Speedbootraces Veessen spectaculair schouwspel Oostenrijker Jochen Rindt won Grand Prix van Frankrijk HVC promoveert naar eerste divisie Nederlandse damploeg verloor van Rusland DE GRAAUWE HENGST EK speedbootraces in '68 in Nederland John Newcombe won Queens Twee wereldrecords in Bakersfield Rapid Wien werd Oostenrijks kampioen Italiaan Motta won Ronde van Zwitserland Eljo Kuiler eerste bij internationale wedstrijden De Kielerwoche Duitse ploeg voor Ronde van Frankrijk Jacques Anquetil verloor in Parijs Cor Schuring eerste in Made W.-K. Motocross 500 c.c.-klasse Rusland versloeg Frankrijk met gering verschil Nog een record voor Uta Fromater Piet Tesselaar 4 e in ronde van Rijnland-Palts Els van Noorduyn stelde record kogelstoten scherper Kotev winnaar in Turkije Slechte start voor Wimbledon 5000 bezoekers rond IJssel-boorden 'n jonge uit een "grote" stal 'n volbloed 10.45 per 1 liter fles EK voor landenteams het paard met de mooiste jonge....! Schoonspringen Atletiek MAANDAG 26 JUNI 1967 VEESSEN Ongeveer 5000 toe schouwers hebben zondagmiddag aan de IJsselboorden in Veessen de kennis making met speedbootraces hernieuwd. Het is ook al weer enkele jaren geleden, dat de toenmalige beheerder van het watersportcentrum „IJsselzicht" wed strijden organiseerde. De wedstrijden van het afgelopen weekend waren rui mer van opzet, pittiger van deelname en mede daardoor aantrekkelijker voor de honderden watersportliefhebbers die aan weerzyden van de IJssel een plaatsje hadden gevonden. Zij genoten met volle teugen van de spannende ra ces en van de koesterende zonnestra len. Het feit dat deze races meetelden, voor het Nederlands kampioenschap, het was de vierde van vijf wedstrijden, was er in sterke mate debet aan dat er van start tot finish verwoede strijd werd geleverd. De sterke buitenlandse deelneming verhoogde de acttractivi- teit. Jammer was het dat door de vrij drukke scheepvaart de wedstrijden en kele malen lam gelegd moesten wor den, waardoor niet onaanzienlijke ver traging ontstond. Het kostte de organi satoren, het watersportcentrum „IJs- selzicht" en de Noordnederlandse Sportboot- en Waterskiclub heel veel moeite en het vergde heel wat tact om de races toch enigszins binnen de gestelde tijdlimiet tot een goed einde te brengen. We spraken al over sterke deelneming. In de djverse klassen va riërend van B tot N en van 251 cc tot 1650 cc werd enorm fel gestreden. De Nederlanders met Herman Lieven, we reldrecordhouder in verschillende U- klasses en deze middag uitkomend in de NU-klasse ,en Joop Linnenbank, Eu ropees kampioen in de CU categorie hebben zich prachtig geweerd tegen de internationale concurrentie afkomstig uit Zweden, Oostenrijk, West-Duitsland, België en Zwitserland. Uit de resulta ten blijkt zonneklaar. In de Eu- klasse was de strijd om de ereplaat sen een volkomen Nederlandse aange legenheid. De toeschouwers zagen een duel op het scherp van de snede. Ter wijl Joop Linnenbank onbedreigd naar de overwinning racede vochten achter hem Neef van de Ruit en Piet van Ven- deloo 'n verbitterde strijd om de tweede plaats. Vendeloo werd bij het ronden van de laatste boei aangevaren door Van de Ruit. Het zag er allemaal triest uit. Een onderzoek door dokter Van Gelder wees uit dat Vendeloo een sleu telbeenbreuk en een zware hersen schudding had opgelopen. In de laat ste van de drie heats