IN BEROEP BIJ DE MINISTER Brandalarm stoorde raads besprekingen OMYL Reddingsactie voor de speeltuin „Sport en spel" WELPEN BRACHTEN KERSEN AAN ZIEKEN Allerhande Ouwehand Muziek van Caecilia Nieuw bestuur voor damclub Boeve clubkampioen bij DCE Bekendmaking RESTAURATIE OUDE GEMEENTEHUIS BIJ RHENENS RAAD IN DISCUSSIE Burgemeester: Raad verantwoordelijk Wethouder Deen: Plaats voor de galg Bands spelen op Lunapark Tweemaal vuurwerk Mummie Streekschool Stormschade Sloperij Bungalows Heimerstein Vliegen in de keuken? Muggen in de slaapkamer? AGENDA Geslaagd Nieuwe leidsters kleuterschool Minder uitvoer bij pluimveehouderij Eiermarkt wacht op 1 juli Gevonden en verloren ,A Antilopen WOENSDAG 28 JUNI 1967 RHENEN De gemeenteraad, zonder de heren A. Jansen (VVD) en G. J. Verwoert (SGP), heeft gisteravond een wat eigenaardige draai genomen. In eerste instantie werd geen bezwaar aangevoerd toen destijds het oude, vervallen gemeentehuis aan de markt op de monumentenlijst werd geplaatst. Nu de de finitieve lijst aan de vergadering werd voorgelegd, waartegen binnen twee maanden beroep kan worden aangetekend bij de minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, werd een motie van de AR-afgevaardigde H. Griffioen, om in beroep het gebouw van de monumentenlijst afgevoerd te krijgen, aangenomen met 8 stemmen voor en 5 tegen. De tegenstemmers waren de heren T. van Lienden (CHU) en mr. J. Deen, G. van Gesank, C. Hensen en D. de Jong, allen van de P.v.d.A. Burgemeester BOSCH RIDDER VAN ROSENTHAL^ verantwoordelijkheid RHENEN Van vrijdag tot en met zaterdag 8 juli heeft Rhenen op het wei land ten westen van de Veerweg een lu napark in het kader van het VW-zo- merprogramma. In die week komen er vier bands die zullen optreden in een speciaal daarvoor gebouwde tent met talrijke zitplaatsen, waar tevens de mo gelijkheid bestaat tot dansen. Vrijdag 30 juni treedt voor de jeugd op de beatgroep „Time Out" uit Am sterdam. Zaterdag 1 juli is er dansen voor oud en jong met medewerking van „The Red White en Blue Stars", vrij dag 7 juli komt de jeugd weer aan bod met de beatgroep „The Fleets" uit Am sterdam en zaterdag 8 juli is er weer dansen voor oud en jong met „De Geja- maco's. RHENEN In het kader van het VVV-programma worden in Rhenen in één week twee vuurwerken afgestoken op het weiland westelijk aan de veer weg. De eerste keer op vrijdag 30 juni en de tweede maal op zaterdag 8 juli. ELST Gevonden: Wiel van vracht auto en regenbroek. Verloren: Zwarte herenportemonnee, loonzakje met f 110,- en zwartleren he renjack. RHENEN In Ouwehands Dieren<- park is dezer dagen een gloednieuw bas sin voor de pinguins in gebruik geno men. Het is aangelegd ten koste van een stuk gazon tussen de tijgerafde ling en de bavianenrots. Het prachtige bassin, dat een volautomatische water voorziening heeft gekregen, is aan de voorkant voorzien van een glazen wand. Dit heeft het voordeel voor de bezoe kers, dat men de typische vogels zowel boven als onder water kan gadeslaan. De zwartvoetpinguins kunnen ongehin derd in en uit hun nachtverblijf. Dat het hun buiten meer bevalt dan binnen, blijkt wel uit het feit, dat de snelle zwemmers en duikers voortdurend in het grote bassin zijn te vinden. De be zoekers slaan de vogels met zoveel aan dacht gade, dat velen van hen gebukt voor het glas langs lopen, om vooral maar niets te missen van de capriolen, die de zwemmers Onder water uithalen. Voor de dierenparkbezoekers een onge wilde vorm van diepe kniebuigingen Al ver