Met vakantie naar verschillende Italiaanse autofabrieken Monstertransport £1- Ik sta er zelf van te kijken %QOO Goede koetsbouwers Allerhande Ouwehand DENK ER EENS OVER NA Cees van Stokkum: Maaien was vroeger veel romantischer Waterval Sidderschade is hersteld Hapje Ut 4UBA &m m mm mm a a is m hbs o SCHAKEN door H. KRAMER I* X i i A DAMMEN BRIDGE door J. M. BOM door H. W. FILARSKI $103 KRUISWOORDRAADSEL VEEN EN DA A L Op 30 juni vertrekt de achttienjarige V eenendaler Cees van Stokkum met zijn vriend Mels van Beuzekom naar Italië om daar een groot aantal auto-fabrieken te gaan bezichtigen. De jongens hebben vol ledige toestemming om alles te fotograferen wat ze maar wilden en ze hopen enkele belangrijke personen uit de Italiaanse autowereld te ontmoeten. Voor Cees van Stokkum is dit wel in het bijzonder een grote ervaring omdat hij elke vrije minuut besteedt aan het verzamelen van documentatie betreffende Italiaanse auto-merken. De wanden van het kleine zolder kamertje van Cees zijn beplakt met foto's van Ferrari's, Fiats, Lancia's, en Maserati's. In zijn boekenkast zijn alleen boeken, die handelen over Ita liaanse auto-merken; jaarverslagen van fabrieken, memoires van de di recteuren van fabrieken en allerlei autoboeken. Op de boekenkast staat een grote doos, waarin een aantal Het grasmaaien en de hooibouw zijn tegenwoordig gemechaniseerde proces sen geworden. De tijd van de zwoegen de en zwetende mannen die dag in, dag uit hun zeisen in 't lange gras lieten bijten ligt voorgoed achter ons. Mis schien ging hierdoor een stukje platte- landsromantiek verloren, maar men moet zeggen, dat het maaien met de hand leuker was om naar te kijken dan om zelf te doen en datzelfde gold ook voor het keren, schudden en „kid- den" van het gemaaide gras. Doordat het gras na de bemesting volgens de modernste inzichten en methoden vroeger dan voorheen de vereiste lengte heeft bereikt en in ver band met het feit, dat het meeste werk met de machines wordt verricht is de periode van de hooibouw in onze tijd vaak eerder voorbij. In jaren, dat de weersomstandigheden een beetje mee zitten, is thans de klassieke naam „Hooimaand" voor de maand juli wei nig toepasselijk geworden. Men vraagt zich wel eens af of er door het machinale maaien niet veel nesten van weidevogels worden ver stoord en of er geen jong wild in de maaimachines omkomt. Inderdaad valt dit nu en dan voor, maar toch niet in die mate, dat daardoor de stand van de vogels en van het wild achteruit zou behoeven te gaan. Als er minder vogels en wild zijn dan vroe ger vindt dit eerder zijn oorzaak in een algemene verslechtering van het le vensmilieu voor de fauna door inten sievere bebouwing. Bij navraag bij enkele boeren bleek ons, dat deze mensen niet alleen oog hebben voor snelheid en efficiency bij het maaien, maar wel degelijk ook uit kijken naar jonge vogels en ander wild. Kleine weidevogels, waarvan de jongen nestblijvers zijn, leggen in vele gevallen hun kleintjes in een wiegje, dat door hen aan de rand van het wei land dicht bij een slootkant in de ruig te werd geplaatst. Die kanten worden met de zeis gemaaid. Bovendien is om deze tijd van het jaar de broedtijd van de kleine vogels meestal achter de rug. Jonge kievitten, grutto's en water hoentjes zijn nestvlieders, die op weg naar de volwassenheid