Een lawaai alsof er vijftig treinen over de brug reden Geschokt Tricht slaat toch hand aan de ploeg Ook Chaam pakt aan Vrijwilligers in Israël probleem Koningin ontroerd bij aanschouwing verwoestingen Bij botsing 3 doden ófü ^i®> Bij Hollandia Kattenburg ontslag voor 250 mensen davinomijs EXECUTIES IN DAMASCUS ALLEMAAL IJS? Wervelstorm voor tuinbouw catastrofe OVERLEG Vlissingen beraadt zich over Roemers' kandidatuur Op parkeerwachter ingereden twee maanden MAN VERBRAND IN WONING De B.B. zit er zonder leiding DORPSPOLITIEK PREMIE-AANDEEL VOOR W.A.O. VASTGESTELD Stijging uurlonen minder snel KOFFIE OP DE FIETS SUBSIDIE MEUWE DAG ANWB-KANTOOR IN „HET DORP' DRMUSAPH BIJ ZIJ1S TERUGKEER: Erg druk Bruggenbouwers vielen 15 meter: dode en gewonde Godsdienstvrijheid in Spanje Zo Jijn...zo lekker DINSDAG 27 JUNI 1967 Van onze redactie economie AMSTERDAM Hollandia Katten burg in Amsterdam gaat 250 mensen ontslaan. De inkrimping van het perso neel in dit bedrijf is een gevolg van de voortgaande concentratie. Ook in Twen- the vallen weer ontslagen in de textiel. Bij de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie in Enschede komen 85 mensen zonder werk. Door de bedrijfsconcentratie bij Hol landia Kattenburg gaat op 15 septem ber het atelier in Grootebroek op slot. Een maand later wordt de naaizaal in Amsterdam gesloten. De perserij in het bedrijf te Amsterdam wordt met in gang van 15 november op veertig pro cent van de huidige capaciteit gebracht. Het personeel in Amsterdam dat door deze maatregel wordt getroffen, zal ten dele op andere afdelingen worden on dergebracht. Over het ontslag van de 250 werknemers is overleg gaande met de vakbonden. Half maart vielen er bij Hollandia Kattenburg ook ontslagen door de opheffing van het atelier in Alkmaar. De directie heeft meegedeeld dat de bedrijven in Volendam en Til burg volledig blijven draaien. De ontslagen bij de Koninklijke Ne derlandse Textiel Unie vallen bij de drie werkmaatschappijen. Bij de N.V. Koninklijke Oldenzaalsche Stoomweve rij voorheen J. H. Molkenboer worden 25 mensen ontslagen, bij de Konink lijke textielfabrieken Jordaan-ter Weeme in Haaksbergen 35 en bij J. Welling N.V. in Oldenzaal 25. De ontsla gen vloeien voort uit reorganisatie in het bedrijf, het afstoten van onrendabe le artikelen en verdere mechanisering. De directie van Jordaan-ter Weeme probeert met fabrieken in Haaksbergen en Neede tot hergroepering te komen om een betere organisatie te krijgen. Begin mei werden by de K.N.T.U. door samenvoeging van de spinnerijen 375 mensen ontslagen Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het overleg dat mr. J. van Aartsen, de commissaris der Koningin in Zeeland, gistermiddag zou hebben met de fractievoorzitters uit de Vlissingse gemeenteraad over'de be noeming van een burgemeester van die stad, is niet doorgegaan. De reden daarvan is dat de eerste volgens de Vlissingers in aanmerking komende, het socialistische Tweede-Ka merlid en oud-staatssecretaris drs. Th. J. Westerhout, zich niet beschikbaar stelt voor een benoeming. Bij afwezigheid van drs. Westerhout, die deel uitmaakt van het gezelschap Tweede-Kamerleden dat een korte reis naar de Verenigde Staten maakt, willen de Vlissingse frac tievoorzitters zich eerst nog beraden over de kandidatuur van het socialisti sche Tweede-Kamerlid drs. D. Roemers. