Geslaagden Rhenense Wilhelmina Ulo Schoolhoofd Schouten: Actueel blijven r Geen veldslagen meer uit t hoofd leren Heimerstein wil een school gaan bouwen In hoeverre is de R.-K. kerk veranderd? Minnelijke schikking tussen bliren Moeten ouders schade aan Sport en Spel vergoeden SLAAPZAKKEN THE AMERICAN SHOP Aanrijding in Opheusden Zaterdag start Karakter Schoolsportdag Rhenen werd uitgesteld Burgemeester opende nieuwe garage Laatkomers CJ HOOGSTRAAT 28 j VEENENDAAL Vacatures atrpus Geschikt huis Tekort Zondagsschool Examen Biedermeier en Mexicaanse opdruk Hoofdstraat 15 - Veenendaal - Telefoon 2869 Officiële Bekendmaking Advendo was op kampioensrecept ie Edese sportraad i/? HORLOGERIE Ty VAN MANEN VRIJDAG 23 JUNI 1967 Einde van kwestie rond Keldermanspad in zieht RHENEN Onlangs plaatste de gemeente Rhenen een paal midden op de ingang van hetKeldermanpad aan de Rijnstraat, om de firma Schuilen- burg te verhinderen met grote vrachtwagens en bulldozers over deze uitweg naar het achterliggend terrein te rijden. De oorzaak was een geschil tussen Schuilenburg en zijn buurman Ter Haar. De grote vraag was: van wie is de Rijnpoortsteeg, het smalle straatje dat een gemeenschappelijke toegang be oogde te zijn naar het achterterrein van beide Rhenenaren. RHENEN Burgemeester en wet houders lichtten de gemeenteraad in over de aangebrachte vernielingen aan de gebouwen op de speeltuin „Sport en Spel" aan de Groeneweg. Er is voor het herstel een krediet nodig van f 1500,-. Van de vernielingen is pro ces-verbaal opgemaakt, de daders zijn achterhaald. B. en W. zullen maatregelen nemen om de schade op de ouders van de schuldigé kinderen te verhalen. Mocht deze actie niet slagen zal zullen zij genoodzaakt worden om een gerechte lijke procedure uit te lokken. Uiter aard zal hiervoor een uitzonderlijk raadsbesluit nodig zijn. B. en W. ver zoeken de raad zich reeds thans uit te spreken dat hieraan in principe mede werking zal worden verleend. Burgemeester en wethouders delen de raad thans mede, dat dank zij eni ge goede diensten bewezen door enke le raadsleden met de heer Schuilen burg en Ter Haar een minnelijke overeenkomst is bereikt over de ei gendom van de Rijnpoortsteeg en de daaruit vloeiende kwestie om trent uitweg naar de Rijnstraat. In het kort komt de inhoud van de over eenkomst hierop neer: 1. de gemeente doet afstand van haar aanspraken op een gedeelte van de Rijnpoortsteeg; 2. een ander deel draagt de ge meente over aan H. J. ter Haar voor een symbolisch bedrag van f 1,—Een ander deel zal eigendom worden van de heer Schuilenburg. 3. Een gedeelte van de Rijnpoort steeg ter lengte van 20» meter zal vanaf de Rijnpoortsteeg worden be stemd tot buurweg. 4. De heer Schuilenburg verkrijgt uitweg door middel van een te vesti gen erfdienstbaarheid via het Kelder manspad. 5. De gemeente verhardt het daar toe benodigde deel van het Kelder manspad. In de kosten wordt door Schuilenburg voor f 1500,— en door Ter Haar voor f 1000,— bijgedragen. De raad wordt nu voorgesteld tot het aangaan van een dading met de beide heren. Wanneer de raad met burgemeester en wethouders mee gaat, is een ernstig geschil de we- wereld uitgeholpen. ADVERTENTIE GEMEENTERAADSVERGADERING De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat de gemeente raad dinsdag 27 juni '67 des namiddags 8 uur ten gemeentehuize in openbare zitting bijeen komt. Hij maakt de ingezetenen erop attent, dat de op deze vergadering betrekking hebbende stukken voor een ieder ter in zage liggen in de