Veenendaals dagblad Tegenstanders staan zeer scherp opgesteld Kosygin opent in de Y.N. hedenmiddag debatten over het Midden-Oosten ARABISCHE EENHEID VER TE ZOEKEN Buiten Chinese 11-bom in in recordtijd Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei NASSER OOK PREMIER Nederlander in Cairo gevangen Explosie verwoest werkplaats GEWELD IN NEW-DELHI Russen beloven nieuwe wapens Kinderen jagen indringers uit huis Ds. King moet in gevangenis Turken wisten van niets Schietpartij bij Koenei Ara Bekeuringen" bleken reclamefolders Vooruitzichten minder zeker Vlier in bloei OLIE WAPENS Egyptische verliezen 20.000 man Top RESTAURANT Kinderen gewurgd Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALL Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 19 JUNI I967 4le JAARGANG De Israëlische afgevaardigde Gideon Rafael luisterde zaterdagmiddag in de spe ciale zitting van de algemene vergadering van de V.N. vol aandacht naar de rede van de Amerikaan Goldberg. Sovjet-premier Kosygin (r), zijn minister van buitenlandse zaken Gromyko (m) en de Russische afgevaardigde Fedorenko bespraken samen de rede van Goldberg in de algemene vergadering van de V.N. KOEWEIT De Arabische eenheid is nog steeds een hersenschim. Dat bleek gisteren overduidelijk aan het einde van een conferentie die dertien Arabische landen in Koeweit hadden belegd. Men kwam niet tot een akkoord over de be langrijkste onderwerpen van de bijeenkomst: een toekomstige actie tegen Israël en een olie-embargo tegen de Verenigde Staten en Engeland. ZWOLLE Met een zakdoek voor de mond en een alarmpistooltje in de hand hebben twee jeugdige Kampena ren zaterdagavond geprobeerd in Zwol le een overval te plegen. Zij drongen een huis aan de Praubstraat binnen, waar vier kinderen alleen thuis waren. Bij het zien van de twee overvallers begonnen de kinderen te gillen en tegen de ramen te slaan. Zo waarschuwden zij hun ouders die snkele huizen verder op bezoek waren. Hoewel het tweetal de benen nam, kon den de ouders toch een goed signale ment geven. Enkele uren later hield de politie in de binnenstad de negentienjarige H. T. sn de 21-jarige D. T. aan. Di/ menigeen leeft de goede vlier voort in soms al ver terug ge schoven herinnering, want overal kunt ge deze tevreden boom aantreffen en waar hij ook geplant wordt of uit zaad eikt in 't wild opslaat, weet hij zich te redden. De van juni tot juli romig bloesemende vlakke tuilen, staande in schijnschermen spreken aan door hun blanke presentie en door de bedwelmend zoete geur. Maar hoe zwaar dit aroma ook mag wezen, toch worden er geen insekten door ge animeerd, want honingen doen ze niet. De violetzwarte bessen zijn niet temin kiemkrachtig, zoals we in bos en duin, wal en uithoek zien aan de opslag, die voortkomt uit de door vo gels geconsumeerde beziën, en ze kun nen dit bij schimmelvrije bewaring zelfs langer dan twee jaar blijven, maar stekken gaat vlugger. Wij heb ben altoos vlieren in de omgeving van ons huis gehad en wisten als kinde ren het mergrijke hout goed te gebrui ken bij het maken van proppeschie- ters of pijl-en-boog. Toen wisten we nog niet, dat deze boom of struik zulk een grote rol speelde in de folklore en voorts door zijn geneeskracht haast onmisbaar was voor de oude medici, ververs, tovenaars, wichelaars en vruchtensapfabricage. Goeddeels bleef de vlier dit nog en als ik, gaande langs haar blanke glorie, omspoeld door zomerse reuk, mij verheug in haar aanwezigheid op vaak onaan zienlijke en zelfs afzichtelijke stand plaatsen, vind ik het aardig, dat deze ware heester van de buitenman zich zo voornaam weet te doen gelden. 