Veenendaals dagblad Noodweer eiste tiental mensenlevens Spoor van vernieling 250 m breed Buiten Regering bespreekt schaderegeling Podgorny met stille trom terug uit Egypte WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei inde Zoeken tussen het puin Rampzaligste windhoos sinds Borculo Contact zal blijven gehandhaafd Daders inbraak bij Gelria snel gepakt GERED HULP Nature-minded TRICHT. Negen mensen zijn om het leven gekomen bij het noodweer, dat dit weekeinde over Nederland is getrokken. Vier mensen verloren het leven toen een windhoos met ver woestende kracht door Tricht in de Bommelerwaard trok. Zestig huizen werden vernield, honderdvijftig beschadigd. In actie Slachtoffers Caravan Boomgaarden 1 Bliksem Auto's van weg •KEERPVÏST TERUG Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaalt Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recb» bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. MAANDAG 26 JUNI I967 4le JAARGANG WINDHOOS RUÏNEERDE WOONWIJK Een inwoonster van het getroffen dorp brengt enkele schamele overblijfselen van haar bezittingen in veiligheid. TRICHT Met een 250 meter breed spoor trok de windhoos recht op Tricht aan. „Ik zag hem aankomen", zei me vrouw Kardol van de Raamweg. „Papier, takken, alles vloog door de lucht op ons af. Wij voelden een enor me ruk in huis en er was op hetzelfde ogenblik niets meer heel. We vlucht ten de keuken in. Wij waren met vier volwassenen en een kind van tien maan den". „We bleven allemaal ongedeerd, maar zelfs het behang was van de muur gerukt. Niets, helemaal niets, bleef onbeschadigd". De familie Bijnsdorp had de zondag In Brabant doorgebracht. Pas toen zij even na zes uur in hun woonwijk terugkeerden, ontdekten zij dat ze geen huis, geen meubelen en geen kleding meer hadden. Mevrouw Bijnsdorp haalde toen zij ons dit vertelde haar stoelen als brand hout en haar kleding als gescheurde stukken textiel uit het puin. Een Ma rokkaanse kostganger die thuis was, was gewond naar een ziekenhuis ge- brcht. Bij alle ellende in Tricht troffen wij een zielsglukkige man aan, de heer J. P. Brouwer Ook hij was een eindje gaan toeren gistermiddag omdat zijn tweeling, tweeëneenhalf jaar oud, door de warmte niet kon slapen. Toen zij van hun zondagmiddagritje terugkwamen, vond hij eveneens van zijn woning slechts een puinhoop. De bedjes waar zijn kinderen in hadden moeten slapen, vond hij helemaal niet meer terug. Gelukkig is er in geen van de meer dan vijftig getroffen woningen brand uitgebroken. In de winter, met bran dende kachels, zou dat waarschijnlijk anders zijn gelopen. Tal van autoriteiten bezochten gister avond de plaats van de ramp. Minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) en de commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, mr. Bloemers, waren al spoedig ter plaat se. De minister bleef tot elf uur in de avond op het gemeentehuis met burge meester J. Sanders overleg plegen. Meer dan vijftig man van de kring Tiel van de B.B. hielpen met het red dingswerk, de rijkspolitie was met tien tallen extra mensen paraat; leden van de vrijwillige brandweer hielpen met het omtrekken van gevaarlijke muren en assisteerden bij wegafzettingen. Om negen uur gisteravond gelastte de politie, dat het rampgebied door iedereen moest worden verlaten. Van nacht hield een extra politiedetache- ment de wacht. Vandaag kunnen al leen bewoners van de vernielde wijk met een schriftelijk bewijs van het hoofd van de B.B. het gebied betreden. De B.B. hield zich gisteravond laat nog gereed om een aantal slachtoffers onderdak te kunnen bieden. Bijna alle getroffenen hadden echter onder dak gevonden bij familieleden. Corns slaat mij de schrik om 't hart, als ik zie, hoe de mensen moeder Natuur belegeren, wanneer