Veenendaais - dagblad Wachten op N.E.I.-rapport Twente en Achterhoek Elegant sprongetje Buiten China voorlopig niet in „grote" atoom-club „We doen alles voor snelle aanleg E-8" Libië eist bases van V.S. en Engeland terug WL J Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei POLITIE OP ZOEK NAAR WAPENS weekend-systeem inde (■■■I Bi Pacific-eiland republiek Noorwegen wil in E.E.G. „Gevecht" om afscheidspremie Richtlijnen voor huwelijk r.-k. en hervormden Ir. Philips naar Indonesië DROOG Ruimtelijke ordening Hooien Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I BOSBRAND IN LEERSUM DEN HAAG Het debat in de Tweede Kamer over de steun aan de Twentse textiel heeft één motie opgeleverd. De socialist E. R. Wieldraaijer, gesteund door de heer A. de Goede (D'66) vroeg hierin om een herstruc tureringsplan voor Twente en de Gelderse Achterhoek. GOED NIEUWS ONTEVREDEN GEEN KEUS JAAR CELSTRAF Synode brengt onderwerp weer op tafel De Gaulle erkent geen annexatie Gewond na sprong op rijdende trein Joden gaan Arabieren helpen Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Walboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine ^annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 16 JUNI I967 4le JAARGANG NOG GEEN HERSTRUCTURERING A Met de warmte neemt in Amerika ook weer het relletjes-seizoen toe. In vele steden zijn rassenrelletjes ge weest. Hier is politie in Dayton bezig een van wapenbezit verdachte te fouilleren. CANBERRA Het eiland Naoeroe in de Stille Oceaan wordt tegen 31 ja nuari volgend jaar een onafhankelij ke republiek, maar blijft binnen het Britse Gemenebest, zo heeft het eilan- denhoofd Hamer de Rouburt in Can berra meegedeeld, na besprekingen met functionarissen uit Engeland, Austra lië en Nieuw-Zeeland. Het eiland wordt op het ogenblik door deze drie landen op grond van een internationale beheersovereen komst bestuurd. Hamer de Rouburt verklaarde, dat Naoeroe volledige onafhankelijkheid nastreeft, maar dat de andere landen ook na genoemde datum Defensie en Buitenlandse Zaken willen blijven be hartigen. Daarover zal binnen zes we ken een nieuwe conferentie worden gehouden. De huidige bestuurders voe ren aan dat het eiland wegens zijn fos faat-rijkdom een begerenswaardig ob ject voor andere landen vormt. DEN HAAG Na een langdurig or dedebat heeft de Tweede Kamer gis termiddag besloten de openbare ver gadering van de vaste commissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening over de tweede nota ruimte lijke ordening eerst medio augustus te houden. Herwegen zijn de boeren nu aan 't hooien en dat geeft een levendig gezicht aan het landschap, al prefe reer ik boven de moderne tech niek de ouderwetse, landelijke ma nier. Zij kon om duizend-en-een rede nen, geen stand houden en we moeten daar vree mee hebben. Hoe het er vroeger naar toe ging, kunt ge lezen in het originele „Oud Achterhoeks Boerenleven" van H. W. Heuvel. Van het hooiland wordt thans de eerste snede gemaaid; het merendeel der grassen begon te blpeien, n.l. zij, die meer stengels dan blad leveren (de z.g. bovengrassen), terwijl het onder gras, dat meer blad dan stengel pro duceert, voldoende ontwikkeld is. Op de eerste stelt de boer het meeste prijs. De stoppel van het etgroen is nog weinig uitgeput en loopt spoedig weer uit, om een goede snede nagras te leveren, hetzij om opnieuw te maai en of om te weiden. We zien in de hooibouw, dat men het gras bij goed weer in de ochtend in dunne zwaden uitspreidt en 't overdag bloot stelt aan wind en zon, om de oogst bij dreigen de regen op hopen te zetten. De heer lijke geur, die het hooi ademt, komt van het reukgras, dat zich als onder gras vroeg ontwikkelt en het aroom noemt men cumarine. Een eerder ge slacht was geneigd deze plant tot goe de grassen te rekenen, maar nader hand kwam men ervan terug, toen onderzoekingen aantoonden, dat hei reukgras weinig voedzaam is, spoedig hard wordt en weinig massu levert. Een andere soort in de Graafschap bekend als slothakken of Horstink- roed is een eenjarig onkruid. 