Kosygin vandaag al naar New York De Assemblee vrijwel zeker in spoedzitting bijeen Britse scheepsbouw met fusie als wapen MOSKOU BESCHULDIGT ISRAËL VAN MOORD Pankow: brief onvoldoende Eerste doden thans bii rassenrellen Scheepswerf in Kopenhagen sluit COUVE ZIET HET SOMBER IN Verjaardag maar geen champagne Bezoek uit Roemenië Antwoord van Kiesinger Krediet autoweg Brussel-Parijs Engeland legt logboeken open Couve boos op Benelux Venezuela zal olieproduktie opvoeren Israël verlaat Jeruzalem niet meer GRONDIGE REORGANISATIE KLAAR Anti-Joodse acties van Arabieren Zelfmoordpoging deed buurvrouw sterven SLAP WINST lil JAAR TEGEN AFGEWEZEN EERSTE DE GAVLLE GEWONDEN NAAR EGYPTE TERUG Doodvonnis in Senegal Eerste tanker weer in Eilat VLAMMEN GOUVERNEUR Methodistisch bisschop naar Rome OLIEMAATSCHAPPIJEN ALGERIJNS TOEZICHT INMENGING Spoedig een nieuwe Sovjet-ambassadeur De Gaulle later naar Polen 15 DODEN BIJ DE V.N.-STRIJDMACHT VRIJDAG 16 JUNI 1967 A Een vermoeide Palestijnse vluchteling trekt, een kind op de rug, de Jordaan over, de nieuwe grens tussen Israël en Jordanië, om zich te voegen bij zijn Arabische stambroeders. Het probleem van de Palestijnse vluchtelingen, dat al sinds 1948 voortwoekert, is als gevolg van de jongste oorlogshandelingen schrikbarend in omvang toegenomen. De afgelopen week zijn enkele duizenden Arabische vluch telingen naar de oostelijke oever van de Jordaan getrokken. LONDEN Er komt schot in de fu sieplannen van de scheepsbouw in En geland: Vier van de belangrijkste wer- van langs de Tyne in Noordoost-Enge- land hebben tot samensmelting beslo ten. Dat zijn Swan Hunter, Vickers, Hawthorn Leslie en John Redhead. Hun gezamenlijke capaciteit wordt de groot ste op het gebied van de scheepsbouw in Engeland en een van de belangrijk ste van Europa. De nieuwe onderne ming hoopt op 1 januari aan het werk te kunnen. Het gaat bij deze fusie alleen om de belangen van de betrokken werven langs de Tyne, dus niet die elders in het land. De bouwcapaciteit van de nieuwe groep bedraagt ongeveer 400.000 ton per jaar. Er werken 12.000 mensen. In de vier werven van de groep is voor meer dan een miljard gulden geïnvesteerd. Ze hebben op het ogenblik bouwopdrachten voor meer GENèVE Het Joodse Wereldcon gres heeft een beroep gedaan op het Internationale Rode Kruis het lot van de Joden in de Arabische landen te verzachten. In Europese havens arri verende vluchtelingen hebben de ar restatie, mishandeling en gevangenzet ting van alle Joodse mannen in Egypte en anti-Joodse exsessen in Libië met veel doden" gemeld, aldus het congres. Het Europese bureau van het Ameri kaans-Joodse comité zegt dat volgens vluchtelingen minstens zes Joden in de Libische hoofdstad Tripoli zijn gedood door een menigte Arabieren die alle Joodse winkels plunderde en in brand stak. De 4500 Joden in deze stad, ver keren „in panische angst en zitten ver schanst in hun huizen, welke zij niet durven te verlaten, met het oog op de sporadische gewelddaden die er nog steeds plaats hebben". In Egypte zijn, naar het Ameri kaans-Joodse comité vernomen had, alle gezonde Joodse mannen tussen de 20 en 50 jaar ongeveer vierhonderd van de in totaal 2500 Joden daar di rect bij het uitbreken van de oorlog tus sen Israël en de Arabische landen op gepakt en op diverse plaatsen gevan gengezet. BRUSSEL Een rechtbank in Ver- viers in België heeft gisteren een 33-ja rige man veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maan den en acht dagen omdat zijn mislukte poging tot zelfmoord het leven had ge kost aan zijn buurvrouw. Vorig jaar had hij in een vlaag van wanhoop zijn gaskraan geopend, maar het gas was naar de bovenverdieping gestroomd, waar de vrouw woonde. Lord Normanbrook, die onder vier Britse premiers