Soekarno's wanbeheer kostte miljarden ISRAEL KAMPT MET VREDESPROBLEEM „Houding doet mij van De Gaulle veel verdriet" Over de Zelt Wij moeten aa n de slag Munitie van kruitschip afgevoerd Gasmaskers uit Israël terug naar Duitsland Reddingsoperatie in Sinaï-woestijn nadert einde VROUW KREEG HAAR DERDE DRIELING Statussymbolen verroesten Vier jaar voor vrouw die bankrovers huisvestte Atassi onverwacht in Algiers INKRIMPING BIJ SHELL CURASAO EN L AG O Indonesië dreigt China met verbreking betrekkingen Gestolen geld vergokt in buitenland „Kiesinger en Stoph moeten samen praten" zegt Ulbricht „ZWARTKIJKERS" BETRAPT OORLOGSGRAVEN OP JAVA Swetlana wil India ziekenhuis geven VOORDELEN MOSJE DAYAN IN INTERVIEW: VERDRIET ZATERDAG 17 JUNI 1967 UTRECHT Gisteren is een leger wagen met de eerste lading gevon den munitie van het geëxplodeerde munitieschip in de Utrechtse kernha ven naar de Leusderheide vertrokken, waar de explosieven zullen worden vernietigd. Het transport, dat via het circuit Oudenrijn in de richting van Amersfoort reed, werd begeleid door een witte Porsche van de rijkspolitie, de Utrechtse gemeentepolitie en de marechaussee. De explosieven opruimingsdienst is gisteren begonnen het hele terrein rond de Utrechtse haven voor de tweede maal te onderzoeken. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat nog overgeble ven munitie zal worden gevonden. De ze werkzaamheden zullen ook gedu rende het weekeinde doorgaan. De ma rechaussee hoopt, dat zij niet al te veel hinder van het belangstellende publiek zal hebben. Volgens de laatste gegevens zijn bij de marechaussee in Utrecht nu onge veer 500 schademeldingen van particu lieren binnengekomen. De achadetaxe- teurs hebben geen eenvoudige taak: er zijn namelijk ook valse" meldingen bij Het bergingsvaartuig van de brid gen-, vaar- en duikersschool uit Vught, de „RV 29", is gearriveerd met zwaar duikersmateriaal. De commandant van deze militaire school, majoor J. J. de Roo, zei, dat men in eerste instantie het uiteen geslagen schip wil localise- ren en vrij maken van explosieven. Het is volgens hem moeilijk te zeggen hoe lang dit onderzoek en de berging van de verschillende onderdelen van het schip in beslag zal nemen. Indien het militaire bergingsvaartuig dat een hijsvermogen van 40 ton heeft de wrakken niet alleen kan bergen, zal een particuliere bergingsmaatschap pij worden ingeschakeld. De drie duikers, die nu de hele dag bezig zijn, hebben geen gemakkelijke taak, aldus majoor De Roo. Zij moe ten bijna steeds op hun buik door de modder kruipen. De duikers hebben al heel wat munitie uit het water naar boven gehaald. Volgende week dinsdag komt waar schijnlijk nog een tweede bergings vaartuig, de RV S8" naar Utrecht. Dit schip zal de „29" zoveel mogelijk assisteren. Op het ogenblik zijn bij de bergings werkzaamheden ongeveer twintig mi litairen van de vaar- en duikersschool betrokken. Begin volgende week zal nog een vierde duiker worden inge schakeld. De leiding bij deze werk zaamheden is in handen van sergeant- majoor D. Joannides. BONN De 20.000 gasmaskers die de Westduitse regering voor het uit breken van de oorlog aan Israël heeft gezonden, zullen worden gertour- neerd, aldus heeft de ambassade van Israël vrijdag bekend gemaakt. De gasmaskers zijn niet gebruikt en gaan terug, omdat ze niet meer nodig z(jn. Ze zijn niet eens uitgepakt, zei een zegsman, en werden alleen maar ge zonden als voorzorgsmaatregel. De prijs per stuk bedroeg 71 mark (17.75 dollar).