Bihar, troosteloos land met vele hongerende mensen Kostbaar zaaizaad ging tot tweemaal toe verloren Alle bedrijven ii Rusland mogen winst maken VLUCHTELINGEN IN PANIEK BIJ JORDAAN Jonge Russen bieden Egypte diensten aan Geen gratie voor Untung „Jaar van de Walsen" nu officieel WACHTEN OP VOEDSEL Aznavour bestolen Actie tegen discriminatie negermilitairen Vorming van werkgroep Europa-Israël SPION ZEVEN JAAR IN CEL Mij ninstorting in Charleroi BEVOLKING DOOR ZIEKTEN BEDREIGD Tankauto's met water rijden het land af Zomer en Keuning koopt ESKA O® Coopvaett Bankoperaties in Kongo stopgezet HELIKOPTERS IN BOTSING PATNA In Hotel Republic in de ver bazingwekkend groene hoofdstad Patna van de Indiase rampstaat Bihar zoemt het van bedrijvigheid. De meeste Amerikanen en Europeanen, die men daar ziet, zijn op de een of andere wijze bij de leniging van de heersende nood betrokken. De honger is in Patna minder groot dan in zuidelijk gelegen districten als bijvoor beeld Gaya en Palamau. Ook daar kun nen degenen, die over voldoende roepies beschikken, overigens alles voor hun licha melijk welzijn kopen. Dat is in wezen het grote contrast, dat men in alle schaarstegebieden van India opmerkt. De ongeletterde, in alles achter gebleven kleine man is degene, die in zijn toch al zo miserabele bestaan de grootste klappen krijgt. BOEREN HOEVEEL MAALTIJDEN GELD ZIEKTEN REGEN IN DE WAR Proef van twee jaar 1/1.25 ryJjjïLi Coopvaert is de geurige. Coopvaert is de zachte geurige pijptabak van Douwe Egberts. Voor één vijfentwintig weet u hóe zacht en hóe geurig. is de zachte. BUSSEN VOL Man zegt van f 6000 te zijn beroofd ONTPLOFFING IN IOWA ZATERDAG 24 JUNI 1967 MOEILIJKSTE MAANDEN KOMEN NOG MOSKOU Duizenden jonge Sov jets hebben hun diensten aangeboden om de Arabische landen te steunen tegen Israël, aldus heeft gisteren een Sovjet-jeugdleider, Jarovoi, meege deeld. Vladimir G. Jarovoi verklaarde tij dens een persconferentie, dat duizen den Sovjet-jongeren brieven geschre ven hebben aan de Komsomol, de jeugdorganisatie die 23 miljoen leden heeft, waarbij zij hun diensten aan bieden. „Ingeval het nodig is, zijn zij be reid alle diensten aan de Arabische landen te geven", zei hij. Er werd niet gesproken over plannen van Sovjet- vrijwilligers om in het Midden-Oosten te gaan vechten. De organisatie is van plan ongeveer 600.000 gulden aan hulp aan de Ara bische landen te sturen. WASHINGTON Het Pentagon is In het gehele land een campagne be gonnen om een eind te maken aan de discriminatie bij de huisvesting van militairen. De minister van Defensie, Robert S. McNamara, heeft aange kondigd dat appartementsgebouwen bij de luchtmachtbasis Andrews per 1 juli verboden voor militairen zullen worden verklaard als daar geen ne germilitairen worden toegelaten. Hij liet weten dat dit de eerste stap was om in het gehele land een eind te maken tegen „de vernederende discri minatie" bij de huisvesting van ne germilitairen in particuliere woningen. Binnen een uur nadat McNamara tegenover journalisten het plan had bekendgemaakt heeft een woordvoer der voor een flatgebouw met 411 wo ningen bij Andrews meegedeeld, dat voortaan de woningen beschikbaar zijn voor mensen van alle rassen. Tien procent van de 8.500 militairen op Andrews zijn negers. DJAKARTA Ex-luitenant-kolonel Untung, die ter dood veroordeeld is voor zijn rol in de mislukte staats greep van 1965 in Indonesië, en drie anderen zullen waarschijnlijk binnen kort op een onbewoond eilandje