de appek bloeien Prins Bernhard reikte driemaal een Zilveren Anjer uit Rusland exporteert moderne kunst Première dertigste Snip en Snap-revue UIT DE KERKEN Edisons bekronen klassieke muziek Voor verdiensten op cultureel gebied Initiatief VANAVOND MORGEN EVISIEPROGRAMMA'S Scheepsorder van 200 miljoen te vergeven Omzet steeg bij Schuttersveld WISSELMARKT PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG TERM Johnny Hart Lips en Gispen boven 50 miljoen Pagina 2 DINSDAG 27 JUNI 1967 12 Agneta wendde een smadelijke glimlach naar Alexander. Ook Chris- je's ogen vestigden zich op hem. Hij kuchte, voordat hij door de zu re appel beet: „Als u mij inderdaad de opvoeding van dit kind toever trouwt", zei Alexander toen, „moet het mij van 't hart, dat ik nooit een zo schromelijk gebrek aan tact heb meegemaakt, dames. De jongen is volkomen te goeder trouw ik ver baas mij, dat hij dat nog is, na een jaar leven hier in huis. Voordat u er een geniepige zenuwpatiënt van maakt, zoudt u misschien eens enige mildheid kunnen betrachten". Er zonk een hijgende stilte. Nie mand had ooit de freules zulke din gen in hun gezicht gezegd. Maar Alexander Verbrinke was beledigd door de scherpe terechtwijzing, wel ke hij vooraf al had moeten slikken. Dat had hem de zegenrijke moed ge schonken. „Wat hier gebeurt", voegde hij er bij, en hij keek de kring van dorre vrouwtjes rond met zijn donkere ogen, „is fataal. Fataal! U maakt een wrak van dit kind. Hiermee is het voortbestaan van uw naam niet gebaat". Hij schoof zijn stoel achter uit, en zich tot Lientje wendend, vroeg hij: „Is het uw bedoeling, dat ik Coen die pannekoeken breng?" „J-ja", stotterde Lientje. En haar fierheid herwinnend: „Héél graag, meneer Verbrinke". Hij liep de kamer uit; een kleine, strijdvaardige man met een opdracht. De drie freules beluisterden zijn schreden in het trappehuis. Agne- ta's ijs-koele ogen zwierven onder de sarcastische vleugelslag van haar wenkbrauwen door de kamer, tot ze bleven steken op Lientje. Lieve He mel, was dat Lientje...? „Als jij", zei Lientje met een rare hese stem, „niet ophoudt, dat kind te knoeien, dan zal de dag komen, dat ik je met een haarspeld de ogen uit krab, Agneta!" Als ze gevloekt had, zou ze de an deren niet erger geschokt hebben. Agneta zat sprakeloos. Chrisje, kleur lozer dan ooit, at haar pannekoek. Ja, eigenlijk trad Alexander Ver brinke voor een betaalde kracht wel heel eigenmachtig op. Hij wees de tantes op enkele psychologische en pedagogische voordelen van de vriendschap met de Lange. Die werd toen op een vrije woensdagmiddag in het Huis ontvangen- Door een plechtstatige Braam binnengelaten, stond hij in de galmend-hoge hal met zijn pet te draaien tot Alexander uit een geluidloze deur kwam en hem mee nam naar boven toe. Naar een onmetelijke zolder, waar ringen hin gen, en waar een klein hoekje was gereserveerd voor een spelende jon gen. Coen in huis was heel anders dan Coen buiten. Hij was stiller en zijn waakzaamheid miste de speels heid van het veld met de gefanta seerde vijanden. Een paar maal kwam meneer Alexander kijken en praten; en eens ging de zolderdeur open om een deftige, gesteven Maar- tje doorgang te verlenen, die een blad bracht, waarop twee glazen met li monade stonden, en een bord met vier koekjes. De Lange stond op en gaf haar een hand. Hij zei: „Dankuwel", zoals zijn moeder hem welhaast met plan- kenkoarts geïnstrueerd had. De jon getjes vergaten korte ogenblikken, waar ze waren, en speelden een half uur lang met een oud spoortreintje. Toen de Lange echter een schelle fluit liet horen, omdat de trein ver trekken zou, ving hij Coen's blik naar de trap. De trein vertrok niet. „Luistere de tuntels an 't trap