„Overleden" Gestapo-chef gepakt na huwelijk met eigen vrouw Irak zal bewapening met kracht voortzetten koelkasten KOSYGIN ONTMOET OP TERUGWEG WEER DE GAULLE ANONIEME SPECIALISTEN LEIDEN ECONOMIE X CHILI HER VORMT LANDBOUW OP REIS? j HET FATSOEN VAN DE ONFATSOENLIJKEN" Politie in Aden deed „overval" op banken lekkerrrr koud Hastings Banda: „Caïro loog" Hop paardje. Nieuw boek van Galbraith Olifant voor bergstam Radioactiviteit nam toe na Chinese H-bom f. WITTE KRUIS 2 Israëliërs voor 400 Jordaniërs DWERGSTAAT ZOEKT NAAR ERKENNING Fiat bouwt in Zuid-Afrika Een Brit zonder bolhoed, soep zonder zout Burgemeester van Aden ontvoerd Vredesmacht Latijns-Amerika Overlevenden van vliegramp in oerwoud OSLO WOLKJE Rolling Stone zou narcotica in bezit hebben Treinbotsing in Spanje GIF Bankdirecteur blijft in arrest Frans vliegtuig in Duitsland verongelukt Geen centje pijn n als u v poeders meeneemt! Twee Ned. jongens in Rijn verdronken ledereen, altijd, overall WOENSDAG 28 JUNI 1967 Met de traditionele Britse hoofdbedekking, de bolhoed, vast op z'n hoofd vaart deze Londenaar pp een Scooter-ski, een nieuwtje van een firma in Nottingham, over de Theems. Het vaartuig, dat een snelheid van ongeveer 40 km kan bereiken, kost vijftienhonderd gulden. NEW YORK Irak voelt niets voor stopzetting van de bewapeningswedloop. De Iraakse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Adnan Pachachi, wees gisteren in de V.N. alle ideeën hierover van de hand. Hy hield een felle anti-Amerikaan se toespraak, waarin hy Amerika beschuldigde van medeplichtigheid aan de Israëlische „agressie". „Men (Amerika) vraagt ons", zei de minister „om ontwapening, maar als deze oorlog jets heeft aangetoond is 't ADEN Een konvooi Britse solda ten en gewapende Arabische politie drong de belegerde Craterwijk binnen, en deed een „overval" op banken om naar schatting 4 miljoen pond in con tanten op te halen. Het geld was afkomstig uit de klui zen van banken in de wijk die in han den is van de terroristen. Men heeft 't dringend nodig daar een tekort aan con tanten de lonen van de soldaten en de ambtenaren in gevaar bracht. De ope ratie was in de diepste geheimhouding voorbereid en ten uitvoer gebracht. Het eerste teken dat het zo zeer be nodigde geld er zou komen kwam toen de Britse Hoge Commissie in een ver klaring zei dat er gelden beschikbaar zouden zijn om de ambtenaren uit te betalen. Toen reden twee militaire voer tuigen met elk tien man door een mili taire controlepost aan de rand van de wijk, die sedert dinsdag omsingeld is door troepen. Zij waren de eerste sol daten die de afgesloten wijk sedert de afgelopen week binnengingen. ADEN Gewapende personen heb ben gisternacht de burgemeester van Aden en vijf andere mensen uit de Ara bische wijk Crater ontvoerd. De autoriteiten weten niet waar de burgemeester, Chalifa, en de andere ontvoerden worden vastgehouden. Cha lifa is een der leiders van het front voor de bevryding van Zuid-Jemen (Flosy), een der twee elkaar beconcurre rende nationalistische groeperingen in Aden. Flosy wordt door Nasser ge steund en betaald. Crater is sinds de muiterij van Ara bische soldaten, die aan 24 Britse sol daten het leven kostte, omringd door Britse militaire eenheden. Gisteren deed een bende van 20 ge wapende mannen een inval in een kan toor van een buitenlandse firma in Cra ter, waarbij wapens en geld werden buitgemaakt. De politie wist een der rovers dood te schieten. Vier personen,onder