voor de tweede wereldoorlog bezat men in Ouwehands Diefenpark een echte ponywagen, waarmee men bejaarden en slecht ter been zijnde.be- zoekers in het park rondreed. De pony is intussen vervangen door •en jeep en de ponywagen door een soort treintje, waarin veel meer bezoe kers kunnen plaatsnemen dan voorheen het geval was. Dagelijks kan men nu, zoals men in het dierenpark zegt: „de ijzeren pony" zien rondcrossen. De motor van de jeep is zodanig afgesteld, dat men praktisch geen hinder heeft van het ge ronk. Maar hoewel de jeep méér dan één paardekracht sterk is, hoort men hem niet hinniken Regelmatig komen er in Ouwehands Dierenpark nieuwe zendingen vogels en dieren binnen. De twee papegaaiduiven uit Azië, die de directie ten geschenke kreeg bij het 35-jarig bestaan van vo rige week, zijn al gewend in het nieuwe vogelhuis, waar ze zich behoorlijk thuis voelen tussen al die andere exotische vogelsoorten. De Nylgau-antilopen, afkomstig uit Voor-Indië, kunnen nog maar heel slecht acclimatiseren. Ze wonen al ge ruime tijd bij Ouwehand, maar nadat één van de jeugdige bezoekers het vrouwtje met een stuk hout heeft ge plaagd, is het antilopenpaar nog steeds niet van de schrik bekomen. De beide prachtige diren, schitterend gebouwd en bijzonder snel, zijn nu over geplaatst naar een nieuwe afdeling, waar ze rustig en zonder dat het pu bliek er al te dicht bij kan komen, op verhaal kunnen komen. De voorzitter, burgemeester Bosch ridder van Rosenthal, wees de raad er in eerste instantie op, dat een eventueel beroepschrift wat eigenaardig zou aan doen, omdat men de voorlopige lijst heeft „laten gaan". Overigens achtte de voorzitter de restauratiekansen veel groter wanneer het gebouw op de lijst wordt gehandhaafd. Bovendien komt de gemeente dan voor ongeveer 85 pet. sub sidie van monumentenzorg in aanmer king. Intussen zijn al pogingen onderno men om er een rendabele zaak van te kunnen maken in de toekomst. Verder zag de burgemeester weinig heil in een beroep, omdat de argumenten dan wel bijzonder sprekend zullen moeten zijn en die zag hij voorshands nog niet. Hij achtte de kans, dat het gebouw van de monumentenlijst zal worden afgevoerd, dan ook wel erg klein. De heer Griffioen (AR) vond monu mentenzorg maar een rare zaak. Bo vendien zag hij het oude gemeentehuis niet als een monument. En al zou de gemeente subsidie krijgen bij restaura tie, dan nog zal het de gemeente bij zonder veel geld gaan kosten. Spreker haalde de torenrestauratie aan als voorbeeld. „Wanneer we zelf restaureren, kost het ons veel minder", aldus de heer Griffioen. „Alleen al de voorfinancie ring van zo'n twee jaar kost de ge meente al een pet met centen. Ik stel daarom voor in beroep te gaan om het gebouw van de lijst afgevoerd te krij gen". Dit voorstel werd ondersteund, maar eerst werd er nog door verschil lende sprekers het woord over gevoerd. Wethouder Deen (PvdA) vond van zichzelf, dat hij helemaal niet overdre ven kunstzinnig is. Toch vond hij het gebouw een aardige karakteristiek heb ben. De gemeente heeft maar te kiezen tussen twee dingen, of restaureren of afbreken. Bij restauratie met 85 pet. subsidie van het rijk kan het gebouw een nuttige bestemming krijgen voor het jeugdwerk, dat uit „Bella Vista" naast het gemeentehuis moet verdwij nen. Hij noemde het object buitenge woon arbeidsintensief. Wanneer er een beroep gaat lopen, kan het jaren duren voordat er een uitspraak komt en dan zit Rhenen nog langer met de schand paal. „Wat blijft er na afbraak