebben. Het Rode Kruis heeft uit Israël een lijst met de namen van 700 gevangen genomen Egyptische militairen gekre gen. Egypte heeft een lijst met negen namen van neergeschoten Israëlische piloten overgelegd. Het Rode Kruis weet niets van een regeling over de repatri ëring van de vliegers. In plaats van een uitwisseling van krijgsgevangenen vindt er alleen een repatriëring van Arabische militairen door Israël plaat?. TAMPA (Florida) Een 120-tal jonge negers met witte helmen op is woens dagavond de negerwjjken van Tampa binnengetrokken met het doel rust en or de te bewaren na een officiële waarschuwing dat ernstige nieuwe ongeregeld heden zouden leiden tot een massief optreden van de politie. De helmen, die door de politie ter be schikking waren gesteld en die beschil derd waren met de letters „CYP" voor „City Youth Patrol", verschenen voor café's, op straathoeken waar zich moei lijkheden hebben voorgedaan en in res taurants. De tieners van de stad kre gen overal te horen: „Hou je gemak, we hebben al moeilijkheden genoeg ge had". De „CYP" was het antwoord van de negerbevolking van Tampa, op de drei ging met nieuwe moeilijkheden. Vijfhonderd manschappen van natio nale garde en politie worden in gereed heid gehouden voor het geval zich nieu we ongeregeldheden voordoen. Voor de derde achtereenvolgende avond is het woensdag in Cincinnati on rustig geweest. E^n blanke tiener kreeg een schotwond. Er kwamen tallo ze meldingen binnen over brandstich tingen met benzinebommen. De 15-jarige James Shirk werd door een groepje negers vanuit een rijdende auto neergeschoten. Volgens de politie is zijn toestand ernstig. Op vele plaatsen werden volgens de politie brandbommen gebruikt. Op di verse plaatsen werden onordelijke me nigten uiteen gedreven. Ruiten werden ingegooid. Tenminste 28 arrestaties werden ver richt. Rondtrekkende groepjes negers heb ben woensdagavond in de westelijke wij- Een kijkje bij de brug over de Singelgracht bij het Rhijnspoorplein te Amster dam, die van 34 tot 52 meter wordt verbreed. Tevens wordt er een ongelijk vloerse kruising gemaakt. DEN HAAG Tijdens het debat in de Tweede Kamer over de werkgele genheid in en de situatie van de textielindustrie heeft gistermiddag de heer Joekes (V.V.D.) er bij de regering op aangedrongen meer aandacht te beste den aan het totstand komen van de E-8 ter verbetering van de infrastructuur aan het oosten van Nederland. Hij was voorts van mening, dat men met de aanleg van het traject van Twente uit moet beginnen. Hij zei, dat de toestand in de katoenindustrie van Twente en de Achterhoek weliswaar reden tot zorg gaf, maar niet tot pa niek. De heer Boersma (a.r.) schaar de zich achter de steunmaatregelen van de regering, maar was niet ge lukkig met de manier waarop de za ken in Neede waren gegaan, waar een onderdeel van Van Heek de poor ten zal sluiten, zonder dat de onder nemingsraad of de vakbeweging hier van op de hoogte waren gesteld. Hij vroeg de regering te onderzoeken of in dit bedrijf toch nog mogelijkheden aanwezig zijn voor gedeeltelijke ex ploitatie. Indien hiervan geen sprake kon zijn wilde de heer Boersma graag in dit geval temporisering toepassen. Drs. Van der Mey (c.h.u.) vroeg de regering haar aandacht goed op Oost- Gelderland te richten, want daar is volgens hem de situatie slechter dan in Twente. Tijdens het debat stelde de heer P. J. Engels (KVP) dat, gezien het in dustriële klimaat van Twente en het peil van de sociale, culturele en on derwijsvoorzieningen, hij het niet no dig achtte Twente en Oost-Gelder- land tot stimuleringsgebied te verkla ren. Hij drong aan op de toepassing van de vestigingsfaciliteiten voor Nee- de De socialistische afgevaardigde