Centrale comité kwam voor overleg bijeen Trein met voedsel geplunderd Minder kans op kernakkoord WEER IN HET OPENBAAR Esj kol wil praten met Nasser en Hoessein De Gaulle wijzigt standpunt uit DE KENNEDY'S MET VAKANTIE Twintig doden bij muiterij in Aden Geheimzinnige reis van Podgorny naar Cairo Ontevredenheid in leger Algerije wil met strijd doorgaan Russische klacht in Athene Nu China H-bom heeft Hebreeuwse universiteit weer verenigd Warschau-pact krijgt nieuwe commandant ENGELAND EN DE E.E.G V.S. bieden excuses aan De tonic die het helemaal heeft! Als de bliksem.... Koningin-moeder in kanten robe Zoon aan ketting door dorp gevoerd HONGER IN INDIA NOODTOESTAND MOEILIJKER STRATOSFEER 0 Voor het eerst nc de oorlog heeft president Nasser zich weer in het openbaar vertoond. Dat gebeurde in de grote moskee te Cairo, waar hij een plechtigheid bijwoonde. Hij werd verge zeld door de nieuwbenoemde chef-staf generaal Fawzi (achtergrond) en de commandant van de luchtmacht Abou El Ezz. Bezetting fabriek Antwerpen opgeheven MINISTERRAAD „GEEN NVT" LIJK VAN MIJNWERKER BIJ KREFELD GEVONDEN De „grote mixer- die ook guur i zo fantastisch I smaakt IN BRAND GROOTSTE VIJAND COLLECTE DOORGEVEN IJSJE WOENSDAG 21 JUNI 1967 PRESTIGE HERSTELLEN PODGORNY op reis MOSKOU (Reuter) De Russische president, Podgorny, is onverwacht uit Moskou vertrokken naar de Egyptische hoofdstad Caïro. In Moskou was het centrale comité van de communistische partij bijeen. Podgorny maakte een deel van de vergadering mee en vertrok toen naar Caïro via Belgrado, waar hij een tussenlanding zou maken en ongetwijfeld zou spreken met de Zuidslavlsche president Tito. De reis werd met grote geheimzin nigheid omringd. Zo is niet bekend gemaakt uit wie Podgorny's gevolg bestaat. Over zijn tussenlanding in Belgrado werd helemaal niet gespro- ken- In Kairo werd gistermiddag alleen bekend gemaakt dat men 'de Russische ■gSf president daar verwachtte voor be- langrijke besprekingen. lllll Jp| 'ijli Podgorny's reis vormt een onderdeel t Irvvan de Poging van de Russische rege- t JÉC ring om bet vertrouwen van de arabi- ftW&ËÊI sche landen in de Sowjetunie, dat jemoÊÊÊ geschokt is doordat de Russen de arabieren in de steek lieten toen zij niet opgewassen bleken tegen het leger J&aifl van Israël'te herstellen. K; De bijeenkomst van het centrale comité van de Russische partij wordt ■fik even geheimzinnig behandeld als de ffwvffiËBÈÊEBË reis van de president. Hoewel een grote rij glimmende zwarte auto's voor het hoofdkwartier van de partij in Moskou voor iedereen zichtbaar was, werd niet bekendgemaakt dat het cen trale comité in vergadering bijeen was. Men neemt aan dat ook daar de crisis in het Midden Oosten het belangrijkste onderwerp van discussie is. NEW DELHI (Reuter) Uitgehon gerde menigten in verscheidene delen van de Indische staat West-Bengalen hebben treinen, die rijst en graan ver voerden, aangehouden en geplunderd. De voedselvoorziening in een aantal In dische staten is in gevaar gekomen na de sluiting van het Suez-kanaal. De Indische minister voor voedsel en landbouw, Annasahib Sjinde, maakte gisteren in het parlement bekend, dat de regering de voedselrantsoenen moet verminderen. Geprobeerd zal echter worden de onrustige gebieden zo min mogelijk te treffen- De Indische regering had verwacht in juni meer dan een miljoen ton voed sel in te voeren, maar door de slui ting van het Suezkanaal zou dit ver moedelijk maar zevenhonderdduizend ton kunnen bedragen. De verplichtin gen van de regering tegenover de deel staten belopen echter 850.000 ton. In Calcutta deed de secretaris van de communistische partij in India, Rajesh- war, een beroep op de Indische rege ring en alle landen met voedselover- schotten om bij te springen in de nood toestand. Inmiddels werd een beroep op de boeren en landeigenaren gedaan 't recht niet in eigen hand te nemen. Dis trictsbestuurders belegden een spoed vergadering. ALGIERS De Algerijnse staats- en regeringsleider, Boumedienne, heeft