de appelc bloeien Arnhem snoept festivals de primeurs af fii nfanc :iële notities Stijging „Holland festival" succesvol ingezet UIT DE KERKEN Louneke Hoogland verwacht baby Sonja Gaskell alleen nog voor adviezen Wijn en kauwgom bij „Batman" opvoering Venetië en Berlijn boos Verhinderd Willig Verruimen VANAVOND MORGEN 300 man minder zelfde winst Goed jaar voor Brocades WISSELMARKT PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE OERM Johnny Hart VRIJDAG 16 JUNI 1967 „Ja, hoor!", antwoordde Maartje. Gedurende vijf treden zei hij niets. Hij klom onvervaard, langs de zij kant, zich vasthoudend aan de brede, besneden leuning. Toen zei hij: „Ar me pappa!..." Maartje legde een eeltige hand om zijn hoofd en drukte dat tegen haar gesteven blauwe heup. Ze ritselde als papier, en rook naar boenwas en ap pels. „Je mot effe wenne, hè?* zei ze vriendelijk. „Mag ik boven even dansen?" in formeerde Coen, dadelijk partij trek kend van de hartelijkheid. „Nee-ee" zei maartje "je mot •lape gaan!" Dansen scheen op Wynendael iets héél geks te zijn. Eigenlijk was alles er ook te zwaar en te rechtlijnig voor. Het kamertje waar de vorige jon ker geslapen had, bleek een verkap te zaal te zijn. Alweer hoog, met mid den in de achterwand, als een eiland tussen het ijs van de weinig beklede vloer, een reusachtig bed. En wel tien stappen daar vandaan een was tafel. „Is daar het toneel?" vroeg Coen, duidend op de enorme brokaten gor dijnen, die de vensters afsloten. Maar dat was een vergissing. Het ergerde zelfs Maartje. Ze had haar zilveren medaille voor trouwe dienst op „Wy nendael" verdiend, en zag zichzelf dichtbij de gouden. Maar geen lid van de in-deftige familie had ooit zulke dwaze dingen gevraagd, of ge zegd. Ja, de vorige jonker kon wel eens dwaas doen; nou ja... Wie vroeg er echter naar dansen en naar een toneel, met dusdanige hardnekkig heid? Toen het kind in bed zat, in zijn pyjama van blauw met witte sterren, als een kleine pierrot (waar haalden mensen zulke gekke kleren vandaan) sloeg hij zijn ogen op naar Maartje. „Nou mot je gaan legge, jonkie!" zei Maartje. „Of wou je eerst bidde?" Hij schudde glimlachend het hoofd. „Ik wil alleen zijn", zei Coen. De oude vrouw stond eensklaps stil. Haar vriendelijkheid slonk. „Mot ik je dan niet onderdekke?", vroeg ze. „Nee", antwoordde Coen. En na even nadenken: „Dank u". Ze kon gaan. Dat vond ze pas echt theater. Het maakte haar boos-gewillig. „Zal ik het licht mar uitdraaie?", polste ze. „Goed", zei het kind. Ze draaide de lamp laag. De vlam smolt tot vale duisternis. Langs de deur-kier stak wat gang-licht naar binnen. „Wel te ruste, jonker!" zei Maart- tje. Zij was zich niet bewust, dat ze de titel gebruikte. „Wel te rusten", zei een kleine stem. In het schijnsel van de openzwaai ende deur zag ze hem rechtop in het grote ledikant zitten: een besterreld schimmetje met gouden haar. Alleen Braam was teder in denken en spreken over Coen- Maar hij was ook de enige, die een kus had gekre gen. Met zorg achter zijn effen knech ten-masker hoorde hij de brokstuk ken van het gesprek in de Rode Sa lon. De Freules, die door elkander spraken over streng aanpakken; zich niet laten be invloeden; trachten, een Wynendael te maken van deze onwel kome post op het budget van hun ouwe dag. Want dit kind was geen Wynendael! En kon je hem inder daad vervormen, door opvoeding al leen...? Er zonk een ontkennend zwijgen, waarin, totaal redeloos, Lientje's ant woord neerdwarrelde: