Veenendaals dagblad MINISTER DEN TOOM VOOR 8 PROBLEMEN Uitstel aankoop Northrops nadeel voor bedrijfsleven Bulten COMMUNISTEN willen Eban niet meer horen Ook V.S. komen met resolutie voor vrede Soedan bereidt topgesprek voor WIJ SIMCA Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Plan voor tweede kerncentrale C.N.V. wil ook andere landen gaan helpen UITTOCHT UIT ALGEMENE VERGADERING inde i /J wolfheze WEER RELLEN IN ATLANTA Algerije en Syrië willen niet Israëlische ambassadeur viel op door onopvallendheid ZACHAROF IN CAIRO Zuidwestelijke wind In tijdnood door aarzeling van Kamercommissie over het kopen van honderdvijf legervliegtuigen Wonderboom In ijltempo Vervelend o „ZILVEREN TIENTJE ALS VERVANGER VOOROORLOGSE GQUDEN TIENTJE" MISSIE NIET DEFINITIEF VREDESMACHT N.V. VERLAAT 8, VEENENDAAL - TEL 08385-2112 Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Red.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden /'1,50, ieder woord meer 15 cent WOENSDAG 21 JUNI I967 4le JAARGANG DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) ziet zich, enkele maanden na zijn komst in het kabinet-De Jong, voor drie bijzonder grote problemen ge plaatst: 0 De vaste commissie voor Defensie uit de Tweede Kamer houdt de minis ter in het onzekere of hij tot aankoop van de 105 vliegtuigen van het type Northrop F-5 voor de luchtmacht kan overgaan. Het dralen van de commissie zal als het wetsontwerp niet vóór 1 juli in de Tweede Kamer wordt behan deld het Nederlandse bedrijfsleven ettelijke miljoenen guldens aan compen satie-orders kunnen kosten. 0 De kans is groot dat de tweede moot van de weddeverhoging voor dienst plichtigen misschien een of twee jaar moet worden uitegsteld. 0 De bezuinigingsmaatregelen die het ministerie van Defensie gaat nemen, zullen niet ten koste van de paraatheid van de drie krijgsmachtonderdelen mogen gaan. In geen geval zal het aantal vlieguren van de operationale vlie gers worden verminderd, zo meent de minister. UTRECHT -- Het Christelijk Na tionaal Vakverbond wil binnen het ka der van de uurloonactie voor Israël ook de mogelijkheid openen hulp aan andere landen in het Midden-Oosten te bieden. Het CNV zal op korte ter mijn deze zaak aan de orde stellen bij de partners in de Stichting van de Arbeid. Zoals bekend hebben de werkge vers- en werknemersorganisaties die in de stichting samenwerken, opgeroe pen steun te verlenen aan het sociaal- economisch herstel van Israël („Geef drie uur loon voor Israël"). Op de gis teren gehouden vergadering van het verbondsbestuur van het CNV is er over gesproken dat er ook reacties van mensen waren binnengekomen, die ook iets voor de andere landen in het Midden-Oosten wilden doen. Het CNV wil deze mensen nu in staat stellen om binnen dezelfde uur loonactie 'geld te geven. Daarnaast wil deze vakcentrale dat er ook gel den gestort kunnen worden, die alleen voor Israël zijn bestemd. Een woordvoerder van het NW verklaarde, dat er op dit moment geen aanleiding bestaat op het standpunt dat in de Stichting van de Arbeid werd ingenomen, terug te komen. Of ficieel weet het NW ook nog niets van het streven van het CNV aan de uurloonactie een verdere uitbreiding te geven. Het NKV wijst erop dat de actie is opgezet voor het sociaal-economische herstel van Israël. Daarin ligt de mo gelijkheid besloten ook steun te ver lenen aan de Palestijnse vluchtelingen. Wij zullen onze ogen niet moeten slui ten voor de ellende waarin de duizen den Arabische vluchtelingen verkeren, aldus het NKV. Waanneer een boomgeslacht vele honderdduizenden jaren de stor men en wisselingen der tijden kan doorstaan, kunt ge er zeker van zijn, dat het zich nauwelijks van tegen spoed en druk meer wat aantrekt. We zien dan ook dat onze ginkgo gis teren op dit plekje geïntroduceerd tegen vorst en hitte, benzinedamp en rook opgewassen is en vrij van ziek ten blijkt. Deze goede eigenschappen werden door plantsoendiensten, laan- en wegbeplanters, eigenaren van grote tuinen en bomenvrienden