16-6-'67 A. B. WIGMAN WASHINGTON China heeft een „zeer grote" nucleare capaciteit, maar zal zich wat atoombewapening betreft, voorlopig niet kunnen meten met de VS en de Sovjet-Unie. Dit is de voor naamste gevolgtrekking van een rap port dat Amerikaanse deskundigen in Aziatische zaken voor de commissie voor economische aangelegenheden van het Amerikaanse Congres hebben op gesteld- De voornaamste punten van dit rap port werden door de commissie gepu bliceerd. Het zijn onder meer: 1. China is in staat aan zijn grenzen een grote oorlog te voeren. Maar wan neer het zou besluiten in Viëtnam te gaan vechten, zou de oorlog in dit land in het voordeel van de VS uitval len, omdat deze een veel grote vuur kracht en industriële capaciteit hebben. 2. Het valt te verwachten, dat China een „militante" en revolutionaire bui tenlandse politiek zal blijven voeren, zonder te streven naar gebiedsuitbrei ding door geweld. 3. Het Amerikaanse embargo op han del in niet-strategische goederen met China, heeft niet veel uitwerking gehad od de Chinese economie. Misschien kan in de toekomst 't openen van handelsbe trekkingen tussen de VS en China ge bruikt worden als politiek instrument voor onderhandelingen tussen beide lan den. De commissie is momenteel ech ter tegen opheffing van het economisch embargo. 4. De economische ontwikkeling in China verloopt zeer ongelijk. De huidi ge „culturele revolutie" dreigt een nieu we economische crisis te veroorzaken die even noodlottig is-als die van de eerste zestiger jaren- 5. Ondanks de ernstige landbouwpro blemen is communistisch China erin ge slaagd hongersnood te vermijden. G. China heeft op gebied van onder wijs, geneeskunde, openbare gezond heid en wetenschappelijk onderzoek op merkelijk vooruitgang geboekt. OSLO De Noorse regering heeft het storting parlement) geadviseerd voor Noorwegen het volledig lidmaat schap van de EEG, EGKS en de Euratoom aan te vragen. Het storting zal van 4-7 juli debatte ren over de lidmaatschapsaanvragen van de EEG. Verwacht wordt dat 140 van de 150 leden zich zullen uitspre ken voor toetreding tot de EEG. In een overzicht van het ministerie van Buitenlandse Zaken over alle as pecten van toetreding van Noorwegen wordt gezegd, dat mochten de onder handelingen over het volledig lid maatschap mislukken, ook de moge lijkheid van associatie overwogen moet worden. Het wijst er op dat Noorwegen geen andere keus dan toe treding heeft nu Groot-Brittannië, Denemarken en Zweden ook tot de EEG wilier toetreden. Een moeilijk punt bij de onderhandelingen met de EEG zal de positie van de Noorse landbouw vormen, gezien zijn „specia le structurele, klimatologische en to pografische omstandigheden". De re gering is van mening dat het verdrag van Rome een grondslag biedt voor blijvende speciale regelingen voor de Noorse landbouw en zij is van mening dat deze kwestie 't belangrijkste pro bleem is dat bij de onderhandelingen moet worden opgelost. ADVERTENTIE WINTERSWIJK Tussen de tex- tielvakbonden en de bontweverij De Batavier in Winterswijk is een merk waardige strijd uitgebroken. De bon den zijn er niet over te spreken, dat het bedrijf geen afscheidspremie geeft aan een aantal personeelsleden dat ontslagen moest worden. De weverij zag echter van deze premie af omdat de ontslagenen een veel langere op zegtermijn hebben gekregen dan wet telijk is voorgeschreven. Door reorganisatie en de beperkte orderpositie moest de weverij 25 mensen ontslaan. Om de ontslagenen een goede kans te geven ander werk te vinden, hield het bedrijf een lan ge ontslagperiode aan. Deze termijn is voor de ontslagen werknemers ver schillend, maar komt gemiddeld neer op een verlenging van de wettelijke termijn met ruim acht weken. De di rectie van het bedrijf vond dat de ver lenging van de opzegtermijn verre te verkiezen was boven het geven' van een afscheidspremie. De vakbonden meenden toch op die premie te moeten aandringen. De kwestie kwam dezer dagen op een ver gadering van de bonden met het per soneel aan de orde. De directeuren Borren en Breukers van de bontweverij zeiden gisteren, dat 't bedrijf er naar streeft de kans op werkloosheid te verkleinen. Bij ontsla gen in Twente zijn, naast de opzegter mijn, afscheidspremies gegeven