nu wel zo ver zijn, dat zij de moordende messen van de maaimachines tijdig kunnen ont wijken. De jonge hazen wordt hun instinct om bij dreigend gevaar „mimicry" toe te passen nog al eens noodlottig. Dat instinct dwingt hen zich doodstil te houden in hun natuurlijke omgeving. De diertjes kunnen op die manier in derdaad dikwijls aan de aandacht van een „normale" vijand ontsnappen. De maaimachine is evenwel een vreemd element in het levensmilieu van de ha- zer en tegen haar biedt het instinct geen bescherming. Er worden dan" ook, zij het sporadisch, af en toe jonge ha zen doodgemaaid. De heer H. M. Roos, bestuurslid van de afdeling Apeldoorn van de Die renbescherming, ontvangt geen klach ten over het verloren gaan van vogels en wild tijdens de gemechaniseerde hooibouw. Het is ook zijn indruk, dat de mensen wel attent zijn op de be langen van de jonge dieren in het vrije veld. Overigens zijn er in het orgaan van de Nederlandse Vereniging tot be scherming van Dieren artikelen ver schenen, waarin richtlijnen worden ge geven om de schade aan de fauna van het weiland bij het machinaal maaien en hooien zo veel mogelijk te beper ken. mappen zitten die, keurig op alfabe tische volgorde, folders van de Ita liaanse autofabrieken bevatten. „Ik heb zelfs een stel folders die niemand in Nederland in zijn bezit heeft", vertelt Cees trots, „zelfs de impor teurs niet". En ook deze folders behan delen alleen Italiaanse merken. Waarom voelt hij zich zo aangetrok ken tot de auto's uit dit zonnige land? „Ach, dat is heel eenvoudig", zegt Cees, „in geen enkel land vindt men zulke koetsbouwers. Nergens kan men zo'n lijn aan een auto geven. Het is bijna klassiek. Je vindt er de hele Ro meinse geschiedenis in terug". Verder is er volgens de auto-enthou siast ook nergens een betere construc tie te vinden dan in Italië, de sfeer in de Italiaanse auto-fabrieken is volgens hem ook heel anders dan in de fa brieken in de rest van Europa of in Amerika: „Elke man in de Italiaan se auto-fabriek is een auto-enthousi ast. Zelfs de man die alleen maar ergens een schroefje in hoeft te draai en aan de lopende band heeft zijn hart aan de auto verpand". Dat is ook het geval met Cees. Hij beweert alles te zullen proberen om in Italië in een fabriek te kunnen wer ken. „Voor een jaar bijvoorbeeld". En het kan hem niet schelen wat hij er moet doen. Al moet hij auto's op poetsen; als hij maar bezig is met een Italiaanse auto. Hoe komt hij aan al die documen tatie? „Ik correspondeer ontzettend veel. Soms gebruik ik wel voor tien gulden aan postzegels per maand. Ik schrijf dan naar de Italiaanse bedrij ven en vraag om folders". Cees heeft briefpapier waarop gedrukt staat „Ar- chivo Automobiliistico Italiano. C. van Stokkum. Olanda". Ook heeft Cees kaartjes laten drukken met dezelfde tekst. „Als ze mijn brieven zien, of zo'n kaartje, weten ze al precies met wie ze te doen hebben". Cees pakt een dikke map uit de boe kenkast. In die map bewaart hij zorg vuldig alle correspondentie. Hij haalt er een paar brieven uit. Allemaal zijn het vriendelijke antwoorden op zijn schrijven. En uit elke brief spreekt dezelfde geestdrift die ook in Cees zit, als hij over zijn hobby pdaat. Het is duidelijk dat hij alles voor z'n hob by over heeft. Kan hij er niet op de een of ande re manier zijn brood mee