400 KINDEREN PER JAAR Mare Spits voorzag de rage B A T M A N mayo m ayo Normale" tol van het verkeer in ons land Vorstelijke verloofden MINI MODE OOK VOOR SKI - ■ipüM TE DOL OVERAL NODIG GROVE SCHULD AFGESTOMPT NORMAAL AJOBÏCA -ST Bonanza lil] h uitkomst voor kamerbewoners Officiële foto van prinses BENEDIKTE van Denemarken met haar verloofde prins RICHARD t.g.v. de verloving, welke 3 juni plaats had. Hevig Zelfs in V.S. THEEDOEK???? DE DOEK DIE DIRECT DROOGT hSU Miljoenen S A 1 in heel veel smaken en niet duur ook!: VANAF 90 CENT ff De verstandige vrouw kiest eens per maand het frisse, zuivere verband v.a. -,85 bij uw drogist HANDIG VERPAKT. De Rotterdamse officier van justi tie mr. W. D. Meeter heeft zich on langs in een requisitoir hardop afge vraagd hoe lang het nog zal duren voor het mogelijk is ontzegging van de rijbevoegdheid voor het leven op te leggen. Gisteravond zat mr. Mee ter in zijn Dordtse woonhuis. „Jaze ker, ik heb dat zeer bewust gezegd", beantwoordde hij mijn vraag. „Ik ben van mening dat iemand die de dood of de ernstige verwondingen van een ander aan zijn grove schuld heeft te wijten, niet meer op de weg thuis hoort. Komt hij weer terug, dan geef je hem opnieuw het wapen in de hand dat hij bewezen heeft niet te kunnen hanteren". Ik zou niet durven zeggen dat al leen de kinderen mr. Meeter hij heeft er zelf een paar ter harte gaan, maar hij staat er wel uitvoerig bij stil. Vierhonderd kinderen tot vijf tien jaar zijn er het afgelopen jaar bij verkeersongeluken gedood. Dat is een complete school in egn grote stad, in twaalf maanden weggerukt. „Het is te dol dat men elk jaar vierhonderd kinderen gewoon af schrijft", aldus mr. Meeter. „Een he le school, ik vind dat geen gewone zaak meer en het is dwaas om te zeggen dat dit de normale tol is die aan het verkeer betaald moet wor den". De Rotterdamse officier van justitie weet natuurlijk ook, dat er ongeluk ken gebeuren die niet te voorkomen zijn. Kinderen slaan ineens links- of rechtsaf, ze rennen plotseling een straat over. „Maar een groot aantal Zou in le ven blijven wanneer de volwassenen minder ruw en onverschillig achter hun autosturen zaten", is zijn me ning. U heeft, meneer Meeter, een prognose meegedeeld voor dit jaar 1967 en u schat het aantal kinderen dat in ons Nederlandse verkeer wordt gedood op negenhonderd tot duizend. Dat is een afschuwelijk groot aantal. „Het zijn de statistieken die het leren", zei mr. Meeter. „Tussen de leeftijd van 3 en 21 jaar rekent men dit jaar inderdaad op tegen de duizend doden. Er zijn honderden kin deren die nu nog rondhollen en die er aan het eind van het jaar niet meer zullen zijn, door een verkeerson geluk. Dat maakt het juist zo beklem mend". „Natuurlijk, akkoord, kinderen ma ken zelf veel fouten. Laat ik royaal zijn: misschien komt het merendeel ADVERTENTIE Niet alle verkeersongelukken waarbij kinderen worden gedood of gewond zijn te wijten aan de grove schuld van volwassenen. Sommige wèl aan verruwing. Want elk mens weet dat achter een bal een kind komt. Wie de bal wèl ziet, toch met dezelfde snelheid doorrijdt en daarna plotseling met het kind wordt gecon fronteerd ik ben geen officier van Justitie en of er van „grove schuld" in de zin van de wet sprake is, weet ik niet. In morele zin wel, daar ben ik van overtuigd. in het verkeer om door eigen fouten, maar dan zijn er nog vier- of driehon