Veenendaals dagblad Bonn: geen redenen tegen benoeming van Schnez Buiten Koningin Fabiola Franse pers keert zich De Gaulle tegen West-Duitsland brengt Nederlands wegvervoer een zware klap toe WL llhife^inde J ■BÉU! Bi Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Russen zouden Arabische strijdkrachten geheel gratis willen opbouwen Politie als babysit Man metselt mussen in Bij ondertrouw gearresteerd V voor victorie Ontploffing bij boerderijbrand Twee jaar voor inbrekende „ambtenaar" Vorstin zag haar eigen sprookje uitgebeeld Aan de droge kant Regeringsnota over Noorden des lands pas eind 1967 BARSTEN ONTMOETING EENPERSOONSPORTIES BEPERKENDE BEPALINGEN MOETEN DE DUITSE HAVENS STEUNEN TEGEN NEDERLANDSE Achtergrond Nederlandse dood na val van 300 m Drie ton lucifers in schip verbrand Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaarr 28, Veenendaai, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. DONDERDAG 22 JUNI I967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. 4le JAARGANG WAPENS VOOR EGYPTE UTRECHT De Utrechtse politie heeft gisternacht enkele uren als oppas moeten fungeren voor twee kinderen van vyf en zes jaar. De ouders hadden de kinderen in de auto achtergelaten en waren op bezoek gegaan. De geïm proviseerde bedjes waarin de kinderen sliepen, lagen op dozen, gevuld met hondebrood. De bestelauto werd 's avonds tegen acht uur in de Geertestraat in Utrecht geparkeerd. Twee uur later hoorden bewoners in de straat een kind in de auto huilen. Een van hen ontfermde zich over het tweetal, maar toen om half twaalf zich nog niemand had laten zien, werd de politie gewaarschuwd. Naam en adres van de ouders een marktkoopman en zijn vrouw uit Sas- senheim waren snel gevonden, want het rijbewijs lag in het dashboard kastje van de niet afgesloten auto. De Sassenheimse politie vertelde dat zulke dingen bij deze familie wel meer voorkwamen. De kinderen werden overgebracht naar het hoofdbureau, waar 's nachts om twee uur de ouders arriveerden. De politie heeft hen ernstig toegesproken. 0 Zomerbegin TVonderdag 22 juni: een gewichtige dag op onze indeling van de ka lender, want dan begint de zomer. Geen mens van de oude stempel be kommert er zich om, dat deze datum meteorologisch bezien eigenlijk op l juni valt. Wij houden het volgens tra ditie op St. Jan, toen eeuw-op-eeuw het midzomerfeest gevierd werd, het festijn der blijheid wegens de komen de heerlijkheden van een ander getij. Men brandde bij het verschijnen van het Moederlicht de zuiverende St. Jansvuren en in de Scandinavische landen bleef het midzomernachtsfeest in zwang. Dat we echter eerst de langste dag des jaars moeten bele ven, aleer het echte zomerweer zich zou aandienen aldus redeneert men ten plattelande nog weieens is on juist, want het klimaat trekt zich van kalender en almanak natuurlijk niets aan. Meer waarheid schuilt er in waar neembaar natuurgebeuren: het staken van de koekoeksroep en de nachte gaalzang, het gelen van nieuw-eike- lover (St. Janslot), het bloeien van het hertshooi of „jaag-den-duivel", een geneeskrachtige plant, die een grote rol in 't volksgeloof speelde, het mys terieuze blauwe licht van de glim wormpjes gewijd aan Johannes de Doper de St. Jansdauw of een meer praktische kijk, nl. dat men afgevro ren bonen nog tot de dag van 's zo mers aanvang kan leggen en andijvie drie dagen ervóór en drie erna mag zaaien. Nu beginnen de dagen weer af te nemen, maar we mogen het eigenlijke zomerseizoen rekenen van 22 soms 21) juni tot 22 september en dit lijkt heel wat. Doch het glipt ons helaas elk jaar als schuurzand tussen de vin gers door. Midzomerdag '67 A. B. WIGMAN 0 President Nasser en de Russische president Podgorny gefotografeerd aan het begin van hun besprekingen in het Koubbeh-paleis te Cairo. BONN De Duitse minister van Defensie, Schroder, zijn tot nog toe geen redenen bekend die een beletsel zouden vormen om de 55-jarige luite nant-generaal Alfred Schnez te belas ten met een