verdienen? „Jawel", zegt hij glunderend, „ik wil een service-garage gaan beginnen voor Italiaanse auto's, in de toekomst. Ik heb er al met verschiillende Neder landse importeurs over gesproken en ze zijn allemaal erg enthousiast". Cees legt uit waarom ze wel zo en thousiast zijn. In de Nederlandse ga rages kennen, naar hij zegt, de mees te monteurs wel Engels en Duits van de technische school. Ze kunnen dus wel de namen van de onderdelen van auto's uit deze landen lezen, maar Ita liaans kennen ze niet, zodat ze er vaak maar naar moeten raden wat er aan de auto mankeert of welk nieuw onderdeel er in moet. „En als ik nu zo'n garage begin, kunnen de bezitters van Italiaanse auto's naar mij komen". Als het aan Cees ligt, begint hij liever vandaag dan morgen met het verwezenlijken van dit ideaal. Hulp kan hij in ieder geval wel krijgen: „Ik sta er zelf soms van te kijken, zoveel medewerking ik heb". In Voor burg kan Cees naar hij zegt ook zo beginnen. „Ik kom dan onder de chef monteur". Er is daar een bedrijf van de importeur van deMaserati, 't kan toor is ondergebracht in een oude vil la, de garage in een oude paarden- VEENENDAAL Voetje voor voetje schoof deze week een meer dan vijfentwin tig meter lange slak door Veen endaal. Voorafgegaan door een politieauto werd een tweeëntwintig meter lang deel van een bouwlift, eigendom van Boers Bouwbedrijf overgebracht van de Hollantor-terreinen naar de eigen opslagplaats aan de Juliana- straat. Om het gevaarte door de bochten te kunnen krijgen waren twee bestuurders nodig; één in de trekkende auto en ook een helemaal achteraan om de staart in de koers te houden. De operatie „liftvervoer" begon tegen half twee op het terrein van de HoUanterfabrieken. Om half vier had men het liftdeel op de bokken op het terrein van Boers Bouwbedrijf liggen. Daar zal de lift gereviseerd worden, om dan weer op een ander bouwwerk in gebruik genomen te worden. stal: „Het is gewoon een heel roman tisch bedrijf en dan nog met die prachtige auto's". Dan pakt Cees een ander boek: 'n plakboek. Als hij dat openslaat zien we een serie foto's, waarop hij zelf staat. De foto's zijfi genomen tijdens lezingen met filmvoorstellingen (na tuurlijk over de vierwielers uit het zuiden) die hij heeft gegeven op de auto-technische school te Apeldoorn. „Ik heb zelf ook nog een tijdje op die school gezeten, maar ik ben eraf ge gaan. omdat ik niet zo goed in wis kunde ben". Cees verzorgt een hele avond: een lezing, een film en een grote tafel, waarop hij keurig zijn auto-archief heeft tentoongesteld. „Ik doe deze din gen niet allemaal om reclame te ma ken voor de Italiaanse auto; zo zie ik het tenminste niet. Ik wil de men sen er alleen maar warm voor ma ken. Ik vind het zelf zo mooi. Ik kan er uren over praten!" Inderdaad. Het is één grote water val van woorden, waar niemand tus sen kan komen. En steeds glijden er weer nieuwe boeken, folders, brieven en foto's uit de kast. Foto's van auto's maar ook van coureurs en van direc teur Enzo Ferrari, met handtekening. Als er een foto van een coureur te voorschijn komt, begint Cees een nieuw verhaal: dat over auto-races. Daar houdt hij namelijk ook van! „Noem het baby-olifantje naar mij", schreef Anka Mestorm (9) Kromwijkerkade 41 uit Woerden aan Mimi Benda van Avro-televisie, want ze noemen mij vaak het