Kimberly-Clark Holland N.V. Ds. van Enk: Iedereen dacht neergeschoten te zullen worden Met de tegen de muur Van Eijk (Wageningen) naar GVVV De Merino's opnieuw tegen militair elftal Paniek in de Hoofdstraat FIAT rf/AT FIAT-AGENT j. JANSEN EN ZOON SECRETARESSE nog maar erikele voorbeelden van Fiat keuzevrijheid die u duidelijk bewijzen: r GARAGE DE RHOTER IJsselmeervogels morgen contra GVVV Opgetekend door Rik Valkenburg Nieuwe heffing in Rijnland voor beter water Posten Avontuur Schietvereniging „Willem Teil" Gestapo Explosie DOOI Nederlaagtoernooi OECUMENISCH BIJBEL ONDER WIJS Dood na botsing tegen trekker Veenendaal: nieuweweg 188-190 telef. 08385-2536 Rhenen fred v. <j. paltzhof 2 tel. 08376-2000/2484 DINSDAG 20 JUNI 1967 Een opname van de Valleistraat, toen Benedeneind, even voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog O Duitse stemmen. Toen wist ik ge noeg. Ik dacht bij mijzelf, daar trap ik niet in. Ik wist maar al te best wat de heren J. van Dijk, C. W. F. Ultee, A. J. Lafeber, G. de Geit, mr. J. F. van Leeuwen, H. Brouwer en Ant. de Ruiter, niet lang geleden was overkomen, toen zij twee maanden vertoefden als gijzelaars in de hel van Amers foort. Toen ze enige dagen voor Kerstmis thuiskwamen, waren ze er ellendig aan toe. Verzwakt en broodmager. Hun voorbeeld lokte mij niet erg aan en ik dacht: „Ik duik onder! Zo gezegd zo gedaan. Ik kwam terecht bij de fam. Van Meckelen-Van Schuppen, in Den Haag en bij de fam. Speelman in Overschie en bleef daar voorlopig". Als gevolg van de verschillende aanslagen, werd bij telegram van 8 mei van de politiepresident Wal raven een bewaking ingesteld op het baanvak Arnhem-Utrecht. Rijks duitsers en NSB'ers waren vrijge steld. 's Nachts moest om de 100 m, een dubbelpost langs de baan worden opgesteld. De bewaking be gon op 8 mei 's middags om 5 uur. In onze omgeving was het baanvak verdeeld in 4 stukken, die moesten worden bezet door Veenendaal, Lun- teren, Ederveen, samen met Benne- kom, en Ede. Voor elk stuk werd een hoofd aangesteld, die zijn adju dant en mannen moest bijeenbren gen. In totaal hebben overdag 336 man en 's nachts 560 man aan dit werk deelgenomen. De controle werd voor de Duitsers vrijwel on mogelijk en reeds na 6 dagen werd de bewaking opgeheven. Het enige wat de Engelse zender in die dagen zei was: „Niet in krijgsgevangenschap gaan, des noods onderduiken. Over de staking werd echter met geen woord ge sproken. Een verschrikkelijk tijd brak aan. Zaterdag was over ge heel Nederland h,et standrecht afge kondigd. Overal hadden de Duit sers, SS'ers en politie op de been gebracht, terwijl uit Duitsland in derhaast de Grüne Polizei ontbo den werd. Patrouilles kregen op dracht om direct te schieten. De Duitse terreur brak los over ons land. Kolonel Th. A. Boeree schrijft hierover: „De Engelse zender had alleen gesproken van niet gaan, rustig blijven, wist men dan niets van de staking? Kwam Engeland ons niet te hulp? In ons kleine, dichtbevolkte en zwaar met troe pen bezette land, kom men niet met honderdduizenden onderduiken. Het volk weigerde en de spoorwe gen hadden het bevel uitgegeven: doorwerken. Uit Londen was geen hulp te verwachten. Een landing op onze kust, zo dikwijls vaag beloofd, kostte maanden van voorbereiding, dat hebben de landingen in Italië en later in Normandië getoond. Grote militaire operaties kan men niet in een paar uur organiseren. Wie niet op het werk terugkeerde werd gefusilleerd. Overal in Groningen, waar verzet bleef, raasden de pantserwagens rond. Op de dorpspleinen werden de weerspanningen neergeschoten. De lijken werden in vrachtauto's gesmeten en weggevoerd. Het ver zet was in bloed gesmoord. Het was niet mogelijk honderdduizenden aan een veilig onderdak te helpen..." Intussen was ds. Van Enk dus on dergedoken in het Westen des lands. vraagt voor zeer spoedige indiensttreding een voor hoor