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „Het is idioot wat meneer zegt. Het slaat nergens op", zei gisteren de 24-jarige Rotterdamse recla me-adviseur A. J. M. fel, nadat de offi cier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank was uitgesproken. De politie rechter, mr. P. Beukenhorst, kalmeerde M. wat, maar was het met de beweegre denen en de eis van de officier volledig eens. Voor bedreiging met zware mishandeling werd M. veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Nog veel feller dan op de rechtszit ting had M. gereageerd, toen hij op 21 februari het parkeerterrein aan de Van Oldenbarneveltstraat in Rotterdam wil de oprijden, maar werd tegengehouden door parkeerwachter J. van Asperen. „Ga opzij, anders rijd ik je dood", had hij de man toegeschreeuwd. Voordat de parkeerwachter begreep in welk gevaar hij verkeerde, lag hij op de motorkap van M.'s grote Merceres. In een vechtpartij, die op dit tafereel was gevolgd, had M. een baksteen ge pakt en was daarmee onder de uitroep „Ik gooi je hardstikke dood" op de parkeerwachter afgelopen. Enkele omstanders waren daarna tussenbeide gekomen. M, die met een warrige haardos en een roos op z'n colbertjasje voor de rechter verscheen, gaf toe de dreigende taal te hebben gesproken. Hij ontkende op de parkeerwachter te zijn ingere den, maar twee getuigenverklaringen bezorgden de officier en de rechter vol doende bewijsmateriaal. WOUDENBERG De alleenwonen de 62-jarige B. van Ginkel uit Wouden berg is gisternacht omgekomen bij een felle brand in zijn huis. Buren vonden zijn lijk gisterochtend in de uitgebran de slaapkamer. Het vuur moet daar riin ontstaan (Van een onzer verslaggevers) TRICHT De gemeentebode Arie v. Lienden at gisteravond zijn vier boter hammetjes achter zijn bureau, pal tegenover de ingang van Trichts mini- raadhuisje. Tussen de happen door bood hij de chaos het hoofd. Meisjes en vrouwen met gevonden gordijnen en kleding wisselden elkaar af met bewoners van de getroffen wijk die om een „rampenpasje" of voor onder dak kwamen. Gisteravond laat pas was voor de laatste dakloze een voorlopige behuizing gevonden en bezat iedere wijkbewoner het geïmproviseerde papiertje dat toegang geeft tot de tot rampgebied verklaarde wijk. Doodmoe kon Tricht eindelijk naar bed. Doodmoe, maar uiterst opgeruimd, was gisteravond Trichts enige cafébaas J. C. Pronk. In ijltempo was hij 's ochtends vroeg al aan het tappen geslagen, terwijl zijn vrouw uitsmijters samenstelde bij tientallen tegelijk. „Het is hier een wereldzaak", riep Pronk voortdurend. CHAAM Zonder eigen leiding heb ben de vrijwillige BB-ers van Chaam, direct na het voorbijtrekken van de ver nielende windhoos op voorbeeldige wij ze hun •vrijwillig gevolgde lessen in praktijk gebracht. Midden in het getrof fen gebied, waarin twee doden en tien tallen gewonden waren gevallen, heb ben zij direct de hand aan de ploeg ge slagen, zonder zich veel aan te trekken van de organisatorische chaos, die in Chaam heerst op het gebied van de openbare hulpverlening. De dienstplich tige BB-ers werden niet opgeroepen. Toen de mannen van Chaam zagen dat de ziekenauto's en andere hulpvoer tuigen als gevolg van de ontelbare ont wortelde bomen in een brede strook de mensen in nood niet konden bereiken, organiseerden zij onder leiding van de vrij vrij willige brandweercommandant Hendriks zelf de hulpmiddelen, waar over zij als BB-ers hadden moeten be schikken. Op aanwijzing van ex-caféhouder Hendriks haalden zij motorzagen en bij len bij de bedrijven waar zij die nood zakelijke werktuigen aanwezig wisten. Eigenaars van houtbedrijven hielpen zelf mee en zo kon in vrij korte tijd de weg worden vrijgemaakt voor de hulp diensten, die in het rampgebied de vele slachtoffers van de windhoos te hulp wilden komen. De burgemeester van Chaam was op het moment van de ramp naar een wie- lerfeest in Gilze. Toen