de appelc bloeien 7 Culturele Adviesraad Koninkrijk zoekt oplossing problemen Nog drie dwergen mogen ether in Licht herstel Verto: lager dividend Verzoek Gesteund VANAVOND MORGEN WISSELMARKT PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG NABEURS Schoorsteenloze c. v. Pagina 2 WOENSDAG 21 JUNI 1967 éécrtrZ' Maar toen er bericht kwam op het stille Huis, dat de afgedwaalde van zijn toneelspeelster een zoon ge kregen had, toen waren de takken dik van fluwelige bloei; en tot in het rosarium kon men het gonzen der bij en horen, terwijl óver de heg de vlin ders hun grillige baan tuimel-fladdér- den. En in de middelste boom was een lijsternest. Of dat ook geluk betekende, of het een voorteken was?... Neef Barend, die in de stad woon de, kwam nu dikwijls naar de „Wy- nendael". Zijn kleine auto toeterde bevelend tegen honden en kippen, en gleed deftig tussen de geopende hek ken door, de laan in. De vrouw uit het portiers-huisje had sedert vele jaren het groeten verleerd, daar meneer Peun te def tig was om zijn hoofd tegen een tuin mansvrouw te laten knikken. Men behoefde maar eenmaal in zijn licht blauwe basedow-ogen gekeken te heb ben om te weten, dat zijn hoofd al leen voor belangrijker zaken gebruikt mocht worden. Als de vrouw Marie Geiles heet te ze de donkerbruine wagen zag, dan zuchtte ze: „Dat arme jong..." Het arme jong was Coen. Ze vond hem arm uit pure haat tegen neef Barend; hoewel de overige bevolking hem alleen maar arm vond, omdat men Coen voor gek versleet. Het ver haal van de rozenbottels ging toen al rond. En had Geiles, de tuinman, niet zélf gehoord, hoe de jonker met de appelboom praatte...? „Dag appelbomen", had het kind gezegd. „Dag appelbomen! Staan jul lie hier, en wonen jullie hier? En waarom zijn jullie appeltjes groen, als de hemel blauw is?" Geiles had gebloosd, alsof hij een Intiem geheim beluisterde. Zijn pruim was hem bijna te veel geworden. Het kind had zijn armen om een stam gelegd, en zijn wang ertegen aan. En na enig zwijgen ging hij voort, met een bedroefd gezichtje: „Ik wil ook een boom zijn, met mos op mijn voeten, en appels over mijn héle lijf..." Die wens werd niet vervuld. En Geiles wist zeker, dat de adel dit kind dwars zat. Een gezonde boeren jongen zei zulke zedeloze dingen niet. „En ik wil met mijn blaren in de hemel wuiven", had het jong erbij gevoegd. „Naar paps; en naar mam ma". Dat had Geiles toch benauwd om de keel getrokken. Zo allenig as zo'n kind toch was, tussen die drie ste kels, daar op 't Huis... En toen was het kind begonnen te zingen; hij had zich losgemaakt van de appelboom en ging op zijn tenen staan, met de armen uitgestrekt en het hoofd achterover- Zo had hij staan wiegelen, alsof hij toch ook een boom was geworden. Verdraaid, 't léék erop! Geiles had zich afgewend. Hij wil de het niet langer aanzien. Met ron de, geschrokken ogen vertelde hij het aan Marie. Dit was de eerste maal, dat Coen voor publiek opgetreden was. De freules hadden hem toen net be trapt op dansen, in de portrettenka- mer. Dat was een groot vertrek met zeven ramen in één wand, op de eer ste verdieping van het huis. Recht tegenover die ramen was een hoge, dubbele deur, wit-met-goud, als een luchtige groet uit het verre Ro coco. En overigens waren in deze ka mer „zaal" vonden de freules een protserig woord alleen maar stoel tjes, canapés en tafels in dezelfde stijl, en drie lange wanden vol fami lie-portretten. Daar waren ze bijna allemaal bij elkaar, behalve natuurlijk de zigeu nerin van Eduard Waldemar. Hijzelf hing er wel, met een hand op zijn de gen, en een glimlach zo uitgestre ken, alsof hij nooit in een bos 'n mooie zigeunerin ontmoet had; en daar was de tweede vrouw van Hein- riek Juliaen, de appelplanter. De eer ste had geen gelegenheid gehad, om uitgeschilderd te worden. En verder op hing Aeldert Wyndenthal, de stamvader; en Amt Grim, die in de Gouden Eeuw