kamerolifan tje, omdat ik zo dik ben". Dat was de reactie van het Woer- dense meisje op een enkele weken ge leden voor de televisie uitgeschreven prijsvraag onder Neerlands jeugd, om voor het in Ouwehands Dierenpark aangekomen baby-olifantje uit Thai land een naam te bedenken. Er waren onnoemelijk vele inzen dingen binnen gekomen, maar die van Anka kreeg de bekroning. Ze is er erg blij mee, dat ze de prijsvraag ge wonnen heeft. De televisiekijkende jeugd heeft haar inmiddels al met haar naamgenoot op het scherm kun nen zien. Ouwehands Dierenpark heeft nog twee dikhuidjes „in bestelling". Zodra ze binnen zijn zullen ook voor deze nakomers namen moeten wor den bedacht. Enkele weken geleden veroorzaak ten de beide sidderalen in Ouwehands Aquarium kortsluiting en als gevolg daarvan brand in de installatie, die de elektrische stoten van de alen om zet in lichtflitsen en korte signalen. Het dak van het gebouw vatte toen vlam, doch rappe handen konden nog net op tijd het vuur blussen. Sinds zondag is er een nieuwe instal latie aangebracht, kleiner dan de vo rige, maar veel veiliger en beter zichtbaar en hoorbaar voor de bezoe kers. De alen zijn nog steeds „gela den". Onophoudelijk verschijnen de lichtflitsen op het paneel en door tus- senplaatsing van een geluidsverster ker zijn de signalen op grote afstand al hoorbaar. De belangstelling voor dit natuurwonder is, sinds het uitbre ken van brand, van de zijde van de bezoekers groter dan ooit tevoren. De grote bavianenrots in Ouwehands Dierenpark trekt elke dag weer zeer veel belangstelling. De machtige die ren, waarvan er één de baas is en alles beheerst met een blik en een snauw, zorgen voor veel hilariteit door hun gekke kunsten en gewaag de capriolen. Maar ook uitroepen die getuigen van afschuw zijn vaak bij 't publiek te horen. Deze week bijvoorbeeld, waren vele er getuige van hoe het opperhoofd van de troep, rustig achterin gezeten, plotseling zijn lange harige arm uit stak naar een voorbij vliegende huis mus en deze zo maar uit de lucht „plukte". Het vogeltje was ten dode opgeschreven en vormde voor de ko lossale baviaan kennelijk een bijzon der lekker hapje. Maar er ging een rilling door de menigte... I DE onverwoestbare Miguel Najdorf (57) heeft te Mar del Plata het jaar lijkse toernooi gewonnen met een score van negen punten uit negen partijen. De bezetting was wel niet zo sterk als in voorgaande jaren, maar dat kon Najdorf niet helpen. Meer dan honderd procent kan hij zelfs niet maken. Najdorf is altijd een trekpleister ge weest voor het publiek. Zijn levendige stijl leent zich daartoe en zijn niet min der levendige opmerkingen tegen spelers en buitenstaanders, maken dat zijn par tijen voortdurend in het brandpunt van de belangstelling staan. Hieronder een typische „Najdorf-par- tij." Wit: NAJDORF. Zwart: ROL- LANSKY (Mar del Plata 1967). Slavische verdediging. 1. d2-d4, d7-d5, 2. c2-c4, c7-c6. 3. Pgl-f3. Pg8-f6. 4. Pbl-c3, d5xc4, 5. a2-a4, Lc8-f5, 6. e2-e3, e7-e6, 7 .Lflxc4, Lf8-b4, 8. 0-0, 9. Ddl-e2. Tegenwoordig een vrij onbekende va riant, maar dertig jaar geleden een speelwijzp die vrijwel iedtereen die enigs zins schaken kon, kende. De variant is namelijk meermalen toegepast in de tweekampen tussen Aljechin en Euwe om het wereldkampioenschap. De partij en werden zet voor zet over de radio bekend gemaakt zodat iedereen er ken nis van kon nemen). 