hoofd van de Britse civiele dienst (die alle ambtenaren omvat) is geweest, is op 65-jarige leeftijd in Londen overleden. Hij werd de „man met een miljoen geheimen" genoemd. Hij was een van de meest vooraanstaande raadgevers van Chur chill, Eden (lord Avon) en Harold MacMillan. dan 800 miljoen gulden. Swan Hunter wordt de grootste aandeelhouder van de groep. Deze fusie is een gevolg van aanbe velingen van een regeringscommissie die enige maanden geleden zijn gedaan voor een grondige reorganisatie van de Britse scheepsbouw. Die kampt met allerlei moeilijkheden. De afgelopen jaren zijn voor de werven in Engeland, net als in tal van andere landen, ijzonder slap geweest. Een van de voornaamste aanbeve lingen luidde: Samensmelting van de bestaande scheepbouwondememingen in vier grote groepen. Dat bevordert efficiënter werken en daardoor wordt de mogelijkheid veel groter om te kunnen concurreren. Men denkt dat er langs de Tyne min der arbeiders zonder werk zullen komen nu er de fusie een feit is. De werknemers kunnen door de samen werking op de vier grote werven, daar worden geplaatst waar men ze het meeste nodig heeft. Swan Hunter heeft opdrachten ge kregen voor de bouw van twee olie tankers van 109.000 ton voor Shell en een van 100.600 ton voor een andere oliemaatschappij. Voor de Britse ma rine moet deze scheepswerf een onder zeebootjager bouwen en een fregat. Onlangs kondigde Swan Hunter een winst aan voor aftrek van belastingen van 7.13 miljoen gulden. Het jaar er voor was er nog een verlies van 1,3 mil joen gulden. Deze werf kan indien no dig zelfs tankschapen bouwen met een inhoud van een miljoen ton. Van onze correspondent LONDEN Vijf generaties van de familie Turner waren gisteren op het verjaardagsfeest van John Turner in de Noordlondense wijk Tottenham aanwezig. Hij vierde zijn honderdelfde verjaardag. Hij is de oudste mannelij ke inwoner van de Britse eilanden. Er was dan ook volop champagne op het feest, maar niet voor opa Turner, want hij heeft zijn hele lange leven drank vermeden. Gisterochtend, toen de drukte nog moest komen, streek de oude heer Turner vergenoegd over zijn lange witte baard en zei: „Ik voel me best en ik verheug me echt op mijn feest". Keurig gekleed in zijn nette pak, een grote rode roos in zijn knoopsgat, bolhoed op en met zijn witte stok (de heer Turner is blind en zijn gehoor is ook niet meer zo best), liet hij zich gistermiddag naar de feestzaal bren gen, die voor hem was ingericht. Een begrafenisondernemer in de buurt had daar een keurige auto voor beschik baar gesteld... Er waren tweehonderd gasten op het feest, waar natuurlijk een enorme verjaardagstaart niet ontbrak. Die moest opa Turner aansnijden. Toen het allemaal was afgelopen en de oudste man van Engeland weer rustig thuis zat bij zijn dochter van 75, bekende hij: „Het was echt een beetje veel voor me, maar ik denk dat de anderen zich wel zullen hebben geamuseerd". NEW YORK De Russische premier Kosygin vertrekt vandaag aan het hoofd van een Russische delegatie naar New York. Hij zal daar een bijzondere zitting van de Algemene Vergadering bijwonen. Veertig landen hebben zich al voor een spoedzitting van de Algemene Ver gadering uitgesproken. Er is toestemming van 62 lidstaten nodig maar de Sov jet-Unie is er zo van overtuigd dat dit aantal zal worden bereikt, dat Kosygin zich gisteravond gereed maakte vandaag naar New York te vliegen. De Sovjet-Unie had om een spoed zitting van de Algemene Vergadering gevraagd toen duidelijk was gewor den dat een door haar ingediende re solutie in de Veiligheidsraad, waarin Israël als agressor werd veroordeeld, geen meerderheid zou krijgen. Als 62 van de 122 leden van de VN met het Russische verzoek instemmen, moet krachtens het Handvest