in de CU-klasse ADVERTENTIE JONGE raakte de Nederlander Kees Kremer een klip. Hij brak een arm. Voorts werd een der technici getroffen door een lichte beroerte. Het waren onaan gename dissonanten in een over het geheel genomen goede uitvoering. Jammer voor de organisatoren, dat door gebrek aan medewerking van „enige zijde", het aantal belangstellen den in geen verhouding stond met het aantal toeschouwers. Niettemin mag de geweldige belangstelling een stimu lans zijn om vaker dergelijke evene menten naar Veessen te halen. Vara- verslaggever Kees Buurman heeft de toeschouwers van begin tot eind op de hoogte gehouden en in een verhelderen de inleiding de „spelregels" uiteenge zet. Voor dat deel van de toeschou wers dat niet bijster geïnteresseerd was in het loeiend motorgeronk was het vuurwerk, dat iedere start begeleid de wellicht een welkome afwisseling van het zonnebaden. Vijf minuten voor iedere start werd namelijk volgens voorschrift een rode lichtkogel afge schoten en na afloop van de laatste voorbereidingsminuut werd een groe ne lichtkogel gelanceerd ten teken van het begin van de wedstrijd. Het par cours had een lengte van 1600 meter. Iedere heat had een lengte van vijf ronden ofwel acht kilometer. De gemid delde tijd was bepalend, zodat ook in de achterhoede verwoed werd gevochten. APELDOORN Nederland begint internationaal steeds meer mee te tel len in de speedbootraces. Het beste be vvy's hiervan is dat ons land met de in '68 te houden Europese kampioenschap pen in de EU-klasse is belast. LONDEN. John Newcombe, de man, die Tom Okker op weg naar de kwartfinales van Wimbledon zal ont moeten als beiden zover komen heeft in de finale van het toernooi van Queensclub de successenreeks van de Brit Roger Taylor tot staan gebracht. De Britse nummer één, die achtereen volgens zegevierde over Drysdale, Ok ker en Davidson, verloor met 57, 36 na een partij, die twee uur lang was onderbroken wegens een hevige regen bui. Het was het zevende achtereen volgende jaar, dat de Australiër deze generale repetitie voor Wimbledon won en het was de eerste maal in 29 jaar dat een Brit tot de finale doordrong. Na zijn overwinning vertelde New combe, dat hij pijnstillende tabletten had ingenomen, omdat hij last had ge had van een stijve rechterschouder. De titel in het damesenkelspel was voor de Amerikaanse Wightcup- speelster Nancy Richey. Zij versloeg de 19-jarige Kerry Melville uit Australië met 26, 62, 64. De finales van de dubbelspelen werden afgelast in ver band met de regen. BAKERSFIELD Ruim 15.000 toe schouwers zijn vrijdagavond in Ba kersfield, op de laatste dag van de Amerikaanse atletiek-kampioenschap- pen, getuige geweest van een bijzondere prestatie van Jim Ryun. In een sensa tionele race, waarin hij van start tot finish de leiding had, liep de 20-jarige Ryun de mijl in 3 min. 51.3 sec. en verbeterde daarmee zijn eigen wereld record, dat hg 17 juli 1966 in Berkeley had gevestigd, met 0.2 sec. De sensaties waren hiermee echter niet voorbij, want Paul Wilson verbeterde met 'n sprong van 5.38 m 't wereldrecord polsstokhoog- m op naam kwam van Bob Seagren, evenalt Wilson student aan de universi teit van Californië. Ryun, die zich serieus voorbereidt op de Olympische Spelen in Mexico en sinds enkele weken traint in het 2.286 meter hooggelegen Alamosa (Colorado), liet kort na de start de overige