TAFELIJS voor „Brussel" geen plankenkoorts H. J. de Koster heeft A msterdammers Confessionele partijen akkoord met grondslag voor samenwerking in Oostenrijk 2 dagen boven diep ravijn Vakantieganger hing Avondklok in negerwijk Gelijkstelling cremeren en begraven Vrachtauto reed tegen trein VIJFTIEN DAGEN STAATSSECRETARIS Meisje „kocht" auto met geld van baas Luns hoopt op ontmoeting Kosygin- Johnson In inschoten 32 ontslagen heb ik van sparen willen weten, maar nu... PREMIE SPAARPLAN BOM Jhr. I. L. v. d. Berch v. Heemstede begraven Witte pompen' boos over publikatie Rotterdam-Zuid krijgt pretpark en sportpaleis VERSTERKING EVEN WENNEN DIPLOMATIEK GEEN ILLUSIES MARATHON-MINDED ALS GEHEEL UITVOERING SPIEGELGLAD KLETSNAT NIEUWE BRIL Basis voor persoonlijk bezit DONDERDAG 22 JUNI 1967 ADVERTENTIE ETTEN-LEUR Op een niet beveiligde overweg bij Etten-Leur is gisteravond een vrachtauto tegen een goederentrein op reden. De botsing veroorzaakte een grote ravage. Beide sporen werden versperd. De chauffeur moest zwaar gewond uit de cabine worden gezaagd. Op de foto de totaal vernielde vrachtwagen. Al sinds zaterdag was het onrustig in de stad. Toen de ongeregeldheden dinsdag fel oplaaiden werden onmid dellijk politieversterkingen naar het winkelcentrum gestuurd. De politie mannen kwamen in het geweer tegen grote groepen negers die met stenen gooiden en brandstichtten. Tijdens de gevechten daalde een regen van kogels neer in het portiek van een huis. Daarbij werd Timoty Ross, die er samen met enkele anderen een veilig heenkomen had gezocht, door een kogel getroffen. Hij overleed later in een ziekenhuis. Een negenjari ge jongen, Reginald Rivers, die bij hem stond werd eveneens getroffen. In een ziekenhuis onderging hij een spoedoperatie. Hij zal er waarschijnlijk weer bovenop komen. Volgens J. F. Brown, een inspecteur van politie, brak het vuurgevecht uit nadat de oproerkraaiers een bom tot ontploffing hadden gebracht. De politie had overigens opdracht alleen te schie ten in geval van nood. MAASTRICHT De zomervakantir In Spanje van de kantoorbediende mej. J. S* (22) uit Hoensbroek eindigde dins dag in een cel van het huis van bewa ring in Maastricht. Zy had die vakan tie met geld van de zaak, de N.V. Lux Bouw in Maastricht mogelijk ge maakt. Voor ze drie weken geleden met haar Amsterdamse vriend Jos van den B. (25) naar Spanje vertrok maakte ze van de girorekening van haar patroon 12.876,04 gulden over aan een Amster damse automobielhandel. Ze voorzag het formulier van een valse handteke ning. Voor het geld leverde de handelaar een spinternieuwe Triumf-sportwagen. Het kenteken liet ze op naam van haar vriend zetten. Dinsdag keerde het tweetal uit Span je in Amsterdam terug. Daar had de po litie al een poosje naar hen uitgekeken. Mej. S. is naar Maastricht overge bracht en daar opgesloten. Ze zal van daag aan de officier van justitie wor den voorgeleid. De Amsterdammer is na verhoor op vrije voeten gesteld- DEN HAAG Op de Algemene be graafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag is gisteren in stilte jonkheer I. L. van den Berch van Heemstede begra ven. Hij was mede-oprichter van de KLM, erelid van de Koninklijke Neder landse Wiel ren Unie, waarvan hij 25 jaar voorzitter is geweest. Jonkheer Van den Berch van Heem stede, die de laatste jaren in hotel Wit- teburg in Den Haag heeft gewoond, brak enkele maanden geleden bij een val een heup. Hij werd opgenomen in de Rudolf Steinerkliniek in Den Haag, waar hij zondag is overleden. LEIDEN Vertegenwoordigers van de 650 houders van witte pompen in ons land, hebben op een bijeenkomst in Leiden geprotesteerd tegen een arti kel in „De Auto". Daarin wordt de witte-pompbenzine in een kwaad daglicht gesteld. De pomphouders zullen eventueel een ge rechtelijke vervolging laten instellen. Het artikel, gepubliceerd in „De Au to" van 6 mei, zou op grote schaal in overdrukken zijn verspreid door BO- VAG en Moormans periodieke pers. brief te sturen aan de KNAC, de BO- VAG en Moormans periodieke pers uitgeèfster van „De Auto", waarin het artikel ongeoorloofd wordt genoemd en rechtstreeks gericht op het toe brengen van