Veenendaals •- dagblad Russen vrezen kritiek van Chinezen en Arabieren Geen ontmoeting van Kosygin met president Johnson Buiten WIJ Prijzen benzine en olie vandaag cent omhoog Aftreden Ermelose wethouder verlangd Man bekent moord met rattengif op vrouw Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei inde Thant betwist document Russen lopen bij rede van Eban weg Rassenonlusten in Atlanta Tentoonstelling van Groningen tot Ter Apel Nederlanders in Polen voor hulp vluchtelingen veroordeeld Zuivering in Egyptisch leger Mariner-5 kreeg nieuwe koers Textielbetoging in Gent Bedaagd JOHNSON ALLEEN ISRAËL AGRESSIE TERUG EXPLOITATIETEKORT SCHAAPSKUDDE RUIM f 20.000 Vos viel kind aan „AANBEVOLEN" WITTE POMPEN HAARUITVAL IJS DE WIJIS Chinese H-bom zou in stratosfeer zijn ontploft Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 ön 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 20 JUNI I967 4le JAARGANG ABBA EBAN waarde toehoorders NEW YORK Secretaris-generaal Thant van de VN heeft maandag de waarde betwist van een memorandum, waarin de terugtrekking van de VN- vredesmacht uit de Sinai-woestijn af hankelijk wordt gemaakt van goedkeu ring van de algemene vergadering der VN. Het memorandum zou in 1956 zijn op gesteld tussen president Nasser en de vroegere secretaris-generaal, wijlen Dag Hammarskjöld. Volgens Oe Thant was het hem be kende memorandum geen officieel do cument, maar slechts een privé-af- spraak tussen NasSer en Hammars kjöld over de legering van de VN- macht in de Sinai, gemaakt in novem ber 1956. Zo deze afspraak ooit gel dend was, dan werd zijn in februari '57 vervangen door de taakomschrijving voor de vredesmacht die door de alge mene vergadering werd opgesteld, al dus Thant, die voorts verklaarde dat de Egyptische regering niet aan de in houd van het document gebonden was. (Men zie hierover ook elders in ons blad). BRUSSEL Ongeveer 15.000 perso nen hebben maandag in Gent deelgeno men aan een betoging, die was georga niseerd door werkgevers en vakbonden in de textielsector. De betogers eisten steun van de regering om de textielin dustrie te redden. Sprekers tijdens de manifestatie ver langden afremming van abnormale in voer, aanpassing van de belastingen en stopzetting van subsidies aan bedrij ven die toch tot verdwijnen gedoemd zijn. Sedert 1945 hebben in Gent en omge ving een zestigtal textielondernemingen met circa 15.000 man personeel, hun poorten moeten sluiten. TYezer dagen trof ik onder de park- bomen achter het kasteel een boom aan, die dadelijk opviel door de merkwaardige waaiervormige blade ren met een platte of a.h.w. afgeknip te top. Zulk lover ziet men vrijwel nooit, maar in een onvoorstelbaar ver achter ons liggende periode, het Perm, honderdmiljoen jaar geleden, kwam het meer voor, o.m. bij de cycoes uit het Carboon of Trias, die het eveneens tot in onze dagen uithield. We treffen de Ginkgo want deze was het waarnaar ik stond te kijken veel meer aan, want al wordt deze gezon de, levenskrachtige boom soms ge ringschattend een „levend fossiel" ge noemd, toch floreert hij op vele plaat sen als laan- en parkboom. Hieraan waren menselijke invloedei. niet vreemd, maar niet lang geleden vond een Amerikaanse botanicus ook echte wilde exemplaren in éen eenzaam Chi nees dal bij de Jangtse Kiang. Men had de soort reeds jarenlang als uit gestorven beschouwd. Dr. ir. B. K. Boom noemt de ginkgo in zijn prach tige moderne boek „Bomen, hun vorm en kleur" bijzonder fascinerend. Zijn voorkomen, zijn bladeren, zijn voort planting, zijn naam, zijn geschiedenis alles is even interessant. Niemand zou zeggen, dat deze loofboom tot de coniferen behoort. Men neemt aan, dat hij door toedoen van de mens van de ondergang is gered; boeddhistische monniken plantten hem gaarne in de tempeltuinen, de veiligste plek op aar de. 20-6-'67 A. B. WIGMAN WASHINGTON De Russische premier Alexei Kosygin heeft president Johnson meegedeeld, dat hij de uitnodiging van de Amerikaanse president voor een ontmoeting tussen beiden niet kan aanvaarden, zo is in Washington ver nomen. Volgens Amerikaanse regeringsfunctionarissen had Kosygin Johnson via diplomatieke kanalen