Groot aantal Nog deze week uitsluitsel over hulp rampenfonds gehandicapten gaat korter werken Voor toebrengen ernstig letsel jaar geëist Sticht nieuwe medische faculteit in Twente Chefarine; „4" doet wonderen bij pijn of griep Bij windhoos ramen openzetten Russisch fregat waakhond voor V.S. oorlogsbodem PRINS WORDT ZESENVIJFTIG Beernink: B.B werkte in beide plaatsen voortreffelijk" Duits echtpaar verongelukt om sportief uit te rusten VERRASSING VAN ROOLVINK: „De Stotteraar" opnieuw gepakt VERSCHIL OOK BEDRIJVEN COMMISSIE ADVISEERT: VERIJDELD NIET ERNSTIG BELONING AMENDEMENTEN Kamer: associatie Griekenland moet wachten KORPORAAL STIERF DOOR KOLENDAMP Beton verplettert bouwvakarbeider Diagnose Geen probleem Van auto gewaaide koffer met kleding meegenomen De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Ballonvlucht boven Poolcirkel GIFTEN BEDRIJVEN VOOR ISRAËL SCHADE BIJ CHAAM THANS BEKEND WOENSDAG 28 JUNI 1967 DE BILT Het is mogelijk om, als men een windhoos ziet aankomen, nog veiligheidsmaatregelen te treffen. Het KNWI geeft daarvoor de volgende mo gelijkheden aan: 1. Is men in open land en is er geen gelegenheid meer om van de baan van de hoos weg te vluchten, dan kan men het best in een greppel gaan liggen; 2. In men op straat, dan moet men proberen weg te schuilen in een kelder of in een gebouw van gewapend be ton; 4 3. Is men in huis en is er geen kelder, zoek dan bescherming onder zwaar meubilair, 2o ver mogelijk van ramen en murei\ verwijderd. Bij een naderende windhoos is het beter ramen en deuren niet te sluiten, omdat dat het openbarsten van gebou wen bevordert. De verwoestingen aan gebouwen worden namelijk niet in de eerste plaats veroorzaakt door de krachtige wind, maar door de lucht drukverlaging in de kern van de hoos. Trekt een hoos over een afgesloten huis, dan wordt hierin de luchtdruk korte tijd hoger dan buiten, zodat het kan openbarsten: het dak wordt er af gelicht en de muren kunnen naar bui ten vallen. Overigens komen hozen, die in kracht vergelijkbaar zijn met die van zondag middag in Nederland betrekkelijk wei nig voor. Vergelijkbaar zijn de hoos van 10 augustus 1925 in Borculo, die van 1 juni 1927 in Neede en die van 25 augustus 1950 op de Veluwe. Min der zware hozen komen in ons land één of twee keer per jaar voor. Meestal herkent men een hoos aan een trechtervormige benedenwaartse uitstulping van een wolk. Zij treden uitsluitend op bij zeer zware onweers buien. Als regel richten zij schade aan in een smalle, tamelijk scherp be grensde strook, maar binnen die strook is de verwoesting zeer groot. Hozen onderscheiden zich daarmee van windstoten of rukwinden, waarvan on weersbuien eveneens vergezeld kunnen gaan en die over een breder gebied schade van minder grote omvang kun nen veroorzaken. De hoos die zondagmiddag Tricht trof was zo hevig, dat zij vergelijkbaar was met tornado's, zoals die in de Ver enigde Staten voorkomen. Dergelijke krachtige windhozen noemt men in Nederland ook wel cycloon. Zij wor den gekenmerkt door* hevige wervelin gen om een ongeveer verticale as. Prof. dr. G. H. Veringa (l.) nam het rapport-Woerdeman in ontvangst. In het midden de president-curator van de Rijkshogeschool Twentejhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden en rechts mr. dr. H. J. J. Leenen, lid van de commissie. Van onz Amsterdamse redactie. AMSTERDAM De beruchte in- en uitbreker Gerrit de Stotteraar, minder bekend als de 47-jarige Gerrit B., is door de Amsterdamse politie op