19-6-'67 A. B. WIGMAN NEW YORK De Amerikaan Arthur Goldberg heeft zijn plaats als eer ste spreker in het debat over het Midden-Oosten in de algemene vergadering der Verenigde Naties afgestaan aan de Russische premier Alexei Kosygin, al dus Amerikaanse zegslieden in het VN-hoofdkwartier. Goldbergs besluit was volgens de zegslieden „een kwestie van hoffelijkheid", maar aangenomen wordt dat het uitstel ook verband houdt met een redevoering die president Johnson kort voor de opening van de vergadering in Washington zal houden. Zelfs na zes uur onderhandelen kon den de ministers van buitenlandse za ken van de deelnemende landen het niet eens worden. Een debat over een toekomstige actie tegen Israël kwam niet uit de verf. De onderlinge ver deeldheid bleek bijna nog even groot te zijn als voor de jongste oorlog. De ministers bereikten evenmin over eenstemming over de wijze waarop het voorgestelde olie-embargo tegen de Verenigde Staten en Engeland zou moe ten worden uitgevoerd. Dit embargo was een uitvloeisel van de vermeende Amerikaanse en Britse steun aan Is raël. De belangrijkste olieproducerende landen,'Koeweit, Saoedi-Arabië en Li bië, drongen er op aan de zaak nader te bestuderen. Syrië, het felst van de Arabische landen, was voor onmiddel lijke invoering van een embargo. Egyp te mengde zich niet in het debat. Mogelijk zal een definitief besluit er over pas worden genomen in de confe rentie van Arabische staatshoofden na het debat in de Algemene Vergadering van de VN te New York. Drie gebeurtenissen markeerden de ze mislukte ministersconferentie in Koeweit: De Sovjet-Unie beloofde de Ara bische landen alle wapens te vergoe den die verloren gingen in de oorlog te gen Israël. Koning Hoesein van Jordanië riep de Arabische staatshoofden op voor een conferentie, te houden voor zaterdag; Duidelijke teleurstelling over het ontbreken van eenheid in het Arabische kamp. Dat de Sovjet-Unie de wapens die verloren gingen wil vergoeden had ze meegedeeld aan de Algerijnse premier, Hoeari Boumedienne, tijdens diens be zoek aan Moskou na de jongste oorlog. Dat vertelde de Algerijnse minister van Buitenlandse Zaken, Abdel-Aziz Boeteflika. Bijzonderheden van het Al gerijns-Russische overleg werden niet bekendgemaakt. Koning Hoesseins verzoek aan de Arabische staatshoofden om voor zater dag bijeen te komen werd gedaan uit naam van de „toekomstige generaties" en voor de definitieve afrekening met Israël. Hij stelde voor de conferentie te houden in de Soedanese hoofdstad, Khartoem. TEL AVIV Israëlische legerkrin- i ?cn hebben zondagavond meegedeeld, dat zij het aantal Egyptenaren dat bij de strijd in de Sinai woestijn is gesneu veld. nu op 20.000 schatten. Een week geleden was het dodencijfer aan Egyp tische zijde op 7 000 tot 10.000 geraamd. Tijdens de speurtocht van de afgelopen week door de woestijn, hebben de Is raëlisch voorts 550 vernietigde Egypti sche tanks geteld en dit aantal neemt nog steeds toe. Functionarissen in Tel Aviv deelden intussen mee, dat het komende etmaal uit Israël afgezanten naar West-Europa en het Verre Oosten zullen vertrekken om het Israëlische standpunt na de militaire overwinning op de Arabieren uiteen te zetten. Het Syrische staatshoofd Noereddin al Atassi zondag in New York aan gekomen ter bijwoning van de speci ale zitting van de algemene vergade ring. Onder de gearriveerde politici was verder ook de Deense premier en mi nister