Wijziging keur op watergangen „Meer inhoud geven aan eikaars bestaan SPEELTUINVERENIGING ZOEKT GESCHIKTE OPPAS Zwaai nu en 60 jaar terug Op reportage met DE VALLEI CADEAUS Gelijk jarig REIN KOK's BOUWKOSTEN BLIJVEN ONDER DE TWEE TON Instuif naar Amsterdam MIST u uw ^3550 ^^4079 Sleep ramde personenauto Engelenburg willen handen ineen slaan Stroom Bijeenkomst Plannen Wens van Gereformeerde (Vrijgem.) gemeente eindelijk vervuld Bewoners Kleuter naar het ziekenhuis De Driekleur op reis dagblad DE VALLEI? Bel: voor VADER bij Reel asseringsaf deling bracht 163 rapporten uit Rijdend Bijbelhuis begeleidt actie DONDERDAG 15 JUNI 1967 Bouw nieuwe kerk in Engelenburg gestart VEENENDAAL Op een terrein in de Engelenburg, ten westen van de Dr. Heksterschool is men begonnen met de bouw van een moderne kerk voor de Gereformeerde gemeente (Vrijgemaakt). Ds. H. Pool gaf het startsein voor de werkzaamheden; hij sloeg de eerste paal in de grond. Gisteren was het hei werk al voltooid en men verwacht dat de eigenlijke bouw nog aan het eind van dit jaar afgerond zal zijn. Kerk en interieur zullen een bedrag van onge veer 180.000 gulden vergen. Ongeveer vijf jaar geleden werden er al plannen voor de nieuwbouw gemaakt. De gemeente, die ongeveer tweehonderd leden telt formeerde een bouwcommissie en bracht via een fonds een flinke som geld voor de nieuwe kerk bijeen. Het gebouw zal plaats bieden aan 250 personen. Deze capaciteit zal ech ter kunnen worden vergroot tot 350 zit plaatsen. Een verplaatsbare wand maakt het namelijk mogelijk de kerk- zaal aanzienlijk te vergroten. Apart van het kerkgeboyw zal een bijzaal worden gebouwd. Ook de toren komt los van de kerk te staan. De bijzaal zal in hoofdzaak gebruikt worden voor het verenigingswerk. Tot nu toe ont brak het de diverse kerkelijke vereni gingen aan een geschikte accommodatie; men moest zich behelpen met het OCB-gebouw waarover men maar zeer beperkt kon beschikken. De vrijgemaakte gemeente in Vee- nendaal werd in 1948 gesticht en vond oorspronkelijk een onderkomen in de voormalige „Gelderse School", de hui dige W. van de Westeringhschool. La- RHENEN Bestuur en leden van de Instüïf maken zaterdag een jaarlijks uitstapje naar Amsterdam en Schiphol. Er nemen 36 jongeren aan deel. tot 17.30 U. —J j yj§•- tot 19.30 u. 1 Zaterdags 16.30—17.30 uur ter werden er kerkdiensten gehouden in de kleine zaal van het verenigings gebouw aan de Eikenlaan. In 1951 tel de de gemeente 50 leden, dit aantal is nu uitgegroeid tot ongeveer tweehon derd- Geruime tijd heeft men voorts ge bruik gemaakt van het OCB-gebouw. Geen wonder, dat in de loop der jaren de behoefte aan een eigen kerk steeds sterker werd gevoeld. De huidige predikant ds. H. Pool deed in augustus van het vorige jaar in Veenendaal zijn intrede. Zijn voor gangers waren ds. Smelik en ds. Wie- lenga. De gemeente kenmerkt zich door een grote of^rzin. Ds. Pool woont in een pastorie die eigendon is van de ge meente en het feit dat men nu een ei gen kerk is gaan bouwen, bewijst dat de activiteit in de gemeente groot is. Aan de eerste steenlegging van het kerkgebouw zal straks een officieel tintje worden gegeven, dit in tegenstel ling tot het heien van de eerste paal, dat zonder enig officieel vertoon plaats vond. RENSWOUDE Woensdagmiddag ontstond aanzienlijke materiële schade bij een botsing tussen een militaire vrachtwagen en een personenauto. De Veenendaler P. was net met zijn doch tertje op de Dorpsstraat ter hoogte van slagerij Eikelkamp uit zijn personen wagen gestapt toen een uit de richting Scherpenzeel komende sleep de perso nenauto van de Veenendaler ramde. Laatstgenoemde wagen schoof via het rijwielpad tegen een afrastering en werd zwaar beschadigd. De in uitvoe ring heel wat hechtere militaire wagen kreeg slechts lichte schade. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. De marechaussee nam de zaak in onder zoek. VEENENDAAL In de eerstvolgende vergadering van de provinciale staten van Utrecht komt een voorstel ter tafel het bijzonder reglement voor het water schap Grebbe te wijzingen ten behoeve van een behoorlijke taakvervulling van de keur op de watergangen. Men wil met de vaststelling van een keur, waarin een onderhoudsregeling wordt neergelegd, aansluiting verkrijgen bij de in het verleden gegroeide omstandigheden en de aard van dit gebied. Bij de oprichting van het waterschap Grebbe in 1948 in het kader van de wa- terschapsrechtelijke ordening in de Gel derse Vallei, is aan dit waterschap het beheer en onderhoud van een groot aan tal watergangen binnen zijn gebied op gedragen. De desbetreffende verplich ting daartoe is neergelegd in artikel 3 van het bijzonder reglement. In de praktijk was echter, reeds voor de op richting van het waterschap, een ande re onderhoudsregeling gegroeid, waar bij het merendeel van de in het regle ment bedoelde onderhoudsverplichtin gen door de ingelanden wordt uitge voerd. Door de verenigde vergadering wordt de toestand, zoals deze vanouds reeds bestaat, algemeen aannemelijk en rechtvaardig geacht. Het bestuur wenst thans ten behoeve van een behoorlijke taakvulling tot de vaststelling van een keur over te gaan. Een keur, waarin een nadere uitwer king van de reglementaire onderhouds verplichtingen zou worden gegeven, zou echter in strijd komen met de be staande onderhoudspraktijk. Beoogd wordt daarom de vaststelling van een keur, waarin een onderhoudsregeling wordt neergelegd, die aansluit bij de in het verleden gegroeide omstandigheden en de aard van het gebied. In de thans voorgestelde redactie is verder niet meer tot uitdrukking ge bracht dat ook het beheer van de daar genoemde watergangen bij het water schap berust omdat dit reeds voort vloeit uit de algemene taak van het wa terschap. Voorts is bepaald dat de ove rige watergangen in het waterschap voor zover het onderhoud niet bij ande re publiekrechtelijke lichamen i.e. de gemeente Veenendaal of bij de Ned. Spoorwegen berust door aangelanden worden onderhouden op de wijze die bij keur of politieverordening wordt be paald. Voorgesteld wordt het bijzonder reg lement voor het waterschap Grebbe zo te wijzigen, dat artikel 3 als volgt wordt gelezen: „Ten laste van het wa terschap is het onderhoud van a. de Haspelsewijk; b. het Kanaal 1. vanaf de Van de Goorsloot tot de Has- selaarssloot; 2. vandaar tot de Groene- veldselaan; c. de Van Goorsloot; d. de Hasselaarssloot vanaf de Wageningse- laan tot het Kanaal; e. de Van Zan- tenswijk 1. vanaf de Middelbuurtseweg ca. 670 m in noordelijke richting tot de stuw; 2. vandaar tot de Wageningse- laan; f. de Henkensloot; g. de Sukkel- sloot 1. vanaf de Bisschop Davids Grift tot de stuw nabij de Maatsteeg; 2. van daar tot de Hogewetering; h. de Stek- keveldsloot; i. de Horstbrandersloot; j. de Schralesloot; k. de Koeweisloot. EEN NIEUWE WIJK IN BEWEGING VEENENDAAL Probeer het maar eens. Probeer dat begrip „leefbaarheid", waar in deze tijd zo veelvuldig mee wordt geschermd maar eens inhoud te geven in een