hy in de eigen ge meente terugkeerde, was de geïmprovi seerde reddingsactie van de Chaamse vrijwilligers al volop aan de gang. De heer P. J. Greve, hoofd van de BB in de kring Breda, was intussen met enkele stafleden naar Chaam ge reden om de diensten van de BB aan te bieden, maar toen waren de telefoon- en andere verbindingen alweer hersteld terwijl de Chaamse vrijwilligers, dank zq de actieve hulp van een groot aantal eigen inwoners, het grootste karwei al hadden geklaard. „Die mannen hebben voorbeeldig werk gedaan", zei gisteren de heer J. Govers, die van de commandopost te Breda uit een groot deel van de Bra bantse BB inspecteert. „De dienstplich tige BB-ers kunnen niet zo gauw wor den opgeroepen", legde hij ons uit. „Daarvoor moet een verzoek van de burgemeester uitgaan via de commissa ris der Koningin, die het verzoek dan weer doorgeeft aan de minister van bin nenlandse zaken. Hij is de enige die de noodwachters en andere BB-ers kan op roepen". „De verwarring en de strubbelingen die aanvankelijk in Chaam waren ont staan nadat de windhoos had toegesla gen, is feiteiyk veroorzaakt doordat in Chaam nog geen commandant van de BB is benoemd", zo zei de heer Govers. „Ik wil daar niets over zeggen", aldus de heer Hendriks. Het is een oud zeer. Er moet om re denen van dorpspolitiek nog geen be slissing zijn genomen over de vraag wie commandant van de BB moet wor den. De burgemeester wil kort voordat hy met pensioen gaat geen beslissing nemen, zodat in het begin by gebrek aan leiding niemand wist wat moest worden gedaan. Het eigenmachtig op treden van de commandant der vrijwil lige brandweer maakte aan die toe stand van onzekerheid een eind. DEN HAAG (ANP) De commissie sociale verzekeringen van de Sociaal Economische Raad is akkoord met het premieaandeel, dat werkgevers en werknemers moeten betalen voor de ar beidsongeschiktheidsverzekering. Aan vankelijk was het de bedoeling, dat zowel dé werkgever als de werknemer 2,1 procent zou betalen, maar deze per centages zijn gebracht op 3,45 en 0,75 procent. DEN HAAG (A.N.P.) De gemiddel de uurlonen van volwassen mannelijke werknemers zijn tussen oktober en april opgelopen met rond 4V» procent Voor de handarbeiders bedroeg de stij ging ongeveer vier procent. Het Centraal bureau voor de sta tistiek dat deze loonstijging becijferd heeft, deelt mee dat de lonen aanzien lijk minder zijn opgelopen dan in de zelfde periode in voorgaande jaren. Tus sen oktober 1964 en april 1965 stegen de lonen met zeven procent, tussen ok tober 1965 en april 1966 gingen ze 6V« procent omhoog. Tegen de middag breidt hij zijn za ken uit met een pendeldienst op het raadhuisje aan de overkant. Voor iede re nieuwe bespreking laat burgemees ter J. C. Sanders een tas vol flesjes met een rietje aanrukken. Tussen de puinhopen van Rooyen- burg begint zich dan al enige orde af te tekenen. Grote graafmachines ve gen het puin bijeen op reusachtige ho pen. Straten worden aangeveegd. Met het gezicht in de zon kuiert daar Goos van Burk (21), dienstplichtig sol daat bij de technische dienst in Assen. „Ik loop zo'n beetje wacht", legt hij uit. „Ik heb vanochtend maar opge beld en gezegd dat het me beter leek hier te komen." „Ik heb mezelf aangeboden op het gemeentehuis en ze waren er wel blij mee. Met drie militairen zijn we: er zijn nog twee jongens van de lucht macht". Op zijn gemak slentert hij verder. Steunend, zich de vingers brandend, zeulen vier vrouwen in B.B.