van Buitenlandse Zaken Jens Otto Krag, die de Deense delegatie zal leiden. Krag zei bij aankomst dat hij een gesprek met de Russische pre mier Kosygin verwachtte en dat hij van plan is a.s. vrijdag in Washing ton overleg te plegen met president Johnson- Ook de premiers en ministers van Buitenlandse Zaken van Bulgarije en Roemenië, respectievelijk Todor Zji- kof, Ivan Basjef, Ion Gheorgiu Mau- rer en Corneliu Manescu, zijn in New York aangekomen ter bijwoning van het debat. De Amerikaanse minister van De fensie, McNamara heeft zijn vertrek naar Zuid-Viëtnam uitgesteld op ver zoek van president Johnson. Johnson heeft hem gevraagd zijn vertrek en kele dagen uit te stellen met het oog op de buitengewone bijeenkomst van de algemene vergadering van de VN. McNamara zou zondagavond ver trekken voor een verblijf van 'n week in Zuid-Viëtnam om alle kanten van de oorlog in Viëtnam te bestuderen. Naar verluidt zouden Russische en Amerikaanse functionarissen een voor lopige overeenkomst getroffen hebben over de regeling van een bijeenkomst van Johnson en Kosygin, mogelijk aan het einde van de week. Johnson bracht het weekeinde met premier Holt van Australië door te Camp David, een buitenverblijf in de bergen van Maryland. De Britse minister van Buitenland se Zaken, George Brown, heeft te ken nen gegeven, dat Engeland tegenstan der is van het opleggen van een op lossing in het Midden-Oosten door mid del van geweld of gebiedsuitbreiding door middel van geweld. De minister, die maandag naar New York vloog om deel te nemen aan het debat in de bijzondere zitting van de algemene vergadering van de VN heeft in een rede uiteengezet, welke politiek hij in dat debat zal verdedi gen. Een van de beginselen van een re geling moet volgens hem zijn de er kenning, dat de oorlog niet mag lei den tot gebiedsuitbreiding. Dit werd beschouwd als een bewimpelde waar schuwing aan Israël, dat het niet ver wachten moet, dat Engeland 'n eventu ele poging om het veroverde Arabi sche gebied te behouden zal steunen. Terzelfder tijd heeft Brown de Ara bische landen en hun medestanders te verstaan gegeven, dat de rechtvaardig heid en de feiten van de situatie eisen dat voortaan geen enkel land in het Midden-Oosten zich bedreigd moet ge voelen, dat allen recht op veiligheid hebben en dat het in de belangen van de internationale gemeenschap als geheel is, deze te waarborgen. Hij betoogde, dat er nu een perma nente oplossing van het Arabisch-Is- raëlisch geschil moet komen en dat een eind moet komen aan de telkens terugkerende crisis. Hij brandmerkte de Arabische lei ders opnieuw wegens „de kwaadwilli ge leugens, die zijn verspreid over Britse en Amerikaanse interventie in de strijd". Hij betoogde ook, dat het probleem van de Arabische vluchtelingen met spoed en met menselijkheid moet wor den aangepakt. NEW YORK De Amerikaanse ne gerleider ds. Martin Luther King heeft zondag meegedeeld dat hij zich binnen kort naar Birmingham in de Ameri kaanse staat Alabama, zal begeven, om er vijf dagen gevangenisstraf uit te zit ten. De predikant was in 1963 met acht anderen tot deze straf veroordeeld, we gens overtreding van een betogingsver bod. Hij tekende beroep aan bij het hooggerechtshof, maar dit heeft gewei gerd het vonnis te vernietigen, wat King „een betreurenswaardig en zelfs tragisch besluit" noemde. Onderscheiding. De .