heter daad betrapt bij een insluiping op de Nieuwe Herengracht. Hij had een daar wonende leersnij- der bestolen voor duizend gulden. Ger rit de Stotteraar was in het bezit van een schroevendraaier, een breekijzer, 26 sleutels en een gestolen fiets. Bij wijze van hoge uitzondering bekende hij ditmaal zijn diefstal. Hiermee zal zijn absolute record van 62 veroordelingen binnenkort worden verstevigd. Al vele jaren lang maakt de man er gewoonte van in volksbuurten de huizen binnen te sluipen en onbe middelde mensen te bestelen. Verschei dene malen wist hij uit politiebureaus te vluchten. Hij zit nu op het Amster damse hoofdbureau van politie. DEN HAAG Het kabinet zal aan het eind van deze week meedelen op wel ke manier het rampenfonds de gedu peerden van de windhoos in Tricht en Chaam zal helpen. Er is overleg gaande met het fonds, dat een plan voor het geven "van schadevergoeding uitwerkt. Die opzet komt nog deze week in de ministerraad en daarna zal de beslissing van de regering worden bekendgemaakt. Dit deelde minister Schut (Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening) gis teren in de Tweede Kamer mee in antwoord op mondelinge vragen van de KVP'er F. A. A. M. Fiévez. Het is de bedqeling dat tegemoetkomin gen worden gegeven voor schade, die niet door verzekering is gedekt. Dat houdt niet in, zo zei minister Schut, dat deze schade in elk geval volledig zal worden vergoed. Het zou niet eer lijk zijn wanneer degenen die vroeger een verzekering hebben gesloten en premies hebben betaald, dezelfde uitkeringen zouden krijgen als zij die hebben nagelaten zich te verzekeren. Dat zal een overweging zijn bij de be slissing van de regering. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Een groot aantal van de ongeveer dertigduizend gehandi capten die werken in sociale werkplaatsen, zal waarschijnlijk met ingang van ^jjpnuari minder lang behoeven te werken. Zij zullen dan niet meer 9% uur van huis mogen zijn. Op dit moment mag er niet meer dan 10V£ liggen tussen het moment waarop zij hun huis ver laten en het ogenblik waarop ze de voordeur weer kunnen opendoen. Voor hen die vrij lang moeten reizen om van hun huis naar hun werkplaats en terug te gaan, betekent de nieuwe regeling dus een aanzienlijke verkorting van de werk tijd. Het K.V.P.-Kamerlid Fievez, gefoto grafeerd tijdens zijn rede in het parlement, waarin hij de regering enkele vragen stelde met betrekking tot de ramp in Tricht en Chaam en het optreden van de B.È. naar aan leiding van deze ramp. Intussen wordt er in Tricht hard ge werkt. Tien van de 22 woningwetwo ningen, die op het ogenblik in Tricht in aanbouw zijn, zullen eind van deze week voor tijdelijke bewoning ge reed zijn. De overige twaalf zullen binnen een maand beschikbaar zijn. Er is inmiddels begonnen met de bouw van 24 woningwetwoningen, waarvoor al vergunning was gege ven. Mej. A. A. M. Kessel (Kath. V.) kreeg van de minister het antwoord, dat de vergoedingen niet alleen zullen wor den gegeven voor verwoeste eigen dommen, maar dat ook 'bedrijfsscha de onder de regeling zal vallen. Het toekennen van vergoedingen niet alleen aan particulieren, maar ook aan de getroffen gemeenten zal waarschijnlijk gebeuren onder ver antwoordelijkheid van minister Beer nink (Binn. Zaken). Een definitief be sluit hierover moet de ministerraad nog nemen. Minister Schut kon niet vertellen hoe veel geld het rampenfonds in kas heeft en hij wist dus ook niet of het fonds genoeg geld heeft om alle scha de