Floralia Scherpenzeel houdt tentoonstelling Garage De Klomp op z'n plaats De Salmtor: leerlingen van overal voor Vrijdag zullen alle populieren geveld zijn aan Buurtlaan-0 La Casa kreeg gratis televisie Rotary-geschenk de gastarbeiders Schoolhoofd Macco: Ik grijp zo hoog mogelijk AGENDA f 17.427,85 Eindresultaat Israel-actie Veenendaal BIJEN VANGERS IN ACTIE In gemeentelijke eierhal J. Boeve is dicht bij de dam-titel 150 scholieren kregen het A-diploma Julianaschool Ederveen op reis Rolscha atsshow DRUK Ede, Ederveen of De Klomp GASTVRIJHEID A. C. M. Gründlehner neemt afscheid als schoolhoofd WOENSDAG 21 JUNI 1967 „Wij willen u zo veel mogelijk gast vrijheid bieden, en we beseffen dat we daarin tekort schieten. Er gaat niets boven het eigen vaderland, vandaar dat ik me kan indenken dat u behoef te heeft aan ontspanning", aldus ds. O verduin. De predikant werd daarna hartelijk toegesproken door de heer J, H. Vla- ke, voorzitter van de Commissie Bij stand Buitenlandse Arbeidskrachten. „We wisten eigenlijk wel dat de van de Rotary-club een televisietoestel zouden ontvangen, maar we hadden op een tweede-handsje gerekend..." Na dit min of meer officiële gedeel te van de bijeenkomst namen de aan wezige Spanjaarden en Marokkanen de gelegenheid waar om ds. Overduin met een handdruk (om zo gauw wat Nederlandse woorden te vinden valt voor hen niet mee) te bedanken. De Marokkaan Mnine Hosseine bracht namens de vaste bezoekers van „La Casa" zijn erkentelijkheid in een vlot te Frans-talige speech over. „Ik be dank u uit het allerdiepste van mijn hart", zei hij poëtisch. „De televisie speelt een grote rol in ons leven en ik hoop dat we er ook nog wat Hollands van zullen leren..." SCHERPENZEEL De Scher- penzeelse Floraliavereniging is al ge ruime tijd actief. Vele vergaderingen zijn al belegd en er zullen er nog vele volgen voordat op 14, 15 en 16 sep tember de gemeentelijke eierhal in Scherpenzeel weer omgetoverd zal zijn in één bloemenpracht. Men is al druk bezig allerlei werk zaamheden te verrichten en voorberei dingen te treffen voor de aanstaande tentoonstelling. De tentoonstelling van dit jaar zal in het teken staan van de kamercultuur. Speciaal voor deze ten toonstelling worden vrije inzendingen op het gebied van kamerplanten ge vraagd, maar ook andere bloemstuk- jes en planten zijn dringend nodig en van harte welkom. Het is ieder jaar weer een probleem de grote hal te vul len. Ook wordt er weer een beroep gedaan op de lagere scholen, die zo als de bedoeling is ieder met een ei gen stand zullen komen. Voor hen staat de wisselbeker op het spel. Op de scho len zijn enige tijd geleden de plantjes uitgereikt, die de kinderen dan zelf moesten opkweken. Het resultaat van hun plantenverzorging zal dan op de tentoonstelling te zien zijn. Het bestuur van Floralia en hun vas te staf van medewerkers zullen het de komende maanden nog druk hebben om in september weer op een origi nele wijze een hal vol bloemen aan de inwoners van Scherpenzeel en zijn wijde omgeving te kunnen tonen. 