Duitse of geïntegreerde post. Dit zei een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie in Bonn woensdag in verband met de kritiek die is geuit tegen de voorgenomen benoeming van luitenant-generaal Schnez tot opperbe velhebber van de NAVO-strijdkrachten in Midden-Europa (Afcent) te Bruns- sum als opvolger van luitenant-generaal Johann Adolf graaf von Kiëlmansegg in april van het volgend jaar. BERGUM Een felle brand waarvan de oorzaak onbekend is gebleven heeft woensdagmiddag de in Oud- kerk staande boerderij van de heer K. G. de Vries, bewoond door diens zoon G. K. de Vries, volledig in de as gelegd. De schade wordt geraamd op 160.000 gulden. De heer De Vries was tegen brandschade verzekerd. Terwijl de brandweer uit Giekerk met de blussingswerkzaamheden be zig was en een grote menigte op het pad voor de boerderij naar de brand stond te kijken sprong met een enor me klap een voor in de boerenschuur liggende pas gevulde tank met 1000 liter stookolie uit elkaar. De tank met de brandende olie werd achter uit de brandende boerderij geslin-^ gerd waar zich op dat moment nie mand bevond. Bijna honderd meter rand van de tank suisde laag over de hoofden van de toeschouwers heen en boorde zich in het dak van een schuurtje tegenover de boerderij. DE RIPS Gisterenmorgen is, even eens door onbekende oorzaak, brand uitgebroken in de gebouwen van de boerderij van de landbouwer T. Manders te De Rips (gemeente Ba- kel). In een ommezien sloeg het vuur via het rieten dak over naar de stallen. Schuur en stallen gingen geheel ver loren, alsmede de hooivoorraad en landbouwwerktuigen. Zeventig var kens en vier stieren kwamen in de vlammen om. De scha de bedraagt naar schatting honder duizend gulden. De eigenaar was verzekerd. ASSEN De minister van economi sche zaken, mr. L. de Block, heeft de bestuurscommissie „Noorden des lands" medegedeeld dat de verschij ning van de regeringsnota over het noorden rond de jaarwisseling kan wor den verwacht. De commissie heeft hierop de minis ter laten weten dat deze mededeling haar ernstig heeft teleurgesteld en ver ontrust. De commissie constateert in haar antwoord aan de minister dat de regering de nota in het voorjaar van 1966 had toegezegd. De gevolgen van de in het noorden opgetreden stagnatie in de economische ontwikkeling kwamen toen reeds duidelijk naar voren. De si tuatie is sindsdien nog ernstiger gewor den. De economische activiteit blijft te ruglopen, terwijl de werkloosheid reeds een volstrekt onaanvaardbaar niveau heeft bereikt. In de huidige situatie moet dan ook verder uitstel van de ver schijning van de nota onaanvaardbaar worden geacht. 0 De Russische premier Kosygin maak- het V voor victorie-gebaar bij zijn aankomst bij het gebouw van de V.N. te New York, waar hij samen met Oe Thant de lunch gebruikte. GRONINGEN De Groninger recht bank heeft vanmorgen de 26-jarige werkloze S. B. van M. uit Kommerzijl wegens een omvangrijke serie inbra ken en diefstallen tot twee jaar met af trek veroordeeld. Tegen hem was Sy2 jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. In de dossiers staan 31 diefstallen en inbraken opgesomd met een totale op brengst van f 6595,- aan geld en f 4000 aan sieraden. Hij liet zijn familie, zijn verloofde, en vrienden en kennissen in de waan dat hij ambtenaar was ter gemeente secretarie te Groningen. Hij ging elke dag zogenaamd naar zijn werk en kwam elke maand met „salaris" thuis. In werkelijkheid pleegde hij allerlei inbra ken. Hij inspecteerde de huizen van zijn slachtoffers eerst grondig en wan neer dan bleek dat er niemand thuis was, brak hij een ruit en drong de wo ning binnen. O 0 Gewapend met een revolver en een jachtmes heeft een man gisteren geprobeerd de missie van de Sovjet- Unie in New York binnen te dringen, waar op dat ogenblik de Russische premier verbleef. De gevaarlijke in dringer werd tijdig door politieman nen ingerekend. MOSKOU Het zier er naar uit, dat de Russen al het mogelijke zul len doen om de