\ederlandse film „Sky over Holland" van John Fernhout zal woensdag 28 juni bekrrond worden met de „grand prix technique" der hoge technische commissie van de Franse biooscoopbond. CAIRO President Nasser zal de leiding op zich nemen van een nieuw Egyptisch kabinet, dat vandaag be noemd zal worden, zo meldt het dag blad Al Achram. Nasser zal premier Sedky Soliman als regeringsleider op volgen. Het blad meldde voorts dat Nasser zich ook persoonlijk zal belasten met de leiding van de Arabische Socialis tische Unie de enige politieke orga nisatie van het land. Secretaris-gene raal van de unie is vice-president Ali Sabry. Nassers beslissing om zelf het pre mierschap op zich te nemen maakt deel uit van „een algemene operatie ter mobilisatie van ot ^taat en plaatsing van deze in een positie, van waar hij de verantwoordelijkheden van de huidige omstandigheden onder ogen kan zien", aldus het blad. HULST De 33-jarige Albert de Rij- bel uit De Clinge in België is gisteren op de Westerschelde om het leven ge komen. Hij was tijdens het vissen met zijn trui in aanraking gekomen met de kruiskoppeling van zijn motorboor. Met zijn hoofd was hij op de stalen bodem van de boot terechtgekomen. Hij was op slag dood. HARLINGEN De Nederlander John Vellinga is in de Egyptische hoofdstad Cairo gevangen genomen. Hij werkt daar al vijf jaar lang voor de Amerikaanse seismografische dienst Gefecial. Doordat Egypte tjjdens de oorlog in het Midden-Oosten zjjn di plomatieke betrekkingen met Amerika verbrak lag ook de 28-jarige Vellinga uit de gratie. Hij werd gearresteerd toen hij op vierhonderd kilometer uit de Egypti sche kust een onderzoek verrichtte. Zijn schip werd door Egyptische pa trouilleboten aangehouden en naar Cairo overgebracht. Onderweg werd het door Israëlische vliegtuigen aan gevallen. Enkele collega's van hem kwamen daarbij om het leven. John Vellinga werd opgesloten in een hotel in Cairo, dat ook door Is raëlische vliegtuigen werd gebombar deerd. Ook deze aanval overleefde hij. KOEWEIT De meeste Arabische ministers van Buitenlandse Zaken vertrokken gisteren uit Koeweit naar de VN in New York. Hun reis ver liep echter niet volgens het boekje. Boven Turkije werd hun vliegtuig door straaljagers gedwongen te lan- den. Dit gebeurde omdat de Turkse overheid tevoren niet op de hoogte was gesteld dat het vliegtuig boven S haar grondgebied zou vliegen. De pi- loot kreeg later toestemming om weer op te stijgen. WASHINGTON Het heeft in Amerikaanse militaire en politieke kringen verrassing gewekt dat de Chinese Volksrepubliek nu al een waterstofbom heeft beproefd. De eerste Chinese waterstofbom ontplofte zaterdag in de dampkring, ergens in het westen van China. Algemeen was verwacht dat China pas over enige Van onze correspondent In Apeldoorn zijn zaterdagavond bij 'n ontploffing van een acethyleenfles de werkplaatsen van de bromfiets- en mo torhandel H. Gaartman volkomen ver nield. Een kippenhok, dat tegen het pand was aangebouwd, was na de ont ploffing niet meer terug te vinden. Een stuk metaal van de fles kwam bijna honderd meter verder terecht in de berm van de drukke weg langs het Apeldoorns-Dierens kanaal. De zoon van de heer Gaartman was bezig geweest met het slijpen van een bout. De bout was uit de tong gespron gen en in een plas benzine gevallen. In een mum van tijd stond de werkplaats in lichter laaie. De ontploffing van de heetgeworden fles volgde kort nadat de brandweer het publiek had ge vraagd zich te verwijderen. Een veer tienjarig meisje werd door de vluch tende menigte onder de voet gelopen. Zij moest in een ziekenhuis worden behandeld. In Voorschoten werd het zeventien - de-eeuwse restaurant Allemansgeest