nieuwbouwwijk, waar totaal ver schillende mensen wonen, die el kaar nauwelijks kennen. De heer M. G. H. Hendriks en enkele an dere bewoners van de Engelenburg met hem vonden dat er in ieder ge val een poging gedaan moest wor den. Die poging werd gerealiseerd in de vorm van een actie-comité, dat voor het eerst van zich liet horen toen er in de nieuwbouw van de Engelenburg huis aan huis een circulaire werd verspreid. Een eenvoudig stenciltje, dat reacties zou moeten uitlokken. De mensen van de Engelenburg werden uitge nodigd om hun mening te geven over de vele suggesties, die het provisorische comité in het folder tje deed. Meer speelgelegenheid voor de kinderen, meer parkeer ruimte, meer levensruimte, meer van dit en meer van dat. De reac ties stroomden bij de heer Hendriks binnen. De Engelenburg zette zich in beweging. Gemeenteraadslid Hendriks, die zelf een flat bewoont, is door die enorme bijval vanzelf sprekend verheugd, maar hij is er niet door overrompeld. „Ik ben er van overtuigd dat we hier in de En gelenburg met z'n allen iets kun nen bereiken... de basis van ons succes is al gelegd. Daarvoor heeft de enorme stroom van reacties ge zorgd". Inderdaad, het is niet overdreven. Een stroom van reacties. Bijna twee honderd flatbewoners hebben het for muliertje dat ze in hun bus vonden ingevuld. Er staan wensen op, maar ook klachten. Wensen, talloos. Burenhulp voor bejaarden, een kinderchrèche, win kels, een wijkraad, rattenverdelging, een onderlinge babysit Klachten, even talrijk. Slechte ven tilatie in de slaapkamers, onvoldoen de verlichting in het trappenhuis, niet langer wasgoed op zondag aan de voorkant van de flatgebouwen Volgende week woensdag zal dit alles tijdens een bijeenkomst in de brandweerkazerne waarvoor alle be woners van de Engelenbrug zijn uit genodigd worden, besproken. Er zal bekeken worden wat er gedaan kan worden om het ieder in de huizenzee, die de nieuwbouwwijk in feite is, naar de zin te maken. Zoals gezegd, is de heer Hendriks ziet heil in dit alles. Zijn pleidooi voor meer leefbaarheid in de nieuw bouwwijken en speciaal voor 't maat schappelijk opbouwwerk heeft ook 't gemeentebestuur al diverse malen bereikt. Hij stelde er vragen over aan het college van B. en W. Er kwam een nogal wetenschappe lijk geformuleerd antwoord uit de bus. „De laatste jaren ontstaan nieuwe sa menlevingsverbanden; de stijl van le ven, wonen en werken verandert. Daardoor ontstaat de behoefte aan aanpassing en versteviging van het sociale milieu in de gewijzigde om standigheden. Als voorbeelden dienen de nieuwe wijken, waar veelal het gevoel heerst dat er een tekort is in de mogelijkhe den tot sociale contacten en werkelijk intermenselijke verhoudingen. Men wil daardoor de sociale contacten be vorderen en een gunstiger levenskli maat scheppen". Woorden, die op zichzelf nu niet zo gek veel nieuws in zich bergen, maar die de heer Hendriks toch de overtui ging gaven dat het gemeentebestuur van Veenendaal begreep waar het om gaat. Hij werd in deze mening ge sterkt toen er op initiatief van wet houder Van Kuyk een voorlichtings avond over het speeltuinwerk werd georganiseerd, nu al weer enige we ken geleden. Bij die gelegenheid kwam hij in contact met enkele andere bewoners van de Engelenburg. „Weet je wat, ik heb toen bij me zelf gedacht", zegt de heer Hendriks nu, „laten we pro beren om samen in de Engelenburg eens een begin te maken met dat maatschappelijk opbouwwerk. Al gauw merkte ik dat men voor deze gedachte warm