Veenendaals dagblad Jeruzalem bij decreet door Israël ingelijfd Bus op landmijn; veertig doden Buiten Broeder zou zieke hebben mishandeld Suharto wil discipline in leger verscherpen WI m Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei „Politieman handelde uit noodweer" VRIJE TOEGANG TOT HEILIGE PLAATSEN HOE NAT HET WAS IN I AMSTERDAM Schatkist leeg Gedenksteen vlieger Soer voor Piet Prinses bezocht NATO-taptoe ||^inde i Regen verdreef studenten uit lekkend gebouw AANVAL C.B.S. OP GARRISON In wasmiddelen komt stof tegen verontreiniging van water Wethouder van Ermelo krijgt andere portefeuille Iets meer wind ZEGGENSCHAP BETER DAN OOIT Eb en vloed KLACHT INGEDIEND NA DOOD PATIËNT Leraar en lerares gaven politie handenvol werk HEER OVÉHVALLEN DOOR MILITAIREN gevaar met Baby in zeldzame bloedgroep Schaapskudde-affaire Guinese ministers gevangen in Ivoorkust Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallef, opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent WOENSDAG 28 JUNI I967 416 JAARGANG TEL AVIV Het oude stadsdeel van Jeruzalem wordt ingelijfd bij Israël. Om dat te bewerkstelligen werd gisteren in het Israëlische parlement een wetsvoorstel aangenomen. Het gaf de regering de macht Israëlische wetgeving en bestuursvormen van toepassing te verklaren op „elk gebied van Palestina dat bij decreet wordt omschreven." Als gevolg van de hevige regen, die gistermiddag in Amsterdam viel, kwamen verscheidene straten I in verschillende delen van de stad j over grote afstanden onder water f te staan. Een beeld uit Nieuw West. SAIGON Door een krachtige communistische landmyn is dinsdag by Saigon een volle autobus in de lucht gevlogen 40 burgers kwamen om het leven en tien werden gewond. De bus werd in stukken gereten en de lichamen lagen her en der verspreid. Het gebeurde kort na zonsondergang. De Amerikaanse troepen vonden slechts 28 lij ken en tien gewonden. Woensdag by zonsopgang werd nog een lyk gevonden. Enkele van de lijken waren onherkenbaar verminkt. Tegelijkertijd werd een wetsvoor stel aangenomen ter bescherming van de heilige plaatsen en bedevaartsoor den. Hierin werd vrije toegang tot de ze plaatsen gewaarborgd voor aan hangers van alle godsdiensten. Be lemmering van de vrije toegang zal kunnen worden gestraft met maxi maal zeven jaar gevangenis. Een derde wetsvoorstel machtigde de regering om de zeggenschap van gemeentebesturen uit te breiden tot een groter gebied zonder de huidige langdurige procedure. Dit wetsvoor stel had klaarblijkelijk tot doel de twee delen van Jeruzalem samen te voegen onder één burgemeester en één gemeentebestuur. Slechts de helft van het aantal par lementsleden was aanwezig toen de voorstellen werden aangenomen en niet meer dan elf van de 24 ministers zaten op hun plaats Onder de afwe zigen waren de premier Levi Esjkol en de minister van defensie Mosje Da jan. Premier Esjkol verklaarde giste ren in Jeruzalem, dat vooruitzichten op „regelrechte onderhandelingen met de Arabische staten thans beter zijn dan ooit in de afgelopen twintig jaar". Hij wees er nog eens op dat Israël niet wil terugkeren tot de omstandig heden van voor de jongste oorlog. De wapenstilstandsovereenkomsten van 1949 en 1967 legde hij naast zich neer, omdat die „geen vrede tot gevolg heb ben gehad". Tenslotte deed hij een beroep op andere landen om steun te verlenen, aan het Israëlische streven naar di recte onderhandelingen met de Ara bische landen. Israëlisch geld zal vandaag officieel in de oude stad van Jeruzalem wor den ingevoerd. De