van de Volke renorganisatie de speciale zitting van de Veiligheidsraad binnen 24 uur wor- M den bijeengeroepen. Tot dusver heeft alleen Amerika zich gekant tegen het bijeenroepen ft van de Algemene Vergadering. De Amerikaanse regering verklaarde gis teravond dat naar haar oordeel de Veiligheidsraad zich nog niet voldoen de over het probleem had kunnen uit spreken. Zij sprak echter de hoop uit, dat als een meerderheid van de lid staten zich voor een bijzondere zit ting zou uitspreken, deze zou bijdra gen tot een oplossing van de kwestie. De Russische manoeuvre om de di plomatieke slag om Israël naar de Algemene Vergadering te verleggen wordt door westerse diplomaten be schouwd als een propagandazet met het doel het prestige dat Moskou in de Arabische wereld heeft verloren weer wat op te vijzelen. De Veiligheidsraad wees woensdag een Russische resolutie waarin Israël werd veroordeeld van de hand. Voor aanneming van de resolutie waren 9 van de vijftien stemmen nodig ge weest, maar de passage waarin Is raël als agressor werd gebrandmerkt kreeg er slechts vier. Voordat de Veiligheidsraad voor on bepaalde tijd uiteenging, werd nog een door Argentinië, Brazilië en Ethiopië aangediende resolutie aange nomen. Daarin werd een beroep gedaan op Israël om de terugkeer van de men sen te vergemakkelijken die als ge volg van de oorlog hun woningen had den verlaten. De resolutie werd met algemene stemmen aangenomen. Het zal het eerste bezoek zijn dat premier Kosigin aan de Verenigde Staten brengt. Al eens eerder heeft een Russische premier een bezoek ge bracht aan de Verenigde Naties in New York. Dat was premier Kroest- sjef in 1960, die tijdens een heftig de bat over de operaties van de VN in Kongo met zjjn schoen op de lessenaar beukte. Men verwacht dat Kosygin in New York krachtige steun zal geven aan de Arabische eis dat Israël zijn troepen terugtrekt tot achter de stellingen die zij op 5 juni, vlak voor het uitbreken van de oorlog, innamen. De Russische pers voert de laatste dagen een felle campagne tegen Israël. Het regerings blad Izvestia beschuldigde het Israë lische leger gisteren van moord op Arabische krijgsgevangenen en open bare terechtstellingen van vrouwen en kinderen. De aanval ging vergezeld van be schuldigingen aan 't adres van Ame rika, Engeland en W.-Duitsland. Vol gens Izvestia hebben deze landen Is raël misbruikt voor het nastreven van hun imperialistische doelstellingen. In berichten uit Parijs werd donder dagmiddag gemeld dat president De Gaulle bereid zou zijn eventueel in New York deel te nemen aan een con ferentie van de grote vier (de VS, En geland, Frankrijk en de Sovjet-Unie) hetgeen erop zou kunnen duiden dat ook hij van plan isde zitting bij te wonen. Of president Johnson van plan is de zitting bij te wonen, is niet bekend. Minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk zal waarschijnlijk wel aan de beraadslagingen deelnemen als an dere ministers van Buitenlandse Zaken ook aanwezig zijn, zo heeft de woord voerder van het Witte Huis donder dagavond meegedeeld. Woensdag ver luidde in Moskou dat het Kremlin op een aanduiding uit Washington wacht te dat Johnson aanwezig zou zijn, al vorens men bekend wilde maken dat Kosigin naar New York zou gaan. Er gaan ook geruchten dat president Tito van Zuid-Slavië en premier Gandhi van India naar New York komen. (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG De Roemeense minis ter van Buitenlandse Zaken zal volgen de maand een tegenbezoek brengen aan Nederland. Zoals bekend bezocht minis ter Luns onlangs Roemenië. Over een tegenbezoek van de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, valt op het ogenblik nog niets met zekerheid te zeggen. Nederland krijgt ook bezoek uit Po