bij Djakarta worden terechtgesteld, zo is uit welingelichte kringen in Djakarta vernomen. Generaal Suharto had don derdag hun gratieverzoeken afgewe ten. De drie anderen zijn de oud-com mandanten Jujono en Mul Jono en ex- luitenant Ngadimo. STRAATSBURG Op initiatief van het vroegere Franse parlementslid Ca- troux (Gaullist) is in Straatsburg be sloten een werkgroep Europa/Israël te vormen. Het besluit werd genomen in een vergadering, waar vertegen woordigers van alle fracties van het Europees parlement aanwezig waren. In de werkgroep hebben twee Neder landers zitting, namelijk de socialist dr. ir. A. P. Oele en de KVP-afgevaar- digde drs. Th. E. Westerterp. De werk groep zal de oprichting van een ver eniging Europa/Israël voorbereiden. Men hoopt, dat die vereniging op 19 juli, als veel Europese parlementari ërs elkaar in Luxemburg ontmoeten, omdat daar dan een eendaagse inge laste zitting van het Europese parle ment gehouden wordt, gevormd zal kunnen worden. EDINBURGH De 26-jarige Oost duitser Peter Dorschel is gisteren in Edinburgh in Schotland tot zeven jaar gevangensstraf veroordeeld wegens spionage. Dorschel was 26 mei gear resteerd toen hij had getracht docu menten van de Amerikaanse basis voor kernonderzeeboten te Holy Loch te bemachtigen. Volgens de tenlasteleg ging had hij via derden twee documen ten gekocht Het eerste was niet zo belangrijk (men kan het voor 65 dol larcent in Washinton kopen), maar 't tweede zou nadelig voor de Britse vei ligheid kunnen zijn. Het was een hand boek met diagrammen van bepaalde installatie in Polaris-onderzeeboten. Volgens de aanklager was Dorschel in januari met een Engelse getrouwd en had hij van Russische zijde op dracht gekregen in Schotland te gaan wonen om te spioneren. BRUSSEL In een mijn te Charle roi heeft zich gisteren een instorting voorgedaan, waardoor vijf arbeiders werden verrast. Twee van hen, een Italiaan en een Belg, hebben zich kun nen redden. In de loop van de dag is het lijk van een van de drie anderen geboren. De lieden, die wat meer opleiding hebben genoten wat een betere functie en meer inkomen met zich meebrengt .zomede de gladde hande laars. wier enig menselijk gevoel op geld is gebaseerd, zijn zelfs in honger streken In staat van alles en nog wat bij elkaar te „ritselen". Een kaal, vlak en troosteloos land, dat hart van de staat Bihar. De droog te ia er onmiskenbaar: men ziet, men ruikt, men voelt 't. Opgebarsten gron den alsof er ploegscharen doorheen zijn gegaan, die door dronken ossen getrokken werden, 'n Grote hitte, die alles wat groeien kan, heeft verbrand. Zo ver het oog reikt lelijke, grauwe akkers, die aan de woeste gronden rond de Dode Zee herinneren. Verstik kende stofwolken overal. Bihar, zes keer zo groot als Neder land, telt zo'n 52 miljoen mensen. Driekwart hiervan behoort tot de zo genaamde onaanraakbaren, de paria's van de Hindoe-kasten van weleer, of schoon de opheffing hiervan, waar vooral de grote Ghandi voor geleden en gestreden heeft, slechts door wei nigen met hart en ziel beleden wordt. Deze onaanraakbaren hebben 't door de eeuwen heen slecht gehad. Hun evolutie was die van steeds gerin ger wordende behoeften. Nauwelijks genoeg om van te leven, net iets te veel om dood te gaan. Verkeerde voe ding, ondervoeding, pestilentiën, een gemiddelde leeftijd van misschien 35 jaar. Het uitblijven van de moessonre gens in 1965 en in 1966 heeft het juk, dat ze dragen moeten, nog zwaarder gemaakt. Als landarbeiders zijn