„HET DOET JE TOCH PIJN" Ben Peeters hoofdtrainer bij Feyenoord Harm Ottenbros zegevierde in vijfde etappe HVV '67 geeft moed niet op Kan de Graafschap nog eerste divisie blijven? in Hailwood bij training al ongenaakbaar Kamperen duurder na nieuwe wet Piet de Wit oppermachtig Tom Okker uitgeschakeld Kieler Woche Ajax toonde begrip Transfernieuws Geen waarnemer in de Tour Bongers geschorst Ér JJ&S Wereld- motocross 1967 Frits Soetekouw wilde zekerheid Aanvoerder Ronde van Zwitserland Engelsen bijven bij de tijd Vo harig Hanteerbaar Nieuwe stemming Voldoende ismi 'Hsu .Wis# Fusieplannen in Noord-Holland bieden perspectieven HELIKOPTER „HIELP" BIJ MEROPERATIE Grote Prijs Amsterdam VRIJDAG 23 JUNI 1967 BROEK IN WATERLAND De hoogst ongelukkige terugspeelbal waar mee de met hartstocht voetballende achterspeler Frits Soetekouw (29) in Praag zijn club Ajax uit het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen verwijderde vormde dé trieste inleiding tot zijn vertrek. Het was zijn laatste veelbesproken en uitvoerig beschreven opzienbarende daad in loondienst van het zeer zakelijk en waarschijnlijk daardoor met groot suc ces bestuurde Amsterdamse elitekorps. De zondag daarna zat Frits Soete kouw, in gezelschap van de inmiddels weer in Ajax I teruggekeerde Tonny Pronk, op de reservebank doodongeluk- kig te zijn. „Wanneer je denkt dat je hebt gefaald", zegt hij. „is dat mis schien niet zo erg. Maar het is ver schrikkelijk wanneer je ernaast staat met het gevoel dat je eigenlijk goed ge noeg hebt. Ik heb me toen onmiddellijk voorgenomen om weg te gaan, hoewel ik met de bestuursleden van Ajax en de jongens altijd uitstekend heb kunnen opschieten. Ik ben vreselijk eerzuchtig en ik voelde er weinig voor om alleen maar zo af en toe eens in het eerste te worden opgesteld. Daar kan ik niet te gen, dat wil ik niet". En dat was vrijwel zeker het nogal onbevredigende slot geweest van Frits Soetekouw, die gedurende lange tijd van zijn driejarige carrière bij de Am sterdamse vereniging zelfs met het aan voerderschap was belast. Ajax wilde hem best houden, want de Amsterdam mers zijn gewend verder te kijken dan de elf spelers waaruit een voetbalploeg bestaat. De aankoop van de Zuidslavi- sche international Vasovic in een pe riode waarin Ajax toch niet om spelers zat te springen onderstreepte nog eens nadrukkelijk het feit dat men er in Am sterdam naar streeft een groep van vijf tien of zestien spelers samen te stellen die min of meer tegen elkaar opwegen. Bijzondere talenten als Cruyff en Kei zer dan even buiten beschouwing gela ten. Al herhaaldelijk hebben de Amster dammers bewezen dat de ploeg nauwe lijks aan kracht inboet, wanneer één van de „vaste" spelers door een bles sure niet kan meedoen. De verbijsteren de overwinning op Liverpool in het HOEWEL het bij allerlei clubs op soms miraculeuze wijze blijft lukken aan geld te komen zijn er toch tekenen die er op wijzen dat het verlagen van premies of de minimumsalarissen wel spelers met groeiende interesse naar de transferl^st doet kjjken. 0 Elin^wijk heeft op diens verzoek aanvooerder Van Tamelen op de lijst gezet vanwege de verlaagde premies. Het heeft zich intussen verzekerd van de diensten van Sjabbe Bouman (19), een verdediger van De Volewijckers. 0 Eugene Lauret van Terneuzen, die de belangstelling van een paar Belgi sche clubs had getrokken, blijft in Nederland. Hij gaat de aanval van NAC versterken. 