openbare leeszaal-bi bliotheek („Wilhelminaschool") op vrij dag 23 juni 1967 van 13.00-15.00 uur en van 18.30-20.30 uur. Rhenen, 21 juni 1967 De burgemeester voornoemd, L. Bosch van Rosenthal. OPHEUSDEN Woensdagavond had ter hoogte van het kruispunt Burgem. Lodderstraat - Lijsterbesstraat een aan rijding plaats tussen een bromfiets en een auto. Mej. v. d. W. uit Opheusden gaf met haar brommer geen voorrang aan de auto, die vanuit de Lijsterbes straat de Burg. Lodderstraat wilde in draaien, met gevolg dat de bromfietster tegen de auto botste. De wagen, van de fa. van U. uit Bussen, bekwam schade, terwijl ook de bromfiets nogal flinke schade opliep. Mej. v.. d. W. moest met een gebroken neus en ontvellingen naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd worden! OPHEUSDEN De feestweek van de Opheusdense sportvereniging Sparta gaat, ter 'gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, zaterdag van start. Zaterdag middag zal op het terrein van Sparta aan de Smachtkamp een gymnastiek- demonstratie gegeven worden, waar aan de verenigingen Excelsior urt Ach terberg, TONIDO uit Zoelen, Hellas uit Tiel, Dodewaard, VOLO uit Echteld IJzerdoorn en de organiserende vereni ging deelnemen. Deze gymdemonstratie wordt om 2 uur gehouden, nadat eerst een rondgang door het dorp gemaakt zal worden, 's Morgens start de ge luidswagen met een bliksemverloting, loten zijn bij de wagen en bij de ver schillende leden die hier aan meewerken verkrijgbaar. De trekking, waarvan de hoofdprijs een fiets is zal 's avonds op het terrein om 9 uur plaatsvinden. ADVERTENTIE De Raiffeisenbank verzorgt gaarne al uw financiële zaken SPAARBANK voor IEDEREEN safe-loketien assurantiën ELST (Utr.) Irenestraat 5 AMERONGEN Kon. Wilhelminaweg 59 LEERSUM Rflksstraat 188 RHENEN Van de openbare school voor ULO, hoofd de heer J. J. Altena, slaagden voor het Mulo diploma B: uit Veenendaal: Kees Oosterhoorn, uit Do dewaard: Han Dollekamj). MULO diploma A met wiskunde: uit Rhenen: Kees Baars, Armand de Gee, Arie Honders, Nol van Vlooten, Henk Luisman, Els Bleeker, Riet Hovestad, Matté de Kroon, Annemarie Zomer. Co- by Kuijer. uit Ochten: Hans Bolland, Hugo Clarenbach, Fred van Kesteren. uit Veenendaal Wim de Fluiter, Eddy Klasen, Hans Slieker, Hans Ooster hoorn, Sieger Looijenga, uit Lienden: Gerrit Schaik, Riet Ursinus. uit Dode waard: Mechteld van Tintelen, uit Eist: Gerda Pitlo. MULO diploma A met handelsvak - EDERVEEN Woensdagavond hield de sportraad Ede een receptie voor de kampioenen van allerlei takken van sport van de gemeente Ede. Onder de aanwezigen waren de v.v. Advendo uit Ederveen, „Otterlo", SDS uit De Valk, kampioen korfbal DOS uit Lunteren, tennisclub Ede en de waterpoloclub Po lar Bears uit Ede. De voorzitter van de sportraad de heer F. L. J. Zwart opende de receptie met een kort welkomst woord en feliciteerde de kampioenen met het behaalde succes. Onder de aan wezigen waren burgemeester Platteel, wethouder Rozeboom van sportzaken en nog enkele wethouders woonden eveneens de receptie bij. Na de toespra ken werden aan de aanvoerders kam pioensvaantjes uitgereikt. Iedere sport man of -vrouw kreeg zo'n vaantje. Na afloop van de receptie dankte de heer Radema van de tenniscliw Ede de Ede- se sportraad namens alle sportvereni gingen voor de uitnodiging van de re ceptie. Hierna werden onder leiding van de heren Elings, Van de Horst en Ver schoof, leden van de sportraad, voor de kampioenen een behendigingswedstrijd gehouden. Er waren een tiental onder delen