koers is 7.5 Israëlische ponden voor een Jordaanse dinar. Het militai re bestuur heeft acht wisselkantoren ingericht. De invoering van het Is raëlische geld, blijft beperkt tot het gebied van Jéruzalem. AMSTERDAM De schatkist is leeg. Door salarisbetalingen aan de rijksambtenaren, afdracht van grote bedragen voor het onderwijs en ver moedelijk ook als gevolg van het op nemen van tegoeden door het publiek bij de giro voor vakantiedoeleinden is het tegoed van het Rijk veran derd in een schuld aan de Nederland- sche Bank. Het tegoed was vorige week nog ruim driehonderd miljoen. Thans heeft het Rijk voor bijna 25 miljoen gulden gebruik moeten maken van de moge lijkheid om bij de Nederlandsche Bank krediet op te nemen. Dit is in drie jaar niet meer voorge komen. De geldomloop heeft thans het re cordbedrag van bijna 8V« miljard gul den bereikt. TLTet genoegen kondig ik u vandaag een klein boekje (20 blz.) aan van een zeer speciaal genre, dat de vogelkundige bezoeker van de Neder landse kust van bijzonder gemak zal wezen. Het is een propaganda-uitgave van „de Olveh van 1879", Kortender kade 1, 's-Gravenhage en naar ik meen gratis bij dit Levensverzeke- rings-genootschap te verkrijgen: Getij - tafels voor 1967. Ook de kust- en zee zeilers en sportvisserdie onze meest natuurlijk gebleven landschappen be zoeken en voorts allen, die in hun vrije tijd te maken hebben met de hoog- en laagwaterstanden op schor en slik, strand of wad, zal dit prak tische boekje van nut zijn. De voor naamste plaatsen zijn opgenomen (17) en met 'n gemakkelijke herleidingsta bel bereikt ge er nog eens 26. Voge laars kunnen in een oogwenk zien, wanneer de slijkplaten door de vloed overspoeld worden, die duizenden langpoten, meeuwen, steltlopers, prik- snavels en eenden naar de kust drijft en dus binnen hun kijkerbereik brengt. Men heeft op de herfsttrek eens langs een traject van plm. 30 km van het Groningse waddengebied ruim 80.000 vogels geteld. Soms zijn er bv. op de Dollardslikken 14.000 kluten en als andere hoge cijfers wil ik nog noe men 3000 pijlstaarten, 1000 slobben. 6500 bergeenden, 14.000 scholeksters, 9.000 wulpen, 6000 tureluurs en voorts storm- en zilvermeeuwen bij duizendtallen. Ge hebt er dus profijt van, dat „de Olveh" die zich op an dere wijze óók nog aan onze vogelwe reld gelegen laat liggen, die handige getij-tafels beschikbaar stelt. 28-6-'67 A. B. WIGMAN GRONINGEN Een vriend van de familie van de zondag 18 juni overle den heer T. Steen Redeker uit 'xelfzijl heeft een aanklacht ingediend tegen een broeder, werkzaam in het Diaco- nessenhuis in Groningen. Hij heeft sterke vermoedens dat deze broeder, die de heer Steen Rede ker enkele weken lang in het Diaco- nessenhuis heeft verpleegd, hem heeft mishandeld. De officier van justitie heeft inmiddels sectie laten verrichten op het lijk van de overledene, die 61 jaar is geworden. In dit stadium weigeren de betrokken instanties enig commentaar te geven. De echtgenote, die haar man regel matig in het ziekenhuis had opge zocht, had een dag of veertien voor zijn dood genfcrkt dat de handen van haar man waren verbonden. Hij zou gezegd hebben dat de broeder hem 's nachts had gekrabd. Ook zou hij vaker hardhandig door hem zijn behandeld. Een schoonzoon van de overledene vertelde dat zijn schoonvader op het laatst vol blauwe plekken zat en met de dag nerveuzer werd. De patiënt zou tenslotte tegen zijn vrouw heb ben gezegd dat hij niet in het zieken huis durfde blijven, omdat de broe der zou hebben gedreigd hem te do den. De