Frans standpunt inzake Midden-Oosten: „Cocktails" tegen Israël Ben Goerion doet beroep op Nasser Egypte krikt moreel van troepen weer op volop smullen!! SUEZKANAAL voor altijd uit vaarroute Vluchteling werd neergeschoten PIETER STUYVESANT-PRIJZEN WITTEBROODS WEKEN V.S. en Rusland denken er anders over... *t Mooiste bruin MINI" OP ASCOT Geen „uitje" voor Kosygin NIEUWE MIG'S AANGEKOMEN Veel lawaai straaljagers aan Belgische kust Nieuwe NAVO- commandant ENGELSEN OVERWEGEN Drama's aan Jordaan-oevers Benzinebonnen liggen klaar „GROOT LEIDER" VEROORDELING TERMIJN TRANSPORT HITLER Op bezoek! Zeg het met bloemen PIJPLEIDING UITROEIING HUISVESTING Nog niet op rantsoen CONTACT VERHOOGD VRIJDAG 72 JUNI 1967 ALLEEN BESLISSING V-RAAD I TEL AVIV David Ben Goerion, de oud-premier van Israël, heeft gisteren een beroep gedaan op de Egyptische president Nasser, om zijn houding te genover Israël te herzien. Hij vroeg hem ten aanzien van Is raël dezelfde „grootheid van geest" te tonen die president de Gaulle inder tijd opbracht toen hij afstand deed van Algerije. In een vraaggesprek liet Ben Goerion zich met respect uit over Israëls vij and. „President Nasser is zeker een groot leider", merkte hij op. Volgens hem zou Nasser vroeg of laat tot de slotsom komen dat de belangen van zijn land het beste zouden worden ge diend door vrede met Israël. De voormalige Israëlische preniier, die een van de stichters is van de Joodse staat en die altijd heeft geij verd voor vriendschappelijke betrek kingen tussen Israël en Frankrijk, ver klaarde dat hij de huidige Franse poli tiek inzake het Midden-Oosten verwar rend vond. President de Gaulle beschuldigde Is raël er enkele dagen geleden van dat het de vijandelijkheden was begonnen. Hij veroordeelde echter tegelijkertijd de Arabische staten wegens hun drei gement Israël te vernietigen. ADVERTENTIE beschermt tegen 2onnebrand WW) 0 Onbewogen kijkt deze bobby naar de „cowgirl" in haar mini-creatie van zilver lurex. Dit moois was te zien op de paardenrennen in Ascot. NEW YORK (Reuter) De Russi sche premier Alexei Kosigin heeft in New York voor de zoveelste keer in zijn loopbaan moeten ervaren, dat buitenlandse reisjes ook niet alles zijn. Zijn verzoek om een simpel wande lingetje te mogen maken over New Yorks kleurig verlichte theatercentrum Times Square, werd met algemene stemmen afgewezen door de politie van New York en zijn eigen veiligheids agenten. Nadat eerst de New Yorkse politie mannen de kust hadden verkend op Times Square, legden ook de Russische agenten zich na een avontuurlijk wan delingetje bij het Amerikaanse besluit neer. 0 Prinses Margarethe van Denemarken wrijft de rug van haar echtgenoot in met zonnebrandolie. Het jonge paar brengt de wittebroodsweken door op het zonni ge en rustige eiland Kusadasi, enige kilometers van Izmir in Turkije. ATHENE Duizenden krijgsgevangenen, die door de Israëli's over het Suezkanaal teruggezonden zijn naar Egypte, worden door de Egyptische auto riteiten in de streek rond het kanaal vastgehouden en mogen niet naar hun woonplaatsen terugkeren. De Egyptenaren vrezen dat zij met hun verhalen over de geleden nederlaag het hele Egyptische leger zullen demoraliseren, al dus hoort men in diplomatieke kringen in Caïro. De teruggekeerde soldaten, die op hun vlucht voor de Israëlische troe pen afschuwelijke dagen hebben doorgemaakt in de woestijn, worden door propaganda-officieren van het leger geher-indoctrineerd, maar slechts enkelen hebben tot nu toe ver lof gekregen naar hun families terug te keren. Dat mogen alleen zij die zich toe gewijde Arabische nationalisten to nen en ervan overtuigd zijn dat de nederlaag te wijten is aan Ameri kaanse en Britse inmenging, ook al kan niemand daar een werkelijk be wijs van aanhalen. De Sovjet-Unie heeft weliswaar de wapenleveranties aan Egypte her vat, maar het lijkt weinig waar schijnlijk dat Egypte de terugge keerde troepen op korte termijn weer zou kunnen bewapenen. Zij zullen een blok aan het been blijven voor president Nasser. Alle