len. Een missie onder leiding van de vice-minister van landbouw, Jerzy Pop- ko, komt maandag praten over water staatkundige problemen. De missie zal twaalf dagen in ons land blijven. Zwaargewonde Egyptische krijgs gevangenen worden in Israël aan boord gebracht van een Zwitsers vliegtuig, dat hen zal repatriëren. De ze eerste groep omvatte 20 militairen, meer transporten zullen de komende dagen plaats vinden. BONN Het communistische bewind in Pankow heeft prompt z(jn vonnis ge veld over Bondskanselier Kiesingers brief met tocnaderingsvoorstellen waar over in Bonn een maand lang was gewikt en gewogen. De Oostduitse premier Stoph, aan wie de brief was gericht, zal er wel een antwoord op geven, maar het zal ongetwijfeld afwijzend zyn zoals trouwens in Bonn al wordt verwacht. De Oostduitse burgers zullen de tekst van de brief uit Bonn niet kunnen lezen, want deze mag in de Oostduitse pers niet worden gepubliceerd. DAKAR Een 41-jarige neger, Moe- stapha Lo, is in Dakar door een spe ciale rechtbank ter dood veroordeeld, omdat hij op 22 maart van dit jaar een aanslag op president Leopold Senghor zou hebben gepleegd. Hij wilde met een pistool op de president schieten, maar hij werd door de politie overmeesterd, voordat hij een schot kon lossen. Zelf verklaarde hij niet van plan geweest te zijn de president te doden. Op het vonnis is geen beroep mogelijk. Van onze correspondent PARIJS De Europese Investe ringsbank heeft de Belgische regering een lening van achthonderdmiljoen francs (ca. zestig miljoen gulden) ver strekt voor de autoweg BrusselParijs en het deel in Wallonië van de nieuwe route naar het Ruhrgebied. Het con tract voor de lening is zojuist gesloten. De wegen moeten in 1971 klaar zijn. EILAT De 20.939 ton metende Samson is als eerste Israëlische tank boot sinds de heropening van de Golf van Akaba in de Israëlische havenstad Eilat aangekomen. Het schip kwam uit Perzië. Een dag tevoren waren vier vrachtschepen in Eilat aangekomen. De haven is nu weer een en al bedrijvig heid. KOPENHAGEN De bekende scheepswerf van Burmeister and Wain in Kopenhagen, de grootste industriële onderneming van Denemarken, gaat sluiten. De ongeveer 4800 werknemers zullen binnen een jaar moeten af vloeien. De werf heeft de laatste jaren voort durend met verlies gewerkt. Het te kort is opgelopen tot 2? miljoen gul den. Een aanbod tot financiële steun van de regering heeft de directie afge wezen. Het bedrijf zal alleen de op drachten, die onder handen zijn, nog afwerken. Vandaag zal de directie zich uitspre ken over een voorstel van de werkne mers de werf over te nemen. LONDEN Engeland zal geheime bijzonderheden uit de logboeken van luchtmacht en vliegdekschepen be kendmaken om de „valsheid van de beschuldiging dat Engeland meege holpen zou hebben bij Israëlische luchtaanvallen, aan te tonen" heeft de Britse minister van Defensie, De- nis Healey, in het parlement ver klaard. Een lid van de oppositie had voorge steld, fotokopieën van de logboeken en dagelijkse orders van 5, 6 en 7 juni van alle Britse luchtmachtbases bin nen een afstand van zestienhonderd km van Gaza, Alexandrië en Cairo in de bibliotheek van het Britse Lager huis ter inzage te leggen. Healey zei dat deze gegevens gewoonlijk geheim worden gehouden in het belang van de nationale veiligheid. PARIJS Couve de Murville, de Franse minister van Buitenlandse Za ken, heeft gisteren in een verklaring aan het Franse parlement Nederland en België de schuld gegeven van de stag natie in de Europse politieke eenwor ding. Met Duitsland en Italië zou Frank rijk het, volgens hem, gemakkelijk eens kunnen worden over een Europese po litiek en deze organiseren. De landen van Benelux hebben echter niet dezelfde tradities, niet dezelfde oriëntering