0 Roda JC, zeker van nog een jaar voetbal in de tweede divisie, heeft van Sittardia schutter Leo van der Linden overgenomen. Verder werden gecon tracteerd doelman Puts (Heer), Reinders (WH), Strüfer en Leuchter (beide Chèvremont). 0 M.V.V. ziet Pierre Rouckens ver trekken naar de Belgische club FC Tienen. 0 Houben en Peys van Haarlem zijn het niet eens met het minimumsalaris dat bij deze club 2.500 gulden bedraagt. Om dezelfde reden weigerden ook Couperus en Koster het aangeboden contract te ondertekenen. Het bestuur van Haarlem gaat niet op de eisen van de spelers in en dus hebben zij gevraagd op de transferlijst gezet te worden. 0 Velox nam twee jeugdspelers on der contract: Wim Haanstra (17) en Kees van der Berg (17). Olympisch stadion kwam zelfs tot stand zonder de veelbejubelde Keizer. Het is voor een trainer ideaal wanneer hij kan terugvallen op reserves die niet zo heel erg veel minder zijn maar het eist van de speler wel dat hij zichzelf weg cijfert en zijn belangen volkomen on dergeschikt maakt aan die van de club. Soms kunnen ze dat niet opbrengen. Zoals de gevoelige Co Prins. Zoals de eerzuchtige Frits Soetekouw. In het moderne voetbal dient het ver stand het gevoel te overheersen en Ajax heeft niet geaarzeld Soetekouw ernaast te zetten zodra dat nodig werd geacht. Frits Soetekouw heeft dat be grepen, maar hij heeft zich ook gerea liseerd dat hij geen genoegen zou kun nen nemen met een plaats op het twee de plan. Geduldig wachtend tot een van zijn collega's uit het eerste misschien geblesseerd of uit vorm zou raken. Ajax heeft daarvoor begrip getoond en heeft Soetekouw uit eigen beweging op de transferlijst gezet, er aldus zorg voor dragend dat hij de vijf procent van de transfersom ontvangt. „Niemand weet hoe ik het me heb aangetrokken", zegt Frits Soetekouw. „Ik heb er nooit iets van laten merken. Bij Ajax heb ik een ontzettend fijne tijd gehad. Vooral de wedstrijden voor de Europa Cup zal ik nooit vergeten. Het is gewoon rot dat ik bij Ajax weg ga, maar ik speel liever bij een wat mindere club voor wat minder geld met de zekerheid dat ik in het eerste sta, dan dat ik bij Ajax maar moet afwach ten, wanneer ik eens een keer mag meespelen. Trouwens, ik vind PSV ook een van de beste clubs in Nederland". Met pijn in het hart keert Frits Soe tekouw Amsterdam de rug toe. Zijn wo ning in Broek in Waterland vertrouwd hij voor twee jaar aan zijn zuster toe, zijn autorijschool aan een een paar in structeurs. In Eindhoven begint hij dan bij PSV opnieuw. Serieus heeft hij nog overwogen een contract te tekenen voor het in de „wilde" Amerikaanse compe titie uitkomende Pittsburgh Phantoms, waarmee hij via oud-Spartaan Theo La- ROTTERDAM Feyenoord heeft Ben Peeters (47) voor het nieuwe seizoen de finitief als hoofdtrainer aangesteld. Hij heeft deze week een eenjarig contract getekend. Al enkele maanden trainde Peeters de eerste elftalspelers. Toen de Oostenrijker Willy Kment per 1 mei naar Noorwegen vertrok werd Peeters voorlopig met de training belast. Daar voor heeft hij zeven jaar de jeugd ge traind. Hij boekte met hen uitstekende resultaten. Manager Guus Brox zei over de defini tieve aanstelling van Peeters: „In deze man stel ik veel vertrouwen. Nadat Kment naar Noorwegen was vertrok ken heeft hij zich hard ingespannen en daarbij goede resultaten geboekt. Ik sta volkomen achter deze beslissing van het bestuur." Overigens zal Ben Peeters niet