nieuwe eenheden die gevormd wor den uit de overblijfselen van het Si- nai-leger zullen altijd weinig be trouwbaar blijven als zij weer inge zet worden. En wanneer zij in ande re regimenten worden opgenomen loopt men de kans dat zij troepen die de nederlaag niet aan den lijve heb ben gevoeld zullen demoraliseren. Grote Russische Antinov-transport- toestellen landen met de regelmaat van een klok op het vliegveld van Cairo sinds het einde van de vijf daagse oorlog. Men zegt dat zij 50 tot 70 MIG-straaljagers hebben aan gevoerd ter vervanging van althans een deel van de verloren gegane toe- stellen. Het grootste deel van de Egypti sche luchtmacht is door Israëlische bombardementen op de grond vernie tigd. Slechts weinig Egyptische pilo ten zijn gesneuveld. De nieuwe toe stellen zullen Egypte althans een mi nimum aan luchtverdediging kunnen verschaffen. De Egyptische autoriteiten halen uit de overgebleven en nieuwe toe stellen wat zij kunnen. In formaties van twee en drie zijn zij voortdu rend in de lucht boven Cairo, kenne lijk met de bedoeling de bevolking te overtuigen dat de luchtmacht nog volkomen intact is. ADVERTENTIE Het Hilton Hotel, waar alle buiten landse gasten vertrokken zijn, wordt gebruikt om de officieren onder te brengen. Ook Suez, aan de zuide lijke punt van het Suezkanaal zit vol troepen. Zij hebben niet deelgeno men aan de Sinai-oorlog en hun uit rusting schijnt nog volkomen intact te zijn. Een deel van hetEgyptische leger, dat in Jemen het revolutionaire regi me moest steunen, is naar Egypte teruggekeerd. Om hoeveel eenhedep het hier zou gaan is niet bekend. De pers schrijft intussen dat de op bouw van het leger prioriteit krijgt. Nasser zal ongetwijfeld op president Podgorny van de Sovjet-Unie, die n\omenteel in de Egyptische hoofd stad verblijft, sterke druk uitoefenen teneinde meer Russische steun te krijgen. ADVERTENTIE Bloemen Leuk; elk weekend een nieuw boeket NEW YORK (Reuter, AFP) Frankrijk heeft zich gisteren in het debat over het Midden-Oosten opgesteld tegenover Amerika en Rusland. De alge mene Vergadering van de V.N., aldus de Franse zienswijze, hoeft helemaal geen uitspraak te doen in deze kwestie. Die taak berust bij de Veiligheids raad. Maurice Couve de Murville, de Fran se minister van Buitenlandse Zaken, herhaalde in zijn toespraak het stand punt dat president De Gaulle de dag tevoren al had uiteengezet in een ka binetsvergadering te Parijs. „Het belangrijkste is", zei Couve de Murville, „dat er een debat is. Frank rijk vraagt de Assemblé niet om be slissingen. Dat is een zaak voor de Veiligheidsraad". De Assemblée kan al leen aanbevelingen doen, terwijl de Veiligheidsraad de nakoming van zijn besluiten kan afdwingen. Amerika en Rusland lieten enkele dagen geleden al blijken dat ze er an ders ovèr dachten door beide een ont- werp-resolutie in te dienen. De Frah- se minister stelde zich echter op het standpunt dat de vraagstukken inzake het Midden-Oosten alleen kunnen wor den opgelost door een regeling die tot stand komt in onderhandelingen van alle betrokken partijen. Hij achtte vrede in het Midden-Oos ten verder vrijwel onmogelijk zolang de strijd in Viëtnam voortduurt. „Be ëindiging van deze strijd zou een moe dige daad van een grote mogendheid vereisen" zei hij. In tegenstelling tot wat president de Gaulle woensdag had gezegd beschuldigde Couve de Murville Israël niet van agressie. Daarentegen wees hij er wel op dat Frankrijk verandering van de bestaan de grenzen in het Midden-Oosten niet als blijvend zou beschouwen. Voor hem hadden de ministers van Buitenlandse Zaken van Jordanië, Ah med Toekan, en Mauretanië, Birame Mamadoe Wane, Israël beschuldigd van „uitroeiing in etappes" van de be volking in het bezette gebied in Jorda nië en van „banditisme dat doet den ken aan het optreden van de legers van Hitier." De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Pierre Harmei, somde vier beginselen op die de basis zouden kunnen vormen voor een oplossing van de crisis. Zijn voorstel hield in: de