en niet dezelfde zorgen als de grote drie. Zij kijken altijd eerst de kat uit de boom en zij zijn veel minder op het vasteland gericht dan hun drie partners, aldus Couve. Dat is volgens Couve de Murville dan ook de reden, waarom Nederland en België aan deze politieke eenwording de voorwaarden stellen van een Engelse toetreding tot de Europese Economi sche Gemeenschap. Bij de Engelsen vinden zij namelijk veel van hun eiegn politieke gezichtspunten terug. Zij be schouwen de aanwezigheid van Enge land in de Europese eenheid als een ele ment van evenwicht aan hun kant te genover Frankrijk en Duitsland. WASHINGTON (Reuter) De ras- senonlusten die eerder deze week in verschillende plaatsen in de Verenigde Staten tot heftige schermutselingen tussen politie en betogende negers hebben geleid, zijn gisteren naar ande re delen van Amerika overgeslagen. Dit was voornamelijk het gevolg van enkele opruiende toespraken van ne gerleiders. Bij de onlusten van gisteren werd een negerjongen doodgeschoten. Een blanke jongen kreeg een ernstige schotwond. Voor de derde achtereenvolgende avond was het in Cincinnati (Ohio) uiterst onrustig. Gewapende en ge helmde politiemannen traden hardhan dig op tegen plunderende en brand stichtende groepen negers. Een vijf tienjarige blanke jongen werd door een kogel in de rug getroffen en is levensgevaarlijk gewond in een zie kenhuis opgenomen. Volgens getuigen was de kogel afgevuurd uit een auto, waarin verscheidene negers zaten. De onlusten breidden zich ook uit naar de stad Dayton in Ohio, nadat de voorzitter van een negerorganisatie de negers had opgeroepen te demonstre ren tegen de blanke bevolking. Kort na de toespraak van de negerleider gingen een nachtclub en een houtzagerij in vlammen op. Drie blanken werden door negers mishandeld. In de negerwijk Watts van Los Angeles schoot een politieman gisteren een zestienjarige neger dood. De jon gen had met zijn broer enkele agenten met jachtgeweren bedreigd. Kort na het incident verzamelden zich ongeveer vijftig negers op de plaats van het incident, maar het kwam niet tot gewelddaden. In Montgomery, Alabama, marcheer den 350 negers naar het Kapitool, het regeringscentrum van Alabama. Zij wensten dat gouverneur Lurleen Wal lace hun grieven zou aanhoren. De groep hield halt voor de barricades die voor het regeringsgebouw waren opge richt. Er deden zich geen incidenten voor. Gouverneur Wallace hield in het gebouw de marcherende menigte met een verrekijker in het oog. In Maywood, en voorstad van Chi cago, gooide een aantal jonge negers ruiten in. Politiemannen werden met stenen bekogeld. Ernstige incidenten deden zich volgens de politie echter niet voor. PHILADELPHIA (Pennsylvanië) De methodistische bisschop Fred Pierce Corson heeft gezegd, dat hij een uitno diging aanvaard heeft om de katholie ke aartsbisschop John J. Karol naar Rome te vergezellen, om diens verhef fing tot kardinaal bij te wonen. Bisschop Corson heeft het tweede Va- tikaanse Concilie als waarnemer bijge woond. ALGIERS (Reuter) De Algerijnse regering heeft dertien Amerikaanse oliemaatschappijen onder toezicht ge steld. Er zijn ook plannen om Britse ondernemingen onder overheidstoezicht te plaatsen. De maatregelen zijn in Algerije genomen in verband met de Arabische bewering dat Amerika en Engeland Israël hebben geholpen bij de oorlog voering. Hoewel nog geen namen zijn genoemd van Britse ondernemingen die onder toezicht komen, is bij het kantoor van Barclay's bank al een Algerijnse controleur aangesteld PARIJS De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, heeft gisteren gezegd, dat de wereld aan de vooravond staat van een bijzonder ernstige politieke crisis. De oorzaak is dat de grote mogendheden niet in staat zijn ge