Veenendaals dagblad Na zitting hedenmiddag van V.N. -assemblee KANSEN OP EEN TOPGESPREK KOSYGIN UITGEWUIFD" Buiten Hanoi dreigt de V.S. met executie gevangenen Olieconcerns willen hogere benzineprijs Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kosygin wellicht alleen op propaganda uit Grote partijen tevreden met Samkalden In 1980 zes kerncentrales in ons land buitenlands geld reisverzekering Korter werken voor 250 man in Kampen HERSTEL VOORDIANE" Boeket bloemen voor de koningin Treinverkeer vertraagd Volmachten voor De Gaulle Eban: Moskou houdt Arabieren van vrede af Minister overweegt verzoek ZONNIG Dr. Diepenhorst burgemeester van Katwijk ONMISBAAR bij zomerse genoegens BURGEMEESTER VA1S AMSTERDAM OOK EEN VAK Op het etgroen TUSSENLANDING GROENE LIJN NA ONGELUK BIJ ERMELO Geneefse conventie geschonden BESCHEIDEN PLAATS NUTSSPAARBANK DEN HAAG - Minister De Block (economische za ken) beslist binnenkort over het verzoek van de grote oliemaatschappijen om hun prijzen te mogen verhogen. RODE KRAAN z z Orga-800 en Orga-Ripel zijn onschadelijk voor VRAAG DE DROGIST! mens en dier. Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 17 JUNI I967 41e JAARGANG NEW YORK Vanmiddag komt de Algemene vergadering van de V.N. in New York bijeen ter behandeling van de crisis in het Midden Oosten. Het is niet onmogelijk dat uit die spoedvergadering een bijeenkomst van de Grote Vier groeit, maar gisteravond nog was de Russische premier Kosygin de enige regeringsleider van de grote mogendheden die persoonlijk naar New York ging. DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren besloten prof. dr. I. Samkalden, minister van Justitie in de kabinetten Drees en Cals, aan de Ko ningin voor te dragen als burgemees ter van Amsterdam. De benoeming gaat 1 augustus in. Alle grote partijen zijn met het aan wijzen van prof. Samkalden ingeno men. Drs. W. K. N. Schmelzer, fractie voorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, gaf als commentaar: „Ik vind dat het kabinet een gelukkige keus heeft gedaan. Ik ben blij dat prof. Samkalden bereid is gevonden een zo moeilijke post als die van burgemeester van Amsterdam te aanvaarden.". Drs. H. M. Franssen, tweede voorzit ter van de Partij van de Arbeid: „Een voortreffelijke benoeming. Samkalden is een man met een scherp verstand, een helder inzicht en de nodige tact om een stad als Amsterdam te kunnen leiden. De Partij van de Arbeid heeft een van haar beste zo niet de beste kandidaat aanbevolen". Mr. W. Aantjes, waarnemend voor zitter van de anti-revolutionaire Twee de-Kamerfractie; „Ik ben blij dat Am sterdam nu weet waar het aan toe is. Het is verheugend dat de Partij van de Arbeid zich niet aan de verantwoorde lijkheid heeft onttrokken". De heer J. T. Mellema, fractievoor zitter van de CHU in de Tweede Ka mer: „Een goede benoeming. Ik be schouw prof. Samkalden als een zeer integer en capabel man". Mr. W. J. Geertsema, tweede voor zitter van de liberale fractie in de Tweede Kamer: „Persoonlijk had ik liever een carrière-burgemeester uit de Partij van de Arbeid in Amsterdam benoemd gezien. Men gelooft het wel eens niet, maar ook het burgemeester schap is een vak. Met een carrière-bur gemeester hadden we op voorhand iets meer zekerheid gehad dat de nieuwe eerste burger van de hoofdstad zijn taak aankan. Nu «at niet zo is en allen die zijn geraadpleegd zich voor de heer Samkalden hebben uitgespro ken, ben ik ermee ingenomen dat de P.v.d.A. inderdaad deze oud-minister naar voren heeft geschoven. De heer Samkalden is een bijzonder capabel man". (Zie ook elders in dit blad) WEST-BERLIJN Negen mannen en een vrouw zijn vrijdag in West- Berlijn veroordeeld tot gevangenisstraf fen van in totaal 30 jaar, orpdat zij gasten in verscheidene Westberlijnse nachtclubs met verdovende middelen bewusteloos hadden gemaakt en hen daarna hadden beroofd. YSTanneer het hooi van 't land is, blijft er een fris, gazonachtig zeegroen grasveld over, waarin een paar dagen lang ronde gele plekken verraden, waar de oppers stonden. Ge kunt wel denken, dat er door het maaien een rijke voedselbron werd opengelegd; de halmenvacht verborg allerlei dierlijk leven, dat ge welis waar niet zo dadelijk