de al leenzeggenschap krijgen over de opstel ling van het eerste elftal. Manager Brox: „Gerard Kerkum, Peeters en ik gaan elke week het elftal samenstellen. Ben Peeters is bij Feyenoord een ge waardeerde man. Voordat hij, nu zeven jaar geleden door de Rotterdamse ploeg werd aangetrokken, was hij trai ner van de amateurclubs GDA en Quick en van 1956 tot en met 1959 oefenmees- ter van Haarlem. Peeters is bijzonder verheugd dat het bestuur zoveel ver trouwen in hem stelt. Hij voelt zich 'n klein beetje door die 7 jaar, Feyen- oorder. „Daarom beschouw ik dit nu als een promotie. Ik zal trachten het vertrouwen dat Feyenoord in mij stelt niet te beschamen". De Nederlander Huub Zilverberg, die op het ogenblik deelneemt aan de Ronde van Zwitserland, toont hier de warme bescherming op zijn borst tegen de kou op hoge passen. zeroms in contact was gekomen. Zijn vrouw voelde er echter niets voor en toen de Amsterdammer eenmaal over zijn teleurstellende ervaringen bij Ajax heen was liet hij zijn Amerikaanse plannen snel varen. „Achteraf ben ik eigenlijk blij dat ik het niet heb ge daan", geeft hij toe. „Als je nu al die rare berichten zo eens leest. Ik heb de contracten van die jongens gezien, maar wanneer die Amerikanen wilden konden ze je zo op straat zetten". Het werd tenslotte PSV, waarvoor tij dens de receptie van Ajax de basis ge legd werd door de secretaris van PSV, Jan van Gelder. Na de zaterdagmid dagvereniging ADM, De Volewijckers, Heracles en Ajax begint Frits Soete kouw zijn carrière bij PSV. „Ik zal blij zijn wanneer ik eenmaal een paar wedstrijden voor PSV heb ge speeld", bekent hij. „Ik heb gezien hoe Ajax de beker heeft gewonnen. En dan dacht ik bij mezelf: Daar heb ik nou altijd bijgehoord. Als je dan zo zit te kijken dan doet het je toch pijn. Wan neer we drie of vier wedstrijden in de nieuwe competitie hebben gespeeld ben ik dat wel vergeten. Dan ben ik weer blij wanneer PSV drie wedstrijden ach ter elkaar wint". AMSTERDAM De Sportcommissie van de wielerunie wijst geen waarne mer aan voor de Tour de France. Zij zal gebruik maken van de rapporten die de organisatie van de Tour na afloop zendt. Dit zjjn overigens vrij oppervlakkige rapporten. Reden van het besluit: de sportcommissie kon niet tot overeenstemming komen met de Nederlandse kandidaten. BURGDORF Harm Ottenbros heeft de vijfde etappe van de Ronde van Zwitserland gewonnen. Hij won de sprint van een kopgroep van vier renners, van wie Jan Harings tweede werd. Gerben Karstens won de sprint van het peloton dat 14 seconden achterstand had, en eindigde op de vijfde plaats. Ottenbros had voor de 143 kilometer van Emmenbrücke naar Burgdorf 3 uur 38 minuten en 27 seconden nodig. De Italiaan Gianni Motta behield de leiding in het alge meen klassement. De uitslag van de vijfde etappe: 1. Ottenbros 3.38.27 (gem snelheid 39.276 km/u). 2 Harings zt. 3 Blóèklandt (Belg) zt. 4 Zollinger (Zwits) zt. 5 Gerben Karstens op 14 sec. 6 Gode- froot (Belg). 7 Claes (Belg). 8 Van Rijckegem (Belg). 9 Peter Post (Ned). 10 Van Springel (Belg) allen zt. 19 Jan Tummers zt. 34 Cees Haast zt. 44 Nol Kloosterman op 1.00. 