-uniform met een ketel gloeiend-hete koffie. „Heeft die man daar op dat dak al koffie gehad", roept een van het vier tal. „Geef mij maar een pilsje", laat de man weten. Geen van de zwoegers in de buurt blijkt trek te hebben in koffie. Van de 160 koppen in de ketel zijn er pas zes uitgeschonken. Teneinde raad wordt de rampendrank uitgedeeld aan voorbij gangers. Ook de rijkspolitieman die de afzet ting verzorgt van een van de straten, die naar de rampenwijk leidt, heeft zijn problemen. Met een scala van smoesje wordt getracht zijn onverbid delijk gezag aan het wankelen te bren gen. Zonder pardon dwingt hij de auto van een vertegenwoordiger van een daken fabrikant tot stoppen. „Ik kan de men sen toch niet zonder dak laten zitten", sputtert de man tegen. „Heeft u die daken dan bij u", infor meert de politieman. Achter zijn rug racen inmiddels twee knaapjes op de fiets de voor hen verboden straat in. Een gelukkig man temidden van zwaar getroffen gezinnen voelt zich de 58-jarige D. K. Bor. Met een stapeltje dakpannen op de bagagedrager laveert hij met de fiets langs de puinhopen. „Ik heb geluk gehad dat mijn huisje zo laag is. Er zijn alleen zo'n 150 dak pannen kapot. Vanochtend vroeg ben ik onmiddellijk gaan bestellen bij een aannemer", zegt hij. Zijn gezicht betrekt als hij zich de gebeurtenissen van de vorige dag her innert. „Ik ben zelf bij het spoor. Het was een lawaai of er vijftig treinen over verschillende spoorbruggen reden. Maar ik wist wat er gebeurde, hoor. Ik heb de ramp van Borculo ook mee gemaakt." „Ik heb nog mijn schoonmoeder een oud mens opgepakt en in de gang gezet. Toen het over was heb ik bij de buren een ruit ingeslagen om po litie en geneeskundige dienst te bel len." Luttele meters verderop, op een vrij plekje tussen alle puin, graven twee mannen een ondiep putje. Het lijkt vol slagen zinloos temidden van de uitge strekte ruïnes. „Hoe weet ik nog niet", verklaart een van de twee, „maar de mensen moeten hier toch weer licht hebben." Mistroostig leunt over het hek van zijn huis, even buiten de getroffen wijk de 62-jarige G. J. van Leeuwen. „Het is al de tweede keer. Kan ik weer op nieuw beginnen. In 1953 heeft de fe bruaristorm ook al een deel van mijn huis omver geblazen. Toen heb ik voor 4200 gulden subsidie herbouwd". Even later vertelt zijn vrouw het verhaal aan koningin Juliana. Tegen muren en schuttingen wordt een proclamatie van de burgemeester aangeplakt Met het herstel van de schade aan alle woningen, zowel ge meentelijke als particuliere, zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. Particulieren moeten hun schade op een formulier invullen, aldus de pro clamatie. ruittelers moeten hun scha de melden bij de Nederlandse Fruitte lersorganisatie in Den Haag. Een chemisch reinigingsbedrijf heeft aangeboden alle vuil geworden kleding gratis schoon te maken. Daartoe is een auto bij het rampterrein gesta tioneerd. Tegen de avond als de karren met huisraad zijn verdwenen en bulldo zers en graafmachines in ruststand zijn gebracht is het of in Tricht een nieuwe dag aanbreekt. Honderden kij kers in auto's zorgen voor nieuwe drukte. Lange files kruipen over de toegangswegen naar Tricht, het spoor volgend van de windhoos. Via Deil waar op het kerkhof maar vier zerken onbeschadigd zijn gebleven sukkelt de lange stoet naar Tricht „Een toeristenobject wordt het zeker", constateert cafébaas Pronk. „Normaal komen er al vakantiegan gers, nu zeker". Geen vakantie echter dit jaar voor de Trichtenaren, die nog niet zijn weg geweest. „Vakantiegeld en spaargeld, alles gaat op aan het herstel", zegt een van hen, „maar we komen er wel weer bovenop. Zo vast als een huis." TRICHT De windhoos, die zondag een spoor van vernieling door de Betuwe trok, heeft dertig tot veertig tuinhouw^- bedrijven