belanghebbende partijen moeten zich onthouden van geweld, Israël moet worden erkend als soevereine staat, Israël mag niet streven naar uitbrei ding van zijn gebied en de vaart door internationale wateren moet worden verzekerd. Terwijl het debat in de Uno zich voortsleepte kwam uit Jeruzalem het bericht dat de Israëlische premier, Le vi Eskol, het parlement had verzocht een discussie over een vredesplan een maand uit te stellen om te wachten tot de toestand duidelijker is geworden. De zeven coalitiepartijen reageerden gunstig op zijn verzoek. BRUSSEL De burgemeester van de Belgische badplaats Oostende heeft bij het Belgische ministerie van Ver keer in Brussel geklaagd over laagvlie- gende Belgische, Nederlandse, Franse en Engelse straalvliegtuigen, die de va kantierust aan de Belgische kust ver storen. De piloten van deze toestellen vliegen de laatste tijd veelvuldig op ge ringe hoogte boven de kuststreek, ver moedelijk om zich vertrouwd te ma ken met het vliegveld van Oostende. „Zij beginnen hun oefeningen al 's och tends om vijf uur" klaagt de burge meester. De volksvertegenwoordigers in Brus sel hadden gisteren ook al klachten moeten aanhoren over proefnemingen op geringe hoogte met een nieuw type straalvliegtuig van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena een Boe ing 727 boven Brussel. ADVERTENTIE Een ge*a; ardeerde vanaf de eerste minuut 0 De Westduitse regering heeft de 55- jarige generaal Albert Schnez voor gedragen als opvolger van generaal Von Kielmannsegg, die op 1 april 1968 het commando over de NAVO-strijdkr'ach- ten in Midden-Europa neerlegt. Dit com mando, waarvan het hoofdkwartier in Brunssum zetelt, is de hoogste post die een Westduitse militair in de NaVO kan bezetten. Hier een archiefopname van generaal Schnez. Eerder deze week is van diverse zijden bekendgemaakt, dat Schnez een onzuiver Nazi-verleden zou hebben. In Bonn is dit met klem te gengesproken. 0 Deze foto werd gepubliceerd door het Egyptische weekblad „Ei Mussawar" en toont twee leden van het z.g. „volksverzet", die zich gereed maken voor een „tweede oorlogsronde" tegen Israël. De mannen zijn hier bezig met het vervaar digen van Molotov-cocktails. LONDEN (Reuter) In Britse re derskringen wordt de mogelijkheid on derzocht nooit meer gebruik te maken van het Suezkanaal. De vaarschema's zijn twee keer bin nen elf jaar ernstig in de war ge raakt door de sluiting van het kanaal als gevolg van politieke moeilijkheden. Het verleggen van de routes om Kaap de Goede Hoop, zoals onlangs plotse- ALLENBY-BRUG OVER DE JORDAAN Een jonge Arabische vluchteling^ is gisteren door een Israëlische militair neergeschoten toen h\j trachtte over de restanten van de opgeblazen Allenby-brug van de westelijke naar de oostelijke oever van de Jordaan te gaan. Ooggetuigen hebben verklaard dat de ongeveer 20 jaar oude man twee grote bundels huisraad droeg en dat hij het commando van de militair mogelijk niet gehoord heeft, toen hij de brug naderde. ling moest gebeuren kost de reders schatten. Zij zijn er intussen goeddeels van overtuigd dat de extra uitgaven, die de Kaaproute met zich meebrengen, opwegen tegen het risico dat het Suez kanaal in de toekomst opnieuw wordt geblokkeerd. De Israëlische regering heeft een plan uit de ijskast gehaald voor de aanleg van een pakket pijpleidingen van Eilat aan de Golf van Akaba naar Ashdod aan de Middellandse Zee. Mocht het plan worden uitgevoerd dan zouden de oliemaatschappijen het Suezkanaal niet meer nodig hebben voor de olietransporten van de Per zische Golf naar West-Europa. ADVERTENTIE De soldaat vuurde daarop zijn ma chinepistool af. De jongeman viel op de grond en werd weggedragen. Het was van de oostelijke oever af. niet mogelijk om te zien of hij nog leefde. Men heeft de laatste dagen her haaldelijk gezien, dat Israëlische mi litairen in de lucht schoten om vluch telingen op te drijven naar de verniel de brug, waarvan een provisorische voetbrug is gemaakt. Het was de eer- 0 De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de