Veenendaals dagblad N.K.V.: dit jaar geen teruggang welvaart van werknemers Buiten Regeringshulp voor Tricht dreigt met een urige oorlog SNELTREIN IN FLANK GEREDEN Marineman wellicht vergiftigd WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei KONINGIN ONDER INDRUK VAN VERNIELING inde CUBA-CRISIS ZEGE VOOR DE SOVJET-UNIE Komend jaar echter niet op flinke loonstijging rekenen Egypte sluit havens Anti-Cinese rel in Rangoon Directeur van spinnerij mag bedriif niet betreden m Warren-rapport bevestigd Plaatselijk buien Kroestsjef Overschot Bijdrage Stimulering BOERENRELLETJES IN BRETAGNE EB AIS: EGYPTE VIEL IN EIGEN VAL Jouwe en Kasieppo zouden tot opstand in West-Irian hebben aangezet CHINA EBA1S RECHTBANK BESLIST: Drie fase- Onschatbaar Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 ön 3955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. DINSDAG 27 JUNI I967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. 4le JAARGANG NEW YORK Nadat h(j als premier van de Sovjet-Unie was afgezet, heeft Nikita S. Kroestsjef in een op de band opgenomen interview verklaard, dat de Cubaanse raketcrisis van 1962, met een Russische overwinning werd afge sloten. De National Broadcasting Co. heeft maandagavond enkele gedeelten van de band vrijgegeven. Zij zegt de band alsmede een zwijgende kleurenfilm van Kroestsjef in en om zijn land huis van privé-personen in de Sovjet- Unie en andere landen ontvangen te hebben. Band en film zijn nog nooit eerder uitgezonden. Heden zullen zij door de NBC-televisie worden gerelayeerd. De interviews zijn gemaakt in een periode van vele maanden. Het laat ste werd in maart opgenomen. Voor zover bekend weet de Russische re gering niet van het bestaan der in terviews af. Op de band spreekt Kroestsjef in het Russisch, terwijl een tolk zijn woor den in het Engels vertaald. De stem op de band zegt tijdens de Cubaanse raketcrisis van 1962 ge heel gekleed op een bank in zijn werkkamei te hebben geslapen. „Ik wilde niet in de positie van een Wes terse minister komen te verkeren, die tijdens de Suez-crisis zonder broek naar de telefoon moest hollen". „De volgende dag, toen het conflict voorbij was, sliep ik thuis rustig in mijn bed". De stem zegt dan, dat de raketcrisis op een Russische overwinning uit liep, omdat h(j de raketten gezonden had om Cuba tegen een Amerikaanse aanval te beschermen. „Er kwam geen aanval en dus werd het doel bereikt". ]^og altoos zitten we met het pro- pleem der grijpvogels; zelden hoort of ziet men wat van deze bijzondere figuren en ik wil best weten, dat ik aangenaam verrast was, toen dezer dagen de hoge roep van de boomvalk uit de dennen klonk. Nu wil ik mi) nogeens behoedzaam naar de horst oriënteren. Een gevederde jager, die bij de Veluwse natuurvrienden altoos hoog in aanzien stond, is de havik. Hij heeft in 'n jaar of tien vrijwel overal het loodje moeten leggen en ik had er een lief ding voor over, zijn alarmerende kreet nogeens te mogen horen. De kans is heel klein, want op mijn leeftijd komt men niet zo erg ver de stille bossen meer in, maar ook omdat het aantal haviksparen in 1966 helaas alweer geslonken is. Een offi ciële enquête vermeldt over dit jaar 15 bewoonde horsten en slechts bi) de helft werden jongen groot gebracht. Dan gaat de aanwas niet snel! Deze terugloop moet worden geweten aan het gebruik van landbouwbestrijdings middelen, die door getroffen duiven in de havikskrop komen en nog lang nawerken. Maar men heeft ook en kele roofvogels geschoten, ondanks de wettelijke bescherming. Voor 1967 wordt de telling voortgezet door Ri von en