Sibe MS Prins Bernhard reikte „Guenther Trophy" uit \]üJai Renme KNAC: „Voor wegenbouw moet iedereen betalen" Geniet menig maal met tnmaat Hoofdagent zorgde dat bekeuringen „verdwenen" OVER 5 DAGEN VERKIEZINGEN WEGENS SAMENVOEGING MET ZWOLLER- KERSPEL ALLEMAAL IJS? Twee jaar voor wurgpogmg „Overheid is schuldig aan woningnood en werkloosheid" oude... of jonge... klare is took maar Je ware! Administratieve kronkel uit napol eontische tijd wordt zonder felle strijd weggewerkt Zwanenberg en Hartog fokken „supervarken" Quarantaine Afslanken V. *4 Zo fijn... zo lekker BEETJE PIJN CAFéHOUDER Man reed 30 jaar zonder rijbewijs FOTOHERKENNINGSWEDSTRIJD VOOR VLIEGERS MIDDENEUROPESE LUCHT STRIJDMACHTEN Neem Rennies mee op reisI PROF. HENDRIKS: Vader en zoon voor overval op oude vrouw gepakt ACHTERSTAND WORDT STEEDS GROTER „MINDER PRETTIG" „WRANGE VRUCHTEN" helpt altijd Onderzoeken van kalveren op hormonen is duur Vraag uw groenteman naar de gratis folder vol handige, feestelijke, hartige tomaatmogelijkheden VRIJDAG 23 JUNI 1967 „SCHIL" OM ZWOLLE WORDT „AFGEPELD (Van ©en onzer verslaggevers) ZWOLLE Onder het lover langs de Stadsgracht om Zwolle schommelen roeibootjes met verkiezingspamfletten van de VVD. De PvdA heeft hier en daar een bmg bezet. Aanhangers van de PCC een combinatie van ARP en CHU hebben aan wat lantaarnpalen hun bordjes gehangen en op de stoep van de liberale burgemeester prijken heel flauwtjes nog, want het mocht niet door kladderaars aangebrachte vignetten van D '66. OSS Twee grote vleeswaren- producenten in Oss, Hartogs Fa brieken dochteronderneming van Unilever en Zwanenberg, willen er zelf voor gaan zorgen dat er een varken komt, zoals z(j dat wensen. Het dier moet vlees kunnen leveren, dat bijzonder ge schikt is voor verwerking in de industrie en het moet een econo mische vlees- of biggenproduktie mogelijk maken. Om op zoek te kunnen gaan naar dat ideale varken hebben beide bedrijven in Merselo bij Venray het varkensonderzoekcen trum Nieuw-Dalland (oppervlak te 38 hectare) gesticht. Daar hui zen al vijfhonderd dieren en de eerste fasen van het onderzoek zijn nu in volle gang. Nu wordt nog met gekochte dieren gewerkt, maar op de duur wordt het een „gesloten circuit". Over twee-en-een-half jaar kan Nieuw-Dalland een bevolking van vierduizend biggen en var kens hebben. De gekochte biggen komen eerst 'n poosje in quaran taine in buiten de 22 bedrijfsge bouwen (kosten anderhalf mil joen) liggende strohutten, die na elke bewoning worden ver nieuwd. Biggen uit twee verschil lende stallen worden in één hut bijeengebracht. Op die manier worden ziektekiemen ontdekt bij dieren, die zelf immuun zijn ge worden, maar wel andere kunnen besmetten. Na de quarantaine worden de diertjes op 22 kilo gebracht. Dan zijn ze klaar voor de start in de tweede afdeling van het eigen lijke onderzoekcentrum, waar van elk dier wordt nagegaan hoeveel voer het gebruikt en hoe snel het groeit. Voerbak en waterkraan worden zelf bediend. Een rook bom heeft aangetoond, dat het ventilatiesysteem perfect werkt. In een minimum van tijd werd de rook gelijkmatig door een (onbe woonde) stal verspreid. In de derde afdeling vinden de uitverkoren zeugen (die uit de meest belovende families of vijf tien procent van het totale aan tal onderzochte dieren) in ver schillende ruimtes gelegenheid voor een afslankperiode, de ont moeting met de beer en het af wachten van de gevolgen daar van. De vierde afdeling bevat de kraamkamers. Straks zal worden nagegaan welke combinaties van beer en zeug de beste nakomelin gen opleveren. ADVERTENTIE SIBEMA-VERKOOP. bel 04490-5055 