schade aan de houders van vrije pompen. De pomphouders eisen onmiddellijke stopzetting van de verspreiding van het bewuste nummer van het blad en van de overdrukken, herroeping van de publikatie en schadevergoeding. Mochten de houders van de witte pom pen voor zaterdag 24 juni geen ant woord hebben gekregen, dan behou den zij zich het recht voor tot gerechte lijke stappen in de vorm van dagvaar ding in kort geding. ROTTERDAM De gemeente Rot terdam heeft plannen voor de bouw van een groot tentoonstellings- en sportcomplex in het Zuiderpark op de linker Maasoever op korte afstand van het Zuidplein ,het eindpunt van de me tro- Het complex is gedacht in combina tie met een nieuw te bouwen winkel centrum bij het Zuidplein, een amuse mentspark, een torengarage voor twee duizend auto's en een zwembad met een vijftig-meter-baan. In het sportcomplex, dat cirkelvor mig wordt, is een wielerbaan geprojec teerd. Het complex zal plaats moeten bieden aan vijf- tot zesduizend toe schouwers- Het zal geschikt zijn voor alle binnensporten. Om het sportpaleis heen zijn de tentoonstellingsruimten gedacht. Het zwembad, De Plompert genoemd, heeft het college van B. en W. gesi tueerd op het terrein van het volks tuincomplex De Zuiderhof. Dit com plex zou moeten worden verplaatst naar een terrein ten zuiden van de Havenspoorweg. De voorbereidingen tot de aanleg van het zwembad zijn zover, dat eind van dit jaar aan dit onderdeel van het project kan worden begonnen. Het amusementspark is een aangele genheid van de Stichting tot bevorde ring van de volksgezondheid in Rotter dam, die voor de realisering eerst het oog had op de Blij dorppolder in het westelijk stadsdeel. Het college vindt deze plaats echter niet geschikt. Het ziet meer mogelijkheden, als het plan voor dit Tivoli-achtig park wordt gecombi neerd met het tentoonstellings- en sportcomplex in het Zuiderpark. Ondanks het feit, dat de financiering van het project dit jaar zeker niet voor elkaar zal komen, hoopt het Rotter damse college het plan in uitgewerkte vorm toch in september aan de ge meenteraad te kunnen voorleggen. DEN HAAG Staatssecretaris H. J. de Koster gaat maandag in Brussel het Nederlandse standpunt over de toelating van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap verdedigen. Hij zal bij zijn eerste optreden als be windsman in internationaal verband de steun van zijn minister Luns moeten missen. De minister van Buitenlandse Zaken zit namelijk in New York. De heer De Koster neemt het nogal lakoniek op. „Op die dag hebben de minis ter en ik één ding gemeen: Het cijfer vijftien. Mr. Luns is vijftien jaar minister, ik ben maandag vijftien dagen staatssecretaris". De heer De Koster zal geen plankenkoorts hebben. Hy heeft als voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers al heel wat ervaring op Europees ter rein. NEW YORK In de negerwijk van Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, is een avondklok afgekondigd nadat bij ongeregeldheden een 46-jarige man, Timoty Ross, dode lijk was getroffen door een kogel. Het was gisteren de vierde achtereenvol gende avond dat de politie in de negerwijk, Dixie Hills, in actie moest komen tegen plunderende en vechten de negers. Nadat de burgemeester van Atlanta, Ivor Allen, de avondklok had afgekon digd, verwijderde de politie, gewapend met geweren, pistolen en wapenstok ken, alle mensen van de straat. „Ik stond aan de wieg van de EEG. Ik kende alle leden van de Commissie van de EEG bijzonder goed. Op 5 juli, als de nieuwe Commissie in dienst treedt, verschijnen er wel enkele gezich ten die ik nog niet zo goed ken". Op onze vraag: „Is de overgang moei lijk geweest?" komt het wat ontwijken de antwoord: „Zo moet u het niet stel len. Maar goed, ik ben, toen ik op 15 februari in de Tweede Kamer werd ge kozen, afgetreden als voorzitter van het Verbond van Nederlandse werkgevers. Ik kwam toen in het liberale team van zeventien mensen". „Nu zit ik op een departement met duizend ambtenaren. Het was de vori ge week wel vreemd, maar ik voel me nu toch niet meer als een kat in een vreemd pakhuis. Het is echter nog al tijd jammer dat ik zo weinig