9Pf6-e4 !0.Lc4-d3! (Een kansrijk pionoffer.) 10Lb4xc3 H.b2xc3,Pe4xc3 12. De2-c2,Lf5xd3 13. Dc2xd3.Pc3-d5 l4.Tal-bl! (Dit schijnt beter te zijn dan 14. La3,Te8 15. Tbl, omdat de loper op de diagonaal cl-h6 goede diensten kan bewijzen bij de aanval op de vijande lijke koning). 14. Dd8-c7 15.e3-e4,Pd5-f6. (Hierna breekt de aanval in volle hevigheid los. Elastischer was 15Pe7.) 16. e4-e5. Pf6-d5 17.Pf3-g5,g7-g6 18. Dd3-h3. h7-h5 (alles gedwongen). 19. g2-g4!,Kg8-g7 (In combinatie met de vol gende zet de enige redelijke mogelijk heid). 20. g4xh5,Tf8-h8 (Op 21. Dxeöl? kan nu eenvoudig 21Txh5! volgen. Maar Najdorf heeft een verrassing in petto). 21. h5-h6t (Demonstreert de kracht van de loper op de diagonaal cl-h6.0p olgt ROLLANSKY 21Txh6 volgt nu 22. Dxh6t, Kxh6, 23. Pxe6v en 24. Pxc7.) 21Kg7-g8, 22. h6-h7t, Kg8-g7, 23. Tbl-b3, Pd5-e7. Het probleem van de week: hoe dwong wit in de diagramstelling de beslissing af? Volgende week leest u het. OPLOSSING Het vorige probleem moest zo worden opgelost: Stelling na de dertigste zet van zwart in de partij Stahlberg-Naj- dorf. Wit: Kgl.De4.Td2 en f3,Ld5, pion nen a2, a3, c4, f2, g3, h2. Zwart: Kg7, Dc7, 5 o 3 Hel eerste optreden van de Amerikaan Jerry Leclalr in Europa mag dan geen onverdeeld succes voor hem zijn ge weest, hij heeft op het voor hem zo vreemde bord (normaal speelt hij ofwel op het vierenzestig-ruitenbord of op het grote Canadese met 144 velden) desniet temin laten zien. dat bij meer ervaring in het internationale spel zeer degelijk rekening met hem moet worden gehou- d6Hij combineert fraai en diep. terwijl zijn oositiegevoel heel scherp ontwikkeld is. Bijna had hij in Hoogezand voor een enorme sensatie gezorgd door Andreiko dusdanig in moeilijkheden te brengen, dat diens eerste nederlaag dreigde. 'Slechts met veel kunst en vliegwerk kon de uitrindelijke winnaar zich nog net overeind houoen. In het daarop volgen de „Zeven ProvincI6n"-tornooi leverde hij een bijzondere prestatie door Weer: heym in een ingenieus gespeelde partij naar de nederlaag te voeren. Hieronder dit treffen, waarin weer heel duidelijk de onorthodoxe speelwijze uit d Nieuwe Wereld tot uitdrukking komt: Wi*. J. Leclair: Zwart: J. Weerheym. 1. 32—28 20-24 2 37—32 18-23 3^ 41—37 16—21; 4. 34-29 23x34; 5. 40x20 15x21: 6. 312c 12—18; 7. 36—31 11-16; 8. 31—27 '7—22: 9. 28x17: Dit zal zeker de eerste verrassing voor Weerheym zijn geweest. Hier keurt de theorie dit af! 9. 21x12 10. 46—41 18—23. Eer meer economische spelverdeling geeft (1923) 11. 41—36 12—18; 12. 37—31 7—12; 13. 33—28; En dit moet de zwartspeler zeker heel welgevallig zijn geweest. In het vervolg blijkt echter, dat Lec'.airs opvatting beter is dan op het eers'e gezicht lijkt! 131—7; 14. .42—37 10—15: 15. 4842; Weer zo'n eigen aardige escapade, maar zwart weet er geen raad mee. 1514—20; 16. 47—41 7—11; 17. 39—34 9—14; Belet was (11— of 12—17): 18. 34—30 4—9; 19. 30—25 12—17; 20. 23—22 17X28; 21. 27—21 16x27 22. 31—33 8-12; 23. 44—39 2—7; 24. 33—281 (zie diagram) Hier blijkt allereerst de onevenwichti- abcdefgh NAJDORF Td8. Ta6, Lf6, pionnen b6 c5. e5, g6, h6. Er volgde: 31. Ld5-f7ü, Kg7-f7 (Óf: Txd2, 32. Dxg6t, resp. Dxf7. 32. Txd8.) 