laten weten, dat zijn bezoek aan de Verenigde Staten als enig doel had de speciale zitting van de algemene vergadering bij te wonen en niet om gesprekken met de Amerikaanse leiders te voeren. Johnson zou in de loop van het weekend Kosygin voor besprekingen hebben uitgenodigd en de plaats en de vorm van de bijeenkomst aan de Russische lei der hebben overgelaten. In Washington wordt aangenomen, dat de belangrijkste redenen voor Ko sygin om af te zien van een gesprek met Johnson te vinden zijn in de houding der Arabieren en van de Chinezen, die zouden kunnen beweren dat nu het bewijs geleverd was voor de Russisch-Amerikaanse „samenspanning" in de Viëtnamese en Israëlische oorlog. De Russische premier Kosygin en zyn minister van Buitenlandse Zaken Gro- mykó zijn gisteren weggelopen uit de algemene vergadering van de V.N., tijdens de redevoering van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Eban. Tevoren had Kosygin een onverzoenlijke redevoering gehouden, voornamelijk gericht tegen Israël en tegen de Verenigde Staten. Hij had onverwijlde terug trekking geëist van de Israëlische troepen uit de bezette gebieden van Egypte, Syrië en Jordanië. Na hem sprak Eban, die betoogde dat de Arabieren het nooit tot een cri sis zouden hebben laten komen wan neer niet de Sovjet-Unie hun de in druk had gegeven dat zij hen zou steunen door dik en dun. Dat was het ogenblik waarop Kosy gin en Gromyko demonstratief de vergadering uitliepen. Een sterke Rus sische-delegatie, meV,-a#^.bet. hoofd de permanente Russische vertegen woordiger bij de VN, Fedorenko, bleef echter luisteren. De Russische premier en zijn minis ter van Buitenlandse Zaken waren nog niet in de zaal teruggekeerd toen de Amerikaanse afgevaardigde Gold berg het woord nam. Kort voor het begin van de ver gadering in de VN heeft president Johnson voor radio en televisie zijn visie gegeven op de toestand in het Midden-Oosten. Hij veroordeelde de bewapeningswedloop daar en hij deed een beroep op de VN om de leden te verplichten opgave te doen van al le militaire leveranties aan het ge bied. Johnson was ervan overtuigd dat terugtrekking van de Irsaëlische troe pen noodzakelijk was, maar voorop stond het recht van elk volk om te kunnen leven. Hij beklemtoonde dat Israël en de Arabische landen samen moeten komen tot een oplossing van het conflict. Daarbij moet het ver stand de boventoon voeren, zo be toogde hij. „Een nieuwe bewapenings wedloop zou een catastrofe zijn". De Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten was volgens de presi dent gebaseerd op vijf punten: 1 Erkenning van het recht van elk volk om te leven; 2 Oplossing van het vluchtelingen probleem; 3 Verzekering van de vrije vaart in internationale wateren; 4 Beperking van de bewapenings wedloop; 5 Eerbiediging van de politieke onaf hankelijkheid en de territoriale on schendbaarheid van alle landen in het Midden-Oosten. Het Egyptische besluit om de Straat van Tiran af te sluiten noemde de Amerikaanse president een „dwaze daad" die meer dan iets anders de uitbarsting van het conflict in de hand had gewerkt. De gematigde toespraak van presi dent Johnson stond in flagrante te genstelling tot de felle rede die de Russische premier, Kosygin, kort daarna in de Algemene Vergadering van de VN hield. Hij schoof de schuld voor de crisis uitsluitend Israël in de schoenen. De Israëlische „agressie" aldus Kosygin „was met geen enkel argument te rechtvaardigen." Wanneer de Israëli sche regering klachten had over haar buurlanden had ze die moeten voor leggen aan de VN. Ze had moeten zoeken naar een oplossing met de vreedzame middelen waarin het Handvest van de VN voorziet. Nu moet de internationale gemeenschap Israël verplichten het internationale recht te eerbiedigen, zei hij. Kosygin waarschuwde dat „elke poging om de resultaten van de Is raëlische agressie te laten voortbe staan tot mislukking gedoemd". De Sovjet-Unie vertrouwt erop dat de Verenigde Naties niet akkoord zullen gaan met pogingen om de Arabische volken een regeling op te leggen die hun wettige belangen in gevaar zou kunnen brengen en hun gevoelens van zelfrespect zou kunnen