reeds lang onderkend, en wie ook maar een beetje oplet, ontdekt er telkens een langs zijn pad. In de herfst hangen er ronde, gele steenvruchten, die aan pruimen doen denken, aan de takken, doch ze worden zelden rijp, zoals in Japan en China, waar ze gegeten kun nen worden. We zien eraan, dat de ginkgo tot de naaktzadigen behoort, evenals de taxus. De Chinese literatuur sagen, ge dichten, legenden staat vol over dit oeroude geslacht welks afkomst in het duister van verre eeuwen on dergaat. Een in de Verenigde Staten werkzame geleerde uit China, mijnheer Hui-Lin Li heeft de historie ervan met succes bestudeerd. Men noemt er de boom naar de typische bladerenvorm „eendepoot" en wat poëtischer „zilveren abrikoos", naar de weer schijn der zaadhuid. De Japanse note boom, zoals hij voorts nog heet, kan een eerbiedwaardige ouderdom be reiken. Het oudste exemplaar staat sinds 1730 in de Botanische tuin re Utrecht en werd er veertig jaar nadat de eerste westerling er een in Japan vond, gepoot. 21 juni '67 A. B. WIGMAN ADVERTENTIE Zit je op de wip en wil je Iets anders? .....Volg de -opleiding voor verple- ger(ster) - therapieleidster - socio therapieleidster. Interesse? Bel d schrijf naar de afdeling Personeelszaken i i I1— i n, p«K*. ruHh.i Mm. IM Cl». vn>n no Cmw. ZiwittM1 WOLFHEZE bij Arnhem. Tel. 08308 - 241 TRIPOLI Libië staat op bet punt de produktie en uitvoer van olie, die twee weken geleden werden gestaakt te hervatten, aldus welingelichte zegs lieden te Tripoli. Uitvoer van Libische olie blijft ech ter verboden naar landen die Israël militair zouden hebben gesteund in de oorlog in het Midden-Oosten, Met name de aankoop van de straal vliegtuigen van de Koninklijke Lucht macht zit minister Den Toom op het ogenblik bijzonder hoog. De vaste com missie voor defensie heeft een voorlo pig verslag over het ontwerp van wet tot aankoop uitgebracht dat er niet om liegt. Zeshonderd miljoen gulden voor de Northrops is rijkelijk veel, vonden de Kamerleden. Ook na de memorie van antwoord die minister Den Toom zeer snel op het voorlopig verslag liet volgen, blijken de bezwaren tegen het hoge bedrag bij de Kamerleden niet te zijn weggenomen. Minister Den Toom hoeft daarom niet op een blanco eind verslag te rekenen. Dat betekent dat er in ijltempo nog een beredeneerd eindverslag moet wor den opgesteld. Op dat verslag zal de minister ook nog moeten antwoorden. Daarna pas kan de hele zaal in open bare vergadering komen. Dat moet dan wel voor 1 juli gebeuren, want na die datum wordt er niet meer vergaderd. De Kamer komt na het zomerreces eind augustus overigens een vroe gertje weer bijeen. Voor een openbare behandeling is in tussen weinig gelegenheid meer, om dat de Tweede Kamer tot 1 juli nog tot over de oren in het werk zit. Nu het de bat over Viënam dat de volgende week zou worden gehouden, is uitgesteld, is er nog een mogelijkheid om daarvoor in de plaats de aankoop van de straal jagers te behandelen. De kans daar op wordt in parlementaire kringen ech ter niet hoog geacht. Minister Den Toom wil daarom haast maken met het wetsontwerp. Hij meent dat het Nederlands bedrijfsleven aan zienlijke schade zal lijden als de be slissing van de Tweede Kamer tot na het zomerreces zal worden uitgesteld. „Wij vinden uitstel ook vervelend voor de luchtmacht zelf", zegt de tech nische directeur van Fokker, ir. H. C. van Meerten. Zijn bedrijf zal, als de aankoop doorgaat, grote delen van de Northrop zelf in aanbouw nemen. „Het bedrijfsleven zal het betreuren als de Tweede Kamer met de behandeling van het wetsontwerp tot september zou wachten. Dat leidt onherroepelijk tot een vermindering van de grootte van de compensatie-orders. Ik kan niet pre cies zeggen om hoeveel miljoenen gul dens het gaat. Wij zijn met de onder handelingen nog niet helemaal rond. Wij gaan echter wel te werk in de ver onderstelling dat de Tweede Kamer de aankoop van de F-5 zal goedkeuren. De Northrop -F5. Minister Den Toom. DEN HAAG Vrijwel algemeen stemt de