op zee gevallen was tegen de Duinkerkers. Op een middag hadden de tantes in deze kamer verdacht geschuifel gehoord. „Gerucht", noemde Chrisje het. Ze vonden er Coen, met schitteren de ogen en gloeiende wangen. Hij stond in volmaakte portret-houding midden op het blanke tapijt: een been achterwaarts, het andere schuin naar voren, de hand op de borst, het hoofd in de nek. Dat nu niemand zag, hoe 'n fier kereltje hij was! Zijn houding brak onder hun ver baasde blikken, en op de zware stilte antwoordde hij: „Ik dans, zie je...? Ik ben die, daar...!" en hij wees op een kleinzoon van de zigeunerin, An- toine Pierre Borgh de Wynendael, die levensgroot aan de oostwand prijkte in een gladde witte broek met laklaarzen, een rood-met-gele rok en hoge witte jabot, waarboven zijn schitterende zwarte ogen en donkere krullebol zo uitdagend schoon waren, dat het geen wonder mocht heten, als hij Coen tot dansen had gebracht. „Hoe kom je hier?" stootte tante Chrisje uit, kortademig van gestoord heid in een te lange middagdut. „D-door de deur", antwoordde Coen aarzelend. Hij hield het hoofd scheef, als om hun stemming te keu ren; en zijn grote blauwe ogen wa ren niet helemaal argeloos meer. „Och, maar jongetie", begon tante Lientje klaaglijk, „dat je nu heu3 nietdoch toen trad dan einde lijk weer de oudste zuster op. Agne- ta deed een strenge stap naar binnen. En haar magere hand naar de corri dor strekkend, die als een glanzende bruin-houten doos op kostbare inhoud te wachten lag, zei ze: „Er uit!!" Hij ging. Met gebogen hoofd en hangende schouders. Zijn voetstappen waren als aarzelend hamerkloppen op de gladde vloer. Zij weerklonken in de vier groene reuzen-potten langs de trap-holte. Toen hij zo diep ge daald was. dat hij van de tantes al leen nog maar twee boze en één ver drietig hoofd kon zien. stond hij stil, en zei met zijn hoge kinderstem die ontzaglijk volwassen woorden: „Ik kan best wachten". En hij was trotser, dan alle portret ten tezamen. Zo bracht Coen zijn dagen door tussen drie dorre vrouwen en een strenge neef. Het was niet verbazing wekkend, dat hij met de dag wijzer in zijn praat werd en erg ouwelijk aandeed voor de enkele boeren, die hem wel eens zagen, en met hem praatten. Maar we behoeven ons niet onge rust te maken over zijn vreugden, want elke kindsheid is een bloemen tuin. Eén van de dorre vrouwen had een warm hart, héél diep verborgen onder haar degelijke kleren. Is zoiets te huichelen tegenover een kind? (Wordt vervolgd) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUI llllllllilllllllllllll 3535. De snelheid waarmee de Naald door het heelal schoot was ontzagwekkend. Reeds waren de banen van Uranus en Neptunus gepasseerd. Het schip bevond zich op bijna 5 miljard kilometer van de Aarde en nog im mer ging het voortvoortHerhaaldelijk waren de astronauten in tijdslaap gegaan, ten einde zoveel mogelijk energie en proviand te sparen, maar nu na derde men het einddoel, Pluto. Tussen al het lichtge- flonker van myriaden sterren was het moeilijk het nu meest nabije hemellichaam te onderscheiden. Zó ver van de Zon weerkaatste de kleine planeet slechts arm zalig weinig licht. Niet voor niets noemde Peter Briggs het de „Donkere Planeet". De Naald had nu ongeveer het punt bereikt, waarop een zeker, vooraf bepaald tijd stip radioseinen van Lunapolis verzonden zouden wor den. Deze seinen kwamen inderdaad door, zij het zeer zwak en verminkt, na hun reis van ruim 6 uren! En het duurde nog eens 6 uren, alvorens commandant Grishow het geruststellende antwoord ontving waarop hij zo vurig hoopte. „Alles wel aan boord!" 