over?" aldus vroeg de wethouder van openba re werken en onderwijs zich af". Een lege vlakte, een holle kies. Wat voor bestemming moet het „plein" dan krij gen? We zouden er de gemeentelijke galg kunnen plaatsen!" zo gekscheerde hij. De voorzitter zei dat niemand weet wat het zal gaan kosten, wanneer het gebouw van de lijst wordt afgevoerd en de gemeente zelf zal moeten gaan restaureren. „De gemeenteraad van Rhenen moet het echter zelf weten. In hét verle den zijn de stadspoorten al afgebro ken,. de Waag is gesloopt en het gast huis achter de Koningstraat is met de grond gelijk gemaakt! Wanneer nu ook het oude gemeentehuis onder de slopershamer moet vallen, dan komt de volle verantwoordelijkheid voor de raad en niet voor de burge meester. Ik vind het een onverstandi ge daad tot sloping over te gaan". De heer Griffioen was het in tweede instantie helemaal niet met wethouder Deen eens. Het door de wethouder ge bruikte woord „arbeidsintensief" paste volgens hem niet bij monumentenzorg. „De jeugd zal stokoud zijn, als het ge bouw gerestaureerd is", zei hij. „Het is een verschrikking zoals monumenten zorg werkt. Je zou zelf een mummie worden, wanneer je bij monumenten zorg in dienst zou zijn. Restauratie is in het geheel niet arbeidsintensief. Men is met restauratie alleen maar héél lang bezig", aldus de mening van de AR-afgevaardigde. De voorzitter bestreed die opmerking. „Monumentenzorg heeft geen personeel in dienst". Met andere woorden, er kun- H. GRIFFIOEN (A.R.) motie nen geen mummies uit voortkomen! Naar de mening van de burgemees ter zijn de voorschriften wat perfectio nistisch, en daarom duurt het wat lan ger. De heer D. de Jong (PvdA) keerde zich fel tegen de mening van de heer Griffioen. Hij had wel begrepen, dat de heer Griffioen niet voor afbraak was, maar wel tegen handhaving van het gebouw op de monumentenlijst, en dat hij zelf wilde restaureren. „Ik geef U echter in overweging, meneer de voor zitter, het gebouw niet van de lijst te laten afvoeren, dus niet in beroep te gaan. Er is al te veel verkwanseld in het verleden", aldus spreker. Wethouder Deen zei tenslotte, dat met het voorstel van de heer Griffioen niéts wordt bereikt. Het wordt alleen maar een kwestie van nog langer wach ten. Het voorstel van de AR-afgevaardig de werd tenslotte in stemming ge bracht. Acht raadsleden waren voor een beroepschrift tot afvoering. Het waren de afgevaardigdenM. v.d. Berg, E. P. van Dijk (Vrije Partij), Van W(jk (SGP), Griffioen (AR), Kerkstra en Van Donselaar (CHU), v.d. Spoel (WD) en M. Lodder (Boe renpartij). Tegen stemden de heren Van Ge- D. DE JONG (P.v.d.A.) verkwanseld sink, Hensen, De Jong (PvdA) en de beide wethouders Deen (PvdA) en Van Lienden (CHU). Ter vergadering wilde de heer Deen de argumenten weten om deze in het beroepschrift te kunnen opnemen. Daaruit kwam naar voren, dat men het in hoofdzaak niet eens is met de gang van zaken bij monumentenzorg. De raad kreeg ter tafel een afschrift van een schrijven van de R.M.C. aan de Kamer van Koophandel, waarin sterk gepleit wordt vopr de stichting van een streekschool voor de midden stand in de voormalige vglo-school aan dè Groeneweg. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. het standpunt van de Rhenense middenstand volkomen delen en dat zij niets liever zullen wensen dan dat deze school er komt. Het gaat echter om het leerlingenaantal dat vereist is en dat nogal vrij hoog moet zijn. De voorzitter vroeg zich af waar die van daan zullen moeten komen. Het colle ge zal op het vinkentouw blijven zitten, ten. De heer De Jong informeerde of de gemeente verzekerd is tegen stormscha de, waarbij hij de ramp van Tricht aan haalde. Uit mededelingen van de voor zitter bleek, dat voor het woningbezit van de gemeente aan premie voor een dergelijke verzekering f 11.500,- per jaar moet worden betaald. Ten aan zien van het vrije woningbezit zou de premie op ongeveer f 500,- per jaar liggen, voor niet-woningwetwoningen dus. Voor scholen f 4000,- per jaar. De voorzitter was van mening, dat de ge meente beter zelf het risico kon dra gen. Hij was wel sterk onder de indruk van de ramp in Tricht, maar hij wees er op, dat iemand toch in zo'n geval zijn verstand moet gebruiken. De ram pen van Borculo en Tricht liggen ver. uiteen. Bovendien eist het rijk niet, dat woningwetwoningen worden verzekerd tegen rampen. Bovendien zal de minis ter in zo'n geval de annuïteiten niet op vorderen. De raad ging er niet verder op in. Bij de behandeling van de rekening van de vleeskeuringskring informeerde de heer Hensen (PvdA) hoe het stond met de verkoop in Rhenen van vrij- bankvlees. De voorzitter zei, dat deze verkoop via een daarvoor geschikte winkel moet geschieden. Hij had geïn formeerd of de plaatselijke slagers er interesse voor hadden, maar zij had- Mr. DEEN (P.v.d.A.) galg O den niet gereageerd. Hiermee kreeg de voorzitter de lachers op zijn hand. De heer De Jong (PvdA) vond, dat het beter was geweest wanneer de vraag was gesteld aan een kruidenier. Uit de verdere gesprekken bleek, dat iemand van buiten Rhenen het voor nemen heeft in Rhenen een slagerij te openen. De heer De Jong gaf de mid denstand de raad voor goedkoper vlees te zorgen, dan worden de overige bood schappen ook in Rhenen gekocht. De heren Griffioen en De Jong vort- den dat B. en W. maar een sobere toe lichting hadden gegeven op de voorstel len tot a'ankoop van een pand met grond aan de Cuneralaan voor sane ring van de binnenstad en het verstrek ken van een hogere subsidie aan de plaatselijke VVV. De voorzitter was be reid in een geheime raad nadere mede delingen te doen over de aankoop Cune ralaan, het pand naast de meubelfa briek, en beloofde de raad nadere ge gevens te verstrekken over de financi ële toestand van de VVV. Onder dit voorbehoud werd de grond gekocht voor f 30.000,- (met opstal) en kreeg VW in plaats van f 1500,- een bedrag van* f 3500,- subsidie voor 1967. De vereniging int momenteel *èen gelijk bedrag aan contributies, dat door onge veer 150 leden bijeen wordt gebracht. De heer Van Donselaar (CHU) in formeerde naar de mógelijkheid om Rhenen een bungalowpark te bezorgen voor toeristen. „Wanneer dit niet mag, vraag ik me af wat we dan eigenlijk wél mogen, want industrievestiging is voor Rhenen ook al taboe". „U had dit in de staten moeten zeg gen", zei de burgemeester. „Helaas moet ik toegeven dat het niet mag. Misschien op den duur in het randge bied van het streekplan, maar de' mo gelijkheden blijven gering". Verder wilde de heer Van Donselaar weten of B. en W. al iets hadden ge daan aan verbeteringen in het VW- informatiekantoor, waarvoor dezé ver eniging f 1000,- huur per jaar betaalt. „We hebben net besloten een was bak met een kraan te laten aanbrengen en binnenkort zal er een toilet worden gebouwd in het portiek", aldus was het antwoord. De heer De Jong wilde nog weten of het een openbaar toilet zou worden, maar dit werd ontkend door de voorzitter. In de commissie van toezicht op de handelsavondschool werden met