* Israël heeft nog niet betaald. Maar aangezien ze ongebruikt terugkomen is het niet waarschijnlijk, dat Israël iets zal behoeven te beta len, zo zei een zegsman van de West duitse regering. Zowel West-Duitsland als Israël ont kent, dat de gasmaskers tijdens het vervoer naar Israël zijn opgehouden. Ze zijn met een Israëlisch toestel naar Tel Aviv gebracht, en de zegsman van Israël zei niet te weten, of het toestel in Rome is geland om brand stof in te nemen, maar zelfs als dit was gebeurd, dan zou de lading niet onder de jurisdictie van de Italiaanse douane zijn gevallen. Een Italiaans parlementslid had aan de minister van buitenlandse za ken gevraagd een bericht dat de gas maskers door de Italiaanse autoritei ten waren opgehouden te bevestigen of te ontkennen. GENftVE Voor de vele duizenden Egyptische militairen die na de neder laag tegen de Israëli's in de Sinal-woes tijn rondzwierven en van dorst dreigden om te komen, is de toestand er de afge lopen achtenveertig uur beter op gewor den, zo deelt het Internationale Rode Kruis in Gnève mee. De Egyptenaren worden met helikop ters, vliegtuigen en vrachtauto's naar verzamelplaatsen gebracht waar ze eten en drinken krijgen en, zoals het zich nu laat aanzien, is de redding van de over geblevenen een kwestie van uren. De Israëlische autoriteiten voeren de red dingsoperatie met alle beschikbare mid delen, maar de moeilijkheid is dat de rondzwervende Egyptenaren praktisch één voor één moeten worden opgezocht, zo had de delegatie van het Internatio nale Rode Kruis in Israël gerapporteerd. CALTINISSETTA .Sicilië De 34-ja- rige mevrouw Grazia Franco uit Calta- nissetta heeft voor de derde maal het leven geschonken aan een drieling. Ze is negen jaar getrouwd en heeft nu ne gen kinderen. (Van onze verslaggever Link van Bruggen) DJAKARTA Het klinkt bijna paradoxaal, maar als er in het Indonesië van thans een bouwwerk is lamgelegd, betekent dit een winstpunt voor de vooruitgang. Soekarno's statussymbolen zijn aan het verroesten en aan het vervagen. Van de nationale monumenten, die er reeds zijn, probeert het nieu we bewind een zo effectief mogelijk gebruik te maken, doch die, welke nog in een beginstadium verkeren, zijn en blijven de lelijkst denkbare skeletten. Dit geldt zowel gigantische kantoorpanden als even gigantische ministeriële onderkomens. De grootste moskee ter wereld behoort erbij, evenals het monsterachtige congrescentrum, dat in de eerste plaats voor bijeenkomsten van de Afro- Aziatische landen was bestemd. Helaas is het meest prozaïsche mo nument aller tijdende vergulde, torenhoge vrijheidsvlam, die op een meer dan 100 meter hoge pilaar op het Merdekaplein staat, zo goed als voltooid. Alleen de sokkel bevindt zich nog in de steigers. Met dit slechts van ijdelheid getuigende bouwwerk van de ex-president, zul len de nieuwe machthebbers het „ten eeuwigen dage" moeten doen, tenzij men het opblaast, om de volksmond enkele weinig parlementaire kwalifi caties te ontnemen. Die machtige vrijheidsvlam heeft een bedrag aan dollars gekost, waar van tenminste 1.000 lagere scholen kunnen worden gebouwd, en dat vol doende is om het hele Indonesische volk (100 miljoen zielen) een week lang gratis te voelen. Eenzelfde verspilling heeft zich bij andere bouwwerken geopenbaard. De wens van Soekamo om van de Djalan Thamrin een soort 5th Ave nue te maken, oefende een enorme druk uit op de bodemloze schatkist, die men steeds opnieuw met lenin gen trachtte te vullen. Nog erger is hoe er in en om deze bouwwerken is geknoeid. Van hoog tot laag is er handgeld voor gevan gen. Van een winkelpand, dat nu slechts als een kaal frame tegen over Hotel Indonesia staat, is be kend dat de buitenlandse firma, die tenslotte de bouwopdracht kreeg, met een 300 procent te hoge inschrijving op tafel