0 De Marokkaan M. Hosseine bedank te de voorzitter van de Veenendaal - se Rotary-club, ds. J. Overduin, voor 't geschenk. EDERVEEN Na de uitslagen van de maandag gespeelde dam wedstrijden by DCE kan J. Boeve de titel bijna niet meer ontgaan en zich volgende week via een overwinning op D. v. Heerdt club kampioen noemen. Alleen St. Vierwin- den kan Boeve theoretisch nog bedrei gen als Boeve zijn partij zou verliezen. Maandagavond veroverde Boeve 4 kost bare punten. Tegen W. Veldhuizen had hij het niet bijzonder moeilijk. Tegen B. v. Beek uiteraard wel. De partij leek op een remise uit te lopen maar door een verkeerde zet van Van Beek kon Boeve de volle winst nog net grijpen. St. Vier- winden behield zijn kleine kans door winst op Van Nieuwamerongen. G. van Heerdt die zo'n goede start had blijft punten verliezen. Tegen Van Nieuwame rongen kwam hij niet verder dan een re mise. Er werden nog twee partijen ge speeld, J. Slotboom-G. v. Heerdt 02; D. v. Heerdt-v. Nieuwamerongen 20. De stand van de kopgroep die bijge werkt is tot 13 juni luidt: G. J. Dikkenberg (uitgespeeld) 3145 J. de Koning (uitgespeeld) 3144 St. Vierwinden 29—43 J. Boeve 27—41 G. v. Heerdt 28—39 Maandag 26 juni wordt de laatste damavond van dit seizoen gehouden en zal er tevens ledenvergadering zijn. WINKELCENTRUM VEENENDAAL Winkels zijn tot 6 uur 's avonds open. Vrijdagsavonds KOOPAVOND tot 9 uur. 's Woensdagsmiddags zijn de win kels na 1 uur gesloten. Kappers zijn 's maandags de gehele dag gesloten. Markt: dinsdagsmorgens tot 1 uur, 's zaterdags de gehele dag. VW-Inlichtingenkantoor: Hoofd straat 84. EdeEderveenDe Klomp?... Garage „De Klomp" aan de Rijksweg 2, waar staat ie? Tja, da's een lastige vraag vond de eige naar de heer G. A. ter Maten die aan elk antwoord twijfelde. Nieuwsgie rig stapte hij naar 't gemeentehuis. Op 't „raad"huis kom je 't wel te weten, dacht hij. Hoe de grens (hoe grillig ook) van elk tuintje in de ge meente loopt weten ze daar. Dan zal er ook wel bekend zijn waarlangs de scheidingslijn van de dorpen gaat. Maar niks daarvan. Garage „De Klomp"? In De Klomp? in Ederveen? Met grote ogen keek men hem aan. Nog nooit had iemand zo'n vraag ge steld. Een gok wagen en de mooiste naam kiezen? De postbode snapt 't wel en de klanten ook, maar hele maal tevreden was mijnheer Ter Ma ten niet. 't Juiste adres kunnen opge ven vond hij wel 'n vereiste voor de goede gang van zaken, 't Is 't recht van iedere ingezetene om te weten waar hij woont, meende de gemeente en stuurde een paar „meef'deskundi- gen. Op de centimeter nauwkeurig kwamen zij 't te weten. Met een gerust hart kan de heer Ter Maten nu het juiste adres van zijn garage opgeven: De Klomp 2, De Klomp (post Ederveen). VEENENDAAL De Rooms-Ka- thólieke St Salvatorschool is een ech te streekschool. Men vindt er leerlin gen uit Scherpenzeel, Renswoude, Overberg, Ederveen en zelfs 1 uit Rhe- nen en natuurlijk ook uit Veenendaal. Komen de leerlingen uit verschillende plaatsen, hun geboorteplaatsen zijn verspreid over de gehele wereld, zo als het hoofd, de heer H. Macco ver telde. Hij somde als een greep op: Congo, Iindonesië, Italië, maar ook Nederladse plaatsen als Den Bosch, Oudenbosch, Roermond. Die heteroge ne samenstelling van de schoolbevol king weerspiegelt de samenstelling van het Rooms-Katholieke volksdeel in Veenendaal, maar we hebben on derling een goede band en ook voelen we ons in Veenendaal thuis, we zijn door de Veenendaalse bevolking vol komen geaccepteerd"aldus de heer Macco, die dat graag even spuien wil de. bevolking maakt het noodzakelijk, dat er met de schooltijden rekening gehouden wordt met de vertrektij