van de wedstrijd: ringwerpen, spijkerslaan, tafeltennis, rugby, bussen gooien, korfballen, knikkeren, speer werpen en kegelen. De winnaar werd bij de heren de heer Bruil van de v.v. SDS, die uit handen van voorzitter Zwarts een prachtige beker ontving. ff! i VEENENDAAL De Beatrix- school staat sinds enige tijd onder leiding van de heer A. Schouten. Hij kwam van Lunteren-Neder- woud naar Veenendaal en het is opgevallen, dat de kinderen in Vee nendaal vrijer" zijn dan daar het geval was. Wel meent hij dat ook het platteland op dat gebied begint te veranderen, waar volgens hem vooral de TV debet aan is. Het is waarschijnlijk, dat er over een aan tal jaren geen verschillen meer aan wijsbaar zullen zijn, „want in de laatste zes jaar heb ik reeds grote verandering gezien. De bedeesdheid van de plattelands jeugd wordt steeds minder", aldus de heer Schouten. In de zesde klas van de heer Schouten zitten 31 leerlingen. Hier van gaan er 3 naar het Lyceum, 10 naar de ULO, 5 naar de Huishoud school en 13 n^r de LTS. Het vrij kleine aantal dat naar Ulo en Ly ceum gaat, steekt ongunstig af bij de cijfers, die de heer Schouten van an der jaren heeft, „maar het kon met deze klas niet anders. Het heeft ook geen zin kinderen naar het Lyceum te sturen, als je er zeker van bent, dat ze na een jaar er toch weer af moeten", meent hij. Twee vakken kregen de bijzonde re aandacht van de heer Schouten: Tekenen en geschiedenis. „Het te kenvak is gelukkig sterk veranderd de laatste tijd. Het is niet meer het natekenen van een plaatje, maar het wordt langzamerhand werkelijk vrije expressie. Hier op school was er voor mijn komst nog niet zo veel aan gedaan. Maar de kinderen blij ken er ook hier echt plezier in te hebben. We zijn nu bezig „ramen" te maken van brokken beschilderd glas. En het „knoeien" met de verf is al een genot op zich voor de jon gens. Ik vind die vrije expressie be langrijk, omdat je indien je daar een jaar of wat ervaring mee hebt, je heel wat van het karakter van kinderen te weten kan komen". „Het vak geschiedenis is de laat ste jaren ook veranderd", zegt het hoofd van de Beatrixschool. „Waar vroeger vooral het tijdperk rond de tachtigjarige oorlog veel aandacht kreeg, ligt het accent thans meer op de geschiedenis na 1930. De kin deren leven intens mee met het we reldgebeuren en zo moet je in de ge schiedenislessen wel actueel blijven. Niet allpen de „vaderlandse" ge schiedenis, maar ook de algemene krijgt thans de aandacht. Ieder jaar na de Paasvakantie begin ik bij de Tweede Wereldoorlog en dan gaan we door, tot de toestand in Viëtnam en het Nabije Oosten toe. Natuurlijk is de tachtigjarige oorlog nog wel belangrijk, maar het uit hoofd leren van al die veldslagen hoeft niet meer". Dit zijn ze alle 31: Evert van Barneveld, Nellie van Barneveld, Tiny Beven, Dick van Binsbergen, Harry van de Boven- kamp, Henk van de Craats, Dick van den Dikkenberg, Ria Drost, Willy Drost, Gertie van D(jk, Jan van Dyk, Nelie van Dyk, Jan van Engelen burg, Nico van Ginkel, Eefke Hen zen, Pieter Kalter, Ina Klumpenaar, Mieke Kroesbergen, Gerard Lodder, Jan van Manen, Henk-Jan Ooster beek, Geurt Scholten, Peter van Set ten, Peter Tyssen, Koosje Valken burg, Ryk Valkenburg, Alie Vink, Mary Vlaanderen en Willy Zoeten. Nelly van Barneveld gaat naar de ULO. Na de ULO „naar-een kan toor of zo", vertelt ze, „want dat vind ik leuk". Ria Drost wil naar de Huishoud school. „Ik wil winkeljuffrouw wor den", vertelt ze. Welke branche ze zal gaan dienen weet-ze nog niet, al