Politieke en economische motieven De Chinezen in Indonesië vaak vogelvrij «RAIFFEISENBANK Kleinzoon voor president KOSYGIN POOGT CASTRO GERUST TE STELLEN Overeenstemming over de nieuwe E.E.G.-top Eisen 'n paar honderd gutden méér of minder maakt bij Fiat at 'n klasse verschil! Sovjet-wapens naar Egypte spaarbank en alle bankzaken Mevr. Wallace naar ziekenhuis Maurer bezocht Johnson Groep waar men véél meer doet dan sparen. Politiek Aasgieren Meer vluchtelingen over Jordaan KERNWAPENS DINSDAG 27 JUNI 1967 ADVERTENTIE 88 sportcoupé 4 cll., 843 cc, 52 SAE pk, ruim 135 km/u., schijfremmen op voorwielen, 4 versnel lingen met Porsche synchronisatie, pook- versnelling, verstelbare bucket seats voor in, carrosserie met Aqualit- behandeling. Compleet: f 6495,- m 4-deUrs sedan, 4 cil., 1197 cc, 65 pk, 140 km/u., 4 schijfremmen met remregulator, Aqualit-behandeling, smering „for-life" van alle draaipunten, gesloten koelsysteem, bagageruimte (385 dm3). (laken bekleding) T 6999,- 4-deurs sedan, 4 cil., 1197 cc, 65 pk, 140 km/u., 4 schijfremmen met remregulator, Aqualit-behandeling, smering „for-life" van alle draaipunten, gesloten koelsysteem. familiale Compleet: f 7799,- confort 4 cil., 1481 cc, 83 pk, 155 km/u., schijf remmen op voorwielen, vacuum rembe- krachtiger, bekleed veiligheidsdashboard en stuur. Aqualit-behandeling (anti-roest), (met lakenbekleding) Compleet: f7799,- (Van onze verslaggever Link van Bruggen) DJAKARTA De Chinezen in Indonesië zijn meer en meer tot een gehate volksgroep gaan behoren. Hun lot is weinig benijdenswaardig; hun toekomst totaal onzeker. Velen zijn verdwenen of trachten te emigreren. Het moederland trekt zeer zeker niet. Europa, met name Duitsland! Singapore, Hongkong en ook de Verenigde Staten blijken grotere trekpleisters te zijn. Wie in Djakarta door de typisch Chinese zaken- en handelswijken dwaalt in de „Kota" Oiodok en Pantjoran, maar ook Pasar Baru en Pasar Senen wordt getroffen door het ijzeren raamwerk en de vaak vuistgrote, stalen hang sloten. SUBANDRIO Mao's helper KAIRO Het vliegveld van Kairo is gisteren negen uur lang voor alle luchtverkeer gesloten geweest. Kort na het middaguur werd het echter weer geopend en konden internationale luchtvaartmaatschappijen hun vluchten op de Egyptische hoofdstad hervatten. Over de oorzaak van de sluiting zweeg Kairo in alle talen, maar waarne mers in de Egyptische hoofdstad brach ten ze in verband met de aankomst van Russische vliegtuigen met ladingen wa pens. Volgens Milutin Milenkovitsj, cor respondent in Kairo van de Zuidsla- vische krant Borba, landden met korte tussenpozen een gTOot aantal Russische transportvliegtuigen op het vliegveld van Kairo. De wapens en de militaire uitrusting die ze aanvoerden, zouden zijn bedoeld ter vervanging van wa- pens die en materiaal dat Egypte in de jongste oorlog verloor. Milenkovitsj deelde ook mee dat Russische technici en officieren in Egypte waren aangekomen. De officie ren zouden in het Egyptische leger wor den ingedeeld. Tegelijkertijd werd via een Egyptisch weekblad bekend dat de reorganisatie van het leger groter was dan officieel was aangekondigd. Na de Israëlische overwinning zou een groot aantal oudere officieren aan de kant zijn gezet. De eigenaars van winkels en kanto ren, de bewoners van huizen ook, heb ben zich verschanst. Op onrustige dagen zijn mensen met Mongoolse gelaats trekken zelfs helemaal uit het straat beeld verdwenen. Ze hebben zich dan verstopt om aan de plotselinge explo sies der volkswoede te ontkomen. Hier is alle reden voor. Mishandelin gen, tot het doodsteken en doodranse len van Chinezen toe, zijn aan de orde van de dag. De veiligheid van de Chi nese minderheid is trouwens al sinds jaren een penibele zaak en hierin zal voorlopig wel geen verandering komen. We spreken dan alleen nog maar van Djakarta. In afgelegen streken elders in Indonesië heeft de Chinezenhaat zich in ware progroms ontladen. Het vervolgde gele ras kan daar in zeker opzicht met het vervolgde Joodse ras in bezet Europa van de eerste helft van de veertiger jaren