derd kinderen die gedood worden door verwijtbare schuld; gevallen die voor komen hadden kunnen worden." Nodig - - 3y tien jaar kan men zijn rijbewijs ha len; men zou voor zijn dertigste al weer terug kunnen zijn op de weg. Ik heb de laatste twee jaar meermalen in ernstige zaken tien jaar ontzegging van de rijbevoegdheid gevraagd en ge kregen. Maar het gaat er me niet om of die tien jaar ontzegging „genoeg" zijn. Ik wil de mogelijkheid hebben van het maximum. Ook om te kunnen toepassen, als dat nodig is." De Rotterdamse officier van justi tie is allerminst van plan een per soonlijke ketterjacht te gaan houden, maar ik geloof dat hij de eerste man van de staande magistratuur is die nu eens hardop dingen heeft gezegd, die de goedwillende en fatsoenlijke weggebruikers al zolang hadden wil len horen. Ik geloof, dat zijn woorden alleen al een hart onder de riem zijn van die vele tienduizenden die zich wanneer ze proberen een beetje fat soenlijk van de wegen gebruik te ma ken toch een tikkeltje Brave Hen drikken voelen wanneer de wegpro- leet voorbij scheert, zijn voorrang neemt op alle mogelijke manieren, lak heeft aan de maximumsnelheden en door al die zaken nog precies door het oranje licht heenschiet, terwijl de als zodanig gedoodverfde „fatsoen rakker" dan netjes voor rood kan staan wachten. Het gaat mr. Meeter om de schuld. Wat hij stelt komt eenvoudig gezegd hierop neer: Heeft iemand door zijn schuld de dood (of verwonding) van een ander op zijn geweten, dan moet hij inpakken. „Een slechte rijder, 'n stuntelige rijder, een showrijder wordt naar mijn smaak maar heel zelden nog een correcte chauffeur", aldus de officier van Justitie. In zeer ernstige gevallen kan een rijbewijs tien jaar worden ingetrokken. Vindt mr. Meeter dat niet genoeg? „Dat ligt bijvoorbeeld helemaal aan de leeftijd", is zijn mening. „Met acht- Mr. W. D. Meeter bekijkt het ver keer van twee kanten: hij is automo bilist en ook eigenaar van twee fiet sen. De ene fiets staat.in Dordrecht en brengt hem elke dag naar het station, de andere fiets staat in Rotterdam en vervoert hem dagelijks naar de recht bank. Zijn vrouw zegt van hem: „Hij rijdt zeer goed en zeker auto." Denkt de officier van Justitie dat de grote brokkenmakers onder een be paald deel van onze bevolking zitten? „Neen, het is geen bepaalde catego rie die de fouten maakt", zei mr Meeter. „De fouten-makers zitten on der de hele bevolking verweven." Ik geef het voorbeeld dat iedereen elke dag om zich heen kan zien: er na-, dert een bord dat „Inhalen Verboden" meldt en.strijk en zet zijn er nog twee of drie automobilisten die zeker de eerste twee borden passeren. Stel dat daardoor een ongeluk gebeurt met do delijke afloop. Officieren en rechters hebben in het verleden dikwijls ge zegd, dat de overtreder niet de opzet had te doden. Wat denkt mr. Meeter hiervan? „Een voorbeeld is altijd wat gevaar lijk, maar ik wil er wel iets over zeggen. In het geval zoals u het stelt is er m.i. sprake van grove schuld. En juist in zo'n geval wil ik de vrij heid hebben ontneming van de rijbe voegdheid voor het leven te vragen, want ik wil niet op mijn geweten heb ben dat dezelfde overtreder zoiets nog eens doet." De heer Meeter stelt, dat veel kin deren en volwassenen in leven kunnen blijven wanneer de Nederlandse auto mobilist beheerster zou rijden. „Maar het is juist de bijzonder riskante ma