32.Td.2xd8,Dc7xd8 33. De4-b7f ,Kf7-g8 34.Df7xa8,e5-e4 35.Tf3-e3,Lf6-d4 36.Te3xe4 en zwart gaf het op. ge materiaalverdeling bij zwart: Schijf 5 is overtollig en in het verdere verloop blijkt dit voor zwart een enorme handi cap. Doelbewust gaat wit vanaf dit ogen blik zwarts rechtervleugel onder vuur nemen daarbij gelijkertijd het linker lok tot onbeweeglijkheid doemend. 24. 2429; Om (12—17) mogelijk te ma ken, dat nu door 28—22 (17x28) 35—30 (24x <5) 25—40 (35x33) 38x29 (23x34) en 32x1 belet was. 25. 50—44 12—17; Zwart heeft bereikt wat hij wilde. Maar wat nu? 36-31 7—12; Waarschijnlijk gespeeld in de overtui ging dat hier de zwarte stelling beter is, maar alras brengt wit hem zijn vergis sing bij 27. 31—27 20—24 28. 44—40 5—10: 29. 49 -44 3—8; 30. 41—36 11—16; Ook nog geplaagd door bittere tijdnood, weet zwart geen oplossing voor alle proble men, waarvoor hij is geplaatst. Hoewel niet fraai, geeft (17—22) langer verdedi ging. 31. 37—31 17—21; 32. 26x17 12x21; 33. 42—37 21—26; 34 27—W2 18x27; 35. 31x2 8—12? Aan de lezers hier de opgave: Hoe forceerde wit in deze stelling fraai de winst? OPLOSSING VORIGE MAAL De stand: Wit (Deslauriers) 16. 24. 30. 32, 34, 35. 37. 40, 43. 45. 46 (11 St.) Zwart (Roozenburg) 2, 3. 4. 6, 7. 8. 18 14 15, 17. 22 (11 St.). Zwart won door: (13—1«) 37—31 gedw. 13---3! dregt (32—28) en ..a 32—27 volgt (17—21) dus gedwongen 34—29, maar nu volgt: (17—21!) 16x27 (14—19) 24x11 (18x9) 27x18 (12x25!) Nie. diep maar verraderlijk. ,M zo nauwkeurig mogelijk de goed te vervolgen met: hartenaas, har- kaartverdeling bij de tegenpartij te kunnen vaststellen, is het nodig dat men zo scherp mogelijke conclusies trekt uit het biedverloop. In het vorige week gegeven vijfschoppencontract is het bijv. niet zo lastig vast te stellen, dat oost vermoedelijk de troeflengte be zit. HB108 5 <?B O A 10 B 10 6 3 2 (?H 10 87642 O B 7 4 3 V7 V73 t^V5 H V 8 6 H985 AA 9 6 4 2 A 9 3 O 9 5 2 «f» A 4 Oost gever. NZ kwetsbaar. Oost een ruiten zuid een schoppen west vier harten noord vier schoppen wést vijf ruiten noord vijf schoppen. Uitkomst ruiten drie. noord wint rui tenaas. Het is duidelijk dat west in de rode kleuren totaal tenminste tien, maar misschien méér kaarten bezit. Het is dus hoogst waarschijnlijk dat hij weinig, mis schien zelfs geen. schoppens heeft. In slag 2 moet daarom van tafel (noord) de schoppenheer worden gespeeld, oosts vrouw derde wordt bekend daar west een hartentje bijspeelt. Het is nu niet ten troeven, klaveraas en nogmaals har ten troeven want oost troeft over, incasseert een ruitenslag en NZ moet nog een klaverslag verliezen. Uit wests vier-hartenbod valt gemakkelijk af te leiden, dat dit tweemaal harten troeven bijzonder riskant moet zijn. OPRUIMEN! Wèl kan zuid zich veroorloven op de derde harten in noord ruiten tien op te ruimen! West blijft in harten aan slag, maar nu heeft zuid de vrije kans twee ruitens in noord af te troeven. Bijv. west klaver na voor zuids aas, ruiten troeven, snit naar schoppen negen, rui ten troeven, troef halen, enz. Dit is onge twijfeld een goed speelplan, ofschoon het risico bestaat (met dichte kaarten) dat oost de tweede harten al overtroeft. Maar zuid heeft nog een andere gezonde mogelijkheid: drie maal troef halen en nu zijn geluk in klaver proberen. Kla veraas en klaver na is ook theoretisch de beste „kans" het eventueel voorspelen van klaverboer kan niets win