Sikkims bevolking zegt over haar koningin jeven ,oog in met Hhina LONDEN f 55.90 55 55 Amerikaanse werd vorstin van staatje in Himalaya 99 GANGTOK (Sikkim) - Stel u voor - als u kunt - dat ge wapende communistisch- Chinese soldaten langs de besneeuwde grens in het Hi- malajagebergte, die 't door de Chinezen bezette Tibet van Sikkim scheidt, knip ogen en aardig doen tegen een Amerikaanse jongeda me. JAAR UITGESTELD MEESTE INDRUK UITZICHT LEERBOEKEN TOEWIJDING WILSKRACHTIG „Koninklijke" naam voor nieuwe iris stuit op verzet Reclame-vakbeurs tweemaal per dag Hoek van Holland vertrek 12.00 en 23.40 uur Londen aankomst 20.20 en 9.14 uur Hoek van Holland-Harwich DEZE G YALMO SPREEKT MET ONS De gyalmo (koningin) van Sikkim, geboren als Hope Cooke in New York City, kan u vertellen, dat dit inderdaad is gebeurd, toen zij kort geleden met haar gemaal een bezoek bracht aan de grens, die op slechts ruim 35 km afstand van het konink lijk paleis te Gangtok loopt. Een reds langs de dorpen langs de hoog gelegen bergpassen van Sikkim bracht hen in de nabijheid van de grens en resulteerde in de ontmoe ting met een patrouille van het Chi nese leger. „Ze waren zo dicht bij, dat ik de moedervlekken op hun gezichten kon zien," vertelde zij in een persgesprek in het paleis te Gangtok. „Ze glim lachten en ik glimlachte terug. Ze waren erg jong en hadden rode wan gen van de kou." „Maar er is geen verbroedering geweest," onderbrak haar gemaal, de chogyal (koning). „En dat knipogen tegen mij dan?" vroeg zij. „Het is heel natuurlijk, dat iedere man tegen een knappe vrouw knip oogt, schat". De chogyal zelf had hetzelfde ge daan, toen h'j miss Cooke,, een meis je uit de mondaine kringen te New York en Washington, in een hotel in het naburige Darjeeling (India) voor het eerst ontmoette bij een kop thee. Hij was naar een populair toeris- tenverblijf in de bergen gegaan om zijn kinderen te bezoeken, die daar op school gingen (zijn eerste vrouw was in 1957 overleden). Juffrouw Cooke hield er vakantie. Zij studeerde aan het Sarah Law- In de hele Himcüaja worden voor allerlei transporten lastdie ren gebruikt. Deze karavanen ma ken zoveel mogelijk gebruik van de paden door de dalen, maar dikwijls moeten ook zeer hoog gelegen berg passen worden „genomen" rence college te Bronxville, New York, waar zij zich had gespeciali seerd in Aziatische cultuur en filoso fie. „Aangezien zij belang stelde in het Boeddhisme en Tibet, en zijn voor ouders daar vandaan kwamen, viel het hun niet moeilijk een gesprek te beginnen", vertelde de directrice van het hotel, mevrouw Louise Brewster. Hun vriendschap verdiepte zich en in maart 1963 trad Palden Thondoep Namgyal, destijds kroonprins van Sikkim, te Gangtok met juffrouw Cooke in het huwelijk. Het huwelijk was een jaar uitgesteld omdat de sterrenwichelaars van de koning 1962 een ongunstig jaar voor het huwe lijk achtten. Palden besteeg de troon in maart 1965, nadat zijn vader was overle den. „Aanvankelijk was men niet erg ingenomen met huwelijk", verte1 'e Kaiser Bahadoer Thapa, de hoofdre dacteur van het eerste en enige niet-officiële blad van Sikkim, dat om de halve maand verschijnt. „Ve len hadden liever gezien, dat de prins een meisje uit Sikkim had ge trouwd, maar thans betreuren wij dit huwelijk niet. Al is zij dan niet hier geboren, wij voelen ons zeer met haar verbonden en beschouwen haar als een der onzen". Hope-La, zoals haar intieme vrien den haar noemen, heeft de vrouwe lijke versie van de nationaie kleder dracht van Sikkim, de Bhakkoe, een tot dj grond reikende jumper met blouse, aanvaard. Zij heeft ook de taal van Sikkim leren spreken, maar geeft niet hoog op van haar bedrevenheid. „Taalstu die is mijn allerslec-itsre terrein", zegt zij „Ik kan in de taal van Sik kim converseren als het gaat om tasbare dingen, waar je naar kunt wijzen, maar niet over abstracte be grippen". Wat echter de