ernstig gedupeerd. Tientallen hectaren fruitbomen werden omge ploegd. On duizend tot vijftienhonderd hectare ging de fruitoogst verloren als gevolg van een een hagelbui, die met de windhoos gepaard ging. „Het is een ramp, die deze mensen moeilijk en langzaam te boven zullen komen", zegt de heer Van der Lee van het Rükstuinbouwconsulentschap in Gel- dermalsen. Via zijn ambtenaren in de buitendienst had hij gisteren al vroeg een vrij duidelijk overzicht van de ramp zalige gevolgen van de windhoos. In Gameren in de Bommelerwaard is volgens de heer Van der Lee ernstige schade toegebracht aan woningen, schu ren en kassen van tien tuinbouwbedrij ven. In Haaften in de Tielerwaard wer den vijf bedrijven getroffen. Bij twee daarvan werden de kassen onherstel baar vernield. Twintig hectare jonge appelbomen werden vernield in Deil. Zeven fruitteelt- bedrijven in deze plaats leden zware schade. In Tricht, waar de windhoos het heftigst te keer ging, werden ongeveer 25 hectare oudere bomen van in totaal tien bedrijven vernield. De hevige hagelbuien, die tegeiyk met de windhoos losbarstten, brachten ern stige schade toe aan een strook van duizend tot vijftienhonderd hectare tuin bouwgebied in Deil, Beesd, Rhenoy en Acqoy. „De meeste tuinders zijn wel tegen hagelschade verzekerd, maar tegen stormschade niet. Hoe de schade wordt geregeld, weet ik niet. Ik hoop over enkele dagen instructies hierover van het ministerie te krygen", zegt de heer Van der Lee. Van onze Haagse redactie. DEN HAAG Binnenkort begint de A.N.W.B. met de bouw van een bijkan toor in „Het Dorp" bij Arnhem. De medewerkers voor dit kantoor zullen worden gekozen uit de bewoners van Het Dorp. Onder hen zijn voldoende bekwame krachten, die kunnen worden opgeleid tot informateur en informatri- ce. In februari 1968 zijn het kantoor en de opleiding van medewerkers vol tooid. Andere vestigingen zullen komen in Alkmaar en Den Bosch. De A.N.W.B. is voorstander van periodieke veiligheidskeuringen voor auto's, maar dan volgens technische normen van de overheid en verricht onder onafhankelijke supervisie. De keuringen van de B.O.V.A.G. onder auspiciën van het Verbond voor Veilig Verkeer acht de A.N.W.B niet juist. Tydens de algemene ledenvergadering van de A.N.W.B. zaterdag in Den Haag sprak de voorzitter, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, ook over de meldingsmogelijkheid voor automobi listen op snelwegen. De voorzitter noemde het een beschamende toestand dat er voor weggebruikers vrijwel geen meldingsmogelijkheid bestaat, terwyi het verkeer toeneemt. Tevens is de bond er krachtig op tegen wanneer leges op passen e.d. steeds meer zouden worden beschouwd als welkome bron van inkomsten voor de overheden. De heer Van der Linde van Sprank huizen was blij met de verbetering in de rijksbijdrageregeling voor de be wegwijzering. Het rijk neemt de kos ten op en nabij de rijkswegen voor honderd procent op zich, inclusief de kosten van onderhoud. Uit eigen mid delen betaalde de bond vorig jaar ruim zeven ton. Als proef zal een toeristische route te water worden uitgezet. Daarvoor is gekozen een gebied tussen de Loos- drechtse, Vinkeveense en Nieuwkoopse Plassen. Volgend seizoen wordt de route in gebruik genomen Op verzoek van de Deltadienst wordt overleg gepleegd over de vormgeving en de inrichting van de randmeren, de aanleg van eilanden en de bebakening van ondiepten voor de watersport. 