gisteren in een rede gezegd dat Algerije de strijd tegen Israël met alle middelen moet voortzetten. Israël is „een dolk in het hart van de Arabische natie". De militaire opleiding zou ook tot vrouwen en meisjes uitgebreid moeten worden. De Arabische landen zouden hun oliebronnen minstens een jaar voor de „vijanden" gesloten moeten hou den. Veertig Algerijnse artsen en even veel verplegers zijn naar Syrië en Jordanië gevlogen om Arabische ge wonden te behandelen. MOSKOU De Sovjet-staatscom missie voor de buitenlandse culture le betrekkingen heeft gisteren in een nota aan de Griekse ambassade in Moskou het huidige bewind in Grie kenland ervan beschuldigd, dat het de relaties met de Sovjet-Unie in ge vaar brengt door „de Sovjet-cultuur te onderdrukken". Zo zouden er geen Russische films meer mogen worden vertoond, terwijl boeken van beken de Russen als Lenin, Gorky, Sjo- lochof en de dichter Majakovsky zou den zijn verboden. Tenslotte zouden er ook geen cursussen in de Rus sische taal meer mogen worden ge geven, aldus de Russische nota. WASHINGTON (AP, UPI) Nu in Peking bekend is gemaakt dat de Chinese Volksrepubliek een waterstof bom heeft, kunnen India en Japan terecht weigeren een nonproliferatie verdrag te ondertekenen zolang de Chinese Volksrepubliek dat niet heeft gedaan. Over zo'n verdrag, dat uitbreiding van het aantal kernwapenmogendhe- den moet voorkomen, wordt in Genève al vele maanden vruchteloos onder handeld. De vooruitzichten op zo'n verdrag zijn er volgens de mening van Amerikaanse regeringskringen na de bekendmaking over de Chinese water stofbom veel slechter op geworden. De Amerikaanse regering schijnt op het standpunt te staan dat het nieuws van zaterdag over de Chinese water stofbom geen wijziging heeft gebracht in het machtsevenwicht van thans in het Verre Oosten. Wel zou het daar door veel moeilijker zijn geworden de toekomstige groei van de kernbewa peningen in toom te houden. In Bonn drong gisteren de Westduitse sociaal-democratische partij naar aan leiding van het nieuws over de Chinese waterstofbom opnieuw aan op toelating van de Chinese Volksrepubliek als lid van de Uno. Het gevaar van een bedreiging van de wereldvrede zou daardoor kunnen worden afgewend. Het heeft bevreemding gewekt dat nergens seismografen (aardschokme ters) of barometers (luchtdrukmeters) enig teken van de uitwerking van de proef met de waterstofbom te zien hebben gegeven. Het weerkundig instituut van de universiteit van Nagoja in Japan schonk daarom speciale aandacht aan een derde waarnemingsmethode, de elektromagnetische. Men vond opmer kelijk krachtige elektromagnetische signalen op een frequentie van 21 kilohertz. Prof. Tetsoeo Kamata leidde daaruit, en uit het ontbreken van seismografische en microbarografische aanwijzingen, af dat de Chinese water stofbom op 30 tot 50 kilometer boven de aarde zou moeten zijn ontploft. Het eigenaardige was dat daarna een we tenschappelijk instituut van de Japan se strijdkrachten meldde sterke elek tromagnetische signalen op een fre quentie van 22 kilohertz te hebben gevonden ten tijde van de explosie. Indien inderdaad de explosie zich op zeer grote hoogte, in de stratosfeer, heeft voorgedaan zijn de meldingen uit Tokio, Seoel en New Delhi over in de dampkring aangetroffen radioactieve neerslag die het gevolg van die proef zou zijn, niet al te betrouwbaar. JERUZALEM De eerste bus met studentenvrijwilligers uit Israël en het buitenland zal heden naar de berg Scopus gaan, om te beginnen met de herstel- en schoonmaakwerkzaamheden op de plaats van de oude Hebreeuwse Universiteit van Jeruzalem, die nu weer op Israëlische grondgebied ligt. Een woordvoerder van de universi teit heeft maandagavond verklaard, dat op 28 juni een symbolische her inauguratie van de plek als deel van Jeruzalems alma mater zal plaats heb ben in het openluchttheater op de berg. De eigenlijke Hebreeuwse universiteit ligt momenteel ten westen van Jeru zalem. Die plaats is in 1948 gekozen