heer Steen Redeker, die een kan keroperatie had ondergaan, overleed zondagmorgen. De familie werd pas in de loop van de middag bij hem toegelaten. Woensdagmiddag werd de verzegelde kist vrijgegeven, nadat sectie was verricht. De uitslag van deze sectie is de familie nog niet meegedeeld. AMSTERDAM Een 27-jarige le raar en een 24-jarige lerares uit Am sterdam hebben een proces-verbaal ge kregen wegens openbare schennis van de eerbaarheid, verzet en belediging. Zij werden 's avonds aangehouden nadat verschillende bewoners van de Cornelis Lelylaan in de hoofdstad de hulp van de politie hadden ingeroepen omdat beiden zich volgens hen op een grasveld op ergerlijk onzedelijke wijze gedroegen. De agenten werden door het tweetal, dat volgens de politie onder in vloed van alcohol was, geslagen en ge schopt en voorts uitgescholden voor al les wat lelijk was. Pas toen de politie mannen assistentie van twee collega's kregen lukte het de leerkrachten naar het bureau over te brengen. HAVELTE In Havelte heeft de echtgenote van de op 6 april 1935 verongelukte KLM-viieger Piet Soer gisteren een gedenkteken ter ere van zijn nagedachtenis onthuld. Piet Soer was een van de vliegers die in 1933 met de „Pelikaan" de recordvlucht Amsterdam-Batavia maakte. Hij is in 1903 in Havelte geboren. In 1950 waren de eerste plannen voor dit ge denkteken gemaakt, maar eerst gis termiddag kon mevr. W. Soer-van der Plas, geassisteerd door de heer J. H. M. Grosveld, de enige van de bemanning van de „Pelikaan" die nog in leven is, de gedenksteen, een Drentse veldkei met een bescheiden tekst op een bronzen plaat, onthullen. Bij de postume huldiging waren aan wezig het college van B. en W. van Havelte, de directeur binnenland van de KLM en de directeur van de NLM. ARNHEM Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven hebben gis teravond in Arnhem de gala-uitvoe ring van de NATO-taptoe bijge woond. Bij haar aankomst op het taptoe-terrein werden de prinses bloemen aangeboden door Marjan van de Kerkhof. Links de Commis saris van de Koningin in Gelder land, mr. Bloemers. Een aardige geste van de Bersa- glieri was de aanbieding van een met veren getooide hoed, die deze hardlopende militaire mukikanten uit Italië dragen, aar de prinses die zich met het originele geschenk erg in haar schik toonde. 9 De voorzitter van de provinciale Gelderse V.V.V. heeft gisteren tij dens de algemene ledenvergadering in Culemborg gepleit voor een aanpassing van het V.V.V.-werk aan de gewijzigde omstandigheden. Tijdens deze vergade ring werd de aanwezigen tevens onder ogen gebracht, dat het Gelders rivieren gebied een steeds belangrijker plaats als toeristenoord gaat innemen. 0 De gemeenteraad van Rhenen dis cussieerde gisteravond geruime tijd over het al of niet handhaven van het oude gemeentehuis aan de Markt op de lijst van Monumentenzorg. Een motie om de minister te vragen het oude ge bouw hiervan te schrappen werd aan vaard. 9 De Stichting Vorming Bedrjjfsjeugd te Veenendaal reikte gisteren voor de eerste maal in het nieuwe gebouw aan de Industrielaan diploma's uit aan een aantal vrouwelijke en mannelijke cursisten. Op initiatief van het Ned. Roode Kruis, afdeling Scherpenzeel, brach ten welpen en muzikanten van de mu ziekvereniging „Caecilia" een bezoek aan de varende zieken op de Henri Dunant te Utrecht. In Ederveen won de clubliefde het van de angst om wat verenigings werk op de schouders te nemen. De damclub kreeg zodoende vlot een nieuw bestuur. DJAKARTA De waarnemend In donesische