dat ze toch moesten trachten, het kleine, eenza me kind liefde te geven... „Als iemand hem ooit per ongeluk bijbrengt, dat hij eenzaam is, zullen wij dat tot onze dood toe weten", wierp Agneta tegen. En Barend Peun, keurend van koffie en sigaar, knikte en schudde. Chrisje wilde maar meteen een juf frouw engageren. „Zo'n mens, dat met hem fröbelt en wandelt, en hem in 't bad doet". Toen bracht Ida naar voren, dat een juffrouw minstens zestig gulden per maand zou kosten. Waarop Agne ta zei, heel best zélf het kind te kun- s nen opvoeden. Ze knikten allemaal. Agneta was toch immers degene, die ook altijd 2 met de pachters moest spreken, als 2 er iets was. En dat kwam dan altijd 2 in orde, al hadden drie pachters hun s bezittingen in de afgelopen tien jaar s plotseling verlaten, en had één haar in de vorige herfst zo dol-ziedende jj uitgevloekt, dat zijn stem over de s hele laan raasde. Ze hadden hem per 2 deurwaarder de huur op laten zeggen- 2 Dat was de vierde geweest. „In elk geval zul je het kind flink 3 moeten aanpakken", zei neef Barend s nog eens, en knikte tegen de cognac. En af en aan liep Braam op ge- luidloze voeten. Niemand wist of be- 5 dacht zelfs, dat hij over Coen pieker- 2 de. Het was een lief kereltje. Als 't 2 maar bij hém mocht wonen..., en bij zijn vrouw... Het leven is zo raar, dat zoiets nu juist niet kan. De Frueles zouden er niet over gepeinsd hebben, hun on gewenst familielid bij de huisknecht uit te besteden. Want Coen droeg hun naam. Het werd half elf, voordat Barend en echtgenote de hekken voor hun wagen lieten ontsluiten om naar de stad terug te keren. Dat was laat. En onwillekeurig liepen de Freules 2 zachter op de trap, terwijl Braam 2 de lichten doofde in de Rode Salon, 2 en in de hal en in het trappenhuis. 3 De deur, waarachter Coen sliep, 2 was even stil als zij de afgelopen ze- 2 ven jaar geweest was. Zij verborg 2 verlatenheid, dood en slaap met het- 2 zelfde zwijgen. De volgende ochtend zei het jonge- 2 tje aan het ontbijt: „Wie wonen er in 2 die grote groene dingen?" En geen 2 van de tantes kon begrijpen, wat hij bedoelde. Een kind was bijster ver- 2 moeiend, zo vroeg in de morgen! Braam was de eerste, die Coen be- 2 greep: hij bedoelde de vazen van Jo- 2 han Coenraet. In zeventienhonderddertig had Jo-1 han Coenraet Borgh van Wynendael g van der Meyde het Huys zijn al te 2 middeleeuwse luister ontnomen. Hij 2 had de midden-hal laten uitbreken, 2 welke voor vele eeuwen lang feeste- 2 lijk versierd werd met een trapleu- 2 ning, zoals er wellicht een tweede, 2 maar zeker geen derde in de Zeven 2 Provinciën te vinden was. En waar 2 deze leuning aan -het eerste portaal 2 ophield te stijgen, en de horizontale lijn volgde, daar bogen de gesneden g ranken in vier verrukkelijke ruimten 2 weg, plaats latende aan evenveel 2 drie-voet-hoge martavaans. Daar stonden zij: familie verte van 2 de schoonste soort; twee eeuwen af- 2 stof-angst voor alle meiden en g knechts die in het „Huis Wynendael" g in dienstbaarheid hun zenuwen ver- 2 sleten hadden. Vier reuze-vazen, in 2 open vlakken op het nippertje van de 2 eerste verdieping. (Wordt vervolgd) 3531. De planeetloze ruimtering tussen Mars en Jupi ter deed de astronoom Kepler reeds eeuwen geleden vermoeden, dat zich daar een onbekende planeet moest bevinden. Doch in de loop der jaren besefte men, dat er slechts sprake kon zijn van de restanten van een planeet, want er werden steeds meer fragmenten van allerlei vorm