1. Op een mooie maanverlichte nacht in het jaar 666 gebeuren er vreeihde dingen in het tuinpaviljoen van de bejaarde dichter Meng. De oude dichter leeft terug getrokken in een bescheiden landhuis achter de Wilgen- wijk, op enkele honderden meters van het gerechtsge bouw van rechter Tie, de bestuurder van het district Mien-yuan. Het fraaie tuinpaviljoen staat middenin de lotusvijver van de dichter, en een toevallige toeschouwer zou vanuit de verte twee gestalten kunnen onderscheiden. Als hij Meng kende zou hij zich verbazen, want al ge niet de dichter 's nachts vaak van een mooie maan, hij ontvangt nooit bezoekers in zijn paviljoen. Als de toe schouwer dichterbij zou komen, zou hij tot zijn ontstelte- nis zien dat er een dolk steekt in de borst van de dich ter. Maar er is geen toeschouwer. Met een tevreden glimlach kijkt de moordenaar neer op zijn slachtoffer en mompelt: „Rust in vrede, oude dwaas. Ik had je mis schien gespaard als je niet zo bemoeiziek was geweest." Vreemd genoeg ligt er een heel vredige uitdrukking op het gezicht van de oude dichter. Uit de tinnen kan en de twee wijnkopjes, blijkt dat hij in alle vriendschap met zijn moordenaar heeft zitten drinken. De onbeken de pakt een van de twee wijnkopjes op. Het is wit van kleur. Het andere kopje, dat groen is, schijnt hem niet te interesseren. AMSTERDAM Dinsdag is in de Vrije Universiteit te Amsterdam de ze vende zitting van de adviesraad voor culturele samenwerking tussen de landen van het koninkrijk besloten, nadat men tienmaal in werkvergadering bijeen is geweest onder voorzitterschap van prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. De raad heeft bovendien werkbezoeken gebracht aan culturele instellingen in Zeeland en Drente, waarbij men zich heeft georiënteerd ten aanzien van de ervaringen, die men in Nederland heeft opgedaan bij de behandeling van de problemen, die zich ook in Suriname en de Ned. Antillen voordoen. Voorts werden besprekingen gevoerd met Nederlandse, Surinaamse en An tilliaanse autoriteiten en bovendien werden de delegaties door Koningin Juliana ontvangen. De raad, een ad viescollege, heeft de regeringen van de drie landen van het Koninkrijk aanbe velingen gedaan over de volgende on derwerpen: A Het bevorderen van het sociaal-culturele werk op de Bene- DEN HAAG: In het Haagse Gemeen temuseum wordt in het raam van het Holland Festival een tentoonstelling ge houden van „Haags Zilver uit Vijf Eeu wen". Op dé foto zien we Anette Kriek- haus, studente kunstgeschiedenis, helpen de bij het catalogiseren: zij heeft hier een koeler uit 1756 van de Haagse zil versmid Francois van Stapele. O DEN HAAG/AMSTERDAM Mi nister Klompé (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) heeft weer drie instellingen met een zendmachtiging be deeld. De Stichting Academische Radio Omroep (Acro) is echter voorgesteld contact op te nemen met de NRU, om dat de minister meent dat de doelstel lingen van de Acro (educatieve en in structieve radio) in het gezamenlijk programma passen. De Acro zal voor lopig niet op deze suggestie ingaan. Met ingang van oktober krijgen de Vereniging de Vrije Gedachte en het Christian Science Committee on publi cations for the Netherlands elk een kwartier radiozendtijd per vier weken en de Orde van Vrijmetselaren krijgt een uur tv- en twee uur radiozendtijd per jaar. Het aantal zendgemachtigden in de Nederlandse omroep is daardoor geste gen tot 22. De verzoeken om zendtijd van de Joost de Draayer Fanclub, de Federatie van Werknemers Organisa ties, de Nederlandse Vegetariërsbond en de Vereniging tot verspreiding der Heilige Schrift zijn afgewezen. denwindse eilanden van de Ned. Antil len; B De inrichting van talenpracti ca in Suriname en de Ned. Antillen; C Betere verspreiding van kennis omtrent Suriname en de Ned. Antillen in Nederland; D Het kennen van Suriname en de Ned. Antillen bij het nemen van beslissingen omtrent de spelling van de Ned. taal; E Het ont wikkelen van een beleid op lange ter mijn over monumentenzorg in Surina me en de Ned. Antillen en tenslotte F Het bestuderen van het accultura- tieprobleem in Suriname en de Ned. Antillen. Op desbetreffende vragen zei