Het net wordt dichtgetrokken in de grensstreken Paniek onder smokkelaars van wapens Zeesleper wacht op heropening Suezkanaal Noodhulp aan Indonesië gedeeltelijk „spoorloos" ,Geen spaarloon, geen spaardwang' Sibe MS Amsterdam en Den Haag verdubbelen loon niet 'n paar honderd gutden méér of minder maakt bij Fiat al 'n klasse verschil! TUNNEL VOOR KUDDEN SCHAPEN ALLEMAAL IJS? LANDELIJKE ACTIE VOOR ISRAËL Brutaal Levendig Nooit compleet Bejaarde vergreep zich aan meisje NIET COMMERCIEEL ADMINISTREREN MERKWAARDIG ROOLVINK TEGEN PLAN VAKBEWEGING: MOEILIJK BEKENTENIS KLEUTER DOOD V. H Zo fijn... zo lekker Geen bewijs voor hulp aan deserteurs Brand in hoofdstad vrijwel zeker opzet DINSDAG 20 JUNI 1967 (Van een onzer verslaggevers) GELEEN In de grensstreken van Limburg, België en Duitsland wordt het net om de illegale wapenhandel na maandenlang geduldig speurwerk eindelijk dichtgetrokken. Twee schietpartijen in een half uur tijds op plaatsen, die onge veer twintig kilometer van elkaar liggen, zijn voor de politie in Limburg het bewijs, dat er paniek is ontstaan in de kringen van de illegale wapenhandel. Vastgesteld is, dat een half uur nadat eergisternacht zeven schoten waren af gevuurd op de woning van de aannemer Karei Schwarzer in Echt, ook salvo's z(jn afgevuurd voor het huis van rechercheur P. Jennissen in Geleen. Het wordt als zeker aangenomen, dat deze beschietingen het werk z(jn geweest van dezelfde schutter en dat in beide gevallen ook hetzelfde wapen is gebruikt. De hulzen en kogels, die na de schietpartij in Echt gevonden z(Jn, stemmen over een met die, welke in Geleen voor de woning van rechercheur Jennissen lagen. AMSTERDAM In navolging van het Rijk zullen ook de gemeenten Am sterdam en 's-Gravenhage de landelijke actie voor Israël het verdubbelen van ingehouden loon over drie uur niet steunen. B. en W. van deze ge meenten hebben hiertoe besloten met het oog op de benarde financiële toe stand waarmee zij toch al hebben te kampen. „We hebben 28000 ambtenaren. Als die allemaal drie uur loon afstaan gaat het de gemeente ongeveer een miljoen gulden kosten", zei ons de Am sterdamse wethouder van financiën, de heer W. Polak. „Dat geld zouden we dan tegen een hoge rente moeten lenen. We geloven niet dat dit verantwoord is". De Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenbond (Arka) en de Katho- bo) hebben bezwaren tegen de oproep gericht op mensen in nood, ongeacht van de Stichting van de Arbeid een' deel van het loon af te staan voor hulp aan Israël. De bonden vinden de actie te eenzijdig. Een oproep voor hulp moet, zo zegt het hoofdbestuur van de Arka, worden gericht op mensen in nood, ongeacht politieke kleur, geloof of nationaliteit De Kabo wil wel gehoor geven aan de oproep van de stichting, maar hij zou liever zien, dat de inzameling wordt uitgebreid vood andere landen in het Midden-Oosten. De andere ambtenarenbonden staan achter de inzameling voor Israël. De Arka heeft nog een bezwaar: de ambtenaren moeten op een formulier verklaren dat in augustus, september en oktober een half procent van hun salaris voor dit doel mag worden afge houden. Deze methode is volgens de Arka nadelig voor de spontaniteit van de actie en ze is een inbreuk op de per soonlijke vrijheid van het overheidsper soneel. De andere bonden voelen dit bezwaar niet. De methode is gekozen in nauwe samenwerking met het ministerie van Binnenlandse Zaken. ADVERTENTIE De aannemer Schwarzer vreest de wraak van de illegale wapenhandelaars uit Geleen, van wie hij er verscheidene kent. Rechercheur Jennissen in Geleen is de man, die ton belangrijk aandeel heeft in het onderzoek naar de wapen handel. „Toch zien wij in deze beschietingen meer een bekrachtiging van een reeds eerder bij ons binnengekomen aanma ning, dat wij ons onderzoek naar deze wapenhandel moesten staken, dan dat het rechtstreekse