president, generaal Suharto, heeft aangedrongen op maatregelen voor een strengere discipline onder de leden van de strijdkrachten en de bur gerlijke defensiemacht, teneinde de de fensie en de veiligheid van het land te verzekeren. Suharto hield dit pleidooi in een toe spraak aan het slot van een conferen tie van officieren van Justitie in het ministerie van Defensie in Djakarta. Generaal Suharto gaf geen aanwij zing omtrent de aard der maatregelen die hij in de zin heeft, maar hij doel de klaarblijkelijk op het stijgend aan tal gewapende overvallen door mannen in militair uniform, van wie sommigen, naar men meent, leden van de strijd krachten zouden zijn. De waarnemend president waar schuwde de gewestelijke autoriteiten tevens, het beleid van de centrale re gering niet naar eigen behoeften te in terpreteren. De Indonesische procureur-generaal, generaal-majoor Sugiharto, heeft ge zegd, dat de parketten van de Indone sische openbare ministeries gezuiverd zijn van alle aanhangers van de staats greep van 1965. Ongeveer 405 leden van parketstaven waren oneervol ont slagen. Wegens een tekort aan rechters en gebrek aan bevoegdheden van offi cieren van justitie, moesten nog 20.000 civiele en criminele zaken afgehandeld worden. In een bedekte toespeling op de Dja- kartaanse officier van Justitie, Adnan Budjun Nasution, die ongaarne een nieuwe benoeming in Medan in Noord- Sumatra aanvaardt, zei Sugiharto, dat de conferentie het erover eens was, dat leden van het korps der officieren van justitie, die overplaatsing weige ren, voor oneervol ontslag in aanmer king zouden komen. Nasution weigerde naar Medan te gaan omdat het nadelig zou zijn voor zijn werk als lid van het parlement. UTRECHT Zware regenval en een onweersbui hebben gistermiddag nogal wat last en schade veroorzaakt in het tandheelkundig instituut van de Rijks universiteit aan de Vondellaan in Utrecht. Het dak kon het water niet verwerken, de plafonds van het reeds zeer oude gebouw konden dat evenmin. Op tal van plaatsen ontstonden zwa re lekkages, ook in de zalen waar stu denten nog bezig waren met het behan delen van patiënten. De studenten moesten het werk be ëindigen, omdat op sommige plaatsen de boormachines en ander tandheel kundig materiaal door het water on klaar raakten. In sommige zalen stond het water enkele centimeters hoog. Studenten en patiënten zochten snel een minder vochtige omgeving op. Na dat het droog was geworden is men met man en macht aan het werk ge gaan, zodat het werk vanmorgen weer kon worden voortgezet. Honderddui zend gulden zijn nog niet zo lang gele den besteed aan het restaureren van het gebouw, dat er tientallen jaren ge leden als noodgebouw werd neergezet maar dat nog steeds dienst doet, om dat het geld voor een nieuwe behuizing ontbreekt. De bus reed op een landweg, onge veer 30 km ten noorden van Saigon, toen het ongeluk gebeurde. Amerikaan se soldaten hadden dinsdag 20 mijnen uit de weg gehaald. Amerikaanse B 52-bommenwerpers hebben woensdag aanvallen uitgevoerd in de Khe San sector, waar Noordviët- namese strijdkrachten een massieve aanval met mortieren en raketten ont ketenden op Amerikaanse mariniers. De bommenwerpers lieten vele ton nen explosieven neerkomen op ver sterkte Noordviëtnamese stellingen, infiltratieroutes en verzamelgebieden ten zuid-oosten van Khe San in de noord-west hoek van Zuid-Viëtnam. In deze sector hebben communisti sche kanonniers dinsdag stellingen van het 26ste mariniersregiment beschoten met zware mortieren en raketten. Daardoor sneuvelden