ROTTERDAM (ANP) Tot twee jaar met aftrek veroordeelde de Rot terdamse rechtbank gisteren de 25- jarige kelner Cor M. In de vroege morgenuren van 22 januari had hij in Katendrecht zijn ex-vriendin in het huis van haar ouders bij de keel gegrepen en bijna gewurgd. De officier van justitie had ander half jaar met aftrek en voorwaardelij ke terbeschikkingstelling geëist. Vjjf nachtjes slapen scheiden Zwolle van 'n gemeentelijke verkiezingsuitslag waarop heel politiek Nederland met kloppend hart ligt te wachten. Wakker ligt Zwolle er niet van. De biljetten zijn als altijd dun gezaaid; het bezoek van vergaderingen als steeds ma tig; de incidenten als gewoonlijk te onbetekenend om over te praten. Noodzakelijk zijn de verkiezingen geworden door de samenvoeging van Zwolle met het grootste gedeelte van het uitgestrekte maar dunbevolkte Zwollerkerspel. Zwolle brengt daarmee het inwonertal van zestigduizend op bijna 73.000, maar vervijfvoudigt zijn grondgebied. „Door een administratieve kronkel in de napoleontische tijd", weet cultureel en voorlichtingsambtenaar A. Pfeifer, „is Zwollerkerspel als een schil om Zwolle heengelegd. Die schil wordt nu afgepeld." Op 1 augustus krijgt de samenvoe ging haar beslag. Op dezelfde dag treden alle Zwollerkerspelse gemeente ambtenaren in dienst van Zwolle. Hun gemeentehuisje, dat overigens binnen Zwolle's wallen staat, wordt onderko men van het Zwolse apparaat. Alle ruimte is al verdeeld. 99 „Het doet aan weerszijden een beetje pijn, dat overgaan van die ambtena ren", zegt de heer Pfeifer. „Ambtena ren leven nu eenmaal in een rangen en standen wereld je en door het in schuiven van allerlei lieden wordt hier en daar werkterrein ingekrompen of een promotiekans verkleind". Officieel hoofdkwartier op de ver kiezingsavond is het Zwolse stadhuis waar met hand en hoofd de stemmen zullen worden geteld. „Omdat het hier zo klein is gaat dat sneller dan met een computer", bekent de heer Pfeifer. „Om kwart over acht verwacht ik de uitslagen. Bij de Kamerverkiezingen hadden we ze om tien voor acht." Commercieel hoofdkwartier wordt, zo hoopt directeur J. Hornstra, het wat stijve hotel Van Gijtenbeek. Handig heeft hij de Zwolse politici gratis zijn zalen aangeboden. P.v.d.A., V.V.D., D'66 en G.P.V. hebben zich onder zijn hoede gesteld. De heer Homstra (hoopvol): „Geestelijk hebben we ons voorbe reid op een heksenketel. Ik hoop dat er flink wordt gevierd, maar ik moet zeigen dat er tot nog toe van politieke activiteit verbazend weinig is te be speuren." Emotioneel hoofdkwartier zal, zo verwacht cafébaas W. Th. Mulder (35) zijn Irish Inn op een steenworp afstand van het stadhuis. Geruime tijd al is zijn etablissement trefpunt voor politiek belangtellende jongelui, in meerderheid aanhangers van D'66. De heer Mulder, een Braziliaans sigaartje presenterend „je moet de ontwikkelingslanden toch steunen" zegt: „Ze hebben de zaak hier al zo'n beetje gebombardeerd tot politiek café. er komen veel fijne denkertjes waar van alles bij is: gesjeesde dominees, afgedwaalde priesterstudenten, kunste naars en noem maar op. Na tienen 's avonds komen de folderverspreiders en huisbezoekers deze kant op. Dan kan het er leuk toe gaan." „Gaan ze op de grond zitten, weet je wel? Och, als ze zich maar netjes gedragen ik bedoel: als ze elkaar maar niet op het gezicht slaan. Ik ben een beetje een rare caféhouder, want ik voel niet zo voor dat middenstands- gedoe om almaar de klant gelijk te geven. En de jongeren, nou, die accep teren dat wel". De heer Mulder (verzot op Ierland): „Weet je wat het in Nederland is. Sociaal is alles prima