wie een politieagent en een Arabische em ployé van de getroffen firma, werden gewond. wel hoe fataal het i op de verzekeringen 9 om te rekenen van de Verenig de Staten". En hij voegde er aan toe: „De Arabieren zijn niet van plan voor altijd afhankelijk te worden van de liefdadigheid van Amerika en zijn in strument (Israël)". De Nigeriaanse vertegenwoordiger kwam daarna met een vredesplan dat voorzag in de terugtrekking van Isra ëlische troepen en de instelling van 'n vredesmacht van de VN in bufferzones aan beide zijden van de grens tussen Israël en de Arabische landen. Terugtrekking van de Israëlische mi litairen werd ook als een voorwaarde voor vrede gezien door de Marokkaan se afgevaardigde, Ahmed Balafrej. Hij brak bovendien een lans voor Oe Thant de secretaris-generaal van de VN, wiens beslissing om de vredesmacht van de VN terug te roepen hij juist achtte. Nicanor Costa Mendez, de Argentijn se minister van buitenlandse zaken en de eerste Latijns-Amerikaanse spreker in het debat dat in zijn tweede week is, verwachtte weinig heil van terug trekking van Israëlische troepen al leen. Dat heeft alleen maar zin als de strijdlust afneemt, meende hij. De zienswijze van de Argentijnse mi nister werd zeer belangrijk geacht om dat de stemmen van de Latijns-Ameri kaanse landen van doorslaggevende betekenis kunnen zijn bij stemming over ingediende resoluties. Inmiddels werd gisteren bekend dat koning Hoessein van Jordanië, die in New York het debat in de Algemene Vergadering van de VN bijwoont, van daag zal worden ontvangen door pre sident Johnson. RIO DE JANEIRO Reddingsploegen hebben gemeld tenminste vijf overle venden te hebben aangetroffen by het wrak van een Braziliaans militair trans port-vliegtuig dat acht dagen geleden in het Amazone-gebied, ruim 550 km van Manuas, neerstortte en waarvan het wrak maandag vanuit de lucht was ontdekt. Over het lot van de overige in zittenden, 20 militairen, is nog niets be kend. Vanuit het dichtstbijzijnde dorp, Tefe, (130 km van de plaats van het ongeluk) wordt de reddingsactie geleid. Het verongelukte toestel was een C-47 (Dakota) van de Braziliaanse lucht macht. BONN Als de doodgewaande Gestapochef Reinhardt niet zijn eigen vrouw onder valse naam opnieuw had getrouwd, zou hij nog steeds als geacht en gegoed burger in Baden-Baden leven. Nu staat hij in diezelfde stad in de be klaagdenbank. „Ik kon toch niet met mijn eigen vrouw in concubinaat blijven leven?" zegt hij tot zijn rechters, lichtelijk gepikeerd over zo'n onfatsoenlijke gedachte. De vroegere chef van de Gestapo in Oslo staat terecht wegens deportatie van honderden joodse Noren, de executie van Noorse verzetslieden en het eigenhandig neerschieten van een verzetsman. Hellmuth Reinhardt, heet eigenlijk Hellmuth Patzschke. Deze acade misch gevormde jurist kwam in de ja ren dertig via de Sicherheitsdienst bij Himmlers „historische commissie" die moest zorgen voor de geschied schrijving van het Derde Rijk. „Patzschke" klonk hem niet germaans genoeg in de oren en de S.S.-histori- cus liet zich verdopen tot Reinhardt, de naam van zijn grootmoeder. In Oslo kreeg Reinhardt, inmiddels S.S.