alge mene stemmen gekozen de heren v.d. Schaaf en Koekoek. De dading met de heren Schuilen- burg en Ter Haar over de grenskwes tie Rijnpoortsteeg en de verharding van het Keldermanspad werd een ha- merpunt. De voorzitter dankte de raadsleden Verwoert en Jansen voor de hierin bewezen goéde diensten. Een twistpunt is hiermee de wereld uitge holpen. De firma Schuilenburg zal nu weer met het' rollend materieel op eigen erf kunnen konten. Voor de be woners van de huizen langs de Rijn straat, die grenzen aan bovenbedoelde eigendommen, blijft er een mogelijk heid tot uitweg, zodat alle partijen nu definitief uit de brand zijn. Bij de aanvang van de vergadering, deelde de voorzitter mede dat de raadsleden niet moesten schrikken wanneer de brandweersirene zóu gaan loeien, want dat dit een proef- alarm betrof voor de „Delm" op Remmerden. Om tien minuten over acht was het zover. De alarmsirene ging. De raadsleden waren onver staanbaar en stopten met de debat ten terwijl half Rhenen "uitreed naar de „brand". Het verkeer zat volko men in de knoop. Bij de Torenstraat kon de brandweerwageii op de terug weg zelfs niet eens passeren. Niemand wist wat er gaande was. Alleen de gemeenteraad was nog juist op de hoogte gesteld van dit geheime alarm. Het verzoek om medewerking van het bestuur van de „André-Stichting" om verstrekking van de benodigde gelden voor de bouw van een zesklas- sige school voor buitengewoon onder wijs aan imbeciele kinderen, alsmede een lokaal voor motorische therapie op een terrein, gelegen aan de Cuneraweg nabij huize „Heimerstein", werd een hamerpunt. Dat was ook het geval met de vast stelling van een serie rechtspositierege lingen voor het gemeentepersoneel en het verlenen van medewerking aan de vereniging „Een school met de Bij bel", te Eist voor de aanschaffing van leermiddelen, nodig geworden door de wijziging van de verkeérswetgeving. Indien de schade, aangebracht door de jeugd aan „Sport en Spel" niet langs minnelijke weg op de ouders van de daders kan worden verhaald, zal met volledige instemming van de gehele raad een rechtsvervolging worden inge steld. ADVERTENTIE Er zijn vele middelen om die beestjes te bestrijden. Zo bestaen er insectendoders, die u 'in de kamer ophangt maar weet u wel hoeveel dat kost voor alle kamers? Daarom is een spuitbus als OMYL zo voordelig. OMYL spuit u daar en wanneer het nódig is. Vliegen, muggen, fladderende motten? Spuit OMYL: zuinig, frisse geur, directe en langdurige werking. Al vanaf 3.65. Eén spuitbus voor alle kamers. Een Organon produkt WINKELCENTRUM VEENENDAAL Winkels zijn tot 6 uur 's avonds open. Vrijdagsavonds KOOPAVOND tot 9 uur. 0 's Woensdagsmiddags zijn de win kels na 1 uur gesloten. (De Hema aan de Markt is deze middag wel geopend en is 's maandagsmorgens gesloten). Kappers zijn 's maandags de gehele dag gesloten. 0 Markt: dinsdagsmorgens tot 1 uur, 's zaterdags de gehele dag. WV-Inlichtingenkantoor: Hoofdstr. 84, tel. 08385-4607 en 4602. Heden, woensdag CNS III, Gerard Terborchstraat 19.30 uur: Uitvoering kinderoperette „De dertiende fee".* LEERSUM Hotel Centrum 19.30 uur: Gemeente raadsvergadering. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Marcheer of sterf". Morgen, donderdag VEENENDAAL CNS III Gerard Terborchstraat, 19.30 uur: Uitvoering kinderoperette „De dertiende fee". Grote Pekken 578, 1421 uur: Model woning firma Matser. SCHERPENZEEL Gemeentehuis 19.45 uur: Gemeente raadsvergadering. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal: 19.30 uur: „Invasie op Ambush Bay". RHENEN Het is al lang bekend, dat de speeltuinvereniging „Sport en Spel" die aan de Groeneweg is gehuisvest, een kwijnend bestaan leidt vanwege de te ge ringe belangstelling, vooral van de zijde van de ouders. Niemand wil een be stuursfunctie accepteren, zodat het zittende bestuur voor een moeilijke taak is gesteld. Laatst werden talrijke vernielingen aan de eigendommen aangebracht en dit was. aanleiding voor het bestuur om de medewerking in te roepen van B. en W. Acht hoofden vanRhenense scholen én het bestuur van de vereniging heb ben nu in een gezamenlijk rondschrij ven, aan de Rhenense ouders de vraag gesteld: „Zal de speeltuin Sport en Spel zijn poorten dit jaar weer openen en zullen uw kinderen er dan weer on der toezicht naar hartelust kunnen spe len en ploeteren in het mooie kleuter- bad?" Het appèl komt tot de conclusie dat het speeltuinwerk alleen kan worden voortgezet met steun en 'medewerking van de ouders. „Niet alleen Uw be langstelling," aldus het rondschrijven, „maar ook Uw daadwerkelijke hulp is hier dringend nodig". Vorig jaar bezichten ruim 9000 kinde ren deze speeltuin. Belangrijk genoeg om het werk voort te zetten. Dit zien thans ook de onderwijskrachten in, die door het plaatsen van hun handteke ning onder het geschrift adhesie betui gen. Zij zegden ook hun hulp toe. De ou ders worden tenslotte opgewekt lid" te RHENEN Voor het einddiploma HTS-Arnhem, afdeling werktuigbouw kunde, slaagde de heer C. J. Altena uit Rhenen. EDERVEEN Als hoofdleidster bij de kleuterschool te Ederveen is be noemd mej. W. Gerritsen uit Amers foort. Het is nog niet bekend wanneer mej. Gerritsen naar Ederveen komt omdat dit afhankelijk is van de beslis sing van haar tegenwoordig schoolbe stuur. Als leidster is benoemd mej. J. v. Dijk uit Ederveen. Óp 1 aug. treedt mej. v. Dijk in dienst. Hoofdleidster mevr. Snippenberg-Fontein en leidster mej. Engelhóven zullen de school ver laten. Voor de winter zal er centrale ver warming met gebruikmaking van aard gas worden geïnstalleerd. Het schoolbe stuur zal hier bijzonder blij mee zijn, want er hebben zich bij de oliestook- kachels al enkele malen ontploffingen voorgedaan. Twee keer is het voorge komen, dat een der lokalen van boven tot onder, roetschade opliep. Dat leed zal nog voor de komende winter geleden zijn. SCHERPENZEEL Dinsdagavond vertrok een lange stoet auto's vanaf het muziekoefenlokaal in het Doornbooms park. De auto's waren volgeladen met muzikanten en hun instrumenten van de muziekvereniging „Caecilia" en zet ten koers naar Utrecht. Daar werd een serenade gebracht aan de patiënten die zich aan boord bevonden van de Henri Dunant. Het was werkelijk een verras sing en tevens een verzetje voor deze gehandicapte mensen en van hun ge zichten kon men lezen dat dit gebaar gemaakt door de afdeling Scherpenzeel van het Nederlandsche Roode Kruis bij zonder op prijs gesteld werd. De muzikanten hielden een soort tap toe op de kade, terwijl de zusters en verplegers^ van plezie? een polonaise hielden en een rondedans maakten om het muziekkorps heen. Deze muzikale groet aan de patiënten werd afgeslo- EDERVEEN Maandagavond hield de damclub DCE in het Groene-Kruis- gebouw haar jaarvergadering. Voorzit ter J. Slotboom opende de vergadering en heette alle leden van harte welkom op deze belangrijke vergadering want uit de vergadering aldus de heer Slot boom zou een nieuw bestuur gekozen moeten worden. Het huidige bestuur bestaande uit J. Slotboom