geregeld daar ben ik ook voor maar je mag zo weinig. Nou mochten hier bordjes op de lantarenpalen bijvoorbeeld, maar dat moest dan wel even geregeld worden: 2V« m boven de grond, afmetingen 40x 50 cm, en vastgezet met plastic ringetjes om de palen niet te beschadigen. Ze hadden toch ook gewoon kunnen zeg gen: Pas op dat niemand z'n kop stoot?" De praag is maar welke partij er woensdag het hoofd zal stoten. DORDRECHT De walsmachinist, J. A. C. V. uit Dordrecht had het der tig jaar kunnen uithouden zonder rijbe wijs. Wel was hij telkens tegen de lamp gelopen, zelfs enkele malen door dat hij onder invloed van sterke drank had gereden, maar desondanks was hij rustig door blijven rijden. De Dordtse politierechter heeft hem daarvoor gisteren veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf en twee jaar ontzegging, met de belofte erbij dat volgende straffen steeds hoger zullen zijn. De walsmachinist verontschuldigde zich door te zeggen dat hij nooit gele genheid had gehad rijlessen te nemen. BOEKELO De 45-jarige chief- master sergeant R. W. Stuart uit Amerika, die als waarnemer deel heeft genomen aan de luchtmacht oefening Royal Flush", was een der ere-gasten op de vliegbasis Twenthe, die hij al kende van 24 jaar geleden, toen hij als boordschutter van een Halifax-bommenwerper boven Boeke- lo door Duits luchtafweergeschut was neergeschoten. Hij heeft van de gelegenheid, nog eens naar Twenthe te kunnen gaan bij de prijsuitreiking, gebruik gemaakt om de familie, bij wie hij indertijd eni ge tijd was ondergedoken, de familie Boevink, aan te gaan. Dat gebeurde dinsdagavond. De sergeant vertelde haar, dat hij na z'n arrestatie in vele Duitse kampen had gezeten vanaf 1943 tot de bevrijding. (Van een onzer redacteuren) VLIEGBASIS TWENTHE Prins Bernhard heeft woensdagmiddag, in stfn functie van inspecteur-generaal van de Koninklyke Luchtmacht, op de vliegbasis Twenthe by Enschede in tegenwoordigheid van circa vierhonderd hoge officieren van de NATO-landen de „Guenther Trophy" uitgereikt aan de winnaar van de grote jaarlijkse foto-herkenningswedstrijd die nu al voor de twaalfde maal in NATO-verband door vliegers van de luchtstrijdkrachten van Midden-Europa werd gehouden. Aan de wedstrijd, die de naam „Royal Flush" draagt, namen deze keer vliegers deel uit België, Canada, de Ver. Staten, Engeland, Duitsland en Nederland met als gasten de Fransen. Als beste squadron kwam dit jaar na, de van 22 tot en met 25 mei boven Duitsland,Nederland en België gehouden vluchten, voor de vijf de maal de Vierde Geallieerde Tactische Luchtmacht uit de bus. ADVERTENTIE Lekker eten? DIGESTIF PASTILLES helpen direct tegen brandend maagzuur (Van een onzer verslaggevers) OOSTERBEEK De Nederlandse woningbouw zit volledig in de mist, doordat de overheid verzuimt plannen op langere termijn op te stellen. Als de woningbouwers zich ertoe zouden laten verleiden hun capaciteit nog meer uit te breiden, zou de werkloos heid in de bouw op korte termijn enorm toenemen. Dat zei gisteren in Oosterbeek prof. dr. A. Hendriks, directeur van het Economisch Instituut voor de Bouw nijverheid, tegen de leden van de vak afdeling bouwondernemers van de Ne derlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond. De huidige capaciteit voor 125.000 woningen per jaar zal ruim voldoende zijn om tot het jaar 2000 de behoefte aan nieuwe woningen te bevredigen. Die capaciteit zal nog veel te groot blijken te zijn als de regering niet bereid is na 1970 enkele miljarden guldens per jaar beschikbaar te stellen voor sanering en krotopruiming, want dan zullen ten minste 55.000 woningen