en afmeting ontdekt. Deze dwergen in het zonnerijk zijn, evenals de meteoren, stille getuigen van een ramp in het heelal, die zich stellig vele eonen geleden moet hebben voltrokken. In 1903 telde men al 500 asteroïden. Het eerste duizendtal werd in 1924 be haald en thans zijn er meer dan 1500 bekend. Naar de berekening van een Belgische onderzoeker moet het aantal, dat met onze moderne hulpmiddelen te „van gen" is, 100.000 bedragen Op Ceres, een der grootste asteroïden met een door snee van 770 km, zou Europa nog juist kunnen lig gen. De kleinste der kleinen, tot heden gevonden, schijnt maar een doorsnee van 800 meter te hebben. Het is de dwergplaneet Antenor in 1936 door Delporte ontdekt. De gezamenlijke massa der nog onontdekte asteroïden moet naar schatting niet eens de grootte van onze aard- massa bereiken. 90. Lie Mai laat zijn hoofd hangen. Met gesloten ogen vervolgt hij: „Ik vroeg haar „Wat moeten we in 's he melsnaam met Jade doen?" Zij liet Jade los en zei tegen haar: „K(jk es in dat gat, meisje! Daar kan je lering van trekken". Maar Jade keek niet in de crypt, ze vloog op mij af en riep: „Lie Mai, jij valse, geme ne..." Opeens gaf Tau's vrouw Jade een harde duw, Zij stortte naar beneden, in de crypt. Meteen schoof Tau's vrouw de altaar tafel terug en het luik van de crypt sloot zich. Terwijl ik daar met stomheid geslagen stond, knielde zij op de vloer en luisterde met haar oor op de tegels. „Ik hoor alleen Tau wat schreeuwen" zie ze kalm. „De meid moet haar nek hebben gebroken. We zullen dus geen van beiden meer last hebben". „Je bent gek!" schreuwde ik tegen haar. „Als je Tau daar laat omkomen, zullen we het goud nooit vin den!" Zij schudde haar hoofd. „Het goud is natuurlijk niet in deze crypt verborgen. Tau heeft dat alleen maar gezegd om ons op een dwaalspoor te bregen; ik ken die velserik door en door! Hij heeft het ergens in deze tem pel onder de vloer gestopt. Jij moet zorgen dat ik hier abdis word, dan kunnen we op ons dooie gemak naar het goud zoeken". Lie Mai heft zijn hoofd op. Hij zegt mat: „Dat is alles, edelachtbare". ARNHEM De Filmweek Arnhem heeft enige wrevel bij de organisatoren van de „echte" festivals in Berlijn en Venetië gewekt. Van beide, binnenkort te houden festivals zijn telegrammen binnengekomen waarin men het Arnhem kwalijk neemt dat er de films „Mahlzeiten", „La collectioneuse" en „Twee of drie dingen die ik van haar weet" worden vertoond. De laatste twee films ston den namelijk voor Berlijn geboekt en „Mahlzeiten" is in het Venetiaanse pro gramma opgenomen. Van ItaHaanse en Duitse zijde acht men het een oneer lijke concurrentie dat Arnhem de primeur heeft. Hoe men ook over de waarde van dit nogal overgevoelige protest denkt, er kan in ieder geval uit worden gecon cludeerd dat 't Arnhemse filmfeest nu ook door de grote buitenlandse film- broeders als een volwassen manifesta tie wordt beschouwd. Voor hen die de Filmweek hier iedere twee jaar van de grond moeten tillen, is dat althans meegenomen. Nadat de Belgische filmers gister middag een, zwak uitgevallen, poging hadden gedaan om door middel van enkele korte films een eigen gezicht te tonen, kreeg men 's middags de helft van de hoofdschotel opgediend: Eric Rohmar's „La collectionneuse". De 47- jarige Franse cineast had toegezegd dat hij zijn van een zeer eigentijdse poëzie getuigende film persoonlijk zou komen toelichten. Het Berlijnse bezwaar tegen de ver toning in Arnhem woog voor Rohmar echter