gat?" informeerde de Lange. Coen schudde het hoofd. De Lange stond op en hees zijn broek naar hoger regionen- ,,'t Is hier krek as toen me opoe dood was", zei hij. „Je mot mar bij ons komme spele". Hij zag de verlegen heid over de ogen van zijn vrind wa zen; maar dit moest gezegd worden. „Hier kèn ik nie spele", zei de Lan ge tragisch. „Hier ken ik allenig mar nar me tene stare en buikpijn krij- ge. En dan mot ik nog nar huis ren- ne, want jullie plee is te deftig voor me". Coen richtte zich langzaam op. Hij hield zijn hoofd schuin en bezag zijns vriend stil. „Dit is mijn huis", zei hij. s De ander keek hem recht in de ogen. Ze stonden allebei pal. Maar£ het was niet de Lange z'n bedoeling zijn gastheer te vernederen of hems ongelijk te doen bekennen. „Ik vin je s tuin véél lekkerder", zei hij. s „Zullen we dan in de tuin gaan...?" 5 stelde Coen voor. „Hè ja!" antwoordde de Lange. 't Was een onechte visitetoon. Coen bezag hem nogmaals, half lachend. „Ken jij an één achterpoot an de ringe hange?" vroeg de Lange. „Vast wel", meende Coen. „Da' mot je je tuntels es late doen", meende de Lange. „Zalle ze vrolijk van worde!..." En toen gingen ze keurig samen de trappen af, de stille bovengang over, nog meer trap- s pen af, het hele, holle huis door. Een deur naast de keuken leidde naar de vrijheid. Ze draafden naast elkaar de tuin in. Op een onbespiede plek stond de Lange stil, en vroeg: „Is ze nog 'n spar?" Coen stak zijn onderlip vooruit en knikte vele malen zwijgend. Ja, ze was nog een spar. Maar ze was niet eeuwiggroen- In het begin van de winter mocht Coen met meneer Alexander naar diens ouders. De trein zelf, en al het vreemde daarbuiten, bracht wel even een vori- s ge reis in herinnering, met een ouwe meneer die een rood gezicht had, en pepermuntjes gaf. Het maakte hem telkens even stil, het was, alsof er£ lang-verdwenen gezichten om een jj hoek blikten. Verbeeld je, dat hij nou jj es naar Paps en Mamma terug ging! Maar Alexander begreep de stilte wel. Hij vertelde allerlei aardige din gen. En toen kwamen zij in een reu ze druk station, en liepen met 'n mas sa mensen door de uitgang naar bui ten. Meneer Alexander nam een taxi, die verschrikkelijk hard reed en tel kens zo snel stopte, dat je helemaal voorover boog, en de koffertjes tegen elkaar klapten. Een hele zaterdag en zondag ge noot Coen van een aardige meneer en mevrouw, die Alexander's ouders waren. En hij at boterhammen met 5 keukenstroop en beschuiten mets muisjes, hij zag prachtige winkels en s ze gingen naar een bioscoop waar een kinderfilm draaide, hij sliep bij meneer Alexander op een „veldbed" wat heel geheimzinnig klonk. Hij kon om acht uur zijn ogen niet open- 5 houden. En de tweede avond huilde s hij, omdat ze de volgende dag weer terug zouden gaan naar „Wynen- dael". Alleen de belofte, dat hij nog héél vaak mee mocht komen, en de troost, dat hij „opa" en „oma" mocht 5 zeggen, kon helpen. Dat gaf hem de 5 overtuiging, in die heerlijke stad ook£ 'n beetje wortel geschoten te hebben- Beneden onder de schemerlamp, zei Alexander tegen zijn ouders: „Ik heb jj 'n gevoel, of 't mijn eigen kind is. s (Wordt vervolgd) s 3540. De zon stond nu ver weg, als een wat helder der ster tussen talloze andere „Ik kan mij eigenlijk niet voorstellen, dat Pluto van af de Aarde zichtbaar is, zelfs niet met de beste te lescoop. De planeet ontvangt immers miserabel weinig zonlicht op deze enorme afstand", zei professor Du bois. „Ja en toch zien we hem. Heel merkwaardig", vond Buck. Sandra staarde zwijgend naar het oppervlak beneden haar. Zij stelde zich voor, dat het daar nu even helder moest zijn, als een maanloze sterrennacht op Aarde. In de zwak-blauwe glans kon zij de