per jaar moeten worden vervangen om de produktie op peil te kunnen houden. „Als wij nog een woningtekort heb ben is dat de schuld van alle politieke partijen, niet van één bepaalde partij", aldus prof. Hendrik^. Het economisch planbureau heeft volgens hem altijd de woningbehoefte te laag geschat, maar het zou nu juist te hoog zijn gaan mikken. „Het blijven bestaan van de woningnood is een gevolg van een foutief overheidsbeleid. Aan de werklogsheid in de bouw is alleen de overheid schuldig, meent de hoogleraar in de bouweconomie. De werkloosheid zou volgens hem over een paar jaar alleen nog maar groter worden als de regering werkgelegen heid zou gaan scheppen door meer woningwetwoningen te bouwen. TIEL Twee inwoners van Tiel heb ben bekend in april een roofoverval te hebben gepleegd op de 85-jarige alleen wonende weduwe J. M. van Duim. De daders zijn de 39-jarige N. G. P. v. O. en zijn negentienjarige zoon G. P. v. O. De buit was 1565 gulden geweest. DEN HAAG De heer A. W. Ab- spoel, parlementair redacteur van het Algemeen Handelsblad, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. HARMELEN De Koninklijke Nederlandsche Automobielclub valt in haar jaarverslag het Rykswegenfonds aan. De KNAC zegt het begrijpelijk te vinden dat niet alle belasting die door het wegverkeer wordt betaald, inderdaad uitslui tend voor wegen en bruggen wordt uitgegeven. „Maar", zo zegt de KNAC, „dan is het ook redelijk dat het hele Nederlandse volk meebetaalt aan de voorzieningen voor het wegverkeer en dat de kosten daarvan niet alleen voor rekening van de weggebruikers komen". De KNAC vindt het hoog tijd worden dat het Rijkswegenfonds wordt omgezet in een Algemeen Wegenfonds, waarvan ook de provincies en de gemeenten kun nen profiteren. De KNAC meent voorts dat er in Ne derland te weinig aandacht aan de we genbouw wordt besteed. „Overal in het land zijn wegenbouwprojecten in uit voering, maar door de explosieve ont wikkeling neemt de reële achterstand in ons wegennet voortdurend toe". De voorzitter van de KNAC, jhr. W. van Andringa de Kempenaer, gait giste ren op de jaarvergadering van de KNAC in Harmeien enkele persoonlijke inzichten over het verkeer ten beste. Hij meent dat een deel van de dagelijkse verkeersellende is terug te voeren op minder prettige eigenschappen van de Nederlanders, vooral op een ^mbinatie van jaloezie jegens iedereen ore in een mooiere auto rijdt, en de drang om op z'n grondwettelijk recht te staan. „Het probleem is dat de gelijkgerech tigdheid op de weg alle hedendaagse zo genaamde gelijkheid ver vooruit is. Het zich buiten de auto steeds gedisvrimi- neerd voelen uit zich in de auto door het ten koste van alles op z'n rechten staan, zeker als de andere partij een kennelijk duurdere auto berijdt. Ik heb dat uit ei gen ondervinding. Ik berijd beurtelings een Volkswagen en een Cadillac. In de VW wordt ik emotieloos volgens de spelregels behandeld, maar in de Ca dillac is het uitkijken geblazen". „Daarbij komt een ontstellend gebrek aan wellevendheid op de weg. Or het water roept iedereen vriendelijk „hal lo", maar op de weg wijst men met de vinger op het voorhoofd, terwijl men bij eventuele meningsverschillen het risico lóópt te worden afgetuigd. Onze natie plukt hier de wrange vruchten van een vooral in de laatste decennia tekort schietende opvoeding in het gezin. Wie de goede manieren op de weg in enkele andere landen heeft meegemaakt, weet hoezeer wij op dit punt erbarmelijk te kort schieten". ADVERTENTIE K2r Imp. Brocades, Amsterdam DEN HAAG Prinses Christina zal van 9 juli tot 1 augustus vakantie hou den in