Faunabeheer; ook de buizerd is er thans in betrokken en een pre mie wordt uitgeloofd voor ieder ha- vikspaar, welker jongen onverlet het ouderlijk nest verlaten. Inlichtingen worden verschaft door het Rivon, L. v. Beek en Roy en 40, Zeist. Hang uw bevindingen vooral niet aan de grote klok. 27-6-'67 A. B. WIGMAN UTRECHT „Het ziet er niet naar uit, dat voor 1967 een teruggang in de reële welvaartspositie van de werknemers behoeft te worden gevreesd". Dit verklaarde de voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, vanmorgen in Utrecht bij de opening van de verbonds- raadsvergadering van het NKV. Afgezien van de werkgelegenheidsproblematiek laat de reële welvaartspositie van de werknemers dit jaar volgens hem geen al te onbevredigende ontwikkelin gen zien. Tot op dit moment blijft de prijsstijging binnen de raming, hetgeen, naar het oordeel van de heer Mertens, met de gunstiger verdeling van de pre mielast van de sociale verzekeringen per 1 juli een redelijke uitkomst in het vooruitzicht stelt. Over de mogelijkheden voor het ko mende jaar zei hij, dat de werknemers er, voor wat de loonstijging betreft ge let op de ontwikkeling van de economi sche situatie, goed aan doen, hun ver wachtingen in het algemeen niet te hoog te stellen. Hij merkte op, dat het loonpolitieke systeem op het ogenblik wordt geken merkt door een te sterke binding. Het wordt tijd, aldus de heer Mertens, dat én de partners in de Stichting van de Arbeid én de overheid zich met meer begrip opstellen tegenover de door de vakcentrales gepropageerde vrijheid. Hij voegde hieraan toe, dat de ge dachte van een vrijer loonsysteem niet primair is ingegeven door de ver wachting, dat de verbetering van de ar beidsvoorwaarden daardoor in het alge meen aanzienlijker kan zijn. Kortzich tige successen op dit vlak streven wij niet na, zo zei de heer Mertens, maar aan de ander <c kant kunnen wij de thans geldende discriminatie van de Neder landse werknemers wat de procedure van de totstandkoming van hun inko mens betreft, niet blijvend accepteren. De heer Mertens sprak de vrees uit, dat het gebrek aan communicatie tus sen de sociale partners op dit ogenblik geen vruchtbare voedingsbodem lijkt voor het doen gedijen van een betere overlegsfeer. Toch bestaat, volgens hem, aan deze verbetering dringend behoefte, gezien de uiterst belangrijke sociaal* economische vraagstukken die aan de orde zijn zowel wat betreft de materiële inhoud van de loonpolitiek als de positie van de werkgelegenheid. De vakbeweging is bereid te praten over verbetering van de werkgelegen heid, ook als daartoe van de werkne mers een materiële bijdrage moet wor den gevraagd. We hebben er begrip voor, aldus de heer Mertens, dat de be nodigde investeringen en de behoefte aan kapitaal zo omvangrijk zijn, dat wij onze looneisen daarop moeten afstellen. Uitdrukkelijke voorwaarde hierbij is echter, dat de werknemers zich mede een aandeel kunnen verwerven in de daardoor mogelijk gemaakte investe ringen. Over de werkgelegenheid zei de heer Mertens, dat de arbeidsmarkt-politieke vraagstukken nog teveel worden opge lost met noodverbanden: „Het voor komt inderdaad dat de patiënt direct overlijdt, maar het genezingsproces is nog steeds niet in gang gezet". Gegeven onze sterke afhankelijkheid in conjunctureel opzicht van het buiten land, is het verleidelijk om te wachten op een opleving van de economie al daar. Maar, zo zei de heer Mertens, als alle landen zo redeneren, zullen we snel een volledige economische recessie in huis hebben. Nederlano zal volgens hem gerichte stimulerende maatregelen