voelt ze veel voor een schoenwinkel. Jan van Manen gaat naar het Ly ceum. „Ik wil leraar worden. Het vak hangt er nog vanaf, maar wel graag Nederlands". Rijk Valkenburg gaat naar 'de LTS. Hij wil automonteur worden. „Opa doet het ook en ik vind het wel leuk", motiveert hij zijn keus. ken: uit Rhenen: Dik van Ingen, Ron nie Middelhoven, Jaap van Veenendaal, Rita Despomare, Gaby Meijjes, Bep- pie van Neerbos, Atie Spaan, uit Do dewaard: Dik van Eist. uit Veenendaal: Tom Janse, Margriet Hoogenkamp, An nemarie Lochtenberg, Maud Visser, uit Achterberg: Johan van Kouterik, Reina van der Burg, Jannie van Laar. uit Ochten: Roel Vink. uit Amerongen: Kees de Wit. uit Lienden: Ria Honders, Helga Kwint, uit Ingen: Heiltje van Schaik. uit Eist: Nelly Struycken. Voor het Middenstanddiploma slaag den: Dik van Ingen, Tom Janse, Johan van Kouterik, Ronnie Middelhoven, Jaap van Veenendaal, Roel Vink, Kees de Wit, Tineke van Amerongen, Reina van der Burg. Rita Despomare, Ria Honders, Margriet Hoogenkamp, Helga Kwint, Janny van Laar, Gaby Meijjes, Beppie van Neerbos. Heiltje van Schaik, Atie Spaan, Maud Visser. Er werden 4 leerlingen afgewezen. x e RHENEN De schoolsportdag, die aanvankelijk vandaag zou worden ge houden op het gemeentelijk sportpark Candia, waaraan door ongeveer 800 leerlingen zou worden deelgenomen, is uitgesteld. Dit evenement zal nu in september worden georganiseerd. Het schoolpro- gram is te overladen juist voor de va kanties, om er ook nog een sportdag aan vast te knopen. Er worden mo menteel veel schoolreisjes gehouden. Ook in de komende jaren wil men deze schoolsportdag steeds in septem ber op het programma plaatsen. RHENEN De gemeenteraad van Rhenen krijgt dinsdagavond een vei zoek om medewerking te behandelen van de stichting „Heimerstein" om gelden beschikbaar te stellen voor de bouw van een zesklassige school voor buiten gewoon onderwijs aan imbeciele kinderen, alsmede van een lokaal voor mo torische therapie, op een terrein gelegen aan de Cuneraweg nabij huize „Hei merstein". Het leerlingental van „Heimerstein" is sinds 1963 meer dan verdub beld. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verlenen. VEENENDAAL Gistermiddag om 4 uur opende burgemeester mr. dr. J. Ha zenberg het nieuwe garagebedrijf van Jan de Ruiter N.V. door het doorknippen van een draad waaraan een grote ballon was bevestigd. Onder een luid applaus zocht de ballon snel zijn weg naar boven. „Veel zaaks behoeft weinig praats", had de burgemeester net tevoren in zijn ope ningsrede gezegd. Hij kreeg gelijk. Het bedrijf is goed geoutilleerd, modern in gericht en aangepast aan de eisen van deze tijd. Tot en met zaterdag wordt bij de garage aan het Verlaat tevens een grote Simca-show gehouden, waarmee de naamloze vennootschap als Simca-dealer in Veenendaal wordt geïntroduceerd. De show is te bekijken van 10 uur 's mor- VEENENDAAL De vereniging „Protestants Nederland" heeft in Utrecht haar algemene vergadering gehouden. In „Kerknieuws" lazen wij een ver slag van deze bijeenkomst, o.m. van het referaat van dr. H. Goedhart, her vormd predikant te Rotterdam-Delfshaven, over het onderwerp „Reformato- rische heroriëntering". Dit jaar, zei dr. Goedhart, herdenken wij dat er vier en een halve eeuw is voorbijgegaan, sinds Luther de befaamde 95 stellingen in Wittenberg aansloeg. Dit geeft ons aanleiding de verschillen tussen toen en nu te overwegen en de kritiek van Luther op de r.