negen mariniers en werden 125 gewond. De streek van Khe San, 20 km ten zuiden van de gedemilitariseerde zone en 13 km ten oosten van de grens met Laos, ïs deze maand herhaaldelijk door B-52-ers bestookt in een poging een nieuwe Noordviëtnamese troepencon centratie te verijdelen. ANRHEM De wachtmeester der rijkspolitie J. van H. uit Lobith heeft verklaard uit noodweer te hebben ge handeld toen hij verleden week woens dag de 19-jarige Theo Peelen uit Spijk met een vissersmes een aantal steken toebracht. Dit heeft de Arnhemse offi cier van Justitie, mr. A. W. Holsteijn, vanmorgen op een persconferentie be kend gemaakt. De wachtmeester zei dat Peelen hem had aangevallen, nadat hij geen gevolg had gegeven aan herhaalde sommaties van de politieman om het voor hem verboden terrein, samen met zijn vriend J. G. te verlaten. Er vielen klappen, waarbij het twee tal op de grond belandde. De wacht meester raakte in het nauw en meende in levensgevaar te verkeren. De lezing van Peelen, opgetekend door de Duitse Ambtsrichter, komt vrijwel met die van de politieman overeen. Hij beweert echter niet het eerst tot de aanval te zijn overgegaan. De dienstplichtige jongeman, die nog steeds in een zie kenhuis wordt verpleegd, zal, zo werd bekend gemaakt, worden vervolgd door de auditeur-militair, wegens weerspan nigheid, en het niet gehoor geven aan een bevel van de politie. De wacht meester zal voorlopig normaal zijn werkzaamheden kunnen voortzetten. NEW YORK Het Amerikaanse te levisiestation C.B.S. heeft de officier van Justitie van New Orleans, Jim Gar rison, ervan beschuldigd middelen in strijd met de wet en de moraal te ge bruiken in zijn onderzoek naar de moord op president Kennedy. Garrison is ervan overtuigd dat de moord niet het werk was van Lee Har vey Oswald alleen, zoals is vastgesteld door de commissie-Warren, maar van een aantal samenzweerders. Volgens C.B.S is er geen enkele reden om de juistheid van de conclusies van de commissie-Warren te betwisten of geloof te hechten aan de beweringen van Garrison. NEW YORK Artsen in het „Mount Sinai"-ziekenhuis in New York vechten voor het leven van een dinsdag geboren baby met een zeer bijzondere bloed groep, rhesus-nul. Er zijn behalve de moeder slechts vier mensen op de we reld bekend die dezelfde bloedgroep hebben. Het kind lijdt aan de vorming van anticellen die de bloedcellen ver nietigen waardoor het nodig was het bloed te vervangen. De moeder en een vrouw uit Washington met dezelfde rhe- susfactor hebben reeds bloed afgestaan, maar de baby is nog zeer zwak en mo gelijk zullen nieuwe transfusies nodig zijn. De andere personen die eventueel bloed zouden kunnen afstaan zijn een jongen in Tokio, een Australiër en iemand in Los Angeles. DEN HAAG (ANP). In de wasmid delen komen stoffen tegen de verontrei niging van het water. Vertegenwoordi gers van de Nederlandse vereniging van zeepfabrikanten hebben dit giste ren aan de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid dr. R J. H. Kruisinga meegedeeld. Van april vol gend jaar af zullen er alleen nog biolo gisch goed afbreekbare wasmiddelen in de winkel* te krijgen zijn. Hoewel het probleem van de water verontreiniging door wasmiddelen in ons land nog geen grote vormen heeft aangenomen, heeft de vereniging toch gemeend te moeten overgaan op het gebruik van biologisch goed afbreekba re wasmiddelen. Schuimvorming in zui veringsinstallaties, bij sluizen of stu wen in binnenwateren kan in bepaalde gevallen ontstaan door wasmiddelen die slechts ten dele zijn afgebroken. Het