zwaar genoeg om van dit voor nemen af te stappen. Op het laatste nippertje liet hij weten dat hij plotse ling door werkzaamheden was verhin derd. Al met al stond dat de aandachtige belangstelling voor zijn film hande lend over de spanning tussen een man en twee hem begerende vrouwen niet in de weg. Wellicht begreep men de film in de zaal niet helemaal direct in al zijn vernuftige details; de atmo sfeer die van het doek sprong, kreeg toch zeker een willige ontvangst. DEN HAAG In het Scheveningse Circustheater is vanavond, in aanwezig heid van vele tientallen autoriteiten, het Holland Festival 1967 van start ge gaan met een concert waarin ten geho re werden gebracht de dramatische can tate „II Combattiento dit Tancerdi e Clorinda" van Claudio Monteverdi, een werk dat uit 1624 dateert, en de canta te „Delia Fiaba Estrema" van de he dendaagse componist Hans Werner Hen- ze. Het werk van Monteverdi, een voor loper van de opera, werd uitgevoerd door het Residentie-Orkest. Het Natio nale Ballet beeldde de bijbehorende scènes uit. Het geheel stond onder lei ding van Felix de Nobel. Na de pauze voerden het Nederlands Kamerkoor en het Residentie-Orkest onder leiding van Felix de Nobel het werk van Henze uit. Het publiek beloonde beide ten geho re gebrachte muziekstukken met een even langdurig applaus, hoewel de aard van de composities geheel ver schillend was. Bij het concert waren aanwezig de meeste ministers en staatssecretaris sen, tientallen ambassadeurs van vreemde mogendheden, militaire en rechterlijke autoritieten en vele andere vooraanstaande Nederlanders. Beschermvrouw en beschermheer van het „Holland Festival" zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard. Het festival geeft van 15 juni tot 15 juli dagelijks in allerlei plaatsen een keur van toneel voorstellingen, opera's, balletvoorstel lingen, koor-, orgel-, en orkestconcerten. Het Holland Festival is vandaag in geluid door beiaardconcerten in elf plaatsen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ridderkerk (wijkgem. Den Donck te Slikkerveer) G. J. van der Bogerd te Gouda. Bedankt voor Dinxperlo (2e pred. plaats) (toez.) L. A. Eygenraam te Hal- lum (Fr.); voor Purmerend (vac. A. F. L. van Dijk) (toez.) M. B. Blom te Hens broek; voor St. Philipsland (toez.) J. Boot te Wijngaarden; voor Eist (Utr.) J. C. W. Koppenhol te Haasten. Beroepen: te Kapelle aan de IJssel: C. J. Amesz te Rijk (Haarlemmermeer); te Woerden (tweede pred. pl.) (toez.): L. Roetman te Gouda; te Amsterdam-Bui ten velde rt: (vac. dr. R. J. Moois) (toez): G. J. Wispelwey te Duivendrecht Geref. Kerken Beroepen te Elburg A. Groenewegen te Ulrum. Geref. Kerken (Vrygem.) Beroepen te Nagelen (N.O.-Polder) W. J. var^ der Linde (kand. te Zwolle). Beroepen: te Hoogezand/Sappemeer: J. de Feyter te Berkum. Baptistengemeente Beroepen te Westerhaar H. D. Dek ker te Zutphen. Bedankt voor Amsterdam-West J. van Dam te Sneek. Vrije Evangel. Gemeente: Beroepen: te Groningen: J. G. Nie- wöhner te Apeldoorn; te Franeker: H. Onderstal (kand. te Utrecht). Beroepbaarstelling De heren J. U. Hommes te Apeldoorn, W. Kramer te Doorn, A. C. Louwerse te Enschede en M. van der Werfhorst te Utrecht zijn beroepbaar. De heien Hommes en Louwerse kun nen voorlopig geen beroep in overweging nemen. Over vier weken zal „La collection neuse" in het Amsterdamse Leidse- Pleintheater zijn normale première krijgen. We zullen er bij die gelegen heid uitvoerig op terugkomen. De tweede helft