-k. kerk van de zes tiende eeuw te vergelijken met de bezwaren, die wij heden nog tegen de kerk hebben. Sommigen zeggen: „Rome is niets veranderd". Anderen: „Rome is totaal veranderd". Maar beiden hebben ongelijk, aldus de referent. In feite opereert er in vele landen een avant-garde binnen de r.k.-kerk maar de vernieuwingen die door haar invloed tot stand komen, zijn gebonden aan grenzen in die kerk. De r.-k. kerk is altijd geweest een complex van tegenstellingen. Nieu we stromingen dringen haar thans in een andere, vrijere, richting, die het boven voorgestelde onderzoek wettigt. Men mag de r.k.-kerk niet uitslui tend beoordelen naar de ideeën van de progressieven, noch naar het conservatisme van de curie. Ook binnen de reformatorische kerken hebben zich vanzelfsprekend in de loop der eeuwen veranderin gen voltrokken, welke van niet min der belang zijn als wij de hedendaagr se verhouding Rome-Reformatie wil len beoordelen. De bezwaren van Luther en (wat breder) de andere hervormers tegen Rome raakten de volgende onder werpen: de Heilige Schrift, "de sacra menten, het vagevuur, de kerk- en ambtsopvatting, de heiligen en de Mariologie, de leer van de mens, van zonde en genade. Op vele van deze punten blijft de kritiek van de zestiende eeuw nog onverminderd van kracht. Met na me kunnen worden genoemd: de plaats die de traditie inneemt naast de Schrift, het sacramental, de mis, het pauselijk primaat en de ambts opvatting, de grote eer die aan de menselijke rede wordt toegekend en niet te vergeten: de Mariologie. Ten aanzien van andere geschil punten is de situatie veranderd of aan het veranderen (bijv. de karak terwijziging van de mis, de leer dat de boete de zonde niet wegneemt, omdat alleen Jezus dit doet, enz.). Vooral het aansporen tot het lezen en onderzoeken van de Heilige Schrift is een bemoedigend verschijnsel. Een groot bezwaar tegen de voor hoede in de r.k.-kerk is wel haar zeer vrijzinnige Schriftbeschouwing maar wij mogen aldus dr. Goed hart vertrouwen hebben in de wonderbare werking van de Schrift. Trouwens op het punt van de vrijzin nigheid moeten ook de protestan ten in staat van beschuldiging wor- den gesteld: tenslotte hebben de r.k. theologen de Bijbelkritiek van pro testanten overgenomen. Ons past immer bescheidenheid, maar zeker t.o.v. de Bijbelkritiek van de r.k.- kerk. Dr. Goedhart vraagt zich tenslot te af hoe de gesignaleerde verande ringen moeten worden gewaardeerd. Hij trekt daartoe een zestal conclu sies: 1. Er vallen vernieuwingen in leer en praktijk van de r.k.-kerk te con stateren, die (onder leiding van de Heilige Geest) tot stand gekomen zijn mede door de invloed van het protestantsime. 2. Daarnaast komen er in de r.k. kerk nieuwe inzichten voor, die haar nader brengen ni^t tot de reforma torische beginselen, maar slechts tot een verrationaliseerd protestan tisme. 3. Ondanks alle veranderingen zijn er nog vele belangrijke geschil punten tussen Rome en de Reforma tie; naar onze eerlijke overtuiging nog,steeds is dr. Goedhart aan het woord wijkt de r.k.-kerk op die punten af van de leer van Chris tus en de apostelen. 4. De naam „katholieken" is on volledig. Eén van de grote struikel blokken in de verhouding Rome- Reformatie is juist, dat wij als pro testanten komen te staan tegenover rooms-katholieken. 5. Het beste wat wij voor de rooms-katholieken kunnen doen is zelf de reformatorische beginselen te beleven en er biddend van te ge tuigen. 