„Kan wel kloppen, vorige keer was mijn baard langer 95 Rapheid van tong politie leidde tot en gedrag vrijspraak Dragline ging bijna in vlammen op OPNIEUW INBRAAK IN RHENEN Caravanverordening voor Gelders rivierengebied De gebedssamenkomst Ik heb me terwille van T bedrijf koest gehouden „Conflict is schadelijk voor de onderneming" Vakantie regeling bakkers VOEDSELTEKORT IN EGYPTE EN JORDANIË Hoessein wellicht naar V.N. Bekendmaking VERDACHTE TEGEN KANTONRECHTER (DIE HEM NIET HERKENDE): Weer beat in Dingetje t Operette van de C.N.S. III Vuilnis ging aan 't broeien Velaar tij van bromfietsers Go HET WOORD V.S.W.-directeur Bottenheim: Verwachting tegen einde van 't jaar Vertrouwen in houthandel Volgeladen BURGERLIJKE STAND RENSWOUDE Teleurgesteld Eén tientje Vertederen RHENEN 99 US VEEJSEISDAAL VREDE ZATERDAG 24 JUNI 1967 WAGENINGEN Ze wisten het aardig te vertellen, Hendrik van D. en zijn vriend-getuige Gijsbertus S., respectievelijk afkomstig uit Heelsum en Renkum. Hen drik, 22 jaar oud en ambtenaar bij de Wageningse Land bouwhogeschool had in Renkum geen voorrang gegeven op een kruising, bovendien had hij, toen hij ingehaald werd, zijn eigen snelheid verhoogd en was hij niet vol doende naar rechts gegaan zodat de andere automobilist gehinderd werd. De tegenpartij, zo stond in het proces verbaal, was ook niet erg blij geweest met de houding die Hendrik na de gebeurtenis had aangenomen, die nogal vechtlustig geweest zou zijn. Hendrik haalde, toen kantonrechter mr. A. C van den Brand dit voorlas, zijn schouders op en zei verontschuldigend: „Ik begrijp niet hoe ie er bij komt, zo'n body-builder ben ik niet". Offi cier van Justitie, jhr. mr. R. A. Th. Gevers Deynoot, wilde ^ten wat voor een wagen het was geweest waar in Hendrik had geraced, waarop deze antwoordde dat hij die inmiddels niet meer had en een paar maanden geleden in Heteren total-loss had gereden. „Daar ben ik al voor veroordeeld", liet hij erop volgen. Verbaasd fronste de kantonrechter zijn wenkbrauwen omdat He- teren binnen zijn gebied valt en hij er zich kennelijk niets van herinnerde. Hendrik glimlachte eens aardig en ver duidelijkte: ^Ja ik ben toen óók hier geweest. Maar mijn baard was toen langer, misschien dat u me daarom niet herkent". Nog even aanvullend zei hij bij die gelegenheid een geldboete van 100 en een onvoorwaardelijke ontzegging te hebben. Vriendje Gijsbertus, labo rant bij Van Gelder en 23 jaar, ge tuigde hierna dat er absoluut geen sprake was geweest van vechtlustige bedoelingen en wanneer dat wel zo zou zijn geweest, dat hij dan ook wel eens even uitgestapt zou zijn. ,Dd,n waren we met z'n tweeën er op afgevlogen". Door al die verklaringen was de dui delijkheid een beetje zoek en besloot de kantonrechter voor het horen van getuigen de zaak tot een nader te be palen tijdstip aan te houden. Hij zei Gijsbertus dat zijn komst dan niet meer noodzakelijk was, waarop de jo viale getuige als een teken dat hij het begreep zijn arm de lucht instak en met Hendrik het toneel verliet. Vrachtauto-chauffeur Gerrit K. (34) had zijn wagen vol geladen, niet met zaken die in het liedje van de volgela- VEENENDAAL Vanavond treedt in de Veenendaal8e beatclub „N.V. 