moest komen. Het overtollige geld, dat uiteraard de staat toebehoorde, moest op par ticuliere bankrekeningen in Hong kong of in Zwitserland worden ge stort, als een appeltje voor de dorst ten behoeve van de betrokken ambte naren, onder wie enkele ministers. Hoeveel betere bestemmingen had den die miljoenen en die miljarden kunnen krijgen! Het uit zijn voegen gebarsten Djakarta voor een half miljoen inwoners gebouwd, maar uit gedijd tot een bevolking van meer dan 4 miljoen schreeuwt bijvoor beeld om elektriciteit en water. Als er geen eigen aggregaten zijn, valt het licht om de haverklap uit. Hele wijken zijn 't grootste deel van de dag van water verstoken. Vele huizen hebben tegenwoordig eigen pompen en eigen waterputten nodig. Met het onderwijs is het al even droef gesteld. Hoewel dit aanzien lijk beter is dan onder de Nederlan ders, bestaat er alleen in de hoofd stad toch een tekort van zo'n 600 scholen. De erfenis van Soekamo telt nog veel meer miljoenenprojecten, die ontijdig zijn uitgevoerd of zelfs on bruikbaar zijn. De drie hotelpalei zen bijvoorbeeld, die op Bali, in Djokjakarta en aan de vroegere Wijnkoopsbaai zijn verrezen, en die indertijd als hemelse gaven werden begroet. De bezettingsgraad is over 't alge meen nog geen 10 procent. Als ge volg hiervan worden er enorme ver liezen geleden. In Bali Beach Hotel, dat op de verrukkelijke Soenarkust is gelegen, staat een gast gemiddeld tussen de 80 en 100 bedienden ter beschikking.... De voorzitter van de Indonesische Toeristenorganisatie, brigade-generaal Soebroto Koesmardjo, vertelde me in dit verband: „Misschien dat we dit jaar 10.000 buitenlandse toeristen halen net zoveel als in 1964 dus. Al onze aan dacht zullen we eerst op Bali con centreren, omdat dit eiland over de hele wereld een begrip is geworden". „Het Ambarroekmo Palace Hotel in Djokja had echter beter in Ban dung of in Surabaja kunnen staan. Dit geldt in nog veel sterkere mate voor het Samudra Beach Hotel aan de vroegere Wijnkoopsbaai. We heb ben met dat deel van Java geen luchtverbindingen en zeer slechte wegverbindingen. Van luchtreizigers moeten we 't echter voorlopig heb ben". Op elk gebied plukt het nieuwe re gime van generaal Suharto de wran ge vruchten van het gevoerde wan beleid. De taken zijn veelomvattend en onvoorstelbaar groot. Het groot ste zal wel zijn het Indonesische volk zelfdiscipline en morele normen bij te brengen Van de regering kan in ell$ geval worden gezegd dat zij het goede voorbeeld tracht te geven. De tijd van de glinsterende cocktailpartijen is voorbij, evenals die van de dure diners, van de laatste modellen Ame rikaanse auto's en van meeprofite rende vrouwen en concubines. Het uur van de soberheid heeft ge slagen. Generaal Suharto gaat daar persoonlijk in voor. Zijn werkuren zijn tè kostbaar om deze met hol gezwets te vullen. Als hij uitrijdt, doet hij dit niet in een glimmende Cadillac, maar in een stoffige, Ja panse jeep. De meesten van zijn ministers vol gen hem na. Ze nemen genoegen met salarissen, waarvan het moei lijk is rond te komen. Het rijkswa genpark is aanzienlijk ingeperkt. Geen auto, die van belastinggeld is betaald, wordt nog langer voor het naar school brengen van de kinderen gebruikt, of voor de winkeluitstapjes van mevrouw. Frans Seda, de bekwame minister van financiën, die het vorig jaar tij dens de besprekingen in Den Haag over de Indonesische schuldenlast een keiharde en voor Nederland moeilijke onderhandelaar bleek te zijn, heeft datgene, wat het Indone sië van thans nodig heeft, eens zeer simpel onder woorden gebracht. „We hebben geen behoefte mooie kreten en aan schitterend ge polijste