van het Arnhemse menu was gisteren aan de film „Elvira Madigan" van Bo Widerberg toebe deeld. Deze film was op het laatste festival in Cannes de officiële Zweedse inzending. Wij meldden toen reeds dat Wider berg kennelijk bezig is de aan zijn nog kleine oeuvre gebonden grenzen te verruimen. Een tweede ontmoeting met dit aan een historische gebeurtenis ontleende verhaal over een onmogelij ke en daarom alleen met de dood te beëindigen liefdesverhouding, sterkte ons nog in die gedachte. DEN HAAG Mevrouw L. de Soet- Hoogland, beter bekend als tv-omroep- ster Lonneke Hoogland, verwacht een baby. Zij zal voorlopig geen program ma's voor de AVRO aankondigen. AMSTERDAM De leidster van het Nationale Ballet, mevrouw Sonia Gas kell, zal haar taak goeddeels overdra gen aan Rudi van Dantzig en Robert Kaesen. Zij zal voornamelijk advise rend optreden. Mevrouw Gaskell had het bestuur van de stichting Het Nationale Ballet gevraagd de mogelijkheid te onderzoe ken om haar te zware taak te verlich ten. Deze interne reorganisatie gaat het komende seizoen in. De choreografen-dansers Van Dant zig en Kaesen waren vorig jaar al op genomen in de directie van het Nationa le Ballet. ROTTERDAM. Vandaag is de „Anna Blamanprijs" voor literatuur uitgereikt aan de heer W. A. Wagener, die wij hier gefotografeerd zien met de penning van het Anjerfonds, die bij deze prijs hoort. DEN HAAG In het gebouw van de Haagse Kunstkring in Den Haag vond plaats de première van het „metafy sisch" schouwspel „Batman in Balling schap", opgevoerd door het Theater Scarabee. Het stuk is gebaseerd op een ballade van Hendrik de Vries, die be schrijft hoe een prinses verliefd wordt op een monsterachtige moerasbewoner. De wachters van de koning kunnen dit wezen niet vangen. De verliefde prin ses wordt opgesloten in een torencel en kwijnt weg. In het schouwspel speelt het publiek de rol van de koning. De toeschouwers krijgen bij de aanvang van het stuk een kartonnen kroontje en een glas wijn (het spel begint met een receptie). Bat man komt uitraard in de oorspronke lijke ballade niet voor. Hij komt op de meest onverwachte momenten het to neel op om het publiek te troosten met cola, kauwgom en andere zaken. Het stuk wordt geregisseerd door Adri Boon. De komende week worden elke avond twee voorstellingen gege ven. Het spel duurt precies een uur. HILVERSUM I 18.20 Uitz. van D'66. Spr.: de Heren Hamstra en Hekkert. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 RVU: Het Int. Dansfestival, door H. F. Leu- venink m.m.v. Drs. L. Bongers. NRU: 20.00 Grenspost: inform, voor en over vakantiegangers. 22.05 Parlementair weekoverz. 22.25 Humanistisch Ver bond. Kort comment., onder red. van en uitgesproken door Th. Polet. 22.30 Nws. 22.40 Volksmuz. 23.00 Cone.: I. Omroepkamerkoor: klass. lied; II Ra dio kamerork en solist: klass. muziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.00 Amerika in termijnen, praatje. 18.20 Licht pianospel. 18.30 Jazz-rondo. 19.00 Help: gevar. pl.progr. 19.30 Ui; de kunst: kunstrubr. 20.00 Nws. 20.05 Orkest van de afd. Jeugd en Muziek, Amsterdam: mod. muz. 20.45 Het jaar 2000 is in zicht, lez. VARA: 21.00 Klass. balletmuz. (gr.). 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Zaal-Club-Cabaret: licht progr. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 Voor de kleuters. 18.50 Journ. SER: 18.55 Reel. NCRV: 19.00 Sons of minorities, volksliederenprogr- 19.25 Paulus v. Tarsus, tv-film. (deel 5 - een BBC-produktie). STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. NCRV: 20.20 Attentie. 