't Dingetje" voor de tweede maal in zeer korte tü<i de Eindhovense beatgToep „Dirty Underwear" op. Ditmaal wor den ze vergezeld van eer protest-zan ger, die eveneens uit Eindhoven afkom stig is. Zondagavond speelt in de Vee- nendaaise club de plaatselijke beatgroep AS203. Dit zal tevens de laatste avond zjjn van het seizoen. „Dirty Underwear" heeft de vorige keer veel succes gehad. De publieke belangstelling was groot en dat kwam het werk van de Eindhovense jongelui ten goede. De vier jongens spelen soul muziek, spontaneïteit speelt bij deze mu ziek een belangrijke rol zodat het pu bliek grote invloed uitoefent op het resultaat. Vanavond en morgenavond zijn be doeld als de grote sluitstukken van het beatseizoen '66'67. De leiding van de club neemt een maand vakantie. In die maand gaat zij het interieur van het „streekcentrum v. d. beat" veranderen. De vloer wordt verstevigd, om in sep tember nog meer dansende voeten te kunnen dragen. De muren zullen ver anderen in rotswanden, d.m.v. kippe gaas en gips en ook de samenstelling van het bestuur zal veranderen. Dit weekend draait 't Dingetje dus nog een keer ouderwets, in september begint de club met een nieuw gezicht en een nieuw bestuur een nieuw seizoen. VEENENDAAL. De leerlingen van de Christelijk Nationale school III aan de Gerard Terborchstraat zullen woens dag 28 en donderdag 29 juni weer een kinderoperette opvoeren. De titel van de operette van dit jaar is „De dertiende fee". Beide uitvoeringen beginnen om 19.30 uur en worden gehouden in het school gebouw. Ondertrouwd: Hendrikus Johannes Ederveen, wonende te Leersum, Scherm- laan 35 en Jannigje Hendriksen, wonen de te Renswoude, Taets v. Amerongen- weg 26. den wagen worden genoemd, maar met zand. De kantonrechter wees de chauffeur er ernstig en met een ge fronst voorhoofd op dat de belading van de wagen meer dan het dubbele dan het toegestane maximum was ge weest. Verdachte vertelde dat hij met het zand op weg was naar de kazerne in Ede, en dat het teveel aan gewicht te wijten was geweest aan de vele re gen, waardoor het zand nat was ge worden en dus extra zwaar. De kan tonrechter voncl dat geen doorslagge vend excuus en was van mening dat Gerrit dan maar twee keer had moe ten rjjden. De officier; van justitie waardeerde het geval met: „Een ka pitale fout", en zei daarnaast toch wel te willen aannemen dat de bedoeling van de chauffeur goed was en dat de overtreding niet met opzet was ge maakt. Hij eiste een geldboete van ƒ100 of tien dagen, aan welke eis de kantonrechter zich conformeerde. De Drielse Paulus H., van beroep monteur en 20 jaar oud stond voor de kantonrechter omdat hij de vuurwa- penwet had overtreden. Paulus bleek een teleurgesteld man want hij ging wel eens met zijn vader, een jager, op pad en mocht dan nooit eens schie ten. „Het is wel leuk om mee te gaan hoor, maar dan niet te mogen schie ten daar is niets aan". Paulus greep dan ook zijn kans, toen een, zoals hij het noemde, „schooier" hem wat spul len aanbood waaronder een jachtge weer, zodat hij nu eindelijk eens zelf de jacht kon gaan openen. De officier van justitie was toch niet erg blij met het initiatief van Paulus en beklem toonde: „Dit soort dingen nemen we in het algemeen, traditioneel, erg zwaar". Hij eiste in totaal een geldboete van 60 en verbeurdverklaring van het ge weer. Ook de kantonrechter vond dat 6 uur avonds WINKELCENTRUM VEENENDAAL 9 Winkels zijn tot open. Vrijdagsavonds KOOPAVOND tot 9 uur. 0 's Woensdagsmiddags zijn de win kels na 1 uur gesloten. (De Hema aan de Markt ia deze middag wel geopend en is 's maandagsmorgens gesloten). 0 Kappers zijn 's maandags de gehele dag gesloten. 0 Markt: dinsdagsmorgens tot 1 uur, 's zaterdags de gehele dag. VW-Inlichtingenkantoor: Hoofdstr. 