de appels bloeien Nato taptoe: bont muziekfestijn Tta i «It •*iy Optreden van het Marechausseekoor was groot succes Regionale omroepen in één programma EVISIEPRÖGRflMMA'J LUSTELOOS Omzet Bols gestegen in *66 i I i i i I i i i VANAVOND MORGEN Strop van f 1 min. voor V.N.U. WISSELMARKT Pagina 2 VRIJDAG 23 JUNI 1967 f0t7Z t - - ;.jf iMM, x t-ir,'V i '\ï- h m. V. PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart NABEURS HITS DERIS ISSETS HIEUW KAPITAAL „Nu maar niet, Coen", zei tante Lientje; want het verschil tussen de boze oude dame, die ze meende te kennen, en de Lange, was te groot. Ja, die Lange! Dat wij het nog niet over hem gehad hebben! Hij was een jongen van zeven, toen vijfjarige Coen kennis met hem aan knoopte, tussen de latten van een moestuin-hek door. Daar zat Coen op zijn hurken, en zag de Lange opda gen: een mager, brutaal schooiertje met anderhalve klomp. Hij had kort geknipt donker haar, en kleine, zwar te ogen onder keurend opgetrokken wenkbrauwen. Toen zijn rusteloze blik het blonde kinderhoofd tussen de latten ontdek te, bleef hij staan met een air, alsof hij het plukken wou. Ze keken elkaar zwijgend aan. Die ren kunnen dat ook. Volwassen men sen zijn er te beschaafd voor; die hebben een leugen nodig om een brug te, slaan, elkanders hart verre voor bij. „Kun je me niet eens aan het la chen maken, jongen?" informeerde Coen, daar hij behoefte hieraan scheen te gevoelen. „Jewel, hoor!" zei de Lange prompt. Coen wrong zich met het bovenlijf tussen voorgenoemde latten door, en de Lange ging naar een kalf, dat liep te grazen in de weide, grenzend aan de adellijke moestuin. Hij pakte het kalf voorzichtig bij een oor, en fluis terde het iets in, waarna het kalf, doorkauwende, met een dom gezicht bleef luisteren. Coen, in afwachting, keek ernstig toe. Dan zei de Lange tegen het kalf: „Zeg da' mar effe an je moe, hoor!" en gaf tot afscheid zo'n schreeuw in het oor van 't kalf, dat het met de staart in de lucht weggaloppeerde, Hierom moest Coen nu zo ontzet tend lachen, dat hij half stikte, en zich nfet los kon maken van de lat ten, waar hij tussen zat. Dat was het begin van een grote, diepe vriendschap. Waren het de ui tersten, die elkaar raakten? Coen stond niet stil bij geleden eenzaam heid. De hemel g—.^or hem open, vol krakende, onbekende scheldwoor den en ruwe waarheden. Maar hij kon het verdragen, omdat onder al het lawaai de steenharde trouw van de Lange rustte. De Lange van zijn kant, loosde zijn opschepperij en verzadigde zich tege lijkertijd aan Coen's nadenkend ver trouwen. Het bleef lange tijd een band, waarvan het Huis niets wist behalve tante Lientje dan, en die scheen zulke dingen onder de deftige hoogte van geschilderde plafonds glad vergeten te zijn. De Lange z'n hang naar geheimzinnigheid en Coens scherp kinderlijk besef van wat getolereerd zou worden en wat niet, deed hen beiden alle publiciteit uit de weg gaan. Het werd een heerlijke zomer en een verrukkelijk najaar, naast de Lange, die overal wegen wist, die op de meest onnaspeurlijke manier toch weer in het park uitmondden. Daar buiten, altijd langs een doorgang die op afdoende manier de verbodenheid onderstreept door losse splinters van een lat of roestige punten van oud prikkeldraad, openden zich to verwerelden voor Coen. Hij fluisterde en sloop, hij kroop op handen en voe ten, hij hield zijn adem in en leerde een sein geven door één trillingloze hoge schreeuw te geven, die niets adellijks, zelfs niets menselijks ver raadde. Dan kwam de Lange. Feuilleton Van Ommen dond. juni Altijd; dat stond voor Coen vast. Als hijzelf in de verte die schreeuw hoorde, kreeg hij haast het hinder de niet, of hij in 't bad zat, of voor tafel