20.45 Weet je nog wel: pr.flitsen, mensen en verha len uit de tv v. toendertijd. 21.30 De Parallelle wereld: een serie spionage verhalen: dl. 1: Spionnen in ons mid den (Espions parmi nous). 22.25 Close- up: gespr. 22.45 Negro-spirituals. NTS: 22.50-22.55 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reel. TROS: 20.05 Mijn oom van Mars, TV-film. 20.30 Kompas - act. rubr. VARA: 21.05 Achter het nieuws 21.20 Coronation Street, TV-feuilleton. STER: 22.10 Reel. NTS: 22.15 Journ. 22.30-23.00 Teleac: Kernfysica (herha ling van dinsdag jl.). HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Stereo: Klass. gr. muz. 7.30 Nws. 7.32 Gewijde muz. (opn.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Djinn: gevar. progr. (8.30 Nws; 8.32 - 8.45 Touringclub: va- kantietips; 9.35 Waterstanden). 12.25 Marktberichten. 12.27 Med. voor land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Over heidsvoorlichting: Geven en nemen. De familie Van Buuren praat weer over het verkeer. 12.50 Zonder grenzen: een rubriek over missie en zending. 13.00 Vliegende schijven: platenprogramma voor de militairen. 14.00 P.M.: familie programma. 16.30 Franse les. 17.00 Ca- rionca: radio voor tieners. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws en ochtendgymn. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag: voor de kinderen. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. muz. (8.30 - 8.35 Van de voor pagina, persoverzicht). 9.40 Stereo: Klass. gr. muz. 10.00 Z.O. 135: gevar. progr. (11.00 Nws.) 12.15 Voor nu en la ter, lezing. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Tussen start en finish: actueel sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Voor de jeugd: lich te gr. muz. 14.15 Uitlaat: progr. voor twintigers. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.40 Vragenvuur. 16.00 Nws. 16.02 Va ren: kerelswerk!, lezing over de visse- RIJ VAN Doggersbank tot IJsland (I). 16.15 Operafragmenten (gr-). 17.10 Elektronisch orgelspel. 17.30 Radio- weekjournaal. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Klass. ouver tures (gr.). 10.00 Nws. 10.02 Operafrag menten. 11.00 Nws. 11.02 Lichte gr. muz. 11.30 Leger des Heilsmuz. 12.00 Nws. 12.02 Wegwijzers, wenken en we tenswaardigheden voor een vrolijke va kantie in eigen land. 13.00 Nws. 13.02 Tienerama. 14.00 Nws. 14.02 Tienera- ma: Sweet soul music. 14.30 Ramblers Radio Reprises. 15.00 Nws. 15.02 Levi!: mod. Amerikaans amusement. 15.30 Toernee: muzikale zwerftocht. (16.00 Nws.). 17.00 Nws. 17.02 - 18.00 Sport- show: sport en lichte muziek. VRIJDAG 16 JUNI 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (van gister.). 10.20 TV-spel. 11.40 Balans in bewogen beelden. 12.00-13.30 Act.rubr. 16.40 Nws. 16.45 Filmrep. 17.25 Inform, program ma over het beroep van goudsmit. 17.55 Overz. van de midd.progr. v.d. komen de week. 18.00-18.05 Nws. (Reg. progr.: NDR: 18.05 Act. 18.16 Politieke uitzen ding. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Actuali teiten. 19.21 TV-film. 19.59 Progr. over zicht. WDR: 18.05 Nws. uit Noordrijn- Westfalen. 18.10 Jeugdcab. 18.25 Hier und Heute (I) 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 TV-film. 19.40 Doe.). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Act. 21.00 Detèct.film. 21.50 Jour naal en weerber. 22.05 Rep. uit Bonn. 22.20 TV-film. 23.45 Nws. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 TV-film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema's van de dag. 20-00 tv- spel, Aansl.: Nws. 21.40 Rep. van bui tenlandse correspondenten. 22.25 Nws, weerber. en thema's van de dag. 22.50 Voordracht van gedichten. itHHmnnuHHUHimmiiiiHB TEKKO TAKS EN T WERELD-VOEDSEL-PROBLEEM 1. Na een voorspoedige reis was Tekko Taks einde lijk weer in het vaderland teruggekeerd. Zodra het schip, waar hij de reis mee gemaakt had, aan de kade gemeerd lag, sprong onze vriend, nog voor de loopplank uitgelegd was, al van boord en trippelde zo vlug zijn korte beentjes hem dragen konden naar huis. „Mij benieuwen hoe of de boel er uit ziet als ik thuis kom!" mompelde Tekko, terwijl hij ongeduldig voortstapte. „De krokussen en de tulpen zullen nu wel in volle bloei staan, denk ik!" Hij ging de straat in waar hij woonde, rende om het huis heen en bleef toen als versteend bij de ingang van zijn tuintje staan. „Goeie grutjes!" schrok Tekko, terwijl hij de wilder nis overzag. „Wat een ravage! Dat kost me weken, nee maanden werk om daar ooit weer een behoorlijke tuin van te maken. Enfin, werken is zalig! Laat ik eerst maar eens naar binnen gaan en kijken hoe het er daar uitziet!" Hij liep regelrecht naar de brieven bus om te zien of er in die tijd ook post voor hem ge komen was en schrok opnieuw van de grote stapel brieven die uit de bus puilden. Vluchtig keek hij even naar de afzenders en toen trok hij resoluut een bepaalde envelop uit de berg brie ven. „Da's leuk, dat vind ik aardig!" glunderde Tek ko. „Dat is het handschrift van mijn goede vriend pro fessor Starreveld. Gauw even kijken wat die te ver tellen heeft!" r- T1SEB i.1_ AMSTERDAM In een weinig veranderde markt ontwikkelde zich voor Philips een vaste stemming. De opening kwam rond 50 cent beneden het vorige slot maar naar wordt aan genomen vooral door Zwitserse kopers ontwikkelde zich later een sterk op gaande lijn met het slot op het hoogste niveau. Dit hield een koersstijging In van rond ƒ2. De andere hoofdfondsen werden er gunstig door beinvloed. Koninklijke verkleinde een verlies van 1 tot dertig cent en Unilever veran derde een aanvankelijk verlies van 50 cent in een even zo grote winst. Alleen vor AKU bleef het verlies op een halve gulden en voor Hoogovens op 2. Alleen in Philips werd iets meer omgezet hoewel toch ook hier het aangeboden materiaal klein bleef. De lokale markt liet ook overwegend maar kleine koerswijzigingen zien hoe wel de opgaande tendens bleef over heersen. Hoger waren opnieuw: Nutrl- cia, Billiton en Gist terwijl Ned. Dag bladunie, Nationale Nederlanden en Indoheem hun herstel verder wisten uit te breiden. Ook Eerste Nederland- sche, EMS en Spaarnestad waren in herstel. Daarentegen moesten Kon. Zout, Bührmann, Elsevier, Dagra, Kwatta, VRG en Bammens iets terug. Albert Heijn werd nu ex-dividend verhandeld. De pariteitskoers kwam uit op ca. 990 maar door 'n licht aanbod van stocks kwam de koers in werke lijkheid op 950 tot stand. Men vond dit een buitenkansje voor zulk een formi dabel groeifonds. De scheepvaartmarkt was overwe gend hoger. KLM verbeterde 5 Op de obligatiemarkt lagen de mees te leningen weer onder druk. De lenin gen van de BNG maakten daarop geen uitzondering. Het voortdurend inpom pen van geld voor de werkgelegenheid maakte menigeen kopschuw voor het lot dat de kapitaalmarkt te wachten staat. DEN HAAG In de eerste twintig weken van dit jaar bewogen omzet en winst