ziet, omdat het zich in mat en zode verschuilt, maar dat er wordt opgezocht door vlugge ogen en snelle snavels. De kokmeeu wen, die nog niet broeden, zwerven de polders door, van hooiland naar hooi land, de honderdduizenden spreeuwen jonge en oude overtreffen hen echter in aantal en waar de velden aan broedgebied van grutto's en ture luurs grenzen, komen ook deze vogels gretig op de dis af. In grote en kleine gezelschappen foerageren voorts de kieften en de roeken; allemaal zuive ren ze de bodem van heel wat scha delijk gedierte, zoals de beruchte emelten maden van de langpootmug gen), de larven van de veenmol en niet te vergeten de geelwitte, dikke, weke engerlingen van de meikever, die wel 2 y2 jaar de plantenwortels aan tast. Zowel larve als volwassen dier zijn bijzonder schadelijk. De ritnaal- den of koperwormen, voortgebracht door de kniptor voeden zich eveneens met organische stoffen en dan hebben we nog de veldmuizen, hazen en 'n enkele ree, die alle hun deel van het etgroen opeisen. 17-6-'67 A. B. WIGMAN OF hij Johnson zou ontmoeten wist hij nog niet. „Ik heb nu alleen maar belangstelling voor de Algemene Ver gadering", zei hij. Premier Wilson heeft gisteren be sloten voorlopig niet naar New York te gaan voor de speciale bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de VN. Hij gaat maandag volgens plan naar Parijs voor zijn afgesproken be zoek aan president De Gaulle. De mo gelijkheid bestaat evenwel, dat de Britse premier dinsdag, na zijn over leg met de Franse president, van Pa rijs naar New York gaat. Gaat de Russische premier alleen naar New York voor een groot pro- paganda-offensief tegen Israël ten ba te van de Arabische staten, dan blijft Wilson, net als president Johson, thuis. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Brown, vertrekt maandag wel naar New York, hij zal er de lei ding op zich nemen van de Britse de legatie. Op weg naar de buitengewone zit ting van de Verenigde Naties heeft de Russische premier Kosygin in Parijs een bliksembezoek gebracht aan pre sident De Gaulle. In een persoonlijk onderhoud van veertig minuten met De Gaulle, gevolgd door een gedach- tenwisseling van anderhalf uur in te genwoordigheid van de ministers van Buitenlandse Zaken, Couve de Mur- ville en Gromyko, heeft Kosygin zich op de hoogte gesteld van het Franse standpunt in het conflict tussen Israël en de Arabieren. Daarop zette hij om tien uur gisteravond z-Jn reis naar New York voort. „Ik ga naar New Yoj-k om de Al gemene Vergadering bij te wonen en om een vreedzame oplossing voor het conflict in het Midden-Oosten te zoe ken", was de enige verklaring, die Ko sygin bij het verlaten van het Elysée, het paleis van de president wilde af leggen. De onderbreking van de reis van de volledige Russische delegatie is onge twijfeld 'n overwinning voor de Fran se diplomatie. Het verzoek daartoe was namelijk uitgegaan van Kosygin en zij was geregeld via de „groene telefoon", die het Kremlin met het Ely sée verbindt. In de loop van gisteren reeft België als 62ste land zich akkoord verklaard met het bijeenroepen van de Algeme ne Vergadering. Dat aantal (de helft plus één) was volgens de statuten noodzakelijk om secretaris-generaal Oe Thant in staat te stellen de ver gadering binnen 24 uur bijeen te roe pen. UTRECHT Het treinverkeer tus sen Amersfoort en Zwolle is gister avond geruime tijd met ongeveer twin tig minuten vertraging verlopen, nadat omstreeks acht uur een vrachtwagen op een met automatische knipperlich ten beveiligde overweg in de Oude Delftseweg nabij Ermelo tegen een militaire trein was gebotst. De chauf feur van de vrachtwagen kon zich tijdig in veiligheid brengen, maar er ontstond een flinke ravage. De loco motief raakt defect. De trein met mi litairen moest worden teruggesleept naar Putten en kon daarna over het linkerspoor de reis voortzetten. Alle treinen uit Amersfoort maakten na dien vanaf Putten van het linkerspoor gebruik, waardoor de vertraging ont stond. Van onze redacteur wetenschappen ROTTERDAM Ons land streeft ernaar in 1980 zeker zes kerncentrales met 'n vermogen van gemiddeld 300.000 kilowatt in bedrijf te hebben. Het totale vermogen van die grote kerncentrales, samen