vaste commissie voor fi nanciën uit de Tweede Kamer in met de reeds op 19 september 1966 voorgestelde wijziging van de Munt wet 1948. Dit blijkt uit het gister avond verschenen verslag van deze commissie. In het algemeen acht men de geleidelijke overgang op een nikkelen gulden en een nikkelen rijksdaalder juist. Naar het oordeel van vele leden is de inwerkingtre ding van de wijziging nog in de loop van dit jaar „zeer wel moge lijk". In het verslag wordt uitvoerig inge gaan op de gevolgen die het ge bruik van nikkelen guldens en rijks daalders voor fabrikanten en hou ders van automaten zal hebben. In dit verband wordt er op gewezen dat de nadelen van de overgang op nik kelen muitten vergroot worden, doordat gedurende een aantal jaren munten van verschillend gewicht en formaat met dezelfde nominale waarde naast elkaar in omloop zul len zijn. In het verslag wordt gevraagd of het verantwoord is dit nadeel geheel voor rekening van de betrokkenen te laten. Van verschillende zijden wordt in het verslag de mening van de minister van financiën gevraagd over de sug gestie om bij bijzondere gelegenhe den gedenkmunten in de vorm van 10-guldenstukken uit te geven. Ook wordt er naar geïnformeerd of er geen aanleiding bestaat om, ter ver vanging van de vooroorlogse gou den tientjes, thans zilveren tiengul denstukken in te voeren, die niet het karakter van gedenkmunten hebben. ATLANTA (Georgia) Op de vier de achtereenvolgende avond van on geregeldheden in een der negerwijken van Atlanta zijn gisteren drie perso nen neergeschoten. Een hunner is la ter in het ziekenhuis overleden. Volgens een bericht zou nog een vierde gewond zijn bij vuurgevechten en stenengooierij in het winkelcen trum Dixie Hill, waar het sinds zater dag onrustig is. Toen de ongeregeldheden gister avond weer begonnen werden onmid dellijk politieversterking naar het winkelcentrum gestuurd. De politie gevechten niet door de politie zijn neergeschoten. KHARTOEM De Soedanese rege ring heeft gezegd bereid te zijn tot het organiseren van een Arabische topconferentie, die zaterdag in Khar toem zou moeten beginnen, over de gevolgen van de Arabische oorlog te gen Israël. De voorbereidingen voor een dergelijke conferentie zijn bijna voltooid. Alle Arabische landen, met uitzon dering van Algerije en Syrië, hebben in beginsel het Soedanese voorstel voor een topconferentie in de Soeda nese hoofdstad aanvaard, aldus is van Soedanese zijde verklaard- In Amman, de hoofdstad van Jorda nië, is gisteren een missie uit het Va- ticaan aangekomen voor de vestiging van een bureau voor hulpverlening aan vluchtelingen uit West-Jordanië, dat nu door Israël is bezet. Als leider van de missie treedt mgr. Joseph No lan, het hoofd van de pauselijke mis sie in New York, op. Volgens de R.K. bisschop van Amman heeft de Vati caanse groep vijf ton ingeblikte le vensmiddelen en medicamenten mee genomen, als geschenk van paus Pau- lus. Alle beperkende bepalingen, die aan het begin van de vijandelijkheden tus sen Israël en de Arabieren waren af gekondigd voor de in Israël wonende MIDDELBURG De samenwerken de elektriciteitsbedrijven in Nederland denken aan de bouw van een tweede kernreactor. Die zal acht maal zoveel stroom moeten produceren als die wel ke in Dodewaard (Betuwe) in aan bouw is. Het vermogen van de nieuwe centra le wordt 350 a 450 megawatt, waardoor deze zelfs volgens Europese begrippen tot de „groten" gerekend mag worden. Er zullen binnenkort offertes voor de bouw worden gevraagd, hoewel de plaats van vestiging nog niet vast staat. Arabieren, zijn opgeheven. Deze be perkingen golden in het bijzonder de verplaatsing van Arabieren in Gali- lea. Alleen ten aanzien van bedoeïe nenkaravanen gelden nog controle maatregelen. Gistermiddag zijn door bemiddeling van het Rode Kruis weer 38 gewonde Egyptenaren per vlieg tuig naar hun land teruggekeerd. M 0 „We willen U zoveel mogelijk gast vrijheid bieden, maar we weten ook dat we daarin tekort schieten", zei ds. J. Overduin, de voorzitter van de Vee nendaal se Rotary-club gisteravond in het ontmoetingscentrum voor buiten landse arbeiders „La Casa" te Veenen daal De predikant bood het centrum namens de club een televisietoestel aan, een geste die vooral door de aanwezige Spanjaarden en Marokkanen bijzonder op prijs werd gesteld. 