Brown doet voorstel in crisis Midden-Oosten Tevens verzoek om een „vredestichter" te zenden VUURGEVECHTEN IN ATLANTA Aaaaaardbeien TEKORT GEDEKT OP BETALINGSBALANS U bent geld waard! Dochter van Kosygin geniet in New York Algemene Bank Nederland Ontwerp resolutie van Ver. Staten werd verworpen KRANT HEEFT EEN GOEDE TOEKOMST ir Harde verwijten van De Gaulle Plunderaars in Jeruzalem Landarbeiders levend verbrand Geen levenslang voor Stangl Zoon voor Lucy Johnson Complot tegen negerleiders opgerold Donorlanden zeggen Indonesië 158,4 miljoen dollar toe AFGEWEZEN NIET BLIJVEND „MOOIE BABY VERMOORDEN GEEN SCHATTING ACHTEROP NEUTRAAL Paard trekt boer over prikkeldraad DONDERDAG 22 JUNI 1967 „BREID VN-VREDESMACHT UIT" NEW YORK (Reuter, AFP) Engeland is gisteren, na Amerika en Rus land ook gekomen met een vredesvoorstel voor het Midden-Oosten. Op de derde dag van het debat in de V.N. over de Israëlisch-Arabische crisis leg de de Britse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, twee punten op tafel. De UNO moet onmiddellijk een „vredestichter" naar het Midden- Oosten zenden; Personeel en materieel van de vredesmacht, die toezicht moet oefe nen op de naleving van het bestand, moet worden uitgebreid. Een vredestichter zou Oe Thant, de secretaris-generaal van de Uno, van advies moeten dienen over de nale- MINISTER BROWN „vredestichter" ving van het bestand en het behoud van de vrede, aldus .Brown. Hij zou tevens een actieve ról moeten spelen in de betrekkingen tussen alle partij en in het gebied. Brown bepleitte eveneens uitbreiding van het personeel en het materieel van de vredesmacht van de Uno, die on der leiding staat van de Noorse gene raal Odd Bull. In dit verband ver zocht hij Israël generaal Buil weer de beschikking te geven over zijn hoofd kwartier in Jeruzalem, dat sinds de oorlog wordt bezet door Israëlische mi litairen. De Britse bewindsman achtte het noodzakelijk dat de Uno in een of an dere vorm weer in militair opzicht werkzaam wordt in het Midden-Oos ten. Hij bezwoer Israël niet het Jor daanse deel van Jeruzalem te an- GENèVE Meer dan tweehonderd hoofdredacteuren en dagbladdirecteu ren uit dertig landen zijn woensdag op de jaarlijkse bijeenkomst van het Internationale persinstituut te Genè- ve tijdens een discussie over „het ge sproken en geschreven woord" tot de slotsom gekomen dat de kranten de wereld nog altijd veel te bieden heb ben, ondanks de concurrentie van ra dio en televisie. Fred. W. Friendly, voormalig hoofd nieuwsdienst van het Amerikaanse ra diostation Columbia Broadcasting System, waarschuwde: „De televisie zal kranten vermoorden de slech te kranten", maar alle sprekers wa ren optimistisch gestemd over de kan sen van de pers om zich naast radio en tv te handhaven. Velen waren van mening dat de t.v. zoveel belangstel ling wekt voor hedendaagse gebeurte nissen dat de krantenverkoop juist wordt gestimuleerd. Hubert Beuve-Méry, stichter van 't Parij se blad Le Monde, verklaarde dat de mensen wanneer ze over de radio iets interessants horen, door gaans een krant gaan kopen om er het fijne van te weten te komen. De genen die het meest naar de tv kij ken zijn volgens hem ook degenen die het meest lezen, omdat ze op de hoog te willen blijven en hun inlichtingen Uit verschillende bronnen willen ver- gare:.. nexeren, omdat het zich dan zou „isole ren van de wereldopinie". Sprekend over de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de verover de Arabische gebieden zei Brown „Naar mijn mening mag een oorlog niet leiden tot gebiedsuitbreiding". Hij vond overigens wel dat elke regeling van het conflict het bestaans recht van alle landen moest eerbiedi gen. „Het komt mij voor", zei Brown „dat dit ook de mening is van de heer Kosygin. Ik hoop dat ik me hier in niet vergis". Minister Brown sloot zich tenslotte aan bij de voorstellen die eerder al waren gedaan door president Johnson en Arthur J. Goldberg, de Amerikaan se vertegenwoordiger bij de Uno. Dezelfde voorstellen werden met een daarop van de hand gewezen door de Egyptische vice-premier, dr. Mah- moed Fawzi. Hij noemde de Ameri kaanse ontwerp-resolutie „oneerlijk en onaanvaardbaar". Hij herhaalde eerdere Arabische beschuldigingen dat de Verenigde Staten Israël in de oor log hadden gesteund. Fawzi bracht hulde aan de Sovjet- Unie