nier van rijden waarvoor dat „nooit meer rijbewijs" nodig is", zei hij, „Het dodencijfer van kinderen schiet naar boven juist door de grotere ver ruwing, die men om zich heen kan zien." Bij de watersnood meer dan 1700 doden en er ging een schok door ons land; vorig jaar 2612 doden op de wegen en straten en niemand ligt er wakker van. „Dat is het juist", aldus mr. Meeter. „Een of twee kinderen per dag, in Leeuwarden vandaag, morgen in Lim burg, overmorgen in Amsterdam en vier of zes volwassenen per dag, de mensen zeggen: Tjonge, tjonge, zielig voor die ouders, voor die vrouw of voor die man, maar geen mens staat er verder bij stil. Men is er aan gewend." Goed, Nederland mag er aan ge wend zijn en al die mensen, die aan het eind van het jaar ook Kerstmis wilden vieren maar gewoon niet meer bestaan, als een „normale tol aan het verkeer betaald" beschouwen het is dan toch een stevige boom om ons aan vast te houden wanneer een officier van Justitie zegt, dat zulk een mening „te dwaas" is om als normaal te accep teren. Nog een laatste vraag meneer Meeter: Heeft u een idee hoe u colle gae officieren van Justitie over uw me ning denken? „Ik geloof dat men het er in het al gemeen wel mee eens is", aldus mr. Meeter. ADVERTENTIE Als u van stijl en klasse houdt, kies dan: BATMAN! AMSTERDAM Nederlands populairste kauwgom is „Adams bubble gum" in de jeugdige volksmond heet het „Thunderbird kauwgom". Het spul is verpakt in kleurig papier met aankondigingen als „Nu nog véél meer over Thunderbirds" en „Met TV-2000 verrassing". De verrassing is bjjvoorbeeld een prentje van astronaut Gordon Tracy (nr. A26/serie A= 34 pl.) met een verwijzing naar de „TV-2000 Club". TV-2000 is een jeugdblad. De rechten, van kauwgomverpakking tot de uitgave van TV-2000, blijken in handen te zjjn van Mare Spits, een dertig jarige zakenman/reclameman, die twee jaar geleden zijn vernuft investeer de in „Een van de jongste industrieën die er is". IN vaktaal heet het Merchandising, Letterlijk vertaald: handel drijven ruilen, kopen en verkopen. Maar het is meer dan dat. Het heeft vooral te maken met het verkoopbaar maken van produkten, ofwel verkoop-stimule ring. Mare Spits kreeg zijn opleiding bij Nederlands grootste kruidenier. Hij was hoofd van de afdeling verkoop promotie ,toen hij er een paar jaar geleden wegging, om alleen te zwem men. In Amerika had hij het verschijn sel „Handel rond tv-series en films" waargénométt ëri bedacht: Zoiets moe ten we hier bok eens proberen. Twee jaar geleden introduceerde Al- bert Heyn de kleurige landkaart van de Ponderosa (Bonanza-boerderij) en leverde portretten van de Cartwrights bij de koffie. Die kaarten gingen goed en dus ging ook de koffie goed. Hoe kwam Albert Heyn aan het idee? Gekocht van Mare Spits. Het was een begin. Nog voor de KRO vorig jaar oktober Batman en Robin losliet op het tv- scherm voorspelde Mare Spits via een advertentie in de Revue der Reclame „Dit wordt het jaar van Batman", waarbij hij aantekende alle licenties Klompen schilderen in de Kalverstraat AMSTERDAM Wie creatieve neigingen wil botvieren zo maar voor de grap kan gaan naar een smalle plek aan de Begqnesteeg in Amster dam. Een stuk stoep, uitloper van de aangrenzende Kalverstraat, is daar versierd met klompen op een rij. In maxi-, mini- en microformaat, met tal van voorstellingen erop geschilderd, staat het houten schoeisel