met dat van de kerncentrale Dodewaard die in aanbouw is, zal dan twee miljoen kilowatt zyn. Dit valt op te maken uit het tiende jaarverslag van de Europese Gemeen schap voor atoomenergie (Euratom) en uit mededelingen die ir. J. H. Bakker, de directeur van de samenwerkende elek- triciteitsproduktiemaatschappijen heeft gedaan in de laatste van een serie tele visievoordrachten van Teleac over kern energie. In het jaarverslag van Euratom staat, dat ons land in 1980 kerncentrales met een totaalvermogen van twee miljoen kilowatt in bedrijf hoopt te hebben. Ir. Bakker deelde in de uitzending van Teleac mede dat het in de bedoeling ligt in ons land kerncentrales met een ver mogen van 300.000 kilowatt elk te bou wen. Daarmee zal Nederland dan nog altijd een bescheiden plaats hebben op de sterk groeiende Europese kernenergiemarkt. Het totaal vermogen van alle kerncen trales in de landen van Euratom zal dan naar schatting zestig miljoen kilowatt zijn, nl. België vier miljoen, West-Duits- land 25 miljoen, Frankrijk zeventien miljoen, Italië twaalf miljoen en Neder land twee miljoen. PARIJS De Franse regering be schikt nu over de volmachten om ge durende de komende vier maanden in economische en sociale aangelegenhe den buiten het parlement om te regeren. Koningin Juliana bekijkt een boeket fraaie bloemen, dat haar gisteren werd aangeboden tijdens het jaarlijkse „bejaar dendéfilé". TOKIO Radio Hanoi heeft vrijdag bekendgemaakt, dat de Viët-Cong Ame rikaanse krijgsgevangenen ter dood zal brengen, indien drie ..Vlët-Cong-patriot- ten" die door Zuid ^Vietnam ter dood zijn veroordeeld inderdaad worden ge- excuteerd. De drie zouden door een bij zonder gerechtshof in Saigon wegens hoogverraad zijn veroordeeld op 29 mei. Uit Saigon wordt meegedeeld dat daar op 29 mei een man, Bui Van Chieu (37), die commandant zou zijn geweest van een Viët-Cong-eenheid en deelgenomen zou hebben aan bomaan slagen in Saigon, ter dood veroordeeld is. Twee vrouwelijke medebeklaagden, Pham Thi Thieu en Ngoejen Thi Nhao, zijn tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft vrijdag zijn ver ontwaardiging uitgesproken over het Noordviëtnamese dreigement. De pers secretaris van het State Department, Robert J. McCloskey heeft gezegd, dat dit een grove overtreding zou beteke nen van de Geneefse conventie met be trekking tot de behandeling van krijgs gevangenen. „Wij zullen alle geëigende stappen nemen om de rechten van de krijgsge vangenen in de oorlog in Viëtnam te verzekeren", aldus McCloskey. „Dit communistische dreigement met wraak op de krijgsgevangenen heeft ons diep geschokt." TEL AVIV De Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken, Ebba Eban, heeft de Sovjet-Unie ervan beschuldigd te proberen de Arabische landen te weerhouden van het sluiten van vrede met Israël. Hjj zei de Sovjetrussische politiek grotendeels verantwoordelijk te stellen voor het uitbreken van de oorlog. Een oplossing moet worden ge zocht door de landen in dit gebied zelf, met zo weinig mogelijk inmenging van internationale instellingen. Hij meent dat Frankryk het Israëlische bestaans recht had moeten steunen. Eban verklaarde dat Israël'vast van plan is „zijn militaire successen om te zetten in een nieuwe werkelijkheid, die vrede en veiligheid waarborgt". Israël zal elke poging van de algemene verga dering van de V.N. om terug te keren tot de omstandigheden voor de oorlog verwerpen. Het zal onderhandelingen aanknopen met elk Arabisch land en werken voor een permanente regeling van „alle grote problemen en voor vreedzaam naast elkaar bestaan. ADVERTENTIE voor en BONDSPAARBANK KERKEWIJK 6 - VEENENDAAL. De Russische premier Alexei Ko sygin is uit Moskou naar New York vertrokken waar hij als hoofd van de Russische delegatie de zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties over het Midden- Oosten zal bijwonen. Hem werd uit geleide gedaan door (links) partij voorzitter Leonid Breznjef en de Rus sische president Nicolai Podgorny (rechts). Op de achtergrond Unks de minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko. De kosten van de maatschappijen zijn gestegen als gevolg van de crisis in het Midden-Oosten. De schepen moeten om