trouwbetuigingen. We moeten aan de slag. IJver, eerlijkheid en stiptheid zij® de eerste vereisten". BOENG KARNO weggesmeten UTRECHT De rechtbank In Utrecht heeft de 34-jarige Belgische fir- mante Y. B. wegens haar aandeel in de op 24 juni van het vorig jaar gepleeg de bankoverval op het kantoor van de Nutsspaarbank aan de Leusderweg in Amersfoort, veroordeeld tot een gevan genisstraf van vier jaar met aftrek. Er was tegen haar negen jaar geëist. Bij deze overval, waarbij enkele bui tenlandse gangster (onder meer de be ruchte Franse misdadiger Zanotto) wa ren betrokken, werd ongeveer f 42.000,buitgemaakt. Publiek en per soneel werden door de overvallers met pistolen in bedwang gehouden. Een van hen sprong over de balie en nam het geld weg. De Belgische firmante zij woont in het plaatsje Crainhem bij Brussel had enkele van de overvallers in de da gen voor de bankroof in een gemoder niseerde schaapskooi in Vierhouten ge huisvest. Na de overval werd de buit in de schaapskooi verdeeld. De vrouw werd ook veroordeeld we gens het opzettelijk doen van een valse aangifte. Een paar dagen voor de over val had zij namelijk een auto gehuurd, die bij de bankroof werd gebruikt. Een dag na de overval deed zij bij de poli tie te Apeldoorn aangifte van de dief stal van deze auto. De rechtbank stelde nadrukkelijk dat zij de ten laste gelegde medeplichtig heid aan de bankroof zelf niet bewezen achtte. De rechtbank staat op het standpunt dat de Belgische firmante door haar gedragingen wel opzettelijk het plegen van de overval gemakkelijk heeft gemaakt en heeft bevorderd. NIEUW DELHI De naar het Westen uitgeweken Swetlana Stalin wil het Indische dorp Kalakankar een zie- këhhuis schenken ter nagedachtenis aan haar vorig jaar in de Sovjet- Unie overleden man, Brijesj Singh, die daar geboren is. Stalins dochter, die asiel heeft gekregen in Amerika, heeft dit volgens de Indische kranten haar zwager Soeresj Singh laten we ten. JERUZALEM De overwinning van Israël heeft de Joden geen vrede gebracht, maar alleen meer vredestydproblemen. De geest van opoffering en heldenmoed, die het gehele volk gedurende de oor log van de vórige week bezielde, is bezig snel te vervliegen. De doeltreffende, maar weinig handzame Israëlische bureaucratie, die een prachtige bijdrage tot de overwinning heeft geleverd met haar volmaakte mobilisatieplannen, werpt zich nu op reorganisatiewerkzaamheden, die zelfs niet werden vermoed, toen de jonge reservisten een veertien dagen geleden uit hun huizen werden ge roepen om te vechten. ALGIERS In Algiers zijn bespre kingen begonnen tussen de presiden ten van Syrië, Noereddin el Atassi, en van Algerije, kolonel Hoeari Bou- medienne. Atassi is voor een onver wacht bezoek in Algerije aangekomen in gezelschap van de plaatsvervangend premier en minister van Buitenland se Zaken Ibrahim Mahos. Ze werden op het vliegveld van Al giers begroet door Boumedienne en de Algerijnse minister van Buitenland se Zaken Abdelaziz Boeteflika. Bou medienne is pas woensdag terugge keerd uit Moskou waar hij met Rus sische leiders heeft gesproken over de situatie in het Midden-Oosten. Deze si tuatie zal ook wel het voornaamste onderwerp zijn in de besprekingen met Atassi. Een woordvoerder van Buitenland se Zaken heeft meegedeeld dat Boete- filka zaterdag in Koeweit de vergade ring van Arabische ministers van Bui tenlandse Zaken zal bijwonen. In Algiers is ook aangekomen dr. Saddek Mokaddem, voorzitter van het Tunesisch parlement. Hij bracht een boodschap over van president Habib Bourguiba aan Boumedienne. Hij reist door naar Marokko. SEOEL Twintig bouwvakarbei ders liggen nog steeds onder het