parlemen taire ervaring heb kunnen opdoen. Het „de geachte afgevaardigde" kan ik zo zoetjes-aan wel vlot uitspreken, maar wat daarna moet komen... Enfin, ik zal het wel merken als ik voor de eer ste keer in de Kamer moet verschijnen". De nieuwe staatssecretaris maakt overigens geen krampachtige indruk. Hij zit ontspannen, de vingertoppen van rechter- en linkerhand tegen elkaar, in zijn stoel. Zelfs heeft hij al iets van de ontwijkende diplomatie, die op het de partement aan het Haagse Plein gebrui kelijk is. Het blijkt, als hij wat dieper ingaat op Europese problemen of op de werkverdeling tussen het ministerie van buitenlandse en economische zaken: „Ik heb een prettig gesprek gehad met de ministers Luns en De Block (economische zaken). Ik geloof niet dat de competentiekwestie voor eens en voor altijd is opgelost, maar wel dat de uitvoering van de bestaande verdeling op niet al te veel moeilijkheden zal stuiten". Verontschuldigend voegt de staatsse cretaris er aan toe: „Bij de andere mi nisteries bestaan ook van die moeilijk heden. Wel meen ik dat bij volgende formaties een formele oplossing van dit probleem aan de orde moet komen". Veel illusies maakt de heer De Kos ter zich overigens niet over zijn eerste optreden in Brussel. Hij beseft zeer wel dat het risico groot is dat zijn Franse tegenspelers zullen aansturen op een vertraging van de onderhandelingen met Engeland. „Wij moeten proberen dat te voorkomen. De Britten willen niet wach ten, maar ook zij zullen geduld moeten hebben". De staatssecretaris zal niet alleen over Engeland praten. Maandag wil hij toch iets zeggen over Israël en zijn aan vrage om associatie. Veel meer dan een enkele opmerking zal het niet zijn, maar ongetwijfeld zal de heer De Koster duidelijk maken dat regering en Twee de Kamer voorstanders zijn van nauwe banden tussen de Joodse staat en de EEG. Als staatssecretaris, maar zeker ook als oud-voorzitter van de Unie van werk geversverbonden in de gemeenschap, beseft hij terdege dat de inspraak van het parlement in de gemeenschap uiterst gering is. „Het is onverantwoord dat in Brussel honderden miljoenen omgaan zonder dat er enige inspraak is". Maar ook hiervoor ziet hij het Engel se lidmaatschap als een mogelijkheid, De laatste vraag ligt weer meer op het menselijke vlak. „U zult straks ma rathonzittingen moeten meemaken. Ziet u daartegen op?" „O neen, er zijn dingen waar ik veel meer tegenop zie. Als ik eenmaal „ja" of „neen" wil zeggen, blijf ik dat doen, ook na een nacht onderhandelingen. Ik zal er echt geen behoefte aan hebben om tijdens de besprekingen af en toe op een bank een uiltje te knappen". Van onze Haagse redactie DEN HAAG De ministers Beer- nink (Binnenlandse Zaken), Polak (Justitie) en staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) hebben bij de Twee de Kamer een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet op op de lijkbezorging ingediend. De voorstellen van de Adviescom missie crematie zijn nagenoeg geheel overgenomen, ook daar waar een ande re oplossing denkbaar zou zijn, zo merken de ministers in de memorie van toelichting op. Het nieuwe wets ontwerp beoogt een bijna volledige gelijkstelling tussen begraven en vers- branden. Sinds het tot stand komen van de Wet op de lijkbezorging op 7 juli 1955 zijn de opvattingen over de crematie sterk gewijzigd, zo wordt in de memo rie van toelichting gezegd. Er is een kentering in de beoordeling van de lijkverbranding gekomen, al worden de meeste lijken nog begraven en al bestaan bij bepaalde bevolkingsgroe pen nog steeds principiële bezwaren tegen de crematie. Die bezwaren mo gen niet betekenen dat de wet de mogelijkheid tot lijkverbranding te genhoudt. Het handhaven van de uitzonderingspositie van de crematie achten de ministers daarom niet langer juist. Wel willen zij een bepaling opnemen waarbij het vestigen van een crematorium aan de goedkeuring van de gemeentelijke overheid wordt over gelaten. In het wetsontwerp is het toezicht vooral bij het oprichten van crematoria niet meer terug te vinden. Daarvoor in de plaats is een artikel opgenomen dat alleen over toezicht achteraf spreekt. De lijkbezorging