84, tel. 08385-4607 en 4602. Heden, zaterdag VEENENDAAL Grote Pekken 578, tot 18 uur: Model woning firma Matser. Korenbeurs, 16 uur: Receptie nastiekvereniging Sparta. gym- Camping „De Batterijen", 21.30 uur: Drive-in film „Blackbeard, de piraat". BIOSCOOP Veenendaal, 19.30 uur: Luxor-theater „Arabesque' Morgen, zondag BIOSCOOP Luxor-theater Veenendaal, 15 uur: „Ara besque" en 19.30 uur: „Marcheer of sterf". VEENENDAAL Gistermiddag brak omstreeks vier uur brand uit in de vuilnisbelt op Emmikhuizen. De brand is waarschijnlijk ontstaan, doordat het vuil is gaan broeien. Op het nippertje kon een reeds brandende dragline van de firma Van Bennekom uit Veenendaal met een vrachtwagen uit de vuurzee worden getrokken, zodat hij voor vernieling werd behoed. Op het moment dat de brand uitbrak werkten drie mannen op de vuilnisbelt. Even tevoren had een van hen een steen opgeraapt, om vuilnis van een vrachtwagen te kloppen. Volgens hem was die steen opvallend warm. Plotseling schoten vlammen op uit de vuilnisberg. De brandweer van Veenendaal werd gealarmeerd en was vrij spoedig ter plaatse. De vlammenzee was dan ook snel bedwongen, maar het nablussen ging nog geruime tijd door, omdat het vuur bleef doorsmeulen. Een grote rookontwikkeling en een vreselijke stank gingen met de brand ge paard. het geweer maar onttrokken moest worden en bracht het totale geldsbe drag vijf guldentjes hoger. Gebrek aan bewijs leidde tot vrij- spaak in de zaak tegen de 27-jarige, sinds kort in Wageningen woonachti ge, mevrouw Judith S.-H. Verdachte was de Parkweg in Ede vanaf de ver keerde kant ingereden en een politie agent die dit toevallig zag, maakte haar hierop attent met de woorden: „Voor een tientje bent u overal van af". Dit zeggend sloeg hij gezellig een paar keer op de motorkap en herhaal de zijn verzoek tot het overhandigen van het tientje nog tweemaal, terwijl hij ook nog kreten als: „U rijdt maar lekker verder" en „mijn humeur wordt er niet minder door", liet ho ren. Verdachte bleek bij het afleggen van de verklaring rap van tong, zodat de rechtsprekenden geboeid en met aandacht toeluisterden. Mevrouw had haar echtgenoot als getuige meegeno men die ook nog even kort het woord kreeg. Veel leek er echter niet meer aangevoerd te moeten worden na het relaas van verdachte want de heren achter de tafel hadden hun oordel al gevormd en meenden tot vrijspraak te moeten komen .De officier van jus titie zei wat betreft het optreden van de politie graag een briefje te ontvan gen, waarna het echtpaar de balie aan de volgende „klant" mocht laten. Die volgende was de aan de Land bouwhogeschool studerende 25-jarige Jan van der H. Jan had op de Stads brink bij het afslaan naar de Dijk- graafseweg te Wageningen een auto gesneden. Verdachte vertelde dat hij de na derende wagen die door hem werd ge sneden niet had gezien en zei dat dit te wijten was geweest aan „een dooie hoek". Die dooie hoek kwam verschil lende keren in zijn verhaal terug, om de officier te vertederen. Hij sprak in zijn requisitoir van duidelijke zor geloosheid en vond dat onverhoedse reacties, zoals in dit geval het afslaan maar al te gevaarlijk zijn in het ver keer. Aan de hand van het dossier wees hij op eerdere door Jan begane overtredingen en maande hem tot een grotere rust in het verkeer. Om deze rust wat te stimuleren en Jan de hel pende hand te bieden eiste hij als waarschuwing een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee maanden met een proeftijd van twee jaar en daarnaast een geldboete van ƒ50 of vijf dagen hechtenis. De kantonrechter vroeg verdachte of hij nog een verweer op de eis had, waarop deze antwoordde: „Ik ben van niet", en de kantonrechter over eenkomstig de eis vonniste. GEVAAR HOOIBROEI De burgemeester van Rhenen, overwe gende dat gevaar voor hooibroei nim mer is uitgesloten, wijst belanghebben den met nadruk op bovengenoemd ge vaar onder opmerking, dat artikel 158 van het Wetboek van Stafrecht straf be