heer William R. Tyler, heeft gistermiddag in Den Haag de Pieter Stuyve- sant-prijzen uitgereikt aan vier personen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de versterking van de Amerikaans-Nederlandse betrekkingen, met name op het gebied van handel en industrie. Op de foto de prijswinnaars, v.l.n.r. de heer G. v.d. Wal, president-directeur van de K.L.M., de heer H. N. Dutilh, president-directeur van de H.A.L., de heer Tyler ambassadeurde heer Stout, president-directeur van de N.V. Internatio en dr. A. T. Koppers, president-directeur van Merck Sharp and Dohme Internatioal. ste maal dat men zag dat er op ie mand werd geschoten. Het slachtoffer was een van de meer dan tienduizend Arabieren die gisteren van west naar oost van Israëlisch naar Jordaans grondgebied de rivier zijn overgestoken. De stroom vluchtelingen zwol plotseling en om onbekende redenen snel aan. Sinds het aanbreken van de dag schuifelden de mensen in een lange rij over de geïmproviseerde brug van planken en oude deuren op de ver wrongen bogen van de opgeblazen brug. Bij het vallen van de duisternis stroomden er nog steeds vluchtelingen naar de brug, vroeger een schakel in de weg tussen Jeruzalem en Jericho ten westen van de rivier en Amman ten oosten ervan. Jordanië heeft Israël gisteren be schuldigd van het volgen van een po litiek „van langzame uitroeiing" van de Arabische bevolking in door Is raël bezetgebied op de westelijke oe ver van de Jordaanrivier. Ahmed Toukan, de Jordaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, werd op zijn verzoek het woord verleend aan het begin -van het debat in de spoedzitting van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties. „Dorpen worden weggevaagd", zei hij „Dit maakt deel uit van een bewust plan de Jordaanse bevolking te ver nietigen". Israël is van plan tienduizenden Arabische vluchtelingen in de strook van Gaza en op de westelijke oever van de Jordaan te huisvesten, aldus werd in gezaghebbende kringen in Tel Aviv gezegd. Schrijvend in de Jeruzalem Post, deelt David Krivine, die officiële zegs lieden citeert, mee, dat de plannen voor de hervestiging zonder vooroor deel ten uitvoer gebracht zullen wor den ongeacht welke uiteindelijke grenscorrecties aangebracht worden. De keuze van de plaatsen voor de vluchtelingen zal plaats vinden uit economische overwegingen. Er zal 'n gezagsorgaan ingesteld wor den voor vestiging van vluchtelingen, „waarmee een einde gemaakt zal worden aan twee decaden van kamp leven en niets doen in de vluchtelin genkampen", aldus Krivine. Erisrogxo*^''9"echt" in deze zakelijke tijd... LONDEN (Reuter, A.P.) In Enge land is men begonnen met het druk ken van benzinebonnen. Het gaat om een voorzorgsmaatregel. „Op het ogen blik bestaan er geen plannen om de benzine te rantsoeneren", aldus een mededeling van het Britse ministerie van energievoorziening. In Nederland behoeft deze drukor der al niet meer de deur uit: De dis tributiebonnen liggen al lange tijd ge reed, behalve voor benzine ook voor vele soorten levensmiddelen. Direct na de Suez-crisis in 1956 is Den Haag zich gaan voorbereiden op eventuele noodsituaties. Volgens het ministerie van Econo mische Zaken wordt op het ogenblik nog lang niet gedacht aan oliedistri butie. Wel bestaat er dagelijks con tact met de oliemaatschappijen in ons land. Onduidelijk blijft nog wie pre cies door het olie-embargo van de Ara bische wereld wordt getroffen: De lan den die Israël in het jongste conflict steunden, of de maatschappij daaruit afkomstig. In België hebben gisteren de meeste oliemaatschappijen de benzineprijs met dertien centimes (ongeveer een cent) per liter verhoogd om de geste gen kosten te kunnen opvangen. Super benzine kost er nu gemiddeld 8,75 francs (63,4 cent), gewone 8,25 francs (59,8 cent). Eerder besloten de maatschappijen in West-Duitsland en ons land tot deze prijsstijging. In Engeland is de rege ring eveneens toestemming gevraagd voor een verhoging met een cent per liter.

De Vallei | 1967 | | pagina 5