puin van een gebouw van zes verdiepin gen, dat donderdag in Taegoe is inge stort. Tot dusver zijn circa tien lijken geborgen en ruim dertig gewonden be vrijd. Voor een land, dat reeds lijdt on der de gevolgen van een ijverige maar lukrake economische ontwikkeling ge durende een hele generatie en gebukt gaat onder een militaire last, die naar verhouding zwaarder is dan die van de VS, vormen de veroverde gebieden in hun huidige toestand een zo goed als onverteerbaar brok. Hun voornaamste waarde bestaat op het ogenblik in hun waarde als onder handelingsobject, indien en wanneer de Arabieren bereid zijn te praten. Maar het beeld is niet helemaal somber. Een Israëlische functionaris in het bankwezen schatte de jaarlijk se kosten van het op de been houden van de veroverde gebieden op een vermeerdering van de Israëlische be talingsbalans met ongeveer 50 miljoen dollar of ongeveer 10 tot 12 procent. „Dat kunnen we zo nodig aan", zei hij. „Ik vertrouw, dat wij lange tijd in die gebieden kunnen blijven, als de Arabieren weigeren te praten. Als dat lang genoeg duurt, zullen we ze mis schien zelf ontwikkelen". De oorlog heeft ook voordelen op geleverd. Verwacht wordt, dat de hei lige plaatsen in Jeruzalem door het toerisme van christen-pelgrims een bron van buitenlandse deviezen zul len worden ten bedrage van op zijn minst 20 miljoen dollar per jaar of een derde van het inkomen, dat het vorige jaar uit toerisme werd ontvan gen. Voorts is de oogst aan buitgemaakt militair materieel enorm geweest. Tij dens hun opmars door Jordanië bijv. stieten de Israëlische strijdkrachten op tientallen vrachtauto's, die in on geschonden toestand waren verborgen in een grot en allemaal het em bleem van de Amerikaanse hulpver lening droegen. Ze werden onmiddel lijk volgestouwd met troepen, die naar het front gingen, maar ze kunnen net zo goed citrusvruchten naar de markt brengen. Een land van 2,6 miljoen Inwoners heeft er althans tijdelijk ongeveer een miljoen Arabieren b(j gekregen in de Gazastrook en op de westelijke oever van de Jordaan. Hun vijandigheid je gens de Joden gaat tot onverbloemde haat. De terugtrekkende Jordaniërs, van wie een gedeelte met wapens en al is vertrokken, hebben een legaat van ver bittering achtergelaten benevens wa pens om daaraan uiting te geven. Er is dan ook een strenge bezetting af gekondigd en men gelooft op het ogen blik, dat Israël, inplaats van zijn leger na de overwinning te kunnen verminde ren, het zal moeten uitbreiden om over de nodige bezettingsstrijdkrachten te be schikken. Waar nodig zijn huiszoekin gen in alle huizen gelast om eventueel aanwezige wapens op te sporen en uit de gebeurtenissen blijkt, dat ze inder daad nodig zijn. Dinsdag werden 20 Arabieren met handgranaten gevangen genomen toen zij oud-Jeruzalem naderden en bin nen de stad is een Israëlische soldaat doorgestoken toen hjj de burgers van melk voorzag. WILLEMSTAD Shell Curasao NV verwacht dat zij haar personeelsbe stand in 1967 met 275 man zal moeten verminderen. Bij de onderneming Lago op Aruba zal de inkrimping ongeveer 200 man zijn, zo deelt de regering van de Nederlandse Antillen mee. DJAKARTA Wanneer de Chinese regering haar houding jegens Indonesië niet wijzigt zal Djakarta de diplomatie ke betrekkingen met Peking verbreken, zo verklaarde vrijdag de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, in het parlement. Indonesië zou echter pas in het uiterste geval tot die stap overgaan. Malik deelde mee dat de afgelopen dagen in Indonesië meer dan honderd Chinezen zijn gearresteerd wegens deel neming aan ondermijnende activiteit, die vanuit Peking werd geleid. Even tevoren had