voor voor bijgangers te pronk. „De bedoeling is dat de mensen zelf I blanco klompen, maatje 36, neerzet de verfkwast ter hand nemen", zegt voor het stel -dat juist is verkocht. Femke Meijer (23), terwijl zij een paar 1 „Vooral buitenlanders hebben een bij zondere belangstelling voor mijn klom pen. Soms kopen ze voor de hele fami-- lie een zak tegelijk" (de micro's na tuurlijk). Een paar maanden geleden heeft Femke, met diploma van de konink lijke academie in Den Haag, gereflec teerd op een advertentie, waarin werd gevraagd om een boutiqueverkoopster. „In feite is het hier een schildersbe drijf. We verkopen alle artikelen op dit gebied", vertelt Femke, bruin ver brand van de stoepverkoop en enthou siast over haar „publieke" baantje. „Zelf ben ik op het idee gekomen om de klompjes te beschilderen en de mensen uit te nodigen het ook te doen". De klompen in voorraad zijn al door tientallen amateur-schilders onder handen genomen. „Zo was hier onlangs dè Amsterdamse waaierkoning, Felix Tal. Hij vond het geweldig om tijdens zijn middagwandelingetje zo maar op straat een impressie in beeld te kunnen brengen". Steeds meer kunstvoorwerpen wil "de creatieve verkoopster in de zaak bren gen. „Ik moet nu eenmaal voortdurend met iets bezig zijn", zegt zij. „Deze week ben ik ook begonnen met het beschilderen van houten lepels. Tegen de herfst ga ik hoeden maken, stoffen bedrukken en aardewerk beschilderen. En poppen maken natuurlijk. Want eigenlijk is dat mijn grootste liefheb berij. Een jaar heb ik als poppenont- werpster bij Joop Geesink gewerkt". Al van heel jong af koestert Femke één grote wens: om eens met een ma rionettentheater de wereld rond te rei zen. Wie weet welk voorstel haar in deze richting nog eens qp de steeg- stoep wordt gedaan. ADVERTENTIE voor de Benelux te beheren. In zijn kantoor, driehoog aan de Leidsegracht, reiken de bewijzen van een correcte voorspelling tot aan het plafond: Batman-limonade (blauw!) Batman-lollies en -drop, Batman- speelgoed (auto's, wapens, vliegtuig), Batman-bekers en -glazen en \isbe- kertjes... Grotendeels zijn dit .^ge naamde promotie-artikelen, spullen die gekoppeld aan massa-consumptie-gce- deren op de markt komen. In deze speelgoed-winkel vertelt hij glimlachend over zijn Wandel indeze merkwaardige handel „Van die Bó- nanza-platen zijn èr zeker honderddui zend weggegaan. Het waren mooie platen. Ik ben de eerste geweest, die dit een beetje wetenschappelijk heeft aangepakt hier. Het is een verschrik kelijk moeilijk terrein, want je hebt te maken met rechten: copyright en het merken-recht, meestal ligt het dan ook nog internationaal. In het begin was er weinig protectie en de gewone handel zag het nog niet zo". Door de televisie en door Mare Spits zijn „ze" het wel gaan zien. Na Bonanza kwamen de Thunderbirds waarop een zeer veelzijdige en weelde rige handel is geënt. Daarna kwam Batman. „Batman is waanzinnig groot zegt Spits. Hij is helemaal niet ver ontrust door het bericht dat de KRO deze zomer Batman eruit gooit. „Batman is nog een gezonde dertiger hoor", zegt hij .