er iets bij zonders te beleven valt, iets beziens waardigs, zo ge wilt, een schouwspel of vertoning. In de periode van de hertebronst rijdt men in file *door de Hoge Veluwe, om er een glimp van op te vangen; wildtochten per rijwiel moesten reeds vervangen worden door touringcar-excursies en wanneer er op de akkers van het Deelerwoud een vlucht kraanvogels neerstrijkt, loopt alles te hoop. Voor verzorgers en be heerders brengt al die belangstelling veel last en ongerief mee, om het ge dierte nog enigermate voor stoornis te behoeden. Doch het is allemaal heilig, bij wat in Zweden omtrent halt april bij de dans der kranen op de aardappelvelden van Bjurum gebeurt. H. J. Verdonk, de bekende wild- en vogelfotograaf, vertelt in het „Vogel jaar", dat bij het massaal verschijnen van de kroenekranen een algeheel stopverbod op de aangelegde wegen geldt; bij het krieken van de dag staan de parkeerplaatsen al zwart van de auto's. Men moet lopende ver der. Op de dag, dat V. er was, ston den er 20.000 bezoekers naar de vogels te kijken en het record is 35.000 in 9.000 auto's! Er wordt door pers, radio en t.v. de aandacht gevestigd op dit spectacle coupé en ten behoeve hiervan zijn er enige schuilhutten. V zat er 15 uur achtereen in om te fil men en fotograferen. Hij had 3500 kraanvogels van vrij dichtbij, want het drukke bezoek maakt hen even min schuw als de wilde zwijnen op de Veluwe. Voorlopig is daar geen poli tiepatrouille van vier auto's en twee motoren, zoals bij Bjurum, nodig, maar wat niet is, kan komen 26 juni '67 A. B. WIGMAN De verwoestingen hadden hier zulk een rampzalige omvang dat minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) zich gisteravond al voor nam zo snel mogelijk bij de Tweede Kamer een noodwet in te dienen voor een schaderegeling. Vandaag zal hij daarover met de regering spreken. Even eerder op de dag had een windhoos twee levens geëist op een cam ping bij Chaam. De hoos woedde uit boven het IJsselmeer, nadat in Muider- berg minder ernstige vernielingen waren aangericht. Drie mensen kwamen dit weekeinde om door blikseminslag. De windhozen van gisteren waren het gevolg van zware onweerbuien, die ont stonden nadat een koudfront uit Noord- Frankrijk over België naar ons land trok. Na een spoor van verwoestingen te hebben achtergelaten in Noordwest- Frankrijk en Vlaanderen, woedde het onweer boven ons land uit. Bij Chaam trok de windhoos een spoor van vernielingen van 300 meter breed. Mevrouw M. Pillard-Bannink (60) en de heer C. van Ettekhoven (44), beiden uit Rotterdam, kwamen om het leven. Tientallen mensen, vooral kam peerders, werden gewond. Het duurde tot laat in de avond eer familieleden el kaar hadden gevonden of eer zekerheid bestond, dat vermisten naar ziekenhui zen in Breda of Tilburg waren gebracht. De vrijwillige brandweer van Chaam de meeste leden stonden al klaar in tenue toen de alarmsirene klonk, „om dat het weer zo raar deed" kwam meteen in actie. Een beroep op de BB bleef om organisatorische reden zonder resultaat. Het opruimingswerk werd aanvanke lijk bemoeilijkt door een verkeerschaos. Uit het naburige Gilze, waar een wieler- course wegens het slechte weer was af gelast en waar de ramp via luidspre kers werd orftgeroepen met (Je bedoe ling EHBO-ers en hulppolitieagenten op te roepen, stroomden honderden wieler- liefhebbers toe. Pas tegen 9 uur kreeg de politie, lankmoedig optredend omdat zoveel familieleden van kampeerders voornamelijk uit Rotterdam en omstre ken waren komen opdagen de chaos onder de knie De schade loopt zowel in Tricht als in Chaam in de miljoenen. boerderijen in de buurt werden de da ken afgerukt. In Sommelsdij kM i d d e 1 h a r- n i s, dat zondagavond eveneens door een windhoos werd getroffen, heb