negen lo pers achter zich en noteerde voor de halve mijl een tijd van 1.52,2. Bij het ingaan van de laatste ronde werd een tijd van 2.57,6 afgedrukt en Ryun was toen niet meer te houden. De laatste 140 yards legde hij af in 53,5 sec. Jim Grelle ging met vijf sec. achterstand als tweede door de finish. Tot de overige hoogtepunten op deze Amerikaanse kampioenschappen be hoorden het duel tussen wereldrecord houder Tommie Smith en Jim Hines op de 220 yards, dat Smith in dezelfde tijd als Hines (20,4) in zijn voordeel beslis te, het kogelstoten, dat werd gewon nen door Randy Matson (20,39) en het speerwerpen, waarbij Delmon McNabb tot 81,75 meter kwam. Een van de vele snelheidsmonsters, die zondagmiddag in Veessen over het water scheerden REIMS De Oostenrijker Jochen Rindt heeft zondag op het circuit van Reims de Grote Prijs van Frankrijk voor formule twee-wagens gewonnen. Na een bijzonder spannende strijd bleef Rindt, die in een Brabham-Ford reed, slechts één meter voor op de Brit Gra ham Hill met Lotus Cosworth. Het verschil tussen winnaar Jochen Rindt en Denis Hulme, die als vijfde eindigde, was slechts 0,7 sec. Rindt slaagde erin >voor de Lotus Cosworth van Graham Hill te komen, toen hij het laatste rechte stuk inging. Bij de eind streep was de afstand tussen de twee wagens nauwelijks een meter. John Surtees eindigde als derde in het spoor van Hill. Ook Jacky Stewart en Denis Hulme behoorden tot de kopgroep, die op de fi nish afraasde. Deze coureurs werden respectievelijk vierde en vijfde. Het was een bijzonder spectaculaire strijd die de toeschouwers voortdurend in de ban hield. Na de eerste doorkomst had de Oostenrijker Jochen Rindt de leiding van het veld van 20 coureurs. Ook na tien ronden lag Rindt nog op kop, met de Brit Alan Rees als tweede. Op geringe afstand volgden toen, dicht bij elkaar Steward, Hill, Surtees, Bel- toise (Fr.) en Hulme. Er ontwikkelde KERKRADE Door zondag met 4-0 in Kerkrade te winnen van Roda J.C., is H.V.C. naar de eerste divisie gepro moveerd. H.V.C. eindigde de beslissings competitie weliswaar gelijk met Veen- dam, maar het betere doelgemiddelde in de normale competitie leverde de Amersfoortse club promotie op. 'Roda J.C. was in de eerste helft van de wedstrijd, die bij een temperatuur van 32 graden Celsius door 4500 toe schouwers werd bijgewoond, sterker dan H.V.C., maar tegen de verhouding in gaf Van Empelen de Amersfoorters een 0-1 voorsprong. In de 29ste minuut scoorde hjj uit een voorzet van Temming. Na de hervatting was Roda J.C. bij zonder onfortuinlijk. In de 55ste minuut verloor het de Westduitser Gnielka, die bij een botsing met H.V.C.-doelman Heeres een schouderontwrichting opliep, en in het verdere verloop moest Fischer het veld ruimen en raakte ook nog Pheiffer geblesseerd. Na een doorbraak vergrootte Tem ming in de 67e minuut de voorsprong van H.V.C. De Amersfoortse supporters waren dol van vrfeugde en kwamen in groten getale het veld op. Scheidsrech ter Allbrechts zocht de kleedkamer op en liet pas na drie minuten de wedstrijd hervatten. Temming bracht H.V.C. in de 83ste minuut Roda J.C. was inmid dels tot negen man gereduceerd op 0-3 en twee minuten voor het einde maakte Ruitenbeek het vierde Amers foortse doelpunt. De eindstand in de be slissingscompetitie luidt: WENEN. Op de laatste dag van de Oostenrijkse voetbalcompetitie is