het parlement in een resolutie bij de regering aangedron gen op „krachtige maatregelen op het diplomatieke vlak tegen China en zo no dig verbreking van de diplomatieke be trekkingen". Voorts bepleitte het parlement ver snelde repratiëring van Chinezen en strenge maatregelen tegen mensen die zich schuldig maken aan subversie. DÉN HAAG De 27-jarige boekhou der M. H. J. T. heeft kans gezien an derhalve week geleden 25.000 gulden te stelen uit de brandkast van het City- theater in Den Haag. De jongeman was twee j^pr in dienst bij deze bioscoop. Hij beschikte over een sleutel van de buitendeur, maar niet over die van kantoor en brand kast. De boekhouder is toch op de een of andere manier in bezit van deze sleutels gekomen, zodat hij kon gaan inbreken. De man heeft daarna de be nen genomen. Hij is even in het bui tenland geweest, verder heeft hij zich in Nederland schuil gehouden. Toen hij deze week naar zijn woning in Den Haag ging werd hij daar gearresteerd. Van het gestolen geld was slechts vijf duizend gulden over. De boekhouder heeft de inbraak bekend. Het geld aan heeft hij verloren met gokken. AMSTERDAM Een deel van de Amsterdamse binnenstad baadt weer in het feeërieke licht van duizenden lampjes en vele floodlight" bakken. Hier een stukje van de Amstel met op de voorgrond de Magere Brug. OOST-BERLIJN De Oostduitse communistenleidcr Walter Ulbricht houdt er aan vast dat de onderhande lingen om tot betere betrekkingen tus sen Oost- en West-Duitsland te komen, gevoerd moeten worden door de rege ringsleiders van beide landen. Ulbricht verkondigde deze mening in een vrijdag in Oost-Berlfjn gepubli ceerde rede over de briefwisseling tus sen premier Willy Stoph van Oost- Duitsland en bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland. Ulbricht zei dat Stoph Kiesingers brief nog moet behandelen. Stoph had de vorige maand in een brief aan Kie singer voorgesteld een bijeenkomst te arrangeren waarop hij en de Westduit se bondskanselier van gedachten zou den wisselen over normalisering van de betrekkingen tussen beide landen. Kiesinger heeft in zijn antwoord dit voorstel verworpen en het idee geop perd om de praktische vraagstukken die voortvloeien uit de verdeling van Duitsland, te laten bespreken door persoonlijke afgezanten. ALMELO De ambtenaren van de dienst luister- en kijkgelden heeft bij een z.g. gerichte controle in drie wij ken van Almelo 404 bezitters van radio toestellen opgespoord, die geen luister vergunning hadden aangevraagd. Ver der werden in de drie wijken 243 geval len van niet-aangegeven televisietoestel len opgespoord. Tegen de bezitters van deze radio- en t.v.-toestellen werd pro ces-verbaal opgemaakt. Zij krijgen een boete, waarvan de grootte door de kantonrechter zal wor den vastgesteld, plus een navordering over de tijd, dat zij geen luister- of kijkgeld hebben betaald. TEL AVIV Uit de jongste gebeurtenissen hebben wij de les getrokken dat wij voor de verdediging van onze rechten mogen vertrouwen op onze eigen strijdkrachten. Dit heeft generaal Mosje Dayan, minister van defensie van Israël, vrijdag verklaard in een vraaggesprek met een verslaggever van het blad „Zdiot Ahronot". Dayan zei dat hij geen inmenging van derden in Israëls zaken wilde. Israël had de hulp van de VS niet nodig. Dayan wees erop, dat Israël eigenlek in de eerste twee of drie dagen na de afkondiging van de Egyptische blokkade van de Straat van Tiran met geweld had moeten reageren. De wereld zou toen on getwijfeld duidelijk beseft hebben wie die agressor was. Er zijn nu eenmaal rechten die met geweld verdedigd moeten worden zodra ze geschonden z\jn. Over de houding