ben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Brandweer, gemeentepersoneel en ambachtslieden hebben het er druk mee gehad om de straten weer vrij voor het verkeer te maken, lekkages te verhel pen enz. Drie caravans op het terrein van kampeervereniging „Mu i d e r b e rg" werden opgetild en in het IJsselmeer geworpen, waarbij er twee totaal ver nield werden. Verscheidene personen liepen verwon dingen op en één man moest ter obser vatie in een ziekenhuis worden opgeno men. De vier personen, die bij de ramp in Tricht zijn omgekomen zijn de 41-jarige weduwe E. C. Hak-Wierks en haar 15- jarige dochter J. C. Hak, de 59-jarige constructieschilder H. v.d. Berg, die lid was van de gemeenteraad van Buur- malsen, en het 6-jarig jongetje M. H. Versteeg, die op het moment, dat de windhoos over Tricht trok, bij de heer Van den Berg naar de televisie zat te kijken. Zwaar gewond werden een 83-j- rige man en de Marokkaanse gastarbei der Ben Mohammed Aissa (28), die bij de steenfabriek werkte. Van de overige 15 gewonden zijn er reeds vier uit het ziekenhuis ontslagen. De rijkspolitie heeft het rampgebied, dat 250 meter bij 2 kilometer beslaat, afgezet. De districtscommandant van 't district Nijmegen van de rijkspolitie heeft voor de afzetting van het gebied 20 man personeel extra ter beschikking gesteld. Behalve aan huizen woningwetwo ningen, bungalows en particuliere hui zen is ook de meubelfabriek „Sylvia" waar 20 man personeel werkte, ver nield. In Tricht zijn vele boomgaarden volkomen platgelegd. De bewoners van de vernielde huizen zullen voor een deel binnenkort een nieuwe woning krijgen. Van een groep van 27 woningwetwoningen, die bijna gereed waren, bleven er 22 zonder scha de. Deze woningen zullen aan de ge troffen bewoners ter beschikking wor den gesteld. In de Rotterdamse haven werd het Amerikaanse vliegdekschip Essex door rukwinden van de boeien geslagen. Zes havenslepers brachten het schip terug. De 30-jarige Turkse arbeider Sadi Os- demir werd gistermiddag in Rijswijk op Rijksweg 13 dodelijk door de bliksem getroffen. In Schoorl trof de bliksem de 26-jarige C. Kroes, toeschouwer bij een drumbandconcours. Zaterdagavond was de 21-jarige T. de Jong op de Lingedijk in Herwijnen door de bliksem getroffen en om het leven gekomen. Op de rotonde bij D e i 1 in de rijks weg Utrecht-Den Bosch zijn door het noodweer enkele tientallen auto's van de weg geraakt waarbij 16 personen werden gewond. Drie sneeuwschuivers van Rijkswaterstaat, die op een terrein nabij het verkeersplein stonden, werden opgetild en kwamen een eind verder in een weiland terecht. Ook bij Haaften is een aantal wonin gen door het noodweer vernield evenals een champignonkwekerij. Twee boerde rijen werden hier door een windhoos platgelegd. De bewoners van de boer derijen werden licht gewond. Van twee De wervelstorm die gistermiddag over het dorpje Tricht trok, rukte van deze rijen huizen de daken af. Tientallen meters ver weg werden grote brokken muur weggeslingerd. Het was of een vloot bombardementsvliegtuigen haar bommenlast op het dorp had laten vallen. (Van onze weerkundige medewerker) ï")e windhozen van gisteren waren sociaal-economisch gezien de meest „brutale" sedert de+ beruchte cycloon van Borculo op 10 augustus 1925. Wat ontketende kracht betreft komt echter de hoos, die op 23 augus tus 1950 op de Veluwe duizenden bomen ontwortelde, hier nog boven uit, maar deze eiste geen mensen levens. De heftige verschijnselen van gis teren vloeiden voort uit de verdrijving van zeer warme, vochtige lucht (Apel doorn met 25 graden, de eerste zomer se dag; Maastricht 29 graden) door koudere, die met veel kracht als een wig onder de warme lucht drong, wat leidde tot grote atmosferische con sternatie. Merkwaardig genoeg kreeg