den van de bussen, om de leerlingen die van buiten Veenendaal komen zoveel mogelijk de gelegenheid te geven op tijd weer thuis te zijn. „Bovendien is de school voor Vee nendaalse leerlingen vaak moeilijk te bereiken. Van Veenendaal-Noord naar hier is het ook een half uur lopen," merkt de heer Macco op, „daarom hebben we een overblijf- gelegenheid, waarvan door 40 van de 210 leerlingen gebruik gemaakt wordt". Van de 37 leerlingen gaan er 4 naar de Huishoudschool en 8 naar de lagere technische school. Dertien leerlingen gaan naar een Ulo, waar van 2 naar een Veenendaalse en de rest naar de rk Ulo in Ede. Acht leerlingen zullen het Lyceum in Vee nendaal gaan bezoeken, 2 de rooms- katholieke HBS in Zeist en ook 2 leerlingen gaan naar een Semina rie („Of het wat wordt, weet ik nog niet", lachte de heer Macco toen hij dit laatste cijfer noemde) Het vrij hoge aantal leerlingen dat naar een Ulo of Lyceum gaat noem de de heer Macco voor zijn school „vrij normaal". „Ik grijp graag zo hoog mogelijk voor de kinderen. Het verschijnsel, dat er veel kinderen naar een „hogere" vervolgopleiding gaan is misschien gedeeltelijk ook verklaarbaar uit het feit, dat een betrekkelijk groot deel van het kat holieke Veenendaal tot het leiding gevende of toezichthoudende perso neel behoort," meent het rk-school- hoofd. De heer Macco is blij, dat waar schijnlijk ook in Veenendaal de toe latingsexamens voor het Lyceum vervangen worden door de „School vorderingstests", waarbij enkele ma len per jaar de vorderingen van de leerlingen aan de hand van speciale proefwerken bekeken worden. „Ik heb ervaring met deze methode, om dat er van mijn school altijd wel leer lingen naar Zeist gaan, waar ze dit systeem reeds toepassen. Het blijkt, dat de leerlingen die op grond van de test voor de HBS geschikt zijn dezelfden zijn, als die wij er voor geschikt achten." „Ik wil graag van de gelegenheid gebruik maken om te danken voor de medewerking die wij als katholie ke school in Veenendaal krijgen. De samenwerking met de collega's in het hoofdenconvent is prima, evenals die met de heer Bax van het Lyceum. Ook de gemeente staat altijd voor ons klaar" zei de heer Macco. Slechts één ding moest hem van het hart: de huisvesting van zijn collega's. „De gemeente verleent een heel goede medewerking bij het verkrijgen van een huis, maar het is altijd een flat. Daardoor krij gen we een verloop onder het onder wijzend personeel, want na enkele jaren verdwijnen ze naar een plaats waar men wel een eengezinswoning beschikbaar heeft. Ik weet wel, dat er veel te weinig eengezinswoningen beschikbaar zijn in Veenendaal, en dat de gemeente het ook niet helpen kan, maar toch wil ik de aandacht op dit probleem vestigen. Boven- Dit zijn ze alle zevenendertig Mieni Zeegers, Hans Hollander Willie van de Pol, Tiny van Loon, Henriëtte Bloks, Inge Leeuwenbergh Coby Rozemeijer, Erik Beemer, Leo van der Mijn, Bram Zeegers, Frits Aalders, Nini Cimarosti, José Fa- ber, Anne-Marie Couwenbergh, Joke Hilhorst, Ellen. Louwers, Wim Hou- dijk, Hennie Hillaert, Nard van der Wee, Ingrid van Hal, Tonny Baars, Patty van Riemsdijk, Wieskè Ko ning, Henk Koot, Hans de Zwart, El- ly W eis feit, Thomas Hofhuis, Betty Jagers, Teus v.d. Bovenkamp, Jos Ebben, Herman Geurts, Leo Sproo- ten, Bart Elskamp, Jannie Beurs- kens, Jelle Quint, Mary v.d. Brink en Wilma van Haaien. dien zijn de flats vrij duur: voor een onderwijzer van 25 jaar bete kent de huurprijs van een flat in de Engelenburg ongeveer 25 pet. van zijn salaris." Leo v.d. Mijn gaat naar het St.