moeten nemen om een doorschieten van de werkloosheid, naar een niveau bo ven de 100.000 te voorkomen. De heer Mertens herhaalde, dat de vakbeweging aan volledige werkgele genheid prioriteit verleent boven een te snel herstel van het betalingsbalans- evenwicht. Hjj pleitte met name voor een stimulering in de bouwnijverheid. Volgens hem zijn de ruimtelijke orde ning en de sanering van oude woon ruimten factoren, die het verantwoord maken, een planning op lange termijn op te stellen die de continuïteit in pro- duktie en vakopleiding verzekert. Een visie op de werkgelegenheids- structuur voor de toekomst ontbreekt naar de mening van de heer Mertens nog. Hij wacht dan ook met spanning op de resultaten van het algemene on derzoek naar het in de naaste toekomst te voeren werkgelegenheidsbeleid, dat door de ministers van Sociale Zaken, Economische Zaken en Financiën is aangekondigd. Sprekende over de sociale voorzie ningen zei de heer Mertens, dat er voor wat de aanvullende bedrtffs- en onder nemingspensioenen betreft, voor vele werknemers nog weinig of niets is ge regeld. Voor de meeste werknemers zijn de REDON In de Bretonse plaats Re- don zijn maandagavond bij gevechten tussen oproerpolitie en woedende boeren 43 personen van wie 31 politieman nen gewond. De opgewonden boeren, die demonstreerden tegen naar hun oor deel grote concessies van de EEG- landen voor de invoer van vlees uit De nemarken en Argentinië, gooiden eie ren, stenen, stukken hout en flessen naar de politie, die eenheden van de oproer politie te hulp riep. Tien boeren werden gearresteerd. toegezegde bedragen gering, terwijl als regel het waardevast karakter ervan ontbreekt. Als in de loonsector mati ging geboden lijkt ten aanzien van het te consumeren loon, aldus de heer Mer tens, ligt er voor de vakbeweging nog een belangrijk terrein braak voor vrrje onderhandelingen om betere pensioen aanspraken te bereiken. (Van een onzer verslaggevers) TRICHT Vanmorgen heeft minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) de Tweede Kamer ingelicht over de mate, waarin de regering het zwaargetroffen Tricht in de Betuwe tegemoet denkt te komen. Vannacht werd in Tricht nog gewerkt aan een rapport, dat een overzicht moet geven van de vernielingen. Voorlopig wordt de schade aan woningen alleen, geraamd op 2,5 miljoen gulden. Vast stond gisteravond, dat 55 wonin gen, waaronder dertig van de gemeente, zullen moeten worden afgebroken. Licht tot zwaar beschadigd zijn 93 woningen. De meubelfabriek Silvia moet opnieuw worden opgebouwd. Het dodental steeg gistermiddag tot vijf. In het ziekenhuis in Tiel be zweek gistermiddag de 83-jarige heer O. van der Pol. De bejaarde man was door de windhoos uit het raam op de eerste verdieping van zijn woning ge rukt en tegen een lantaarnpaal geslin gerd. In het ziekenhuis lagen gisteravond nog negen gewonden, allen buiten le vensgevaar. Van hen is een Marokkaan se arbeider met ernstig letsel aan zijr benen er het ergst aan toe. Koning Hoessein van Jordanië DJAKARTA De Westiriaanse mili taire commandant brigade-generaal Bintoro heeft gisteren de Indonesische waarnemende president, genetaal Soe- harto meegedeeld dat de opstand van februari in het Westiriaanse gebied Ma- nokwari geïnspireerd is geweest door twee leiders van de anti-Indonesische Papoeabeweging, Nicolaas Jouwe en Marcus Kasieppo. De commandant bracht verslag uit over de situatie in het desbetreffende gebied wat betreft de veiligheid en de economische situatie. Brigade-generaal Bintoro zegt, dat de bevelhebber van de opstandelingen werd gedood en dat