voor het initiatief om de Alge mene Vergadering in buitengewone zit ting bijeen te roepen. De Russische ontwerp-resolutie inzake terugtrekking van de Israëlische troepen noemde hij „juist en constructief". Evenals de Engelse minister Brown pleitte de Deense premier Jens Otto Krag, er vervolgens voor, een specia le afgezant van de Uno naar het Mid den-Oosten te zenden. Met instemming van de betrokken partijen zou hij een nieuwe vredesmacht van de Uno in het leven willen roepen. Hij voegde er aan toe dat zijn land bereid was aan de vorming ervan deel te nemen. Later tijdens het debat in de Uno werd bekend dat de Arabische landen hadden besloten steun te verlenen aan de Russische ontwerp-resolutie over terugtrekking van de Israëlische troe pen. Felle kritiek op Amerika (Van onze correspondent) PARIJS President De Gaulle meent dat het conflict in het Midden-Oos ten een onvermijdelijk gevolg is van de oorlog in Vietnam, die volgens hem is uitgebroken als gevolg van Amerikaanse interventie. Daarom bestaat er vol gens hem geen enkele hoop meer op een vreedzame regeling van 't Israëlisch- Arabische conflict, zolang niet de oorlog in Viëtnam ten einde is en de Ame rikaanse troepen zijn teruggetrokken. Deze foto, die gepubliceerd werd in het Arabische weekblad Al Mussawar, moet een beeld geven van de training van jonge Egyptenaren in het gebruik van wapens voor een nieuwe oorlog met Is raël. Dit staat te lezen in een verklaring, die de Gaulle gisteren in de Franse ministerraad heeft afgelegd. Hij keerde zich fel tegen de Amerikaanse actie in Viëtnam en gaf de Amerika nen als het ware de morele schuld van de ernstige toestand, waarin de wereld volgens hem op het ogenblik verkeert. In deze verklaring, die aan beteke nis wint door het gesprek tussen de Gaulle en de Russische premier Kosy gin van vorige week vrijdag, verwijt hij de Arabische landen dat zij door de blokkade van de Golf van Akaba de oorlog hebben uitgelokt. Maar hij veroordeelt Israël, omdat het de oorlog daadwerkelijk is begon nen. Verder zegt hij, dat Frankrijk niet als blijvend de voordelen kan er kennen die Israël zich in de strijd heeft verworven. De lange verklaring begint met te constateren, dat de door de Ameri- TEL AVIV Israëlische krijgsra den hebben tot nog toe ongeveer 40 Israëliërs tot gevangenisstraffen of boetes veroordeeld wegens plunde ring in het oude stadsdeel van Jeru zalem. Zij werden aangehouden toen zij hun buit door de Mandelbaum- poort trachtten te smokkelen. Burgemeester Teddy Koliek van Je ruzalem zei dat 90 procent van de Ara bische gemeente-ambtenaren weer aan het werk was en volledig samen werkt met de Israëlische officieren. Van nagenoeg alle straten in Jeruza lem zijn de overblijfselen van de strijd verwijderd en de water- en elektrici teitsvoorziening is bijna op het oude peil. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! MELUN (AFP) Vijf landarbeiders zijn gisternacht levend verbrand in een hooischuur bij Courcmuronnes in het Franse departement Seine et Marne. De vijf mannen sliepen met 45 andere seizoenarbeiders in de schuur, toen een van hen licht wilde maken met zijn aansteker en deze in het stro liet vallen. Binnen enkele minuten stond de schuur in lichterlaaie. Vfjf mannen werden met zware brandwon den in een ziekenhuis opgenomen. Een neger werd gedood en twee anderen raakten gewond tijdens vuurgevechten tussen de politie en negers in Atlanta's derde nacht van rassen-relletjes. Hier wordt een jonge neger door drie gewapende politiemannen tegen een hek aange drukt. RIO DE JANEIRO (AP) West - Duitsland zal de oorlogsmisdadiger Franz Paul Stangl niet tot levenslange gevangenisstraf veroordelen en hem later aan Oostenrijk uitleveren. Het Braziliaanse ministerie van bui tenlandse zaken, dat dit bekend maak te, zei dat West-Duitsland hiermee officieel de voorwaarden aanvaardt, die Brazilië had verbonden aan de uitlevering van Stangl. Stangl, die wordt beschuldigd van moord en medeplichtigheid aan moord op ruim zevenhonderdduizend mensen in de concentratiekampen Treblinka en Sobibor, werd begin dit jaar in Sao Paulo in Brazilië gearresteerd. Wan neer hij wordt uitgeleverd is niet bekend. ADVERTENTIE volop smullen!! ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! AUSTIN President Johnson is gis termiddag voor het eerst grootvader geworden, toen zijn jongste dochter Lu- ci om één minuut voor één, Nederland se tijd, in Austin (Texas) het leven schonk aan een zoon. Pat J. Nugent, met wie Luci Baines Johnson vorig jaar augustus trouwde, maakte zelf de geboorte van zijn zoon bekend in het ziekenhuis, waar de ne gentienjarige moeder 's ochtends vroeg was opgenomen. Met een kistje sigaren bij zich, ver telde de trotse 23-jarige vader dat zijn zoon 53 centimeter lang was en bijna acht pond woog. „Wat een mooie baby heb ik" was de eerste reactie van zijn vrouw toen zij de baby zag, zo vertelde hij glunderend. „Luci maakt het goed". President Johnson vernam het blijde nieuws in Washington terwijl hij zorge lijk voorbereidingen .trof voor een mo gelijke ontmoeting met de Russische premier Kosygin. In een officiële ver klaring liet hij even later weten: „Me vrouw Johnson en ik zijn erg dankbaar dat het goed gaat met de baby en Luci". NEW YORKEen complot tegen het leven van gematigde Amerikaanse leiders in de strijd voor gelijke burger rechten is gisterochtend opgerold toen politiemannen in New York zestien le den van een pro-Chinese extremistische negergroep arresteerden. De leden wer den in alle vroegte uit hun huizen ge haald. Deze bliksemactie van de politie in de New Yorkse wijken Queens, Brooklyn en Manhattan leverde ook een groot aantal revolvers, geweren, bommen en munitie op. De arrestanten, twaalf mannen en een vrouw, zouden plannen hebben be raamd om de directeur van de Nationa le Vereniging ter bevordering van maatschappelijke vooruitgang voor kleurlingen, Roy Wilkins, te vermoor den. Ook andere gematigde strijders voor gelijke burgerrechten zouden op de lijst van de groep hebben gestaan. In maart mislukte een aanslag op het leven van Wilkins door leden van de zelfde groep. Wilkins gaf na de arrestatie als com mentaar dat hij niets van een mogelijk complot afwist en niemand van de ar restanten kende. Dergelijke groepen extremisten maken trouwens maar een klein deel uit van de hele negerbevol king, stelde hij zichzelf gerust. DEN HAAG Het tekort van tweehonderd miljoen dollar op de Indone sische betalingsbalans van dit jaar kan worden gedekt. Dat is het belangrijk ste resultaat van de zogeheten donorlanden-conferentie die gisteren in Scheve- ningen werd afgesloten. Nederland draagt vijftien miljoen dollar bij in het tekort. Dat bedrag drukt nog op de begroting 1967. landse ondernemingen zullen daardoor De Nederlandse regering kan haar belofte gestand doen, omdat er met medewerking van de Nederlandse in vesteringsbank voor overzeese landen en de Herstelbank op deze begroting ruimte voor hulp aan Indonesië is gelaten, zo deelde het ministerie van buitenlandse zaken mee. Van de vijftien miljoen dollar die Nederland beschikbaar stelt zal tien miljoen in de vorm van een gift aan Indonesië worden overgemaakt; de overige vijf miljoen in de vorm van een lening, met een looptijd van 25 jaar en tegen een rente van drie procent. De grootste bijdrage om het tekort te dekken komt niet, zoals werd ver wacht, van de Verenigde Staten, maar van Japan, dat een bedrag van zestig miljoen dollar heeft toegezegd. De Verenigde Staten zouden aanvankelijk voor 65 miljoen dollar hebben gezorgd, maar in Scheveningen is deze som teruggebracht tot 57 miljoen dollar. West-Duitsland zegde 25 miljoen dollar toe, het Verenigd Koninkrijk 1,4 mil joen. Bij elkaar geeft dat een bedrag van 158,4 miljoen dollar. Daarbij komt dan nog de overloop van veertig miljoen dollar van 1966. Met name Frankrijk dat na de Verenigde Staten het land is dat het meeste geld in Indonesië investeert en Australië hebben nog een slag om de arm gehouden. Verwacht wordt dat deze landen binnen zes weken defini tief zullen beslissen. Over de Indonesische betalingsbalans van 1968 zijn in Scheveningen nog geen schattingen gedaan. In november zullen de donorlanden voor de derde keer en dan weer in Nederland bijeenkomen om zich dan met die zaak bezig te houden. De leider van de Indonesische dele gatie, de heer H. A. Pandelaki, was gisteren zeer tevreden over de resulta ten van de conferentie. De delegatie had er tijdens de conferentie op gewe zen dat het voornaamste doel van de politiek van de Indonesische regering is om de economie van het land weer stabiel te maken en de