-Sturmbannführer (overste) gewor den, en in de oorlogsjaren zelfs onder minister, de leiding van Hitler* „End lösung". Hy stuurde 582 Joodse Noren naar Auschwitz bijna de helft van de toen nog in Noorwegen wonende Joden. Slechts eenentwintig van hen keerden levend terug. Vier verzetslieden werden op bevel van Reinhardt zonder vorm van pro ces doodgeschoten in „speciale acties" onder de codenaam „Bloempjespluk- ken". Een verzetsman werd door Rein hardt eigenhandig neergeknald bij een huiszoeking. In 1945 zorgde Reinhardt voor valse papieren op zijn oorspronkelijke naam Patzschke. Hij dook onder als een on opvallend gedemobiliseerd dienstplichti ge. Hij papte aan met de Amerikaanse bezetters en kreeg zelfs goede banen bij het Amerikaanse militaire bestuur. Daarna werd hij redacteur van een blad voor bedrijfsefficiency en streek als kamerbewoner neer by... zyn eigen vrouw in Mannheim. In oktober 1951 liet mevrouw Rein hardt officieel door een rechtbank vast stellen, dat haar man Hellmuth Rein hardt, vermist sinds 1945, was overle den. Twee maanden later trouwde de weduwe Reinhardt met haar onderhuur der Hellmuth Patzchke. Dertien jaar lang was er geen wolk je aan de lucht. De twee dochtertjes Reinhardt kregen er zelfs een zusje Patzschke bij. Toen kwam het Centra le bureau voor nazi-misdrijven in Lud- wigsburg er achter, dat Patzschke nie mand anders was dan Reinhardt zelf. De ex-Gestapochef, die juist een leiden de functie bij een Badense uitgeverij had gekregen, belandde in de cel. Hellmuth Reinhardt is nu 55. Met zijn zilverwitte haar, modieuze bril en wel overwogen volzinnen neemt hij de hou ding aan van een diplomaat die bij ver gissing in het verdachtenbankje is ver zeild. Hij staat op het standpunt dat moorden voor de Gestapo een vorm van oorlogvoeren was en dus niet strafbaar kan zijn. „Ik stond immers aan het front? De strijd tegen de Noorse verzetsbeweging was een dagelijks gevecht op leven en dood. Ik heb mijn werk in Oslo steeds beschouwd als een militaire opdracht". CHICHESTER (Engeland) Mick Jagger, de 23-jarige leider van de Rol ling Stones is op gerechtelijk bevel in voorlopige hechtenis genomen op be schuldiging van het bezit van verbo den opwekkende middelen. Hy kan maximaal twee jaar gevangenisstraf en/ of een geldboete krijgen. De wet op 't voorkomen van misbruik van verdo vende middelen kent geen maximum voor geldboetes. De jury in Chichester in het graaf schap Sussex had slechts zes minuten nodig om tot een uitspraak te komen. Jagger werd schuldig bevonden aan 't onwettig bezit van vier tabletten op 12 februari tijdens een inval in het huis van zijn collega, sologitarist Keith Richard. Hij had verklaard onschuldig te zijn. De enige getuige k décharge was de huisarts van Jagger. Deze verklaarde dat hij enkele maanden voor februa ri Jagger enige Italiaanse tabletten had gegeven, om hem door een moei lijke periode heen te helpen. Hij om schreef de tabletten als „pep-pillen". Hij had de Rolling Stone gezegd, dat hij ze af en toe wel mocht gebruiken, maar niet regelmatig. Ongeveer vijftig personen, voorna melijk vrouwelijke tieners, verdrongen zich bij de achteruitgang van het ge rechtsgebouw om te zien hoe Jagger werd weggevoerd naar de gevangenis van Lewes op 60 km van Chichester. LOGRONO (Spanje) Minstens twee personen zyn maandag gedood en twaalf ernstig gewond bij een botsing tussen een personen- en een goederen trein ongeveer een kilometer buiten de Spaanse stad Logrono, aldus een func tionaris van de Spaanse Spoorwegen. De treinen kwamen frontaal met el kaar in botsing, op de eenspoors lijn. ADVERTENTIE ZOMBA President Hastoys Banda van Malawi heeft dinsdag in het parle ment herhaald, dat naar zyn mening geen sprake is geweeest van actieve En gelse