Rapid-Wien landskampioen geworden. De Weners versloegen zaterdag Ad- mira met 31 en kwamen daardoor op een totaal van 41 punten. Een zelfde aantal punten bereikte Wacker Inns- brück, dat de competitie afsloot met een overwinning van 51 op Bregenz. Het doelgemiddelde bracht de beslis sing ten gunste van Rapid. Rapid maakte 72 doelpunten en kreeg er 29 tegen, waardoor het gemiddelde op 2,47 kwam. De score van Wacker Inns- brück is 58 voor en 24 tegen, een ge middelde dus van 2,41. ZüRICH De Italiaan Motta heeft de 31ste ronde van Zwitserland gewon nen. De Spanjaard Jose Maria Erran- donea bracht de laatste etappe een individuele tijdrit over 48 km op zijn naam. Peter Post was zowel in de tijdrit als in het individuele klassement de beste Nederlander. In de tijdrit eindigde Post als vierde na Errandonea, Santa-Mari na (Sp) en Mauer (Zwits) op 1 minuut en 3 seconden van de winnaar. Post staat in het eindklassement zesde, met bijna 11 minuten achterstand op Motta. De uitslag van de tijdrit was: 1. Errandonea (Sp) 48 km van Brugg naar Zürich in 1 uur 5 min. en 47 sec., 2. Santamarina (Sp) 1.05.53, 3. Maurer (Zwits.) 1.06.34; 4. Post (Ned.) 1.06.50, 5. Motta (Italië) L08.10; Uriona (Sp) 1.08.14; 7. Delia Torre (It) 1.08.20; 8. Rodriguez (Sp). 1.08.29, 9. Karstens (Ned) 1.09.08, 10. Junkermann (Did) en Vlfian (Zwits) 1.09.10, 13. Tummers (Ned) 1.09.15, 29. Jan Harings (Ned) 1.11.18, 31. Zilverberg (Ned) 1.11.46; 38. Ottenbros (Ned) 1.12.43, 39. De Roo (Ned) 1.12.47, 48. Kloosterman (Ned) 1.14.22, 49. Haast (Ned.) 1.14.34, 52. Harings (Ned) 1.15.09. Het eindklassement is: 1. Motta (It) 31 uur 26 minuten en 40 seconden, 2. Maurer (Zwits) op 4 minuten en 46 seconden, 3. Santamarina (Sp) op 5.32, 4. Errandonea (Sp) op 8.47, 5. Junker mann (Did) op 10.32, 6. Post (Ned) op 10.43, 7. Fezzardi (It) op 11.52, 8. Delia Torre (It) op 12.03, 9. Rodriguez (Sp) op 12.23, 10. Van Rijckeghem (Belg) op 13.03, 12. Tummers (Ned) op 17.10, 14. Karstens (Ned) op 24.08, 33. Haast (Ned) op 38.42, 36. Huub Harings (Ned) 42.35, 38. Ottenbros (Ned) op 42.42, 42. Jan Harings (Ned) op 43.16, 49. Zilver berg (Ned) op 54.40, 50. Kloosterman (Ned) op 54.41, 54. De Roo (Ned) op 59.30, 57. en laatste Weber (Zwitserland) op 1 uur 26 min en 50 sec. Het puntenklassement werd gewon nen door van Rijckeghem (Belg) met 100 punten, Karstens was vijfde met 73 punten en Ottenbros zevende met 66 pnt. Molteni (de ploeg van Motta) won het ploegenklassement, Willem Gazelle werd negende op 1 uur 48 minuten 8 sec en Televizier-Batavu* tiende op 2.09.40. 1. H.V.C. 2 1 1 0 3 5—1 2. Veendam 2 1 1 0 3 3—1 3. Roda J.C. 2 0 0 2 0 0—6 De doelgemiddelden van de drie clubs in de normale competitie waren: Roda J.C. 72—39 H.V.C. 79—45 Veendam 7248 UTRECHT Voor slechts een klein aantal toeschouwers zijn zaterdag en zondag in zwembad Den Hommel in Utrecht de internationale schoon- en torenspringwedstrijden gehouden. Voor een bijzonder fraaie prestatie zorgde de Nederlandse Anita Smith bij het torenspringen dames. Deze springster, die pas een maand lang in training is onder leiding van Jan Mus- sert, wist het te presteren in dit be faamde gezelschap een vierde plaats te bereiken. Het schoonspringen bij de dames werd een dubbele zege voor Neder land. Eljo Kuiler en Marriëte Dom- mers hadden reeds na vier sprongen een ruime voorsprong genomen op de overige