worden vergele ken. De Chinezen worden tot 't hemd toe uitgeschud. Ze mogen geen zaken meer doen, niet meer in bepaalde wij ken wonen. Kortom: hun wordt de be staansgrond ontnomen, terwijl ze als vogelvrijen worden opgejaagd. De Chinezen er zijn er nog zo'n twee miljoen, genaturaliseerden zowel als niet-genaturaliseerden hebben door de eeuwen heen een eigen leven geleid. Ze behoren tot een groep, die zich door bewaard gebleven gewoonten en gebruiken van de rest van de bevol king heeft geïsoleerd. Door hard te werken en zuinig te le ven hebben ze zich een economische machtspositie opgebouwd. De zogenaam de uitzuigmethoden, als het overvra gen en de woekerrente die dikwijls ge maakt wordt, moeten met oosterse en niet met westerse ogen worden beke ken. In Indonesië, een land, dat tot het oosten behoort, wordt dit althans als zodanig begrepen. In een land, waar schaarste heerst, ADVERTENTIE UMOIUM STMT BN HIS De Raiffeisenbank doet alle bankzaken, ook reisdeviezen. Gemakkelijk voor u WÊÊÊÊ nemen mensen, die in overvloed zwem men of in weelde baden, altijd een kwetsbare positie in. Temeer als de be treffende lieden de tussenhandel in han den hebben, welke sterke bindingen heeft met de koopkracht van het volk. De afgunst, die hierdoor ontstaat, moet wel haat opwekken. Door de ge wone man wordt echter vergeten, dat in een maatschappij, waar geen scherp gecontroleerd distributie-apparaat be staat, vraag en aanbod de prijs bepa len. Niet de Chinezen hebben de consump tiegoederen in Indonesië dan ook onbe taalbaar gemaakt, maar de op elk ge bied in gebreke gebleven regeringen, die door Soekarno werden aangesteld. Aan de vindingrijkheid van de Chine zen en aan de smokkelwegen, die ze (met medeweten en met goedvinden van het staatsapparaat) wisten open te houden, hebben de Indonesiërs te dan ken dat ze niet met al hun gebruiks goederen aan de grond komen te zit ten. Na de mislukte communistische coup van 1 oktober 1965 is er ten aanzien van de afkeer van de Chinezen een to taal nieuw element bijgekomen. Naast economische spreken thans ook politie ke motieven een duchtig woordje mee. De laatste worden in overdreven zin op geblazen door het anti-Rood-China be leid, dat door de nieuwe machthebbers wordt gevoerd, zomede door de giftige propaganda, die Radio Peking over In donesië uitstrooit. Nu is het juist dat er in de Suban- drio-Soekarno-kliek, die de strijdkrach ten wilde uitschakelen, Chinese agen ten zaten. En het is even juist dat er eea aantal Chinezen is geweest, dat misbruik heeft gemaakt van de gast vrijheid, die ze in Indonesië ondervon den. Er zijn door Chinezen opgestelde, op ruiende pamfletten verspreid. Chine zen hebben actief deelgenomen aan de opbouw der communistische cellen en aan diverse, subversieve ondernemin gen. Bij Chinezen zijn wapens ontdekt, zomede geheime documenten, die de in menging van Rood-China in de Indone sische binnenlandse politiek op overdui delijke wijze weergaven. Verreweg 't grootste deel van de in Idonesië verblijvende Chinezen echter wist van de voorgenomen coup net zo veel af als de totaal verraste legerlei ders. Van nature zjjn zakenmensen nu eenmaal geen figuren, die zich vrijwil lig in politieke woelingen begeven. De Indonesische Chinezen hebben dat zowel onder de Nederlanders als onder de Japanners bewezen. Hun trouw aan het gezag is bijna spreek woordelijk geworden. Dit alles neemt niet weg dat het hek thans van de dam is. Niet voor de eerste keer in de geschiedenis doen zich tussen Indonesiërs en Chinezen bloedi ge botsingen voor, waarbij de laatsten steeds het onderspit dolven. De haat, die eerst door economische en later door politieke elementen werd gevoed, is in bepaalde streken al in rassenhaat ontaard. Het afschuwelijke van de toestand is dat de vervolgden het bezit van Mongoolse gelaatstrekken telt zwaarder dan dat van de Indonesische nationali teit (misschien wel van geslacht op ge slacht) zich bij relletjes tot niemand kunnen wenden voor het aanvragen van de noodzakelijke bescherming. Ze zijn helemaal op elkaar aangewezen. De