of Amerikaanse deelname aan de oorlog tussen Israël en de Arabische landen. De propaganda van Caïro en andere Arabische hoofdsteden, die deze be schuldigingen geuit hebben noemde Banda verzinsels, verdraaiing van de feiten en prostitutie van de waarheid. De verklaringen, dat Israël de agressor zou zijn in het conflict, werden door Banda leugens genoemd. De Arabieren, zo vervolgde hij, hebben sinds 1949 niets anders gedaan dan dreigen met totale vernietiging van de staat Israël en heb ben tweemaal in 1949 en 1956, met dat doel als inzet gevochten. Tweemaal heb ben zy een zware nederlaag geleden. Israël won, aldus de president, omdat het betere hersens, betere generaals, be tere tactiek en beter moreel bezat dan de Arabische landen. PARIJS De Russische premier Kosvgin zal op de terugreis naar Moskou op nieuw een bezoek brengen aan Parys. Hy zal daar president De Gaulle ontmoeten. Dit jockey-achtige kostuum werd I getoond in de Franse hoofdstad in j een collectie van ontwerpen met ge- j bruikmaking van synthetisch bont. Het jasje is synthetisch konijn en de I shorts zijn van zwart leer. Wij zouden alleen de dame in kwestie wei eens willen zien na een ritje op j een echt paard. Wij vermoeden dat het fraaie, maar ondoelmatige pakje er dan minder mooi uit zou zien. En f dan, o, die pijnlijke knietjes 71120 D NEW YORK De oud-ambassa- deur van de Verenigde Staten ln In dia, John Kenneth Galbraith, de schry- ver van „De economie van de over vloed (The affuent society) heeft een nieuw boek over economie geschreven, waarin hy tot de conclusie komt dat de moderne Amerikaanse grote onderne ming te omvangryk is geworden, dan dat een bepaalde persoon er nog grote macht in zou kunnen uitoefenen. Het 427 pagina's tellende boek, werd in de New York Times besproken door de gezaghebbende criticus Eliot Fre- mont-Smith. Hy noemt „The new in dustrial state" een revolutionair werk en in elk geval een boek dat tegen de draad ingaai - vanwege de oor- spronkeiyke gedachten die het bevat en door het feit dat het een veelom vattende studie geeft van de moderne of „volwassen industriële economie". „The New Industrial State" is een belangrijk boek, aldus de criticus. Het is een boek dat door velen gelezen zou moeten worden. De macht in de gigantische corpora ties, zegt Galbraith, is van machtige individuen overgegaan op groepen „ge wone", anonieme specialisten r.et een gemiddeld inkomen. Galbraith noemt de nieuwe elite de „technostructuur" en schrijft dat haar opkomst een be lemmering vormt voor de vrije markt economie. Het boek vervolgt dat deze nieuwe technocraten nauw samenwerken met de overheid, die, aldus het artikel in de NYT, „een groot deel van de ont wikkelingskosten voor haar rekening neemt en de voornaamste afnemer is van de eindprodukten „met name op het gebied van defensie, ruimtevaart, elektronica en vliegtuigbouw". „In de opvattingen van Galbraith, ls industriële groei vaak strydig met es thetische beginselen, en vergiftigt zy niet alleen de lucht maar evenzeer de menseiykt geest, omdat consumenten en werknemers zich weerloos overge ven aan de doelstellingen van de orga nisatie." „Zijn styi is echter in veel gevallen te schoolmeesterachtig en zijn betoog trant te simpel", aldus de kritiek. ,'t Meest verrassende is wel Galbraith's teleurstelling in de industriële groei, die per slot van rekening geen doel is maar een middel". Volgens de NYT, predikt Galbraith dat „de mens de hogere