Reclame- en Marketingafdeling. Kimberly-Clark Holland N.V. is een dochter N.V. van één van de grootste Ame rikaanse papierfabrieken. Sinds I mei 1965 te Veenendaal gevestigd, produceert en verkoopt de maat schappij een reeks van huishoudelijke papierprodukten waarvan Kleenex Tissues - Kotex - en Fems damesverband en Kimby luiers op dit moment de belangrijk ste zijn i De gedachten voor deze zeer actieve en plezierige functie gaan uit naar een zelfstandige jonge vrouw van plm. 25 jaar. Met ervaring in een waarachtige se cretaresse-functie. Een behoorlijke kennis van de Engelse taal is vereist. Salaris e.d. in onderling overleg. Met vakantie-afspraken zal worden rekening gehouden. Schrijf een korte (maar wel informatieve) briefkaart naar: KIMBERLY-CLARK HOLLAND N.V., t.a.v. drs. K. E. Abblng. Marketing Manager. Wie uit die tijd, herinnert zich deze opschriften niet? We vroegen hem of hij daar ook nog wat beleefd had, wat met de oorlog had uit te staan. Dat bleek inderdaad het geval te zijn. In mei 1944 beleefde hij een zeer hache lijk avontuur. VEENENDAAL Op het laatste ogenblik zijn bij voetbalverGVW nog twee over overschrijvingen binnen gekomen. Eerste-elftalspeler Van Eijck van Wageningen gaat het a.s. seizoen bij de Veenendaalse club voetballen. Hij mag per 1 augustus uitkomen voor GVVV. Hennie van Essen, die in de gloriejaren van GVW de middenvoor plaats bezette, is ook weer naar zijn oude honk teruggekeerd. VEENENDAAL Woensdagavond om zeven uur speelt voetbalvereniging De Merino's een wedstrijd tegen een sterke militaire selectie uit Arnhem. Deze grenadiersploeg reeds twee maal de tegenstander van de Veenen- dalers komt morgen in een zeer ster ke opstelling in het veld: doel: De Nijs (DOS '19); achter: Heemskerk (DOS), Hokke (DFC), Aal- ders (Vitesse) en Landman (SML); midden: Horzels (WV) en De Groot (Willem II); voor: Boot (Velox) Ou wens (TOP); De Jong (RFC) en Heyboer (Baronie). De voorhoedespelers Ouwens en De Jong hebben meermalen meegespeeld in het Nederlands amateurelftal. De thuisclub is als volgt samengesteld: doel: Klaassen; achter; W. v. Wake ren, T. Nagel, J. C. Sukkel en A. van Kruistum; midden: D. Veer en H. Suk kel; voor: T. v. d. Berg, H. v. d. Berg, H. Gaasbeek en A. Aartse. De Amerongse schietvereniging Wil lem yell hield weer onderlinge wed strijden. De uitslag werd als volgt: G. v. d. Horst 97 pnt.; W. Engelaar 96 pnt.; J. de Greef 96 pnt; A de Haas 92 pnt.; J. de Haas 91 pnt.; P. v. d. Sigtenhorst 90 pnt. en G. Mulder 84 pnt. VEENENDAAL Morgenavond komt het Spakenburgse IJsselmeervo gels GWV op eigen terrein de zege be twisten in het kader van het nederlaag- toernooi van de Veenendalers. Deze wedstrijd heeft enkele bijzonde re achtergronden. Enerzijds zal GWV gebrand zijn op een revanche, in ver band met de 4-1 nederlaag in de beker wedstrijd. IJsselmeervogels zal ander zijds alles in het werk stellen één der fraaie prijzen in de wacht te slepen, vooral nu de vorige uitslagen zo laag zijn gebleven. Er komt nog een ander facet bij. Men is voor de a.s. competitie in één afde ling ingedeeld en men zal nu reeds el- kaars krachten proberen af te tasten, hoe vroeg het daar ook voor zijn mag. IJsselmeervogels is altijd een bijzon der gewaardeerde ploeg geweest in Vee nendaal en is een der sterkste zater- dagmiddagploegen. GVVV komt met een gewijzigde opstelling in het veld na jl. zaterdag. Men zal de opgaande lijn die bij de nederlaagwedstrijden te bespeu ren viel, zeker willen voortzetten. Opstelling: doel: Wim van Dijk; ach ter: Gerrit Beukhof, Gerard v. d. Bo- venkamp en Renee Schinkel; voqp VSP.ManenmoetenïJjjjs.