- Jozefcollege in Weert. Hij wil vee arts worden. „Ik houd van dieren en ik wil de zieke beter maken." Inge Leeuwenbergh gaat naar het Lyceum in Veenendaal. Zij wil arts worden „Ik vind het fijn om men sen te helpen," motiveert ze. Anne-Marie Couwenbergh gaat naar de Ulo. Ze wil kapster worden, want ze vindt het leuk „een ander in de haren te zitten". Frits Aalders gaat eerst een jaar naar de technische school in Veenen daal, dan naar Ede, want hij wil kok worden, op een schip., „Ik vind het een fijn vak. Het zit trouwens in de familie." VEENENDAAL Een kleine twee honderd scholieren van lagere scholen, VGLO en Koningin Juliana ULO deden gisteren in het instructiebad van Vee nendaal examen voor het zwemdiploma A. 150 kandidaten behaalden het diplo ma. De examens, die onder leiding stonden van de rqksgecommitteerde, de heer E. van Asselt, duurden de gehele morgen. Dit was de eerste maal dat in het nieuwe bad examens werden afge nomen. De eisen voor het behalen van het di ploma A zijn de minst zware van de zwemdiploma's. De kandidaat moet 100 meter schoolslag zwemmen, daarna 50 meter rugslag en tenslotte 1 minuut wa tertrappelen met de handen boven de waterspiegel. De examens verliepen vlot •venals de examens van eergisteren in het Bergbad te Veenendaal voor de di ploma's B en C. Er deden zich beide ke ren geen moeilijkheden voor. Ook dit examen ging weer uit van de Neder landse Commissie Lichamelijke Opvoe ding in Schoolverband. De heer Van Asselt was bijzonder tevreden over de gang van zaken gisteren, alhoewel het te betreuren was dat verschillende kandi daten niet zijn verschenen. De geslaag de zwemmers namen gisteren met een trotse glimlach om de mond hun getuig schrift in ontvangst en de meesten wa ren vast van plan ook de volgende zwem diploma's te gaan halen. VEENENDAAL Het Comité-Isra- el deelt mee, dat de actie in Veenendaal tot nu toe f 17.427,85 heeft opgebracht. In dit bedrag zijn de resultaten van alle ter plaatse gevoerde acties begrepen. Het blijft voorlopig nog mogelijk om een gift te storten bij een van de plaatselijke banken, maar het bekendmaken van dit resultaat moet wel als voorlopige afslui ting van de actie gezien worden. EDERVEEN Dinsdag hebben de kinderen van de eerste, tweede en der de klas van de Juliana school hun school reisje gemaakt, 's Morgens om 9 uur vertrokken zij per bus naar Harderwijk waar men de gehele dag vertoefde. Er werd daar een boottocht gemaakt en men ging naar de dolfijnen kijken. Ook werd het strand en de grote speel tuin bezocht; vooral het laatste was zeer in trek bij de kinderen die zich dan ook heerlijk vermaakten. Om zes uur arri veerde men weer in Ederveen. Mede dank zij het mooie weer was het een prachtige dag geworden. VEENENDAAL Een aantal Vee nendaalse bijenliefhebbers slaat met toenemende verontrusting de activi teiten gade van de jeugd uit de buurt van de Westersingel te Veenendaal. De jongelui houden zich daar volgens hen bezig met het vangen van bijen en beschadigen daarbij struiken en plant soenen, zodat de bijenliefhebbers het de hoogste tijd vinden, om hier eens tegen te ageren. De heer