ze ge wend zich in landbouwproduktien te laten uitbetalen. Nu twee oogsten ach ter elkaar totaal vernield werden, zijn ze even totaal aan de grond geraakt. Een nieuwe klasse van nietsbezit- ters heeft eveneens de bedelpenning om de hals gehangen. Het zijn de boe ren, de kleine dan, de vroegere werk gevers van de paria's. Hun kostbare zaaizaad ging tot twee keer toe verlo ren. Hun vee, hun trekdieren, hebben ze de vrijheid gegeven omdat ze deze niet meer voederen konden. Hele kudden, scharminkels van beesten, zwerven door de zwaar ge troffen staat. Ze slepen zich voort van polletje naar polletje, van modderpoel naar modderpoel. In de uitgedroogde beddingen der rivieren liggen de ske letten van de koeien, die niet meer verder konden. De gieren hebben de botten van de laatste vleesresten ont daan. De mens en het dier zijn concurren ten van elkaar geworden. De drang om nog wat eetbaars of drinkbaars te bemachtigen, heeft het oerinstinct van zelfbehoud ten koste van anderen doen ontwaken. Hoeveel mensen in Bihar zijn door de droogte, die de ergste van deze eeuw heet te zijn, getroffen? „Het is moeilijk een schatting te maken", zegt de directeur van AFPRO (Actie voor Voedselproduk- tie), de Zweedse predikant Yngve Frykholm, die als een voorman van de Wereldraad van Kerken kan wor den betiteld. „Het zijn er op dit mo ment misschien 30 miljoen, maar er komen er beslist nog wel een paar mil joen bij. De ene bevolkingsgroep heeft het natuurlfjk slechter dan de andere; niet overal kan van dezelfde hopeloze omstandigheden worden gesproken. Buiten deze rampstaat is er trouwens ook wel 't een en ander te doen. In heel India gaat 't misschien om zo'n 60 miljoen mensen iets meer dan tien procent van de totale bevoliing dus". Sterven er mensen van de honger en hoeveel? „Er zijn in deze staat altijd al men sen doodgegaan als gevolg van een chronische ondervoeding", aldus de manager van CRS (het katholiek hulp front), de Amerikaan Franc J. Senz. „Dit jaar zullen het er zeker meer zijn, maar het is me totaal onmoge lijk een schatting te maken. Gebrek aan voedsel of water kan een doods oorzaak zijn, maar ook een ziekte, die hieruit kan ontstaan. Het een heeft na tuurlijk alles met het ander te ma ken, maar zolang er in de hongerge- bieden geen administratief apparaat wordt opgezet, zullen we het wel met giswerk moeten doen. Wat ik zeker weet, is dat de ongelukkigen niet langs de weg sterven, maar in de besloten heid van hun hut. En wat ik ook ze ker weet, is de verzesvoudiging van 't sterftecijfer in een dorp in Gaya. Nor maal werden daar per maand twee mensen begraven, op 't ogenblik zijn dat er twaalf". Op een groot aantal fronten wordt in Bihar gestreden om de slachtoffers van de droogte nog zo goed mogelijk op te vangen. Onder de noemer FPS (Fair Price Shops winkels met ge controleerde prijzen) zijn tienduizen den verkooppunten opgezet, waar de hongerenden a raison van 30 of 40 ct. een kilo graan of rijst kunnen kopen. Aan honderdduizenden worden gra tis maaltijden verstrekt; aan andere honderdduizenden een bordje met eten. dat tegen een spotkoopje kan worden verkregen. Kinderen, ouden van dagen, zwan gere vrouwen en min dervaliden ge nieten bij de distributie van gratie voedsel de hoogste prioriteit. Met dure, uit het buitenland afkom stige boorinstallaties worden zoveel mogelijk bronnen opengelegd. Ontel bare werklozen zijn bii noodprojecten (wegen, waterreservoirs, structuur verbeteringen van de bodem enz.) te