versterking van de onderlinge band, die een hoogst enkele keer tot tegende- monstraties leidt, roept nieuwe weer standen op, waarbij alles en iedereen over één kam geschoren. De grootste bedreiging voor de Chine zen vormen overigens „de mannen in het groen", met wie in Indonesië de militairen worden bedoeld. Politie-agen- ten doen trouwens niet veel voor de laatsten onder. Deze geüniformeerden, die allen ge wapend zijn, hebben ontelbare rampok- partijen op hun naam staan. De sterke arm beschermt de verdrukte niet, doch zet hem het mes nog nader op de keel. Met geweld van wapens zijn hele to ko's leeggeroofd. Soldaten sjacheren in horloges en andere luxe gebruiksvoor werpen, die, niet zelden na een bloed bad, gestolen zijn. Hun veel te lage sa larissen het gezin kan er althans niet van rondkomen vullen ze aan met ten dele ten gelde gemaakte buit of afgeperste rupia's. De „bescherming" van Chinezen is daarnaast een geheel nieuwe vorm van bijverdienste geworden. Er zijn mili tairen, onder wie officieren, die tegen betaling van wekelijkse en dikwijls op een afschuwelijke wijze opgeschroefde toelagen over het leven en de goederen van rijke Chinezen waken. Boven de Chinese wijken van Dja karta wieken de aasgieren. Als enige maatregel, die een beschermend ka rakter draagt, heeft de regering afge kondigd dat geüniformeerden, die aan rampokpartijen deelnemen, ter plaatse kunnen worden neergeschoten. Dit is echter nog geen één keer gebeurd. Vraagt men Indonesiërs ook chris tenen wat zij van de onderdrukking en de vervolging van de Chinezen den ken, dan wordt vaak schouderophalend en zelfs lachend naar voren gebracht: „Ach, het is hun beurt..." Doorvragend wie dan na de Chine zen zullen volgen, hebben we van een lid van het studentenactiefront (KAMI) het ontstellende antwoord gehad: „We hebben de Indiërs nog niet gehad. Ook zij hebben zich op de rug van het volk rijk gestolen..." Er gaan geruchten dat Indonesië er op uit is de Chinezen de hele tussen handel te ontnemen en hen ook uit an dere zakelijke sectoren te weren. Men speculeert er hierbij op dat hun plaat sen worden ingenomen door de „Grote Vijf" (Internatio, Borsumij, enz.), die onder de Nederlanders op allerlei gebied en tot in de verste uithoeken handel dreven. De eerste foto, gemaakt door de fotograaf van het Witte Huis, van de klein zoon van president Johnson, Patrio Lyndon Nugent, die op 21 juni jl. is geboren in Austin Texas (V.S.) als eerste kind van de dochter van de president Luci en Pat Nugent. HAVANA De Russische premier Kosygin is gisteren na zijn overleg met president Johnson van New York naar Havana gevlogen voor overleg met de Cubaanse premier Fidel Castro. Cuba heeft de laatste tijd veel kritiek gehad op de Sovjet-Unie. Het vond dat Rusland de Arabieren in de steek liet en heeft dat niet onder stoelen of banken gestoken. Ook vindt de Cubaanse regering dat de hulp die zij van de Sovjet-Unie krijgt onvoldoende is en gericht op ver keerde projecten. Cuba wenst, hoewel het weinig grond stoffen bezit, een eigen industrie op te BRUSSEL De zes regeringen van de landen der Europese Gemeenschap hebben gistermiddag overeenstemming bereikt over de samenstelling van de commissie die over enkele dagen in de plaats treedt van de commissies van de EEG, van Euratom en van de hoge autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De nieuwe com missie gaat de drie Europese ge meenschappen overkoepelen. Onder de Belg Jean Rey als voorzit- MONTGOMERY (ALABAMA) Goeverneur Lurleen Wallace heeft maandagavond bekendgemaakt, dat zij volgende week voor een nader on derzoek en een eventuele chirurgische ingreep in een ziekenhuis in Texas zal worden opgenomen. B(j een medisch onderzoek te Montgomery is vastge steld, dat zij opnieuw aan kanker lijdt. Mevrouw Wallace heeft verleden week in het St. Margaret ziekenhuis te Montgomery een grondig onderzoek on dergaan. Toen is de kanker ontdekt. Voordat zij zich kandidaat stelde voor het gouverneurschap van Alaba ma, werd zij geopereerd aan een kwaadaardig gezwel. Zes weken na dien