Wervelende zuil viel op Trichtse nieuwbouwwijk Geweldige stof kolom, balken en takken OOK IN BELGIË EN FRANKRIJK DODEN EN GROTE SCHADE Biljarters zagen hoos aankomen Gelijkenis „Borculo" Moord-plan om van roken af te komen Trein ontspoord door hitte MAANDAG 26 JUNI 1967 Alarminstallatie aangezet: cel V.S. staken hulp aan Egypte DOOD EN VERNIETIGING IN ÉÉN MINUUT TRICHT In één minuut raakte het Betuwse dorp Tricht gistermiddag door een windhoos bijna de hele nieuwbouwwijk Rooyenburg kwijt. Vier inwoners vonden de dood, ze ventien werden in meer of minder ernstige toestand opgenomen in zie kenhuizen in Culemborg en Tiel. Zestig woningen, enkele boerderijen en een meubelfabriek werden onher stelbaar vernield toen gistermiddag om half zes een zuil van stof, ste nen en halve bomen met ratelend en kletterend geweld uit het zuidwesten op het dorpje afstoof. Boven: Een reeks woningen, amper twee jaar oud, aan de Raamweg werd in elkaar gedrukt als kartonnen dozen; daken vlogen honderden meters door de lucht; een auto die aan het begin van de straat geparkeerd had ge staan kwam aan het einde van de straat neer als een wrak. De dorpswijk toonde een oorlogsbeeld. Vele huizen zjjn veranderd in ruines. De straten liggen vol puin en balken. De slachtoffers vielen in twee wo ningen. In die van de weduwe Hak- Wierks (41), die met haar vijftienja rige dochter Corrie om het leven kwam. Zij laat nog vier minderjari ge kinderen achter. Bij het raads lid H. van den Berg (59) vielen de andere twee slachtoffers: de heer Van den Berg zelf en een buurjon- gentje, Melchior Verstegen, zes jaar oud, die bij hem naar de televisie zat te kijken. Politie, brandweer en BB organiseer den in allerijl hulp- en bewakings diensten; ambulancewagens onder hielden een pendeldienst tussen het rampgebied en de ziekenhuizen. De windhoos was begonnen met een chaos aan te richten op het verkeers- rotonde bij Deil, waar lichtmasten werden scheef gerukt en boomtak ken de wegen versperden. BRUSSEL Wervelstormen hebben dit weekeinde in Noord-Frankrijk en België tenminste veertien doden en honderden gewonden geëist en enorme schade aangericht. Voor het getroffen gebied in Frankrijk is de noodtoestand afgekondigd. Gisteravond werd de streek opnieuw getroffen door twee wer velstormen. In België werd het plaatsje Oostmal- le, 26 kilometer ten oosten van Antwer pen, zwaar getroffen. Veel inwoners waren op weg naar een feest ter gele genheid van een doopplechtigheid toen de wervelstorm over het dorp joeg. Uiteengeslagen De groep mensen, waarbij een fanfa- BONN „Ik ben de moordenaar van het meisje dat in 1961 is gedood in Singen bij het Meer van Con- stanz", bekende de tuinman Fried- rich M. (32), die zich meldde bij de politie van Fellbach bij Stuttgart. De man werd meteen opgesloten. Hoofdcommissaris Riemensperger, chef van de recherche in Singen, haastte zich per sneltrein naar Fell bach. Na een kort verhoor was al dui delijk dat de tuinman de nooit opge loste moordzaak alleen kende uit de krant. Toen biechtte M. de waarheid op: zijn vrouw was des duivels omdat hij het roken maar niet af kon leren; hij had gehoopt dat een verblijf in de ge vangenis hem van de nicotine af zou helpen. De tuinman moet nu een paar da gen in hechtenis blijven totdat het ar restatiebevel officieel is ingetrokken. Om die tijd door te komen heeft zijn vrouw Sigrid (33) hem een slof siga retten gestuurd. rekorps, werd totaal uiteengeslagen. Tientallen mensen raakten gewond. De toren en de middenbeuk van de kerk stortten in, evenals de toren van het stadhuis. Tientallen huizen werden verwoest. De weg Oostmalle-Turnhout werd geblokkeerd door omgewaaide bo men. Eén inwoner, eigenaar van een pata- tes-friteskraam kwam om het leven toen hij werd bedolven door de resten van zijn kraam dia compleet werd op getild en vervolgens in brand vloog. Ook andere Belgische plaatsen had den te lijden onder het noodweer. In Brugge werd een twaalfjarige fietsende jongen getroffen door een vallende boom. Hij was op slag dood. Overvloedige regenval veroorzaakte in Antwerpen een verkeerschaos en er werd grote schade aangericht aan de tunnelwerken. In de omgeving ven Oostende en Diksmuide werden vele huizen beschadigd en bomen ontwor teld. Onder de gewonden bevonden zich drie Nederlanders, een echtpaar uit Breda en een jongeman uit Drost. Zij werden opgenomen in de St. Jozefkli niek te St. Antonius. In Noord-Frankrijk kwamen ten min ste twaalf mensen tijdens het noodweer om het leven. De wervelstorm richtte daar vooral veel schade aan in een groot gebied rondom Calais. Het dorp Pommereuil, ruim vijftig kilometer ten oosten van Atrecht, werd vrijwel met de grond gelijk gemaakt. Brandweer, politie en reddingsploegen uit de verre omtrek werden naar het getroffen dorp gedirigeerd. Aanzienlijke schade was er ook in Palluel, Ercourt-St Quentin, Soisyle Verger, Marquion, Villiers-les-Cami- court en Bis-en-Artois. CHAAM „Een paar biljarters za gen de hoos aankomen. Andere gas ten gingen even kijken. Toen vlucht