nen, daar NZ geen acht of negen van klaver hebben. Valt bij west klaver- vrouw dan wordt later een harten in noord getroefd, klaverboer wordt gespeeld (oost de negen) en zuid doet een ruiten weg. Zelfs als west klaver heer zou hebben (hoogst onwaarschijn lijk) verliezen NZ slechts één klaver en één ruiten. Dit speelplan zou falen in dien oost klaver H V 9 5 heeft. Zoals de kaarten liggen, kan echter zuid het ook bij dit speelplan niet verkeerd doen. Dat de Deense dames bijzonder goed bridgen kunnen, hebben zij meermalen bewezen door het winnen van de Euro- n>se dameskampioenschappen. Eén hun ger topparen zijn de dames Otti Damm en Gurli Skotte, die echter in het laatste Deense dameskampioenschap (40 paren!) niet hoger dan de zesde plaats reikten. Mede schuld daaraan had dit spelletje: A676 gHB6 O H V 2 A VB 9 8 109 8 5 O B 10 9 5 H 4 2 4 IIV 8 4 2 QV3 8 6 3 A 7 6 A A 9 5 v> A 7 4 2 A 7 4 10 5 3 Zuid gever, niemand kwetsbaar. Ottl en Gurli boden als NZ: zuid pas west pas noord een klaver oost een schoppen zuid één Sansatout einde. West kwam met schoppen tien uit en het was geen opwindend contract. Vele paren hadden in NZ drie SA geboden en tegen de uitkomst van schoppen tien ook gemaakt. Toch kan drie SA bij die uitkomst wel down gespeeld worden, maar dat bleek voor het merendeel der Deense dames toch wel te lastig. Het ls overigens een aardig lesje in tegenspeltechniek en ik stel u voor uit te zoeken: Hoe kunnen OW een contract van drie SA down spelen bij uitkomst van schoppen tien? 1. 4. 9. 13. 14. 16. 17. 19. 21. 23. 24. 25. 27. 29. 31. 32. 34. 35. 37. 38. 39. 40. 41. 42. 43. 44. 46. 48. 49. 51. 53. 55. 56. 58. 60. 62. 65. 68. 70. 71. 74. 75. 76. 77. plaats in Brabant gevlochten touw hemellichaam boom bank van lening meisjesnaam raderen hechtenis kloof hoon soort keg dorp in Argolis met tempel van Zeus scheepsdeel platte steen plakmiddel verfstof werktuig uitholling rivier in Rusland maat pers. vrnwrd. Bijbelse figuur opening mu ziekinstrument noot Europeaan Europeaan pers. vrnwrd. familielid opstootje zitplaats vochtig soort vuurpijl nauw wapen drank tekens zwerver maat vechtjas maat zij plaats in Drent# kliekje 24. 26. 28. 29. 30. 32. 33. 36. 37. 44. 45. 47. 50. 51. 52. 54. 56. 57. 59. 61. 63. vertrekken plantje spoor in het water kweek plaats in Zuid-Holland zangstuk plaats in Duitsland stel plaats in Brabant rivier in Ned. soort trechter daarna vrouw van Aegir leerling niet even bate minder worden rivier in Duitsland noot prul 64. plaats in Limburg 66. tijdperk 67. plakmiddel 69. spoedig 72. vreemde munt 73. lidwoord Oplossing vorige cryptogram HORIZONTAAL: 1. hapje, 4. serge. 9. gedraai ll. voorzet, 12. aard, 13. strop, 14. snuf, 17. nader, 19. gilde. 21. ernaast. 22. sorel, 23. Noren. 27. Adam. 28. stoet. 29. Dr.e. 32. weerman, 33. soelaas. 34. espen 35. speld. VERTIKAAL: 2. anderen, 3. Jaap. 5. Eros, 6. gezonde, 7. egaal. 8. stift. 10. internisten, 11. voorgangers. 15. aders. 16. ultra 18. ere. 20. iso-, 22. slapers, 24. normaal, 25. rauwe. 26. leest. 30. emoe. 31. zeep VERTIKAAL: 1. drank 2. Bijbelse figuur 3. vuil 4. zoogdier 5. voorzetsel 6. familielid 7. noot 8. treurspel 10. trapdelen 11. vraa g 12. voedsel 14. vreemde mun 15. spoedig 18. verdiepingen 20- gissen 22. zelfkant 23. Bijbelse figuur

De Vallei | 1967 | | pagina 14