deelneemsters. Pas in de laat ste sprong viel de beslissing. Doordat Marriëte Dommers bij een zweefsprong achterover gehoekt iets te ver door sloeg en Eljo Kuiler geen fout maak te, werd laatstgenoemde winnares. Ton van Oudheusden leverde met een derde plaats voortreffelijk werk bij het schoonspringen heren waar de Noor Roar Loken voor een verrassing zorgde door de befaamde Karlheinz Schwemmer te kloppen. Het torenspringen bij de heren was zoals verwacht mocht worden voor de Europese kampioen Osmo Meskanen, terwijl Mandy Haswell bij de dames zegevierde. Jammer was het dat het torenspringen bij de heren niet tot een volledig einde kon worden ge bracht. Door de slechte weersomstan digheden tegen het einde van de mid dag moest men de strijd na zeven sprongen staken. O De Fin Osmo Meskanen in actie tydens de internationale wedstrijden toren- en schoonspringen, welke het afgelopen weekend in „Den Hommel" werden gehouden. zich toen een enerverend gevecht tus sen de zeven man op kop. Rindt en Rees namen om de beurt de leiding. Intussen was wereldkampioen Jack Brabham al in de zesde ronde met mo- torpech uitgevallen. In de zeventiende ronde moest ook Rees opgeven. Jim Clark trof eenzelfde lot, toen hij drie ronden later een pitstop moest maken, die meteen zijn exit uit de race bete kende. Ook de Fransman Jean Pierre Beltoise verdween uit de strijd. De vijf overgebleven coureurs op kop weken geen duimbreed en de laatste ronde van 8 kilometer moest de beslissing bren gen. Jochen Rindt en Graham Hill na men de kopposities in bij het ingaan van het laatste rechte eind. De Oosten rijker toonde zijn grote klasse door Hill een meter voor te blijven. Dit beteken de voor Rindt de vijfde overwinning in dit seizoen: eerder won hij in Snetter- ton, Silverstone, Pau en de Nürburg- ring. Het record voor formule twee-wa gens, dat Jack Brabman in 1966 vestig de (gem. snelheid 197.026 km/uur) werd verpulverd. Rindt bracht het op 215,747 km per uur. De uitslag: 1. Jochen Rindt (Oosten rijk) met Brabham-Ford, de 307,164 km in 1.25.25,4 (gem. snelheid 215,747 km/uur). 2. Graham Hill (G.-B.) Lotus Cosworth 1.25.25,5. 3. John Surtees (G.- fe.) Lola Cosworth 1.25.25,8. 4. Jacky Stewart (G.-B.) Matra Cosworth 1.25.26,0. 5. Denis Hulme (Nieuw Zee land) Repco Brabham 1.25.26,1. 6. Jac- key Ickx (België) Matra Sport 1.27.08,5. KIEL De Zweedse en Duitse zeilers hebben bij de 85ste „Kieler Woche" de hoofdprijzen in de vier olympische klas sen: Flying Dutchman, Finnen, Stars en Draken onder zich verdeeld. Voor Ne derland was alleen de eindzege wegge legd in de 12 m2 Sharpyklasse, gewon nen door Guldemond, die al jaren succes sen behaalt bij dit grootste Duitse zeil- evenement. De Duitsers domineerden by de klei nere boottypen: Finnjollen (de olympi sche kampioen Kuhweide) en Flying Dutchman (B. Beilken). De Zweden gaven de toon aan b(j de Draken (Bro- berg) en Stars (Petterson). In deze laatste klasse deed zich op de laatste dag een verrassing voor. Petterson's landgenoot Ohn Albrechtsson, de win naar van verleden jaar en ook nu de grote kanshebber, zag bij de laatste boei het grootzeil omlaag komen. Met alleen de fok voor moest hij de Stran- derhafen binnenlopen, waardoor „Pelle" Petterson hem in het totaalklassement kon voorbijgaan. DORTMUND De Duitse Wielerbond heeft zondag de definitieve ploeg voor de Ronde van