dreigt tegen hem, aan wiens schudl brand is te wijten. Rhenen, 21 juni 1967. De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. VEENENDAAL. De heer H. J. Z. uit Rhenen reed vrijdagmiddag met zijn bromfiets over de Kerkewijk in de rich ting van La Montagne en botste tegen de Marokkaanse bromfietser A. H. H. uit Amerongen, die hem wilde passeren. Waarschijnlijk doordat de sturen van de twee bromfietsen in elkaar haakten, kwamen beiden ten val. Voor een nader onderzoek werden de twee heren naar het Julianaziekenhu/s overgebracht. De Marokkaan kon na béhandeld te zijn naar zijn woonplaats terugkeren, de heer Z. werd met een hersenschudding opgenomen. RHENEN In de nacht van don derdag op vrijdag hebben in Rhenen opnieuw inbrekers hun slag geslagen. Ditmaal werd een winkel op het die renpark opengebroken en geplunderd. Werksters, die gisterochtend het park opkwamen, ontdekten de inbraak. Rondom de winkel lagen allerlei ar tikelen verspreid, die kennelijk voor de inbrekers geen waarde hadden. In de kiosk was een grote voorraad sigaret ten aanwezig. De directie weet nog niet bij benadering mee te delen hoe veel er wordt vermist en hoe groot de schade is, uitgedrukt in geld. De politie is drie uur bezig ge weest met speurhonden. Het onderzoek wordt voortgezet. TIEL Veel waardering hebben de vertegenwoordigers van de gemeenten in het Gelders Rivierengebied voor het recreatieschetsplan voor het Gelders Rivierengebied, dat in opdracht van de Belangengemeenschap door het inge nieursbureau ir. J. Vallen te Roermond is samengesteld. Tijdens de recreatie- dag die in Tiel werd gehouden en waar voor de nodige belangstelling bestond, zijn verschillende facetten ter sprake gekomen. In deze vergadering werd voorgesteld dat de werkgroep recreatie van de be langengemeenschap verdere plannen zou ontwikkelen en na zou gaan of men zou kunnen komen tot het vormen van een recreatieschap. Een dergelijk or gaan verricht op de Veluwe bijzonder nuttig werk. De voorzitter van de werk groep recreatie van de belangengemeen schap Gelders Rivierengebied, de heer Rooseboom, zei dat de commissie in Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Via deze weg willen wij enige op merkingen plaatsen met betrekking tot het ingezonden schrijven van de heer G. Knoppert te Rhenen in de editie van 21 juni. In het genoemde schrijven heeft de heer K. kritiek geleverd op gebeurte nissen rond de gebedssamenkomst. Naar onze mening had hij hiertoe niet het minste recht, omdat: 1. Hij niet bij de samenkomst aan wezig is geweest; 2. Hij bijzonder slecht t.o.v. deze samenkomst schijnt te zijn geïnfor meerd. Het idee tot het houden van een sa menkomst was afkomstig van Anne- marie Scholten, lid van de Jeugdkerk Rhenen, en werd reeds maandag di rect na het uitbreken van de oorlog geboren en samen met andere leden van de Jeugdkerk en enkele particu lieren heeft zij deze bijeenkomst ge organiseerd. Op de raambiljetten stond te lezen, dat alle kerkgroeperingen medewer king verleenden. Dit klopftMet alle groeperingen is contact opgenomen en alle zegden hun medewerking toe. Dat er van diverse groeperingen nie mand aanwezig is geweest is moge lijk en door ons niet te controleren, maar dit is geen bewijs, dat er aan bepaalde groeperingen voorbij ge gaan zou zijn. Voor de heer K. is dit trouwens nog moeilijker na te gaan, aangezien hijzelf niet bij de samen komst aanwezig is geweest. De heer K. heeft het er ook over, dat de gebedssamenkomst werd ge houden om een goede uitslag voor Is raël te verkrijgen. Als de heer K. de VEENENDAAL De heer J. C. Bottenheim, de „ontslagen" directeur van de Kon. V.S.W. deelde