bidden moest (want neef Ba rend was kerks; anders vergaten de tantes het héél vaak). Dan zei hij: „O, ik heb mijn zakdoek in de boomgaard vergeten..." Want zak doeken waren iets, waar de tantes zuinig op waren. De Lange had hem geleerd, dat hij het sein alleen mocht gebruiken, als het echt nodig was. Daarom kwam niemand erachter. De wereld buiten „Wynendael" was vol salamanders en spinnen en sprinkhanen. Wraakzuchtige boeren en tovenaars werden daar gelijk ge steld, kwoaje Griet, die de Lange met 'n stok had willen raken, was synoniem met alle toverheksen uit vroeger gehoorde sprookjes. Ja, de Lange was ook een zeer dankbaar gehoor voor Coen's reper toire. Hij lag in het gras en bekeek de wereld met glimmende spot-ogen; maar hij was toch bar onrustig, als Hans en Grietje in de buurt van dat verrukkelijke huisje kwamen. En Coen's eigen verhalen sleepten hem zo mee, dat hij Coen eenmaal een klap gaf, omdat een pikzwarte man een vogel stal en 'm in z'n zak stak om 'm thuis in een hok op te bergen. Coen was gestremd in zijn verhaal en zag de Lange verschrokken aan. Die voelde zich ook niet op zijn ge mak, maar voordat ze iets hadden kunnen zeggen, wiekte er een mus vlak bij hun voeten neer. De jonge tjes voelden allebei, dat dit de vogel was. „Hoe kwam 'ie vrij?" informeerde de Lange zakelijk. En dat opende Coen's fantasie op nieuw- Zijn wereld was te zachtaar dig om werkelijk leed over een vo gel te kunnen brengen, ^lle broer tjes en zusjes, en de vader en moe der en alle vriendjes gingen de vogel zoeken, ze vonden de dief en pikten hem in z'n handen en in zijn voor hoofd en in zijn nek „Niet in z'n oge?" vroeg de Lange praktisch. Het schokte Coen ver schrikkelijk. „Dat zou toch pijn gedaan heb ben!" zei hij verwijtend. „Mar liet 'ie 't beessie vrij?" drus- te het auditorium. De dief was geweldig bang gewor den! Zijn huis vol mussen of vo gelsVloamse goaie", begreep de Lange, met zin voor dramatiek. De dief schreeuwde om zijn moeder! En toen piepte het gevangen vogeltje uit zijn hok, en alle vogels vlogen daar heen en pikten het hok kapot, en vlo gen met de verloste onschuld weg. „En de dief?" De Lange moest méér hebben. Werd de dief een goed mens, of stierf 'ie de hongerdood, 5 toen die vogel weg was? „Hij bleef alléén", zei Coen. Datjj leek de Lange niet erg. Maar hij was ook nog nooit alleen gebleven. De dames van 't Huis noemden de Lange nooit anders dan de „tuntels". 5 Dit woord leek zo voldoende op „tan- 5 tes", dat het Coen niet stoorde. Hij S begreep de minachtende muziek erin, s en vond dat eigenlijk wel verdiend s ook, al at hij hun brood. „Maar tan- te Lientje is géén tuntel", zei hij. 5 „Nou, 'n halve dan", gaf de Lange 5 toe. Minder kon hij niet. Eigenlijk vond Coen alleen tan- s te Chrisje een tuntel. Tante Agne- s ta was volgens hem een spar. Achter 5 in een verwilderd gedeelte van het 5 park stond een boom, die sprekend 5 op Agneta leek. (Wordt vervolgd) 5 V-S.V f' ÏS a 4 ft* A lp ju J V 11./ (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Op het anders zo bedrijvige marktplein voor het statige pro vinciehuis waarop gewoonlijk slechts de Nederlandse en de Gelderse vlag plegen te wapperen heerste donderdagavond, de eerste avond van de tot een traditie geworden NATO-taptoe, omstreeks negen uur ondanks de aanwezigheid van vele duizenden mensen, even een doodse stilte voordat de stem van kapitein Van der Putten van de Legervoorlichtingsdienst het eerste nummer van het kleurrijke festijn aankondigde, de opmars der vlaggen van de 15 NATO-lan- den. Daarna werden de NATO-mars en de NATO-hymne gespeeld, waarmee dan de tiende NATO-taptoe, die van Arnhem weer voor vele dagen een inter nationale stad maakt, begon. 