Veenendaals dagblad Johnson-Kosygin, bijna hartelijke" ontmoeting GESPREK WORDT VOORTGEZET Roemenië oneens Staatslieden komen morgen weer bijeen Buiten NIXON BEZOEKT DA JAN Stangl kwam opgewekt in Duitsland aan met bondgenoten Paus Paulus handhaaft celibaat „Atoom-generator" een hele hijs Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bij vliegramp 34 doden RUSSISCHE GEVANGENEN IN ISRAëL Kiesinger dreigt met aftreden Eigen geluid inzake crisis in Midden-Oosten Nazi-misdadiger wordt berecht Gewonden bij ontploffing in Brussel buitenlands geld reisverzekering Kouder GLASSBORO (UPI) Vijf uur en vijftien minu ten hebben president Johnson en de Russische pre mier Kosygin gisteren vrijwel ononderbroken verga derd. Zondag komen zij opnieuw samen. 5EE5HL IN BUISKERS Podgorny naar huis Fruit-tuin OPLUCHTING OOK- WSISTERS DANKBAAR GEJUICH ARRESTATIE VASTGEKLONKEN Bejaarde Belg dood bij botsing in Otterlo Joden verlaten Aden NUTSSPAARBANK ONMISBAAR bij zomerse genoegens z ui z 2 Sn ^0^8-800 en Orga-Ripel zijn onschadelijk voor mens en dier. VRAAG DE DROGIST! EERSTE KEER DUIDELIJK PLICHT ZINSPELING Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaarr 28, Veenendaai, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 24 JUNI I967 4le JAARGANG v NV pEmmMAHiE N«wYor r Wasrjiogi' NEW vma 150 km I m Glassboro in de Amerikaanse staat New Jersey is de plaats waar presi dent Johnson en premier Kosygin el kaar morgen weer zullen ontmoeten. TEL AVIV Ondanks herhaalde krachtige ontkenningen van de Israëli sche regering gonst het in Israël van de geruchten dat er tijdens de opmars in Syrië, op het laatst van de oorlog, Rus sische krijsgevangenen zijn gemaakt. Vanwege de gespannen Russisch-Is- raëlische verhoudingen zou Israël de Sovjet-Unie hebben willen ontzien door geheim te houden dat er Russen gevan gen waren genomen. Het Amerikaanse weekblad News week publiceert echter nu een foto waarop men een geblinddoekte Rus ziet wegvoeren door Israëlische militairen. Volgens de geruchten, die na deze pu- blikatie wel bevestigd zullen worden, hebben Israëlische troepen de Russische instructeurs aangetroffen in Syrische bunkers, vanwaar uit herhaaldelijk op Israëlisch gebied was geschoten. Al voordat de Russen werden over rompeld hadden Israëlische luisterpos ten commando's in het Russisch opge vangen. Daar er in Israël duizenden jo den wonen die uit Rusland afkomstig zijn en perfect Russisch spreken, was het niet moeilijk om de Russen te som meren, de bunkers te verlaten voordat die werden opgeblazen. BEIROET (Reuter) Vanavond vliegt de Russische president, Podgorny, uit Egypte terug naar huis. Woensdag kwam hij in Cairo aan om met de Egyp tische president, Nasser, de toestand te bespreken die ontstond na de zware ne derlaag tegen Israël. Podgorny maakte gisteren 'n rondtocht door Cairo, waarbij hij onder andere de piramiden bezichtigde. Een Russische militaire delegatie is nog in Egypte om een onderzoek in te stellen naar de mi litaire behoeften van het land. Oood, sappig en verlokkend hangen de aardbeien tussen het drietallige loof en het is geen wonder, dot daar de merels en zanglijsters op afkomen. Ze tonen stellig geen voorkeur voor madame Lefeber, Jucunda of Deutsch Evern, maar hebben wel wat recht op deze kostelijke vruchten van de hof, die immers afstammen van het wilde bosaardbeitje. Onze buurman kan dit niet schelen; hij beschermt het lage fruit met netten en vindt het dan later niet prettig er een dode vogel uit te moeten peuteren, die in de mazen verstrikt raakte. Ik sprak daarjuist van „vrucht", doch eigenlijk is onze aardbei dit in het geheel