van 200 tot 350 gulden bij een geihiddeld dienstverband van zeven jaar. Bij De Batavier zijn de kosten van verlenging van de opzegtermijn ruim duizend gul den, bij een gemiddeld dienstverband van zeven jaar. LEERSUM Een perceel bos van ongeveer twee ha is woensdag in Leer- sum afgebrand. Aanvankelijk was men van mening, dat de brand was ontstaan door een lichtkogel, die door militairen was afgeschoten. Later werd meege deeld, dat dit allerminst vaststaat. Op last van een officier heeft een der man schappen op een zandvlakte een licht- patroon afgeschoten. Enige tijd later meldde een burger de brand op een vijfhonderd meter van de zandvlakte verwijderde plaats. De officier heeft echter een verkeerde instructie ge geven, want in een brandgevaarlijke periode mogen er geen lichtpatronen worden afgevuurd. O OVERLEDEN Robert Davies, La gerhuislid voor de Labourpartij, is van daag in de ouderdom van 49 jaar in een ziekenhuis overleden. In mei werd Da- vies door een hartaanval getroffen. Minister De Block (Economische Zaken) wilde deze eis vooralsnog niet inwilligen. De beide afgevaar digden gaan, zo verdedigde hij gis termiddag zijn opvattingen hierover, bij de beoordeling van de situatie in Twente en Oost-Gelderland uit van momentopnamen. Zij kijken al leen naar de moeilijkheden van van daag. „Het gaat", aldus minister De Block, „om een beleid op langere ter mijn". Daarom wil hij eerst het rap port van het Nederlands Economisch Instituut over de toekomst van deze streken afwachten alvorens te beslis sen of zij voor vernieuwing van hun structuur in aanmerking komen. De minister waarschuwde ervoor, dat de door de afgevaardigden Wiel draaijer en De Goede voorgestelde maatregelen het stimuleringsbeleid voor Noord-Nederland en Zuid-Neder land zullen doorkruisen. Er dreigt dan een olievlekwerking te ontstaan. Waar om wel Twente en niet bijvoorbeeld de len van Noord-Brabant? Minister De Block kon, namens zijn collega Bakker (verkeer en water staat) veel plezieriger dingen zeggen over de aanleg van de verbinding tus sen Twente en de Randstad, de E 8. „We doen alles wat mogelijk is om de ze weg zeer snel klaar te krijgen. Er zijn geen belemmeringen van finan ciële aard: het tempo van de aanleg wordt alleen bepaald door technische mogelijkheden. Elke mogelijkheid tot versnelling zal worden gebruikt", zei hij. De weg zal worden doorgetrokken tot voorby Holten. In 1971 zal dit werk gereed zijn gelijk met de brug over de IJssel, waarvan de bouw volgend jaar een aanvang zal nemen. Het is nog niet beslist of deze weg in Twente van oost naar west of van west naar oost zal worden aangelegd. Tijdens de openbare „hearing" van de Kamercommissie van Sociale en van Economische Zaken, die op 21 april in Enschede werd gehouden in verband met de moeilijkheden in de textielindustrie, was van veel kanten aangedrongen op de voltooiing van de E-8, aangezien deze verbinding van vi taal belang voor Twente werd geacht. Ook tijdens 't debat in de Tweede Ka mer was om versnelde aanleg ge vraagd. De sluiting van het filiaal van Van Heek in Neede kreeg gisteren nog gro te aandacht. De socialist drs. D. Roe mers zei bij interruptie ontevreden te zijn, omdat de Kamer niet was inge licht over bepaalde mogelijkheden om dit bedrijf voor die gemeente te behou den. Zijn partijgenoot Wieldraaijer en de antirevolutionair drs. J. Boersma sloten zich hierbij later aan. „Er was geen andere mogelijkheid", zei minister De Block. „Voor het be langrijkste produkt dat hier werd ge maakt, was doodgewoon geen afzetge bied meer te vinden". Hij beloofde wel dat nieuwe industrieën in Neede finan ciële tegemoetkomingen zullen krij gen. Dat vond de KVP-er P. J. Engels bijzonder plezierig. Minister De Block moest overigens toegeven dat een verdere rationalisa tie van de Twentse textiel vele duizen den arbeiders werkloos zal maken. „Er is echter geen andere keuze als we deze bedrijfstak willen redden". De heer Wieldraaijer vroeg in dit ver band om een fonds dat soelaas moet brengen voor de mensen die straks door deze moderniseringen worden ge troffen. Evenmin als de liberaal Th. J. Joe- kes was de minister