prof. De Gaay Fortman, dat hoewel men de be tekenis van de raad niet mag over schatten, hij geloofde, dat men na een aanloopperiode toch een procedure heeft gevonden, die niet onbevredigend genoemd mag worden. In 1965 had de raad geconstateerd, dat zaken „als cul turele investeringsprojecten schimmige zaken waren". De Nederlandse rege ring is toen door de raad geadviseerd ten behoeve van deze projecten in Su riname en de Nederlandse Antillen een bedrag op de begroting van de vice-minister-president (die de betrek kingen met de overzeese rijksdelen be hartigt) te zetten. Suriname en de Ne derlandse Antillen hadden door hun eco nomische ontwikkeling financieel te weinig armslag om ook iets op hun be grotingen op te voeren. De Nederland se regering gaf gevolg aan het verzoek en voor de jaren 1965 tot en met 1968 werd voor ieder jaar een bedrag van een miljoen gld. voor genoemde projec ten uitgetrokken. Voor dit jaar is het bedrag evenwel teruggebracht tot f 750.000,maar de adviesraad hoopt dat het in mindering gebracht bedrag het volgend jaar zal worden ingehaald en dat dan een bedrag van een en een kwart miljoen gld. de begroting zal ha len- De raad heeft thans de regering geadviseerd, te beginnen met 1969, we derom voor vier jaar jaarlijks een be drag op de begroting uit te trekken voor de culturele investeringsprojec ten in Suriname en de Nederlandse An tillen. De hoogte van het bedrag waar om gevraagd is, wilde prof. De Gaay Fortman nog niet noemen. Het bestuur van de Acro heeft op het voorstel van de minister gerea geerd met een verzoek om een gesprek met haar. De Acro, die in juni 1965 voor het eerst zendtijd aanvroeg en sindsdien herhaaldelijk serieus contact met het ministerie heeft gezocht, wenst een duidelijke uitspraak van de rege ring. De Stichting sluit eventuele opne ming in het gezamenlijk programma niet zonder meer uit, maar wil dan wel de zekerheid hebben, dat dit op de voor haar gunstigste voorwaarden zou gebeuren. Er is de Acro alles aan gelegen zelfstandig te kunnen werken en niet met „een zekere eigen vrijheid en verantwoordelijkheid", zoals het in de omroepwet is geformuleerd (met betrekking tot Teleac). De korte, maar zware geschiedenis van de televisie-academie Teleac heeft wel bewezen, dat met „een gedeelde verantwoordelijkheid" het juiste kli maat voor educatieve/instructieve uit zendingen maar moeilijk tot stand komt. Er is echter geen twijfel aan, dat het gebruik van radio en televisie op dit terrein snel moet worden ontwik keld, wil ons land niet achterblijven bij andere landen. De plannen van de Acro zijn gecon centreerd op het gebruik van radio voor wetenschappelijk en hoger onder wijs. De Stichting weet zich gesteund door Nederlands academische wereld. In april heeft de Acro nog een uitvoerig plan voor de opzet van regionale en lokale zendmogelijkheden aangeboden aan de ministers van c.r. en m. en verkeer en waterstaat. Hier mee wilde zij een bijdrage leveren tot een gecoördineerd beleid in de ontwik keling van regionale uitzendingen. HILVERSUM I. 18.00 Tijd vrij voor muz. in vrije tijd: A. Kinderkoor; B. Fanfare-ork. 18.30 Spectrum: nws. uit de protes tants christelijke organisaties. 18.50 Stereo: Lichte ork-muz. 19.00 Nws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van Het Leger des Heils (gr). 19.45 De positie van Engeland in Euro pa, lezing. 19.55 Utrechts Symfonie-ork., koor en solisten: klassieke gewijde mu ziek. 21.35 Wonen zonder midden (7), klankbeeld over wonen en samenleven in een stadsgebied. 21-55 Stereo: Lichte gram.muz. 22.15 Wijd als de wereld: in ternationale oriëntatie in kerk, zending en oekumene. 22.30 Nws. en herh. SOS- berichten. 22.40 Stereo: Licht instru mentaal ensemble. 22.55 Wonen zonder midden (8): klankbeeld over wonen en samenleven in een stadsgebied. 23.15 Lichte gram.muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Partij van de Ar beid: Socialistisch bekeken. 