verklaarden haar artsen, dat geen sporen van kanker waren overgeble ven. AMMAN De stroom Arabische vluchtelingen die via de tijdens de oor log beschadigde Koning Abdoellah- brug van de westoever van de Jordaan naar Jordanië trekken, houdt aan. Jor daanse autoriteiten zeiden dat maan dag 4000 vluchtelingen uit door Israël bezet gebied naar Jordanië trokken. Men kon de stroom niet tot staan brengen. De Jordaanse regering waarschuwt de bewoners van de westoever hun huizen niet te verlaten, echter zonder resultaat. ter zullen dr. Mansholt, de Italiaan Le vi Sandri (thans ondervoorzitter van de commissie van de EEG), de Duitser Hellwig (thans lid van de hoge autori teit) en óf de Fransman Rochereau (thans lid van de commissie van de EEG) óf zijn landgenoot prof. Barre in het Brusselse Europese team als onder voorzitters optreden. De keuze tussen deze twee Franse leden van de commis sie zal de Franse regering woensdag maken. Verder zitten in de commissie onze landgenoot Sassen (thans lid van de commissie van Eurotom) de Belg Coppé (thans lid van de commissie van de EEG) en als Duitse nieuweling de socialistische vakverenigingsman Ha verkamp. De derde Fransman in de com missie en tevens de benjamin, is de 39-jarige Deniau. Een diplomaat, die in de jaren 1958 tot '63 hoofdambtenaar van de commissie van de EEG was en optrad als leider van de delegatie van de commissie, tijdens het eerste overleg over de toetreding van het Verenigd Koninkrijk tot de gemeenschap. De derde Italiaan in de nieuwe com missie is het lid van het Europese parle ment Eduardo Martino, oud-staatssecre taris van buitenlandse zaken. Het Luxemburgse lid van de commis sie is Botson, socialistisch voorzitter van de Luxemburgse kamer van verte genwoordigers, die in het nieuwe ge zelschap de oudste is (65 jaar). ADVERTENTIE bouwen met Russische hulp. De Sovjet- Unie vindt dat Cuba meer moet doen om zijn suikercultuur uit te breiden. Voorts beweert de Cubaanse regering al jaren dat de Sovjet-Unie een veel te vriendschappelijke houding aanneemt jegens de Verenigde Staten. Wat precies de reden is van Kosygins bezoek aan Cuba is niet bekend ge maakt, maar waarschijnlijk zal hij de ze enige bondgenoot op het westelijk halfrond op de hoogte brengen van het geen hjj met president Johnson heeft be sproken. Ook op die besprekingen is van Cubaanse zijde felle krtiek ge oefend. Die besprekingen worden overigens vanavond voortgezet door de Ameri kaanse en de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Rusk en Gromyko. Johnson en Kosygin hebben hun daartoe opdracht gegeven. Waarschijnlijk zal als eerste vraag stuk de kwestie van de verdere versprei ding van kernwapens worden aangepakt. Daarover verschillen Johnson en Kosy gin thans het minst van mening. Het Russische volk, dat tot dusverre zeer summier was ingelicht over de conferentie van Glassboro, heeft giste ren een woordelijk verslag gekregen van Kosygins persconferentie. De toon daar scheen op het eerste gehoor in te genstelling tot wat men nu al „de geest van Glassboro" gaat noemen, maar Ko sygin sprak in het hoofdkwartier van de VN en het zou wel heel vreemd zijn geweest wanneer hij daar iets geheel anders had verkondigd dan tijdens zijn grote rede in de Algemene Vergadering van vorige week maandag. Daarom ook werden Kosygins antwoorden op de vragen van verslaggevers uitvoerig in de Russische kranten afgedrukt. De korte verklaring die Johnson zon dagavond aflegde („Wij hebben de we reld een beetje kleiner gemaakt en een beetje minder gevaarlijk") werd maar zeer ten dele in de Russische pers aan gehaald. WASHINGTON De Roemeense premier, Ion Gheorghe Maurer, heeft maandag een uur met president John son gesproken over de crisis in het Midden-Oosten. Hij zei daarna opti mistisch te zijn over een oplossing. Roemenië heeft in de V.N. niet dezelf de lijn als de andere communistische landen gevolgd en om directe onder handelingen tussen Israël en de Arabi sche landen gevraagd. Hij was nu op uitnodiging van president Johnson naar Washington gekomen. TVTieuwe Sovjet-hulp voor