te dekken. Die schade ligt, zo is nu berekend, tussen de 5 en 6 miljoen gulden. De KVP'er Fiévez wilde nog weten hoe de B.B. in Tricht en Chaam had ge werkt. Minister Beernink antwoordde dat het in beide plaatsen allemaal voortreffelijk was gegaan. Prins Bernhard viert morgen op Paleis Soestdijk zijn 56ste verjaardag. Max Koot maakte ter gelegenheid daarvan deze foto van de jonge groot vader. ARNHEM De officier van Justitie bij de Arnhemse rechtbank heeft giste ren tegen de 26-jarige plaatwerker H. W. J. van H. uit Nijmegen een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek geëist wegens 't toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan zijn vrouw An nie G. Van H. was op 15 januari via het dak het huis van zijn vrouw, met wie hij in een echtscheidingsproces was gewik keld, binnengedrongen. Volgens een ge rechtelijk vonnis mocht hij zijn vrouw en kinderen niet bezoeken. Omdat er familie op bezoek was, hield hij zich zeven uur op de zolder verborgen. Toen hij naar beneden kwam raakte zijn vrouw in paniek. Zij sloeg een ruit in en begon om hulp te roepen. Tot twee keer toe trok hij haar bij het raam vandaan. De laatste keer deed hij dit echter met zoveel kracht, dat het strot tenhoofd van zijn vrouw brak. Op de rechtszitting vertelde hij dat zijn vrouw uit het raam wilde sprin gen, maar dat hij dat had verijdeld. Zijn vrouw had daarna tegen hem ge zegd: „Ga maar naar de kamer, dan kunnen we daar met elkaar praten". Terwijl Van H. naar de kamer ging, sprong zijn vrouw alsnog uit het raam. Zij was op slag dood. De reactie van Van H. was merkwaar dig geweest. Hij was de zoldertrap op gerend om zijn regenjas te halen. Bui ten had men hem daarna snikkend bij het lijk van zijn vrouw gevonden. Tegen de president van de rechtbank hield de verdachte gisteren vol, dat hij zijn vrouw had opgezocht om alles weer goed te maken. Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) deelde gisteravond deze surprise uit in de Tweede Kamer tijdens de debatten over het wetsont werp sociale werkvoorzieningen. Dit wetsontwerp moet de gemeentelijke so ciale werkvoorzieningsregelingen in een wet samenvoegen. In de praktijk verandert er door de invoering van de nieuwe wet vrijwel niet voor de lichamelijk of geestelijk gebrekkigen die in een sociale werk plaats werken. De Tweede Kamer heeft er desal niettemin gisteren bijna de gehele middag en een groot deel van de avond over gepraat. Een van de hoofd punten uit het debat was het verzoek om iets te doen aan de verkorting van iets te doen aan de verkorting van de de werktijd. Een ander belangrijk punt was de beloning. Bijna alle sprekers hadden bezwaar tegen de regeling, dat het ge garandeerde minimuminkomen voor deze gehandicapten 95 pet is van het wettelijk gegarandeerde minimumloon voor het bedrijfsleven. Dit laatste wordt op 1 juli 128 gulden per week. De Kamerleden wilden dat het gegarandeerde inkomen voor de gehandicapten gelijk zou zijn aan dat van het bedrijfsleven. Minister Roolvink gaf geen krimp. De tewerkgestelden hebben bepaalde voordelen onder meer gratis ver voer van en naar het werk en een la gere premie voor de ziekengeldverze kering waardoor ze nagenoeg het zelfde verdienen als hun collega's,in 't bedrijfsleven. De gebrekkigen halen daarentegen slechts een derde van de normale produktie. De debatten leverden wel enkele amendementen op, die deels van tech nische aard waren. Zo vroeg de KVP- er B. van Buel om de tewerkgestelden niet in dienst te nemen