Arabische landen, met name Egypte, op korte termijn weer van wapens te voorzien. Een of ficiële bevestiging van deze berichten is niet verstrekt, maar uit doorgaans welingelichte bronnen is reeds verno men, dat een besluit over de leveran ties al is genomen. Het zou in de be doeling liggen de Egyptische strijd krachten weer op het peil te brengen van voor de nederlaag tegen Israël. De Sovjet-Unie zal het legermate- riaal aan Nasser schenken. In Tel Aviv rekent men er op, dat over zes maanden de Egyptische legers weer voldoende bevoorraad kunnen zijn om een kans op revanche te wagen. Egypte heeft uit hoofde van vroege re Russische wapenlevenranties een schuld aan de Sovjet-Unie van onge veer een miljard dollar. Ook de wa penzendingen van Tsjecho-Slowakije zijn nooit door Nasser betaald. Het overgrote deel van het gevechtsmate riaal is verloren gegaan of in Israëli sche handen gevallen. Voordat gister middag de president van Rusland, Podgorny, in Caïro aankwam, was de Russische maarschalk, Zakharof, al gearriveerd. Hij was in gezelschap van een groot aantal militaire deskundi gen en adviseurs. 0 Het programma om de Egyptische strijdkrachten weer op 't peil te bren gen van voor de recente nederlaag zou inhouden, dat de Sovjet-Unie 357 vlieg tuigen en ongeveer 600 tanks moet sturen. Deze wapenleveranties zou men moeten zien als een onderdeel van de Sovjet-poging om het geschok te vertrouwen van de Arabieren in Moskou te herstellen. Bij de ontvangst gisteren van Podgorny in Cairo leek dat vertrouwen al weer aardig her steld te zijn, want een grote menigte juichte de Russische president toe en noemde hem de grote leider, die de Egyptenaren naar de overwinning zal voeren. Nasser kon weer breed lachen en toen de twee presidenten naar het onlr/angstgebouw van het vliegveld lie pen nam Nasser Podgorny's hand en hield die omhoog als een gebaar van vriendschap, dat met gejuich door de menigte werd begroet. 0 De Arabische saamhorigheid be gint intussen enige barsten te verto nen. Waarschijnlijk zullen Jordanië, Libanon en Saoedi-Arabië de eerste landen zijn die zich van de Egyptische politiek die geen enkele vorm van vre de met Israël toestaat zullen distan tiëren. Men mag aannemen, dat het voor de linkse regimes in Syrië, Egypte en Al gerije een schok was, toen uit de rede van premier Kosygin van Rusland voor de algemene vergadering van de V.N. bleek, dat de Sovjet-Unie wel gelooft in een recht op het bestaan van Israël. Gisteravond was nog steeds niet be kend of president Johnson en premier Kosygin elkaar zouden ontmoeten. Een besluit hierover scheen af te hangen van het resultaat van een bespreking tussen de belangrijkste medewerkers van de twee leiders. De Russische en Amerikaanse ministers van Buiten landse Zaken, Gromyko en Rusk, heb ben gisteren de mogelijkheid van een ontmoeting nog eens doorgesproken. DEN HAAG Binnenkort zullen in Nederland de verschillende roomsoor- ten verkocht mogen worden in eenma lige verpakkingen met een inhoud van ten hoogste 25 ml. KAATSHEUVEL Gistermid dag hebben koningin Fabiola van België en prinses Paola met haar twee kinderen een bezoek gebracht aan het recreatiepark De Efteling te Kaatsheuvel. Tot het gezelschap behoorde o.m. de ambassadeur van België in Nederland met zijn echt genote. Na een tocht door het sprookjes bos, waarover het gezelschap zich bijzonder enthousiast toonde, werd het einddoel, „De Indische water lelies" bezocht de uitbeelding van een door koningin Fabiola ge schreven sprookje. Konirigin Fabiola was bijzonder ingenomen met de wijze waarop het door haar geschreven sprookje in de Efteling tot werkelijkheid was gebracht. Tot slot volgde nog een bezoek aan het sprookje „De vliegende fa kir" Op de foto's: Prinses Paola met haar zoontje Laurent bij de trein tjes (links), en de Belgische vorstin met haar neefje Philippe aan de hand, met daarachter prinses Pao la. M NP MN -- NIJMEGEN Bij het sluiten van en kele gaten in de apparatuur van