46 Huub Zilver berg zt. 47 Huub Harings zt. 55 Jo de Roo op 4.04. AMSTERDAM De amateurwielren ner, Gert Bongers, winnaar van de Ronde van Friesland, is door de Ko ninklijke Nederlandse Wielerunie ge schorst van 16 juni tot 8 augustus wegens het gebruik van stimulerende middelen. HENGELO Ofschoon de leden van Tubantia op 5 juni met 76 tegen 66 stemmen het voorstel verwierpen om onder de naam HVV '67 door te gaan in het betaalde voetbal, is het niet uit gesloten, dat er in het nieuwe seizoen toch semi-prof-voetbal in Hengelo ge speeld zal worden. Na afloop van een vergadering in ho tel Deters hebben de initiatiefnemers van HVV '67 in een door 89 leden ge signeerde brief het bestuur van Tuban tia opgedragen voor 28 juni een nieu we vergadering uit te schrijven, daar zij van mening zijn, dat de stemming van 5 juni ongeldig is. Het bestuur van de Hengelose tweede-divisieclub heeft inmiddels reeds toegezegd op korte termijn een nieuwe vergadering te be leggen. In dezelfde brief eisen de oprichters van HVV'67 van het bestuur van Tubantia dat zo spoedig mogelijk bij de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond een verzoek wordt ingediend om de aanvraag tot terugkeer naar de amateurs niet in behandeling te nemen doch aan te houden tot na de nieuwe vergadering. De 89 leden eisen verder een nieuwe stemming ten aanzien van de toekomst van Tubantia. De heer L. Wiering, die de vergade ring presideerde, was van mening, dat er bewust of onbewust een spelletje is gespeeld met de goedgelovigheid van de leden. „Vele leden zijn door een onjuiste explicatie van voorzitter A. J. Wevers op een dwaalspoor gebracht. Zij hebben niet geweten waarover zij stemden. Daarnaast mochten de con tractspelers, dit in tegenstelling tot de reglementen, aan de stemmingè deel nemen. Ook hebben op deze vergade ring niet-leden en jeugdleden him stem uitgebracht. Er werden 148 stem men geteld, terwijl slechts 138 namen op de presentielijst voorkwamen", al dus de heer Wiering. De heer Wiering deelde voorts mee dat HW '67 momenteel beschikt over een werkkapitaal van 60.000 gulden, hetgeen hij voldoende achtte om het betaalde voetbal voor Hengelo te be houden. Dat de heer R. Sloot, onbezol digd manager en bestuurslid van Tu bantia, deze mening niet deelde, liet hij duidelijk blijken. Na de vijfde etappe luidt het alge meen klassement: 1 Motta (It) 22.56.51. 2 Maurer (Zwits) 23.03.14. 3 Santamaria (Sp) 23.04.41. 4 Junkermann (Did) 23.06.24; 5. Fezzardi (It.) 23.06.51; 6. Errandonea (Sp) 23.07.02. 7 Post 23.08.55. 8 Rodriguez (Sp) 23.08.56. 9 Van Rijckegem (Belg) 23.09.10. 10. Delia Torre (It) 23.09.20. 12 Tummers (Ned) 23.12.57. 15 Karstens (Ned) 23.20.02. 32 Haast (Ned.) 23.29.10; 37. Huub Harings (Ned) 23.31.28. 43 Ottenbros (Ned) 23.35.01. 45 Jan Harings (Ned) 23.37.00. Harm Ottenbros gaat hier juichend als eerste over de finish ADVERTENTIE If 5 UMIT60 PöTSTUl SOW sr. DfSTtttÊPY ÖJBUN door velen ontdekt In hun Irish Coffee! IMPORT: SCHAEFERS W0RDEMANN N.V., AMSTERDAM DOETINCHEM Dank zij het feit, be? en dat wee^ b« he} betaalde voet- bal nu eenmaal zwaarder dan in de dat de eerste divisieclubs Alkmaar en FC Zaanstreek besprekingen voeren over een fusie, welke nog slechts af hangt van 'n akkoord over de financiële regeling der schulden van de Zaanse club is er onverwachts een mogelijkheid ontstaan, dat De Graafschap voor de eerste divisie behouden blijft. Die mogelijkheid is zeer klein, meent de algefmeen voorzitter van de Doetin- chemse semi-profclub, de heer H. Heil bron, die we terstond na het bekend worden der fusieplannen van de bei de Noordhollandse clubs naar zyn me ning vroegen. De heer Heilbron ver klaarde, dat het Graafschapbestuur in deze reeds de nodige