Toch vertrouwen in beleid van Roolvink TRAMBOTSING: 17 GEWONDEN PLANNEN VOOR AFRIKA Op 2 sept. wordt prinsje gedoopt Kerkschutter Lex blijft hardnekkig ontkennen Kamer tevreden over hulp aan Twentse textiel ünielraai Verkeerschaos in Rotterdam werd voorkomen Drie moties verworpen Derde maal voor rechter DEBAT OVER WERKGELEGENHEID IN KAMER W issel stond verkeerd Nieuwe Europese Ford Mij. „Een gezellig klein mannetje Verder zoeken naar mogelijke slachtoffers In St.-Jacobskerk Den Haag Medegevangenen leggen getuigenissen af Vormgeving aan steden Ontslag voor 23 mensen in Assen GROOT ALARM VIJF MOTIES IN DE HOEK WOORD EIS DAAD EXPLOSIE IN UTRECHT Paleis op de Dam voorlopig nog dicht MET PRATEiS KERSTMIS MONTEUR SPELLETJE Kamerlid vraagt 0111 vermelding teer gehalte op sigarettenpakjes GEEN CHAOS Alléén als er Uniekaas op staat, sta ik in voor de kwaliteit Grote hoeveelheid bouwmateriaal gestolen DONDERDAG 15 JUNI 1967 ROTTERDAM Zeventien tram passagiers zijn gistermiddag kort na vijf uur gewond geraakt toen op de kruising Middellandstraat- 's-Graven- dijkwal in Rotterdam twee trams met elkaar in botsing kwamen. Beide trams werden aan de voorzijde ver nield. Het ongeluk gebeurde doordat, door nog onbekende oorzaak, een wissel in de verkeerde stand schoot. Hier door ging de tram die uit het westen van de stad kwam, plotseling linksaf. Hij sloeg daarbij frontaal tegen een uit tegenovergestelde richting ko mend tramstel. Beide trams waren nagenoeg ge heel gevuld met passagiers. Door de geweldige kracht waarmee de trams elkaar raakten, sloegen vrijwel alle inzittenden tegen de grond of met hun gezicht op de rugleuningen van de banken voor hen. Aanvankelijk zag Kamervoorzitter Van Thiel vijf moties op zijn tafel neer gelegd: drie van de socialist drs. D. Roe mers, een van de pacifist dr. B. van der Lek en een van drs. E. Nypels (D'66). De heer Roemers trok echter twee van zijn moties in: de ene over verdere maatregelen tot bestrijding van de jeugdwerkloosheid, de andere over financiële tegemoetkomingen bij uitbrei dingen van bestaande en vestiging van nieuwe industrieën in Twente, de Ach terhoek en delen van Noord-Brabant. Een voorwaarde is, dat deze industrie- en belangrijk zijn voor de werkgelegen heid. Op het eerste punt had minister Rool vink hem voldoende zekerheid gegeven- Zijn collega De Block (economische za ken) zei, dat hij het verzoek om tege moetkomingen zou overwegen. Dit was voor de socialist voorshands voldoende. Bleef de socialistische motie met het verzoek een half miljard extra beschik baar te stellen voor aanvullende bouw werken in gebieden met grote werk loosheid. Ze ging de mist in met 39 te gen 88 stemmen. Alleen de PvdA, de PSP en de CPN waren voor. Met pre cies hetzelfde aantal stemmen voor en tegen werd de motie van dr. Van der Lek verworpen. Zij vroeg om medezeg genschap van de overheid in bedrijven die zij financieel zal steunen. Ook de derde motie, die van drs. Ny pels maakte geen schijn van kans. Met 81 tegen 46 stemmen weigerde de Ka mer driehonderd miljoen gulden extra te geven voor aanvullende werken. De motie was op een wat merkwaar dige manier ontstaan. De anti-revolu tionair drs. J. Boersma had dinsdag reeds4 om dit bedrag gevraagd. Boven dien kwam hij toen met een uitgebrei de verlanglijst op de proppen en dreig de hij met moties als zijn wensen niet zouden worden vervuld. Hoewel de rege ring dinsdagavond duidelijk had gezegd dat zij deze verlangens niet kon inwil ligen, was drs. Boersma gistermiddag plotsklaps toch zeer voldaan over het antwoord van de minister. Hij had volledig vertrouwen in hun beleid. Deze reactie wekte verwonde ring in de Kamer. „Alleen politieke ar gumenten scheiden ons dus", interrum peerde drs. Roemers. De heer Boers ma had een kronkelweg nodig om zich uit de pijnlijke situatie te redden. „Ik heb gisteren misschien een ongelukki ge hand van spreken gehad en daardoor misverstanden verwekt", verweerde hij zich- D'66 greep onmiddellijk haar kans. Zij nam in een motie de inhoud van de