E. A. Wieldraayer deelde mee, dat zijn fractie waardering heeft voor de toe gezegde steun aan de textielindustrie, maar hij verbond daaraan direct de opmerking, dat het complement van de steun ontbreekt. Die aanvulling zou z.i. moeten bestaan uit een herstruc turering van Twente en de Achterhoek, want daaraan hebben beide gebieden volgens hem behoefte. Wanneer de regering niet voldoende op deze sug gestie zou ingaan en niet komt met een herstructureringsplan voor beide gebieden als destijds voor Limburg verscheen, zal hij de Kamer hierover een uitspraak vragen, aldus de heer Wieldraayer. De heer De Goede van D'66 toonde zich verontrust over de toekomstige werkgelegenheid in Twente en de Ach terhoek. Hij wenste een diepgaand on derzoek naar de regionale structuur problemen en op het met kracht aan vatten van de daaruit voortvloeiende maatregelen. Ook de heer Wiebenga van de PSP beklemtoonde onder meer het grote belang van de E-8-verbinding. De Boerenpartij vond de maatrege len van de regering voor de textielin dustrie best, maar hij hoopte, dat de ze hulp niet de aanleiding mag zijn om de overheid een vinger in de pap van het bedrijfsleven te geven. (Zie ook elders in dit blad). De Tweede Kamer heeft besloten het debat over de politieke en militaire ontwikkeling in Viëtnam te doen houden op donderdag 29 juni a.s. GENèVE Egypte heeft de water voorziening van het schiereiland Si nai hersteldzo heeft het Rode Kruis in Genève vernomen. Vorige week hadden de autoriteiten in Cairo de bevoorrading via een buisleiding on der het Suez-Kanaal bij Ismailia stopgezetin verband met de Israëli sche opmars. In het Sinai-gebied zou den zich nog duizenden Egyptische militairen bevinden, die honger en dorst lijden. Bepaalde persberichten over de situatie waarin deze soldaten zich bevinden, zouden echter overdre ven zijn. Het Rode Kruis hoopt op korte ter mijn door middel van lucht verkennin gen te kunnen vaststellen, hoe de toe stand precies is. Op het ogenblik heb ben de Israëlische militaire autoritei ten echter „om militaire redenen" nog geen toestemming voor dergelij ke vluchten gegeven. Wel hebben zij toegezegd, dat de Israëlische strijd krachten de opdracht krijgen, zoveel mogelijk hulp te verlenen aan de ach tergebleven Egyptenaren. Later zeg de Israël het Rode Kruis toe dat er een vertegenwoordiger mee mag bij het zoeken in de Sinai-woestijn. Jordanië heeft aan de Verenigde Naties gevraagd om voedsel en kle ding voor de naar schatting 150.000 vluchtelingen uit het gebied ten wes ten van de Jordaan. Om voor deze vluchtelingen te zor gen heeft de Jordaanse regering bij Wadi Dheilil, 40 km ten noordoosten van Amman, een kamp geopend. Er worden nog twee kampen gebouwd, zeggen leden van de vluchtelingen- commissie. Ieder die zieh bij de nood- centra in Jordaanse scholen en Mos keeën heeft gemeld, krijgt zijn deel van de voorraden, maar deze zijn niet voldoende. Van onze scheepvaartredactie ROTTERDAM. De Holland-Ame- rika Lijn heeft voor haar gezagvoer ders een verkorting van de werktijd ingevoerd. Het besluit is door het College van rijksbemiddelaars goedge keurd. Buiten het normale verlof om zullen de gezagvoerders acht weken per jaar op non-actief worden gesteld. De di rectie van de HA.L. heeft zich intus sen gewend tot de bedrijfsvereniging voor de koopvaardij met het verzoek het jaarlijks terugkerende non-actief van de kapiteins te beschouwen als een periode van onvrijwillige werkloosheid. Iedere zeevarende, die buiten zijn schuld werkloos wordt, heeft recht op een uitkering van wachtgeld geduren de maximaal acht weken per jaar. Prinses Beatrix en prins Claus hebben zich gisteravond via radio en t.v. tot het Nederlandse volk gewend om het