^v, d., $p-, vankamp en Renee Schinkel; voor: Dick van Limburg, Jan van Manen, Ab v. d. Bovenkamp en Piet v. d. Boven- kamp. De match begint om 19.00 uur. LEIDEN Het Hoogheemraad schap van Rijnland een gebied met één miljoen inwoners schat tot 1980 voor de bestrijding van de waterver ontreiniging 170 miljoen gulden te moeten uitgeven. Geld is nodig voor de bouw van waterzuiveringsinstallaties en de aan leg van een afvoerleiding naar zee voor Katwijk, Valkenburg, Rijnsburg en delen van Leiden en Oegstgeest. Voor de financiering van de eerste aanzet van de plannen is het hoog heemraadschap begonnen met het in nen van een nieuwe heffing: de hef fing waterkwaliteit 1967. Huiseigenaren in het gebied van Rijnland wordt een heffing opgelegd van 5,85 procent van dezelfde huurwaarde, waarvan de grondbelasting wordt berekend. Het gevolg is dat de meeste huisei genaren dit jaar een drie- tot viermaal zo hoge heffing aan het hoogheem raadschap moeten betalen als voor gaande jaren. „De heffing hakt er aardig in", zo zei men ons bij het hoogheemraadschap, „maar de meeste mensen hebben er alle begrip voor dat handhaving van de kwaliteit van het water belangrijk is". Rijnla'nd schat de opbrengst van de nieuwe heffing dit jaar op 3,9 miljoen gulden. Met driekwart van de veertig gemeenten in Rijnland wordt reeds overleg gepleegd over de projecten die het hoogheemraadschap geheel of ge deeltelijk zal gaan financieren. Van onze correspondent KROMMENIE De voorgangers van vijf kerkelijke groeperingen in Krommenie gaan met ingang van sep tember gezamenlijk bijbelonderwijs geven aan de leerlingen van de vijfde en zesde klassen van de openbare lagere scholen en de eerste en tweede klassen van de openbare u.l.o.-school. Het gezamenlijk bijbelonderwijs wordt gegeven door de Doopsgezinde Gemeente, de Gereformeerde Kerken (synodaal), de Nederlandse Hervormde Kerk, de Oud-Katholieke kerk en de Rooms-Katholieke kerk. De ouders kunnen via een circulaire laten weten of zij hun kinderen wel of niet aan het bijbelonderwijs willen laten deelne men. DREUMEL De 42-jarige grossier H. Jansen uit Nijmegen is gistermor gen in Dreumel met zijn auto op een tegemoetkomende trekker met oplegger gebotst. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleed hij. DEN HAAG De 65-jarige mevrouw A. M. van Dongen is gisteren in Oud- Gastel verongelukt. Zij was bij het oversteken op de fiets door een vracht auto gegrepen. LEEUWARDEN De 54-jarige G. J. van der Meulen uit Leeuwarden is gis ternacht bij een botsing tussen twee auto's óp de weg LeeuwardenHeeren veen omgekomen. Terwijl hij tussen de rails neer knielt, maakt hij de ontsteking van een bom in orde. Nog even, dan is het zaakje voor elkaar. Een juis te tijdinstelling is belangrijk, is hem geleerd. Plotseling, een onheilspellend gesis. Een daverende explosie!... Terwijl hij de bom aanbracht, ontplofte de ze. Hij werd op slag gedood. Drie maanden later kreeg zijn dochter tje er een zusje bij... Hoe het intussen met ds. Van Enk afliep?... „De uitdrukking: De tijd is nog niet gekomen die ik bezigde tot de Stakers, in de zaal van de DS, was dus, zoals ik reeds zei, overgebriefd naar de SD te Utrecht. De dagen daarna ver wachtte ik elk ogenblik hierover iets te zullen horen. En jawel, op zekere dag kreeg ik bericht van de Gestapo te Utrecht, dat ik me aan het gemeentehuis te Veenendaal moest melden. Henk Brouwer sr., kreeg ook het zelfde bericht. Ik belde naar het ge meentehuis en hoorde niets dan 29 april, 's avonds 9 uur De belangrijkste straten van Vee nendaal liepen vol mensen, op de avond van deze stakingsdag, vanwe ge het oproepen van het Nederland se leger voor krijgsgevangenschap. Terwijl ds. Kok en ds. Van Enk in de zaal van de D.S. de stakers toe spraken, werd ook op de straat hertig gedebatteerd en gediscussi eerd, over het verloop van de sta king. De een dacht er zo. de ander dacht er zus over, maar de meesten waren van mening, dat er doorge stookt moest worden. Juist op het moment, dat de kerk in de Hoofdstraat, waar wijlen dr. Steenblok sprak, uitging en deze honderden zich bij de andere dui zenden voegden, kwam er