niet. De kleine harde pitjes, die het vrucht- „vlees" bespikkelen, zijn de ware vruchten. Wat wij aardbei noemen is gewoon de vlezig geworden bloem bodem en al gauw leren we bij plant kunde de benaming „schijnvrucht" Appels, peren en rozebottels mogen we er ook onder rekenen, maar de framboos in uw fruittuin weer niet. Het witte puntje, dat bij het afpluk ken van dit heerlijke zachte ooft aan de steel blijft zitten, is de bloem bodem en wat ge oogst is een ver zameling kleine, sappige vruchtjes, net als bij de bramen. De framboos echter behoort tot de echte steen vruchten, evenals de kers, al zou men dit niet voetstoots zegge i. Aardbeien kennen we reeds uit de vroege middeleeuwen, doch de mens heeft aan die eerstelingen veel ge kweekt, vermeerderd en o.m. door rassenkeus gedokterd, zodat allengs de smakelijke, zeer gewilde delicates se nauwelijks meer kon worden ver beterd. 24 juni '67 A. B. WIGMAN VWVWWVWSA/VWVWWWVWWWWWWVVWWVW Er waren twee besprekingen ach ter elkaar niet daar tussenin een lunch tijdens welke ook over poli tiek werd gesproken. Het overgrote deel van de besprekingen werd ge voerd buiten aanwezigheid van mi nisters of deskundigen. Alleen twee tolken waren aanwezig. De sfeer van het lange gesprek meer dan tweemaal zo lang als was verwacht werd als zeer goed be schreven, bijna hartelijk zelfs. De twee mannen, de machtigste staatslieden ter wereld, konden het kennelijk goed met elkaar vinden. Voor beiden scheen het een opluchting te zijn dat de moeilijk heden waren overwonnen en dat zij eindelijk rustig met elkaar konden spreken zonder rekening te moeten houden met een publiek. Het onderhoud, dat slechts werd on derbroken voor de lunch, was in de eerste plaats gewijd aan de crisis in het Midden-Oosten. Maar het was be kend dat president Johnson zich zorg vuldig had geprepareerd op het be spreken van alle vraagstukken die Amerika en Rusland verdeeld houden: de kwestie-Viëtnam, de ontwapening, de kernwapens en het Duitse vraag stuk. Uit het feit dat er zondag een nieuwe bespreking zal zijn, mag men conclu deren dat het inderdaad de bedoeling is dat de Amerikaanse president en de Russische premier van cl*- gelegenheid gebruik maken om alle vraagstukken te bespreken. Terwijl de president en de premier met elkaar spraken, vergaderden ook de ministers van Buitenlandse Zaken (Dean Rusk en Gromyko) met hun staven. Of zij tijdens die gesprekken contact hadden met de regeringsleiders is niet bekend. President Johnson zei na afloop, met een stralende lach op zijn gezicht, dat de besprekingen zeer nuttig waren ge weest en aangenaam waren verlopen. Er waren echter zoveel vraagstukken te behandelen, die van zo groot belang waren voor de gehele wereld, dat er een nieuwe vergadering nodig bleek. Die zal zondagavond om half zeven (Nederlandse tijd) beginnen. Toen hjj zich tot de journalisten wendde, die urenlang voor de wo ning van de president van de univer siteit van Glassboro hadden gewacht, scheen de Amerikaanse president in een stralend humeur en zeer tevreden over zün besprekingen. Ook Kosygin, die naast hem stond lachte breed. In officiële Amerikaanse kringen is men optimistisch gestemd. Men meent, dat het contact tussen de VS en de Sovjet-Unie is hersteld onder uitste kende omstandigheden en dat de be sprekingen worden gevoerd in een zeer gunstig klimaat. Kosygin zei aan het eind van de besprekingen nog, dat hij in de eerste plaats de president van de VS wilde bedanken voor het organiseren van het eerste overleg in een zo pret tige en mooie omgeving. Hij dankte ook de president van de universiteit van Glassboro in wiens woning het overleg