meeste indruk op de bewoners van Sikkim maakt is niet haar kennis van hun taal, maar het feit, dat zij zich verwaardigt te spreken met personen, die niet tot de koninklijke familie behoren. „Vroeger waren de koninginnen af komstig uit de oude, adellijke fami lies van Tibet en spraken zij alleen via tussenpersonen met gewone men sen", legde Thapa uit. „Maar deze gyalmo beweegt zich vrijelijk, praat met de mensen en heeft rechtstreeks contact met iedereen, rijk en arm. Zij stelt belang in onze problemen, ons welzijn en onze levensomstandig heden" Zoals de inwoners van Sikkim hun liefde aan Hope-La hebben geschon ken, zo heeft zij haar nieuwe vader land lief gekregen. „Het enige heim wee, dat ik tegenwoordig ken, is heimwee naar Sikkim" zegt zij. „Ik voel me eenzaam, als ik weg ben en kan nauwelijks mijn terugkeer af wachten". Haar liefde voor Sikkim komt het best tot uitdrukking in een gedicht, geschreven door de majordomus van het paleis, Emil I. Manuel. Het beschrijft op bekwame wijze het uitzicht dat de 33-jarige chogyal en de 26-jarige gyalmo (zij is gebo ren op 24 juni 1940) van uit hun be scheiden paleis een bungalow van twee verdiepingen met 20 kamers op een bergkam, ongeveer 2200 me ter boven de zeespiegel hebben op de dalen in het Himalaja-gebergte Van de terreinen rondom het pa leis hebben zij ook een alomvattend uitzicht op Gangtok, de hoofdstad van Sikkim, die 15.000 inwoners heeft en op 8000 meter hoge pieken van de berg Kantsjenjoenga, op twee na de hoogste berg van de wereld. Op heldere middagen verpoost het koninklijk paar zich in de achtertuin met het lezen van kranten uit Cal cutta, theedrinken en spelen met hun drie-jarig zoontje, prins Palden Gyoermed Nagyal. De drie kinderen uit het eerste huwelijk van de chogyal, kroonprins Tenzing Nagyal (genoemd naar de bedwinger van de Mount Everest, Tenzing Norgay), die 15 jaar is, de veertienjarige prins Wangtsjoek Nam gyal en de elfjarige prinses Yang- tsjen Dona, studeren in Engeland, maar komen met de vakanties altijd naar huis. Vrienden van de koninklijke fami lie zeggen, dat de chogyal zeer ge troffen is door de grote genegen heid, die tussen zijn oudere kinde ren en zijn jonge vrouw is ontstaan. „Het wordt hier werkelijk eenzaam, als ze naar school zijn", zegt de gyalmo. Verscheidene keren per jaar ver laat het koninklijk paar Gangtok om een reis door het land te ma ken per jeep, muildier of te voet, teneinde dorpsbewoners te ontmoe ten en naar hun grieven te luisteren. („Zij willen meer scholen, meer zie kenhuizen, meer wegen, meer brug gen", zegt de chogyal, „en wij pro beren aan hun verzoeken te vol doen"). Als zij thuis is, speelt de gyalmo van tijd tot tijd tennis, luistert naar opgenomen muziek, variërend van Beethoven (lievelingscomponist van haar gemaal) tot de Beatles en Vanuit hun „bungalow-paleis" hebben de vorst en vorstin van Sikkim een prachtig uitzicht op de imposante „zeven- en achtduizenders" van 's werelds hoogste gebergte, de Himalaja, waarvan deze foto een indruk geeft Vooral voor de verbetering van het onderwijs in haar land is de ko ningin van Sikkim, de vroegere Amerikaanse studente Hope Cooke bijzonder actief. Haar grootste zorg is daarbij, hoe straks voldoende capabele leerkrachten moeten worden gevonden. schrijft brieven naar haar vele vrien den overal in de wereld. Maar op het ogenblik is er weinig tijd voor ontspanning. De gyalmo heeft het druk als voorzitster van een commissie, die probeert betere leerboeken te maken over de be schaving en geschiedenis van Sik kim. Zij staat ook aan het hoofd van een andere commissie, die zich be zig houdt met verbetering van de methoden voor het in goede staat houden van Boeddhistische manu scripten in het Instituut voor Tibeto- logie, een plaatselijk museum, en helpt haar gemaal bij het inrichten van een bibliotheek voor regerings functionarissen. Een ander geliefkoosd project