verscheidenen van hen die na de opstand het oerwoud in gevlucht waren inmiddels naar hun wo ningen zijn teruggekeerd. Eerder was gemeld dat een veertig tal gewapende opstandelingen waren ge dood tijdens gevechten tegen Indonesi sche troepen. De militaire commandant van West- Irian heeft voorts gerapporteerd dat de veiligheidssituatie in het gebied nor maal wordt terwijl de economische si tuatie is verbeterd. „De winkels zijn niet meer leeg", aldus Bintoro. De Israëlische vredeskruisvaarder Abie Nathan heeft 40.000 hoorntjes ijs ge bracht voor de kinderen in de bezette landstrook van Gaza, maar daardoor een ijsoorlog ontketend. Vergezeld van een aantal aardige jood se meisjes en een gewapende escorte reed Nathan met zijn ijsco-auto naar een kamp voor Palestijnse vluchtelingen dicht bij de plaats Gaza. Maar Nathan was gauw zonder ijs. Toen hij begon de ijsjes uit te delen, werd hy van de sokken gelopen. NEW YORK Koning Hoessein van Jordanië heeft er maandag voor gewaarschuwd dat, tenzij de Ver enigde Naties de terugtrekking af dwingen van de Israëlische troepen van Arabisch grondgebied, de veld slag die 5 juni begon, alleen maar een eerste treffen zal zijn in een langdurige oorlog. In een hartstochtelijk pleidooi voor teruggave van het bezette gebied in Jordanië, waarschuwde Hoessein er verder voor, dat indien de Verenig de Naties er niet in slagen krachtig op te treden, dit het einde zal bete kenen van haar doeltreffendheid in het bevelen van toekomstige bestan den. De koning kreeg een applaus van bijna een minuut aan het einde van zijn rede voor de spoedzitting van de algemene vergadering van de Ver enigde Naties. De Amerikaanse en de Britse delegaties deden niet mee aan dit applaus. Hoessein eiste de onmiddellijke ver oordeling van Israël als „agressor" en een krachtige eis voor het terugtrek ken van de troepen naar de stellingen van 4 juni, de dag voordat de oorlog van zes dagen begon. Hoessein verweet de Israëliërs, dat zij barbaars zijn opgetreden tegen Jordaanse soldaten en burgers. In het bijzonder beschuldigde hij de „Is raëlische invallers" van het gebruik van napalm- en splinterbommen op grote schaal. Het is wel duidelijk, zo ging Hoes sein verder, dat de Jordaniërs nog niet goed genoeg hadden leren om gaan met moderne wapens. Maar als zij moesten, zouden zij dit leren. Albanië, de stem van communis tisch China in de V.N., heeft de Sov jet-Unie ervan beschuldigd de Arabi sche landen in de rug gestoken te hebben tijdens de recente oorlog. De regering van premier Kosygin is „schijnheilig" aldus de Albanese mi nister van Buitenlandse Zaken, Nesti Nasi. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban, die in ging op de stroom van anti-Israëli sche uitspraken, verklaarde onder meer, dat een wapenstilstandsperio de van twintig jaar, zoals deze in het Midden-Oosten bestond, een ernstig anachronisme betekende. Egypte be schouwde zich al die tijd in staat van oorlog met Israël. Het kan zich daar om niet beklagen over de gevolgen van zijn eigen doctrine. Als er iets ongewoon was, was dit het Israëlische geduld in de twee martelende weken tussen de Egyp tische blokkade van de Golf van Aka- ba en de gebeurtenissen van de vijf de juni (het begin van de oorlog). Eban sprak zich opnieuw uit voor directe onderhandelingen tussen Is raël en de Arabische staten, zonder dat de V.N. zich tussen de partijen plaatsen. Als de V.N. iets wilden doen, dan zouden zij nieuwe moge lijkheden moeten verschaffen om een vredesregeling tussen de partijen een feit te maken. Israël's doel bij onder handelingen is veiligheid en vrede. Wanneer er vrede heerst kunnen alle problemen waaronder dat van de vluchtelingen, een oplossing vinden. „Radio Amman was nauwkeurig in zijn aankondiging: „Wij hebben het vuur langs het gehele front ge opend", zo zei hij. Ook daarna had Israël Jordanië een gelegenheid ge boden zich terug te trekken. Daartoe was via gen. Buil, het hoofd van de V.N.