van de ge meente, maar van de werkplaats zelf. Er ontstaat dan een normale verhou ding tussen werkgever en werknemer. Dit amendement werd gesteund door de ARP, de WD, de CHU en de PvdA. Minister Roolvink had er geen bezwaar tegen. Ook werden er nog enkele technische amendementen ingediend. Daarover en over het wetsontwerp zelf, wordt van daag gestemd. DEN HAAG De associatie van Griekenland dient te wachten tot er in dat land weer normale democratische toestanden heersen. Deze uitspraak deed de Tweede Kamer door het met grote meerderheid aanvaarden van de motie van de socialist dr. ir. Oele, als uitvloeisel van het Europese debat van drie weken geleden in de Kamercom missie voor buitenlandse zaken. Alleen enkele Boeren en Staatkundig-Gerefor meerden stemden tegen. Uit hetzelfde debat was een motie van de liberaal dr. Berkhouwer over Israël voortgekomen. Daarmee legde de Kamer vast dat het wenselijk is dat Israël zo spoedig mogelijk door mid del van een associatieverdrag bij de gemeenschappelijke markt wordt aan gesloten. Ook hiermee waren de Boeren het niet eens, evenmin als de communis ten en de pacifisten. Van een onzer verslaggevers DEN HELDER In het gerechtelijk laboratorium in Den Haag is gisteren vastgesteld, dat koolmonoxyde de oor zaak was van de dood van de 32-jarige A. Noya, korporaal-machinist bij de Ko ninklijke Marine in Den Helder. Hij was daags tevoren dood in bed aange troffen, naast zijn vrouw, die bewuste loos was. De familie Noya, van wie de man uit Indonesië afkomstig was, had in. de voorkamer de kolenhaard aan, terwijl de verbindingsdeur met de slaapkamer open stond. In de nacht is er kolen damp ontstaan. Het vijfjarig dochtertje dat in een eigen kamer had geslapen, had geen hinder van de kolendamp ondervonden. De toestand van mevrouw Noya is nog steeds zorgwekkend. TILBURG Tijdens het stellen van een betonnen trapgedeelte in een Til- burgs flatgebouw in aanbouw is het dui zend kilo wegende stuk naar beneden gevallen. De dertigjarige C.Vervoort uit Udenhout werd door het vallende beton bedolven. Na aankomst in het ziekenhui* is de man overleden. DEN HAAG Een door Gedepu teerde Staten van Overijssel ingestel de commissie onder leiding van prof. dr. M. W. Woerdeman, is van mening, dat de achtste medische faculteit het best kan worden gesticht in Twente. Een rapport over dit onderwerp, is gisteren zoals we toen nog in enkele van onze edities konden berichten, aan geboden aan de minister van Onder wijs en Wetenschappen dr. G. H. Ve ringa. De commissie fundeert haar oordeel op een aantal conclusies als demogra fische gegevens, de wenselijkheid van meer evenwichtige spreiding van het wetenschappelijk onderwijs in Neder land en de noodzaak het thans optre dend verlies van intellect terug te dringen. Gedeputeerde Staten van Overijssel onderschrijven de aangevoerde argu menten, die inhoudeh dat de medische faculteit moet worden gekoppeld aan de Technische Hogeschool Twente in Drienerlo. Volgens het rapport, dat de titel „Diagnose" draagt, is de uitbrei ding van de Technische Hogeschool met een medische faculteit een eerste stap naar de uitbreiding tot een (7e) universiteit. Gedeputeerde Staten menen echter dat, als de keuze niet op Twente valt, moet worden gezocht naar een vesti gingsplaats tussen Zwolle'en Deventer. Hiervoor is. echter een meer gedetail leerde bestudering van het rapport no dig. Voorlopig is vestiging van een medi sche faculteit in Drienerlo mogelijk, omdat op korte termijn ongeveer