stappen heeft ge daan, doch de kans op behoud van het eerste klasseschap maar heel klein acht. Vermoedelijk grondt hij deze wat pes simistische mening op het feit, dat de K.N.V.B. de fusie als een ongezochte ge legenheid om het grote aantal clubs, dat in de eerste divisie uitkomt, te mi- niseren. Daar staat echter tegenover, dat een onevën aantal clubs in een af deling gelijk opgaan altjjd zal beletten. Elke zondag zal een club vrijaf heb- LICHTENVOORDE Nog slechts een 10-tal dagen resten de organisatoren van de Wereldmotocross Lichtenvoorde om de vele voorbereidingen tijdig gereed te hebben. Dagelijks nog melden zich ge gadigden uit binnen- en buitenland voor de Lichtenvoordse cross, die reeds over de 100 deelnemers telt en waarvoor de inschrijving officiëel reeds is gesloten. De veiligheid staat als telkenjare ook zondag 2 juli weer centraal in de bjjna gigantische organisatie van de Wereld motocross. E.H.B.O.'ers en artsen om zomen weer de witte markering van het circuit om waar nodig, hulp te bieden. Hun goede organisatie en zorg onder vonden vorige jaar bij uitzondering de Tsjechische en Oost-Duitse ploeg uit wier midden o.a. wereldkampioen 1966, Paul Friedrich gewond raakte. Dat diens been breuk geen ernstige gevolgen meebracht toonde de knappe strateeg dit voorjaar door in de Italiaanse Grand Prix de le plaats te grijpen en door in Zweden te midden van dlle kopstukken daar de 4e plaats in het klassement te bezetten. Ter beveiliging van de duizenden bezoek(st)ers, welke de races weer ge fascineerd zullen volgen zal het Lichten voordse politiecorps tot een sterkte van 80 man-schappen zjjn opgevoerd. Radio- en televisie zullen in verschillen de uitzendingen aandacht besteden aan de Wereldmotocross 1967. Flitsen in het programma „Langs de Ljjn" betekenen voor de transistorbezit(s)ter op het cir cuit een aardige attractie, terwjjl de N.T.S. 's avonds in haar sportuitzending „Lichtenvoorde" brengt met beelden van renners én bezoek (st)ers! amateursector. Hoe het ook zij, zodr~ de fusie tussen Alkmaar en FC Zaanstreek een feit zal zjjn, zal de KNVB beslissen moe ten of ze met 19 of 20 clubs de compe titie in zal gaan. In het laatste geval zal de degradatie van De Graafschap ongetwijfeld worden opgeheven. En dat zou het Graafschap-bestuur weer voor geheel nieuwe problemen plaatsen. Een snelle beslissing mag dan ook ongetwij feld in deze zaak verwacht worden, want anders wordt het wel heel kort dag voor Doetinchem om tijdig gereed te zijn voor de start van de competi tie 1967/68. ASSEN Wie Asser TT zegt, zegt Hailwood. Daarover bestaat na twee traningsdagen voor de Grote Prijs van Nederland nauwelijks verschil van me ning Voordat de eerste meter van de TT verreden is, heeft de Londense mil- jonairszoon er zijn stempel al op ge drukt. Toen de tijd waarnemers na een half etmaal nauwkeurige arbeid einde lijk de klokken konden opbergen, bleek Hailwood de snelste in alle drie klas sen waarin hij uitkomt. Zelfs bij de halve liters, waar Giacomo Agostinide vorige dag Augusta de ereplaats op de trainingsranglijst had bezorgd, was de zescilinder Honda van Hailwood onge naakbaar. Zowel bij de kwartliters als in de 350 cc klasse bleef de Brit, ze venvoudig wereldkampioen, onder de recordtijden die in het verleden op het circuit van Drenthe werden bereikt. Hailwood, dit seizoen weinig gelukkig in de eerste wedstrijden, is momenteel voortreffelijk in vorm. Vorige