3537. Hoewel een nauwkeurig onderzoek in het Tar- mac-laboratorium had uitgewezen, dat de straling van het geheimzinnige voorwerp absoluut onschadelijk was, beschouwden de astronauten het nog altijd met de grootste achterdocht. Voorzichtig opende piloot Storm de gehavende bus en meteen baadde de stuurcabine in een stralende glans, die de gewone verlichting te niet deed en de mannen het hoofd deed afwenden. Doch het was niet alleen licht, dat nu uit de cilinder naar buiten stroomde. Er scheen tevens een nauwelijks hoor bare muzikale toon van de „halter" voort te komen, die een zekere spanning in het vertrek bracht. Een ge- 1 voel van verwachtingArend schudde het hoofd, als of hij moeite had zijn gedachten bijeen te houden. Re soluut greep hij het voorwerp beet en tilde het uit de container, hoewel zijn tweede impuls was, het vreemde ding ver van zich af te werpenHet leek veeleer alsof de halter hém nu vasthield, in plaats van anders om. Hij lachte, doch het klonk niet oprecht. „Wat moe ten we nu met dit gekke apparaat beginnen? Waar om Briggs het heeft meegenomen, is mij een raadsel en waar 6et terugbezorgd moet worden, lijkt me een nog veel groter probleem!" mompelde hij. 3. Enkele uren later rijden drie ruiters in rustige draf over de weg die langs het meer van Mien-yuan loopt. De rode gloed van de dageraad schijnt op hun bruine jacht gewaden en zwarte kappen, en een koel ochtendbriesje doet het water van het meer vriendelijk rimpelen. De ruiters zijn Rechter Tie, zijn trouwe helper Tsjiao en de apotheker Kai, die terugkeren van de eendenjacht. De apotheker die een groot jager is, had de Rechter en Tsjiao uitgenodigd om hem eens te vergezellen, maar on danks zijn grote ervaring keren ze met lege handen naar huis terug. Rechter Tie heeft zich er niet door uit het veld laten slaan en zegt opgewekt tot de apotheker, die naast hem rijdt: „Onze jachtpartij heeft me in elk geval een manier geleerd om misdadigers te vangen. Stel dat de dader van een misdrijf onbekend is, dan zet je ergens een lokvogel uit, je houdt je verborgen met je net, en zodra het wild zich laat zien, klap je het dicht." Tsjiao Tai echter kan zijn teleurstelling over de mislukte jacht niet goed verkroppen. „Twee uur lang hebben we met onze netten door het riet gezwaaid, en we hebben niks dan waterplanten gevangen", bromt hij. Het drietal pas seert twee boeren, die in de gebaarde ruiter Rechter Tie hebben herkend en eerbiedig langs de kant van de weg zijn neergeknield. Ze naderen nu het bos dat grenst aan de stad Mien-yuan. Terwijl in het licht van de schijn werpers, dit jaar door personeel van de Luchtmacht bediend, de vlaggen van de deelnemende landen op het provin ciehuis werden gehesen, marcheerde de USA Marching Band o.l.v. captain Clark het marktplein op. Die gaf een bij het publiek zeer in de smaak vallen de show weg met vaak geestige inter mezzo's. Een potpourri van Amerikaan se volksliederen besloot het optreden van dit eerste korps. Opvallend correct was het optreden van de Deense band en drumband van het Falsterske Fodregiment, gestoken in kaki-kleurige uniformen met geel groene helmen en de band van het Danske Livregiment uit Kopenhagen, het geheel onder leiding van kapel meester V. Hansen. Zij speelden o.a. een Deense Taptoe, een bataljonsmars en 'éen mars ter ere van konihg Frede- rik de Negende gecomponeerd. Een bij zonder correct en zuiver spelend en semble. De Italianen hadden weer eens de Bersaglieri, die al meermalen in Arn hem het publiek met hun in looppas ge speelde muziek en hun met haneveren bedekte mutsen in extase hadden ge bracht, bestuurd. Het werd een geslaagd optreden. Een der hoogtepunten van het muzi kale