aanslagen zouden zijn", zei ons een rechercheur. „De he ren zijn zo brutaal geweest om ons via stromannen te laten weten, dat wij er goed aan zouden doen ons onderzoek op te geven. Nu door verschillende arres taties de zaak er voor de wapenhande laars hachelijk voor gaat staan, willen zij met deze schoten hun dreigementen kracht bij zetten. Ik zie het echter meer als schoten voor de boeg. Er is natuur lijk geen sprake van dat wij de steven zullen wenden". Het onderzoek naar de illegale wapen handel in „Limburg krijgt succes. In ver scheidene plaatsen zijn hoeveelheden wa pens en munitie achterhaald. In de kring van de kleinere handelaars zijn arresta ties verricht. Enkele van hen hebben be kend. De politie beschikt over feitenma teriaal waaruit blijkt, dat de vuurwa pens die in Limburg worden verhandeld, afkomstig zijn van grotere smokkelpar- tijen, die via België en Limburg naar Duitsland worden gebracht. „Van die smokkelpartijen worden tij dens het transport door Limburg kenne lijk wapens gestolen", meent een Lim burgs politieman. „Met deze wapens wordt hier in Limburg een levendige handel gedreven. Hoewel dit in het ge heel gezien slechts kruimelpartijen zijn, vormen deze wapens bij elkaar toch nog aanzienlijke hoeveelheden, die hier in de loop van de laatste paar jaar zijn te recht gekomen". In Keulen is de politie een komplot op het spoor. Daar worden de uit Neder land binnengesmokkelde wapens verza meld. De zendingen verdwijnen naar ko pers die handelen in opdracht van bui tenlanders. Die zouden de wapens nodig hebben vóór duistere politieke acties. „Als straks volledig opening van zaken kan worden gegeven", aldus een politie man daar, „zal blijken dat deze wapen smokkel rechtstreeks met politiek heeft te maken". Uit de in beslag genomen partijen is zowel in Limburg als in Duitsland ge bleken, dat deze buitenlandse hande laars vooral belangstelling hebben voor snelvuurgeweren, automatische pistolen, handgranaten en springstoffen. „Het merkwaardige is", aldus deze zegsman, „dat machinegeweren die wij tot nu toe in beslag hebben genomen, nooit compleet waren. Wij hebben de in druk dat deze wapens worden gedemon teerd voordat de smokkelaars ze mee nemen. Bij al die onderdelen zijn er veel van Tsjechische makelij. Wel hebben wij pakken vol magazijnen met patronen voor deze automatische geweren kun nen achterhalen. De vuistwapens die wij in beslag namen, waren echter wel com pleet en schietklaar. Over het algemeen zijn dit automatische pistolen. De laatste tijd zijn daar ook pistolen bij van Frans fabrikaat met magazijnen voor vijftien kogels, die in een serie kunnen worden afgevuurd". In het Friese Noordwolde is de veer tigjarige mevrouw H. van Nieuwenho- ven-de Vries door elektrische stroom om het leven gekomen, terwijl zij aan het werk was met haar wasmachine. Zo zag de voorkant van het huis van de aannemer Karei Schwarzer er uit nadat een onbekende schutter zeven ko gels op het huis had afgevuurd. IJMUIDEN De zeesleper Jacob van Heemskerck van Bureau Wijs muller in IJmuiden ligt sinds giste ren werkloos in Djeddah. De sleepboot is deze haven aan de Rode Zee met het booreiland Nep tune VI aan de tros binnengelopen in afwachting van de heropening van het Suezkanaal. Het transport was op weg naar de Perzische Golf JACOB VAN HEEMSKERCK naar Marseille en werd twee weken geleden, toen het de Rode Zee in voer, verrast door de sluiting van het kanaal. Men besloot op halve kracht verder te varen in de hoop, dat de toestand snel zou veranderen. Nu dit niet is gebeurd, zullen de ver dere ontwikkelingen in Djeddah worden afgewacht. Het zou te kost baar zijn de sleep te laten keren en de tijdrovende tocht om Kaap de Goede Hoop te maken, want het transport vordert per etmaal maar ongeveer driehonderd vijf tig kilo meter. Voor de 19.000 kilometer, die Djed dah via de Kaap