Frankrijk bekendgemaakt. Uit het aanvankelijk geselecteerde elf tal is Dieter Kemper weggevallen. Hij is nu reserve. De ploeg, die onder lei ding staat van Hans Preiskeit is nu als volgt samengesteld: Hans Junkermann, Rolf Wolfshohl, Herbert Wilde, Peter Glemser, Dieter Puschel, Horst Olden burg, Wilfried Peffgen, Winfried Bölke, Peter Wiedermann en Karl Heinz Kun de. Reserve: Dieter Kemper. In de drie Franse ploegen, die aan de Ronde van Frankrijk deelnemen, is een aantal wijzigingen aangebracht. In de nationale ploeg wordt Gilbert Bel- lone vervangen door André Foucher uit de formatie De Haantjes. In die ploeg rijdt Mastrotto in plaats van Foucher. In de blauwe ploeg start Guy Ignolin voor Jean-Pierre Ducasse. In de Italiaanse B-ploeg, die samen met twaalf andere ploegen, vrijdag 30 juni van start gaat in de 54e editie van de Tour de France, zijn nog enige wijzigingen aangebracht. Zowel Guido de Rosso als de winnaar van de Ronde van België Carmino Preziosi zullen niet in Angers aan de start verschijnen. Am- brogio Portalupi en Guerrino Tosello ne men de opengevallen plaatsen in de ploeg van kopman Franco Balmanion in. 7. James Oliver (G.-B.) Lotus Cosworth 1.27.08,7. 8. Robin Widdows (G.-B.) Brabham Cosworth 1.27.08,8. 9. Brian Hart (G.-B.) Protos Cosworth op zeven ronden. 10. Bruce Maclaren (Nieuw Zeeland) Maclaren Cosworth op negen ronden. Snelste rondetijd: Jim Clark (G.-B.) met Lotus Cosworth 2.16,1 (gem. 219.590 per uur. PARIJS Jacques Anquetil's greep naar een wereldtitel, die de bekroning moet vormen van zijn flonkerende wie- Iercarrière, lijkt wederom tot mislukken gedoemd. „Monsieur Chrono", die op de weg al diverse malen naast de felbe geerde regenboogtrui greep, heeft in het Pare des Princes te Parfls moeten erva ren, dat hij er als achtervolger nog niet is. Anquetil was in de finale van het Franse achtervolgingskampioenschap voor profs de mindere van Charly Gross- kost, die over 5 kilometer een tijd van 6.06.4 voor zich af liet drukken. De vijfvoudige Tour de France-win- naar kwar» niet verder dan 6.07.8 en zal op de komende wereldkampioen schappen in Amsterdam aanzienlijk sneller moeten gaan om in de herfst van zijn wielerloopbaan alsnog een wereld titel te veroveren. MADE De Amsterdammer Cor Schuuring heeft zondag de wielerronde van Made voor beroepsrenners gewon nen. Hij versloeg in de sprint Rik Wou ters, die na 100 van de 130 te rijden kilo meters uit het peloton was weggespron gen. Cor Schuuring zette alleen de ach tervolging in en sloot zich aan bij Wou ters. Aan de finish hadden zij samen een voorsprong van een minuut opge bouwd. De uitslag luidt: 1. Cor Schuuring, A'dam, 2 uur 55 min. 40 sec.; 2. Rik Wouters, Baarle- Hertog, z.t.; 3. Harry Steevens, Aalsloo 2.56.40; 4. Jan Hugens, Amstenrade z.t.; 5. Gerard van Vianen, Kokkengen z.t.; 6. Leo van Dongen, Oosterhout z.t.; 7. Huub Harings, Sidde 2.57.20; 8. Henk Cornelisse, Geertruidenberg z.t.; 9. Mar- tinus Breure, R'dam z.t.; 10. Jan Drum man, Sidde z.t. KISHINEV. De 34-jarige Brit Jef. Smith heeft de zondag te Kishinev ge houden zesde wedstrijd voor het wereldkampioenschap motorcross in de 500-cc-klasse, de Grote Prijs van de Sowjet-Unie, gewonnen, die bestond uit twee manches van elk 15 ronden. Elke ronde had een lengte van 1800 meter. De huidige titelhouder, de Oostduitser Paul Friedrichs, moest in beide man ches de strijd staken wegens moeilijk heden met de carburateur. De stand voor het wereldkampioen schap na zes wedstrijden: 1. Paul Friedrichs (O.