werd gevoerd. Kosygin sprak de hoop uit, dat de journalisten die lang gewacht hadden zich niet beledigd zouden voelen, ook al omdat zij wellicht niet erg veel te horen gekregen konden hebben. Johnson begeleidde Kosygin naar zijn auto en keek de Russische premier na. Alvorens het terrein van de universiteit van Glassboro te ver laten stapte Kosygin uit zijn auto en drukte de hand van verscheidene men sen onder een menigte juichende toe schouwers. President Johnson ging later naar de menigte toe om met de mensen te pra ten. BLOSSBURG In de buurt van het stadje Blossburg in de Ameri kaanse staat Pennsylvanië is gisteren een straalvliegtuig van het type BAC- 111 neergestort. Alle inzittenden, 30 passagiers en vier bemanningsleden, zijn om het leven gekomen. Aanvankelijk was meegedeeld dat de passagiers afgevaardigden bij de Verenigde Naties waren, maar een woordvoerder van de luchtvaartmaat schappij Mohawk, eigenares van het toestel, sprak dit later tegen. Het valse bericht bracht consternatie te weeg bij de Verenigde Naties, waar de Algemene Vergadering bijeen was ter bespreking van de toestand in het Midden-Oosten. Een man die voorgaf een woordvoerder van Mohawk te zijn, had het kantoor van een pers bureau opgebeld met de mededeling dat het vliegtuig was gecharterd voor een reis van 30 gedelegeerden van de Verenigde Naties. DÜSSELDORF (AP, Reuter) Een van 's werelds meest gezochte nazi-mis dadigers uit de Tweede Wereldoorlog, Franz Paul Stangl, is gisteren teruggekeerd in Europa, het werelddeel waar hjj verantwoordelijk was voor de dood van hon derdduizenden. De nu 59-jarige voormalige commandant van de vernietigings kampen Treblinka en Sobibor, landde gisteravond laat onder zware bewaking op het vliegveld van Düsseldorf in West-Duitsland, het land waar hy terecht zal staan. Stangl was gisterochtend, zoals wij gisteren al in een deel van onze edities meldden, met twee Westduitse recher cheurs in Rio de Janeiro (Brazilië) aan boord van een straalpassagiersvlieg- tuig gebracht om via Lissabon in Por tugal en een korte onderbreking in Parijs naar West-Duitsland te vliegen. Stangl werd in februari gearres teerd in een Volkswagenfabriek in Soa Paulo. Later vroegen West-Duits land, Polen en Oostenrijk (gesteund door enkele andere landen) om zijn uitlevering. Begin deze maand keurde het Braziliaanse hooggerechtshof het Westduitse verzoek goed op voorwaar de, dat hij niet tot levenslange gevan genisstraf wordt veroordeeld en later wordt uitgeleverd aan Oostenrijk. Franz Paul Stangl werd geboren in Oostenrijk. Kort na de Tweede We reldoorlog werd hij gevangen geno men, maar hij wist te ontsnappen. Ja renlang woonde hij in het Midden- Oosten totdat hij in 1951 naar Brazilië trok. Stangl is getrouwd en heeft drie dochters. Zij blijven achter in Sao Paulo. De grondig voorbereide reis van Brazilië naar West-Duitsland onder ging Stangl opgewekt. Volgens de be geleidende rechercheurs lachte hij zelfs. Na zijn arrestatie had hij in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia ge vangen gezeten, vanwaar hij dezer da gen was overgebracht naar een cel op het vliegveld van Rio de Janeiro. Daar zat hij vastgeklonken aan een Brazi liaanse politieman. In het vliegtuig een Boeing 707 moesten Westduitse politiemensen 'n ontvangstbewijs tekenen. Na aankomst in Parijs werd hij onmiddellijk met 'n gevangenisauto naar de Fresnesgevan- genis gebracht. Later op de avond ver volgde hij zijn reis naar Düsseldorf, waar hij eveneens onmiddellijk achter slot en grendel werd gezet. BRUSSEL Gisterochtend om half twaalf heeft een ontploffing 31 gewon den tot gevolg gehad