is het aanmoedigen van de kunstnijver- heidsindustrie. Zij brengt veel be zoeken aan het instituut voor huis industrie, waar de studenten leren tapijten te weven, poppen, aarde werk en kleren te maken. „Zij geeft ons waardevolle wen ken, speciaal wat betreft kleuren combinaties voor de tapijten en de goede methode van stikken", zei miss Sobajna Basoe, de directrice van het instituut, „en na haar be zoek wordt het werk van de studen ten beter". In het Instituut voor Tibetologie noemde de directeur, dr. N. C. Sin- ha, de gyalmo „een vrouw van wer kelijk wetenschappelijke kwaliteiten". „Zij is in haar toewijding aan haar land en de godsdienst en be schaving van Sikkim meer Azia tisch dan Aziatische vrouwen", ver volgde h(j. „Zij is ook bekend met de hoogste normen waaraan musea in New York voldoen en dit helpt ons, ons instituut te verbeteren". Onder de vele dingen, waarvoor de gyalmo belangstelling heeft, schijnt het onderwijs de grootste aantrekkelijkheid voor haar te heb ben. „Ik ben er dol op, scholen- te bezoeken en met leerlingen en on derwijzers te praten", vertelde zij. Zij maakt er zich zorgen over, dat bij de uitbreiding van het onder wijs in Sikkim (er zijn nu bijna 200 scholen) het toenemend aantal scho len zou kunnen leiden tot verminde ring van de kwaliteit van het onder wijs. „Ik ben echt bang, dat wij, als wij over ongeveer twee jaar ons eerste college openen, misschien niet voldoende leraren zullen hebben", zei zij. De gyalmo is in het paleis en de omgeving bekend als een wilskrach tige, maar prettige werkgeefster. „Zij wil altijd, dat je het beste doet dat je kunt", zegt Manuel, die aan hoofd staat van ongeveer 25 man personeel, keukenpersoneel, verpleegsters en hulpkrachten. „ZIJ schreeuwt nooit en we zien nooit, dat ze uit haar humeur is, maar zij Iaat goed merken, dat zij niet van slordigheid en wanorde houdt. Je moet beter opletten, zegt ze, als we fouten maken en dat hoeft nie mand tweemaal te worden gezegd. Wij kunnen aan haar gezicht zien wat ze wil". Manuel vertelde, dat de gyalmo gewend is geraakt aan het eten van Sikkim met inbegrip van porkgerri of varkensvlees, gekruid met spe cerijen van Sikkim, vis gekookt in bamboe en tsjow-tsjow, een Sikkims chinees gerecht, bestaande uit ge bakken knoedels en vlees, dat met eetstokjes gegeven wordt. „Ik eet hier beter", zegt zij. „Toen ik op college was, schijn ik geleefd te hebben van niets anders dan yoghurt, roomijs en nagerech ten. Nu eet ik meer groenten en vlees, vooral sinds in tien maanden geleden ben opgehouden met roken", ken". Hoe is haar dat gelukt na vtff jaar geregeld te hebben gerookt? „Echt door een schok", zegt zij, „Ik las een verhaal, dat eindigde met de dood van iemand, die door het roken mondkanker had gekregen. Sindsdien heb ik geen sigaret meer aangeraakt". Van onze correspondent ANNA PAULOWNA In Anna Pau- lowna heeft de bollenkweker A. Zeeman onenigheid over de naam van een nie- we door hem gekweekte iris. De heer Zeeman had de bloem genoemd naar prins Willem-Alexander. De Koninklijke Nederlandse Algeme ne Vereniging van bloembollencultuur vindt de bloem echter niet mooi genoeg voor een koninklijke naam. Maar de heer Zeeman heeft van prinses Bea trix al toestemming gekregen om de iris naar haar zoon te noemen. Hij heeft twaalf jaar lang geëxperi menteerd voordat hij dit soort iris ver kreeg. De bloembollencultuur eist dat de naam Prins Willem-Alexander zal worden veranderd. „De naam zal onder geen voorwaarde worden ingeschreven, ondanks de toestemming van prinses Beatrix", zegt de verenjging. Van onze redactie economie UTRECHT Tegelijk met de na- jaarsbeurs die van 4 tot 12 september wordt gehouden, vindt in Utrecht de vakbeurs reclame plaats. Het is voor de eerste maal dat deze beurs in Europa wordt gehouden. Er zijn op het ogenblik negentig deelne mers. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 8