bleken hun rol te spelen, die be staat in het handhaven van de vrede in de wereld. Niet alleen grote mo gendheden, maar ook de Verenigde Naties hebben gefaald en wel door de steriele oppositie van de ideologi sche blokken. Deze ernstige waarschuwing lanceer de de Franse minister in een verkla ring, die hij aflegde voor het parle ment als inleiding tot het debat over de Franse buitenlandse politiek, in het bijzonder over de Franse houding inzake het conflict in het Midden- Oosten. De toestand, zo zei hij, is daar totaal veranderd en wel voor een bijzonder lange tijd. Door het gebeurde is de dialoog tussen de Joden en de Arabie ren nog veel moeilijker geworden dan in het verleden. Daarom is het onmoge lijk om binnen afzienbare tijd een gezamenlijke actie te ondernemen om de gemoederen tot rust te brengen. Elk initiatief daartoe is bij voorbaat tot mislukken gedoemd. Minister Couve de Murville, zei, dat hij onder deze omstandigheden ak koord ging met het bijeenroepen van de Algemene Vergadering van de VN. In plaats van te zoeken naar een oplossing, gaat het er nu om een debat te organiseren, dat de wereld in staat zal stellen te constateren, hoe diep deze gemeenschap van naties geschokt is door de oorlog in het Midden-Oosten. Mogelijk dat men hierin bepaalde aanduidingen kan vinden voor het organiseren van een gemeenschappe lijke actie voor de terugkeer van de vrede. CARACAS Functionarissen in Ca racas hebben een onmiddellijke toene ming van de Venezolaanse olieproduk tie met 200.000 barrel per dag voor speld, als gevolg van de stopzetting der Arabische olieleveranties aan Enge land en de Verenigde Staten. Een woordvoerder van het Venezo laanse ministerie van Mijnbouw en Kool waterstoffen zei, dat de toeneming bin nen enkele maanden de 300.000 barrel per dag zal bereiken, waardoor de Ve nezolaanse produktie op gemiddeld 3,7 miljoen barrel per dag zal komen. De maximale produktiecapaciteit wordt op vier miljoen barrel per dag geraamd maar voor het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten produceerde het land niet meer dan 3,4 miljoen barrel per dag. Verder werd vernomen dat in het oostelijk oliegebied van Venezuela in de afgelopen week ongeveer 180 putten zijn heropend die de produktie met 50.000 barrel per dag hebben doen toe nemen. Inmiddels voeren oliedeskundi gen en overheidsfunctionarissen be sprekingen over een nieuwe economi sche strategie met het oog op de toege nomen vraag naar Venezolaanse olie. In regeringskringen werd vernomen, dat Venezuela wil proberen een verho ging van het Amerikaanse contingent voor de invoer van Venezolaanse olie te verkrijgen. Tot nog toe heeft de Oostduitse rege ring alleen indirect op de brief gerea geerd. De communistische partijkrant Neues Deutschland schreef gisteren dat Kiesingers brief niet was geadresseerd aan de regering in Oost-Berlijn, en dus niet meer was geadresseerd aan de re gering premier Stoph. Op die manier heeft de Bondsregering duidelijk getoond dat zij het bestaan van de staat Oost-Duitsland ontkent, al dus het Oostduitse blad. Bonn houdt hardnekkig vast aan zijn oude stand punt, dat alleen de Westduitse regering gerechtigd is uit naam van geheel Duits land te spreken, en stelt deze aanmati ging als voorwaarde voor besprekingen. Waarschijnlijk zal premier Stoph wel op een of andere wijze persoonlijk reage ren op de brief, aldus Neues Deutsch land. In het hetzelfde nummer van dit blad schrijft Gerald Götting de voorzitter van de Oostduitse christendemocrati sche partij dat Bonn er nog steeds op uit blijkt te zijn de splijting van Duitsland te bestendigen. Götting, die tevens vice-voorzitter van de Oostduit se staatsraad is, knoopt daar een felle aanval op bondskanselier Kiesinger aan vast, omdat