toen de berg Scopus in het Jordaanse deel van Jeruzalem kwam te liggen. Na juli 1948, was de berg gedemilita riseerd gebied onder VN-toezicht en werden slechts een gering aantal poli tieagenten en burgers op de berg toe gelaten. MOSKOU Maarschalk Iwan I. Ja- koebofsky, wiens ster in de Sovjet-Unie als militair leider snel stijgende is, zal waarschijnlijk de nieuwe opperbevel hebber worden van de strijdkrachten van het Warschau-pact. Officieel is mee gedeeld dat hij de leiding heeft gehad van gezamenlijke manoeuvres van Rus sische. Tsjechische en Hongaarse troe pen die onder auspiciën van het War schau-pact van 14 tot 19 juni in Honga rije en Tsjecho-Slowakije zijn gehouden. Officieel is maarschalk Andrej A. Gretsjko nog opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Warschau-Pact, maar hij is sedert 12 april minister van Defensie van de Sovjet-Unie, als opvol ger van de overleden maarschalk Rodion Y. Malinofsky- Tot de benoeming van Gretsjko op zijn huidige post, was de 54-jarige Ja- koebofsky bevelhebber van het district Kief met de rang van generaal. Tege lijk met de benoeming van Gretsjko werd hij tot maarschalk gepromoveerd en werd hij eerste onderminister van Defensie, hoewel er andere maarschal ken waren met een langere militaire loopbaan dan hij. Jakoebofsky is vroeger ook com mandant van de Russische strijdkrach ten in Oost-Duitsland geweest. SJARM EL SJEIK (Reuter) De Israëlische minister-president, Levi Esj- kol, is bereid de Egyptische president Nasser en koning Hoessein van Jorda nië overal en op elk tijdstip te ontmoe ten, desnoods op een schip in volle zee. Hij wil met hen spreken over het tot stand brengen van een permanente vre de in het Midden-Oosten. Esjkol sprak in Sjarm el Sjeik, de op de Egyptische troepen veroverde ves ting aan de Straat van Tiran, die de toegang beheerste tot de Israëlische ha ven Eilath. „Hier is de oorlog eigenlijk begonnen", zei hij, doelend op de door Nasser af gekondigde blokkade van Eilath, die door Israëlische parachutisten en zee- strijdkrachten ongedaan werd gemaakt. „Op deze plaats doe ik het aanbod, ie der van de Arabische leiders te ontmoe ten om met hen te bespreken over per manente vrede. De klok kan ook in het Midden-Oosten niet worden terugge zet- Wanneer wij over vrede spreken, bedoelen wij permanente vrede niet een van die wapenstilstandsovereenkom sten die wij vroeger hebben gehad. Wij zijn bereid te vergeten wat er is ge beurd. Wij willen in de toekomst der gelijke krachtmetingen vermijden". Esjkol sprak tot een groep Israëlische soldaten die nu Sjarm el Sjeik bezet hou den. Hij hield geen redevoering, maar sprak in het algemeen. Eerder had hij een inspectietocht ge maakt over de woestijn van Sinai waar hij honderden vernielde Egyptische tanks en auto's had gezien. m BRUSSEL (ANP) De bezetting van de Antwerpse aluminiumfabriek Lami- noires de l'Escaut is gistermiddag op geheven. De zeshonderd arbeiders na men vorige week woensdag bezit van de fabriek toen de directie besloot het bedrijf is september te sluiten en het personeel te ontslaan. Door bemidde ling van gouverneur Kinsbergen van de provincie Antwerpen is een akkoord ontstaan, waarbij aan wensen van de arbeiders tegemoet is gekomen. LONDEN (Reuter) „Ik zou niet durven te beweren, dat president l enthousiaster is over een Brits lidmaatschap van de Europese Economist meenschap dan vroeger". Met deze in al zjjn vaagheid weinig optimistiscl lating, liet premier Wilson gisteravond in het Lagerhuis merken, dat de n ïykheden allerminst zjjn weggeruimd. Wilson had gistermorgen nog een ge sprek van een half uur met de Franse president. Het debat in de Verenigde Naties verving evenwel de EEG als on derwerp van de gedachtenwisseling. Onmiddellijk na zijn terugkeer in Londen spoedde Wilson zich naar het parlement. Uit het bekende vraag- en antwoordspel bleek al spoedig dat de Gaulle allerminst van plan is zijn be zwaren tegen Engeland opzij te schui ven. Het Franse staatshoofd