voorzitter; G. v. Heerdt secretaris; J. Boeve pen ningmeester en T. Middelman wed strijdleider was aftredend en niet her kiesbaar. Alleen G. v. Heerdt stelde zich weer herkiesbaar. Uit de vergade ring kwamen geen. kandidaten zodat er een stemming werd gehouden die wel succes opleverde want de gekozen kan didaten namen hun benoeming aan. Het nieuwe bestuur ziet er als volgt uit: T. Middelman voorzitter; G. v. Heerdt secretaris; St. Vierwinden pen ningmeester en J. de Koning wedstrijd leider. ten met het Wilhelmus. Deze groet duurde meer dan een half uur. Onder tussen werd elke patiëht aan boord be zocht door welpen van de Scherpenzeel- se padvinders. Iedereen werd verrast met een bakje kersen. Bijzonder opvallend was de vrolijk heid en opgewekte stemming die er aan boord heerste. Na afloop vertelde de gezagvoerder en kapitein dat zowel door de patiënten als door hem dit al les erg op prijs werd gesteld. Op de terugreis werd de muzi kanten en chauffeurs, die zo spon taan hun medewerking hadden gegeven, nog een consumptie aangeboden. De or ganisator, de heer P. J. van Vollenho ven, dankte een ieder voor zijn mede werking en de heer D. Cozijnsen, voorzitter van Caecilia, deed daarna de toezegging, dat Caecilia ook de vol gende keer bereid zou zijn, haar mede werking te verlenen. EDERVEEN De heer J. Boeve is dit jaar clubkampioen geworden bij de Damclub DCE. Een goede prestatie, vooral omdat Boeve afgelopen bonds- competitie bord 4 bezette en nu de nieuwe bondscompetitie, die in sep tember weer van start gaat, aan bord 1 komt te zitten. Na de eindstand van de onderlinge competitie is er een ge heel ander achttal uit de bus gekomen dan verleden jaar. Van de Ziel en B. Post, die hiervan deel uitmaakt, bedankten. B. v. Beek en A. Wegen verzamelden te weinig punten om een plaats te veroveren, zo dat er 4 nieuwe spelers in het achttal zijn gekomen. Het zijn: J. de Koning, G. Vlastuin; D. v. Heerdt en A. v. Hunnik. Het nieuwe DCE achttal zal de nieu we bondscompetitie uitkomen met de volgende 8 dammers: Bord 1 J. Boeve Bord 2 St. Vierwinden Bord 3 G. J. Dikkenberg Bord 4 G. v. Heerdt Bord 5 J. de Koning Bord 6 G. Vlastuin Bord 7 D. v. Heerdt Bord 8 A. v. Hunnik, worden van de vereniging. Zij kunnen dit doen door een strook in te vullen en die mee te geven aan hun kinderen naar school. Het lidmaatschap van „Sport en Spel" bedraagt f 10,- per jaar. In de eerste vijf maanden van dit jaar werden uit Nederland voor een waarde van f208,7 milj. aan produk- ten van de pluimveehouderij uitge voerd. Vergeleken met vorig jaar be tekent dat een vermindering van ca. 5,1 pet. of ca. 12,3 milj. Eieren Naar waarde zowel als naar hoeveel heid daalde de uitvoer van eieren met 32 pet. Het aandeel aan de totale waar de van de uitvoer van de pluimvee houderij daalde van ca. 26 Vs pet. tot net 19 pet. Ging vorig jaar „slechts" 85 pöt. van de uitvoer naar Duitsland, met een kwart terug tot goed 300 milj. stuks. Opvallend is de sterke terug gang van de uitvoer naar Oostenrijk, Frankrijk en Zwitserland. Deze landen namen dit jaar van Nederland ca. 47» milj. eieren af tegen ca. 44 milj. in 1966. Gevogelte. In mei werd 12.755 ton geslacht ge vogelte uitgevoerd tegen 9357 ton in 1966. In de eerste vijf maanden be droeg de uitvoer 52.011 ton, dat is ca. 10.000 ton of bijna 22 pet. meer dan in 1966, terwijl de waarde een stijging vertoonde van slechts 3,2 pet. tot f 127,1 milj. Aan levend slachtpluim- vee werd 3510 ton uitgevoerd tegen 2486 ton in 1966, een toename van 