-Dld.) 27 pnt.; 2. Dave Bickers (G.-B.) 20 pnt.; 3. Jeff Smith (G.-B.) 18 pnt.; 4. Gunnar Draugs (Sowjet-Unie) 14 pnt.; 5. Victor East wood (G.-B.) 10 pnt.; 6. Vladimir Pogrebnyak (Sowjet-Unie) en Bengt Aberg (Zweden), beiden 8 pnt. PARIJS Rusland, één van de twee sterkste atletieklanden ter wereld, heeft zaterdag en zondag in Parijs de ontmoe ting tegen Frankrijk met slechts acht punten verschil gewonnen (110-102). Op de eerste dag namen de Fransen een verrassende voorsprong (56-50), die zij echter op de tweede dag moesten prijs geven. De Fransen, die op de Europese kam pioenschappen in Boedapest vorig jaar sterk voor de dag kwamen, bevestig den al op de eerste dag hun kracht. Ro ger Bambuck won de 100 meter in 10,3 sec, waarna hij ook de 200 meter op zijn naam bracht: 21,3 sec. Ook in de Franse zege op de 4 x 100 m (39,4 sec) had hij een groot aandeel. Naast Bambuck was ook Jean Wa- doux die de plaats van Michel Jazy in neemt, succesvol. Zaterdag won hij de 5.000 meter (14.07.0) in een door warm te niet al te beste tijd, waarna hij zon dag in 3.41,6 de 1500 meter won. De Russische verspringer Igor Ter- Ovanesian en de Fransman Jacques Pa- nis sprongen 8,05 m. Dank zij een be tere tweede sprong won de Rus echter. Op de tweede dag, toen 12.000 toe schouwers de wedstrijden bijwoonden, liepen de Russen vooral via de techni sche nummers hun achterstand in. Bij het kogelstoten kwam Buschkin tot 19,58 m, een nieuw Russisch record, terwijl verder Zolotaryev het hinkstapspringen en Klim het kogelslingeren won. Het hoogspringen eindigde met 2,16 m in 'n zege voor Kavrilov. BOLZANO De Nederlandse dam ploeg heeft zaterdag in de tweede ron de van het toernooi om het Europese kampioenschap voor landenteams in Bol zano met 24 van Rusland verloren. Ton Sybrands en Harm Wiersma lever den een knappe prestatie door remise te spelen tegen resp. de Russische kam pioen Andreiko en Tsjevolev. In de der de partij won Kaplan van Jan v. Leeu wen. STEYR Nadat de Westduitse zwem ster Uta Frommater zaterdagavond een nieuw Westduits record vestigde op de 100 meter schoolslag, brak z(j zondag tydens de internationale zwemwedstrij den in Steyr het Westduitse record op de 200 meter schoolslag. Uta bracht het op 2.47.0. Voor een tweede goede presta tie op deze wedstrijden zorgde de Oost- duitse Sabine Steinbach. Zij kwam op de 400 meter wisselslag met een tijd van 5.25 uit de bus en bleef daarmee slechts 2.4 sec. boven het Europees record, dat al op haar naam staat. MARIÊNBERG Piet Tesselaar is als vierde geëindigd in de Ronde van Rijnland-Palts. De laatste van de zes rit ten werd, onder bijna tropische hitte, gewonnen door de Spanjaard Rubais, die samen met de Duitser Gombert, die eer ste in het eindklassement bleef, een voorsprong van drie minuten op de gro te groep had genomen. Rubais won de rit doordat Gombert in de laatste bocht voor de finish kwam te vallen. In de top van het eindklassement is Tesselaar de enige buitenlander tussen zeven Duitsers. Dat klassement ziet er als volgt uit: 1. Gombert 25 uur 25 min. 30 sec.; 2. Goletz 25.33.45; 3. Oleknavicius 25.33. 