zes tig hectaren grond beschikbaar zijn. Tevens zijn in aanbouw laboratorium ruimten en collegezalén voor een even tuele snelle start. De commissie meent dat de Techni sche Hogeschool belangstelling heeft voor een combinatie met de medische faculteft, terwijl de aansluiting bij 'n bestaapde instelling voor wetenschap pelijk onderwijs bijzonder belang rijk wordt geacht. Volgens het rapport is de mogelijk heid van vestiging van een acade misch ziekenhuis geen probleem. En schede of Zwolle zouden daarvoor de aangewezen plaatsen zijn. De getuige-deskundige, dr. J. Zelden- rust, verklaarde op de zitting dat de vrouw was gestorven aan de val uit het raam. Het strottenhoofd was weliswaar beschadigd geweest, maar niet ernstig. De officier van justitie meende dat de paniekdaad van de vrouw een voorzien baar gevolg was van het optreden van Van H. Hij had de vrouw willens en wetens in een hachelijke toestand ge plaatst. Van onze correspondent UTRECHT De 47-jarige Rotter damse chauffeur K. is door de politie gearresteerd. Toen zfl bij de man aan belde was zijn vrouw bezig japonnen te passen die afkomstig waren van de 66-jarige Engelse mevrouw Scott-Gar- gurll. De Engelse had haar koffer met de japonnen, sieraden en enkele films zon dagavond verloren. De koffer was in Bunnik door de windhoos uit haar im periaal gewaaid. Ze had er niets van ge merkt. Een Utrechtse vrouw die achter haar reed, had de koffer zien vallen, was uitgestapt en had de bagage opgeraapt. Nog voordat zij de koffer goed en wel te pakken had kwam een man naar haar toe die haar de koffer afnam en haar vriendelijk'bedankte voor de at tentie. De vrouw was zo overdonderd dat ze de man liet begaan. Hij stapte in een auto die op geen stukken na leek op de auto van de Engelse vrouw. De vindster noteerde het kenteken van de auto en deed aangifte bij de politie. Maandagavond liep de Rotterdamse chauffeur tegen de lamp. ADVERTENTIE Vier middelen In één tablet helpen snel en... doen wonderen! ROTTERDAM Pal voor de Ne derlandse kust speelt sinds vorige week vrijdagochtend een Russisch fregat «voor waakhond. Van onze kust af wordt er geen contact mee onder houden. Toch weet men dat het zo goed als zeker is dat dit grauwe mari neschip morgenochtend uit het gezicht zal verdwijnen. Het vaart namelijk in de schaduw van het Amerikaanse vliegdekschip Essex dat vijf dagen geleden de Nieu we Waterweg opvoer om een bezoek te brengen aan de haven aan Rotter dam. Het Russische fregat bleef in zijn buurt tot het de Nederlandse terri toriale wateren binnenvoer. Sinds verscheidene jaren is het een normaal verschijnsel dat de Russische marineschepen en zo genoemde vis sersvaartuigen de bewegingen van de Amerikaanse vloot „op de schroef' probeert te volgen. Tijdens grote ma noeuvres schromen zij er ook niet voor om het escorte van een vlaggeschip te doorbreken. Het is nu voor het eerst dat zo dicht voor de Nederlandse kust een Russisch marineschip op post is gegaan. Intussen is men vén Amerikaanse zijde nogal zwijgzaam over deze Rus sische belangstelling. Zowel aan boord als op de ambassade in Den Haag kre gen wij desgevraagd ten antwoord dat men geen machtiging had uitvoeriger op deze „begeleiding" in te gaan. Aan boord van de dagboten van de Maatschappij Zeeland die de dienst on derhouden tussen Hoek van Holland en Harwich hebben bemanning en passa giers het Russische fregat goed kun nen zien. Het vaart langzaam heen en weer op acht mijl uit de kust en houdt enkele mijlen