van Marseille scheiden, zou de sleepboot met de Neptune acht weken nodig hebben. De afstand door het Suezkanaal be draagt slechts 3.500 kilometer en kan in minder dan twee weken wor den afgelegd. Van onze correspondent DEN HELDER De 74-jarige J. K. Uit Den Helder heeft bekend zich enkele malen te hebben vergrepen aan een elfjarig meisje, dat vaak bij hem over de vloer kwam .Het meisje was een vriendin van een pleegdochtertje van de man. Met het oog op zijn leeftijd zal hij niet gevangen worden genomen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In het Kurhaus in Scheveningen is gisteren een nieuwe confe rentie begonnen tussen Indonesië en de Westerse landen die zich na de gezags- wisseling in Indonesië tot taak hebben gesteld dat land economisch te helpen. Evenals b(j de vorige conferentie, die in februari in Amsterdam werd gehouden, zal het gaan over de toekenning van financiële hulp tot een bedrag van tweehon derd miljoen dollar (720 miljoen gulden) ter dekking van het tekort dat de Indo nesische betalingsbalans dit jaar naar raming zal vertonen. Van dit bedrag is al een 140 miljoen dollar toegezegd door de Verenigde Sta ten, Japan en West-Duitsland. Het res terende bedrag zou moeten worden ver strekt door andere landen, waaronder Nederland. Voor deze hulp staat de noodhulp a 66 miljoen gulden die Nederland voor 1966 aan Indonesië al had toegezegd, model. Die noodhulp is ingepast in het in- en uitvoersysteem dat in Indonesië zelf van kracht is. Het streven is voorts dat de aankopen die door de noodhulp 1966 mogelijk worden, zo veel mogelijk via het Rijks Inkoop Bureau in Den Haag worden geleid. Dit Rijks Inkoop Bureau is geen com merciële instelling. Wanneer inkopen via dit bureau worden geleid bestaat derhalve de zekerheid dat ge$n ijifirgps tussen fabrieksprijs en (ie aankoopprijs worden bedongen. Lopen de aankopen via Indonesische importeurs dan komen commissies van 25 tot vijftig procent in de zakken van deze handelslieden te recht. Dat zou betekenen dat Indonesië voor de hulp van 66 miljoen gulden maar goederen tot een waarde van veertig vijftig miljoen gulden zou ont vangen. Dat kan niet de bedoeling zijn van de Nederlandse noodhulp 1966 en evenmin van westerse hulp aan ontwikkelings landen in het algemeen, waarvoor die Nederlandse hulp eveneens model staat. Tot dusverre is slechts vast komen te staan dat de hulp a 66 miljoen op het ogenblik voor 52 miljoen gulden aan in voervergunningen door de Indonesische overheid is uitgegeven. Uit andere bron vernamen wij dat het bureau van Indonesische zijde slechts aanvragen heeft ontvangen voor een partij fietsen, onderdelen van die selaggregaten voor een aantal kracht centrales en seinmateriaal voor de spoorwegen: tezamen lang niet reikend aan het bedrag van 52 miljoen. Boven dien betrof het hier allemaal import goederen, waarvan de prijzen en mer ken al vooraf tussen Gebr. Van Swaay International NV en de Indonesische kopers waren overeengekomen. Het Rijks Inkoop Bureau heeft dus bij deze aankopen weinig anders kunnen doen dan administreren. Dit doet de vraag rijzen welk deel van de hulp van 66 miljoen gulden in de zakken van particuliere handelaren te recht zal komen of al is gekomen. Nu was de particulieren slechts aan geraden hun aankopen uit de Neder landse hulp via het Rijks Inkoop Bu reau te laten lopen. Overheidsbedrijven had de Indonesische regering evenwel dringend voorbeschreven al hun aanko pen van die aard bij het Haagse bu reau te plaatsen. Het is met het oog daarop op zijn minst merkwaardig dat aan particuliere importeurs invoerver gunningen zijn verstrekt voor bijvoor beeld kunstmest, een artikel dat in hoofdzaak nodig is voor Indonesische staatsbedrijven. Wij hebben ervaren dat het uiterma te moeilijk is een duidelijk inzicht te krijgen in de wijze, waarop de Neder landse noodhulp 1966 