erg enthousiast over het textielbeleid in de EEG. „Wij zullen wel tot 1 juli 1968, de dag waar op het vrije handelsverkeer ingaat, moeten doorsudderen. We zijn in de EEG nog niet tot een synthese geko men van nationale maatregelen. Dit geldt overigens ook voor de scheeps bouw". Zijn ambtgenoot Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid) zei dat er nu 2200 textielarbeiders in Twente overbodig zijn. Van hen hebben er 480 al ander werk, vijfhonderd mensen zijn werkloos en duizend arbeiders zijn reeds opgezegd, maar werken nog en kele weken door. GRONINGEN (ANP) De Groning se rechtbank heeft de 23-jarige mas- tiekdekker K. T. uit Groningen ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De man kreeg vorig jaar bekendheid als bromfietspyromaan. Hij had meer dan twintig bromfietsen in brand ge stoken. De rechtbank bepaalde verder dat hij niet meer mag drinken of in cafés mag komen en dat hij een kuur moet ondergaan tegen zijn drankzucht. DEN HAAG De Synode van de Nederlandsche Hervormde kerk, die van 19 tot en met 22 juni in Hyde- park te Driebergen bijeenkomt, krijgt veel interkerkelijke zaken te behan delen. In de avond van de eerste zit tingsdag zal zij beslissen of aan de hervormde predikanten en kerkera- den richtlijnen behoren te worden ge geven voor huwelijkssluitingen tus sen een hervormde en een rooms- katholieke partner. Vorig najaar kreeg de synode dit onderwerp eveneens op haar tafel, toen met het advies de hervormde predikanten te ontraden aan dergelij ke gemengde huwelijkssluitingen me dewerking te verlenen. De hervormde synode wilde hiertoe toen niet over gaan. Zij besloot de zaak opnieuw in studie te geven. In de conceptricht lijnen die thans in deze zomersynode behandeld zullen worden, is het ad vies aan de hervormde predikanten en kerkeraden opgenomen om wel aan een verantwoorde regeling van een gezamenlijke huwelijkssluiting medewerking te verlenen, zij het al leen in die gevallen waarin van de niet-rooms-katholieke huwelijks partner geen beloften worden geëist die voor hem in geweten onaan vaardbaar zijn en op een verlooche ning van een eigen Christelijke belij denis zouden neerkomen. Dr. R. J. Mooi, secretaris voor al gemene zaken van de hervormde sy node, onderstreepte op een gisteren belegde persconferentie, dat de her vormde kerk als eerste kerk in Ne derland en in het buitenland, dergelij ke adviezen voor een huwelijk tussen een rooms-katholieke en een protes tantse partner voorstelt. 0 Burgemeester mr. J. P. Drost van Rheden hielp gisteren een handje toen prinses Margriet uit de hoge koets moest stappen, waarin zij een triomf tocht door het stadje had gemaakt. Met een elegant sprongetje loste de prinses het „hoogteverschil" op. Kort tevoren had zij in De Steeg het Inter nationaal Folkloristisch Festival ge opend. Daartoe had zij een tableau ont huld waarop de vlaggen stonden van alle deelnemende landen. LONDEN Radio Cairo heeft van daag gemeld, dat de Libische regering de V.S. en Groot-Brittannië gevraagd heeft hun bases in Libië „op te heffen" en hun troepen „zo spoedig mogelijk" uit dat land terug te trekken. Volgens Radio Cairo is de officiële bekendmaking gedaan door de Libische premier Hoesain Maziq. De V.S. hebben in 1954 in Benghazi een overeenkomst met Libië gesloten over het gebruik van de bases. Een vriendschapsverdrag, dat ook de mili taire en financiële samenwerking regel de, werd in 1953 tussen Groot-Brittan nië en Libië ondertekend. In Londen is het Libische verzoek van de Britse ambassadeur ontvangen. Er zijn 700 Britse militairen gelegerd in Tobroek en Benghazi en de RAF heeft duizend man op de basis te El Adem, welke, volgens een woordvoerder van het ministerie van Defensie, niet veel meer gebruikt wordt. PARIJS Frankrijk heeft elke mogelijke eenzijdige annexatie door Israël van bezet Arabisch gebied verworpen. In een, naar de minister van Voorlichting George Gorse zelf meedeelde, in zorgvuldige bewoordin gen gestelde verklaring van de hand van president De Gaulle, zegt de Franse regering, dat er geen sprake kan zijn van een voldongen feit wat de territoriale grenzen en de levens omstandigheden van de burgerbevol king ter plaatse aangaat. „Alleen een regeling via onderhan delingen uit vrije wil, aanvaard door alle betrokken partijen en erkend door alle betrokken partijen en er kend door de internationale gemeen schap, zal te zijner tijd alle bestaan de problemen kunnen oplossen. In het licht daarvan heeft Frankrijk zijn goedkeuring gehecht aan een buitengewone zitting van de V.N.