van De Gaulle in de huidige crisis merkte de generaal het volgende op: De Gaulle heeft gelijk als hij stelt dat geen enkel probleem in het Midden-Oosten opgelost kan wor den zonder instemming van de Sovjet- Unie. Maar de Franse president ver gist zich wat de rol betreft die Frank rijk hierbij kan spelen. De Gaulle meent dat Frankrijk bij elk vraagstuk een middenkoers tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie kan varen. Bij het uitbreken van de strijd heeft Frankrijk dan ook gemeend neutraal te moeten'blijven. Die neutra liteit bracht De Gaulle ertoe een wa penembargo af te kondigen en de kwes tie van de vrije doorvaart in de Straat van Tiran in verband te brengen met het vluchtelingenprobleem. Maar dit, aldus Daylan, Is geen rechtvaardige en doeltreffende politieke houding. De Israëlische minister geloofde niet dat De Gaulle formeel verplicht was Israël te steunen in de kwestie van de Straat van Tiran, maar het ging hier niet alleen om een formele verplich ting. In elk geval, zo zei Dayan, doet de houding van De Gaulle mij veel ver driet. Dayan bracht hulde aan het werk van Israëls geheime dienst. Nasser en zijn generaals hadden niets begrepen, van wat er in de Sinai gebeurde tijdens de operaties van Israël. Zij, aldus de generaal, hebben ons getaxeerd volgens hun eigen criteria en dat is hun fatale vergissing geweest. Speciaal hadden Nasser en de zijnen niet geweten, dat de Israëlische piloten tot veel meer in staat waren dan de Egyptische. Op de vraag wat nu eigenlijk het verschil was tussen de laatste oorlog, en de campagne in Sanai van 1956 ant woordde Dayan; In 1965 was alle dui delijk. Wij wilden Sinai veroveren en Sjarm el Sjeik innemen. Dit keer ech ter ging alles, hoewel niet onvoorzien, toch niet helemaal volgens het pro gram. Daarom had hjj, Dayan in zijn func tie van minister van Defensie, de plan nen niet zo zonder meer maar kunnen uitvoeren. Integendeel, hij had ieder ogenblik opnieuw rekening moeten hou den met de nieuwe ontwikkelingen aan de fronten. De minister vond dat de Syriërs nu het hardnekkigst weerstand hadden geboden. „Het zou mij niet ver bazen als blijkt dat dit verzet versterkt is door de instructies van buitenland se deskundigen aan de Syrische troe pen. Men heeft aan het Syrische front Russisch horen spreken". Wat de toekomst betreft zei Dayan, dat de politieke en diplomatieke strijd dit keer hard zal zijn, want men had nu niet alleen te maken met de Ara bische landen, maar met mogendheden die veel sterker waren dan deze. In Is raël moest men een „opperbevelheb ber" kiezen voor deze politieke strijd. Dayan was er niet zeker van dat een regering van nationale eenheid, waar in vertegenwoordigers van de meest uiteenlopende opvattingen zitting heb ben, voor deze taak geschikt is. Alle bij elkaar genomen was Israël er ech ter nu beter aan toe dan in 1956 toen de V.S. en de Sovjet-Unie één lijn trok ken. De problemen waren nu wel niet minder ingewikkeld, maar Israëls kan sen, zo dacht hij, waren beter dan in 1956. Tke kritiek welke de provincie Que bec op de federale regering heeft geleverd wegens de ondertekening van een culturele overeenkomst met België, is de jongste in een reeks po gingen van Quibec om in internationale aangelegenheden onafhankelijk van Ottawa te zijn. Het regerings centrum Daniel Johnson, de premier van Quebec, begint zich steeds harder te roeren in zijn campagne om voor zijn Franssprekende provincie de status van „geassocieerde staat" bin nen het Canadese staatsverband te verkrijgen. De overeenkomst met België is in Ottawa ondertekend, tijdens het staatsiebezoek van prins Albert. Johnson heeft betoogd