liep. We willen het leven hier in de flats wat veraange namen, wat meer inhoud geven aan eikaars bestaan Naar schatting bedraagt het aantal kinderen in de Engelenburg nu onge veer tweehonderdvijftig. Er zijn nog vijf grote flatblokken in aanbouw en de verwachting is dan ook gerecht vaardigd dat het kindertal zich bin nen afzienbare tijd zal hebben ver dubbeld. Deze ontwikkeling stemt het actie comité tot nadenken en versterkt de mening dat er iets gedaan moet wor den, om ook straks d enieuwbouw- w(jk leefbaar te houden. „Patrimoniums Bouwvereniging", zegt de heer Hendriks tussen een paar rookwolkjes van zijn kleine si gaar door, „weet al van óns initiatief af. Men staat open voor onze ideeën en men heeft in zoverre al meege werkt dat er twee stukken grond zul len worden vrijgehouden voor speel ruimte. Ook is er al een regeling ge troffen voor het geval er iets mis mocht gaan met de liften. Het gaat de goede kant op...." Op welke manier zouden bewoners van de Engelenburg het best voor hun belangen kunnen opkomen? Raadslid Hendriks heeft op die vraag een ant woord gevonden, dat hij volgende week woensdag, als de bijeenkomst van de bewoners wordt gehouden, in de praktijk hoopt te brengen. „We zullen proberen de zaak heel voorzichtig van de grond te krijgen. Van elke galerij zal een bewoner wor den gekozen en elke flat zal op die manier een bewonerscommissie krij gen. Daaruit zal weer een soort top orgaan worden geformeerd. Ik zie in dit alles vele voordelen. We zullen nu als eenheid naar buiten kunnen tre den en we zullen aan de weet komen wat er zo al in onze wijk leeft. Het heeft ook een pedagogische kant. Als wij zeggen dat er rond de flats geen rommel gemaakt mag worden, zal men zich daar eerder aan houden, dan wanneer ieder op z'n eigen hout je probeert daar een stokje voor te steken. Op den duur willen we naar een, laat ik zeggen, wijkraad toe groeien. Een wijkraad, die een zekere invloed zal hebben, zodanig dat het gemeente bestuur ons zo nu en dan zal benade ren om bijvoorbeeld advies te vragen. En bij dit alles beschouwt hij het als een voordeel dat hij zelf deel uit maakt van de gemeenteraad. „Ik zou als klankbord van onze wijk kunnen fungeren in de raad. Op die manier kun je het raadslidmaatschap wat meer inhoud geven Vele plannen dus in „de Engelen burg". In hoeverre de opzet van alle goede bedoelingen zal slagen, is een zaak die de nabije toekomst zal leren. Voorlopig echter staat al vast, dat de Engelenburg, een van Veenendaals grootste nieuwbouw-wijken, in bewe ging is gekomen. De man, die op dit moment gelooft in het welslagen van alle plannen die er op stapel staan, heet M. G. H. Hendriks. In zijn optimisme zegt hij tenslotte: „Het college van B. en W. is ook enthousiast, dat blijkt wel, want men heeft de brandweerkazer ne volgende week woensdag gratis ter beschikking gesteld ■mvmmmmuwm DROGISTERIJ PARFUMERIE Gelderland hoek Hoogstraat Telefoon 2656 - Veenendaal mmmt ARNHEM Het Nederlands Genoot schap tot Reclassering afdeling Arn hem had gedurende 1966 twee lopende reclasseringscontacten in Rhenen, vier in Veenendaal en twee in Kesteren. Verder werd door de afdeling in het ge hele gebied 163 rapporten uitgebracht. Van dit aantal kwamen er drie uit Rhe nen en een gelijk aantal uit Veenen daal. Een en ander staat te lezen in het jaarverslag van het genootschap, dat verder gespecificeerde activiteiten ook al terwille van de anonimiteit ach terwege laat. Het werkgebied van de afdeling Arnhem van het