-as- semblee, zo wordt verklaard. De Franse regering spreekt verder van „de ernstige politieke gevolgen die de op 5 juni in het Midden-Oosten ont ketende militaire actie voor de we reld kan hebben en de betreurens waardige consequenties in menselijk opzicht ter plaatse, en herinnert aan haar vroegere pogingen om het uit breken van vijandelijkheden te voor komen". AMSTERDAM Volgens een uit Djakarta afkomstig bericht zal de president van de raad van bestuur van NV Philips' Gloeilampenfabriek, ir. F. J. Philips, op 1 augustus in Indonesië aankomen om met de rege ring daar besprekingen te voeren over de uitbreiding van het telecommuni- catie-systeem. Dit zou gisteren in In donesië zijn verklaard door de direc teur voor het Verre Oosten van NV Philips Elecommunication Industries de heer J. J. Kaldenback. Van de zijde van Philips Eindho ven wordt vernomen, dat ir. Philips inderdaad het voornemen heeft begin augustus naar Indonesië te gaan om onder meer over telecommunicatie- projecten met de Indonesische rege ring te praten. Daarnaast zullen ech ter ook andere zaken worden bespro ken, waarvan de aard echter niet kon worden meegedeeld, ook al omdat ir. Philips op het ogenblik in het buiten land vertoeft. TILBURG Gistermiddag is de 14-jarige zoon van de familie Neg- gers uit Oisterwijk ernstig gewond ge raakt, nadat hij in Tilburg had gepro beerd in een rijdende trein te springen Hij kwam daarbij tussen trein en per ron terecht. LONDEN Een Joodse jeugdorga nisatie is voornemens vrijwilligers op te leiden om Arabische vluchtelingen en slachtoffers van de oorlog tussen Israël en de Arabische Staten te helpen. Awraham Soetendorp, voorzitter van de noodcommissie van de Joodse jeugd groepen organisatie, heeft op een pers conferentie verklaard, dat 6.000 jonge mensen Groot-Brittannië wensen te ver laten om in Israël in fabrieken en open bare nutsbedrijven te gaan werken. „Verder kunnen wij vrijwilligers op leiden om Arabische vluchtelingen en slachtoffers in Arabische landen te hel pen", aldus Soetendorp. ADVERTENTIE 0 De vereniging in Veenendaal die zich inzet voor een dagverblijf voor gehandi capten heeft de langste tijd hierop ge wacht. Men loopt al lang met nieuw- bouwplannen rond maar men zal met in gang van het nieuwe jaar een tijdelijk onderdak vinden in het gebouwtje van de sociale dienst aan de Tuinstraat. 0 Het scheidende SGP-raadslid de heer M. de Zeeuw te Resteren blijft van me ning dat het wethouderscollege in deze gemeente te eenzijdig van samenstelling is. 0 In Leersum stelt de commissie die onlangs door de raad is ingesteld een onderzoek in naar de behoefte aan zaal ruimte. 0 De Rhenense middenstandsvereniging gaat samen met de VVV geschenken bonnen uitgeven. 0 In Ederveen kwam het nog niet zo lang bestaande jeugdkoor op de planken van het verenigingsgebouw. DE BILT. Het KNMI deelt mede: Een gebied van hogeluchtdruk strekt zich uit van de Azoren via de Britse eilanden tot boven Scandinavië. Langs de. zuidoost-flank ervan trekken storingen over Duitsland naar de Al pen, zodat het in Midden-Europa koud en regenachtig is. Wolkenvelden van deze storingen zijn ook tot ons land doorgedrongen, maar drijven nu weer in zuidelijke richting weg. Langs de andere kant van het hoge- drukgebied trekt een depressie van 't. zeegebied ten noorden van IJsland in de richting van Noord-Noorwegen. Het bijbehorend koufront zal zich het komende etmaal langzaam over de Noordzee naar het zuiden verplaat sen, maar wordt voorafgegaan door een rug van hogeluchtdruk, die ons flinke opklaringen zal brengen. Daarna zullen evenwel we er wol kenvelden van het noorden uit hel land komen binnendrijven. De temperaturen zullen dezeljd zijn als vandaag.

De Vallei | 1967 | | pagina 1