wordt besteed. Uit de voorbeelden die wij hierboven heb ben aangehaald kan evenwel blijken dat de zaak niet ijveral even goed, of laten we zeggen: met overal zo goed moge lijk loopt. Toch is dat van belang voor de be reidheid van de thans in Scheveningen vergaderende landen om Indonesië bij zijn moedige pogingen tot economisch herstel te steunen. Het is van even groot belang voor Indonesië zelf om met de buitenlandse steun een zo groot mogelijke kans op herstel open te hou den. De grote kudde schapen die de druk ke rijksweg oversteken, behoren op het eiland Goeree-Overflakkee voortaan tot het verleden. Rijkswaterstaat heeft on der de rijksweg, die loopt van de Ha ringvlietbrug via Oude Tonge naar de Grevelingendam, twee schapentunnels' gebouwd, speciaal bestemd om grote kudden schapen veilig van de ene pol der naar de andere te loodsen. De schaapherders kunnen nu het werk alleen aan en hoeven de hulp van de politie niet meer in te roepen om hun dieren de weg te laten oversteken. De tunnels elk ongeveer vijftig meter lang zijn gebouwd van beton nen duikerelementen. Rijkswaterstaat had, voordat werd besloten tot de bouw van deze eerste schapentunnels in Nederland, proeven genomen in een van zeildoek gemaakte tunnel. (Van onze redactie economie) UTRECHT Minister Roolvink (Sociale Zaken en Völksg—s^jiieid) voelt niet voor gedwongen sparen en is ook niet voor het spaarloon, zoals dat door de vakbeweging is aanbevolen. Voor de welvaartsvermeerdering van de werk nemers ziet hij mogelijkheden liggen in verbetering van de pensioenen en in winstdeling. De minister verkondigt deze mening in een interview in „Ruim Zicht", het orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Voor loonsverhogingen in 1966 ziet- de minister niet veel ruimte. Hij vindt dat er meer gespaard moet worden, gezien de grote behoefte aan kapitaal voor belangrijke investeringen. Wat de winstdeling betreft, zou naar de me ning van de minister de grootte van het winstaandeel gekoppeld moeten worden aan de hoogte van de bedrijfs winst. Over het systeem van de loonpolitiek heeft minister Roolvink een uitgespro ken mening. Volgens hem is vrije loonpolitiek in ons land bijzonder moeilijk. Het liefst ziet hij een loonpo litiek onder leiding van de centrale organisaties van werknemers en werk gevers. Hij vindt het niet ideaal als de overheid de leiding heeft. Van ver scheidenheid in de lonen is hij niet afkerig, maar de mogelijkheden zijn zeer beperkt. Misschien, zo zegt de minister, kan er juist op het terrein van verbetering van de pensioenen en de regeling van de winstdeling, per afzonderlijke bedrijfstak of onderne ming wat verscheidenheid worden toe gepast. Minister Roolvink zegt verder alle vertrouwen te hebben in het beleid van deze regering. Het sociaal beleid van de kabinetten zonder socialisten is naar zijn mening niet minder geweest dan van regeringen met socialisten. „Wijs mij maar aan", zegt de minis ter in het interview, „waar tijdens kabinetten met de V.V.D. het sociale beleid _is tekortgeschoten". Hij waar schuwt daarbij voor uitspraken als „Dit kabinet is liberaal of dat is socialistisch". Minister Roolvink doet verder deze bekentenis: „Ik heb meegewerkt aan instandhouding van het kabinet-Cals, maar ik moet zeggen, wie toen minder optimistisch was dan het kabinet-Cals heeft 't gelijk aan zijn zijde gekregen. Met betrekking tot de noodzaak van openbare voorzieningen, is er voor mij geen wezenlijk verschil in doelstellin gen tussen dit kabinet en dat van Cals. Maar dit kabinet ziet meer de beper king van de mogelijkheden." Over het werkloosheidspercentage zegt de minister dat dit landelijk gezien wel te hoog is, maar er bestaat altijd nog vraag naar de arbeidskrach ten. Als de economische situatie slech ter wordt en de overheidsmaatregelen vo.o|- bestrijding van de werkloosheid geen resultaat hebben, zal gedacht moeten worden aan meer algemene maatregelen zoals faciliteiten voor de investeringen. De noodzaak van een raad voor de werkgelegenheid, waarin overheid, werkgevers en werknemers samenwer ken, is volgens de minister nog niet aangetoond. Hij verwacht dat de verte genwoordigers van de werknemers in de Sociaal- Economische Raad, in het komende S.E.R.