werk gesteld, opdat ze tenminste nog iets kunnen verdienen. Veel is dit niet. Het loon is dikwijls nauwelijks voldoende om de op bon kaarten verkrijgbare, goedkope le vensmiddelen in de FPS te kopen. Hoewel toch iedereen zijn echt niet vette rantsoenen best gebruiken kan, klagen enkele filiaalhouders erover dat ze soms met hun voor een bepaal de gemeenschap bestemde voorraden blijven zitten. Is het dan niet beter in noodgeval len kleine bedragen aan geld te ver strekken? „De nood is veel te groot", ver klaart Franc Senz. „Het zou om as tronomische bedragen gaan. Bovendien moet er een leger van ambtenaren voor worden aangetrokken, omdat iedereen wel zal trachten aan te to nen voor een toelage in aanmerking te komen. Noch de officiële instanties, noch de particuliere organisaties, die in Bihar werken, hebben hier fondsen voor". Niet elke streek bezit overigens vol doende FPS-zaken. En niet elke FPS wordt altijd even goed bevoorraad. Vooral in de afgelegen gebieden wordt bittert armoede, honger en dorst ge leden. Daar leeft men van wilde bessen, van plantenwortels, van de bladeren en bloesems van de mahuaboom, van de vangst van broodmagere eekhoorn tjes en veldratten. In goede tijden wordt van de vruchten van de mahua boom een slechte jenever gestookt. Nu stampen de vrouwen allee wat groen is of bloeit tot moes om er een pot af schuwelijk smakende, zure brij van te koken. Het is waar dat er op de mahua boom dikwijls een beroep wordt ge daan. Elk jaar dient hij tot bijvoeding van de armsten onder de armen. Op 't ogenblik is er echter van een alge- me plundering sprake. Volgens medici is een eenzijdig mahua-dieet bijzon der slecht voor de mens. Er kunnen alle mogelijke fatale ziekten door ont staan. De hulpacties, die op velerlei ge bied ondernomen worden, staan onder de coördinerende leiding van het Bi- har Noodfonds. De staat pompt er honderdduizenden roepies per maand in; de centrale regering zorgt voor goedkope, doch helaas onvoldoende voedselzendingen. Zeker tweehonderd blanken, die na mens internationale organisaties, chari- ratieve instellingen en kerkgenoot schappen optreden hebben een deel van de aanvullende werkzaamheden op de schouders genomen. UNICEF (melkpoeder en vitaminen) is er, CARE (deze Amerikaanse organisatie neemt liefst zeven miljoen maaltijden per dag voor haar rekening), AFPRO (waterboringen), CRS enz. De hele wereld is de hongerenden van India te hulp geschoten. „Ik geloof", brengt Franc Senz naar voren, „dat we de situatie tot juli on der de knie kunnen. Weliswaar met minimale rantsoenen, doch waar schijnlijk genoeg om de tientallen mil joenen in leven te houden. Daarna be ginnen de moeilijkheden pas echt. Als de regens vallen en daar mogen we dit keer toch wel een beet ie op reke nen wordt 't distrimutiesysteem to taal verstoord. De wegen, of althans wat daarvoor doorgaat, zijn dan onbe gaanbaar, terwijl de rivieren buitens hun oevers treden. We moeten de on gelukkigen echter tot oktober met voedselvoorraden steunen. In die maand worden de eerste opbrengsten van de nieuwe oogst verwacht". Een voorraad voor die maanden op te bouwen, waarin hele gebieden zul len zijn geïsoleerd, schijnt wel tot de onmogelijkheden te behoren. De India se havens hebben eei. beperkte over slagcapaciteit, welke nu al ten volle wordt gebruikt. Het vervoer per taxi is gebrekkig. Er zijn niet genoeg trucks voor het transport van een dub bele hoeveelheid voedsel naar de dis tributiecentra. Met