afstand van de Maas- boei. De schepen van de Zeeland passe ren het kleine grijze schip op onge veer twee mijl afstand. Morgenochtend vroeg verlaat de Es sex de boeien tegenover Schiemond op de Nieuwe Maas waar zij ligplaats heeft gekregen. De verwachting is dat het Russische fregat haar dan wel weer in de peiling zal nemen om er achteraan te gaan. HAARLEMMERMEER Gisteren zijn bij een botsing op het kruispunt SchipholwegIJweg nabij Haarlemmer meer de 50-jarige heer J. Vendel uit Witten (Duitsland) en zijn 47-jarige echtgenote, mevrouw VendelRiedesel, om het leven gekomen. De heer Vendel verleende op deze wegkruising geen voorrang aan een door de 39-jarige heer H. Kamphuis uit Haarlem bestuur de bestelauto. De heer K. werd- zwaar gewond in een ziekenhuis in Haarlem opgenomen en verkeert nog in levens gevaar. NIEDERWANGEN Bij een ver keersongeluk tussen Niederwangen en Oberwangen bij Bern is dinsdag de 18- jarige Charlotte Vroom uit Nijmegen om het leven gekomen. AMSTERDAM (ANP) Het eerste grote bedrijf heeft de drie-uurloonactié voor Israël afgerond. Personeel en di rectie van éen groot warenhuis hebben samen 165.000 gulden bijeengebracht. Het personeel kwam tot 55.000 gul den, waar de directie 110.000 gulden bij deed. Het bedrijf heeft dit bedrag in één keer bijeengebracht. Een bedrijf in het noorden van het land heeft vijftienduizend gulden over gemaakt. Een leerfabriek heeft ruim elfduizend gulden opgebracht. Een Utrechts architectenbureau schreef als eerste een bedrag van duizend gulden over. TRICHT Het Nationaal Rampen fonds in Den Haag verwacht vanoch tend de eerste stortingen op het giro nummer 9575, dat is opengesteld voor financiële steun aan Tricht, Chaam, Deil en Ulicoten. Ook Chaam en Ulicoten hebben nu overzicht van de schade die de wind hoos heeft toegebracht. De schade aan gebouwen in beide plaatsen wordt ge schat op V/t miljoen gulden. De bos- wachterij van Chaam heeft .becijferd dat voor vier ton is vernield in de bos sen. Ettelijke tonnen beloopt het verlies aan vernielde auto's, inboedels, cara vans, eigendommen van kampeerders en de bedrijfsschade. Zeventien inwoners van Chaam lagen gisteravond nog in ziekenhuizen in Bre da en Tilburg. Een gewonde uit Tricht werd gisteren uit het ziekenhuis ontsla gen; acht mensen worden nog ver pleegd. Burgemeester Sanders van Tricht vestigde gistermiddag een inderhaast opgerichte gemeentelijke dienst voor so ciale zorg in een caravan die Tricht door een fabrikant was geschonken. Verscheidene gemeenten boden woon ruimte aan. Er kwamen ook aanbie dingen binnen voor kinderspeelgoed en vakanties voor kinderen uit getroffen gezinnen Het diaconaat van de Gereformeerde Kerken heeft vijftigduizend gulden be schikbaar gesteld voor onmiddellijke hulpverlening in Tricht GaLLIVARE (Zweden) Het Neder landse ballonvaarders-echtpaar Jan en Nini Boesman heeft in een 184 jaar oude ballon een vlucht van 80 km in de mid- dennachtszon boven de poolcirkel ge maakt. De vlucht van het mijnbouwcen- trum Kiruna naar een plaats op 22 km ten noordwesten van Gallivare duurde negen uur. Als derde man zat in de bal lon de 54-jarige Nederlander Piet Var- seveldt De rode ballon was dezelfde als die waarmee in 1783 de Franse pro fessor Charles in Parijs is opgestegen. Onderweg dreigde de ballon in een ri viertje te geraken, maar dat kon voor komen worden, doordat een aantal te hulp geschoten mensen de ballon vei lig boven de wal trokken. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 7