kwetsen. Erkenning van de gebieden die Is raël had veroverd zou volgens de Russische premier alleen maar kun nen leiden tot nieuwe en misschien grotere conflicten. JEen dergelijke toestand mag niet ontstaan. En men mag er van verzekerd zijn dat ze ook niet zal ontstaan." Slechts terugtrekking van de Is raëlische troepen uit de veroverde gebieden zou kunnen leiden tot ont spanning. Daarom stelde de Sovjet- Unie de „dwingende eis dat de Is raëlische troepen onmiddellijk moeten worden verwijderd van de oever van het Suez-Kanaal en uit alle bezette Arabische gebieden." Abba Eban, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, die na Kosy gin het woord voerde, verklaarde dat de „suggestie dat alles terugkeert naar de toestand zoals die voor 5 ju ni was, volslagen onaanvaardbaar is". Later vernam Agence France in kringen met nauw contact met de Russische V.N.-delegatie, dat men daar niets afwist van een weigering van Kosygin om met Johnson te spre ken. De zegslieden wezen erop, dat alle berichten hierover uit Amerikaan se bron afkomstig waren. Ook uit de verklaringen van de Amerikaanse functionarissen valt op te maken dat Johnson alles in het werk zal stellen de Russische rege ringsleider toch nog te spreken te krijgen. Verwacht wordt dat Kosygin een week of tien dagen in New York zal blijven en dat een ontmoeting tus sen beide staatslieden daarna kan plaats hebben. Het optimisme in re geringskringen is gebaseerd op de veronderstelling dat Kosygin tenslotte zal inzien, dat het zonde is een reis naar New York te maken zonder de kans te benutten. ATLANTA (Georgia) In Atlanta hebben negers maandagavond stenen gegooid en schoten gelost na afloop van een bijeenkomst waarop Stokeley Car- michael, voorstander van Black Power, het woord had gevoerd. De politie maak te een einde aan de onlusten door waar schuwingsschoten te lossen. Midden in de redevoering van de Israëlische minister Eban stonden Kosygin en Gromyko demonstratief op en verlieten de vergaderzaal van de Assemblée. Maar op de tweede rij, links, bleef Fedorenko zitten luiste ren, in gezelschap van een sterke Rus sische delegatie. Na 41 jaar bij het onderwijs in Veenendaal werkzaayx. zijn ge weest heeft „meester Èèeï' afscheid genomen. Dat gebeurde gisteravond in de Korenbeurs. De vele genodig den hoorden hoe de waardering voor de onderwijzer door de diverse spre kers duidelijk werd onderstreept. 0 Camping De Batterijen aan de Nieuweweg heeft er een probleem bij gekregen nu Rijkswaterstaat bij de ingang verkeersborden heeft geplaatst. Gemotoriseerde campingbezoekers moeten nu een lastige omweg maken. 0 In Rhenen woont Hendrik Pleijler. Een eenvoudige man, die zich ech ter bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt voor de hengelsportvereniging De Voorn. Onze Rhenense redacteur laat hem aan het woord. 0 De Betuwe is weer ten strijde ge trokken tegen de spreeuw, die de kersenboomgaarden belaagt. In onze rubriek „Op reportage met de Vallei" vertelt de Edese bioloog, drs. C. W. Stortenbeker hoe hij de spreeuwen- plaag mogelijkerwijs denkt te kunnen oplossen. 0 In het Bergbad werden gisteren 120 zwemdiploma's uitgereikt. ROTTERDAM Binnen veertien dagen tijd zal de benzineprijs in ons land twee maal worden verhoogd. Vandaag al mag voor gewone, super- en tweetaktbenzine een cent per liter meer worden gerekend. De verhoging van de omzetbelasting per 1 juli zal het produkt nog eens bijna een halve cent per liter duurder maken. NUNSPEET Een commissie ad hoe samengesteld uit raadsleden van de gemeente Ermelo die tot taak heeft het exploitatietekort van ruim 20.000,van de Elspeetse schaaps kudde uit te zoeken, heeft het college van B. en W. van Ermelo geadviseerd, de wethouder van Openbare Werken, de heer J. van der Zande, te verzoeken zyn ontslag in te dienen op de raads vergadering van dinsdag 27 juni. Indien de wethouder aan dit verzoek geen gevolg geeft, wordt geadviseerd een besluit te nemen op grond van het 2de lid van artikel 87 van de Ge meentewet, waar by wordt verklaard, dat de wethouder heeft opgehouden het vertrouwen van de raad te be- zitten.De heer Van der Zande is lid van de C.H.U. en