en zware mate riële schade toegebracht aan een groot internationaal vervoerbedrijf te Brus sel. Aan de voorzijde van het gebouw was men bezig een twintigtons tankauto met benzine te vullen toen zich door nog niet opgehelderde oorzaak een ontploffing voordeed, die de vrachtauto vrijwel ge heel vernielde, het gebouw zwaar ha vende, vele ruiten in de omtrek deed springen en onmiddellijk brand veroor zaakte. Hoewel de rookontwikkeling zeer sterk was, kon de snel aanwezige brandweer het vuur binnen tien minuten blussen. De meeste gewonden waren slachtof fers van glasscherven. OTTERLO B(j een verkeersongeval op het kruispunt Apeldoornseweg Harskamperweg in Otterlo is vrgdag- middag de 75-jarige heer L. M. F. Velge uit Brasschaat (België), directeur van een krantenconcern en oud-burgemees ter van zyn woonplaats om het leven gekomen. De heer Velge was de bestuurder van een personenauto, die volgens de politie op het kruispunt in volle vaart tegen een van links komende vrachtwagen reed en vervolgens tegen een van rechts komende personenauto. De heer Velge was op slag dood. Zijn echtgenote en de inzittenden van de aangereden perso nenauto, de Rotterdamse commissaris van politie de heer J. W. Donkersloot en diens echtgenote, werden gewond. Zij werden opgenomen in een ziekenhuis in Ede. 0 De vroegere Amerikaanse vice-pre sident Richard Nixon is op het ogen blik in Israël, waar hij o.m. besprekin gen voerde met de Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan (foto). YAHUD (Reuter) De laatste Joodse inwoners van de Britse kolonie Aden zijn gisteren aangekomen in Yahud, een immigrantenplaats in Israël. De groep, vijftig mannen, vrouwen en kinderen, waren naar Israël gevlogen na een golf van anti-Joodse uitbarstingen in Aden. Er zouden nog twee Joden in ziekenhui zen in Aden liggen. De vluchtelingen vertelden dat een Jood was doodgeslagen door Arabieren en dat zes Joodse winkels en vier syna gogen waren verwoest. NEW YORK (Reuter) Vier punten voor vrede, die in het zes dagen oude debat in de V.N. al herhaaldelijk geheel of gedeeltelijk naar voren wa ren gebracht, werden gisteren andermaal opgesomd door Paul Martin, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken. ADVERTENTIE voor en BONDSSPAARBANK KERKEWIJK - VEENENDAAL WWV^A/WWWWWWWWW^/WWWWS/ VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft vandaag opnieuw verklaard, dat r.k. priesters niet mogen trouwen, zulks ondanks de druk, die wordt uitgeoefend om het 15 eeuwen oude celibaatsvoor- schrift gewijzigd te krijgen. In de openingswoorden van een ency cliek van 65 bladzijden de zesde van zijn vierjarige regering zegt de paus: „Het priestercelibaat is door de kerk eeuwenlang behoed als een schitterend juweel en behoudt zijn waarde onver minderd ook in orjze tijd nu de geestes gesteldheid en ui-, verhoudingen zulke ingrijpende wijzigingen hebben onder gaan". In de meer dan 13.000 woorden van het document verwerpt de paus de ver schalende argumenten tegen het celi baat en somt hij redenen od om hot voorschrift te handhaven. ADVERTENTIE lu lu Q - Z m lu Jr lu Z h lu CO o lu o lu O -j 03 H11 ROTTERDAM In de Beatrixhaven werd gisteren een generator gelost, bestemd voor de atoomcentrale in Beznau, Zwit serland. Het 145 ton wegende gevaarte is van Amerikaans fabrikaat. Martin voerde gisteren in de Alge mene Vergadering als eerste het woord, voor de Zweedse afgevaardig de, Sverker Astrom, en de Roemeen se premier, George Maurer. Daarbij liet vooral de laatste een verrassend eigen geluid horen, dat sterk afweek van wat communistische leiders eer der ter tafel hadden gebracht. Een andere verrassing