donkere toppen van bergen onderscheiden en gedeelten die vaag wit op lichtten bevroren zeeën, of gassen, dacht zij. „Peter Briggs sprak dus niet ten onrechte over de Donkere Planeet", zei Arend, terwijl hij zich gereed maakte om de besturing van zijn automatische collega over te nemen. „Kom, beste mensen, we zullen 't er maar eens op wagen om onze Naald voorzichtig in de grond te prikken. We beginnen dus maar eerst met een geschikte plek te zoeken." Hij drukte op verschil lende knoppen en het schip gleed langzaam omlaag. Terwijl Pluto beneden hen groeide, werden zi een hoge fluittoon gewaar. „Een atmosfeer!" riep Buck uit. „Maar dat kèn toch niet!" voegde hij er meteen aan toe. 6. Na de vondst van de lege zadeltassen begint Tsjiao de grond te onderzoeken. Hij vindt duidelijk sporen van mensenvoeten, en wat verderop van paardenhoeven. Tsjiao Tai, die zelf een tijd lang struikrover is geweest voor hij zich door de Rechter liet bekeren en bij hem in dienst kwam, heeft geen moeite om de sporen te lezen. De overval moet gepleegd zijn door een bende van zes rovers, die zich in een hinderlaag hadden gelegd. Hun paarden stonden tussen de bomen te wachten, en zodra ze de buit binnen hadden zijn ze in galop weggereden. Het grote aantal van de rovers maakt het onmogelijk om se te achtervolgen, want ze zullen stellig met zwaarden gewapend zijn, en zelf hebben ze alleen maar een pijl en-boog bij zich. Terwijl Tsjiao Tai dit alles bedenkt, giet Rechter Tie een kruik drinkwater over het hoofd van de bewusteloze. Maar het heeft niet de minste uitwer king. De apotheker komt hem te hulp met een klein flesje, waaruit een scherpe prikkelende geur opstijgt als hij de dop eraf heeft geschroefd. „Dit middel heeft nog zelden gefaald, Edelachtbare", zegt hij tot de Rechter. „Een ammoniakmengsel, dat de slijmvliezen prikkelt." Hij houdt het flesje onder de neus van de bewusteloze en inderdaad beginnen al gauw zijn oogleden te trillen, ter wijl er een diepe zucht ontwelt aan zijn keel. 10. Met een beduusd gezicht keek de professor naar de ongelovige Taks en toen deze de geleerde man, met de reageerbuis nog in de hand, daar verslagen ze0 staan begon hij onbedaarlijk te lachen. „Een goeie mop! hihihihihihigierde Tekko die van 't hele relaas van zijn vriend geen zier begrepen had. „Die professor! haha! Bijna was ik er ingelopen! U had me haast te pakken gehad! Ik zag al aan uw ge zicht dat u van 't verhaal over mijn avontuur geen sik kepit geloofde en dat wou u mij nou op een originele manier betaald zetten hihihihi!" Verbouwereerd luister de de professor naar de proestende Tekko en toen mom pelde hij: „Niet geloven? Dit is geen kwestie van gelo ven maar van weten en bewijzen. Wacht maar eens even!" De zachtmoedige professor die gelukkig niet boos op Tekko geworden was, greep onze vriend on verwachts bij de neus en lachte:: „Heus, mijn waarde Tekko, ik moet je even bij de neus nemen! Niet om je iets wijs te maken zoals hij veronderstelt maar om je te overtuigen van de ernst van mijn werk en de waarheid van mijn bewegingen. Kijk hier maar eens even naar!" De professor trekte een ander reageerbuisje uit t rek en hield 't Tekko vlak voor de neus. Onze vriend slaakte een neuzerige kreet en staarde met grote ogen naar een heel klein konijntje dat onder in 't buisje zat en niet groter was dan zijn pink.... AMSTERDAM In het gebouw van de Algemene Bank Nederland N.V. in Amsterdam heeft Z.K.H. de prins der Nederlanden aan drie Nederlanders, die zich uitzonderlijk verdienstelijk hebben gemaakt op cultureel gebied, een Zilveren Anjer uitgereikt. De onderscheiding viel ten deel aan de heren Meint Wiegersma uit Oranjewoud, mr. A. A. J. Rijksen uit Gouda en G. J. G. Leonhardt uit Laren (N.