een flatgebouw op de Hatertsehei in Nij megen is een aantal mussen levend ingemetseld. De inspecteur van de dierenbescherming in Nijmegen, de heer Th. Verheijen, heeft met een breekijzer het metselwerk weer ver nield om de dieren te bevrijden. De gaten waren bij de bouw van de flat aan de buitenkant van de dubbe le muur opengelaten ter -wille van een goede luchtcirculatie, die nodig is voor het weren van het vocht. Toen een metselaar de gaten kwam dichten heeft een van de flatbewo ners hem erop gewezen, dat tussen de dubbele muur mussen met jongen zaten. De man heeft zich daar niets e van aangtrokken en de gaten toch gedicht. Daarop heeft de bewoner de dierenbescherming gewaarschuwd. HENGELO Terwjjl hy gearmd met zyn toekomstige bruid het gemeentehuis van Borne uitstapte, is de 28-jarige magazijnbediende J. F. H. uit Almelo, die juist in ondertrouw was gegaan, door de recherche van Hengelo gearresteerd. De politiemannen trokken zich niets aan van de tranen van het ontgoochelde meis je en namen de Almeloër mee. By een verhoor bekende hij in de loop van ongeveer een jaar ruim 1700 kilo koperen strips te hebben verduisterd van zyn werkgeefster, de N.V. Hazemeyer te Hengelo. Onder een valse naam had hjj het koper van de hand gedaan by een Hengelose opkoper. Die had er in totaal ongeveer 4700 gulden voor betaald. By een voorraadcontrole was de verdwyning aan het licht gekomen. PARIJS In de Franse pers is vandaag algemeen kritiek geleverd op de verklaring van de Gaulle, dat hij Israël als agressor beschouwt in de oorlog in het Midden-Oosten. De Gaullistlsch-gezinde Parijs-Jour zei dat de beschuldiging niet serieus kan worden genomen, omdat „niet de gene die het eerste schot loste de oor log begonnen is". Het onafhankelijke linkse blad Com bat noemde de uitspraaak van De Gaulle verrassend en volledig in tegen spraak met de verkondigde Franse neutraliteit in het conflict. Op de verklaring van De Gaulle, dat het conflict in het Midden-Oosten het gevolg was van de Amerikaanse in terventie in Viëtnam, reageerde de conservatieve L'Aurore: „Hiermee wordt tamelijk gemakke lijk vergeten dat het conflict in het Midden-Oosten meer dan twintig jaar teruggrijpt, daar de Arabieren Israel altijd het recht van bestaan ontzegd hebben en zelfs voordat, het geboren was, verkondigd hebben het te zullen vernietigen." De conservatieve Figaro was van mening dat in De Gaulles verklaring het feit ontbrak dat door de voortdu rende Arabische dreigementen en de grote troepenconcentraties in de Si- naï de Israëli's het initiatief tot een wettige zelfverdedigingsactie hebben genomen. DEN HAAG De Westduitse regering heeft het Nederlandse en Belgische in ternationale beroepsgoederenvoervoer langs de weg een zware klap toegebracht. In het streven de Duitse Noordzeehavens te steunen in hun stryd met Amster dam, Rotterdam en Antwerpen worden de Belgische en Nederlandse vervoerder» zoveel mogeiyk geweerd. De reactie van de organisatie NOB-Wegenstransport was: „Grove discriminatie, geheel in stryd met op zyn minst het verdrag van de EEG". In West-Berlijn heeft de Duitse rege ring de volgende maatregelen bekend gemaakt: 1. Vrachtwagens mogen voortaan niet meer dan vijftig liter (goedkope) Nederlandse olie met zich voeren. Wordt er meer meegenomen, dan moet daarover (hoge) Duitse accijns wor den betaald. NOB- Wegtransport re ageert: „De Duitse Wagens kunnen vrijelijk in Nederland tanken en naar Duitsland zoveel olie meevoeren als zij willen". 