moet volgens het nieuwe ontwerp van wet zoveel moge lijk geschieden overeenkomstig de wens van de overledene. Dat voor schrift sluit aan bij de bestaande praktijk. In de oude wet stond dat een lijk alleen kon worden verbrand als de overledene die dan ten minste achttien jaar moest zijn geworden dat bij notariële akte had gewenst of in een eigenhandig geschreven verkla ring duidelijk had laten uitkomen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het overleg tussen de drie confessionele partijen (KVP, ARP en CHU) om tot een nauwere samenwerking te komen, gaat zich richten op praktische politieke onderwerpen en gemeenschappelijke programma's, na dat overeenstemming is bereikt over een gezamenlijke grondslag. Deze onderwerpen betreffen de internationale betrekkingen, vredespolitiek en ontwikkelingshulp, een rechtvaardiger inkomens- en vermogensverdeling en de functie van het overheidsgezag in de samenleving. SCHIPHOL Minister Luns hoopt dat de Russische premier Kosigin en de Amerikaanse president Johnson toch nog met elkaar in contact zullen komen. Bij zijn vertrek van Schiphol naar New York, waar hij de algemene verga dering van de Verenigde Naties zal toe spreken, lichtte mr. Luns gistermiddag toe: „Een van de betreurenswaardige bij verschijnselen van de crisis in het Mid den-Oosten is, dat aan de groeiende ont spanning tussen het communistische blok en het Westen een halt schijnt te zijn toegeroepen, laat ons hopen slechts voorlopig". De minister verwachtte dat het niet alleen een moeilijke, maar ook een langdurige vergadering van de UNO wordt, omdat vrijwel alle delegaties er hun mening willen verkondigen. AMSERDAM De zevenjarige wielrijder A. Boef gaf gistermorgen op de Sloterweg in Amsterdam geen voorrang aan een personenauto. Hij werd dertig meter meegesleurd. Later op de dag overleed hij aan zijn ver wondingen in het Wilhelmina Gasthuis. Gisteren zijn drie werkgroepen van zes leden ingesteld, die hierover rap port moeten uitbrengen tegen 15 sep tember. Dan zullen „de achttien" de commissie van vertegenwoordigers van de drie partijen die in opdracht van hun besturen dit overleg sinds eind april voeren weer bijeenkomen om de gisteren ter tafel gebrachte gespreks- nota over een gemeenschappelijke ba sis definitief vast te stellen. De nota was voorbereid door een werkgroep, bestaande uit drs. J. M. Aar den en prof. dr. P. A. J. Steenkamp (KVP), prof. mr. J. Verdam en Prins (ARP) en mr. W. Scholten en dr. I. N. Th. Diepenhorst (CHU). Over de be langrijkste punten uit dit werkstuk was men het eens. Dit betrof o.a. de stelling dat het evangelie niet alleen de individuele mens wil vernieuwen, maar ook de samenleving als geheel en dat het aldus een kritische instelling oproept ten op zichte van de inrichting van de samen leving. Deze inrichting zal zo moeten zijn dat alle mensen hun rechtmatige ontplooiingsrechten krijgen. Voor een politieke formatie, zoals de drie partijen beogen, is niet alleen een gezamenlijke intentie maar ook een in hoofdzaken gezamenlijk en duidelijk program onontbeerlijk. Tenslotte zal men ook tot overeenstemming moeten komen over de uitvoering van zo'n pro gram. Deze suggesties zullen door de werk groep, die de nota heeft opgesteld, ver der worden uitgewerkt en vastgelegd. Daarnaast zullen zich de drie andere werkgroepen, waarbij deskundigen zul len worden betrokken, zetten aan het opstellen van gemeenschappelijke standpunten ten aanzien van de drie onderwerpen van praktisch-politieke aard. (Van een onzer verslaggevers) WOERGL „Als ik m(jn bril niet was kwijtgeraakt had ik myzelf wel kun nen redden, maar nu kon ik geen steek zien", vertelde ons gisteren een opge luchte Nederlandse toerist, Hessel Volgelvang (33) uit Amsterdam, die zondag tijdens een vakantie in Oostenrijk een val maakte in een diep ravijn, aan een boomstronk bleef hangen en vijftig uur later door de Oostenrijkse politie werd gered. Na zijn redding werd de heer Vogel- vang, magazijnbediende in Amsterdam, overladen met builen en schrammen in het ziekenhuis van Woergl opgenomen. Gisteren vertelde hij: „Ik was al een week lang met een vriend op trektocht