18.30 Ste reo: Dansork- 19.00 Licht orgelspel. 19.20 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Akkoord: gevarieerd platenprogr. 20.25 Spreekt u maar...!: wedstrijdpro gramma. 21.15 Akkoord: gevarieerd pla tenprogr. 22.00 Gesprek: Uitkomst van vraag en antwoord. 22-30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Berlijns Fil harmonisch ork. (gr.): moderne muz. 23.20 Radio Jazz Magazine: nieuwe pla ten, nieuwe muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I KRO: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Journ. STER: 18.55 Reclame. NTS: 19.00 Va kantie in Lipizza, TV-film. (dl. 9). 19.25 Internationaal agrarisch nws. 19.51 Uit zending Stichting Socutera. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journ en weeroverz. STER: 20.16 Reclame. NTS: 20.20 Uitz. van de PSP- 20.30 Edison, speelfilm. (Rijkskeuring: alle leeftij den). 22.15 Holland Festival Magazine '67 (afl. 3). 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws in 't kort. STER: 20-01 Reclame. 20.05 München por tret van een muziekstad, filmrep. 21.35 Eten in overvloed, progr. over nog niet aangeboorde voedselbronnen. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15-22.30 Journ. HILVERSUM I. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord, lez. 7.15 Lichte gr. muz. (7.30- 7.32 Nws). 7.55 Overw. 8.00 Nws. 8.10 Stereo: Lichte gr. muziek. 8.30 Nws 8.32 Touringclub: vakantietips. 8.45 V. de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.00 Stereo: Aubade: klassieke gr. muz. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.30 Klassiek decor: A. Orgelconcert; B. Instrumentaal sextet; C. Pianoreci tal 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Pro memorie, praatje. 12.45 Genoeg hebben, 'n religieuze lunch- bijdrage. 13.00 Klassieke gr. muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 A. Bariton en piano: mod. liederen; B. Klavecim belrecital: oude muziek (gr). TROS: 14.45 Van 1685 tot vandaag, muzikale lezing. 15.15 Sphinx: progr. v.d. vrouw. NCRV: 15.45 Musiciana: muzikale her inneringen. 16.00 Bijbeloverd. 16.30 Ste reo: Radio Filharmonisch sextet: mod. muziek. 17.00 Lichte gr. muziek. 17.30 Lichte gr. muziek voor de tieners. HILVERSUM II. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 815 Lichte gr. muz, (8.30-8.35 De groente man). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Londens symfonie-orkest (gr).: klassie ke muziek. 9.30 Toppers van toen (gr). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvi taminen: populair verzoekplatenprogr. (11.00-11.02 Nws). 11.55 Beursber. 12.00 Stereo: Dansorkest en zangsolisten. 12.27 Med. t.b.v. land en tuinbouw. 12.3 Lichte gr. muz. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Muzikale toeristenroute: koor zang en kerkmuziek. 14.39 250 jaar Vrij metselarij, lezing. 14.45 Stereo: Fagot en piano: mod. muziek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Canta America: muziek uit Suriname, de Ned. Antillen en omringende landen. 16.30 Lichte or- kestmuz. (gr). 16.47 Le Petit Due, ope rette door het Promenade orkest, radio koor en solisten. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Mengelmu- ze: nieuwe langspeelpl. 11.00 Nws. 11.02 Muziek bij de koffie: licht platenpr. 12.00 Nws. 12.02 Transistor: gev. progr. met een toeristische inslag. 13.00 Nws. 13.02 Top dertig: Ned. hitparade van deze week (14.00 Nws). 14.30 Lagelan- ders: lichte muziek door Nederlandse artiesten. KRO: 15.00 Nws. 15.02 Act. 15.05 Klein chanson. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 lORRRrrr.tienershow. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.05- 1800 Verzoekplatenprogramma. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ (herh. van gisteren). 10.20 Film. 11.50 Schaakfigu ren. 12.00-13.30 Actualiteiten. 16.40 Nws- 16.45 Cabaretprogr. 