-bestandsorganisatie, een bood schap gestuurd. Deze was beant woord met granaten op Jeruzalem, aldus Eban. Koning Hoessein zal woensdag door president Johnson worden ont vangen, zo heeft een lid van zijn ge volg maandagavond meegedeeld. Diep onder de indruk was koningin Juliana toen zij, begelei' door burge meester J. C. Sanders, de omvang van de vernielingen in Tricht in zich opnam. BONN Bij een spoorwegongeluk in Duitsland het tweede in twee da gen zijn gisteren 35 mensen ge wond geraakt. Zondag werden 34 reizi gers gewond bij een ontsporing in de buurt van Dortmund. Ook dit tweede ongeluk, dat in Ham burg gebeurde, isv naar omstandighe den goed afgelopen. Gistermiddag reed in Hamburg een trein van het stadsspoor de sneltrein D-166 uit Berlijn in de flank aan. Zes rijtuigen van de sneltrein sloegen om en belandden gedeeltelijk naast de spoordijk. Van het stadsspoor liepen twee wagens uit de rails. Politie en brandweer rukten onmid dellijk uit en vervoerden binnen twin tig minuten 35 gewonden naar de zie kenhuizen. Enkelen waren zwaar ge wond. Negentien patiënten konden na een korte behandeling huiswaarts ke ren. De sneltrein uit Berlijn was bij uit zondering omgeleid. Waarschijnlijk is de bestuurder van de stadstrein door een onveilig signaal gereden. Het aantal slachtoffers zou onge twijfeld veel groter zijn geweest wan neer niet beide treinen vlak voor het station tamelijk langzaam hadden ge reden en de sneltrein uit Berlijn niet betrekkelijk zwak bezet zou zijn ge weest. Op dezelfde splitsing had in 1961 een treinbotsing plaats waarbij 28 doden vielen. DEN HELDER De dood van de 32-jarige korporaal-machinist bij de Koninklijke Marine, A. Noya, heeft de politie van Den Helder voor een raad sel gesteld. Hij werd gistermorgen dood naast zijn vrouw in bed aange troffen. Zijn vrouw was bewusteloos. Haar toestand was gisteravond zeer ernstig. Voorzover de politie heeft kunnen nagaan, moet er sprake zijn van het gebruik van vergif, dat al dan niet moedwillig is toegediend. Een patho loog-anatoom van het gerechtelijk ge neeskundig laboratorium heeft giste ren sectie verricht. De korporaal, die met enkele colle ga's een cursus in Amsterdam volgt, zou gistermorgen door een collega worden afgehaald. Toen deze aanbelde deed het vijfjarige dochtertje van het gezin Noya open. CAIRO Amerikaanse, Britse en Duitse schepen mogen niet langer Egyptische havens aanlopen, zo meldt het dagblad Algomhoeriya vandaag. Schepen, die de vlaggen van deze landen voeren, mogen evenmin van het Suez-Kanaal gebruik maken. De Egyptische autoriteiten hebben de rederijen in de drie landen doen we ten dat hun schepen, die ladingen met bestemming Egypte vervoeren, naar Genua, Singapore of een Westeuropese haven moeten gaan om hun lading daar over te laden in schepen onder an dere vlag. Het blad zegt deze informatie ver kregen te hebben van een gezagheb bend functionaris van het staatsbedrijf voor koopvaardijzaken. RANGOON In de Birmaanse hoofd stad Rangoon heeft een menigte maan dagavond auto's en winkels van Chine zen in brand gestoken en het wapen schild van dc Chinese ambassade afge rukt. De aanleiding vormde een vecht partij op een Chinese school tussen Bir- manen en met Mao Tse-toeng-insignes