onderstreepte dat de regeringen van de zes landen (Frankrijk, Duitsland, Italië en Bene lux) moeten beslissen over het Britse toetreden tot de gemeenschap. Maan dag wordt daarover in Brussel een mi nisterraad gehouden. Aangezien Frankrijk aanstuurt op een vertragingsactie en daarvan nauwelijks een geheim maakt, is er voor Wilson geen reden tot grote vreugde. Hij heeft de Gaulle wel gezegd dat een „neen" of zelfs maar een associatie met de EEG door de Britten niet worden aan vaard. Zo gering is het resultaat van Wilsons bezoek geweest dat hij „geen antwoord kan geven op de vraag of de onderhandelingen spoedig zullen begin nen." Hij bleef wel in contact met de Gaulle, maar dan over het Midden-Oos ten. „Een topconferentie zou op dit moment echter geen nut hebben", al dus Wilson in het Lagerhuis. TöNIESBERG (Reuter) In de mijn in Töniesberg bij Krefeld in West Duitsland heeft een reddingsploeg gis teren opnieuw een lijk gevonden van een van de vijf mijnwerkers, die een week geleden bij een instorting wer den ingesloten. Zondagochtend was al de 36-jarige leerlinghouwer Boco Marjonovic, een Zuidslaaf, geborgen. De nu gevonden ma nis niet geïdentificeerd. Mevrouw Kennedy brengt op het ogenblik met haar twee kinderen haar vakantie door in Waterford op het buiten Woodstown in Ierland. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben gisteren de Sovjet- Unie schriftelijk hun verontschuldi gingen aangeboden voor de op 2 juni door de Amerikaanse luchtmacht toegebrachte schade aan het Rus sische vrachtschip Toerkestan in de haven van de Noordviëtnamese stad Cam Pha. Dit heeft het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. ADVERTENTIE HERO DERBY TONIC ADEN (Reuter) In de Britse kroonkolonie Aden is gisteren muite rij uitgebroken onder eenheden van het Zuidarabische leger. Tenminste twintig mensen kwamen daarbij om het leven. Onmiddellijk na het be kend worden van de muiterij brak er in het hele gebied een staking uit. De muiterij begon amper een dag nadat de Britse minister van buiten landse zaken, George Brown, in Lon den had bekendgemaakt dat de Zuid arabische federatie, waarvan de kroonkolonie Aden een deelstaat is, op 9 januari 1968 onafhankelijk zal worden. Brown voegde er aan toe dat Engeland tot zes maanden na de onafhankelijkheidsverklaring een ster ke zeemacht in het gebied zal hand haven. Het was voor het eerst dat solda ten van het Zuidarabische leger aan het muiten sloegen. Volgens de Brit se militaire commandant in het gebied waren deze gebeurtenissen te wijten aan interne moeilijkheden in het le ger, die niets hadden uit te staan met politiek. De Arabische soldaten zou den in opstand zijn gekomen uit onte vredenheid over de verwijdering van verscheidene hooggeplaatste Arabi sche officieren. De moeilijkheden begonnen in twee militaire kampen aan de rand van Aden. In een van de kampen staken de soldaten een kazernegebouw in brand. Zij streken alle Britse vlaggen die vervolgens werden verbrand. Daarna barricadeerden ze de wegen met meubilair en afval. Gewapend met automatische wapens klommen ze vervolgens op de daken om van daaruit te verhinderen dat Britse militairen het kamp zouden binnentrekken. In een ander kamp richtte een Ara bische schutter zijn machinegeweer op een groep Britse militairen, van wie er zeven dodelijk getroffen wer den. Later kwamen nog twee militai ren en een burger door Arabische ko gels om het leven. Twee Arabische politiemannen werden eveneens ge dood. De ongeregeldheden van gisteren waren de ernstigste in een lange reeks bloedige incidenten die begon toen 8 jaar geleden de Zuidarabische federa tie werd opgericht. De federatie wordt gevormd door een groot aantal zelf standige Arabische staatjes die onder Brits protectoraat staan. Engeland wordt door de meeste po litieke partijen als de grootste vijand beschouwd. De Egyptische president Nasser daarentegen ziet men als een vriend. Tot nu toe hebben de Arabie ren door hun onderlinge verdeeldheid nog geen