2. De Westduitse regering zal voort aan voor elke buitenlandse vracht wagen een afzonderlijke vergunning af geven in plaats van blanco vergunnin gen. 3. Met de regering in Den Haag zal contact worden opgenomen om de teruggave van de heffing ten bate van het wegenfonds af te schaffen Neder landse beroepsvervoerders die lang in het buitenland rijden, krijgen name lijk een deel van de wegenbelasting te rug. West-Duitsland verdedigt de maat regelen met een verwijzing naar soort gelijke regelingen in Italië en Frank rijk In Nederland echter menen de be roepsvervoerders, dat gehandeld wordt in strijd met het streven naar een ge meenschappelijk vervoerbeleid. Juist gisteren heeft de Commissie nieuwe voorstellen voor een dergelijk beleid ingediend. De werkelijke achtergrond is even wel dat de Duitse havens zich bena deeld voelen door de havens van Be nelux. De laatste liggen vaak dichter bij de Duitse afnemers dan bijvoor beeld Hamburg en Bremen. Al eerder heeft Bonn geprobeerd door lage spoor wegtarieven het goederenvervoer meer op de Duitse havens te richten. De Nederlandse vervoerders hebben nog geen beeld van de schade dié de Duitse maatregelen („een ernstige vorm van protectionisme") kunnen veroorzaken. In het internationale be- roepsgoederenvervoer langs de weg vervoeren de Nederlanders tien mil joen ton per jaar. Hiervan ga: t zeker twee derde naar en van Duitsland. In tien jaar tijds is het transport vervier voudigd, waardoor men een omzet van bijna twee miljard gulden heeft kun nen bereiken. „De schade zal enorm zijn" voorspelt het NOB-Wegtransport. LUGANO Woensdag is in een ver laten steengroeve te Monte-Bre (Tessi- no) het lijk aangetroffen van de 62-jari- ge Nederlandse toeriste Maria Souren uit Vaals. Zij was op vakantie in Luga no en is blijkbaar tijdens een wande ling verongelukt. Zij moet een val van 300 meter gemaakt hebben. ROTTERDAM Door nog onopge helderde oorzaak brak woensdagmid dag brand uit aan boord van het Ne derlandse kustvaartuig „Deo Gratias". In het voorruim van het schip, dat in de St.-Jobshaven te Rotterdam lag, werden ongeveer 3 ton lucifers ver woest. De schade aan het schip was vrij aanzienlijk. De Rotterdamse brand weer en de havendienst konden het vuur met zes hogedrukstralen binnen een half uur onder de knie krijgen. De Veenendaalse musicus Gijsbert van Zanten heeft burgemeester Ha zenberg eens gepolst omtrent de moge lijkheid tot stichting van een gemeente lijke muziekschool. De burgemeester zei goede hoop te hebben, dat het te zijner tijd zo ver zou komen. Definitieve toe zegging kon hij in dit stadium nog niet doen; wel luisterde hij aandachtig naar de muzikale prestaties van de leerlin gen van de heer Van Zanten. 0 De bewoners van de Engelenburg in Veenendaai hebben de handen in eengeslagen en richtten gisteravond tij dens een bijzoder druk bezochte verga dering een wijkraad op. Een Veenen daals primeurtje van de beste soort! 0 De Betuwse huisarts dr. G. P. Gué- pin liep al lang met plannen rond om een grootscheepse teach-in te organi seren. Zaterdag 1 juli is de datum waar op zijn ideaal werkelijkheid zal worden. Hij heeft er direct maar de ruimte voor genomende Kesterense veiling hal. 0 De ouden van dagen in Eist gingen voor de twintigste keer op reis. Een klein jubileumpje dus, vandaar dat u hun reisverslag in geuren en kleuren vindt weergegeven. 0 De Leersumse wethouder J. M. van der Valk gaat bijna twee maanden met vakantie en persoonlijk vindt hij dat een reden om voor hem gedurende die periode een plaatsvervanger te be noemen. Hoe de gemeenteraad hierover denkt zal op 28 juni aan het licht ko men. De depressieactiviteit is deze week opgeleefd, maar doordat deze zich vrij ver van ons land bevindt blijft de uitwerking ervan in onze omgeving klein. Ook vandaag en morgen zal er in Gelderland geen neerslag van bete kenis vallen. Tot nu toe is juni opvallend droog geweest met tot en met de langste dag in Apeldoorn maar 7 mm neerslag, te gen 130 mm in de hele junimaand van 1966 (normaal is 55 mm). Wij bevinden ons nu in een zoge naamde warme sector, waarin zuid westelijke winden vrij warme lucht aanvoeren met een tamelijk hoog vochtgehalte Het weer voelt bij maxi ma van 20-21 graden C. enigszins drukkend aan. De Engelse weerkundigen verwach ten tot medio juli meer hogedrukweer dan normaal, maar ook enkele korte perioden met onvast weer, het meest uitgesproken tijdens de overgang van juni naar juli.

De Vallei | 1967 | | pagina 1