17.40 Knutselprogr 18.00-18.05 Nws. (Regionaal progr.: NDR: 18-05 Actualiteiten. 18.16 Vom Nachbar zu Nachbar. 18.50 Zandmanne tje. 19.00 Actualiteiten. 19.21 TV-spel. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.05 Nws uit Noordrijn-Westfalen. 1810 El Explora- dor. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II) 19.10 TV-film. 19.40 Germania Roma- na). 20.00 Journ. en weerbericht. 20.15 Filmrep. 21.00 Sportfilm. 21.30 TV-spel. 22.30 Journ. en weerbericht. Aansl.: commentaar. 22.45 Promotiewedstrij den Bundesliga. 23.15 Rep 13e Duitse Evangelische Kerkendag. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerbericht. 18.20 Ac tualiteiten en muziek. 18.55 TV-film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws en the ma's van de dag. 20.00 Muzikale pot pourri. 10.45 Filmrep. Aansl.: Nws. 21.15 TV-brief. 21.55 Nws, weerbericht en thema's van de dag. 22 20 Verslag 13e Duitse Evangelische Kerkendag. 5. Tekko keek de hommel na tot deze uit het gezicht verdwenen was. „Ja ja, 't zijn nijvere diertjes die hom mels!" mompelde onze vriend. „Kom, laat ik maar weer aan 't werk gaan. Met luieren kom ik geen stap ver der!" Hij kwam overeind en begon met verdubbelde ijver de snoeischaar te hanteren. Onvermoeibaar werkte Tek ko aan één stuk door en zelfs om even te gaan eten gunde hij zich geen tijd. Het resultaat van zijn werk was echter alleszins bevredigend en toen hij dan ook laat in de middag bijna klaar was en het geheel eens bekeek, glunderde Tekko: „Dat heb ik hem knap gele verd al zeg ik het zelf! Het is maar goed, dat ik niet van half werk houd! Het was een heel karweitje, maar ik heb dan ook eer van mijn werk! Nu nog even dit laatste plukje gras en dan ga ik lekker eten!" Het werk was nu gauw gedaan en toen bereidde Tek ko zich een maaltijd om van te watertanden. Hij sneed grote schijven worst, dikke plakken kaas en bak te wel drie eieren. Tjonge-jonge, wat kon die Tekko eten. Maar hij had het dan ook wel verdiend. Na zich alles heerlijk te hebben laten smaken, ruimde hij de boel op en verdiepte hij zich in zijn krant tot het don ker begon te worden. „Het begint kinderbedtijd te worden!" mompelde Tek ko, terwijl hij opstond. „Nog even een luchtje scheppen en dan naar bed. Ik houd van een gezonde levens wijze!" H(j nam zijn wandelstok uit de paraplubak en wandelde de straat op. AMSTERDAM De Amsterdamse effectenbeurs werd opnieuw gisteren gekenmerkt door stille handel en wei nig animo. Hiervan uitgaande viel het koersbeloop echter mee. De hoofdfond sen neigden eerder tot enig herstel. Koninklijke Olie kon het verlies je na de iets lagere opening wegwerken. Philips trad het meest op de voorgrond met een winst van ruim f 1. Unilever kon bijna f 1 aantrekken. Aku steeg twee dubbeltjes. De Hoogovens gaven er vijf weg. De verschillen bleven ook op de lokale markt gering. Ook hier heerste een geringe activiteit, omdat het pu bliek eerst de ontwikkeling in de UNO wil afwachten. Voorts komen toch ook de vakanties om de hoek kijken. Hoger werden Bols, Zout, Spaamestad, Excel sior en Norit. Tien punten trok Hoek aan, terwijl Duyvis en Leeuwarder Papier de opmars voortzetten. Scholten Carton kon nog eens 10 punten aan trekken op het fusiebericht. Simon de Wit was in herstel. Voor Albert Heijn kwam door de druk van aangeboden stocks een koers van 928 tot stand. Lager waren voorts Kemo, Amer- Meteor, Ackt, Scholten-Honig en Mei ksuiker. Nationale-Nederlanden zetten de terugtocht voort. Ook in de scheepvaartsector zat nauwelijks enige beweging. HVA moest bij de cultures iets afstaan. KLM liep f 5 terug. De obligatiemarkt was hier en daar lager voor de nieuwste leningen, maar iets beter voor de oudere staatsfondsen. Ook de leningen Gemeentenbank neigden eer der weer naar een iets lager niveau. Kon. Olie II 127,90 - 128, Philips I 94,40, II 94,50 gl. ROTTERDAM „De produktle van diverse van