Nederlands Genootschap tot Reclassering omvat behalve de grote gemeenten Arnhem, Nijmegen, Ede, Veenendaal en Doe- tinchem ook alle kleinere plaatsen in een deel van de Achterhoek en de Be tuwe. VEENENDAAL De 2-jarige Jan tje van Laar stond gisteren rond het middaguur te kijken naar het lossen van een zandauto op de Dijkstraat. Op een gegeven moment zag hij zijn tante thuis komen, die aan de overzijde van de straat woont. Zonder op of om te zien rende hij de weg over. Op het zelfde moment naderde een personen auto, bestuurd door de heer H. van H. uit Amerongen. Ontwijken van het knaapje was onmogelijk. Het jongetje werd geschept en ongeveer vijf meter meegesleurd. Omdat er geen enkele huisarts be reikbaar was heeft de heer Van H. Jantje naar het Julianaziekenhuis ge bracht. Daar is hij ter observatie op genomen. Ogenschijnlijk heeft de kleu ter geen ernstige gevolgen van de aan rijding ondervonden. AMERONGEN Reeds vele jaren maakt het Nederlandsch Bijbelgenoot schap regelmatig tournees door ons land met „Rijdende Bijbelhuizen". Er zijn thans twee van deze tot „bijbel winkels" ingerichte auto's, die streeks gewijs steden en dorpen bezoeken. Deze bijbelwinkels beschikken over een grote verscheidenheid aan bijbel uitgaven, die alle te bezichtigen zijn Ook komen de plaatselijke medewerkers uit de verschillende kerken huis aan huis om de belangstellenden van ad vies te dienen om uit deze collectie een goede keuze te maken. Door de interkerkelijke opzet van de ze actie, die van maandag 19 juni tot en met donderdag 22 juni in Ameron gen, vrijdag 23 juni in Overberg en van maandag 26 juni tot en met vrijdag 30 juni in Leersum zal plaats vinden, is men verzekerd van een brede interes- VEENENDAAL. Reeds dertig kaartjes van de ballonnen, die bij de opening van de speeltuin Prins Wil lem-A lexander aan de Buurtlaan zijn opgelaten zijn binnengekomen. Nog dagelijks brengt de post dergelijke kaartjes, zodat voorlopig nog geen uitslag van deze wedstrijd gegeven kan worden. Alle vinders van de kaartjes zullen een herinnering van 't speeltuinbestuur ontvangen. Zo ook de 11-jarige Ferdinand Beek huis uit Gölenkamp (bij Bentheim) in Duitsland, die een der kaartjes terug zond. De laatste alinea van de brief, die hij bij het kaartje insloot luidde. „Ik verheug me bijzonder, dat ik sa men met Prins Willem-Alexander mijn verjaardag mag vieren". Ferdinand is namelijk op 27 april 1956 geboren. SCHERPENZEEL Dezer dagen maakte de directie en haar medewer kers van N.V. Stoomweverij „De Drie kleur" haar jaarlijks uitstapje, 's Mor gens vertrok men vanaf Scherpenzeel met 2 bussen van de NBM over de Rijksweg Utrecht, Vinkeveen. Uit hoorn, Aalsmeer, Haarlem, Velsen, Alkmaar. Hier werd de kaasmarkt be zocht, hetgeen zeer in de smaak viel. Ook het kopje koffie werd met genoe gen gedronken. In Enkhuizen werd het Zuiderzeemuseum bezocht en de broodmaaltijd alle eer aangedaan. De reis werd voortgezet via Medemblik, Slootdorp, Den Helder waarna men met de pont overvoer naar Texel. Enke le charmante dames van VVV Texel stapten hier in de bus en onder leiding van deze dames werd een rondrit ge maakt over het mooie eiland. De terugreis werd gemaakt via Alk maar, Haarlem, Hoofddorp, waai het diner werd genuttigd, waarna de te rugreis naar Scherpenzeel werd aan vaard. Om ongeveer half elf kwam men voldaan terüg in Scherpenzeel. VEENENDAAL In hotel „La Campagne" hield de speeltuinvereniging Noord woensdagavond haar eerste algemene ledenvergadering. Tot