financiële eisen van drs. Boersma over en op die manier dwong zij de anti-re volutionairen om „neen" te zeggen te gen een gedachte, die zij zelf een dag tevoren hadden verdedigd. Met de ver klaring dat de Anti's toch een andere motivering voor hun eis hadden gehad dan de heer Nypels en de zijnen, pro beerde drs. Boersma de schijn te red den. AMSTERDAM Uit een communi qué van Ford Nederland biykt dat de voorzitter van de raad van bestuur van de Ford Motor Company, Henry Ford II, in Dearbon (Verenigde Staten) de oprichting heeft bekendgemaakt van 'n nieuwe dochtermaatschappij van Ford onder de naam Ford of Europe Incor porated- De maatschappij zal gevestigd worden in Europa. Zij zal de activitei ten van de Europese automobielgroep van Ford overnemen. Doel is in het bijzonder het op de voet blijven volgen van de zich voortdurend uitbreidende automobielmarkt in Europa. Volgens Henry Ford maakt de ver snelde tendentie naar integratie van de Europese handelsactiviteiten t „steeds duidelijker dat de Europese automobiel- markt het best kan worden bediend vanuit Europa". De oprichting van de nieuwe maatschappij maakt het moge lijk om ter plaatse de dochtermaat schappijen te coördineren in een perso nen- en vrachtwagenmarkt, die gemid deld met ongeveer negen procent per jaar toeneemt, zo zei Henry Ford. Tot voorzitter en president-directeur van Ford of Europe is benoemd de heer J. S. Andrews, die aan zal blijven als vice-president van de Ford Motor Company. In de Grote of Sint Jacobskerk zijn op 10 januari prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven ge trouwd. Prinses Beatrix en prins Claus heb ben gisteravond via radio en televi sie bedankt voor de blijken van me deleven en de gelukwensen bij de ge boorte van prins Willem-Alexander. „Voordat ik mijn werkzaamheden weer hervat wil ik nog eens onze hartelijke dank uitspreken voor de warme sympathie die wij in woord en daad mochten ondervinden", al dus de prinses. „Uw spontane medeleven en harte lijkheid heeft alleen één groot pro bleem doen rijzen en dat is dat wij tot onze grote spijt niet allen per soonlijk zullen kunnen bedanken. Daarom hoop ik dat u er begrip voor zult hebben als wij u langs deze weg verzekeren dat uw hartelijkheid ons zeer heeft verheugd. Wij zijn geluk kig met de gedachte dat zovelen van u met onze vreugde over de geboor te van onze zoon meeleven". De Prinses noemde haar zoon „een gezellig en gezond klein mannetje met vrij veel haar en grijs-blauwe ogen". Prins Claus voegde daaraan toe dat de woorden van dank ook waren uit gesproken namens prins Willem-Alex- ander. Prinses Beatrix en prins Claus be zichtigden na de opname van hun dankwoord het in aanbouw zijnde studiocomplex van de NTS in Hilver sum. Ze maakten een rondgang van ongeveer een uur. Ze kwamen tij dens de opname van enkele televisie spelen onverwacht de studio binnen. Daardoor werd Enny Mols-de Leeu- we in haar slaap verrast toen zij tus sen de decors op een divan lag te rusten. DEN HAAG Het kabinet-De Jong heeft gistermorgen van de overgrote meerderheid in de Tweede Kamer toch het volledige vertrou wen in zijn werkgelegenheidsbeleid gekregen. Dit vertrouwen, waarover verscheide ne Kamerleden reeds in tweede instan tie spraken, werd nog versterkt door de mededeling van minister Roolvink, dat het in zijn laatste nota beloofde onder zoek naar het te voeren werkgelegen heidsbeleid uiteraard plannen zal inhou den voor het geval de werkloosheid zou toenemen. Deze plannen zullen zeker worden uitgevoerd. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Ook gisteren zochten kikvorsmannen van de Vaar- en Dui- kerschool uit Vught de Utrechtse Kern- haven af naar granaten en eventuele slachtoffers van de ramp met het mili taire kruitschip. De marechaussee houdt er nog steeds rekening mee dat er bij het ongeluk van maandag nog meer mensen, onder wie zwervers, kunnen zijn omgekomen. Gisteren werd onder meer gezocht naar een ze ventienjarige Utrechtse debiele jongen die sinds de ramp wordt vermist. Hoewel de jongen al eens eerder van huis was weggelopen, sluit men de mo gelijkheid niet uit dat hij op het ogen blik van het ongeluk in de buurt van de Kernhaven was. De politie heeft echter geen aanwijzingen die daarop duiden. DEN HAAG Prins Willem-AIexander zal op 2 september in de Grote of Sint Jacobskerk in Den Haag worden gedoopt. Prinses Beatrix en prins Claus hebben ds. H. J. Kater uit Amsterdam gevraagd de plechtigheid te leiden. Ds. Kater heeft op 10 maart van het vorige jaar ook het huwelijk van prin ses Beatrix en prins Claus ingezegend. AMSTERDAM Pas in de zomer van het volgende jaar zal het konink lijk paleis op de Dam in Amsterdam voor het publiek worden opengesteld. Het was aanvankelijk de bedoeling dat men het paleis al deze zomer van binnen zou kunnen bekijken. Het paleis werd in 1960 gesloten voor een grondige restauratie. Bij het huwe lijk van prinses Beatrix kwam het weer officieel in gebruik. Er zijn echter nog wat mankementen aan het licht geko men, zoals spanningen in houten on derdelen, die moeten worden verholpen. ARNHEM Voor de derde maal heeft de Amsterdamse groothandelaar Lex D. (47) gisteren in het Arnhemse paleis van justitie zijn rechters bezworen dat hy dacht dat hij een alarmpistool hanteerde toen hij 27 februari vorig jaar uit een pistool een serie schoten afvuurde in de Nieuw-Apostolische Kerk in Nijme gen. Voor de derde maal ook stond hij daarmee tegenover de verklaring van getuigen die uit opmerkingen van hem hadden opgemerkt dat hij wel degelijk had geweten met wat voor wapen hij had geschoten. Toch zag het Arnhemse gerechtshof ook gisteren geen reden Lex in afwachting van de uitspraak ge vangen te laten nemen. Lex is sinds 23 december op vrije voeten. Op die dag sprak de Arnhemse rechtbank hem vrij van de pogingen tot levensberoving op zijn ex-geliefde Lenie D., op haar oudere zuster die door een kogel bijna dodelijk was verwond en op een derde kerkganger. De officier van justitie, die acht jaar hd geëist, ging in hoger beroep. Het hof deed na de eerste behandeling in hoger beroep nog geen uitspraak, maar gaf opdracht meer verklaringen te verzamelen over de manier waarop Lex in het huis van bewaring over zijn verweer had gesproken. Daarom liet de procureur-generaal gisteren zes mannen voor het hekje komen die samen met Lex gedetineerd waren geweest. De verklaring van een Haarlemse stukadoor was het bezwa- rendst voor Lex. „Toen ik hem zei dat lk zijn verhaal over het alarmpistool niet geloofde zei hij: Ik heb nu eenmaal A gezegd dus moet ik ook B zeggen, maar ik heb al eens eerder zo'n wapen bij me gehad. Hij wist dus wel dat het een echt pistool was geweest Hij zei er ook bij dat ik er niet met anderen over mocht praten"'. Toen deze getuige weer naör zijn cel was teruggebracht, zei Lex: „De zwa ger van de getuige, die ook in 't huis van bewaring zat, had me verteld dat deze man geen stukadoor maar soute neur was en thuis zelfs gaatjes in de deur had geboord om 't bedrijf van z'n vrouw te zien. Van zo'n man heb ik me altijd verre gehouden. Ik heb nooit met hem gesproken, want ik had een hekel aan hem". Een Nijmeegse magazijnbediende, die samen met Lex in de keuken van het huis van bewaring had gewerkt, had de politie verteld: „Hij zei me dat hij het verhaal over het alarmpistool al leen maar volhield om met Kerstmis thuis te kunnen zijn. Als wij hem erover aanvielen dat hij bij de politie over de kogels had gesproken als over, glinsterende dingetjes, begon hij zelf ook te lachen". Bovendien zou Lex op een opmerking over zijn verweer heb ben geantwoord: „Ik ben ook niet achterlijk". Van al die opmerkingen kon de getuige zich gisteren onder ede niets meer herinneren. „Ik heb alleen maar ja en amen gezegd bij de politie, maar ik bemoei me er liever niet mee", aldus de magazijnbediende. De opmerking „Ik ben niet achter lijk" was ook gehoord door een gede tineerde verwarmingsmonteur. Welke betekenis moest daaraan worden ge hecht, wilde de president weten, maar de getuige kaatste die gevaarlijke vraag terug: „Als een college van deskundigen daarover nog geen beslis sing durft nemen, dan durf ik dat zeker niet". De verdediging had ook een gedeti neerde als getuige opgeroepen, een Amsterdamse tapijtfabrikant met wie Lex in het gevangenisziekenhuis in Vught bevriend was geraakt. „Ik hem hem echte strikvragen gesteld omdat zijn verweer mij aanvankelijk ook onwaarschijnlijk voorkwam, maar ik ben tot de overtuiging gekomen dat hij niet beter wist dan dat het een alarmpistool was. Bij onze vriend schappelijke verhouding zou hij het zeker hebben gezegd als het anders was geweest", aldus deze getuige. De procureur-generaal, mr. G. W. G. Bijvoet, vond het tekenend dat deze getuige een vonnis wegens oplichting uitzit. De andere gedetineerden die als getuigen waren gehoord, hadden zon der uitzondering slechts diefstallen op hun strafblad staan en dat maakte volgens mr. Bijvoet toch een betrouw baardere indruk. Hij bleef daarom bij zijn eis van vier jaar gevangenisstraf met aftrek. De raadsman, mr. H. van der Bij, stelde daar zakelijk tegenover: „Of mijn cliënt de waarheid spreekt weet ik ook niet, maar bij een ontkennende verdachte blijft er altijd het risico van een gerechtelijke dwaling en dat risico zit er hier dik in". Naar de procureur-generaal vertelde hadden de gedetineerden in het Arn hemse huis van bewaring vele malen rechtbank je gespeeld met Lex in de rol van verdachte. Steevast waren deze lekerechters tot een veroordeling ge komen. Of de beroepsrechters uit het hof ook even weinig reden tot twijfel zien moet over twee weken blijken. DEN HAAG Het Bouwcentrum in Rotterdam werkt plannen uit voor wo ningbouw en stadsontwikkeling in de jonge Afrikaanse staten Ghana en Ke nya. De uitvoerend secretaris van de Eco nomische Commissie voor Afrika (ECA), Robert Gardiner, heeft deze plannen nader met het centrum be sproken. De ECA is een van de vier regionale commissies van de Verenig de Naties. De Afrikaanse landen be steden per jaar zevenhonderd miljoen dollar aan de invoer van bouwmate riaal. Met meer kennis en technische bijstand kunnen die materialen ook in Afrika zelf worden gemaakt, zei de heer Gardiner gisteren in Den Haag. De heer Gardiner sprak ook met de Nederlandse minister voor ontwikke lingshulp, drs. B. J. Udink, en met vertegenwoordigers van het bedrijfs leven over het Nederlandse aandeel in de ontwikkeling van Afrikaanse lan- d©ri.^ - j - i Minister Udink zei dat Nederland ook positief staat tegenover het optre den van de Afrikaanse Ontwikkelings bank. De heer Gardiner zag geen gevaar voor aantasting van de onafhankelijk heid van de ontwikkelingslanden. „Er bestaat een gemeenschappelijke basis om de belangen van elkaar te bevorde ren" zei hij. DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) heeft gisteren uit de Tweede Kamer veel waardering gekregen voor zijn toegezegde steun aan de Twentse textiel. Alleen de socialist E. R. Wieldraaij- er vond dar de nota over de katoen-, linnen- en rayonindustrie beneden de maat bleef. Hij had wel waardering voor de toegezegde hulp, maar hij vond het noodzakelijk dat er ook een plan zou komen voor een nieuwe struc tuur van Twente, naar het voor beeld van Zuid-Limburg. Als er op dit punt vandaag geen toezegging van de regering komt, zal de heer Wieldraaijer een motie indie nen. De christelijk-historische afgevaar digde drs. D. F. van der Mei vroeg zich af hoever de regering met het ge ven van steun kan gaan. Zij doet het nu immers al voor de kolen, de tex tiel en de scheepsbouw. Hij was het er wel mee eens dat de regering een voorzichtig beleid voert. De heer Wieldraaijer vond dat de nota te veel economisch was gericht en dat het sociale aspect te weinig aandacht kreeg. Dit laatste had de an ti-revolutionair drs. J. Boersma tevo ren ook al gezegd. Beide Kamerleden vreesden, dat de toegezegde steun, die moet leiden tot nieuwe investeringen en rationalisa tie, de werkgelegenheid kleiner zal ma ken. Drs. Boersma zei het wat boud: „De werknemers zijn de grootste ri sicodragers." Alle sprekers