week boekte hij voor het tweede achtereen volgende jaar een drievoudige zege in de T op het eiland Man. Het 28 jaar oude record van Stanley Woods tien overwinningen in de Britse Tourist Tro phy was verbrijzeld, aangezien de topman an Honda zijn totaal op twaalf bracht. De ranglijsten van de trainingsritten zien er als volgt uit: 50 cc: 1. Katayama (Japan) met Suzuki 3.37.9 (127.2 km/uur); 2. An- scheidt (W.Dld) met Suzuki 3.41.1; 3. Graham (Eng) met Suzuki 3.44.4; 4. De Vries (Ned) met Kreidler 3.58.7. 125 cc: 1. Ph Read (GB) met Yamaha 3.18.4 (139.8 km/uur); 2. Bill Ivy (GB) met Yamaha 3.19.1; 3. Katayama (Jap) met Suzuki 3.20.1; 4. Graham (GB) met Suzuki 3.24.7; 6. Van Dongen (Ned) met Honda 3.44.2. LONDEN De Britse regering heeft beslist dat Engeland voortaan dezelfde tijd zal hebben als West-Europa. Tot nu toe had Engeland in de winter Greenwichtijd. In de zomer heerste er zomertijd: de tijd van de meridiaan van Greenwich plus één uur. Dat is ook de tijd van West-Europa en die tijd zal Engeland voortaan zomer en winter hebben. BRUSSEL Een niertransplantatie in de universitaire kliniek in Leuven in België is geslaagd dank zij de hulp van een helikopter. De nier was afkomstig van een patiënt in het universitaire cen trum in Gent en moest in drie kwartier bij de patiënt in Leuven worden ge bracht. Het hefschroefvliegtuig bracht het orgaan binnen een half uur over. O 0 ADO heeft tijdens zijn Amerikaanse tournee met 6—1 van het Ierse Glen- toran gewonnen in San Francisco. 0 Kurt Axelsson, speler van het Zweed se voetbalelftal heeft een contract voor drie jaar getekend met FC Brugge. Brugge betaalde ongeveer 130.000 gul den. 0 Het Nederlandse golf team is in de kwalificatieronde voor het Europese kampioenschap amateurs in Turijn als elfde geëindigd. ADVERTENTIE 100% genot DEN HAAG „Als het wetsontwerp over de hygiëne op kampeerplaatsen wordt ingevoerd, zullen de kampgelden omhoog moeten. De voorzieningen, die krachtens de nieuwe wet moeten worden aangebracht, eisen van de eigena ren van de kampeerterreinen forse bedragen". Dit zei dezer dagen de heer Paalman, de voorzitter van de organisatie van kamp- en vakantiebestedings- bedrijven (Orkava), in een openbaar gehoor voor de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, die het wetsontwerp bestudeert. Er zal, aldus de heer Paalman, ze ker een aantal van de vierhonderd bij deze organisatie aangesloten leden in de knel komen. De secretaris van de Orkava, de heer Offringa, noemde 't wetsontwerp veel te perfectionistisch. Hij zag liever dat er een algemene landelijke regeling voor de inrichting van kampeerterreinen zou komen. In het wetsontwerp behouden de ge meenten de bevoegdheid om aanvullen de bepalingen op te leggen, waardoor er volgens hem ongelijkheid in de be handeling voor de bedrijven ontstaat. Over de legesgelden, die de gemeen ten vragen, kon de heer Paalman al leen maar „schandelijk" zeggen. Een bakker en een slager betalen toch ook geen leges en waarom moeten kam- peerbedrijven hier bedragen voor op- zijleggen, die jaarlijks in de duizenden guldens kunnen lopen? De heer Paalman vond dat de door de Raad van Europa voorgeschreven bepalingen over de hygiëne soms erg ver gaan. Er wordt bijvoorbeeld voor geschreven dat er op honderd mensen drie douches moeten zijn. Dat is mis schien voor zuidelijke landen juist, ech ter in Nederland wordt bijzonder wei nig gedouched, zeker als