verenigd front tegen Enge land kunnen vormen. Het Zuidarabische leger omvat on geveer 8500 militairen. Samen met de Zuidarabische politie zullen zij na de onafhankelijkheidsverklaring in 1968 orde en rust in de federatie moeten handhaven. HENEN Een geparkeerde auto is er in Wenen vandoor gegaan en even later tegen een muur tot stil stand gekomen. Tijdens een onweer was de bliksem in de antenne van de auto geslagen en had contact gemaakt. De wagen, die in de eerste versnelling stond, was daaroo weggereden. De eigenaar van de deerlijk geha vende auto vraagt zich af op wie hij de schade moet verhalen- 0 Tijdens een plechtigheid van de Or de van de Kousband droeg de Britse koningin-moeder een kanten robe onder de traditionele cape van de orde. Koningin-moeder Elizabeth nam deei aan de jaarlijkse processie van Windsor Castle naar St. George's Chapel, waar een speciale kerkdienst van de orde werd gehouden. Van een onzer verslaggevers BERGHAREN In het Betuwse dorp je Bergharen voerde een vader zondag morgen zijn elfjarig zoontje aan een ketting drie kilometer door de dorps straten. Hij wilde de dorpsbewoners duidelijk maken, dat hij nog de baas over de jongen was. De politite greep niet in. Postcom- mandant A. van Zeist zegt dat de politie het niet heeft gezien. Het vriendelijke dorpje in het Land van Maas en Waal voelt zich ongelukkig met de middeleeuwse afstraffing van het kind. Met het kerkdorp Herwen telt Bergharen tweeduizend inwoners, bijna allemaal rooms-katholiek en bijna alle maal in de landbouw. Zo te zien een welvarend dorp. „Die man is niet van hier. Hij woont hier nu een paar jaar, maar hij is af komstig uit Amsterdam of Nijmegen" welke plaats weet men niet precies. De burgemeester verwijst naar de po litie. „De burgemeester zegt dat hij zelfs niet weet", deelt een ambtenaar van de secretarie mee. De jongen Nico Verlaan had met enkele vriendjes een soort bende. „Geen misdadigheid of zo, maar je weet wel: lege flessen jatten, die inleveren en van het statiegeld snoep kopen. De koster liet eens de collecteschaal onbe heerd in de kerk staan en toen ver dween de hele opbrengst. Ze zeggen dat er veertig gulden op lag, een heel be drag als je het mij vraagt", zegt men in het dorp. De postcommandant Van Zeist be groet ons met: „Ge komt zeker voor de berenleider". „Ach, het was een zaakje van niks", vertelt hij. „Gewoon, kwajongens werk, waartegen je als politie natuurlijk wel moet optreden, maar dat geen deining had mogen veroorzaken. Als die man nou in drift had gehandeld, maar de vorige week dinsdag vertelde ik het hem en zondagmorgen gaat hij met dat joch aan een ketting door het dorp. We hebben de zaak doorgegeven aan de Raad van kinderbescherming om te po gen die man tot redelijke opvoedings methoden te brengen." De heer N. Verlaan, een ruime veer tiger, woont met vrouw en drie kinde ren behalve de elfjarige Nico nog een dochter van vijftien en een zoon van achttien in een mooi huisje met een tuin, die vol bloemen staat Als astma patiënt kan hij al jaren lang niet wer ken. Niemand in het dorp weet wat zijn beroep is geweest. Mejuffrouw Kruitwagen, die aan de Molenweg aardbeien plukt, heeft Nico zondagmorgen aan de ketting langs zien komen. „Ik wist niet wat ik zag. Die man moet zot zijn. Wij leven hier niet in Staphorst. Hier is nog nooit zoiets voor gekomen. Het gekste was nog, dat hij met dat jong aan de ketting naar de kruidenierswinkel daar is gegaan en dat hij toen voor die jongen een ijsje heeft gekocht. Je moet maar op de gedachte komen". Nico zelf blijkt een pittig, intelligent jongetje te zijn. Hij is in Druten op school, want daar is een schakelklas en Nico wil verder leren. Door zijn geke tende omgang is hij in de verre omtrek zo'n beetje een held geworden. Hij kan dat slechts matig waarderen en hij wil niets zeggen, maar hij moet toch wel lachen als een klein jongetje /.egt: „Morgen staat er in de krant: Vader voert zoon aan ketting door het dorp".

De Vallei | 1967 | | pagina 7