dank te zeggen voor de belangstelling bij de geboorte van prins Willem-Alexander. Zie ook elders in dit blad). IJMUIDEN „Amsterdam heeft nu een complete haven, geschikt voor de aanvoer van alle goederen met zeeschepen van maximale afme tingen". Op deze triomfantelijke wij ze reageerde de directeur van de Amsterdamse havens- en handelsin richtingen, de heer J. den Toom, op de vraag wat de nieuwe mond van het Noordzeekanaal in IJmuiden voor Amsterdam betekent- Voor Amsterdam is de dag van vandaag, de dag waarop koningin Juliana officieel deze nieuwe haven mond in gebruik stelde, dan ook een zeer bijzondere feestdag. Aan boord van het m.s. „Koningin Wilhelmina" is onze vorstin vanmiddag omstreeks drie uur de nieuwe havenmond bin nengevaren en heeft zij, na het uit spreken van een gelukwens aan een scheepsfluit getrokken, ten teken, dat zij hiermee de havenmond voor ge opend verklaarde. Op hetzelfde mo ment loeiden tientallen andere scheepsfluiten, sleepboten verander den in „waterorgels" en vuurwerk werd in de lucht geschoten, waarna aan parachutes de vier vlaggen van Amsterdam, Zaandam, Haarlem en Velsen-LJmuiden langzaam naar be neden kwanten. Het werd een ware triomftocht tot de Noordersluis, vanwaar de konin gin, de minister van Verkeer en Wa terstaat, drs. J. A. Bakker, de staatssecretaris van dit departement mr. J. Keyzer, de commissaris van de koningin in Noord-Holland, mr. Kranenburg de burgemeesters van de betrokken gemeenten, vertegenwoor digers van de vandaag opgeheven stichting Rijnmoitd-Noordzeeka- naal en de vele andere gasten, zich naar het gemeentehuis van Velsen, een van de laatste scheppingen van de architect Dudok, begaven. Hier bood mr. G. van Hall in zijn functie van voorzitter van de stichting Rijn mond-Noordzeekanaal de koningin een gouden herinneringspenning aan. Ruim 400 binnen- en buitenlandse gasten woonden deze bezegeling van een groots karwei, dat in 1961 was begonnen (op de tekentafel al wel eerder) bij. Een investering van 225 miljoen gulden is nodig geweest om deze grootse waterbouwkundige schepping tot stand te brengen en daarmee Amsterdam, Zaandam, Haarlem en IJmuiden „met hun tijd te laten mee gaan". ken van Dayton, waar zich ook in sep tember 1966 rassenrelletjes voordeden met flessen gegooid en winkelruiten vernield. De politie van Dayton kwam onmid dellijk in actie en sloot de wijken van de rest van de stad af. (VVVVNAAAAAAAAAAA/NAAA/VNAAAAAAAAAAAA/ O Het comité, dat in Rhenen a l'im- proviste de jaarlijkse tocht voor de bejaarden in elkaar heeft gezet, heeft gisteren veel waardering gekregen. De route die de 200 deelnemers woensdag kregen voorgeschoteld was tot het laat ste moment geheim gehouden en er werd bijzonder genoten van de rondvaart door de hoofdstedelijke havens en grachten. Ook de maaltijd in Ouwehands Dieren park werd alle eer aangedaan. In de nieuwe woonwijk „de Enge lenburg" te Veenendaal is in alle stilte de bouw van een nieuw bedehuis voor de gereformeerde kerk (vrijge maakt )van start gegaan. Men hoopt het gebouw nog dit jaar in gebruik te kun nen nemen. Het bestuur van de speeltuinvereni ging „Noord" gaat koninklijke goed keuring op de statuten aanvragen. Een groter probleem voor de vereniging is om een geschikte oppas te krijgen voor het toezicht op de spelende jeugd. De bewoners van „de Engelenburg in Veenendaal gaan de handen in een slaan om de leefbaarheid in deze nieuwe woonwijk te verhogen. De heer M. G. H. Hendriks heeft al vele reac ties gekregen op zijn circulaire waarin hjj zijn mede-bewoners polst over het wel en wee in deze wijk. In Wijk bij Duurstede gaat van avond het tiende klank- en lichtspel van start. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Een onderzoek dat vorig jaar door het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit is verricht, heeft uitgewezen dat bij 96 procent van alle Nederlandse gezinnen één ol meer dagbladen in huis komen. Bij veertien procent wordt meer dan één krant per dag gelezen. Van alle Neder landers boven de achttien jaar leest 86 procent, dat zijn acht miljoen mensen dagelijks zijn krant. Bijna iedereen, 94 procet, leest de krant thuis en on danks de televisie leest de helft van hen zijn krant 's avonds na zeven uur. Meer dan de helft leest de hele krant door, een derde leest alleen de dingen die interessant lijken, en tien procent leest alleen de koppen. Opvallend is dat men steeds meer tijd gaat besteden aan het lezen van kranten: gemiddeld 44 minuten per dag. In 1952 waren dit nog maar dertig minuten en in 1956 veertig minuten. De mannen doen gemiddeld negen minuten langer over hun krant dan de vrouwen. De welstand heeft enige invlod op het aantal dagbladen dat wordt gele zen. Het sterkst is dat bij de huis vrouwen. Per honderd huisvrouwen in de hoogste welstandsklasse worden 135 exemplaren van dagbladen gelezen. Bij de laagste welstandsklasse is dat 74. Een kledingadvertentie heeft bij de vrouwen de grootste kans te worden gelezen, 53 procet). Advertenties in de autobranche hebben bij de mannen de beste kans (44 procet). Het onderzoek, dat uniek is in Europa, bewijst volgens het Bureau voor Courantenpubliciteit dat zijn slag zin „De krant kunt u niet missen, geen dag", juist is. PARIJS Arabische menigtes heb ben in Tripoli tenminste zes Joden ver moord. In alle Joodse winkels van de stad werd brand gesticht. Dit heeft het Amerikaans Joods Comité woensdag vernomen van vluchtelingen uit Libië. Volgens het comité verkeren de 4500 Joden van Tripoli in een paniektoe stand. Zij durven hun huizen niet te ver laten. Sporadisch wordt een nieuwe overval gepleegd. Twee Joden zijn in Tripoli gestenigd. Een slager werd uit zijn zaak gesleurd en vermoord. Een Jood verbrandde levend in zijn auto en een oude dame en een jongen werden verleden week vermoord, toen zij de deur uitgingen om levensmiddelen te kopen. De menigten hebben op 5 en 6 juni te Tripoli zoveel automobielen met Mo- lotofcocktails vernield, dat sommige mensen aan een bombardement dach ten. De Joodse winkels waren gemak kelijk te vinden, omdat zij 's zaterdags gesloten blijven. ^VSAAAAAAiAA^AAAAA/^^^VA/WSAAAAAAAAA/NAA (Van onze weerkundige medewerker) Een storing boven Duitsland heeft op de meeste plaatsen enkele buien gebracht. In Zuid-Limburg viel de meeste regen, namelijk zes millimeter. Gelderland kreeg over het algemeen 2 tot 4 mm. neerslag. In het depres- siegebied boven het continent on weerde het gisteren vrij uitgebreid en zelfs werden enkele geïsoleerde on- weders gemeld uit Engeland, waar ze binnen de invloedssfeer van het stu rende hogedrukgebied boven Ierland tot stand kwamen bij een relatieve vochtigheid van slechts 30 procent Vermoedelijk waren ze de reactie op de vrij hoge temperatuur (23 graden C.), waarbij de gedwongen stijging van de noordelijke wind tegen berg land ook een rol moet hebben ge speeld. De rapporten kwamen vrijwel alleen uit het Penninisch gebergte. We hebben goede reden om aan te nemen dat het sinds vanmorgen vroeg heersende vriendelijke weertype met hooguit een verspreide bui zich in de tweede helft van deze week zal hand haven. De temperatuur toont een iets stij gende tendentie met te eerwachten middagmaxima van 1820 graden voor morgen. In West-Denemarken wordt het 22 graden, in Zuidwest-Noorwegen bijna 25 graden. Genoemd hogedrukgebied boven Ierland blijft stationair en ver sterkt zich nog iets.

De Vallei | 1967 | | pagina 1