ons mee, dat hij vastbesloten is terug te keren bij het bedrijf. „Ik ben al 28 jaar aan het bedrijf verbonden. De werkelijke achtergrond van 't geschil met com missarissen weet ik niet. In de schor sing is ook niet de reden ervan ge noemd. Mijn verzoek om ontslag van de heer Hendrik Muiter moet men bepaald niet zien als een persoonlijke grief, maar uitsluitend omdat hij tweedracht zaait in de directie. Ik heb me terwille van 't bedrijf koest gehouden, maar nu is de maat vol". Alle partijen, dus de mededirecteu ren van de heer Bottenheim, die zich buiten het conflict wensen te houden, de commissarissen en de heer Botten heim, zien in het naar buiten treden van het conflict een groot gevaar. „Elk conflict kan een bedrijf scha de berokkenen, zowel intern van de zijde van het personeel, als extern bij de partners (het bedrijf werkt o.m. samen met Dunlop) als de klanten", zei ons mr. Van Leeuwen. Voor mr. Van Leeuwen de raadsman van commissaris Muller is de terug keer van de heer Bottenheim een vol slagen raadsel. „De zaak is nog niet eens uit de medische sfeer. Boven dien is een bedrijf geen standbeeld. Er is de laatste anderhalf k twee jaar zoveel gebeurd dat de heer Botten heim onmogelijk zomaar weer zijn functie van directeur kan opnemen". De rechter zal nu in eerste instan tie moeten beslissen want op 27 juni zal in een kort geding voor de presi dent van de Arnhemse rechtbank wor den gevraagd de heer Bottenheim, die de achterkleinzoon is van de oprich ter van de VSW, te veroordelen zich te houden aan de instructie van com missarissen zolang het ziekteverlof voortduurt en zich te onthouden van enige bemoeienis met het bedrijf. Uiteindelijk zullen aandeelhouders het laatste woord hebben, hetgeen, juist nu de vergaderingen worden ge houden in de vakantietij d, een ver schuiving in de stemmenmacljt moge lijk maakt. De tweede maatregel van de com missarissen is dat op a*iat„\; bui" tengewone vergaderi; J}Ce aandeel houders van de Veenei.ïialsche zal worden gehouden, waarile het bestuur aandeelhouders de keus zal laten: op heffing van de schorsing, verlenging 0 Op 2 april 1861 werd de eerste steen gelegd voor het bedrijf. De tekst op deze gedenktegel toont aan, dat het geslacht Bottenheim vanaf het begin aan het bedrijf verbonden is ge weest. De eerste steen werd gelegd door de heer J. W. Bottenheim, over grootvader van de huidige directeur. van de schorsing of ontslag van de heer Bottenheim. Voor deze laatste twee punten is de aanwezigheid vereist van tweederde van het geplaatste aandelenkapitaal, voor het eerste punt is echter gewone stemmenmeerderheid mogelijk. Bij een verwacht gebrek aan quorum zal na vier weken een tweede buitenge wone vergadering worden gehouden, waarin gewone meerderheid van stemmen beslist. raambiljetten goed gelezen had, dan had hij gezien dat er opstond: Duur zame vrede in het Midden-Oosten. Dit is iets anders dan: Laat a.u.b. Is raël zijn vijanden vernietigen. Trou wens de toespraak, die ds. Westra hield, begon met de woorden: „Laten we nu niet te snel enthousiast wor den voor Israël, want dan gaan we vergeten, dat de Arabieren ook men sen zijn"!!!!! Een ander punt waar de heer K. over viel was het gebruik van de R-K kerk. Wij vonden het fijn, dat we de ze kerk mochten gebruiken. Overi gens hadden we in eerste instantie 't gebouw Irene of de Cunerakerk ge vraagd, maar dit was niet te realise ren. En juist in verband met het feit, dat de oecumene in Rhenen nog niet erg wil vlotten vonden wij het fijn, dat we als jongeren van de Jeugd kerk een oecumenische gebedssamen komst konden houden in de R.