de Verenigde Staten en Canada. Zij zal bij vrienden in New York en Ot tawa logeren Tijdens haar vakantie zal de prin ses een vooraanstaande Amerikaanse oogarts bezoeken, die is gespecialiseerd op het gebied van contactlenzen. De prijsuitreiking werd bijgewoond door de commandant van de Nato- strijdkrachten in Centraal Europa, Af- cent, waarvan zoals bekend het hoofd kwartier sinds enige maanden in Bruns- sum is gevestigd, generaal Johann Adolf von Kielmannsegg. De verkenningssquadrons, samenge steld uit de nationale eenheden van de deelnemende landen bestonden uit Canberra's, Hunters, Starfighters, Thunderstreaks, Phantoms, Fiat's en Mirages. De toestellen waren uitge rust met haarscherp de doelen vast vastleggende fototoestellen, die grond doelen fotografeerden. De foto's wer den door zeer snelwerkende ontwikke laar- en afdruk-units, toegevoegd aan de grondploegen van de squadrons, af gedrukt en door een internationale ju ry beoordeeld. De verkenningsvluch ten werden zowel overdag als 's nachts gehouden. Prins Bernhard arriveerde 's middags rond drie uur per Fokker- Friendship op de luchtbasis, waar hij werd verwelkomd door de basiscom mandant kolonel P. A. Hoyer, die de plechtigheid in een der hallen inleidde. Graf von Kielmansegg zette vervol gens de werkwijze van de oefening uiteen en sprak zijn waardering uit voor de geleverde prestaties, die vol gens hem zeer goed waren. Prins Bernhard, die over de in het programma voor deze dag afgedrukte foto van zichzelf gekscherend de op merking maakte dat hij veel weg had van de sinistere dr. Frankenstein, reik te vervolgens met een toepasselijk woord de prijzen uit. De persoonlijke prijzen gingen naar de gasten, de Fran se luitenant Godie en Chretien. Na de prijsuitreiking volgde een rondgang over een voor deze gelegen heid ingerichte tentoonstelling van fo to's en foto-apparatuur, respectieve lijk gemaakt en gebruikt bij de wed strijden. Het viel daarbij op dat ieder land zijn eigen methode en apparatuur had om de foto's te ontwikkelen. Al leen Nederland en Duitsland bleken met dezelfde camera's te werken. De prijsuitreiking in het kader van de „Royal Flush" werd voor de eerste maal sinds 1956 in Nederland gehou den. ADVERTENTIE *- kleine glaasjes, groot genoegen De zestienjarige Franse matroos N. Sieger van het Franse schip Ex presse 53 kwam gisteravond om 't leven toen hij van de kade in de Rotterdam se Eemhaven langs een stalen draad aan boord van zijn schip wilde klim men. Hij viel in het water en verdronk. Prins Bernhard temidden van de win naars der diverse prijzen. ARNHEM Een sluitend onderzoek naar hormonen in onze kalveren is tech nisch mogelijk, maar economisch niet. Dat zou namelijk volgens minister Lardinois (landbouw) vijftig gulden per dier kosten en vaak de \taarde van het dier teboven gaan. Daarom deed de mi nister gisteren in Arnhem een klem mend beroep op kalvermesters, handel en industrie de voorschriften te respec teren en geen mazen te zoeken in het controlenet. Hij sprak op de algemene vergadering van de vee- en vleescoöpe- ratieve Coveco. Minister Lardinois noemde het spui ten met hormonen „snijden in eigen vlees", waardoor een gehele bedrijfstak in gevaar wordt gebracht. Zeventig procent naar Italië. De grenssluiting van dit land van de produktie van kalfsvlees betekent voor ons dus een catastrofe. Ondanks het hier werkende controle systeem heeft Italië de kalverinvoer nog niet vrijgegeven. Mogelijkheid voor sancties heeft Nederland wel bij voorbeeld een strengere controle van de Italiaanse groente- en fruitinvoer maar zulke sancties overweegt de mi nister