festijn was het optreden van het muziekkorps van het zesde Duitse le ger uit Hamburg dat feilloos speelde en een bijzonder fraai getoonzette Fehr- belliner Reitermars weggaf. Onder de andere, zeer muzikaal gespeelde wer ken viel voorts de Regimentsmars van Steinbeck op. Een hartelijk applaus vertolkte de waardering van het pu bliek. Kostelijk was het optreden van het fanfarekorps der genie onder kapel meester v. Dijck die in de klederdracht van voor de oorlog per fiets musiceer de. Zij trad op als voormalig regiment wielrijders en trok op het duister ge- Voor het eerst sinds twintig jaar zul len de Regionale Omroep Noord en Oost en de Regionale Omroep Zuid via de regionale zenders tegelijkertijd een gezamenlijk programma uitzenden. Dit gebeurt vrijdagavond 23 juni a-s. van 19.00 tot 20.00 uur. Onder het motto „Gewesten in Nood" znllon in dit scha kelprogramma van RONO en ROZ pro minente figuren uit de provincies Fries land, Groningen, Drente, Overijssel, Gelderland en Limburg elkaar ontmoe ten in een gesprek over eigen en ge meenschappelijke problemen van deze gewesten. Dit eerste regionale ontmoetingspro gramma wordt ingeleid door de minis ter van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, na een voorwoord van mr. dr. K. van D(jk, voorzitter van de RONO- Adviesraad. Aan het forum wordt deelgenomen door leden van gedeputeerde staten, le den van provinciale staten, leden van de Eerste Kamer, van de Tweede Ka mer en van het Europese parlement, alsmede door de burgemeesters van Coevorden, Enschede, Winterswijk en Heerlen. Voorzitter is de burgemeester van Groningen, de heer J. H. A. Ber ger. Prodüktie en regie: Tonny van der Veen. maakte plein reeds bij het eerste optre den veel belangstelling. Uit Engeland was er de Band and Corps of Drums of the First or Grena dier Guards die verschillende nummers zoals de Posthoorngalop, waarbij het koper fraai tot uiting kwam, ten beste gaf. Indrukwekkend was de zang van 't mannenkoor Koninklijke. Marechaus see uit Apeldoorn o.l.v. Gerard Tiemes- sen, een optreden dat voor de eerste keer tijdens de taptoe plaats vond. Ver der dan nog het optreden van de kapel van de Koninklijke Luchtmacht o.l.v. majoor H. F. W. van Diepenbeek die zoals gebruikelijk veel moderne muziek ten gehore bracht. Een mooi kleur- en klankspel bood het optreden van het tamboerkorps van de Garde Grenadiers, het jachthoorn korps van de Jagers, 't tamboerskorps van de Garde Fuseliers, eenzelfde korps van de Koninklijke Marechaussee (ook ieder jaar van de partij) en het tam boerkorps van de Luchtmacht, die ge zamenlijk musiceerden. De finale was weer een fraai spel van kleur en licht waaraan alle korpsen vol tallig medewerkten onder leiding van majoor Van Diepenbeek. De eerste taptoe-avond verliep vrij wel zonder incidenten. Er viel een ou de dame flauw die per ambulance weg gebracht werd en een der muziekanten kreeg het ook te kwaad. Het publiek bleek erg verstoord door het optreden der fotografen, die vaak de muzikanten letterlijk voor de voeten liepen en aan het festijn van kleur en klank meer af breuk deden door hun storende aanwe zigheid dan strikt noodzakelijk was. Na herhaalde malen door het publiek te zijn uitgejouwd matigden de persfoto grafen hun activiteiten, die op deze eerste avond wel wat te veel roet in 't Taptoe-eten gooiden. MHBOT HILVERSUM I. 18.00 Met band en plaat voor u pa raat: gevarieerd platenprogramma. 18.55 Op het woord af, praatje. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 RVU: De romanschrijfster Rose Cro- non en Maria Rosseels, door Bernard Kemp. NRU: 20.00 Oude muziek (gr). 20.15 Stereo: Holland Festival 1967: Radiophilharm. orkest en Klein Om roep Vrouwenkoor: mod. muz. 21.05 Grenspost: informaties voor en over vakantiegangers. 