0 De Scherpenzeelse Floralia-vereni- ging gaat in september een gro te bloemententoonstelling houden in de gemeentelijke eierhal. De leden zijn hiervoor nu al druk in de weer. 0 Een aantal woonforensen, die in Leersum een tweede woning bezit ten heeft in een rekest aan de gemeen teraad fel geprotesteerd tegen het prin cipe-besluit van de raad om zg. woon- forensenbelasting te gaan invoeren. In het rekest wordt krasse taal gesproken. 0 Het clubgebouw van „Candia" in Rhenen krijgt de laatste tijd nog al eens bezoek van inbrekers. Deze week sloegen zij tweemaal hun slag en in Rhenen vreest men dat dit kwaad zich nog verder zal doorzetten, als er straks een moderne kantine zal worden ge bouwd. 0 De Rhenense scholier Co ten Hoope is in de wolken. Hij heeft een vlieg reis naar Rome gewonnen! 0 En dan nog dit. Wat is het adres van garage De Klomp? De Klomp. Ede of Ederveen? Voor garagehouder Ter Maaten was het een hele puzzel NEW YORK (Reuter) Alle communistische afgevaardigden naar de algemene vergadering van de V.N. hebben gisteren, tijdens de middagverga dering van de Assemblée, de zaal verlaten toen de Israëlische minister Eban opnieuw het woord voerde. Hij antwoordde op beschuldigingen die eerder op de dag door Syrië aan het adres van Israël waren geuit. Het hoogtepunt van de vergadering van gisteren was de indiening van een Amerikaanse resolutie, behelzen de vijf punten die de basis zouden moeten zijn van een duurzame vrede in het Midden Oosten. De resolutie werd ingediend door Arthur Gold berg. Goldberg verwierp de maandag door Kosygin gedane voorstellen als volslagen onaanvaardbaar. In de Russische resolutie werd geëist dat Israël als agressor zou worden aan gewezen en dat het onmiddellijk en onvoorwaardelijk al zijn troepen zou terugtrekken uit de bezette Arabische gebieden. Wanneer dat zou gebeu ren, aldus Goldberg, waren we weer even ver als voor het uitbreken van de oorlog. Joden en Arabieren zouden opnieuw tegenover elkaar staan, ge reed voor de oorlog. De Amerikaanse voorstellen wa ren daarentegen volgens Goldberg gebaseerd op wederzijdse eerbiedi ging van de politieke onafhankelijk heid en de territoriale onschendbaar heid van alle landen in het betrokken gebied, vrijheid van scheepvaart, een rechtvaardige regeling van het vluchtelingenprobleem en registratie en beperking van alle wapenzendin gen naar het Midden Oosten. Kosygin, de Sovjetrussische pre mier, die maandag als eerste het woord voerde in de Assemblee, was niet aanwezig toen Goldberg sprak. Toen hij het gebouw van de Uno ver liet om te gaan lunchen sprak hij met journalisten over een eventuele ont moeting met president Johnson. Hfl liet daarbij doorschemeren dat zo'n ont moeting niet definitief van de baan was, ook al waren er eerder berich ten geweest dat hii Johnson wilde ontmoeten. Het debat in de Assemblee werd gisteren gemarkeerd door een aanval van Oe Thant, de secretaris-generaal van de Uno, aan het adres van de Is raëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban. Hij reageerde voor zijn doen ongebruikelijk fel op opmerkingen van Eban over zijn be slissing om de vredesmacht van de Uno terug te trekken uit het Midden- Oosten toen Egypte daar om vroeg. Hij beschuldigde Eban ervan dat hij beslissende feiten verdoezelde waarvan hij heel goed op de hoogte was. Oe Thant onthulde dat hij had voorgesteld de vredesmacht aan de Israëlische zijde van de grens met Egypte ta legeren. Dat had hij ge daan zelfs nog voor Nasser had ver zocht de troepen terug te trekken. „Dat is volslagen onaanvaardbaar" had Israël hem toen gezegd. Israël had overigens, in tegenstel ling tot Egypte, helemaal geen mede werking verleend aan de