naar Oostenrijk. Voordat wij naar Woergl zouden vertrekken leerde mijn vriend een meisje kennen. Ik vond het toen om psychologische redenen beter om mij terug te trekken en alleen verder te gaan". Zaterdag was de eenzame toerist in zijn pension in Woergl aangekomen. Zondag ging hij een flinke wandeling door de omgeving maken. „Ik kwam toen bij de Latreinklamm, een ravijn van 150 meter diep. De grond bij de afgrond was spiegelglad, doordat er natte stukken boomschors lagen. Toen ik te dicht bij de rand kwam gleed ik uit. Ik moet toen een flinke smak hebben gemaakt, want ik raakte be wusteloos- Toen ik bijkwam lag ik vijftig meter lager op een boomstronk van hooguit een halve meter breed. Als ik naar de diep'te onder mij keek werd ik beroerd, maar ik probeerde kalm te blijven. Als ik één centimeter naar links of rechts was geschoven was ik te pletter gevallen". „Ik lag onder een struik. Van boven af kon niemand mij zien. Natuurlijk schreeuwde ik uit alle macht om hulp. Vaak hoorde ik boven mij dan wel stemmen, maar dat moeten mensen zijn geweest die mij niet hoorden". Het duurde nog vijftig uur voordat de onfortuinlijke toerist van zijn smal le zitplaats werd gered, 's Nachts begon het hard te regenen. „Ik werd kletsnat. Uit mijn rugzak die ik nog om had en die gelukkig niet was beschadigd, kon ik na heel veel moeite een trui pakken. Ik had ook wat chocoladerepen bij mij. Het ergste was echter dat ik zonder mijn bril niets kon zien". Eindelijk, dinsdagmiddag, vond de door de pensionhoudster gewaarschuw de politie de heer Vogelvang na een urenlange speurtocht. De heer Vogel- vang zegt: „Ik werd gered door een politieagent die juist die dag jarig was. Samen met een collega klom hij langs de steile wand naar mij toe en deed mij een gordel aan waaraan een lang touw was gebonden. Met ons drieën zijn wij toen naar beneden geklommen. Vanuit het ravijn liep een weg naar de bewoonde wereld. De politie heeft mij toen naar een ziekenhuis gebracht"* Eind deze week hoopt de heer Vo- gelvang weer naar zijn moeder in Amsterdam te kunnen vertrekken. „Het hangt er natuurlijk van af wat de dokters zeggen. De taal is hier voor mij trouwens een heel probleem. Ik ben nooit erg goed geweest in Duits en bij die val ben ik ook nog mijn woordenboekje kwijtgeraakt", zegt hij. hij. In het dorp heeft de heer Vogelvang nu een brillenmaker opdracht gegeven hem een nieuwe bril aan te meten. „Als dat ding maar klaar is voor ik weer naar Nederland ga. Ik kan toch niet als een blinde op reis gaan? De mensen werken hier niet zo vlot als bij ons in Nederland. Zolang ik die bril niet heb ben ik hulpeloos. Ik zie niets", klaagde hij gisteren. WINSCHOTEN (ANP) Opti-Ne- derland in Winschoten gaat zich volle dig richten op de vervaardiging van treksluitingen. De produktie van grondstoffen daarvoor zal worden overgebracht naar het Westduitse be drijf nabij Leer. Als gevolg daarvan zullen half augustus 32 mensen in Winschoten hun baan kwijt raken. In samenwerking met de vakbonden is een financiële regeling voor hen ge troffen. Nu moest ik gewoon wel, want het sparen werd te aantrekkelijk. Mijn vrouw en ik sparen nu elk jaar 500,- en naast de normale rente krijgen we vanaf 1972 ieder jaar ook nog eens honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! En dat telt dubbel aan. Waarom informeert u ook niet eens naar de spaarbewijzen van het Premie Spaarplan? Alle Spaarbanken, Poskantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen zullen u graag inlichten. om de democratie te versterken, hoe wel „wij geen enkele gelegenheid voor bij zullen laten gaan om op grotere be voegdheden van het Europese Parle ment aan te dringen. Steeds weer op hetzelfde aambeeld slaan", neemt hij zich voor. AMSTERDAM De Amsterdammer is van nature een dierenvriend en een dier in nood kan altijd op zijn steun en hulp rekenen. Deze duif werd een drijfsijsie in de meest letterlijke zin, maar een touw, een emmer en Amsterdamse hulp vaardigheid en dierenliefde brachten hem terug op het droge. En natuurlijk was er de gebruikelijke publieke belangstelling voor zoiets in Amsterdam.

De Vallei | 1967 | | pagina 7