te iedereen in paniek naar het naast de gelagkamer gelegen zaaltje. Op hetzelfde moment kraakte het dak, kwam het plafond naar beneden, vlo gen de ruiten uit de sponningen en stortten de muren in". (Van onze correspondent) ZUTPHEN De ramp die Tricht heeft getroffen, doet denken aan de stormramp, die in 1925 over de Achter hoek trok en Borculo verwoestte. Het was toen zo benauwd in die streek, dat kinderen er bloedneuzen van kregen. Borculo werd, toen het noodweer boven het stadje losbarstte, als het ware in elkaar gedrukt. De hervormde kerk uit de veertiende eeuw werd totaal vernield. Geen huis bleef onbeschadigd, stukgeslagen dak pannen vormden een dikke laag op de straten. Drie doden en meer dan honderd ge wonden eiste de cycloon. Veertien inwo ners van Borculo moesten worden op genomen in een psychiatrische inrich ting in Zupthen om voor shock behan deld te worden. Het heeft wekenlang geduurd voor het normale leven in het stadje weer op gang was gekomen. Landelijk werd een hulpactie op touw gezet, die enorme bedragen opbracht. In het gemeente huis van Borculo werd het geld gewoon in een kamer op een steeds groeiende hoop gegooid. Duizenden nieuwsgierigen bezochten het rampgebied. De drukte werd zelfs zo groot dat tot ver in de omtrek maat regelen moesten worden genomen om het verkeer te regelen. De windkracht was bij de cycloon van 1925 zo groot dat meubels uit de woningen honderden meters verderop in de bomen hingen. Ter herdenking van de ramp is het Cycloonpark aangelegd. In 1935 is het Cycloonmuseum geopend. Van onze correspondent DELFT De negentienjarige Haag se zwakstroommonteur V. V. is veroor deeld tot twee maanden gevangenis straf. Hij was met enkele andere jongelui in de kerstnacht vorig jaar een bunker van de B.B. in Rijswijk binnengedron gen en had daar de alarminstallatie in werking gesteld. Het was de bedoeling geweest dat alle luchtsirenes in Zuid-Holland zou den gaan loeien, maar omdat de aan sluitingen waren geblokkeerd is alleen de Delftse bevolking door het sirene alarm opgeschrikt. V. had zijn daad als een provostunt beschouwd. Hij wilde daarmee ook kerkdiensten verstoren. Kastelein A. de Jong (40) vertelt het in het enige nog overeindstaande gedeelte van zijn overigens verwoes te café Klein Amerika aan de weg van Chaam naar Baarle-Nassau. Hij had twintig man in huis toen de windhoos toesloeg. „Twee auto's werden van de par keerplaats weggevaagd en enkele honderden meters verder in het veld neergekwakt. Forse eiken werden ontworteld, knapten af en werden weggeblazen". Terwijl hulpvaardige handen de scherven bijeenveegden en de voor raden in veiligheid brachten tapte mevrouw De Jong, gewapend met een wollen sjaal tegen de tocht, bier voor de helpers. Een vij honderd meter verderop werd de camping Klein Paradijs weggevaagd. Verscheidene caravans werden opgeheven en tientallen me ters werden opgeheven en tientallen meters neergekwakt. Tenten werden de lucht ingezogen. Twee auto's, die op het terrein voor de camping stonden, werden eveneens de lucht in geblazen. Aan de Alfense Baan werden di verse boerderijen, landbouwschuren en huizen vernield. De gloednieuwe herberg „Albert- ville", die woensdag door de burge meester van Chaam zou worden ge opend, werd totaal vernield. De even verderop gelegen cam ping De Flaasbloem kwam er be trekkelijk goed af. De tegenover de camping gelegen boederij van heer Ansems werd ge heel vernield. Boer Ansems zag de windhoos aankomen: „Het was een geweldige stofkolom, waarin balken en boomtakken werden meegevoerd. Ik riep tegen mijn vrouw en kinderen dat ze tegen de muur moesten gaan staan. Toen begon alles om ons heen in te storten". Onder: Overzicht van het dorpje, nadat het zondagmiddag door een wer velstorm was geteisterd. Dorpelingen en redders bergen ge spaard gebleven bezittingen van de bewoners. Rechts: De weinige gespaard gebleven be zittingen worden uit het puin van de huizen geborgen. M Links: Snikkend kijkt een inwoonster van Tricht naar het puin dat is over gebleven van haar woning. V Onder: Naar mogelijke slachtoffers tussen het puin werd koortsachtig ge zocht. BONN Vijfendertig mensen wer den gewond toen zondagmiddag nabij Dortmund een sneltrein ontspoorde. Vermoedelijk waren de rails door de zonnehitte ontzet. In een lange bocht van de spoordijk raakten de laatste vier rijtuigen van de sneltrein Aken - Brunswijk uit de rails. Twee rijtuigen rolden de dijk af en werden vernield. Acht mensen wer den zwaar gewond; van de overigen konden achttien na een korte behande ling in het ziekenhuis weer naar huis toe gaan. WASHINGTON (Reuter) De tech nische bijstand van de Verenigde Sta ten aan Egypte, die jaarlijks een miljoen dollar bedroeg, is gestaakt. Het Amerikaanse bureau voor internationa le ontwikkeling, dat dit zaterdag mee deelde, liet weten dat de vier betrok ken projecten al waren opgeschort toen de meeste Amerikanen Egypte moesten verlaten na het uitbreken van de oorlog tussen I^aël en de Arabi sche landen.

De Vallei | 1967 | | pagina 9