-K. kerk. We kunnen het ons indenken, dat het voor de heer K. een doorn in het oog is, dat wij voor het organiseren van een dergelijke samenkomst de vrije hand kregen, temeer daar 't overgrote deel van de jeugd (waartoe we ons zelf rekenen) oecumene voorstaat. Misschien, dat zijn bezwaren minder geweest waren, indien de samen komst alleen voor de prot. christelijke groeperingen bestemd geweest was. Het is de taak van een christen zijn naaste te accepteren zoals hij is, m. a.w. de heer K. zal Rome en zijn vol gelingen moeten accepteren en res pecteren. En hij moet ze als christen tegemoet treden. De manier waarop hij Rome steeds weer aanvalt, getuigt echter van het tegendeel. Blijft de an der fouten maken, dan kunnen we slechts bidden, dat deze verbeterd zul len worden. (Trouwens de ander kan wel voor onze fouten (blijven) bid den). Maar cm de ander steeds weer zijn fouten te gaan verwijten, zonder een postieve bijdrage tot verbetering is unfair. Vergevingsgezindheid be hoort een factor van het christen-zijn te zijn. Het minste wat we kunnen doen is dit in de praktijk te brengen. Een oecumene? Dat is een zaak van het allergrootste belang, waarin alle chris tenen (protestant en katholiek) beho ren mede werken, want door steeds maar verder te verbrokkelen gaat 't aanzien van de kerk voor de buiten kerkelijken steeds verder verloren. Ook hier geldt: Eendracht maakt macht! De Jeugdkerkcommissie, overleg met het bestuur van de stich ting verdere plannen graag zal bestu deren en uitwerken. Tijdens deze bij eenkomst hield het lid van Gedeputeer de Staten van Gelderland, dr. H. J. van Eek, onder andere een inleiding over de taak van rijk, provincie en gemeente inzake de openluchtrecreatie. Hij deel- dr mee dat er plannen in Gelderland bestaan tot het invoeren van een cara vanverordening, waardoor het land- schapsschoon in stand gehouden en be vorderd kan worden. Ook wil men graag meer aandacht gaan besteden om het aantal auto-opslagplaatsen langs de wegen meer te beperken. De directeur van het recreatieschap Noord- en Midden-Veluwe, de heer P. L. van Steenveldt, gaf een uiteenzetting van de bestuurlijke aspecten van de or ganisatie openluchtrecreatie. De prak tijk had hem geleerd dat door deze overkoepelende organisatie belangrijk sneller gewerkt kon worden. Tijdens de discussie werd de suggestie gedaan te komen tot interprovinciaal overleg,o vooral met Noord-Brabant, in verband met de zuidelijke maasoever, dit onder andere met het oog op de juiste plan ning voor jachthavenbedrijven en cam pings. De voorzitter van de belangen gemeenschap mr. dr. A. A. H. Stolk, kwam aan het einde van de bijeen komst tot de conclusie, dat er aan de hand van het goed-ontvangen rapport verder gewerkt zou worden, waarbij hij hoopte op voortzetting van de reeds ontvangen medewerking. VEENENDAAL De Veenendaalse bakkers hebben weer de jaarlijkse re geling getroffen voor de broodbezor ging in de vakantie-tijd. Ook dit keer zullen er op verschillende plaatsen in de gemeente standplaatsen worden in gericht. Het vakantie-schema is als volgt in gedeeld: Van 3 t/m 15 juli zijn de vol gende bakkers geopend (de tweed» straatnaam betreft de standplaats), v. Soest - Patrimoniumlaan Slok - Kanaal weg, Jan Steenlaan Hiensch - Hoofdstraat v. Kooten - Hoofdstraat, Buurtlaan, Schrijverspark, Bergweg M. Bos - Hoofdstraat, Engelenburg (houten gebouwtje van Van Harn) Jansen - Gelderland, Fluiterstraat, Rem- brandtpark Gebr. v. d. Bosch - Pr. Bernhardlaan, Julianastraat B. Bos - Nieuweweg Pater - Munnikenweg, Zuivelstraat Brink - Gortstraat v. d. Steeg - Emmalaan - Sionskerk Onderstaande adressen zijn geopend vanaf maandag 17 juli t/m zaterdag 