Egypte is ,naar men vandaag aanneemt, afhankelijk van het feit of Nasser er mee instemt dat het Kremlin wat te zeggen krijgt in de economische en militaire machine in Egypte. Deze theorie werd naar voren ge bracht door diplomaten. Zij zeggen in contact te zijn geweest met Egyp tische regeringsautoriteiten en het er op te houden, dat het onverwachte bezoek van Podgorny aan Egypte in grote mate een missie (van 25 man) was om na te gaan wat Egypte nog overgebleven is na de militaire dé- bacle. Zij zeiden verder, dat Podgorny heeft laten blijken dat een massaal hulpprogramma zou betekenen, dat zij Sovjet-instructeurs en adviseurs moeten aanvaarden op vele niveaus op militair en economisch gebied. Het feit, dat in het gezamenlijke communiqué, uitgegeven na de drie dagen van besprekingen tussen Pod gorny en Nasser, niet gesproken wordt over overeenstemming of ge lijke standpunten, kan er op wijzen dat Nasser zich niet wil binden. "JVaar vernomen wordt, zijn de Sov- i jet-wapenzendingen evenwel on onderbroken doorgegaan tijdens de bliksemoorlog en daarna. Er bevon den zich straaljagers en wapens on der. Maar het zal tijd kosten om het ar senaal van honderden miljoenen dol lars dat verloren is gegaan weer aan te vullen. Nasser kreeg zijn eerste zendingen zonder dat daar voorwaarden aan verbonden waren, maar dit keer wil len de Russen het anders. Moskou is niet bepaald gelukkig over de wijze waarop Egypte de Sovjet-wapens ge bruikt heeft. In het Sovjet-weekblad Nzoye Vremya werd gesproken over de „zorgeloosheid" van de Egypti sche luchtmacht als factor in de ne derlaag. T"\e diplomaten zeggen dat het aan- houden van de Sovjets om mee te spreken op militair en economisch terrein, Nasser voor een dilemna plaatst. Als hij de Sovjet-vporwaarden van de hand wijst, zal Egypte, dat een tekort aan wapens heeft en aan bui tenlandse valuta, een donkere toe komst tegemoet gaan. Als Nasser instemt met nog nauwe re bandei. met Moskou, kan hij stui ten op stugge tegenstand van zijn na tionalistische volgelingen. Dat zou voor hem grote binnenlandse moei lijkheden betekenen. jPr is een reservoir militairen in Egypte, dat niet veel sympathie meer voelt voor Nasser. Elf gene raals en 'n onbekend aantal stafofficie ren hebben hun posten verloren. Vol gens berichten uit Joego-Slavië, de intiemste bondgenoot in het nietge- bonden blok, wordt gesproken van 70 generaals en ongeveer 600 andere of ficieren. Veel van de onmiddellijke toekomst van de betrekkingen tussen Cairo en Moskou hing a{ van de topconferentie tussen Sovjet-premier Kosygin en president Johnson in Glassboro. Diplomaten zeggen dat het nieuws van die besprekingen als een bom in sloeg in Egyptische regeringskringen en een atmosfeer van somberheid ten gevolge had die lijkt op die na de ne derlaag in de Sinaï-Woestijn. De vrees dat Moskou en Washington tot over eenstemming zouden kunnen komen over het hoofd van Nasser heen, is duidelijk. Er zijn toenemende bewijzen dat, hoe groot de geestdrift ook was voor de Arabische topconferentie deze snel aan het verdwijnen is. Koning Hoes sein blijft er sterk voor pleiten, maar nieuws komt langzamerhand binnen over geredekavel van de conferentie van ministers van Buitenlandse Za ken van de Arabische landen in Koe weit, die dient om de topconferentie voor te bereiden. De diplomaten zeggen dat de centri fugale machten weer invloed krijgen in de Arabische wereld daar de oor log tegen Israël opgehouden heeft een katalisator te zijn. De dagbladen in Cairo drukten een Algerijns commentaar af onder de kop „verraad", in verband met de beslissing van Saoedi-Arabië om de Aramco (Arabische - Amerikaanse) oliemaatschappij toe te staan weer te gaan pompen. Als Nasser besluit zich geheel aan de zijde van Moskou te scharen, zal de kloof tussen de „socialistische" Arabische landen en hun meer gema tigde bondgenoten onoverbrugbaar worden, misschien nog meer dan zij al was. En een geïsoleerde satelliet Nasser kan niet hopen om nog eens de uit zichtloze strijd tegen Israël te her openen.

De Vallei | 1967 | | pagina 9