22.05 Parlementair weekoverzicht. 22.25 Humanistisch Ver bond. Kort commentaar, onder redac tie van en uigesproken door Th. Polet. 22.30 Nws. 22.40 Volksmuz. 23.00 Ka- merork.: mod. muz. 23.20 Radiorama: 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termij nen, praatje. 18.20 Uitzending van de Pacifistisch Socialistische Partij. 18.30 Jazz rondo. 19.00 Lichte grammofoon- muz. 19.30 Lezen en schrijven: literair programma. 20.00 Nws. 20.05 Chansons, refrains et ritoumelles. 20.45 Het jaar 2000 is in zicht, lezing. VARA: 21.00 Stereo: Semi-klassieke muz. (gr.). 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Zaal-Club-Caba ret: licht programma. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND L NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Journ STER: 18.55 Reclame. KRO: 19.00 Te- lixer, een jong tijdschrift. 19.30 Jazz 625. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reclame. KRO: 20.20 Zomercarrousel: amusementspro gramma van de BRT. 21.05 Bonanza, TV-film. (afl. 47). 21.55 Brandpunt. NTS 22.45-22.50 Journ. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. AVRO: 20.05 The Dean Martin-Show. 20.50 AVRO's Televi- zier. 21.20 The man from UNCLE: De zaak van het verlegen meisje, TV-film. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15-22.30 Journ. HILVERSUM I. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Stereo: Klassieke gramm. muz. 7.30 Nieuws. 7.32 Geeste lijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Djinn: gevar. program ma. (8.30 Nws.; 8.32 Touringclub: va- kantietips; 9.35 Waterstanden). 12.25 Marktberichten. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Overheidsvoorlichting: Geven en nemen. De familie van Buuren praat weer over het verkeer. 12.50 Zonder grenzen; een rubriek over missie en zending. 13.00 Vliegende schijven: ver- zoekplatenprogr. voor de militairen; met o.a. reportage TT-races te Assen. 14.00 P.M.: familieprogramma met o.a. reportage TT-races te Assen. NRU: 16.45 Franse les. K-RO: 17.15 Ca- rionca: radio voor tieners. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammof oonmuz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte gramm. muz. (8.30-8.35 Van de voorpa gina, persoverzicht) 9.40 Fanfareork.: amus. muz. 10.00 Z.O. 135, gevar. pro gramma. (Om 11.00 Nws.). 12.15 Nuch ter bekeken: vraaggesprek over de drankbestrijding. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Actueel sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Va ria. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.15 Uitlaat: progr. vor twintigers. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.35 Ritmisch klankbeeld nr. 3: Het weer. 16.00 Nws. 16.02 Oosteuropese kroniek. 16.20 Lich te grammofoonmuz. 17.05 Licht instr. trio. 18.30 Radioweekjournaal. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Klassieke muz. (gr.). 10.00 Nieuws. 10.02 Operafrag menten. 11.00 Nws. 11.02 Hilversum 3- vertissement. 12.00 Nws. 12.02 Wegwij zers, wenken en wetenswaardigheden. 13.00 Nieuws. 13.02 Tienerama. (14.00 Nieuws). 14.30 Ramblers Radio Repri ses. 15.00 Nws. 15.02 Modern Ameri kaans amus. 15.30 Muzikale zwerftocht (16.00 Nieuws). 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Sportshow: sport en lichte muziek. Televisieprogramma VRIJDAG 23 JUNI 1967 DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teren). 10.20 Berliner Portrats. 10.40 TV-spel. 12.00-13.30 Act. 16.40 Nws. 16.45 Muziek van Bach. 17.25 TV-film. 17.55 Overzicht middagprogramma's volgen de week. 18.00 Nws. (Region.progr.: NDR: 18.05 Act. 18.16 Das Freitagsma- gazin. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.21 Film. 19.59 Programma-overzicht. WDR: 18.05 Nws. uit Noordrijn-Westfa- len. 18.10 Amusementsprogramma. 18.25 Hier und Heute(I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 Film. 19.40 Klassieke muz.) 20.00 Journ. en weerbericht. 20.15 Report. 21.00 Film. 21.45 Journ. en weerbericht. 22.00 Be richt uit Bonn. 22.15 TV-spel. 23.45 Ver slag 13e Duitse Evengelische ker- kendag. 23.50 Nws. DUITSLAND II. 18.10 Nws. en weerbericht. 18.20 Act. en muz. 18.55 TV-Film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema's van de dag. 20.00 TV-spel. Aansl.: nws. 21.15 Caba retprogramma. 21.45 Filmrep. 22.15 Nws., weerber. en thema's van de dag. 22.40 Portret van de componist Frie- drich Meyer. 7. Tekko volgde de professor naar de bibliotheek en weldra waren zij in een druk gesprek. „Ja, ja, ik be greep wel dat er weer iets met je aan de hand was!" lachte prof. Starreveld. „Keizer van Pasjoerije, zeg je? Man ik begrijp er niets van. Vertel me eens van het begin af aan, wat je nu weer beleefd hebt! Je weet dat ik altijd veel belang stel In je avonturen!" Tekko begon te vertellen en de professor luisterde geanimeerd toe. Soms liet Tekko wel eens wat achter wege, andermaal fantaseerde hij er weer iets bij, maar vertellen kon hij. Geïnteresseerd hoorde de professor de geschiedenis van Li-Sen, die Tekko had willen vergiftigen, aan en om 't avontuur met de haaien dat hij beleefd had, moest Starreveld zo lachen, dat de tranen hem over de wangen liepen. Aangemoedigd door het succes dat zijn verhaal bij de professor had, vertelde Tekko met zo veel overgave verder, dat hij zijn avonturen met de chinezen als 't ware nog eens beleefde. „Nou en eh toen kreeg die valse Prins Chop-Choy me te pakken en die wilde mij laten onthoofden!" ratelde Tekko verder. „Ik werd op mijn knieën gedrukt en voelde het koude staal al in mijn nek toen eh....!" „Oh eh....schei uit! Nu is het genoeg! Daar kan ik niet tegen!" hijgde professor Starreveld, die intens mee geleefd had en hij maakte een beschermend gebaar naar zijn keel. AMSTERDAM Zo mogelijk was de handel gisteren nog kleiner dan op de voorgaande dagen van deze week. Door een algehele kopersstaking moes ten de meeste internationals terrein prijs geven. Alleen Koninklijke wist zich zo'n beetje te handhaven, maar Philips verloor door aanbod tijdens beurs ongeveer f 2 en Unilever 11. In AKU en Hoogovens zat nauwelijks beweging. De hoeken lagen meestal verlaten. Ook de lokale markt moest overwe gend kleine verliezen tolereren: Natio nale Nederlanden, Kon. Zout, Heine- ken, Brocades, Nederhorst. Bols en Leeuwarder Papier waren alle in reac tie. Voor de EMS en Nieaf werden de vorige verliezen verder uitgebreid. Daarentegen kon Scholten-Carton zijn opmars voortzetten en was ook Excel sior op het jaarverslag weer iets hoger. Utrechtsche Asphalt kon zich flink herstellen. De scheepvaartsector bleef als vorige dagen nagenoeg lusteloos terzijde. Wel neigden de noteringen tot iets hogere waarden. Van Ommeren zette, zij het voorzichtig, zijn opmars voort. KLM moest opnieuw terrein prijsgeven. De obligatiemarkt lag onder druk met verliezen voor zowel de staats fondsen als de leningen van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Kon. Olie I 127.60—127.70, Unilever I 89.30—89.50, II 89.50—89.90, Philips I 93, II 92.80 gb. 93.40 gl. AMSTERDAM Indien de belastin gen op gedistilleerd te hoog worden opgeschroefd, kan het verbruik dusda nig dalen dat de opbrengsten uit deze belastingen achter zullen blijven bü de verwachtingen van de overheid. Daar door wordt niet alleen het doel voorbij geschoten, maar ook bestaat de kans op onderbezetting. Deze waarschuwing uit de directie