29 juli Middelhoven - Patrimoniumlaan, Linde laan Draayer - Patrimoniumlaan, Engelen burg (Heksterschool) Hiensch - Hoofdstraat v. Kooten - Hoofdstraat, Buurtlaan, Schrijverspark, Munnikenweg, Boslaan, Jan Steenlaan, Dijkstraat, Davidsplein. Wallet - Mulderslaan, Rembrandtpark H. Bos (Geld. winkel) - Nieuweweg M. Bolderman - Achterkerkstraat, Hoofdstraat, Julianastraat, Sav. Loh- manstraat (Voorkeur Groentenhande- laar Schoeman), Bergweg. A. v.d. Haar, voorzitter. T. Drost - Nieuweweg. ROME Egypte en Jordanië kun nen voor het einde van het jaar voor ernstige voedseltekorten komen te staan als gevolg van de Arabisch-Is- raëlische oorlog. De toestand in Sy rië zal mogelijk iets minder ernstig worden. Deskundigen van de wereld- voedsel en landbouworganisatie (FAO) verklaren dit in een overzicht van de toestand in het Midden-Oosten, tenzij: Amerika de enorme graanver- schepingen hervat naar de landen, die aangedrongen hebben op een algehele handelsboycot tegen Amerika. De Sovjet-Unie duikt in haar ei gen pas aangelegde graanreserves om de enorme kloof op te vullen tussen de voedselvoorraden van de Arabische landen en hun behoeften. Het lijkt waarschijnlijk, dat de Sov jet-Unie, die verleden jaar een zeer goede oogst had, tenminste symboli sche zendingen zal sturen om te hel pen de image van vriend van de Ara bieren te herstellen. Maar het wordt onwaarschijnlijk ge acht dat Rusland veel verder zal gaan dan symbolische zendingen, veel min der da.i de ll/t miljoen ton graan per jaar die Amerika gewoonlijk naar het Midden-Oosten zond. Rusland heeft wat graan betreft gro te verplichtingen aan de Oost-Europe- se landen. Het moet de rest op de markt verkopen om harde valuta te verkrijgen voor internationale handels kredieten. AMSTERDAM De resultaten bij N.V. Houthandel v/h Van Wes- sem en Co zijn in het le kwartaal van het boekjaar 1967/68 ongeveer gelijk aan die in de overeenkomstige perio de in 1966/67, zo werd op de jaarver gadering meegedeeld. Volgens het be stuur is dit echter helemaal geen in dicatie voor de verdere gang van za ken in het lopende boekjaar. Hoewel alle betrokkenen in de houtsector „wel een beetje pijn hebben", gelooft het bestuur niet dat het helemaal mis zal gaan. Het heeft nog steeds een re delijk vertrouwen in de toekomst. BEIROET (Libanon) Konly Hoessein van Jordanië zal, naar ver wacht wordt, de volgende week naar New York gaan om de leiding van de Jordaanse delegatie bij de Algemene Vergadering der V.N. op zich te ne men, zo bericht het hier verschijnen de dagblad Al Hayat uit Amman. Volgens het blad had de Jordaan se premier, Saad Jumaa, in een vraaggesprek gezegd, dat „de Arabi sche stem in de V.N. vooraanstaand en luid moet zijn en dat koning Hoes sein de beste is om de Arabische zaak te vertegenwoordigen en in naam van de Arabische volken te spreken." Jumaa zei dat Jordanië nog steeds wil dat de Arabische leiders een top conferentie houden om een gemeen schappelijk standpunt uit te werken. „Wij geloven niet dat het ooit voor een Arabier mogelijk is met Israël te onderhandelen. Het Arabische stand punt is zeer duidelijk: alle mensen die in de vrede geloven dienen samen te werken om Israël te verdrijven uit het gebied dat het na 5 juni heeft be zet. Daarna zal het mogelijk worden te spreken over geschikte voorwaar den voor de vrede in het gebied, waar bij de Arabische rechten gewaarborgd dienen te worden. Het Palestijnse probleem is ingewikkeld en geen Ara bische regering heeft het recht hier over een eenzijdig standpunt in te ne men. Dat is de reden waarom Jorda nië op een topconferentie aandringt."

De Vallei | 1967 | | pagina 3