41.2 gepaard gaande met een stijging naar waarde van 28,1 pet. De uitvoer van geslachte kuikens steeg van 35.667 ton tot 46.326 ton, ter wijl die van soepkippen daalde van 5118 tot 4131 ton, waarbij voorts de uitvoer van Pekingeenden daalde van 1440 tot 1196 ton. Naar Duitsland gin gen 43.074 ton kuikens, bijna lö'.OOO ton meer dan in 1966, terwijl de uitvoer van soepkippen met ca. 900 ton terug liep tot 4193 ton. B roedeieren Aan broedeieren werden 23,2 milj. en aan ééndagskuikens 6,8 milj. stuks uitgevoerd vergeleken met 24,1 en 6,6 milj. in 1966. Diversen Aan eiprodukten was er een stijging van de export naar waarde van 33 pet. tot f 13,2 milj. en naar hoeveelheid van 13.3 pet. tot 4131 ton. De uitvoer van bereidingen, conserven en soepen bleef vrij stabiel op1 eën kleine 1500 ton. Een niet-onbelangrijke daling ten slotte vertoonde-de uitvoer van ge slachte konijnen 209 tot 136 ton. Frankrijk is als koper op de interna tionale eiermarkt opgetreden wat tot enige verbetering van de prijzen heeft geleid al is deze nauwelijks van enige betekenis en blijvend. De invloed van de Belgische eieren op de prijs in Ne derland is verwaarloosbaar klein. In de eerste plaats is het overwe gend de produktenindustrie die deze eieren koopt, terwijl voorts moet wor den opgemerkt dat deze eieren uiter aard hier binnen komen op grond van een overschotpositie in België. Welnu deze eieren kunnen in elk geval al niet druk uitoefenen op het prijspeil in de importerende landen, wat steeds het geval is geweest. Te denken is aan de prijsverbetering van de veilingen in Saarland die men direct in verband kan brengen met het wegvallen van een deel van de Belgische aanvoer. Daardoor is het de Nedérlandse ex port mogelijk betere prijzen in het buitenland te realiseren dan indien mede België daar ruimschoots verte genwoordigd is. Feit is dat door de be tere organisatie van de Nederlandse export men steeds in staat is betere prijzen te realiseren dan België, al thans op de Duitse markt. België blijft in feite voor zijn overschot meer georiënteerd op Parijs. Pluimveemarkt Naarmate de datum van de le juli nadert wordt de uitvoer van kuikens naar Duitsland kleiner. Men wil im mers de voorraden zo klein mogelijk houden, omdat per 1 juli men om gerekend 13 cent per kg minder aan heffing moet betalen. Per 13 aug. gaat er dan nog eens een dergelijk bedrag af, zodat men van dan af geen heffingen meer betaalt. In Nederland leidt dit uiteraard tot een toename van de voorraden en spanningen bij de exporthandel. In de afgelopen week liepen de fran- co-grensprijzen doorgaans van f2.25 tot f 2.40, terwijl men voor levering na 1 juli doorgaans 5 cent hoger no teerde. In de week tot 17 juni werd 2025 ton geslacht gevogelte uitgevoerd. Daarvan-waren 1836 ton kuikens; 132 ton kippen en 56 ton Pekingeenden. In de week tot 3 juni bedroeg de uitvoer nog ruim 3100 ton, waarvan ruim 2800 ton kuikens. VEENENDAAL B. en W. van Veenendaal maken bekend, dat, in verband met de uitvoering van werk zaamheden, de Geerseweg, voorzover gelegen tussen de Korte Molenstraat en de Kanaalweg, tijdelijk is gesloten verklaard Voor alle motorvoertuigen, wagens, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen. De geslotenverklaring zal gelden tot uiterlijk 15 september 1967 of zoveel korter als mogelijk, dan wel zoveel langer als nodig mocht blijken te zijn. Veenendaal, 12 juni 1967. B. en W. voornoemd: de burgemeester, J. Hazenberg, de secretaris, Van Manen.

De Vallei | 1967 | | pagina 5