9 Warm-menselijk medeleven toon de de Koningin toen zij gisteren de vernielingen in Tricht in ogen schouw nam. SCHIPHOL De Nederlandse plas tisch chirurg dr. Ph. J. H. Lamaker (37), die als een der eerste specialisten na het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten als vrijwil liger naar Israël ging, is gistermiddag in ons land teruggekeerd. De heer Lamaker was vrijdag 9 juni van Schiphol vertrokken. De volgende morgen ging hij om acht uur naar het Hadassa-ziekenhuis in Jeruzalem, waar hij een half uur later al aan de opera tietafel stond. Het hoofd van de afde ling plastische chirurgie had de eerste dagen alle operaties zelf moeten ver richten, omdat alle aanwezige plastisch chirurgen waren opgeroepen voor militaire dienst. „Men verwachtte niet, dat het Hadassa-ziekenhuis het best uitgeruste ziekenhuis in het Mid den-Oosten, een fronthospitaal zou wor den. Men rekende kennelijk niet op een oorlog met Jordanië", vertelde dr. La maker. „De hoogleraar had al gevraagd waar- die plastisch chirurg uit Nederland bleef. De eerste week hebben we het toen samen erg druk gehad, met ieder veertig tot 45 operaties. De gewonden waren bijna allemaal militairen. Onder de burgerbevolking waren nauwelijks slachtoffers gevallen. De tweede week liep de hoeveelheid werk aanmerkelijk terug en na het beëindigen van de oor log keerden ook de andere specialisten terug in dienst. Toen besloot ik om maar naar Nederland terug te gaan", aldus dr. Lamaker. Met hetzelfde vliegtuig is ook de Amsterdamse psychiater dr. H. Musaph uit Israël teruggkeerd. Hij heeft in ons land aan het hoofd gestaan van de afde ling waar de Nederlandse vrijwilligers mentaal werden getest. Op verzoek van het Jewish Agency is hij naar Israël gegaan om een idee te krijgen van de positie van de Nederlandse vrijwilli gers aldaar. „De burgerbevolking bleek niet door rampen getroffen en de vijandelijkhe den waren spoedig beëindigd. De vraag is: wat moeten we met al die vrijwilli gers doen? Er is vooral voor ver pleegsters. artsen en specialisten geen werk meer", aldus dr. Musaph. Hy vertelde ook dat er in Israël een ongelooflijk enthousiasme voor Neder land bestaat. „Met weet precies wat minister Luns over Israël heeft gezegd tegen collega's of tegen de leden van de Tweede Kamer. Een Israëlische collega kwam zelfs naar me toe om me met twee dingen te feliciteren: ten eerste dat ik jood, ten tweede dat ik Nederlan der ben". Van onze correspondent SPIJKENISSE Twee bruggenbou wers zijn gistermiddag bij werk aan de Spijkenisserbrug over de Oude Maas van een stelling op een vijftien meter lager gelegen betonnen rand van een pijler gevallen. De 43-jarige uitvoerder C. Ippel uit Werkendam is, naar wordt aangenomen, verdronken. De 21-jarige constructiewerker C. Rüter uit Rotter dam is met ernstige hoofdwonden naar het ziekenhuis Dijkzigt gebracht. De mannen, die in dienst zijn van de N.V. Penn Bauduin uit Dordrecht, waren bezig met voorbereidend werk voor het omhoog brengen van de brug. Het ongeluk is waarschijnlijk gebeurd doordat een ijzeren bint bij het optake len de stelling heeft geraakt waarop de beide mannen stonden. (Van een onzer verslaggevers) TRICHT Een uur lang heeft een bewogen koningin gisteren de verwoestingen in Tricht in ogenschouw genomen. Twee mannen in blauwe overalls, die nog net voor haar komst de straat hadden aangeveegd, keken verrast op toen koningin Juliana een vlakke puinhoop beklom. „Wat is hier geweest", vroeg zty de burgemeester J. C. Sanders. „Twee woningwetwoningen, majesteit". „Op deze plaats zün twee mensen omgekomen", vervolgt dé burgemeester. De koningin heeft zichtbaar moeite haar ontroering te verbergen. MEPPEL In Meppel zyn gister middag by een verkeersongeluk drie mensen omgekomen. Het zyn de 63-jari- ge K. Wiersma uit Ternaard, zijn 