voor een groot deel verwoest. De brand brak uit in het rieten dak bo ven de keuken en de eetzaal. De inboe del, waaronder veel antieke voorwer pen, werd gered, mede doordat juist een bruiloft werd gevierd en de brui loftsgasten hielpen met het uitdragen en wegslepen van meubilair en antieke voorwerpen. De schade die is aange richt in het onder Monumentenzorg staande restaurant wordt geschat op tweehonderdduizend gulden. In Ouderkerk aan de IJssel is de cafetaria Het Schuurtje afgebrand, doordat de vlam in de pan sloeg. Een personeelslid, mevrouw van de Wei de-Hendriks, moest met ernstige brand wonden in een ziekenhuis worden op genomen. De schade bedraagt veertig duizend gulden. jaren met de eerste waterstofbom gereed zou komen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie (AEC) maakte gisteren bekend dat aan de juistheid van de mededelingen uit Peking over de eerste Chinese waterstofbom niet behoefde te worden getwijfeld. Het Franse zondagsblad Journal du Dimanche noemde de proef een nieuw wereldrecord. Tussen de eerste Chinese atoombom en de eerste Chinese waterstofbom lagen slechts 32 maan den. De Verenigde Staten maakte in dertijd de sprong van de eerste atoom bom naar de eerste waterstofbom in acht jaar. De Sowjet-Unie had er vier jaar tijd voor nodig en Engeland vijf jaar. Het ziet er naar uit dat Frankrijk voor het maken van die technische sprong zeven of acht jaren nodig zal hebben. Van twee van de drie weste lijke kernwapenmogendheden, de Ver enigde Staten en Engeland, is het be kend dat zij snel van de atoombom naar de waterstofbom hebben kunnen vorderen dank zij het gebruik van gro te complexen elektronische computers. Frankrijk heeft meer tijd nodig, om dat de Verenigde Staten dat land de zeer grote computers niet wil leveren die het bij de ontwikkeling van de wa terstofbom nodig heeft. BEZORGD De regeringen van Indië en Japan gaven uitdrukking aan hun grote be zorgdheid over de opkomst van China als 's werelds vierde mogendheid met waterstofbommen. In Japan stegen mi litaire vliegtuigen op om na te gaan hoeveel radioactieve neerslag in de dampkring was terecht gekomen. In Peking, hemelsbreed tussen de streek waar de proef was genomen en Japan, maakte men zich daarover blijk baar geen zorgen. De Chinese hoofd stad vierde na de waterstofbom uitbun dig feest. Het Chinese persbureau „Nieuw Chi na" meldt, dat er in de Chinese hoofd stad een soort kermissfeer heerste na de bekendmaking, dat China een wa terstofbom tot ontploffing heeft ge bracht. Er worden honderden slagzin nen rondgedragen. Het geluid van trommels en gongs was oorverdovend en er werd veel vuurwerk en ben gaals vuur ontstoken. „De mensen dansten van vreugde in de straten". „Nieuw China" meent, dat het bewijs is geleverd van het Chinese kunnen, zonder enige hulp van buitenaf. TEL AVIV Israël heeft gister avond Syrië ervan beschuldigd dat het de wapenstilstand, die pas een week oud is, heeft geschonden. Drie Syrische tanks zouden, aldus de lezing van de Israëlische regering, zondagmiddag tot vlak bij de be standslijn zijn opgereden en vandaar het vuur hebben geopend op de Is raëlische strijdkrachten. De Israëli sche troepen verdreven de tanks. Het incident had plaats ten noorden van de stad Koeneitra, in Syrië, die op de laatste dag van de oorlog door Israëlische troepen werd bezet. De waarnemers van de Verenigde Na ties stellen een onderzoek in. O KREFELD In de mijn in Tönis- berg bij Krefeld, waar donderdag vijf mijnwerkers door een instorting op 470 meter diepte werden ingesloten, is zon dagochtend het lijk van een hunner ge borgen. Het is dat van een 36-jarige Zuidslaviër. Het zoeken naar de overige vier twee Zuidslaviërs en twee Duit sers wordt voortgezet. 