W. Huibers, secretaris van de afdeling Veenendaal van de Ver eniging ter Bevordering van de Bijen teelt in Nederland, is het opgevallen dat vooral de jeugd uit de buurt van de Westersingel zich met deze „sport" bezighoudt: „Je ziet het nergens an ders, alleen bij de Westersingel. We hebben er al wel eens wat van ge zegd maar het helpt niets." VEEn ENDAAL Op de Buurtlaan-Oost te Veenendaal worden momenteel de populieren geveld die daar al vele jaren de zuidzijde van de weg sierden. De bo men worden gekapt omdat ze bijna allemaal aangetast zijn door een ziekte. De meeste zijn bovendien verrot en bij sterke wind bestaat het gevaar dat ze zullen omwaaien. Dat is al een keer gebeurd en uit vrees dat dit meermalen zou geschieden, heeft men besloten de bomen zo snel mogelijk te verwijderen. In het najaar zullen er nieuwe boompjes worden geplant. Dit zullen echter geen popu lieren zijn. Men wil namelijk voorkomen, nog eens met deze boomziekte te wor den geconfronteerd. Bij populieren is zoiets heel goed mogelijk, daar deze bomen zich beter thuis voelen in koudere streken. In ons warmere klimaat is het voor een bepaalde rups een kleine moeite door de bast te dringen om de boom van bin nen uit te hollen. Bij de meeste populieren, die tot nu toe langs de Buurtlaan-Oost stonden, was dit het geval. Men hoopt vrijdag alle populieren te hebben opge ruimd. De bewoners van Buurtlaan-Oost zijn enerzijds blij dat de bomen worden opgeruimd, maar ze vinden het anderzijds jammer, dat er nieuwe voor in de plaats komen. Velen hadden liever gezien dat er in plaats van de nieuwe boom pjes een fietspad was gekomen, met daar onder een moderne riolering. Het ziet er niet naar uit dat dit op korte termijn te realiseren zal zijn. VEENENDAAL „Laat deze te levisie er een klein bewijs van zijn, dat de Rotary-club echt niet alleen aan zichzelf denkt". Met deze woor den besloot ds. J. Overduin, de voor zitter van de Veenendaalse Rotary- club een korte toespraak die hij gis teravond in het centrum voor buiten landse arbeiders „La Casa" aan de Kerkewijk hield. Vervolgens bood hij namens de club een televisie aan, die inmiddels al een plaats heeft gekre gen in het ontmoetingscentrum. Het geschenk is „zo maar een presentje" van de Rotarians. Vanzelfsprekend werd deze geste door het bestuur van de Commissie Bijstand Buitenlandse Arbeidskrachten bijzonder op prijs gesteld. RENSWOUDE Donderdag 29 juni zal 's avonds in het verenigingsgebouw „Rehoboth" het bestuur van de School met den Bijbel een afscheidsreceptie aanbieden aan de heer A. C. M. Gründ- lehner, wegens zijn vertrek naar elders en het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd als hoofdonderwijzer. Te vens zal deze avond de heer M. Hel als hoofd der school worden geïnstal leerd. Na het officiële gedeelte zal er gelegenheid zijn om persoonlijk afscheid te nemen en kennis te maken. EDE Het Edese Rolschaatsballet Magnolia bestaat tien jaar. Ter gelegen heid hiervan wordt er op 1 juli in het Openluchttheater een bijzondere show gegeven, die door speciale lichteffecten een bijzonder karakter zal krijgen. Er zal onder meer aan het programma wor den meegewerkt door de Amsterdamse volksdansgroep „Zajednica". Eén vooc één sneuvelen de reuzen. De Buunlaan-Oost zal er wel „ka ler" op worden, maar ook veiliger

De Vallei | 1967 | | pagina 3