dat de over eenkomst ter bevordering van de artistieke, technologische en weten schappelijke uitwisselingen, een in breuk betekende op de provinciale autonomie op het gebied van het on derwijs. Hij zei dat Ottawa het prinselijke bezoek gebruikte, om de jurisdictie aan te tasten. „De federale regering kan niet ver wachten, dat Quebec aan haar zijn bevoegdheden zal delegeren, om zich te bemoeien met terreinen welke on der onze jurisdictie vallen zoals bodemschatten, onderwijs en cul tuur." Hij verwierp het betoog van Otta wa, dat het bij de Belgische over- LESTER PEARSON zorgen eenkomst niet om provinciale kwes ties ging. TJe „Belgische episode" roept her inneringen op aan een soortge lijke ruzie anderhalf jaar geleden toen Quebec een culturele overeen komst met Frankrijk sloot. Bij die gelegenheid heeft een groep Engels sprekende parlementsleden erop aan drongen, dat de federale regering zou protesteren tegen de provinciale in menging in buitenlandse aangelegen heden. In Quebec wonen de meeste van de vijf miljoen Frans-sprekende Cana dezen, die een kwart van de totale Canadeze bevolking uitmaken. In de overigè negen provincies vormen de Frans-Canadezen een minderheid. Als enige van de provincies heeft Quebec zich gericht tegen de kosten verdeling tussen Ottawa en de pro vincies. Quebec doet aanspraken gel den op speciale betalingen voor pro gramma's binnen zijn grenzen. Johnson heeft ook gedreigd met een boycot van het opperste Ca nadese gerechtshof, omdat de negen rechters door de federale regering worden benoemd. Toen Ottawa aan het hof de vraag voorlegde wie zeggenschap zou heb ben over minerale schatten voor de kust, weigerde Quebec zijn zaak voor te leggen. De andere provincies heb ben dit toch gedaan: een beslissing is hangende. Eerder dit jaar heeft Quebec in het provinciale parlement laten weten, dat het beheer over de betaling van ouderdomspensioenen zou overne men. Federale critici hebben betoogd dat dit alleen extra kosten met zich zal brengen. TJe grond van het conflict is de Canadese grondwet, welke in 1867 door het Britse parlement is aan genomen. Het gaf de provincies ju risdictie over dergelijke kwesties als eigendomsrechten, het onderwijs, het wegennet, de gezondheidszorgen, de arbeidswetgeving. Ottawa kreeg de zeggenschap over het verkeer, de defensie, internatio nale betrekkingen, visserijen en kwesties van nationaal belang. Sinds de aanvaarding zijn er geen belangrijke wijzigingen in de grond wet aangebracht. Aangezien het een Britse wet is, moeten amendementen aan Londen worden voorgelegd. Ofschoon men het er reeds vier jaar in principe over eens is, dat de grondwet losgemaakt moet worden van de Britse goedkeuring, heeft geen formule hiervoor algemene aanvaar ding gevonden. T/"ier jaar geleden trad een militan te separatistische beweging naar buiten, welke aanhang heeft onder de jongeren in Quebec die een volledige breuk met de rest van Canada eisen. Er volgde een reeks bomaanslagen, maar de laatste twee jaar heeft men nog weinig van de beweging gemerkt. DJAKARTA De stoffelijke resten van 920 Nederlandse oorlogSvSlachtoffers zjjn van Palembang in Zuid-Sumatra naar Djakarta overgebracht. Ze zijn daar donderdagavond aangekomen en zullen op oorlogsbegraafplaatsen te Ban- d eng in West-Java en Semarang in Midden-Java ter aarde worden besteld. De tuiten van ongeveer 100 vrouwen en kinderen zullen in Semarang begraven worden en de stoffelijke overschotten van de andere slachtoffers in Bandoeng. Men wil de graven van de Nederland se oorlogsslachtoffers in Indonesië sa menbrengen op acht oorlogskerkhoven op Java.

De Vallei | 1967 | | pagina 5