Apeldoorn gisteren geen water, ter wijl het Friese Oostmahorn in een uur tijd 40 mm neerslag opving. Tijdens onweer van vrijdag op zaterdag was adn de Brucknerlaan te Apeldoorn wel 11 mm regen opgevangen, een etmaal later, na vrij zwaar weer, nog eens 10 mm. Er stroomt nu wat drogere en koudere lucht uit zuidelijke tot zuidwestelijke richting over onze omgeving, waarin in de namiddag of avond plaatselijk in Gelderland nog wel een onweers- achtige bui tot ontwikkeling kan komen. De temperatuur wordt niet hoger meer dan 19 tot 21 graden. W^WVWVWVWVAA/^WWWWWVSA^WVWW MOSKOU De Russische president Podgorny is uit Cairo in Moskou terugge keerd na drie dagen van besprekingen met de Egyptische president Nasser en andere Egyptische politici en militairen. Er is by zjjn vertrek uit de Egyptische hoofdstad een uiterst vaag communiqué uitgegeven dat, wanneer het inderdaad de resultaten van de conferentie samenvat, twqfel oproept aan het slagen van Podgorny's missie. Veelzeggend is dat het woord „over eenstemming" er niet één keer in voor komt. Evenmin wordt erin gerept over middelen om een einde te maken aan de crisis in het Midden-Oosten. In Belgrado, waar de Russische pre sident, net als op de heenreis een tus senlanding maakte, legde een lid van zijn gevolg uit dat het communiqué wel vaag moest zijn, omdat er natuur lijk geheime afspraken waren gemaakt. De tijd zou wel leren wat die afspraken behelsden. Podgorny reisde vorige week zeer plotseling naar Cairo, vergezeld van een sterke missie van militaire deskun digen, om het geschokte vertrouwen van de Egyptische leiders in de Sowjet- Unie te herstellen. Er was toen sprake van gratis vervangen van de wapens die Egypte en Syrië in de veldtocht had den verloren, ter waarde van meer dan een miljard dollar. De bijeenkomst van de Russische premier Kosygin met president John son schijnt een keerpunt in de bespre kingen te Cairo teweeg te hebben ge bracht. Kosygin en Johnson zijn het er over eens dat Israël in elk geval als staat moet blijven bestaan, terwijl de Arabische landen eisen dat Israël van de kaart wordt geveegd. Ook daarover zwijgt het te Cairo uitgegeven commu niqué. Het „vermeldt alleen dat er on derwerpen van wederzijds belang zijn besproken die verband houden met de Israëlische agressie." Na Podgorny's vertrek is de Russi sche militaire missie in Cairo achterge bleven. Veenendaals grootste sportvereniging, de gymnastiekvereniging „Sparta" vierde zaterdag het veertigjarig be staan met een receptie in hotel „De Korenbeurs". Hoogtepunt hierbij was wel de mededeling die loco-burge meester Ant. de Ruiter deed, dat H.M. de Koningin de heer E. van Asselt de gouden ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau had toe gekend. Het college van B. en W. van Rhenen komt in de morgenavond te houden gemeenteraadsvergadering met een voorstel het subsidiebedrag aan de plaatselijke V.V.V. op te trekken tot f 3500,—. De V.V.V. komt namelijk niet uit met het aanvankelijk toege zegde bedrag van f 1500, In Scherpenzeel gaat de gemeente raad de eerste maatregelen nemen die uiteindelijk moeten leiden tot de aan leg van een rondweg. Mevr. Kranenburg uit Leersum werd derde tijdens de landelijke finale om de titel beste naaldprinses van Neder land. Kosygin en Johnson geen stap nader NEW YORK Premier Alexei N. Kosygin van de Sovjet-Unie heeft zon dagavond verklaard dat hij en president Johnson bij hun besprekingen te Glass- boro, geen stap dichter tot elkaar waren gekomen ten aanzien van Vietnam en het Midden-Oosten. Kosygin noemde de Amerikaanse Viëtnam-politiek opnieuw een belangrijke hinderpaal op de weg naar de vrede. Hij besprak de topconferentie en andere kwesties op een persconferentie in het hoofdgebouw van de Verenigde Naties. Hij