ervoor moet worden betaald, meende hij. In tegenstelling tot de Orkava meent de Nederlandse Kampeerraad, een in stelling die veel organisaties op het ge bied van kamperen overkoepelt, dat het nieuwe wetsontwerp helemaal geen ho gere kampgelden hoeft te veroorza ken. In het ontwerp zijn voorzieningen neergelegd, die al twintig jaar van kracht zijn, meent de raad. Een ander meningsverschil tussen de twee instanties gaat over de manier waarop de tarieven worden berekend. Het vorig jaar is het er nogal eens fel aan toegegaan tussen de twee or ganisaties (hoewel de Orkava ook deel uitmaakt van de Kampeerraad). De beheerders van de kampeerterreinen haalden een streep door de traditione le rekening, die tot dan „per nacht" gold. De man, die nu met zijn tentje aan de poort komt, moet „per dag" betalen. „Gewoon, omdat we een duidelijk leesbaar en goed hanteerbaar tarief wilden hebben", aldus de Orkava. De etmaaltarieven vervielen daarmee ook. Gelukkig maar, zeggen de kampbe heerders, want meer dan eens kwam het voor dat kampeerders niet al tijd van die lieve mensen zaterdag middag hun tent kwamen opzetten, maar pas in de avond zich kwamen aanmelden. De volgende morgen re kenden zij al vroeg af, maar bleven wel vrolijk nog de hele dag staan. Zo hadden zij maar een nacht te betalen. Nadeel van de nieuwe maatregel is, erkent ook de Orkava, dat de trek kers de dupe zijn. Wanneer zij om 4 uur 's middags aankomen en de vol gende dag doorgaan, moeten zij voor twee dagen hun verblijf vergoeden. Maar hun aantal is te verwaarlozen. De meesten zijn „zittenblijvers", al dus de Orkava. Zeker zeventig procent van de vier honderd leden van de Orkava heeft het advies om per dag te berekenen, op gevolgd. 250 cc: 1. Hailwood (GB) met Honda 3.09.6 (146.4 km/uur); 2. Brians (GB) met Honda 3.14.9; 3. Read (GB) met Yamaha 3.15.4; 4. Ivy (GB) met Yama ha 3.17.1; 10. Van Rijswijk (Ned) met Bultaco 3.36.6. 350 cc: 1. Hailwood (GB) met Honda 3.11.0 (145.2 km/uur); 2. Agostini (It) met MV 3.15.8; 3. Pasolini (It) met Benelli 3.18.8; 4. Rosner (W.Dld) met MZ 3.26.7; 13. Louwes (Ned) met Norton 3.34.6. 500 cc: 1. Hailwood (GB) met Honda 3.07.4 (147.8 km/uur); 2. Agostini (It) met MV 3.08.5; 3. Pasolini (It) met Benelli 3.15.5; 4. Williams (GB) met Matchless 3.22.0; 12. Oosterhuis (Ned.) met Norton 3.32.6. Zijspanklasse: 1. Fath/Kalauch (W.Dld) met URS 3.33.9 (129.6 km/uur); 2. Auerbacher/Dein (W.Dld) met BMW 3.35.7; 3. Enders/Engelhardt (W.Dld) met BMW 3.36.7. AMSTERDAM Met groot vertoon van macht heeft wereldkampioen Piet de Wit achter gangmaker Koch de gro te prijs van Amsterdam voor amateur stayers gewonnen. Gestart in laatste positie met driekwart baan achterstand op Helsloot stevende hij in tien ronden langs vier tegenstanders. In een enorm hoog tempo, hoog in de baan, vloog hij tenslotte ook over de zich dapper ver werende Helsloot. Nog vond De Wit het niet genoeg. Enkele ronden voor het einde van de dertig kilometer bezorgde hij Helsloot een ronde achterstand. In een ploegenachtervolging versloeg een Russische ploeg de Nederlandse met 0,16 seconde verschil. Een verkeer de aflossing van Van Minne in de laat ste bocht kostte de Nederlanders de zege. De Grote Prijs voor amateurs op de sprint reden Marelon en Trentin zich makkelijk in de finale. Daarbij kwam de Rus Phokadze. Die slaagde er in de finale in zich tussen twee Fransen in te dringen en tweede te worden achter