produktiecapa- citeit te herstellen. Tijdige hulp van andere regeringen is daarbij een on misbare factor, zo liet de delegatie weten. Het Internationale Monetaire Fonds bevestigde dat Indonesië op geldelijk gebied de goede kant opgaat. De wilde inflatie waaraan het land de laatste jaren is blootgesteld, wordt merkbaar teruggedrongen. De groep van donor landen achtte het bijzonder belangrijk dan Indonesië streeft naar het in de hand houden van de prijzen. Buiten- NEW YORK (Reuter) De dochter van de Russische premier Alexei Kosy gin, mevrouw Yoedmila Gwisjiana, komt ogen tekort in New York waar zij haar vader vergezelt, die sinds enkele maanden weduwnaar is. In de Metropolitan Opera woonde zij een voorstelling bij van La Gioconda van Ponchielli. Na afloop sprak zij met de zanger Richard Tucker, de zangeres Renata Tebaldi en met Binaldo Giaiotti en Cormell MacNeil. „Ik kreeg de' indruk dat het heel veel leek op een Russische opera", vertelde mevrouw Gwisjiana aan verslaggevers. In de Radio City Music Hall had zij eerder een uitvoering bijgewoond en ook wilde zij nog een museum bezoe ken. New York vond zij interessant, „maar ik heb er nc niet veel van gezien". meer vertrouwen in Djakarta krijgen wat de kans op investeringen aanmer kelijk kan vergroten. De groep juichte de maatregelen toe die de Indonesische regering heeft genomen om meer ruim te te scheppen voor de vrije markt. Bahalve over het financiële hulppro gramma is op de conferentie ook gesproken over uitgebreide program ma's voor technische hulpverlening Minister Udink (ontwikkelingshulp) die de conferentie heeft geleid, deelde gisteren nog mee dat dit jaar 250 Indonesiërs met een beurs in Neder land gaan studeren. Hij sprak ook over plannen voor een herstel van de Indonesische grafische en textielindus trie. kaanse interventie ontketende oorlog in Vietnam de oorlogsgeest in de we reld wakker maakt en het risico van een wereldoorlog in zich houdt. Zij is de oorzaak dat de Chinezen haast ma ken hun bewapening zo hoog moge lijk op te voeren. Via een psycholo gisch en politiek proces heeft zij ook het conflict in het Midden-Oosten ver oorzaakt. Na te hebben gesteld dat Frank rijk zich altijd tegen de oorlog in Viëtnam heeft gekeerd en er altijd voor heeft geijverd, dat Amerika zich uit Viëtnam zou terugtrekken, zegt de Gaulle dat Frankrijk ook stelling heeft genomen tegen de oorlog in het Midden-Oosten. Om deze oorlog te voorkomen, had Frankrijk de Grote Vier bijeen wil len roepen. Het heeft laten weten dat degene die de vijandelijkheden zou openen door Frankrijk in het ongelijk gesteld zou worden, en dat de door strijd verkregen winsten door Frank rijk niet als blijvend erkend zouden worden. Dit alles heeft niet mogen helpen en het feit dat de oorlog is uitgebro ken heeft volgens de Gaulle de we reld nog verder achterop gebracht. „Nu is Frankrijk van mening dat er geen enkele kans bestaat op een vreedzame regeling in de huidige we reldsituatie, tenzij er een nieuw fac tor opdoemt, die zou kunnen en moe ten zijn het einde van de oorlog in Viëtnam door het einde van de Ame rikaanse interventie". Na deze passage, die aan duidelijk heid niets te wensen overlaat, zegt de Gaulle, dat Frankrijk neutraal zal blijven om, als de kans op een vreed zame regeling zich voordoet, deze te kunnen grijpen in het belang van de gehele wereld. BORCULO Gistermiddag is de 45-jarige landbouwer J. W. Meerbeek uit de dijkhoek onder Borculo in zijn weiland verongelukt. Een van zijn paar den schrok, waardoor de man op de prikkeldraadafrastering terecht kwam. Hij werd circa vijf meter over het prikkeldraad meegetrokken. DEN HAAG Gistermiddag is in Oud-Gastel op Rijksweg 17 de 76-jari- ge J. Roels uit Roosendaal, die op zijn fiets onvoorzichtig overstak, aangere den door een tankauto. De man was op slag dood. ADVERTENTIE Denkt U daér eens aan wanneer U Iets wilt aanschaffen óf wanneer U om andere redenen voor een grote uitgave komt te staan en niet direct over contant geld kunt beschikken. U persoonlijk lenen wij dan het benodigde bedrag (van f500,- tot f5.000,-): zónder borg of andere zeker heid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over deze Persoonlijke Lening zal men U gaarne op al onze kantoren (meer dan 370) iedere gewenste inlichting geven.

De Vallei | 1967 | | pagina 9