van Bols in haar verslag over 1966. In verscheidene landen, waaronder Nederland, werd een terugslag van de omzet ondervonden door belastingverho gingen in 1966. Daartegenover stond een verhoogde voorraadvorming bij handel en publiek aan het eind van 1965. Tot dusver dit jaar overtreffen de omzetten in vele landen echter die van 1966. In vele gevallen liggen de omzet ten aanzienlijk hoger dan die van de daaraan voorafgaande jaren. De stij ging van de kosten kon hierdoor ruimschoots worden opgevangen. Om zetcijfers vermeldt het concern niet. Door de bijzondere omstandigheden van de belastingverhogingen gaat een juiste vergelijking van de resultaten met die van 1965 enigszins mank. De exploitatiewinst daalde van 20,33 tot ƒ16,40 miljoen. Vergeleken echter met het normale jaar, 1964 steeg de^plpi- tatiewinst met 11 procent. De wederom niet onbelangrijke verdere stijging van de kosten kon ditmaal in een aantal landen door verbeteringen van de winstmarges worden opgevangen. Bij de winstverdeling van 1965 is met de verwachte repercussie rekening gehouden, want toen werd 1,2 miljoen als onverdeelde winst naar 1966 over gebracht. Dank zij deze overboeking en een aanzienlijk lager bedrag dat aan de fiscus in binnen- en buitenland moest worden afgedragen f 5,85 miljoen tegen ƒ8.35 miljoen in 1965 bleef na reservering van ƒ2,75 (v.j. ƒ2,17) miljoen en afschrijvingen van 2,31 (v.j. ƒ2,15) miljoen, de winstda ling nog beperkt. De winst bedroeg 6,95 (v.j. 8.10) miljoen. Voorgesteld wordt een dividend in contanten van f 6,60 per aandeel van f 20 nominaal. Vorig jaar werd f 5,60 in contanten uitgekeerd plus f 1 in aande len. Voor dividenduitkering is f 5,65 (v.j. 5,38) miljoen nodig. Voor dit jaar moet in aanmerking worden genomen de devaluatie van de Argentijnse peso met ca. 30 procent. De directie betwijfelt of de te ver wachten winst in pesos toereikend zal zijn om deze belangrijke koersdaling geheel te compenseren. Voorts zijn door verdere kostenstijgingen in Ne derland de mogelijkheden om die door rationalisatie op te vangen nauwelijks meer aanwezig. Deze situatie zal echter maar tijde lijk zijn door de volledige concentratie van de bedrijven in Nieuw - Vennep aan het eind van 1968. Door toepassing van moderne prodüktie- en transport methoden in de nieuwe fabriek zullen belangrijke besparingen worden ver kregen. Een deel van de gebouwen en installaties in Nieuw - Vennep is al in gebruik. Naast de benodigde middelen voor nieuwbouw is de permanente behoefte aan werkkapitaal belangrijk gestegen. Naast reservering uit de winst wordt dan ook binnenkort een in gewone aandelen converteerbare obligatiele ning van f 8,56 miljoen uitgegeven. HAARLEM (ANP) De televisiere clame betekent voor de Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven dit jaar een strop van een miljoen gulden. Het concern geeft enkele dagbladen uit en verder weekbladen als o.m. Libelle, Margriet en Panorama. Mei is voor het concern, wat de advertenties betreft, een slechte maand geweest en de orderportefeuille voor juni, juli en augustus ziet er niet rooskleurig uit, aldus het bestuur in de jaarvergadering. Verwacht wordt dat de opbrengst ongeveer gelijk zal zijn aan die van vorig jaar. Bij een gestegen omzet in de eerste vijf maan den heeft de V.N.U. een onveranderde winst geboekt. AMSTERDAM, 22 juni Londen 10.04'/*—10.05'/*; New York 3.601/16— 3.60 5/16; Montreal 3.33 3/14—3.33 7/16; Parijs 73.37—73.42; Brussel 7.25'/*— 1.25'f*; Frankfurt 90.48'/*-90.53'/s; Stock holm 69.89'/*—69.94'/*; Zürich 83.44— 83.49; Milaan 57.66'/*—57.71'/*; Kopen hagen 52.03—52.08; Oslo 50.37—50.42; Wenen 13.94—13.95; Lissabon 12.53'/*— 12.55'/*.

De Vallei | 1967 | | pagina 2