plotse ling een panische schrik over de bevolking. Ontzet wezen tientallen Veenendalers, vanaf de hoek van de Hoofdstraat, de Hoogstraat in, gooiden hun fietsen tegen de straat en renden zo hard ze konden weg. Onmiddellijk klonk het gedonder van zeer zware mitrailleurs. In een oogwenk waren de straten volko men verlaten. Alleen lagen er hon- o Een Engela toestel stort brandend neer boven ons land. Een reëel beeld uit die tijd. Ds. D. van Enk onderduiken O werk. HQ opereerde ook in de buurt van Bennekom. Op de dag van de staking legde hij een bom op de spoorbaan. Juist voor de komst van een betreffende trein, werd de lading echter door een baanwachter verwijderd. Maar Schouten was de man er niet naar, om een eens opgevat plan prijs te geven. Na verloop van enkele dagen ontdekte hij dat de oud-militairen uit de Betuwe zich in Amersfoort moesten gaan mel den. Zij reisden via het baanvak Amersfoort-Kesteren. Hij dacht als ik dit baanvak uitschakel, help ik de militairen, dat ze zich niet in Amersfoort kunnen gaan melden. Op 7 mei is hij op zijn eentje be zig. Scherp om zich heenspeurend begeeft hij zich naar de spoorbaan ergens in Achterberg. Hij ontdekt nergens onraad en gaat zijn plan volvoeren. Zijn vrouw had hij ge rustgesteld. Die hoefde over hem niet in te zitten. Hij was een voor zichtig mdn. Toch had hij wel even iets in zijn keel voelen kriebelen toen hij voor het laatste zijn vrouw had gesproken. Ze had hem nodig. Over enkele maanden zou er een baby geboren worden. Leuk voor zijn dochtertje, bedacht hij. derden fietsen op de weg. Waar de eigenaars ervan zo gauw gebleven waren? Was er eqn wonder ge beurd? Een verschrikkelijke paniek was losgebroken. Ouden van dagen vlo gen als gevallen over hoge schut tingen. Barricaden werden niet ge teld. Ontvelde vingers, benen en voeten telden ook niet mee! Over al klonk het machtige, schrikwek kende gedaver van de Duitse mi trailleurs. Het was ontzettend. Ieder die dit meemaakte, kan zich de pa nische angst nog levendig herinne ren. In de Hoofdstraat dromde men met hopen de winkels binnen en vluchtte de woonkamers in, ieder ogenblik verwachtend, dat mensen de huizen zouden worden uitge haald en op de openbare weg, zoals meer gebeurde, tot een afschrik wekkend voorbeeld, neergeschoten zouden worden... Het viel allemaal nogal mee. Veel geschreeuw maar weinig wol, in dit geval in de gunstige beteke nis van het gezegde. Het was kenne lijk de bedoeling van de Duitsers geweest de bevolking eens even flink schrik aan te jagen. Nu zat de schrik er inderdaad wel in, maar toch niet zo, dat men alles nu maar nam. Geen sprake van. Tegelijk met de algemene staking werden hier en daar aan slagen gepleegd op de spoorwegen, om het vervoer van de krijgsgevan genen te verhinderen. Er werden soms dappere staaltjes uitgehaald. Met ere willen we hier vermelden de communist Jan Willem Schou ten. Hij was in 1938 getrouwd en sloot zich in 1941 aan bij het illegale sunroof 2 cit., 4-takt, 499,5 cc, 22 pk, 95 km/u., luchtkoeling, neerklapbare achterbank open dak, ruitensproeiers, autokachel en defrosters, centrifugaal oliefilter, carros serie m. Aqualit-behandeling. Compleet: (laken bekleding) f 3745,- coach 4 cil., 767 cc, 32 pk, 110 km/u., centri fugaal oliefilter, autokachel en defrosters, ruitensproeiers, neerklapbare achterbank, carrosserie met Aqualit behandeling (anti- roeSt>- ZMatx e Compleet: (laken bekleding) f 4195!- f 898 4 cil., 843 cc, 42 pk, 125 km/u., gesl. koel systeem, 4 versnellingen volledig gesyn chroniseerd, carrosserie met Aqualit-behandeling f 4945,- als Idroconvert met automatische transmissie f 5595,- 1188 4 cil., 1089 cc, 53 pk, 130 km/u., schijf remmen vóór, robuuste carrosserie met Aqualit anti-roest behandeling, indirecte stuuroverbrenging,anti-verblindingsspiegel, ruiten-sproeiers, 4-deurs r Compleet: f 5999,-

De Vallei | 1967 | | pagina 6