sinds 26 april 1963 wethouder van de gemeente Ermelo. Ter zake de Elspeetse schaapskudde de heer Van der Zande maakt deel uit van het bestuur en fungeerde tevens als contactman tussen dit be stuur en B. en W. wordt de wet houder verweten, ernstig, zo niet vol komen gefaald te hebben. Zo zou hy geen overleg met B. en W. hebben gepleegd ten aanzien van het exploi tatietekort, eigenmachtig toestemmin gen hebben verstrekt en geen toe zicht hebben uitgeoefend inzake het beheer van de kudde. Voorts is de commissie van oordeel, dat ook de Stichting Dorpsgemeenschap Elspeet ernstig in gebreke is gebleven. Men noemt haar beleid slordig, onverant woord en onzakelijk. Hoewel z(j steun de op de mondeling verkregen toe zeggingen van de wethouder, heeft zij ook zelf geen enkele controle op de exploitatie van de kudde uitgeoefend. LUXEMBURG In de Luxemburg se Ardennen, te Eschweiler a/d Wilz, is een jongetje van negen jaar in een weide door een vos aangevallen en ge beten. Het kind is onmiddellijk ter ob servatie in een ziekenhuis opgenomen. Er heerst reeds geruime tijd hondsdol heid onder het wild in de Ardennen. Groningen maakt zich op voor de grootste openlucht beeldententoonstetling ,die dit jaar in West-Europa wordt gehouden. Deze manifestatie, die „Beeld en Rou te" zal heten, strekt zich uit van Ter Apel tot de stad Groningen: in totaal zullen 226 werken worden geëxposeerd. Hier een schepping van André Volten op de Grote Markt in Groningen. Ook verscheidene andere aardoliepro- dukten mogen met ingang van vandaag een cent per liter meer kosten. Daar onder: gasolie, huisbrandolie 1 en 2, petroleum voor verlichting en verwar ming, tractorpetroleum en dunne stookolie. Voor alle overige soorten stookolie is een verhoging van vijf gulden per duizend liter toegestaan. Autogasolie, gebruikt door het weg verkeer, mag echter niet duurder wor den. De minister van economische zaken is met deze prijsstijgingen akkoord gegaan wegens de door het conflict in het Midden Oosten gestegen kosten, zoals: hogere vrachttarieven, langere vaarroutes (om Kaap de Goede Hoop) en omschakeling op produktiegebieden waar de ruwe olie met meer kosten wordt gewonnen. De minister is volledig tegemoet gekomen aan de wensen van de olie maatschappijen, die een prijsverhoging van een cent per liter op het ogenblik voldoende vinden om de kostenstijging op te vangen. Volgens ingewijden zullen de (olie)- producerende maatschappijen er zelf iets beter van worden. Het Rijk trou wens ook, want die zal van „de cent" een twintigste deel aan omzetbelasting mogen afsnoepen. Hoewel dit in de praktijk weinig verschil zal maken dragen de prijsver hogingen geen dwingend karakter. De oliemaatschappijen hebben hun dealers de wijzigingen „aanbevolen". Het bete kent dat er voor de merkbenzinepom- pen een cent ruimte ontstaat om met „witte" collega's de strijd aan te bin den, zo daar nu nog de lust toe bestaat. Ook de witte-pomphouders zullen in het algemeen hun prijzen echter wel met een cent verhogen. Een aantal grote waaronder de Utrechtse Auto- rama zei gisteren niet onder deze maatregel uit te kunnen. In West-Duitsland verhoogden de oliemaatschappijen hun prijzen vorige week al met bijna een cent per liter. De Britse maatschappijen hebben hun regering om een verhoging van ruim een cent gevraagd. Het is de bedoeling de prijzen weer terug te brengen zodra de toestand in het Midden Oosten weer normaal is. WARSCHAU Drie Nederlanders de 23-jarige Elisabeth Brockhoff, de 23-jarige Olga Ebeline Hemmerle en de 25-jarige Frans Deerenberg, allen uit Amsterdam zijn gisteren in de Pool se hoofdstad tot gevangenisstraffen ver oordeeld. De Warschause arrondissementsrecht bank heeft E. Brockhoff veroordeeld tot 1 jaar en O. Ebeline Hemmerle en F. Deerenberg tot ieder acht maanden gevangenisstraf, allen met aftrek van 7 maanden voorarrest. De Nederlanders hebben bekend po gingen te hebben gedaan om een Oost duits echtpaar te helpen vluchten naar het Westen. NISTELRODE De 38-jarige A. T. uit Nistelrode is gistermiddag aan de rech- ter-commissaris in Den Bosch voorgeleid, nadat h(j had bekend zyn 39-jarige vrouw met een verdelgingsmiddel