gebruik van de nieuwe grondstof fen zal een prijsverhoging van de wasmiddelen veroorzaken. Deze zal op ongeveer twee tot drie procent komen. Op de verpakking van de wasmiddelen komt een embleem waarop aangegeven staat, dat bij de fabricage gebruik is gemaakt van goed afbreekbare grondstoffen. NUNSPEET De Ermelose wethou der Jac. van der Zande houdt niet lan ger de portefeuille van openbare wer ken onder zijn beheer. Op de gister middag gehouden raadsvergadering is besloten hem niet het vertrouwen op te zeggen, maar wel dat het college van burgemeester en wethouders tot een andere taakverdeling komt. Daarnaast werd besloten dat van het totale tekort van de exploitatie van de Elspeetse schaapskudde ongeveer 20.000, een bedrag van bijna 7.000,— voor rekening van de Stichting Dorpsge meenschap Elspeet komt, zijnde de uit komst van een slordig en onverant woord gevoerd beleid. In de conclusie van rapport samen gesteld door een op 4 april ingestelde commissie ad hoc, die een onderzoek moest instellen naar een tekort bij de exploitatie van de Elspeetse schaaps kudde, was geadviseerd de verant woordelijke wethouder het vertrouwen op te zeggen. In de gistermiddag ge houden raadsvergadering besloot de commissie dit advies in te trekken, waaraan zij het verzoek verbond de wethouder de portefeuille van openba re werken te ontnemen. De betreffende wethouder zegde toe dit zelf te zullen voorstellen in het col lege van B. en W. Inmiddels heeft de dorpsgemeenschap te kennen gegeven niet voor het bedrag van ƒ7.000,te kunnen „opdraaien" omdat men niet beschikt over financiële middelen en bovendien van mening is dat de ge meente garant staat voor het gehele tekort. DAKAR Radio-Conakry deelde dinsdagavond mee, dat de Guinese VN-delegatie, die had deelgenomen aan de besprekingen van de algemene ver gadering over het Midden-Oosten, in Adbidjan (Ivoorkust) gevangen zou zijn gezet. De Guinese minister van Buitenlandse Zaken Beavogui, maakte deel uit van de delegatie. Volgens het radio-station, waarvan de uitzending in Dakar is opgevangen, had het KLM-vliegtuig met de delega tie aan boord, maandagavond vanwe ge het slechte weer niet op het vlieg veld van Conakry kunnen landen en was uitgeweken naar Abidjan. De dele gatie zou „om onbekende redenen in het paleis van de president van ivoor kust gevangen zijn gezet." 1 1^en depressie, die gisteren boven het oostelijk Alpengebied aanwezig I was, is in noordoostelijke richting j weggetrokken. Tegelijkertijd ver- plaatste een storing in de hogere luchtlagen zich met regen en on- weersbuien over onze omgeving even eens naar het noordoosten. Achter deze stQringen breidde een uitloper van een hogedrukgebied boven de Azoren zich over Frankrijk en de 1 Alpen uit. Langs de noordflank van dit hoge- I drukgebied is een actieve depressie snel naar het zeegebied ten zuiden van IJsland getrokken. De fronten van deze depressie, die vanmorgen boven j het westelijke deel van de Britse eilan- j den al regen veroorzaakten, dringen j geleidelijk oostwaarts op en zullen l morgen ons land dicht naderen. In verband hiermede wordt half tot zwaar bewolkt weer verwacht met later plaatselijk enige regen. In Zuid oost-Nederland, dat het dichtst bij het boven Midden-Europa aanwezige ho gedrukgebied blijft, zullen de weers omstandigheden gunstiger zijn dan in het noordwesten. De wind zal matig en aan de kust vrij krachtig uit het zuidwesten waaien. De temperaturen zullen dezelfde zijn als vandaag of iets hoger worden.

De Vallei | 1967 | | pagina 1