onze artikelen is, door de gestegen kosten in Neder land, niet meer lonend", aldus de directie van de Vereenigde Touwfa- brieken in haar verslag over 1966. „De reeds jaren ondernomen po gingen de produktie zoveel mogelijk in onze grootste fabrieken samen te trekken om een rationelere produktie dus lagere kostprijs, te verkrijgen, zijn niet uitvoerbaar gebleken door gebrek aan werkkrachten in het wes ten van het land. Als op korte ter mijn geen verbetering in deze ar beidsmarkt optreedt, zouden wij wel eens genoodzaakt kunnen worden het daarvoor in aanmerking komende deel van de produktie te verplaat sen naar buiten Nederland gelegen fabrieken, waar zich deze moeilijk heden niet voordoen". Mede door de overneming van de Apeldoornse Nettenfabriek bleef de omzet ongeveer op het peil van,1965jV Het indexcijfer van de omzet kwam van 182 op 188, waarbij de basis 1955 - 100 is. LAGERE WINST. De zware druk op de winstmarges heeft gezorgd voor een forse daling van de resultaten. Het exploitatiesaldo van het concern liep terug van ƒ9,07 tot 7,92 miljoen. De opbrengst uit interest en beleggingen daalde van 540.655 tot 334.315. Doordat ruim een miljoen minder voor belastingen opzij behoefde te worden gelegd, bleef de winstdaling nog beperkt. Voor belastingen wordt 1,02 (v.j. 2,06) miljoen uitgetrokken. Het boekjaar sluit met een winst van ƒ2,68 (v.j. ƒ3,22) miljoen. Voorgesteld wordt het dividend te verlagen van 18 tot 16 procent. De balans toont een eigen vermogen na winstverdeling van ƒ33 miljoen, waarvan 13 miljoen aandelenkapitaal en f 2 miljoen agioreserve. Vreemd vermogen op lange termijn heeft het concern niet dat op korte termijn bedroeg 52 miljoen. De voorraden stonden eind 1966 te boek met f 36,48 (v.j. 37,14) miljoen. Debiteuren, minus een van ƒ500.000 tot ƒ1,85 miljoen gestegen debiteurenreserve, stegen van 19,3 tot 30,8 miljoen. De deelnemingen stegen van 2,5 tot f 5,1 miljoen, doordat sinds vorig jaar hier zijn bijgekomen: het Plastic - Extrusiebedrijf Verdelta, Lusandesa de Redes in Lissabon, de Zuidafrikaanse Apeldoorn Lighthouse Net Twine Co. en een aantal kleinere deelnemin gen. De gang van zaken bij de sisal- spinnerij in Tanzania was gunstig. De aanloopverliezen in 1965 konden in 1966 worden goedgemaakt, maar een dividenduitkering is nog niet mogelijk gebleken. AMSTERDAM Perkins Boilers Ltd. te Derby (Engeland) en de heer H. B. Barends, koopman te Rotter dam, hebben een naamloze vennoot schap opgericht onder de naam Per kins Boilers Europa, zo blijkt uit het bijvoegsel van de staatscourant. Vol gens de oprichter/directeur de heer Barends heeft het Engelse moederbe drijf met deze oprichting de penetra tie in de EEG-markt voor ogen. De nieuwe N.V. die in Rotterdam is gevestigd, is reeds enige maanden ge leden begonnen met de produktie van zg. schoorsteenloze centrale-verwar mingsketels (de specialiteit van het Engelse moederbedrijf), die bestemd zijn voor de afzet op het Europese continent. Binnenkort zal de eerste serie van deze ketels uit produktie ko men, zo vertelde de heer Barends. In middels zijn al verschillende opdrach ten geboekt zowel vanuit Nederland als andere Europese landen, zodat van een goedgevulde orderportefeuille kan worden gesproken. Op dit mo ment geschiedt de fabricage in een gehuurde ruimte, maar voor de toe komst wordt gedacht aan een eigen fabriek, gepaard aan produktiever- groting. De schoorsteenloze centrale ver warming heeft in tegenstelling tot in Engeland nog nauwelijks ingang ge vonden op het Europese vasteland. AMSTERDAM, 20 juni Contante prijzenLonden 10.042—10.053, New York 3.60A3.60A, Montreal 3.33—3.331, Parijs 73.35—73.40, Brussel 7.252—7.251, Frankfurt 90.45290.502, Stockholm 69.92 —69.97, Zürich 83.412—83.462, Milaan 57.652—57.702, Kopenhagen 52.022 52.072, Oslo 50.352—50.402, Wenen 13.94— 13.95, Lissabon 12.531—12.552.

De Vallei | 1967 | | pagina 2