64-ja- rige vrouw en de 55-jarige D. Steffens uit Loosdrecht. Een vraehtwagen was op de linker weghelft geraakt en daar in botsing ge komen met twee personenauto's. Het echtpaar dat in de ene auto zat, was op slag dood. De heer Steffens, de bestuur der van de andere auto, is korte tyd la ter in een ziekenhuis in Meppel overle den. De vrachtwagenbestuurder bleef ongedeerd. ADVERTENTIE DAMASCUS Twee gewezen Sy rische legerofficieren zijn gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus we gens hoogverraad terechtgesteld door een vuurpeloton. Het waren de oud majoors Selim Hatoem en Badr Joe- ma's, die zondagavond door een bij zondere krijgsraad ter dood waren ver oordeeld wegen „een samenzwering om de regering omver te werpen". Hatoem, die volgens Radio-Damas cus heeft bekend, had op 8 september vorig jaar al een mislukte poging tot een staatsgreep gedaan, maar was tij dig naar Jordanië gevlucht. Tijdens de oorlog met Israël was hij terug gekeerd en gearresteerd. Beide man nen bekenden dat zij „in contact waren gekomen met Britse, Amerikaanse en Westduitse kringen en dat zy niet hun aanhangers plannen hadden beraamd om in Damascus explosievèn te plaat se^ leiders te vermoorden en steun te zoeken voor hun samenzwering in het buitenland". MADRID De niet-katholieke gods diensten in Spanje zullen vanaf heden over de meeste rechten beschikken die tot nu toe alleen door de katholieken werden genoten. De Cortes (parlement) heeft vandaag een al jaren geleden ingediende controversiële wet voor de godsdienstvrijheid tenslotte aangeno men. De wet is fel bestreden door conser vatieve katholieken die haar als een uit eindelijke bedreiging voor het officieel katholieke Spanje zagen. Twee maan den geleden werd het ontwerp na felle discussie welke tot openlijke bedreigin gen van de voorstanders leidde aange nomen door de Cortes-commissie voor de grondrechten. Freule Röel, in haar gevolg, legt een hand over de lens van een fotograaf. „Meneer van de politie, wilt u de foto grafen vragen niet meer te fotografe ren." „Ik kan geen lens meer zien", had de koningin geroepen. Voor de resten van Raamweg 65 blijft de vorstin staan. Zij kijkt naar binnen. Er is niemand thüis maar het puin is al geruimd. Op nr. 67 stapt zij naar bin nen. Minutenlang spreekt zij met de be woonster, mevrouw G. Wierks-de Bruin. Of alles goed is met de kinderen, vraagt zij. De twee kinderen van me vrouw Wierks hebben geen schram op gelopen, maar haar tranen verbijtend, vertelt zij dat haar schoonzuster, de we duwe Hak-Wierks, met haar dochtertje is omgekomen. Even verderop spreekt de koningin een andere vrouw aan. Een vrouw uit het zwijgend toekijkend publiek zegt on middellijk fel: „Die woont hier niet eens". Door het gapende gat van de voor deur stapt het gezelschap nummer 55 binnen, dwars door de achterdeur, waar het glas is uitgeslagen, weer naar buiten. Steeds weer staat de vorstin ontroerd stil. Zij klopt op een omgevallen houten voorzetgevel. Zij wijst omhoog naar een huis, waarvan het dak is gehalveerd. „Kijk, een vogelkooi net onder de dak pannen." Waar nog bovenverdiepingen zijn, hangen mensen uit de glasloze ramen. De bezetting van het noodpostje van de B.B. springt in de houding. De comman dant brengt verslag uit. Enkele honderden meters verderop de trieste overblijfselen van de verwoeste meubelfabriek Silvia. Een handvol arbeiders scharrelt in het puin van de fabriek, die tien man werk verschafte. Moeizaam sjorren zij een zware naaimachine op een metalen onderstel, onder de stenen vandaan. ADVERTENTIE SIBEMA-VERKOOP. bel 04490 -5055

De Vallei | 1967 | | pagina 7