-H.). De heer Wiegersma ontving zijn on derscheiding voor het bevorderen van de kennis van en de belangstelling voor natuurmonumenten, heemkunde, volks onderwijs, openbaar leeszaalwezen, bouwkundige inventarisatie, landbouw- genetisch onderzoek en biologie in het algemeen, maar in het bijzonder van Friesland. Als voorzitter van de door hem in 1930 gestichte vereniging „It Fryske Gea" (Het Friese Landschap) heeft hij gestreden voor het behoud van het natuurschoon in de provincie. Eveneens heeft hij een groot aandeel gehad in de strijd om het behoud van de Friese taal. Jarenlang is de heer Wiegersma bestuurslid van het Fries genootschap en erelid van de Fryske Akademy geweest. Prins Bernhard prees de heer Wiegersma om zijn lief de voor de natuur: „Door uw persoon lijke invloed alleen al werden duizen den hectaren natuurgebied gered en blijvend beschermd". Mr. A. A. J. Rijksen kreeg zijn zil veren anjer voor zijn succesvol stre ven de Goudse Glazen in de Sint Jans- kerk in Gouda voor het vaderland te behouden en door middel van talloze LONDEN (Reuter) Ruim tweehon derd werken van zestig hedendaagse Russische kunstenaars worden binnen kort in Londen ten verkoop aangebo den. Het is voor het eerst dat Rusland moderne kunst naar het westen pro beert te exporteren. In de Koninklijke Academie wordt een tentoonstelling van de te verkopen werken gehouden. De prijzen variëren van vijfhonderd tot tweeduizend gulden. Deskundigen van de academie ver wachten niet dat de werken een grote schok in het westen teweeg zullen bren gen. Alle schilderijen zijn werken van kunstenaars die bij de Russische rege ring in een goed blaadje staan. Volgens Tom Monnington, de directeur van de Academie, bestaan er twee „schilders scholen" in het hedendaagse Rusland: een gewettigde en een clandestiene. Maar zelfs de gewettigde kunstwerken zijn zo goed als onbekend in het westen. De Russen hebben zelf het initiatief genomen voor deze expositie, die op 4 juli wordt geopend. Men heeft in Rusland een speciale organisatie, de No- vo-export, die zich belast met het ex porteren van de kunstwerken. In Enge land meent men hieruit te kunnen aflei den dat de Russen moderne schilder kunst als een goed handelsobject zien. Alle schilders die abstract of surrea listisch schilderen staan in Rusland overigens slecht aangeschreven. Offi cieel wordt alleen het zogenaamde soci alistisch realisme erkend. Hiermee wil men zeggen dat alleen die kunstwerken belangrijk z(jn die een boodschap en dan een positieve aan de mensheid brengen. HILVERSUM Op vrijdag 14 juli a.s. zal in het Grand Theater Gooiland te Hilversum de première plaatsvinden van René Sleeswijk's 30ste Snip en Snap revue, getiteld „Proficiat". Aan deze jubileumproduktie werken mee Mieke Bos, Willy Walden, Piet Muyselaar, Aase Rasmussen, Diana Floodgate, Lily Kok, The Glanders, Donald Jones en Louis Dusee. George Garden verzorgde wederom de dansen, en ensembles voor z'n Garden Singers en Dancers, die voornamelijk uit Neder lands talent zijn samengesteld. De mu zikale leiding is in handen van Co v. d. Heide W(jma. Wim Bijmoer tekende de decors, de Engelsman Anthony Holland maakte de kostuumontwerpen. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Amsterdam (vac. dr. G. Hartdorff (toez.) W. Bartlema, te Amsterdam Muiderkerkgemeente-A te Waddinxveen (vac. J. R. Cuperus) J. H. Cirkel te Huizen. Toegelaten tot de evangeliebediening: R. E. R. van Buiren, Beatrijsstraat 3a, R'dam-3; K. E Eykman, Mertensstraat 66, R'dam-16; J. Maasland, Corn. v.d. Lindanstraat 8, Sliedrecht; H. Omme- ring, Rotterdamsedljk 72a, Schiedam; C. Vroegindeweij, Hoofdstraat 14, Bergam bacht. Beroepbaarstelling: R. E. R. van Bui- ren, kand, Beatrijsstraat 3, R'dam-3; J. Maasland, Corn. v.d. Lindenstraat 8, Sliedrecht: H. Ommering, kand., Rot terdamsedljk 72a, Schiedam; C. Vroeg indeweij, kand., Hoofdstraat 14, Berg ambacht. Geref. Gemeenten: Beroepen te Oostkapelle J. van Vliet, kand. te Den Haag. Evang. Lutherse Kerk: Na afgelegd proponentsexamen is be roepbaar verklaard A. Kalis, Joh. Jong kindstraat 25 te Woerden. lezingen en publikaties het historisch bezit nationale en internationale be kendheid te geven. Door zijn bemoeie nissen zijn de glazen in 1939 naar veili ger oorden overgebracht om ze te be schermen tegen het oorlogsgeweld. De heer Leonhardt werd de onder scheiding overhandigd voor het sinds enkele tientallen jaren stimuleren van het Nederlandse muziekleven. Hij is de stuwende kracht van de Nederlandse Bachvereniging, die ieder jaar opnieuw Bachs Mattheuspassie in de grote kerk van Naarden ten gehore brengt. Voorts vervulde hij taken als bestuurslid van vele Nederlandse organisaties op het gebied van de muziek, o.a. de „Mozart- vereniglng", de „Stichting Jacob Obrecht" en in de raad van bestuur van het Concertgebouw. In zijn toespraak zei de Prins, dat het aan zijn „welbe spraaktheid te danken is geweest, dat de Bachvereniging door verschillende overheden momenteel periodiek wordt bedacht door bijdragen, zonder welke het bestaan van de vereniging aan een, ik geloof nog niet eens, zijden draadje zou komen te hangen". In zijn voorwoord zei Prins Bernhard heden ten dage een toespitsing te on derkennen op het actuele moment, in overschatting van het nu, dat vaak ten koste gaat van het verleden en de toe komst. Hierin schuilt volgens de Prins het gevaar, dat de actualiteit als iets op zichzelf staands wordt beschouwd. „Bij de overschatting van het heden als alleenzaligmakende norm voor de hou ding van de mens in de tijd en de we reld lopen we het risico, enerzijds, de traditie te miskennen en zelfs te ont kennen en, anderzijds, blind te worden voor de toekomst. Ik zou willen pleiten voor een leven in de actualiteit, verbon den met het verleden en gericht op de toekomst. Wie de samenhang uit het oog verliest en de continuïteit van de mens in de tijd negeert, is een goed eind op weg om een robot te worden". De Prins prees de drie onderscheiden „cultuurbouwers" voor hun ontdekking en bevordering van deze samenhang. AMSTERDAM Een jury, bestaan de uit L. Hanekroot, voorzitter, R. N. Degens, D. S. van der Meer, J. Schier en W. F. Strietman heeft advies uitge bracht over de toekenning van de klas sieke Edisons 1967. De Commissie Col lectieve Grammofoonplaten Campagne zal de volgende opnamen bekronen: In de categorie concerten en instru mentale solistische muziek met orkest onder meer een opname op Decca van Mozarts pianoconcerten nr. 9 KV 271 en nr .8, KV 246 en Rondo KV 386 ge speeld door Vladimir Ashkenazy, die ook een eervolle vermelding krijgt voor zijn interpretatie van de Sonate in A gr. t., de Sonate in a.kl.t., de Hon gaarse melodie in b kl. t. en de twaalf Walsen op. 18 van Schubert, o In de categorie symfonische mu ziek werd onder meer voor bekroning voorgedragen een opname 'op H.M.V. van Mahlers „Das Lied von der Erde", gedirigeerd door Otto Klemperer, die ook een eervolle vermelding krijgt voor een uitvoering onder zijn leiding van Beethovens Missa Solemnis op H.M.V. o Een bloemlezing van muziek uit de periode tussen 1350 en 1475 „Anthology of early music" onder leiding van Kees Otten uitgebracht op Columbia wordt onder meer aangewezen voor een Edi son in de categorie kamermuziek, o De Lukas Passion van Penderecki gedirigeerd door Henryk Czyz en opge nomen op Harmonica Mundi komt in aanmerking voor een onderscheiding in de categorie koormuziek, o De voordracht van Gogols „Dag boek van een gek" door Henk van Ul- sen krijgt een Edison in de categori gesproken woord, o Op 6 oktober worden in De Doelen te Rotterdam de Edisons uitgereikt tij dens het Grand Gala du disque classi- que. Burgemeester Thomassen van Rot terdam heeft beloofd de Edisons uit te reiken. HILVERSUM I 18.00 Lichte pianomuz. (gr). 