6. Het verspreiden van de Heilige Schrift onder rooms-katholieken is een verschflnsel, dat ons, die ver trouwen hebben in het Woord van God, hoopvol moeten stemmen. Pastoor J. H. A. van Kooten te Rhenen kan het fijntjes maar niet temin raak zeggen. In het contact blad van de parochie schijft hij, dat het hem is opgevallen, dat er bij het begin van de mis altijd heel wat minder mensen aanwezig zijn, dan bij het einde. Met andere woor den: er komen nogal wat mensen tijdens de godsdienstoefening bin nenvallen. Wat zijn diplomatieke manier van zeggen betreft heeft pastoor Van Kooten zich waarschijnlijk gespie geld aan één van zijn collega's. Hij zegt tenminste: „en als dan onder de mis die grote deur iedere keer open en dicht gaat om nog kerkgan gers binnen te laten, dan moet ik wel eens denken aan die oude dorps pastoor uit de t(jd van „het rijke rooms leven", toen er nog wel eens met de vuist op de preekstoel gesla gen werd. Die brave pastoor was reeds met zijn preek begonnen, toen er nog een dame binnenkwam en 0 Burgemeester Hazenberg wenst een van de directeuren van N.V. Jan de Ruiter van harte geluk met het nieuwe garagebedrijf. gens tot 10 uur 's avonds. Alle Simca modellen worden er tentoongesteld, van de Simca 1000 tot en met de Simca 1000 GLS. ADVERTENTIE WMF f plee» f eo daal SOLA elite ij t in i KELTUM pleet A en siaal onverstoord helemaal naar voren naar haar plaats liep. Dat was toch een reden voor die pastoor om even met zijn preek op te houden. Grote spanning in de kerk en iedereen dacht: „Nou zal je 't hebben". Maar nee, de pastoor, vergrijsd in de zielszorg, bezat zijn ziel in lijd zaamheid en heel kalm zei hij: „Neem ons niet kwalijk, mevrouw, maar wij zijn maar vast begonnen". De moraal van dit verhaal be grijpt u wel", veronderstelt pastoor Van Kooten tot besluit. Uit het nieuwste handboek van de gereformeerde kerken vrijgemaakt blijkt dat het zielental niet zo sterk is gestegen als vroeger. Het laatste jaar kwamen er bijna 1000 bij tegen 1300 in jaren daarvoor. Het aantal predikanten zakte van 236 naar 232. Het aantal vacatures steeg van 84 naar 95. UL~ De kerkeraad van de gereformeer de kerk te Veenendaal is nog steeds niet kunnen komen tot het beroepen van een predikant in de vacature, die dit jaar zal ontstaan doordat ds. Van Enk met emeritaat gaat. Eén van de problemen is een geschikt huis om als pastorie voor de nieuwe predikant te kur>~ «>n. Zoals nagenoeg iedere kerkelijke gemeente heeft ook de hervormde gemeente van Rhenen een verjaar dagsfonds. Tot voor kort was de op brengst van dit fonds bestemd voor wegwerking van de schuld op het orgel in de Cunerakerk. Er is nu nog een tekort van bijna f 4000 gul den, dat men te lijf zal gaan met op de opbrengst van kerkcollecten, die van tijd tot tijd zullen worden ge houden. Het verjaardagsfonds blijft niette min bestaan, doch krijgt een ande re bestemming. Binnen niet te lange tijd zal in Rhenen-hoog een kerke lijk centrum moeten worden ge bouwd, waarvoor de opbrengst van het verjaardagsfonds in het vervolg bestemd zal zijn. De zondagsschool, uitgaande van de hervormde gemeente te Rhenen heeft dit jaar niet, zoals gewoonlijk gedurende de maanden juli en augustus vakantie. Omdat men de ervaring heeft dat \jï deze maanden het bezoek terugloopt wordt volstaan met één dienst, die enigszins het karakter van een kinderdienst zal hebben. Onze oud-plaatsgenoot, de heer B. Wallet is dinsdag te Utrecht ge slaagd voor zijn „kerkelijk" exa men aan de Rijksuniversiteit. Woensdag 28 juni hoopt hij zijn „proefpreek" te houden in de Mat- theuskerk aan de Lessinghlaan op het Kanaleneiland te Utrecht.

De Vallei | 1967 | | pagina 7