Moreion, maar voor Trentin. Van de Nederlanders brachten Koopman en Jansen het tot een tweede plaats in de halve finale. De Zuidafrikaanse zwemster Ann Fairlie heeft zich teruggetrokken uit de ploeg die een trip door Europa gaat maken en op 1 en 2 juli in Utrecht zwemt. LONDEN (ANP) Tom Okker is tijdens de tenniskampioenschappen van Londen op Queens Club uitgeschakeld in het herenenkelspel. Okker, die woensdag van Emerson won, moest in de kwartfinales met 911 36 het hoofd buigen voor de Engelsman Roger Taylor, die eerder de Zuidafrikaan Cliff Drysdale had geëlimineerd. Tay lor beschikte over een betere service en zijn volleys hadden juist iets meer accuratesse mee gekregen dan die van de Nederlander. Okker speelde zo nu en dan wat nonchalant. De partij duurde een uur en een kwartier. De grote strijd tussen de Australiërs Tony Roche en John Newcombe ein digde na 52 games in het voordeel van Newcombe: 1210 911 64. De uitslagen van de kwartfinales: Herenenkelspel: Davidson (Austr) Barnes (Braz) 62 36 61, Taylor (Eng) Okker (Ned) 11—9 6—3, Newcombe (Austr.) Roche (Austr.) 1210 911 64, Cooper (Austr) Metrevelli (Rusl) 6—3 7—5. Damesenkelspel: Kerry Melville (Austr) Frangoise Duerr (Frankr) 61 61, Judy Tegart (Austr) Carol Graebner (Amerika) 61 63, Anette van Zijl (Zuid-Afrika) Helen Gourlay (Austr.) 16 63 62, Nancy Richey (Am) Lesley Turner (Austr) KIEL Met een fraaie tweede plaats in het Finnjollenveld besloot Han van Eist zijn optreden in de Kieler Woche. De Utrechtenaar moest namelijk onmiddellijk na de wedstrijd naar Holland terug om een huwelijk van een zyner familieleden by te wonen. Van Eist had een nieuwe mast, bestemd voor licht weer geprobeerd ondanks het feit dat het windkracht vijf was. De combinatie bleek een succes: Van Eist liep aan de wind harder dan alle anderen. Ook harder dan Kuhweide, de Duitse Olympische kampioen. De Olympische kampioen had in het begin echter voldoende voorsprong ge nomen en behaalde zijn vijfde zege daarbij de vervallen wedstrijd van dinsdag meegerekend. Boudewijn Binkhorst was bij de Finnen 25ste. Ongeslagen is nog steeds Wim Gul- demond in de 12 m2 Sharpies. Ook op de vijfde dag behaalde hij een fraaie zege. In grootse stijl zeilde Gulde- mond al spoedig na de start voor het veld weg. Op de tweede plaats eindig den de Nederlanders Kuin en Van Veen. Wederom dus een groot Neder lands overwicht. ZWEDEN Bij de Draken toonden de Zweden opnieuw dat zij in de hoge golfslag een betere techniek hebben. Op het ruime rak zette Sunderlin in tweede positie onmiddellijk zijn spinnaker en liep onbedreigd naar de eerste plaats, die hij niet meer afstond. Aas Visser kwam als vijftiende om het merkteken, maar wist op de ruime rakken naar voren te komen en op de elfde plaats te eindigen. De andere Nederlandse Drakenzeilers bevonden zich in het middenveld. OPGEVEN Ver voor het F.D.-veld uitvarend met een enorme voorsprong kreeg de Nieuwzeelander Helmar Pedersen, Olympisch kampioen 1964, moeilijkhe den met zijn mast, die hem noopten tot opgeven. De Bremer Behrend Beilken kreeg toen de overwinning op een presenteerblad aangeboden. W. Rappel (Did.) werd tweede en Christiaan Maes (België) derde. De gebroeders Bellinga uit Almelo lagen aanvankelijk uitge sproken slecht maar wisten energiek zeilend vele plaatsen op te halen, zodat ze uiteindelijk als tiende eindigden. Be'lken bleef leiden in het klassement.

De Vallei | 1967 | | pagina 11