deze „geen woord heeft ge uit ter veroordeling van de onmenselij ke Israëlische agrcssoren". Het communistische persbureau ADN in Berlijn noemde de brief een „inmen ging in de buitenlandse aangelegenhe den van .Oost-Duitsland". Bovendien had in de adressering van de brief sprake moeten zijn van de „Duitse De mocratische Republiek", aldus ADN. Oost-Duitsland is wel bereid een on derhandelaar te benoemen voor contac ten met Bonn, zo zegt ADN, mits die contacten dienen ter voorbereiding van officiële besprekingen tussen de beidt regeringschefs Stoph en Kiesinger. Van onze correspondent in Tel Aviv JERUZALEM Terwijl er in het oude stadsdeel van Jeruzalem, een week geleden op Jordanië veroverd, nog altijd wordt gezocht naar Arabi sche sluipschutters, treft de regering van Israël maatregelen om het ver overde gebied definitief bij Israël in te lijven. Er zal een bijzondere wet worden ingediend om de hereniging van de beide delen van de Heilige Stad vast te leggen. Onverschillig hoe de Arabieren en de rest van de wereld daarover denken. Israël heeft reeds overduidelijk ge demonstreerd, dat het onder geen en kele voorwaarde de oude stad van Jeruzalem zal opgeven. Honderddui zenden Joodse pelgrims uit alle delen van Israël trekken door de nauwe straten van Jeruzalem naar de klaag muur. Israëlische troepen met automa tische wapens beschermen van de daken van de oude stad van Jeruzalem af de gelovigen en ongelovigen die zich naar de hoog oprijzende laatste muur van koning Salomo's tempel spoeden. Het indrukwekkende aantal pelgrims en de intensiteit waarmee zij zich naar de klaagmuur begeven betekenen in feite een volksuitspraak: „Wij zullen Jeruzalem nooit meer verlaten". In absolute stilte trekt de lange stoet naar de klaagmuur. Uit de ramen kijkt de Arabische bevolking van de oude stad toe. De burgemeester van het Israëlische deel van Jeruzalem, Teddy Koliek, werd, toen hij voor de klaag muur verscheen, door een enthousiaste menigte juichend begroet als „de bur gemeester van Groot-Jeruzalem". Enkele dagen voordat de 'Israëlische regering de Joden de gelegenheid gaf het Wekenfeest aan de voet van de klaagmuur te' vieren, hadden bulldo zers de Arabische woonwijk voor de klaagmuur met de grond gelijk ge maakt. De Arabische bewoners werden 24 uur van te voren gewaarschuwd hun huizen te verlaten. Zo ontstond voor de klaagmuur een groot plein, waar tienduizenden, het gezicht naar de muur gewend, uren achtereen hebben gebeden. (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG Zeer binnenkort is de benoeming te verwachten van een nieu we ambassadeur van de Sovjet-Unie in Den Haag. Hij 'is de opvolger van de heer I. I. Toegarinof, die is overleden. Noch het ministerie van Buitenlandse Zaken, noch de Russische ambassa de wilde gisteravond de naam van de nieuwe ambassadeur vrijgeven. Wel is meegedeeld dat het een man van mid delbare leeftijd is. Hij woont nog in Moskou. Landgenoten beschrijven hem als een goed kenner van het Westen. PARIJS President De Gaulle zal begin van de herfst van dit jaar een be zoek aan Polen brengen, even daarna gaat hij naar Roemenië zo heeft de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Couve de Murville, in de assem blee bekendgemaakt. Aanvankelijk zou De Gaulle deze maand naar Polen ge gaan zijn, maar hij heeft dit uitgesteld met het oog op de crisis in het Midden- Oosten. NEW YORK Een woordvoerder van het hoofdkwartier der Verenigde Naties heeft bekendgemaakt, dat de strijdmacht der Verenigde Naties langs de Israëlisch-Arabische grenzen bij de strijd der afgelopenn weken 15 doden en 7 gewonden heeft te betreuren ge had. Veertien Indiërs en 1 Braziliaan zijn gesneuveld, zes Indiërs en 1 Bra ziliaan gewond.

De Vallei | 1967 | | pagina 9