uitvoering van een resolutie van de Assemblee van tien jaar geleden, die voorzag in de vorming van een buffermacht aan beide zijden van de bestandslijn. Is raëlische troepen hadden zelfs „al tien jaar geregeld langs de lijn gepa trouilleerd en steeds weer door schending ervan provocaties bedre ven" aldus Oe Thant. Nog een aanval op Israël werd ver volgens gelanceerd door de Syrische president, Noereddin el Atassi. Hij waarschuwde voor de „huichelachti ge vredesoproepen van Israël" waar achter volgens hem „voorbereidin gen voor nieuwe agressie" schuil gin gen. O NEW DELHI De derde secretaris van de Chinese ambassade in New Delhi, Hsien Tsjen Hao, is vandaag via Rangoon naar China vertrokken. Hij was door de Indische autoriteiten op 14 juni tot ongewenst persoon ver klaard ADVERTENTIE OPENINGSTIJDEN donderdag 22 juni van 2022 uur vrijdag 23 juni van 1022 uur zaterdag 24 juni van 1022 uur U kunt ze allemaal zien, die fantastische Simca's. U kimt er alles over vragen op Dnze unieke show Over de pittige Simca 1000, 1000 GL en GLS en de com fortabele 1300 L. Wij vertellen U graag alle bij zonderheden over het Simca raspaard: de Simca 1301/1501 de Simca Tourist. Welkom en vraag gerust om n proefrit. ARTHUR GOLDBERG voorstel SCHIPHOL De uit de Sovjet-Unie weggezonden Israëlische ambassa deur Katriel Katz, die zondagmiddag met zijn gehele staf uit Moskou op Schiphol arriveerde, is gistermiddag per lijntoestel van El Al verder ge reisd naar Tel Aviv. Wars van iedere vorm van ophef ver oorzaakte de vertrekkende ambassa deur ongewild enige verwarring. Ter wijl enkele officials, die van z'n ver trek de weet hadden gekregen, hem overal zochten in de VIP-kamer, in het vertrek-restaurant en in de wachtkamer bevond hij zich aan het einde van de pier in de wacht ruimte aldaar temidden van 26 be pakte en bezakte vrijwilligers (14 Ar gentijnse en 12 Nederlandse). En ook daar kon niemand hem vinden, aan gezien hij juist als deze vrijwilligers gekleed was in een donker gekleurd sport-overhemd met een wollen das en vanwege de drukkende warmte met een los boordeknoopje. „Ik zal voorlopig waarschijnlijk in Is raël gaan werken voor het ministerie van Buitenlandse Zaken", zei de am bassadeur, nadat El Al-manager Romburg hem tenslotte had aange wezen. Met hem keerde slechts één ander lid van zijn ambassadestaf te rug. De overige leden zullen in de ko mende dagen met hun families vol gen. Sommigen koppelen aan het verbreken van de betrekkingen tus sen Rusland en Israël enkele dagen vakantie vast. De heer Katz antwoorde ontkennend op de vraag of hij in Nederland nog be sprekingen had gevoerd met onze re gering. „Ik ben hier slechts op door reis geweest", zei hij. CAIRO Maarschalk Zacharof, chef van de generale staf van het Rus sische leger, is in Cairo aangekomen aan het hoofd van een militaire dele gatie „op het hoogste niveau", aldus meldt het Egyptische blad „Al Ach- ram". Zacharof zal deelnemen aan besprekingen die tussen president Pod- gorny van de Sovjet-Unie en presi dent Nasser worden gevoerd. De afgelopen nacht trok een zwak front behorende bij een depressie bij Noorwegen over ons land weg naar het oosten. Er viel op de meeste plaat sen maar weinig regen. Na het voor bijtrekken ervan kwam ons land van daag onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk, waarbij voor al in het noorden van het land en langs de kust zonnige perioden voor kwamen. Ten westen van Ierland is intussen een nieuwe storing aangekomen, die vrij snel in oostelijke richting trekt Deze storing zal vooral de komende nacht veel bewolking veroorzaken, maar enige regen van betekenis zal er niet uit vallen. Voor morgen is van belang een zwakke rug van hoge luchtdruk die zich geleidelijk over Frankrijk naar het noordoosten uit zal breiden. Hier door zal de wind in ons land krimpen naar het zuidwesten, waarbij met een veranderlijke bewolking de tempera turen in de middag iets hogere waar den zullen bereiken dan vandaag.

De Vallei | 1967 | | pagina 1