„Als ie er in september uitgaat hebben we alle nieuwe dingen gehad. Hij heeft hier dan een jaar geleefd en dat is al lang in deze business. Hevig, maar kort, dat heb je met televisie. Vroeger ging 't allemaal veel langzamer". Spits onderscheidt de aspecten op gang - stabilisatie - afgang". Batman is nog in opgang, maar al dicht bij de stabilisatie. „De grote rage is in sep tember over. Je houdt dan alleen nog wat dingen over, die doorwerken. Drop bijvoorbeeld. Als 't goeie drop is en dat is Batmandrop dan blijft 't lopen". Van Batmandrop naar zijn bedrijfsfi losofie is maar een sprongetje. Hij zegt: „Je moet een filosofie hebben. De onze is: waar voor je geld. Ik stel heel hoge eisen aan de fabrikanten met wie ik samenga. We koppelen alleen aan goeie artikelen, grote merken. Ik zie wat we doen (hij heeft twee assisten ten) helemaal als een service-insti tuut". Het Instituut doet meer dan alleen de rechten vertegenwoordigen (verkopen). Sales Promotion Spits N.V. ontwerpt hele verkoopcampagnes en biedt deze aan. Ook worden varianten op lopende rages uitgevonden. Spits introduceerde kortgeleden Batman- en - Robinrijbe- wijzen, een vinding waar zelfs Ameri ka nog niet aan toe was gekomen en die daar nu opgang maakt. Mare Spits heeft zich in twee jaar praktisch een monopoliepositie ver overd. Hij vertegenwoordigt alle grote, buitenlandse film- en tv-producenten ons land. Er kan geen „tv-artikel" worden verkocht of hij zit er tussen. Hij zegt: „Over de hele wereld zijn er nog geen vijftig man die zich met deze tak van merchandising bezighouden. We hebben geregeld contact en wisse len ideeën uit. We kennen feitelijk een volledige Kennedy-ronde in dit be- ADVERTENTIE DDD DDI2 ALMELO drijf; een snelle, internationale han del". Het succes van dit verschijnsel is een eindeloos spel tussen handel en televisie: de artikelen vergroten de interesse in de tv-serie en de tv- beelden vergroten de interesse in de artikelen. „Kinderen in Nigeria zijn niet anders dan kinderen hier, wan neer ze de Thunderbirds zien", zegt Spits. Met andere woorden: die kinderen willen plastic Thunderbirds en plak plaatjes en kleurboeken en kauwgom en tijdschriften. Ook in landen waar de televisie bang is 'om mee te werken zoals Nederland is deze ontwik keling niet tegen te houden. Spits: „Ik durf niet te zeggen hoeveel Batman- artikelen hier zijn verkocht, 't Is zo waanzinnig, 't loopt in de miljoenen. Maar kijk eens naar Pipo (Nederlands enige echte eigen handelsmerk), dat is ook niet mis. Miljoenen...." ,;Grote en kleine mensen zoeken voortdürencf dingen, die niet meer reëel zijn, maar die ze zich toch kunnen inbeelden. Kijk ook maar naar de hele pop art-idee. Ik geloof dat het sterker wortt naarmate we meer ge automatiseerd leven. In ons land komt er bij, dat allc-s wat op de televisie komt nog steeds nieuws is. Voor mijn vak is televisie een fijn medium, een hard medium wel, maar.... Nee, eigen lijk een rotmedium. We zijn er niet aan getrouwd. Als er geen tv was ging het langzamer, maar dan ging het ook." Om nog even de ernst van dit vak te illustreren zegt Spits: „Als ik met fabrikant A werk ben ik de vijand van fabrikant B, zo ligt het wel". En om een leuk kantje te noemen: „Je kunt er gewoon nieuws mee voorspellen. Toen ik vorig jaar over Batman praatte dacht iedereen dat ik gek was. Toch heb ik Beel nu al als Batman gezien in een politieke prent". Kortom: een grote-mensenbusiness. ADVERTENTIt ja cu Klaar A De minimode krijgt blijkbaar ook de winterkleding in haar greep. Deze veelkleurige skipakjes met pan talon juist over de knie zijn uit de col lectie van Michèle Rosier. Als mate riaal is nylon gebruikt.

De Vallei | 1967 | | pagina 10