voor ratten, thallium, te hebben vergiftigd. De Vrouw overleed vorige week dinsdag in een ziekenhuis te Oss. Het was gister avond nog niet bekend waarom T. zijn vrouw in koelen bloede heeft vermoord. Vplgens de officier van justitie, mr. J. Booster, boterde het al lang niet tussen het echtpaar dat vijftien jaar geleden van de Kei-eilanden bij Am- bon naar Nederland emigreerde. Man en vrouw woonden met hun elf kinde ren in de woonwijk Donzel in het Bra bantse Nistelrode. Niemand uit hun omgeving heeft echterooit iets van moeilijkheden gemerkt. Volgens buren stond T. bekend als een rustige, beslist niet agressieve man. Vorige week maandag werd de vrouw m'et vergiftigingsverschijnselen, onder andere haaruitval, naar een zie kenhuis gebracht. Toen zij een dag la ter stierf waarschuwde de behandelen de arts de politie. Uit de sectie die de officier van justitie op het lijk liet ver richten, bleek dat de vrouw met thal lium om het leven was gebracht. Toen de politie de man op het politie bureau aan de tand wilde voelen, raak te die zo overstuur dat de hulp van een dokter moest worden ingeroepen. Deze liet T. na overleg met de officier naar het gevangenisziekenhuis in Vught brengen. Enkele dagen lang werd hij daar behandeld en kon hij niet worden verhoord. Aanvankelijk ontkende T. zijn vrouw te hebben vermoord. Later gaf hij ech ter toe al van half april af te hebben geprobeerd zijn vrouw te vergiftigen. Eind april was de vrouw ook met ver giftigingsverschijnselen naar een zie kenhuis gebracht. Het verplegend per soneel kreeg toen echter nog geen arg waan zodat ook de politie niet werd ge waarschuwd. Gedeeltelijk hersteld mocht de vrouw begin mei weer naar huis. Om op krachten te komen dronk zij dage- gelijks enkele glazen Pleegzuster Bloed wijn. T. heeft toegegeven het vergif regelmatig in de wijn te hebben gedaan. Volgens de officier van justitie is hier sprake van een koel berekende moord. „T. ging zelf naar de winkel om thallium te kopen. Hij wist precies wat hij deed", aldus de officier. BELGRADO Het Zuidslavische blad Borba maakt melding van een zuivering op grote schaal in het Egyp tische leger. Volgens de correspondent van dit blad in Cairo zijn al 200 hoge officieren verwijderd. In een Egyp tisch persbericht wordt gezegd dat de zuivering een groter aantal officieren omvat dan officieel wordt toegegeven. PASADENA (Californië) Het Amerikaanse ruimteschip Mariner-5, dat met een snelheid van 12.300 km/u onderweg is naar de planeet Venus, heeft maandag order gekregen zijn koers te wijzigen. Door middel van radiosignalen kreeg de Mariner-5 instructie omwentelin gen te maken om de apparatuur aan boord in staat te stellen de ruimte te verkennen. Twee uur lang duurden deze omwentelingen, vervolgens werd een stuurraket ontstoken, waardoor het schip een nieuwe richting insloeg. De Mariner-5 zal Venus op 19 okto ber op een afstand van 3200 km. pas seren. Met elektronische apparatuur zal geprobeerd worden door het wol kendek heen te dringen, om te zien of op de planeet leven mogelijk is. TOKIO Volgens de Japanse geleer de Tetsoeo Kamata is de Chinese wa terstofbom vermoedelijk in de strato sfeer tot ontploffing gebracht. Kamata, assistent-hoogleraar aan 't instituut voor atmosferisch onderzoek van de universiteit van Nagoya, ver klaarde vandaag, dat uit waarnemin gen van de apparatuur van het insti tuut blijkt, dat de ontploffing op een hoogte van 30 tot 50 kilometer werd te weeggebracht. Enige regen Boven de oceaan en de Britse eilan den is een harde westelijke bovenstro- ming ontstaan, terwijl storingen af komstig van Amerika over de oceaan een zuidelijker baan volgen en nu ook tot onze omgeving kunnen doordrin gen. Het frontale systeem van zo'n storing bereikte vanochtend de kust van Ierland en Schotland en zal in de loop van de nacht en morgenochtend ons land met enige regen voorbij trek ken. Na de frontpassage zullen enkele opklaringen mogelijk zijn. In de lucht die dan aangevoerd wordt .uilen de middagtemperaturen in het algemeen lager zijn dan vandaag, bij een matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind

De Vallei | 1967 | | pagina 1