de Kaap de Goede Hoop vaten en bovendien moet een groot deel van de ruwe olie worden betrokken uit an dere, vaak duurdere produktiegebieden. KAMPEN - Bij de N.V. Konink lijke Kamper Metaalwarenïabriek voorheen H. Berk en Zoon gaan 250 mensen korter werken. De directie heeft daartoe besloten in verband met het oplopen van de voorraden. Het toenemen van de voorraden van het bedrijf wordt niet veroor zaakt door een daling van de omzet. De oorzaak is een op zich verheu gende stijging van de produktiviteit en een verschuiving in het afzet- en produktiepakket van meer naar min der arbeidsintensieve produkten. In het overleg dat de maatschappij en sinds het uitbreken van de crisis met het ministerie van economische za ken voeren, is sinds kort ook het prijspeil aan de orde. Hoewel de oude voorraden nog lang niet zijn uitgeput, menen de olieconcerns dat de prijzen nu reeds moeten worden verhoogd, zo als dat ook in Duitsland gebeurd is. De regering heeft daarvoor wel be grip. Bij herstel van de normale toe stand immers moeten de prijzen uit concurrentieoverwegingen ook direct weer dalen. Wel heeft de regering er bij de maatschappijen op aangedrongen, dat zij een deel van de verhoogde kosten voor eigen rekening nemen. De olie concerns vrezen echter dat de sluiting van het Suezkanaal nog lange tijd kan duren. Zelfs als doorvaart weer wordt toegestaan, zal 't ruimen van scheeps wrakken de scheepvaart blijven hinde ren. Intussen stellen Russen pogingen in het werk de verkoop van hun olie in het Westen te bevorderen. De Weste lijke landen hebben de invoer van Rus sische olie tot nu toe beperkt zo niet tegengehouden. Men vreesde dat in tijden van politieke crises, de Russen bruusk de oliekraan zouden dichtdraai en. Nu evenwel blijkt dat de Sovjet-Unie hoewel zij de zijde van de Arabieren heeft gekozen, toch graag olie aan 't Westen wil leveren, begint de vroege re weerzin te 'wankelen. Vooral de kleinere raffinaderijen zouden wel be reid zijn Russische olie aan te kopen- De houders van witte pompen zou den daarmee wellicht ook van menige zorg zijn bevrijd. Zij namelijk zijn af hankelijk van de benzine-overschotten van de grote maatschappijen die nu echter wat zuinig zijn en van de kleine raffinaderijen. De Russen hebben een jaarlijkse uit voer van vijftig miljoen ton olie naar de westelijke wereld, waarvan zeven tig procent naar West-Europa zelf. Engeland en Nederland zijn prak tisch de enige Europese landen, die Russische olie buiten de deur hebben gehouden. De regeringen van de twee landen hebben ook op dit moment nog geen invoervergunning afgegeven. Veel zal afhangen van de mogelijkheden van de grote internationale concerns om de invoer op het vereiste peil te kunnen houden. (Van onze weerkundige medewerker) J "ITet weer zal het komende week- einde gunstig zijn. Zowel van- daag als morgen zijn er zonnige j perioden, wat evenwel de mogelijk- heid van wolkenvelden, vooral in het begin van de dag niet uitsluit. De temperatuur zal in Gelderland iets j hoger oplopen, namelijk tot een niveau tussen 19 en 22 graden. Zomerse temperaturen zijn in verband met de hardnekkige noordelijke wind j niet voor ons weggelegd. In Denemarken werd het gisteren I plaatselijk wel 26 graden. Ook in j Duitsland was het iets warmer, maar i in het Alpengebied bleef de situatie j droevig met regen en onweer bij 12 tot 15 graden. Op de Verolme-werf te Rozenburg wordt op het ogenblik hard ge werkt aan reparatie van de tanker „Diane". Het schip kwam op 17 april bij het lichtschip Goeree in aan varing met een Duitse kustvaarder. Over vijf maanden moeten de her stelwerkzaamheden gereed zijn. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK Op korte termijn wordt in Katwijk de benoeming verwacht van de oud-staatssecretaris dr. I. N. T. Diepenhorst uit Epe tot burgemeester. Hij is al in contact geweest met het gemeentebestuur. Dr. Diepenhorst was in het kabinet-Marijnen staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, speciaal belast met ontwikkelingshulp. Van 1956 tot 1964 was hij lid van de Tweede Ka- mgf voor de C.H.U. ADVERTENTIE ui ui ui LH O z UI UI CD Z UI Q z LH CD O jz 5 N ui O LH O -I CQ H11

De Vallei | 1967 | | pagina 1