uitgerust Chinezen. De autoriteiten heb ben het dragen van andere dan de of ficiële en schoolinsignes verboden. Na het uitbreken van de onlusten sloot de politie de Chinese wijk van de stad af. Via luidsprekers werd omge roepen: „De betrekkingen tussen de twee landen mogen niet geschaad wor den door een handjevol lieden". De politie wist de betogers tenslotte te verspreiden. Er zijn minstens zeven tien gewonden gevallen, onder wie zes Chinezen. Dertien auto's en drie huizen zijn in vlammen opgegaan, terwijl een groot aantal andere auto's zwaar be schadigd werd. De autoriteiten hebben vanmorgen meegedeeld dat nog zeven Chineze scho len onmiddellijk dicht zullen gaan. Vier waren er al gesloten. ARNHEM. De president van de Arnhemse rechtbank mr. J. H. C. Slote- maker heeft vanmorgen uitspraak ge daan in het geschil dat tussen de com missarissen Van de Kon. Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij en één van de directeuren van dit bedrijf, de heer J. C. Bottenheim, is gerezen. De direc teur zal het bedrijf niet meer mogen be treden op straffe van een dwangsom van duizend gulden voor elke keer dat hij zich hier niet aan houdt. Alleen de rechter zal deze uitspraak ongedaan kunnen maken. Gisteren dienden er twee kort gedin gen voor de Arnhemse rechtbank. De commissarissen hadden de directeur met ziekteverlof gestuurd, maar op 12 juni was de heer Bottenheim toch weer in het bedrijf terug gekeerd. De volgende dag werd hij prompt door president-commis saris Hendrik Muller geschorst. De heer Bottenheim liet op zijn beurt op de agenda van de aandeelhoudersver gadering, die 13 juli zou moeten worden gehouden aldus bepalen de statuten een punt bijvoegen, waarin de schor sing van de heer Muller werd voorge steld. Deze vergadering zal, als gevolg van de beslissing van de rechtbank, nu geen doorgang vinden. In het eerste kort geding eisten de commissarissen van de directeur dat hij zich volgens hun instructie aan het ziek teverlof zou houden. Er zijn talloze me dische rapporten aan te pas gekomen om de juiste gezondheidstoestand aan het licht te brengen. Hij zelf beweert ge heel gezond te zijn („Ik heb alleen een leverkwaal, maar dat kan geen kwaad" De commissarissen stellen dat hoogle raren juist het tegendeel hebben aange toond; hij zou niet in staat zijn te wer ken. Directeur Bottenheim die een flink aandelenpakket in zijn bezit heeft wil de het laatste woord aan de aandeelhou dersvergadering laten om over zijn eventuele schorsing te beslissen en eiste dit in het kort geding dat hij aanhangig maakte. Inmiddels is de koers van de aandelen sterk opgelopen. De raadsman van de commissarissen zei op de zitting dat de familie van de heer Bottenheim bezig is haar aandelenbezit sterk uit te breiden. De S.G.P.-fractie in de Veenendaal- se gemeenteraad heeft het college van B. en W. vragen gesteld over het verrichten van zondagsarbeid in het plan Molenbrug. De Stichting Katholiek Instituut voor Maatschappelijk Werk „de Utrechtse Heuvelrug" betreurt in het dezer dagen verschenen jaarverslag dat er nog altijd gemeenten zijn die de Stich ting financiële steun onthouden. Overi gens is men enthousiast over de goede samenwerking die men mocht ondervin den van soortgelijke instellingen met een andere kerkelijke signatuur. Mevr. Kranenburg uit Leersum, die in het afgelopen weekeinde derde werd met een eigen creatie op de te Am sterdam gehouden modeshow maakt zich op om ook in Baden-Baden hoge ogen te gooien. Het herstel van de getroffen wijk ze zo deelde burgemeester J. C. Sande (59) gisteravond mee, in drie fasen