55; 4. Tesselaar 25.36.50; 5. Walter 25.37.30;6. Löschke 25.37.30; 7. Leitner 25.40.05; 8. Troche 25.41.25. HAARLEM Els van Noorduyn, de 21-jarige Sagitta-atlete, die twee we ken geleden tweemaal het Nederlands record kogelstoten verbeterde, heeft zon dag tijdens wedstrijden in Haarlem haar record wederom scherper gesteld. Zij kwam zondag tot 15.88 meter, hetgeen een verbetering van 18 centimeter bete kent. De Amsterdamse overtrof de 15.37 meter, waarmee haar clubgenote Loes Boling sinds augustus 1965 recordhoud ster was, voor het eerst tijdens de wed strijden om de Gouden Spike, die 10 juni in Leiden werden gehouden. Els van Noorduyn stootte toen eerst 15.52 meter en later 15.70 meter. Tijdens deze wed strijden bleek reeds dat zij dit seizoen nog verder zou kunnen komen. Frankrijk behaalde de tweede over winning met een 42 zege op België en Italië won met 51 van Tsjecho-Slowa- kije. In de derde ronde won Nederland met 60 van Tsjecho-Slowakije. Rusland, dat de ranglijst aanvoert, won met 42 van Frankrijk en België behaalde een zelfde resultaat tegen Zwitserland. De gedetailleerde uitslagen van de wedstrijd Nederland-Tsjecho-Slowakije waren: Sybrands-Reimann 2-0; Wier- sma-Fabian 2-0; Van Leeuwen-Holecek 20. In de wedstrijd tussen Frankrijk en Rusland zorgde Bajolle (Fr) voor 'n grote verrassing door Kaplan te ver slaan. De andere Russische spelers, Andrei ko en Tsjevolev wonnen van resp. Mos- tovoj en Delhom. Na drie ronden is de stand: 1. Rusland 36; 2. Nederland en Frank rijk 3—4; 4. Italië 2—2; 5. België 3—2; 6. Tsjecho-Slowakije en Zwitserland 2—0. ISTANBOEL De Bulgaar Kotev is winnaar geworden van de Ronde langs de Zee van Marmara. In de elfde en laatste etappe een rit van Adapaza- ri naar Istanboel over een afstand van 135 km handhaafde hij zich zon der moeite aan de top van de algeme ne rangschikking. De slotetappe werd gewonnen door Kilic (Turkije), die alleen over de eindstreep ging. Onze landgenoot Henk Nieuwkamp klasseerde zich aan de kop van het grote peloton als zesde met bijna acht minuten achterstand op Ki lic. De uitslag van de achtste en laat ste etappe luidde: 1. Kilic (Turkije) 3.06,20 2. Siegel (W. Did.) 3.07,06; 3. Mori (It.) 3.12,30; 6. Nieuwkamp (Ned.) 3.14,06; 11. Zoete melk (Ned.) zt; 12. Holst (Ned.) z t. Het algemeen eindklassement luidt: 1. Kotev (Buig) 35.53,30; 2. Caliskan (Turk.) 35.01,29; 3. Humemberger (Oost) 35.05.12; 4. Zoetemelk (Ned.) 35.07,56; 5. Holst (Ned.) 35.08,49; 8. Van Lachterop (Ned.) 35.13,41; 13. Nieuwkamp (Ned.) 35.18,31. Het algemeen eindklassement voor ploegen luidt: 1. Bulgarije 105.21,24; 2. Nederland 105.32,171; 3. Oostenrijk 105.35,33. WIÏttBLEDON. Tenminste negen banen zullen vandaag bij de opening van het Wimbledon-tennistoernooi niet kunnen worden gebruikt, omdat tro pische regenbuien zondag de banen volkomen blank zetten. De eerste zeven courts waren tegen de onophoudelijke neerstromende regen beschermd door dekzeilen, maar de resterende banen veranderden successievelijk In een groot meer. Voor vandaag staan 64 herenenkel spelen op 16 banen op het programma. Hoofdumpire, captain Mike Gibson, zei: „Tenzij er een klein wonder gebeurt, zal er op de negen „verdronken" banen niet kunnen worden gespeeld. Voor lopig zal er in het speelschema echter geen verandering worden gebracht. In dien een aantal partijen vandaag niet kan worden gespeeld, zullen deze naar de ladies day op dinsdag worden over geheveld."

De Vallei | 1967 | | pagina 8