waren het er over eens, dat de Twentse textiel geen af geschreven bedrijfstak is. „Zij heeft toekomst", zei de liberaal drs. Th. J. Joekes. „Dit is ook een voorwaarde voor de steun van de overheid- Het zou onjuist zijn om alleen uit het oog punt van werkgelegenheid bedrijven kunstmatig draaiende te houden." DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Lamberts (Soc.) heeft staatssecre taris Kruisinga (Sociale Zaken en Volksgezondheid) gevraagd een wet telijke regeling voor te bereiden voor vermelding van het teer- en nicotine gehalte van sigaretten. Dit gehalte zou zowel op de pakjes sigaretten als in de reclame vermeld moeten wor den. Het Koningin Wilhelminafonds had de staatssecretaris hierom op 28 mei ook al gevraagd. Robert Gardiner, uitvoerend secre taris van de Economische Commis sie voor Afrika, sprak gisteren in Den Haag met minister drs. B. J. Udink rechtsover ontwikkelingshulp aan Afrika. Het merendeel der slachtoffers in leeftijd variërend van zeven tot 71 jaar had verwondingen aan ge zicht, armen of handen. Daar het on geluk in het spitsuur op een der be langrijkste verkeersaders van de stad gebeurde, sloeg de politie groot alarm. Ongeveer vijftien politiewa gens en tien ambulances verleenden assistentie. Gisteravond verbleven nog zeven tien mensen voor onderzoek in zie kenhuizen. Verwacht werd echter dat het merendeel van hen niet hoefde te worden opgenomen. Politie en personeel van de RET zagen kans het kruispunt, dat in de Maastunneltraverse ligt, binnen het half uur vrij te maken. Hierdoor werd een verkeerschaos voorkomen. (Van onze correspondent) ASSEN By de Zweeds-Nederland se fabriek Stefa N.V. te Assen zijn 2S mensen ontslagen. De ontslagen zijn gegeven op advies van een efficiency- bureau en in verband met het aflopen van een order voor het assembleren van bromfietsen. De N.V. Nederlandsche stoombleeke- rij te Nijverdal gaat werktijdverkorting invoeren voor dertig mensen. Zij zul len zes weken korter werken. Het be drijf besloot hiertoe in verband met stagnatie van de afzet in de verfgoed- sector. ADVERTENTIE zegt de kaasbaas van de Nederlandse Kaas Unie I Wie kan het beter weten? Onze kaasbaas is onze keurmeester en keurt de kaas voordat ze naar de winkel gaat. A 11 e e n de Kaas Unie kent zo'n scherpe controle en selectie. A 11 e e n de Kaas Unie garandeert u daarom de leeftijd èn de kwaliteit van de kaas! Uniekaas da's de beste kaas! ZIE TOE dat u werkelijk krijgt. Groen - jonge kaas; rood - jong belegen; blauw belegen; paars A extra belegen; geel oud; bruin overjarige kaas. ADVERTENTIE van 5.95 tot 16.50 0 In Rotterdam botsten gistermiddag tijdens het spitsuur twee tramsteHlen van lijn 15 frontaal tegen elkaar. Gevolgen, grote schade en zeventien gewonden. Een tramconducteur, geholpen door omstanders, draagt een der gewonden naar een ziekenauto. ADVERTENTIE Door de arrestatie van de veertigja rige bankwerker G. H. uit Neerbeek zullen vermoedelijk enige tientallen diefstallen op bouwwerken uit bouwke ten, draglines en ander rollend mate rieel uit werkplaatsen in geheel Lim burg, de oosthoek van Noord-rBrabant en de Belgische grensstreek worden op gelost. Uit het huis van de gearresteer de bankwerker heeft de politie drie vrachtwagens met gestolen goederen weggehaald. G. H. werd in de nacht van maandag op dinsdag op een tip van de politie in Asten in Sittard aangehouden. Hij is in het politiebureau van Deurne opgeslo ten. De bankwerker is ruim een jaar geleden op vrije voeten gesteld na een langdurige straf en terbeschikkingstel ling van de regering wegens een aan tal vermogensdelicten. Verwacht wordt dat in deze zaak nog meer arrestaties zullen volgen. De in de woning en schuren van de bankwerker gevonden buit bestaat uit een grote partij bouwmaterialen, kost bare meetapparatuur, boor-, slijp- en zaagmachines en een complete beton molen. Er wordt nog uitgezocht waar een bijna even groot gedeelte van de bij de tientallen diefstallen buitge maakte goederen is gebleven.

De Vallei | 1967 | | pagina 9