van de Rubberfabriek Vredestein zich op hetzelfde niveau als vorig jaar. Indien de conjuctuur in Nederland en de omringende landen zich niet over 'n langere periode in ongunstige zin blijft ontwikkelen, zullen de resultaten over 1967 naar wordt verwacht niet belang rijk van die over vorig jaar afwijken, aldus het bestuur in de jaarvergade ring. Verwacht wordt, dat de investerin gen van de afgelopen jaren al in 1967 meer gaan bijdragen in de resultaten. Mede door efficiency en concentratie kon het aantal personeelsleden in de afgelopen maanden opnieuw met ca, driehonderd worden verminderd, tpt iets meer dan zesduizend. Enkele jaren geleden waren nog 6.800 mensen bij het bedrijf in dienst. Volgens het bestuur belemmert de op zichzelf juiste sociale wetgeving op het gebied van de werkloosheid een vlotte doorstroming van overtollig personeel naar bedrijven met personeelsgebrek. Het ziekteverzuim is in de laatste maanden aanmerkelijk afgenomen. Er bestaan geen plannen voor een werktijdverkorting in de autobanden industrie. Het bedrijfspand in Harder wijk, dat na overplaatsing van de afdeling dompelartikelen naar Hevea dorp leegstond, is met e en goede boekwinst verkocht. De brand in de afdeling polyetherschuim heeft een schade veroorzaakt van ruim drie miljoen. Deze wordt door de verzeke ring gedekt. De afnemers hebben er schade van ondervonden. Ir. C. A. L. Horstmann, directeur van de Nederlandsch-Amerikaansche Auto- bandenfabriek in Enschede, legt zijn functie 31 december op eigen verzoek neer. MEPPEL In de te Meppel ge houden jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders van de nv Koninklijke Pharmaceutische fabrie ken, voorheen Brocades Stheeman en Pharmacia zijn nog geen nadere me dedelingen gedaan over de fusie met de gist- en spiritusfabriek te Delft. Ook de naam van de nieuwe overkoe pelende nv werd nog niet bekendge maakt. Aan de aandeelhouders werd toegezegd, dat binnenkort een pros pectus met nadere bijzonderheden zal verschijnen. In de aandeelhoudersvergadering de laatste die in de oude vorm is gehouden werd medegedeeld dat de vennootschap een goed jaar ach ter de rug heeft en dat ook de toe komst met vertrouwen wordt tege- tnoetgezien. Op een vraag van een der aandeelhouders werd meegedeeld dat vooral de omzet in de Verenigde Staten aanleiding geeft tot grote te vredenheid. Deze gaf een stijging te zien van rond 20 procent. De voortdu rende groei van Brocades Ltd. in En geland is aanleiding geweest tot het besluit een tweede dochteronderne ming in Engeland op te richten. De ze zal zich belasten met de verkoop van populaire specialité's. Verder be staan er plannen ook in Frankrijk een dochteronderneming te stichten. Het jaar 1966 werd afgesloten met een winstsaldo van 7.679.000 gulden tegen 7.281.000 in 1965. De omzet in de eerste vier maan den van 1967 gaf een gunstig beeld te zien. De omzet van de afdeling groothandel stegen met bijna vijftien procent, terwijl de verkoop van de eigen fabrikaten in het buitenland toenam met achttien procent. Het prijsniveau van de chemische midde len is in vergelijking met 1965 onge veer gelijkgebleven. AMSTERDAM, 15 juni Londen 10.058—10.06; New York 3.608—3.608; Montreal 3.3313.338; Parijs 73.348 73.398; Brussel 7.2587.251; Frankfort 90.53890.588; Stockholm 69.92—69.97; Zürich 83.45—83.50; Milaan 57.648— 57.698; Kopenhagen 52.02852.078; Oslo 50.39—50.44; Wenen 13.95—13.96; Lissa bon 12.551—12.563.

De Vallei | 1967 | | pagina 2