wo, den uitgevoerd. Begonnen zal worde> met het herstel van de minst bescha digde woningen. Zesenveertig wonin gen in aanbouw zullen versneld worden gebouwd. Minister Schut heeft de ge meente een extra bouwcontingent toe gezegd voor de mensen die hun woning zijn kwijtgeraakt. Vijftig bouwvakarbeiders van de aan nemer Gulen uit Wijchen hebben aan gekondigd, dat zij hun bouwvakvakan tie willen opofferen om door te werken op de Trichtse nieuwbouwprojecten. Gisteravond nog onderhandelde bur gemeester Sanders telefonisch over tij delijk onderdak voor enkele gezinnen. „Het aanbod van woonruimte was over weldigend", zei hij. „En als ik ergens materiaal voor wil hebben, wordt er steeds gezegd: u hoeft maar te kikken en het komt er." Tien gezinnen werden gisteren door de gemeente aan onderdak geholpen. De overigen konden bij familie terecht. De gemeente Buurmalsen is ver zekerd tegen de schade die is toege bracht aan de woningwetwoningen. Geen enkele particulier echten heeft een verzekering: een enkeling heeft recht op vergoeding van zijn inboedel. Prof. Beel, vice-voorzitter van het Rampenfonds, nam gistermiddag in het gezelschap van koningin Juliana de schade in ogenschouw. „Ik heb echt nog geen indruk. Ik wacht eerst de rappor ten maar af", zei hij ons bij zijn ver trek. Het Rampenfonds vergoedt alleen indirecte schade, zoals bedrijfsschade. Burgemeester Sanders verwachtte echter stellig dat wellicht vandaag het departement van Sociale Zaken geldelijke steun zal toezeggen. De schade voor land- en tuinbouw in het rampgebied is bij lange na niet te schatten. „In Deil en Tricht", zei ons de secretaris van de Gelderse maatschap pij van landbouw, ir. W. J. Kneppel- hout, „is zeker veertig hectaren jonge aanplant verwoest. Als men rekent dat de investeringskosten voor één hectare zeventien- tot 25.000 gulden zijn en dat er de eerste vijf jaar geen inkomsten zijn, kan men enigszins nagaan in wel ke orde van grootte wij moeten den ken." Grote stukken grond zijn bovendien bezaaid met glasscherven. Bulldozers zullen de bovenste laag grond er af moe ten halen. Later zal er nieuwe grond op moeten worden gebracht. Een spontane inzamelingsactie voor Tricht heeft gisteravond in Geldermal- sen meer dan tienduizend gulden opge bracht: dat komt neer op ongeveer een daalder per inwoner. NEW YORK Colombia Broad casting System (CBS) heeft maandag avond verklaard, dat een eigen onder zoek naar de dood van president John F. Kennedy de conclusie van het Warren- rapport dat Lee Harvey Oswald de enige moordenaar is geweest beves tigt. In het tweede van een serie van vier televisie-uitzendingen, getiteld „Het Warren-rapport", wordt gezegd, dat Oswald niet geholpen werd door een tweede schutter, dat de theorie van de enkele kogel de meest geloofwaardige is en dat president Kennedy van achter getroffen werd. JTen depressie, die gisteren boven Zuid-N oorwegen lag, is naar Fin land weggetrokken. Een andere depressie verplaatste zich als opvullend van het zeegebied ten zuiden van Ierland naar het wes telijke deel van het Kanaal. Koelere lucht, die het afgelopen weekeinde om deze storingen naar West-Europa bin nen drong, is tot boven de Alpen ge vorderd, waar op de grens met warme lucht boven Zuid-Europa regen- en onweersbuien voorkomen. Inmiddels verplaatst de storing boven het Kanaal zich langzaam verder naar onze omgeving, zodat morgen naast enkele opklaringen ook plaatselijk op enkele buien moet worden gerekend De wind zal daarbij zwak tot matig veranderlijk zijn. In de temperaturen komt weinig verandering.

De Vallei | 1967 | | pagina 1