-advies over de ar beidsmarktpolitiek met eventuele voor stellen zullen komen. MIERLO De tweeëneenhalf jarige Marinus Coolen is gistermorgen dood voor zijn huis op de Ganzewinkel in Mierlo gevonden. Waarschijnlijk is de jongen via een greppel de weg op ge- gekropen. Op dat tijdstip is alleen een melkwagen langsgereden, bestuurd door een oom van de jongen. Deze heeft evenwel niets van een ongeluk gemerkt. De politie zet het onderzoek voort. ADVERTENTIE SIBEMA-VERKOOP, bel 04490-5055 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Er is niets gebleken van het bestaan van een organisatie in Amsterdam die hulp zou verlenen aan Amerikaansemilitairen uit Duits- land die ..deserteren oxh aan de dienst in Viëtnam te ontkomen. Dat is de conclusie van de Amster damse officier van Jusitie, mr. J. F. Hartsuiker, die een onderzoek had laten instellen naar het bestaan van zo'n hulporganisatie. De hfCRV had op 27 mei een televisiereportage vertoond, waaruit bleek dat Amerikaanse deser teurs in Amsterdam worden geholpen. Wel is gebleken, aldus mr. Hartsui ker, dat in incidentele gevallen Ameri kaanse militairen die in Amsterdam in moeilijkheden komen doordat zij niet tijdig van hun verlof bij hun onderdeel in Duitsland terugkeren in de hoofdstad tegen betaling worden weggeholpen. Dat speelt zich dan meestal af op de Amsterdamse walletjes. Het gaat dan om militairen die daar een vrouw heb ben leren kennen, niet om militairen die geen dienst willen doen in Viëtnam. De ze vorm van hulpverlening is volgens de Nederlandse wet echter niet strafbaar. Ook zijn er aanwijzingen dat mensen uit ideologische overwegingen gedeser teerde Amerikaanse verlofgangers over de grens helpen of hier laten onderdui ken, maar ook dat is niet strafbaar. Mr. Hartsuiker heeft de indruk, dat de militairen waarschijnlijk via de Belgi sche grens worden weggeholpen naar Frankrijk. AMSTERDAM Alles wijst erop dat een brand die in de nacht van zater- terdag op zondag 'n deel van de drukke rij Weltevreden in de Amsterdamse Bloemstraat verwoestte, het werk van een pyromaan is geweest. Aanvankelijk werd aangenomen dat het vuur op de eerste verdieping was ontstaan maar een nader onderzoek bracht aan het licht dat zich in de brie venbus verbrande papierresten bevon den. Ook bleek de voordeur aan de bui tenkant geblakerd Vermoed wordt, dat de brandstichter het papier rijkelijk met een brandbare vloeistof heeft overgoten en daarbij op het trottoir en 'n vrijwel tegen het pand geparkeerde auto heeft gemorst. De auto liep eveneens brandschade op. ADVERTENTIE sportcoupé 4 cil.f 843 cc, 52 SAE pk, ruim 135 km/u., schijfremmen op voorwielen, 4 versnel lingen met Porsche synchronisatie, pook- versnelling, verstelbare bucket seats voor in, carrosserie met Aqualit- behandeling. Compleet: f 6495,- 4-deürs sedan, 4 cil., 1197 cc, 65 pk, 140 km/u., 4 schijfremmen met remregulator, Aqualit-behandeling, smering „for-life" van alle draaipunten, gesloten koelsysteem, bagageruimte (385 dm3). (laken bekleding) f 6999,- familiale 4-deurs sedan, 4 cil., 1197 cc, 65 pk, 140 km/u., 4 schijfremmen met remregulator, Aqualit-behandeling, smering „for-life" van alle draaipunten, gesloten koelsysteem, bagageruimte (385 dm3). Compleet: f 7799,- confort 4 cil., 1481 cc, 83 pk, 155 km/u., schijf remmen op voorwielen, vacuum rembe- krachtiger, bekleed veiligheidsdashboard en stuur. Aqualit-behandeling (anti-roest) (met lakenbekleding) Compleet: f7799,-

De Vallei | 1967 | | pagina 7