teleurstelling van het bestuur waren er slechts een vijftiental leden aanwezig. Men had op een veelvoud daarvan gehoopt. Tijdens de vergadering werden een aantal belangrij ke besluiten genomen. Zo werden de statuten en het huishoudelijk reglement vastgesteld en werd het bestuur gemachtigd de statuten voor te leggen voor ko ninklijke goedkeuring, waardoor de vereniging rechtspersoonlijkheid verkrijgt. VEENENDAAL Bovenstaande foto's brengen hetzelfde stukje Veenen daal in beeld. In het tijdstip waarop de opnames werden gemaakt zit echter zestig jaar verschil. De foto's zijn de cover" van de uitnodiging die de n.v. voorheen Jan de Ruiter naar relaties en officiële instanties heeft verzonden om de opening van het nieuwe bedrijf aan te kondigen. Deze opening is vastge steld op donderdagmiddag 22 juni en zal worden verricht door burgemeester mr. dr. J. Hazenberg. Daarna is er gelegenheid 't nieuwe bedrijf te bezichtigen. De n.v. voorheen Jan de Ruiter is tevens aangesteld als Simca dealer en Shell servicestation. Bovendien is de speciale au taband enafd eling verder uitgebreid. Tijdens de vergadering kreeg het voorlopig bestuur een officieel man daat, zodat het nu samengesteld is als volgt: G. H. van Baren, voorzitter, B. van Leeuwen, secretaris, G. van de Weerd, penningmeester, J. van Voort- huizen vice-voorzitter, G. A. van Lun- teren materiaalbeheerder, D. van Dijk, 2e penningmeester en C. Bos, 2e secre taris. Reglementair werd tijdens deze ver gadering vastgesteld, dat het gebied waarin de sDeeltuin werken zal voor 't grootste deel gelijk zal lopen met het voormalige Gelders Veenendaal. De openingsuren werden vastgesteld van 13.30-17.30 en van 18.30-19.30 uur. Voor de vakantieweken komt daarbij ook nog een openstelling van 10-12 uur. Na 1 ok tober zal de speeltuin gesloten worden. De vergoeding voor een duplicaat penning, ter vervanging van een verlo ren gegane werd vastgesteld op f2,50. Bovendien werd meegedeeld, dat in het vervolg dit jaar was daarmee een abuis gemaakt kinderen van 14 jaar geen toegang meer zouden hebben. De maximumleeftijd werd vastgesteld op 13 jaar. De vereniging telt thans 252 gezinnen- leden, met tezamen 534 kinderen. Bovendien blijkt er ruim gebruik ge maakt te worden van de gelegenheid toe gangskaartjes te kopen, voor de prijs van een kwartje. In het korte bestaan van de vereniging had dit reeds f 150,- opgebracht. Bovendien telt de vereni ging thans ruim 50 donateurs, die ten- ministe f 2,50 per jaar bijdragen. Tijdens de rondvraag werd toegezegd, dat er zo spoedig mogelijk een toilet ge bouwd zal worden op 'het terrein. Het was gebleken, dat daaraan behoefte be stond. Ook werd er meegedeeld, dat uit het bestuur een commissie gevormd was, die diverse wedstrijden zal gaan organiseren. Hiervoor werd de mede werking van de leden gevraagd, daad werkelijk en door het geven van ideeën. Men denkt aan wedstrijden in korfbal, sprietlopen, rolhockey en dergelijke. Een moeilijk punt voor het bestuur blijkt de oppas in de tuin te zijn. De huidige functionaris is slechts in tijde lijke dienst benoemd, en men probeert zo spoedig mogelijk een vaste kracht aan te trekken. Men denkt aan een ge pensioneerde of een gedeeltelijk invali de man, die dan van de speeltuin een uitkering op ztyn pensioen zal ontvangen tot een aanvaardbaar salaris. Het aanstellen van een kracht, die een vol ledig loon moet verdienen is niet mo gelijk, gezien de financiële positie van de vereniging.

De Vallei | 1967 | | pagina 3