95 Een Indiase demonstrant belaagt een lid van het personeel gevechten op het terrein van de Chinese ambassade aldaar ten in China. Over de Chinese represailles zie men elders in van de Chinese ambassade in Nieuw Delhi gedurende hevige De rellen zijn een gevolg van een aanval op Indiase diploma- dit nummer. Joep Krekelberg met een stapel pseu- do-békeuringen. MAASTRICHT De exploitant van een Maastricht koffiehuis heeft het afgelopen weekeinde (vooral) onder de duizenden buitenlandse bezoekers verwarring gesticht met reclamefol ders, die veel weg hadden van be- keurïngsformulieren. Een legertje studenten van de Maastrichtse hotel vakschool had de tienduizend .pseudo- bekeuringen' uitgedeeld. Op de achterzijde van de gele pamflet jes stonden genummerd de 23 voornaamste verkeersovertredingen vermeld. De voorzijde vermeldde on der de kop „politie te Markt 5" (het adres van het koffiehuis) de „somma tie" een bezoek aan het koffiehuis te brengen. Buitenlanders werd in hun eigen taal (Frans, Duits en Engels) verzocht zich tussen 9 en 19 uur, aan het adres Markt 5 in Maastricht te „melden". De Maastrichtse politie is vooral niet ingenomen met de actie omdat ook surveillerende agenten er door zijn misleid. Verkeerd geparkeerde auto's werden ongemoeid gelaten omdat er al een „bekeuring" tussen de ruite- wisser zat. Nagegaan wordt of de exploitant van het koffiehuis, de 22-jarige Joep Kre kelberg, en zijn medefirmant, de 49- jarige J. Duchateau, zich aan een strafbaar feit hebben schuldig ge maakt. CHATEAU-THIERRY Twee kinde ren, een meisje en een jongen van 10 en 11 jaar, die sinds zaterdagavond vermist werden, zijn in een bos in de omgeving van Chateau-Thierry in het Franse deartement Aisne gewurgd aan getroffen. De kinderen heten Pierrette en Lu- cien Demarle. Het meisje bleek boven dien verkracht te zijn. Het lijk van haar broertje werd enkele honderden meters verder gevonden. DRACHTEN. De tienjarige Jacob Tjeertsma uit Korte Hemmen is de af gelopen nacht in het Akademisch Zie kenhuis in Groningen overleden aan de gevolgen van een aanrijding, zaterdag middag op rijksweg 43. De jongen stak met de fiets aan de hand de drukke rijksweg over en werd gegrepen door een personenauto. Hij liep daarbij een schedelbasisfractuur en een gebroken been op. (Van onze weerkundige medewerker) Een kleine storing boven Sleeswijk- Holstein veroorzaakte gisteren zoveel bewolking, dat de temperatuur in Gel derland niet boven de 16 tot 18 graden wilde uitkomen. Sinds vannacht staat het weer echter onder invloed van de zone van hoge luchtdruk van de Azo- ren tot Finland, die de bijna drie we ken durende droogte heeft bewerk stelligd en de afgelopen tien a. elf dagen aanhoudend noordelijke winden De zon laat zich nu niet onbetuigd, wat gunstig is voor een betere rijping van het hooi. Het hogedruksysteem neemt echter in betekenis af en ge vreesd moet worden dat het weer de komende dagen onder druk van naar het Noordzeegebied opdringende oce aanstoringen geleidelijk minder vast zal worden met toenemende kans op bewolking en periodiek wat nattig heid. In de komende 24 tot 36 uur zal het weer in Gelderland echter nog wel overwegend gunstig blijven met maxi mum-temperaturen van 20 tot 22 gra den en pas morgen toenemende bewol king.

De Vallei | 1967 | | pagina 1