18.20 Uitz. van de ARP. Spreker: Mr. W. de Kwaadsteniet, secr. van de ARP. 18.30 De Springplank: jonge artiesten met orkestbegel. 18.55 Verslag Wimbledon. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Conciliepost bus. 19.35 Kerkorgelconcert (gr.): kl. muz. (stereo). 19.45 Geestelijke liede ren. 20.00 Brabants Ork., Philips Phil- harmonisch koor en solisten: mod. en klass. muz. (20.30 - 20.45 Boekbespr.). 21.50 Stereo: Kl. pianomuz. (gr). 22.00 Kunst: cult. pr. 22.30 Nws. 22.40 Over weging. 22.45 Dag, Land: klankbeeld over Finland. 23.15 Stereo: Metropo- le Ork. en solist. 23.45 Stereo: Licht in strumentaal trio (gr). HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Licht ork. m. zangsolisten. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Muz. Mozaiek. 20.00 Nws. 20.05 Zingen geblazen: liedjesprogr. 20.35 Op de zomertoer: gev. pr. 21.50 Jazz spec trum. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Gi taarduo (opn.): klass. en mod. muziek. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Journ. STER: 18.55 Reclame. KRO: 19.00 Vergeten aarde: een Spaanse filmimpressie. 19.10 Batman, TV-film voor de jeugd. STER: 18.56 Reclame. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Recla me. KRO: 20.20 Zware geneeskundige risico's: doe. pr. 21.05 De Wrekers: Su per Intellect, TV-film van de Engelse TV-serie The Avengers. 21.55 Van avond in Nieuwspoort. 22.25 Epiloog. NTS: 22.30-22.35 Journ. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reel. NTS: 20.05 Première: nws over films. 20.35 Holland Festival Ma gazine '67 (4). 21.00 Beslissende jaren (Tople Godine), speelfilm. (Rijkskeu ring 18 jaar). STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15-22.20 Journaal. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7,10 Dagopening. 7.15 Stereo: Klass. pianosp. (gr.). 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Stereo: Li. ork. muz. (gr.) 8.00 Nws. 8.10 Gewtjde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Touringcl: vakantietips. 8.45 Stereo: Lichte ork. muz. (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst 9.40 Voor de huisvr. 10.30 Stu- diodienst. 11.00 Lichte gr.muz. 12.27 Meded. v. land- en tuinb. 12.30 Nieuws. 12.40 Kerkd. 13.00 Hoogtepunten uit de opera Falstaff van Verdi (gr.). 14.00 Lichte ork.muz. (gr.). 14.20 Lichte gr. muz. 15.05 Lichte gr.muz. 15.05 Viool en piano: klass. muz. 15.30 Oude muz. (gr.). 15.50 Bijbelvert. voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Lichte gr. muz. 17.50 Overheidsvoorl.: Zeker is zeker, inform, over onze soc. verzeke ringen. Spreker: de heer H. C. van der Hoeven, directeur voorlichtingscentrum verz. en de heer C. Landheer jr. van het gemeensch. overleg «ziekenfonds- org. (G.O.Z.). HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdL 7.23. Uitgeslapen: lich te gr.muz. en rep. (7.30-7.35 Van de voorp., persoverz.). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA 8.00 Nieuws. 8.10 Uitge slapen (verv.): lichte gram. muz. en rep. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de vrouw.). 9.00 Stereo: Klass. gr.muz. AVRO: 9.40 Schoolrad. VARA: 10.00 Lichte gr.muz. 10.50 v. d. kleuters. 11.00 Nws. 11.02 De actuali teit van de Dreigroschen Oper in de derde wereld, klankbeeld 11.40 Piano- ree. (opn.).: mod. muz. 12.00 Lichte gr. muz. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Stereo: Tango-rumba-ork met zangsol. 13.00 Nws. 13.10 Nws. 13.10 Act. en ka lender. 13.25 Vr(j entree: cabaretpro- gr. 13.50 Gesproken portr. 14.05 Stereo: Klass. ork. muz. (gr.) 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Nws. 16.02 Lichte Nederl muz. (gr.). 16.30 Voor de zieken 17.00 Simbel: een simpel progr. van middel bare scholieren. 17.30 VARA-Dansork. en solisten. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Ka- leidoscoop: AVRO sol. en ork. 10.00 Arbeidsvitaminen: verzoekpl. program ma (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Ope rettefragmenten. 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Zet 'm op!: plaatjes en praatjes (14.00 nws.). 15.00 Nws. 15.02 Lichte muziek voor een Hollands publiek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt platenprogr. van AVRO's Jeugdafd. 17.00 Nws. 17.02 Act 17.05 Rhythm and blues: oude en nieu we opn. 17.35-18.00 Hillbilly-time: Coun try and Western muz. DINSDAG 27 JUNI 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. van gisteren). 10.20 Act. 11.00 Filmrep 11.45 Kookpr. 12.00-13.20 Act. 16.40 Nws 16.45-18.00 Gev. kinderpr. 18.00 Nws. (Reg. pr.: NDR: 18.05 Act. 18.16 Week- overz. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.21 Filmrep. 19.59 Progr.-overz. WDR 18.05 Nws uit Noordrijn-Westfalen. 18.10 Frederic (2). 18.25 Hier und Heute (I) 18.50 Guten Abend. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 TV-film. 19.40 Progr. met Ursula Dethleffs). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Beroepen raden 21.00 TV- spel (Niet voor jeugdige kijkers). 22.30 Journ. en weerber. Aansl: comment 22.45 Discussie. 23.45 Nws. DUITSLAND II 18.10 Nws en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 TV-film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws en thema's v. d. dag. 20.00 Sport- spiegel. 20.30 Europees dagb. Aansl. Nws. in 't kort. 21.15 TV-film (niet ge schikt voor jeugdige kijkers) 22.05 Nws en meningen uit het culturele leven 22.35 Nws, weerber. en thema's van de dag. uiiliiimillllliiMMBM MEN ZEGT DATJE EEN ZELDZAME DORSALLECTUS IU.USIVII HEBT GEVANGEN EN OPGtGiW OA'S NIET WAAR/ AMSTERDAM De Amsterdamse effectenbeurs zette de week bijzonder stil in. De internationale fondsen waren hierdoor eerder iets lager, maar met uitzondering van Koninklijke Olie mocht dat geen naam hebben. Nu bleek dat de situatie in het Midden-Oosten nog lang niet in kannen en kruiken is, verpeelde het hoofdfonds 2. Op de lokale markt waren de koersverschillen over het algemeen be perkt. De stemming was echter ver deeld. In reactie waren Bensdorp, Bührmann, Duiker, Bank Onroerende Zaken, Gist en Helleman. Spaarnestad, Blauwhoed en Gelderland - Tielens lie pen verder terug. Bij de Veenen- daalsche Stoomspinnerij werd zes pun ten lager alles weer uit de markt geno men. Hoger waren Billiton, Zout, Van Swaay .Leidsche Wol en Key en Kra mer. Nutricia was zeer vast. Ook Heine- ken maakte een flinke sprong. De overi ge bierfondsen bleven dicht bij de vori ge koers. Ook in de scheepvaart zat weinig be weging, hetgeen ook met de belang rijkste cultuurfondsen het geval was. KLM verloor enkele guldens. De obliga- tiemarkt was iets beter. Van onze scheepvaartredacteur ROTTERDAM Vier Nederlandse werven bestuderen de kansen en moge lijkheden om gecombineerd in te schrij ven op een offerte voor zes grote contai nerschepen waarmee een bedrag van rond tweehonderd miljoen gulden is ge moeid. Om die order te bemachtigen willen de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Wilton-Fyenoord, Verol- me en Van der Giessen-De Noord nauw samenwerken. De schepen zijn bestemd voor de At lantic Container Line, waarin de Hol- land-Amerika Lijn (H.A.L.) te Rotter dam samengaat met Zweedse, Franst en Engelse scheepvaartmaatschappijen Voor deze internationale rederij zijn a vier schepen in aanbouw. H?