herhaalde zijn eis om Israël te veroordelen en om de Israëlische troepen van het Arabische grondgebied terug te trekken, als een eerste stap naar overeenkomsten voor de beperking van de wapenleveranties en het creëren van andere garanties in het Midden- Oosten. Kosygin sprak op doodernstige toon in tegenstelling tot Glassboro waar hij een en al lach was. Het enige vastomlijnde probleem waarop vor deringen waren gemaakt was dat van het voorgestelde verdrag om een ver dere verspreiding van kernwapens te verbieden. Johnson zei bij zijn terugkeer op het Witte Huis, dat „men zou kunnen hopen in een wereld te leven, die een beetje veiliger en minder gevaarlijk is". De beide staatslieden zijn door drongen van hun verantwoordelijkheid voor handhaving van de vrede en hebben besloten het contact zo nauw mogelijk te handhaven. Zo zullen de ministers van Buitenlandse Zaken de besprekingen om te komen tot een verdrag tegen de verdere versprei ding van kernwapens voortzetten en ook met elkaar in contact blijven over alle vraagstukken betreffende het Midden-Oosten. President Johnson zei op het Witte Huis, dat de besprekingen waren voortgezet in dezelfde geest als vrij dag, een geest van rechtstreekse uit wisseling tussen leiders met zware verantwoordelijkheden. „Wij leerden en ik weet dat ik dat deed van elkaar". Johnson zei van mening te zijn, dat de Israëlische troepen uit de be zette gebieden zouden moeten worden teruggetrokken. Hij is echter voor stander van een algehele regeling van het conflict in het Midden-Oosten. Premier Kosygin en hij zijn het er over eens dat het bestaansrecht van Israël als soevereine staat erkend moet worden. Johnson achtte Kosygin een eerlijke krachtige vastberaden man, die ruw noch hatelijk is. De besprekingen ver liepen zo nu en dan wat stroef, maar bereikten nimmer het stadium van ultimatums of waarschuwingen, zo als met Kroetsjef het geval placht te zijn. Kosygin's positie was moeilijk. Communistisch China probeert munt te slaan uit het gesprek en doet ver nietigende aanvallen op de Russen, die „de nationale bevrijdingsbewe ging" proberen te verkopen. Ook de Arabische wereld zag toe en vraagt zich thans vermoedelijk af, welke houding de Sovjet-Unie bij d# geheime besprekingen heeft ingeno men. „Beide partijen geloven, dat deze besprekingen nuttig waren", zei Kosy gin. In het geheel hebben de beide staatslieden 10 uur lang besprekingen gevoerd. „Ik ben hier al helemaal gewend. Het is alsof ik thuis kom", zei Kosy gin terwijl hij op zijn gemak met zijn dochter en de familie Johnson voor de fotografen poseerde. Zaterdag had Kosygin als gewoon toerist, zij het vergezeld van twee honderd man politie, een bezoek ge bracht aan de Niagarawatervallen. Hij was verrukt en zei: „Dat is iet» wat ik mijn leven lang niet zal verge ten". In de nacht van zaterdag op zondag is uit een muurkluis van de Melkin richting Gelria aan de Deventerstraat te Apeldoorn een bedrag van f 98.000, ontvreemd. Geholpen door een tip van een bewo ner van de Deventerstraat slaagde de Apeldoornse recherche er binnen 24 uur in de vermoedelijke daders van deze kraak te pakken te krijgen en ook de buit werd in deze korte periode bijna geheel teruggevonden. De aandacht van een buurtbewoner werd getroffen door een bij de melk inrichting staande auto, die hem enigs zins verdacht voorkwam. De man prent te het kenteken van deze auto goed in zijn hoofd en stelde de politie op de hoogte, toen hij van de inbraak hoorde. De politie informeerde daarop naar de eigenaar van de auto en kwam zodoende op het spoor van twee mannen, die de inbraak vermoedelijk gepleegd hadden. HeA waren de 30-jarige N. G. v. d. A. uit Goirle (N.-Br.) en de 43-jarige J. C. K. uit Rotterdam.

De Vallei | 1967 | | pagina 1