de opslag is het al even lamentabel gesteld. Waar men in ieder geval op hoopt, is dat de mensen in hun dorpen of streken blijven. Migratie op enigerlei schaal een normaal verschijnsel in hongergebieden zou 't hele verde lingsschema in de war brengen. „De mensen vluchten gelukkig nog niet weg uit het gebied", stelt Franc Senz. „We proberen dit te voorkomen door in de meest afgelegen streken FPS-zaken te openen. Hetzelfde geldt voor de waterpunten. De tankauto's rijden het hele land af". In medisch opzicht kan deze honger- periode overigens nog een nawerking van jaren hebben. De weerstand van de miljoenen, die maandenlang van kruimels moeten leven, lg en wordt nog verder afgezwakt dan hij al was. Ziektekiemen vinden een vruchtbare voedingsbodem in uitgemergelde men sen. Epidemieën, blijvende defecten, een zwak nageslacht alles kan er 't gevolg van zijn. WENEN Bij decreet van de Oos tenrijkse regering is 1967 geproclameerd tot Het jaar van de walsen van Strauss zulks ter viering van de honderdste ver jaardag van de beroemde wals „An der schonen blauen Donau", die bij haar eerste uitvoering een volledig fiasco was. De Oostenrijkse schouwburgen rich ten hun programma's in, rekening hou dende met deze gedenkdag, de PTT zal een speciale postzegel in omloop bren gen en de munt zal gedenkpenningen slaan. Naast al deze officiële voorbereidin gen heeft 'n groep particulieren 't Jo- hann-Strauss-Orkest opgericht en Edu- ard Strauss, achterneef van de wals- koning Johann Strauss, dirigeerde toen het orkest voor het eerst in het open baar optrad in de V.S. Een van de miljoenen mensen in India, die door de voedseltekorten in le vensgevaar verkeren. Voor velen van hen zal hulp te laat komen..... MOSKOU In ruim 3.600 Sovjet- fabrieken wordt nu een proef van 2 jaar genomen, waarbij winst en extra 'geldelijke beloningen voor de werk nemers worden toegestaan om tot 'n meer rationele produktie te komen. Vice-premier Nikolai K. Baibakov, voorzitter van het staatsplanbureau, heeft gisteren in een rede voor diplo maten gezegd, dat volgend jaar alle Sovjet-ondernemingen op het nieuwe systeem zullen zijn overgeschakeld. Het nieuwe systeem, dat op voorstel van de Sovjeteconoom Liberman in september 1965 werd aangenomen, laat de Sovjet-economie nog stevig in de greep van de regering. Het moe digt echter de bedrijfsleidingen aan om produktie aan de vraag aan te passen en de kwaliteit van de produk- ten te verbeteren. UTRECHT De uitgeverij ESKA in Utrecht, uitgeefster van de bladen Marion, Ariadne en „Na vijven", zal met ingang van 1 juli a.s. overgaan naar de N.V. Uitgeversmaatschappij Zomer en Keuning in YVageningen. ESKA (120 man personeel) blijft in Utrecht gevestigd en zet de uitgave van de drie bladen normaal voort. ADVERTENTIE o 36 KINSJASA (Kongo) Alle bank operaties in Kongo zijn tot maandag stopgezet, aldus werd gisteren offi cieel bekendgemaakt. Men geboft dat dit gedaan werd ter voorbereiding van een belangrijke monetaire operatie. In een decreet, ondertekend door president Joseph Moboetoe wordt ge dreigd met zeer hoge boeten tegen 'n ieder die deze maatregel overtreedt. De Kongolese autoriteiten hadden er reeds op gezinspeeld, dat maatregelen op financieel gebied vandaag aange kondigd zouden worden. Het onafhan- kelijkheidsfeest zal vandaag worden gevierd een week te vroeg ook zal de nieuwe grondwet heden afge kondigd worden. In*sommige delen van India wordt met zeer primitieve werktuigen de landbouw nog enigszins „op de been" gehouden. De klems oogsten kunnen slechts een beperkt aantal mensen van eten voorzien. ALLENBY BRIDGE (Jordanië) De massale uittocht van Arabieren uit de door Israël bezette gebieden werd gisteren bij het aanbreken van de dag hervat toen duizenden in paniek geraakte vluchtelingen de Jordaan oversta ken. Zij strompelen over de kapotte brug, voortgedreven door Israëlische soldaten. De correspondent van Associated Press, George Boult- wood, kon duidelijk schoten uit ma chinepistolen horen terwijl de Isra ëlische soldaten de vluchtelingen naar.de brug dreven. Een soldaat kon men duidelijk op de oostelijke oever zien, terwijl hij een aantal schoten in de lucht loste. De Jordaanse politie aan de Arabi sche zijde zei dat gistermorgen onge veer 3000 mensen de brug gepasseerd waren. De autoriteiten verwachten dat het in hoog tempo de hele dag zal doorgaan. Aan de Israëlische zijde ziét men vrachtauto's en bussen vol vluchtelin gen staan. Op de oostelijke oever wachten ongeveer 50 vrachtauto's en bussen. Hiermee zullen de vluchtelin gen naar kampen vervoerd worden. Deze rit moeten de vluchtelingen be talen. Rijke vluchtelingen werden op gewacht door familieleden en per taxi naar Aman gebracht. De Jordaanse autoriteiten zeggen dat de mensen vluchten, omdat zij opgejaagd worden door de Israëliërs. De vluchtelingen klagen er over dat zij hun huizen kwijt zijn, hetzij door ROTTERDAM De 66-jarige Rotter- dammer J. van den Berg heeft bij de politie aangifte gedaan van een bero ving, waarbij hem zijn portefeuille met ongeveer f 6000 werd ontstolen. In de nacht van woensdag op donderdag, zo vertelde de heer Van den Berg de po litie, werd hij in de Banenstraat in de Maasstad onverhoeds aangevallen door een aantal mannen die hem tegen de straat sloegen. Met de portefeuille maakten de onbekenden zich uit de voeten. De politie is bezig met een uit gebreid onderzoek naar de daders, maar tot op heden ontbreekt van hen elk spoor. Het slachtoffer liep bij de bero ving geen verwondingen op. verwoesting door de gevechten of doordat de huizen in beslag genomen zijn door de Israëliërs. Zij zeggen dat er geen eten meer is, dat zij geen geld kunnen krijgen en de indruk hebben dat zij veiliger zijn tussen hun eigen volk in het oostelijke deel van het land. JACKSONVILLE. Bij Jacksonville in de Amerikaanse staat Noord-Caro- lina, zijn gisteren twee helikopters van de Amerikaanse marinelucht macht tegen elkaar gevlogen. Min stens 20 mensen zouden daarbij om het leven zijn gekomen en 12 gewond zijn geraakt. Een van de helikopters wilde net gaan landen op een oefenvliegveld van de Mqrineluchtmacht toen hij van onderen geraakt werd door de andere wentelwiek, die net van de startbaan was losgekomen. In beide toestellen zaten militairen. CANNES De politie heeft voor een waarde van 35.000 n. Frcs (meer dan 20.000 gulden) aan juwelen die aan Charles Aznavoer en zijn vrouw toebe hoorden kunnen achterhalen, nog voor de zanger wist dat zij gestolen waren. Toen Aznavour donderdag van het strand in zijn hotel terugkeerde vroeg de manager hem of hij misschien iets miste uit zijn kamer. Toen hij zijn ka mer doorzocht bleek dat een juwelen kistje en een reistas verdwenen waren. BURLINGTON (Iowa) Bij een ontploffing in een munitiefabriek in Iowa (VS) zijn twee vrouwelijke per soneelsleden gedood. Drie vrouwen worden nog vermist en drie liepen verwondingen op. In de fabriek wer ken bijna 5.000 mensen.

De Vallei | 1967 | | pagina 6