niet. Het probleem moet in goed overleg worden opgelost, meent hij. Drie Italiaanse deskundigen hebben onlangs het Nederlandse controlesys teem onderzocht. Hun rapporten zijn volgens de minister bemoedigend. Op het ogenblik laten de Italianen proefzendin gen uit ons land toe drie tot vier wa gons per week. Hoe deze zendingen zijn uitgevallen is niet bekend. Vlot loopt 't onderzoek niet. DEN HAAG „Als myn vrouw een overtreding had begaan, zou ik met de verbalisant in kwestie gaan praten. Voor myn buurvrouw zou ik dat natuurlijk niet doen", zei gisteren de Haagse hoofdinspecteur van politie C. J. H. Hoek, toen hy als getuige werd gehoord door de Haagse rechtbank. Later op de dag vulde hjj zjjn woorden aan met: „Wanneer een collega van my zyn auto verkeerd parkeert, seponeer ik, omdat ik aanneem dat zoiets nooit meer zal voorkomen of dat er een dringende reden voor was". ADVERTENTIE De hoofdinspecteur moest getuigen omdat de dertigjarige bedrijfsleider R. C. van L. vorig jaar enige malen korting had verleend op aankopen van twee Haagse hoofdagenten. Die werden er op hun beurt van verdacht een reeks bekeuringen te hebben laten seponeren. De verdediging van de bedrijfsleider was simpel. In de smalle Boekhorst straat in Den Haag was weinig ruimte voor de bestelwagens van zijn zaak. Nadat de bedrijfsleider enige tijd ge duldig parkeerbonnen had betaald, kwam hij in contact met de twee hoofdagenten, de 49-jarige H. P. en de 47-jarige G. de J. Op zijn dringend verzoek of aan de parkeerbonnenstroom wat was te ver anderen, kwamen de twee politieman nen met een briljant idee. Tweemaal per week kwamen zij de parkeerbon nen halen die door de chauffeurs netjes waren ingeleverd. De hoofd agenten zorgden er daarna voor dat de overtredingen in het bureau van politie door de verbalisanten werden gesepo neerd. „Ik geef ze ook een televisietoestel te leen als z e erom vragen", zei de bedrijfsleider. De president van de rechtbank sprak van een „hoogst ernstige corruptiezaak in een land waar dit maar zelden voorkomt." Over de gegeven kortingen, zeventig gulden op een koelkast en zestig gulden op een platenspeler, zei een verkoper uit de winkel gisteren voor de rechtbank: „Kennissen, vrienden en relaties krijgen bij ons altijd korting. Dat is heel normaal". 's Middags had de hoofdagent G. de J. een heel andere lezing van het gebeurde gegeven. Slechts eenmaal had hij drie bekeuringen uit de Boekhorst- straat mee naar het bureau genomen. Een zat op zijn eigen auto en de twee andere waren afkomstig van de zaak van de bedrijfsleider. „De bedrijfsleider vertelde dat de twee auto's er maar vijf minuten hadden gestaan. Ik geloofde hem en heb de verbalisant verzocht de bekeu ringen te seponeren. IYat deed hij, terwijl een andere collega mijn bekeu ring ongedaan maakte". De J. gaf toe enige malen korting te hebben gekregen, maar dan als parti culier en niet als politieman. De J. bleef ontkennen vrijwel steeds samen met zijn collega bezoeken aan de bedrijfsleider te hebben gebracht, die op zijn beurt volhield één-è twee maal per week de hoofdagenten bon nen te hebben teruggegeven. De officier van justitie achtte zowel bij de bedrijfsleider als bij hoofdagent De J. het telastgelegde bewezen. Hij eiste tegen de bedrijfsleider vier maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar wegens actieve omkoping. De hoofdagent vond hij schuldig aan het aannemen van giften. Met drie maanden gevangenisstraf achtte hij de politieman voldoende gestraft. De anGere hoofdagent komt op 4 augustus voor. ADVERTENTIE wijn is niet duur!

De Vallei | 1967 | | pagina 9