%ervar werd vorige week zaterdag te Duinker ken de Atlantic Star te water gelaten Dit schip wordt gebouwd voor rekening van de H.A.L. De Atlantic Container Line heeft aar. vijftig werven in twaalf landen ge vraagd in te schrijven. De schepen wor den niet helemaal identiek aan de vier „Stars" die nu worden afgebouwd. De inschrijvingen moeten eind van deze maand binnen zijn. Het is mogelijk dat de rederij de opdracht gesplitst plaatst bij verschillende scheepsbouwonderne- mingen of combinaties ervan. Bij de Nederlandse scheepsbouwers wordt het streven steeds sterker om gezamenlijk aantrekkelijke bestellingen te bemachtigen. Wilton-Fijenoord, P. Smit jr. en Van der Giessen-De Noord werken samen bij het bouwen van drie schepen voor de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij. Van der Gies sen-De Noord en Verolme voeren een order uit van vijf schepen voor de Ko- ninklijke-Java-China Paketvaart Lij nen Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE Bjj de Koninkiyke Textielfabrieken Gebr. Van Heek (Schuttersveld) is een reserve gevormd voor dubieuze debiteuren van drie ton, onder andere omdat het bedrijf voor f 260.000 in de failliete onderneming Frans Beeren zit. De mening, dat Schut tersveld deze lasten op 1967 had moe ten laten drukken, is onjuist, omdat de vordering van 1966 is. Dit zei het bestuur in de jaarvergadering. De omzetstijging van Schuttersveld is in 1967, in vergelijking met het vorige jaar, zes procent. „Wat de ontwikkeling van de produktiviteit betreft komen wij echter", aldus het bestuur, „elk jaar een stuk achterop". Het aantal bui tenlandse werkkrachten, dat begin van dit jaar bijna driehonderd bedroeg, is gedaald tot ongeveer de helft. De ver vanging van de buitenlanders door Ne derlandse werkkrachten was niet zo'n eenvoudige zaak. De directie is van oor deel, dat de behoorlijke sociale uitkerin gen de prikkel om elders werk te zoe ken niet bijzonder groot maken. Niettemin is Schuttersveld er in geslaagd de daarvoor in aanmerking ko mende buitenlanders door Nederlan ders te vervangen. De stijging van de loonkosten be draagt dit jaar ongeveer 1,8 miljoen. De ontwikkeling van de produktiviteit kan deze stijging bij lange na niet bijbenen. De stijging van de loonkosten bedraagt de laatste jaren negen tien procent, de verhoging van de produktiviteit is vier procent. De samenwerking met N. J. Menko N.V., een van de werkmaatschappijen van de Koninklijke Nederlandse Tex- tiel-Unie, verloopt gunstig. Er is een driejarig contract. Voor het uitvoeren van de drukorders van Menko moest een behoorlijke investering worden ge daan. DORDRECHT De omzet van Lips en Gispen zal dit jaar naar wordt verwacht boven de vijftig miljoen komen. De export toont op het ogenblik een kleine teruggang. Vooral in Duitsland en Zwitserland bestaat min der belangstelling voor stalen meube len. Dit deelde het bestuur mee in de jaarvergadering. De verminderde omzet van kantoor meubelen is onder meer te wijten aan de gang van zaken in het bouwbedrijf. In het Italiaanse bedrijf is het diepte punt van de verliesperiode voorbij. Ook in België blijft de omzet stijgen. AMSTERDAM, 26 juni '67 Londen 10.04%-10.05% New York 3.60^-3.60A Montreal 3.33A-3.33fj; Parijs 73.42- 73.47%; Brussel 7.25%-7.26%; Frank fort 90.50-90.55; Stockholm 68.99 V6- 69.04«/t; Zürich 57.66 -57.71 MUaan 83.45-83.50; Kopenh. 51.99% -52.04%; Oslo 50.37V*-50.42%; Wenen 13.94-13.95; Lissabon 12.52 %-12.54%.

De Vallei | 1967 | | pagina 2