was gisteren het bericht dat koning Hoessein van Jordanië vanavond in New York zal aankomen om de leiding van de Jor daanse vertegenwoordiging bij de Uno op zich te nemen. Maandag zal hij de Assemblée toespreken. Het zal de eerste keer zijn dat een regerende vorst deelneemt aan een politiek debat in de Uno. De vier punten die volgens de Ca nadees Martin de basis zouden kunnen vormen voor vrede in het Midden- Oosten waren: Eerbiediging van de territoriale soevereiniteit van de betrokken landen, alsmede voorwaarden voor de veiligheid langs en inter nationaal toezicht op de grenzen tussen deze landen. 2 De garantie dat alle landen on gehinderd van internationale vaar wegen gebruik kunnen maken voor hun „onschuldige vaart"; 3 Een snelle en rechtvaardige op lossing van het vluchtelingen vraagstuk 4 Bescherming van de bijzondere geestelijke en religieuze belangen in Jeruzalem. Volgens minister Martin mag de te rugtrekking van de Israëlische troe pen uit de op Arabische landen ver overde gebieden niet los worden ge zien van de oplossing van andere moeilijkheden. De Russische eis dat Israël als agressor wordt veroordeeld en zijn troepen onmiddellijk en onvoorwaar delijk terugtrekt wees hij van de hand. „Dat zou ons terugbrengen tot de toestand die tot de oorlog heeft ge leid" aldus Martin. Waarschijnlijk tot ergernis van de Russische en andere communistische leiders distantieerde ook de Roemeen se premier, Maurer, zich vervolgens duidelijk van de Russische eis om Israël te bestempelen als aanvaller. Hij stelde daarentegen voor dat Israël en de Arabische landen hun ge schillen rechtstreeks door onderhan delingen zouden regelen. Israël zelf had dat al verscheidene malen voor gesteld, maar de Arabieren wilden er niets van weten. Volgens Maurer was het de plicht van de „internationale gemeenschap" om een sfeer te scheppen, waarin zo'n tweespraak mogelijk zou worden. De toespraak van de Roemeen was een duidelijk voorbeeld van de onaf hankelijke houding die zijn land aan neemt op het gebied van de wereld politiek. Dat nam overigens niet weg dat ook Maurer sprak over „buiten landse inmenging" en „rechtvaardige strijd" van de Arabieren tegen impe rialisme en neo-kolonialisme. In een duidelijke zinspeling op de Arabische weigering om het bestaans recht van Israël te erkennen zei hij, dat de crisis alleen dan werkelijk kan worden overwonnen als de levensbe langen van elke staat in het Midden- Oosten worden geëerbiedigd. Sverker Astrom, de Zweedse verte genwoordiger, was van mening dat de Assemblée niet als rechter moet optreden in het Israëlisch - Arabische geschil. Dat leek hem zinloos. BREMEN Bondskanselier Kie singer van West-Duitsland heeft op een bijeenkomst van gemeentelijke au toriteiten ronduit gezegd te zullen af treden als het parlement maatregelen zou tegenhouden die hij noodzakelijk acht om de in moeilijkheden geraakte Westduitse economie te herstellen. (Van onze weerkundige medewerker) Vrijdagavond heeft zich een ont wikkeling voorgedaan, die ertoe leidt, dat de aanvankelijk voor vandaag aangekondigde warmtegolf niet door gaat. Het wordt juist kouder tot in Brabant en Limburg, aan de noordzij de van een onweersdepressie, die van Frankrijk naar Duitsland gaat. Er is kans op een regen- of onweersbui, maar morgen rekenen wij op enkele zonnige perioden. De kans op zomerse temperaturen blijft voorlopig klein. Vrijdagmiddag is het in Limburg al 25 graden geworden, in Frankrijk en Italië en het Alpengebied 27 tot 30 graden. Boven Zuid-Engeland, Noord- Frankrijk, België en lokaal in Zuid-Ne derland braken onweders los.

De Vallei | 1967 | | pagina 1