produktiviteit zou moeten benutten voor het scheppen van meer vrije ty<* en niet voor het vervaardigen van nog meer goederen: „de mensen zouden minder moeten werken en meer plezier maken, en zich toeleggen op het bouwen van fraaie steden in plaats van de steden te ver pesten met steeds meer auto's." AMSTERDAM (ANP) De 52-jarige directeur van de gefailleerde Deposito- en Fondsenbank N.V., mr. L. A. J. B., die op 20 juni werd gearresteerd, blijft in voorlopige hechtenis. Hij wordt ver dacht van overtreding van de deviezen- bepalingen, verduistering van dertigdui zend gulden en knoeierijen met certifi caten voor een bungalowproject. Het geval tot gevangenhouding is der tig dagen van kracht en kan een onbe paald aantal keren met dezelfde ter mijn worden verlengd. BADEN-BADEN, (Duitsland) Een Frans militair vliegtuig is gisteravond neergestort, waardoor vijf officieren en soldaten alsmede de inspecteur van het luchtvaartkorps van de Franse strijd krachten, generaal Jean Marie Navlet, om het leven zijn gekomen. De tweemotorige Broussard was op weg van Metz naar Freiburg. Het toe stel stortte neer in een bos bij Mummel- see. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. TRANG PHU (Viëtnam) Uit de winst op de verkoop van frisdranken heeft de Amerikaanse vierde infante rie divisie een olifant gekocht als praktische geschenk voor de Jarai bergstam in hun nieuwe dorp van Edag Enang bij Pleikoe. Cham, een goeierd van een halve ton, werd voor 30.000 piasters (onge veer 250 dollar) gekocht. Cham, die 16 maanden oud en nau welijks 1.2 m hoog is, werd per ch- 47 helikopter overgebracht naar Edag Enang, dat vrede en veiligheid bete kent. Olifanten hebben altijd het zware werk voor de bergstammen gedaan, maar door de oorlog zijn de kudden weggetrokken. Later deze week zal Cham aan de Jarais worden aangeboden. Ook op zijn heenreis naar New York, waar hij de Algemene vergadering van de VN heeft bijgewoond, heeft hij een tussenlanding in de Franse hoofdstad gemaakt op uitnodiging van de Franse president. Kosygin zal zaterdagochtend in Pa rijs aankomen en enkele uren met de Gaulle spreken, ongetwijfeld naar aan leiding van de gesprekken die hij in de Amerikaanse stad Glassboro heeft gehad met de Amerikaanse president Johnson. Op het ogenblik bevindt Kosygin zich op Cuba, waar hij besprekingen voert met de Cubaanse premier Fidel Cas tro. Over die besprekingen is tot nu toe niets bekend gemaakt. Men neemt aan dat Kosygin zal proberen Castro ervan te overtuigen dat hij zich nau wer moet aansluiten bij het Russische blok van communistische landen. Cas tro heeft meer dan eens blijk gegeven van een voorkeur voor de politieke ge dragslijn van de Chinese communisten. In Washington is inmiddels meege deeld, dat president Johnson en pre mier Kosygin de mogelijkheid hebben geschapen van verdere gesprekken zo als dat van Glassboro. Vaste afspra ken zijn daarvoor echter niet gemaakt. ROME De Italiaanse luchtmacht heeft meegedeeld dat in de hogere atmosfeerlagen boven Italië een ver hoogde radio-activiteit is waargenomen na de Chinese waterstofbomexplosie van tien dagen geleden. De toeneming is geconstateerd op hoogten tussen tien en 22 km boven de aarde. Op de grootste gemeten hoog te bedroeg de stralingsintensiteit 0,25 megawatt. De metingen werden verricht met ballonnen. In de lagere atmosfeerlagen werd geen uitzonderlijke radio-activiteit ge meten. De toeneming is voor het eerst geconstateerd op 25 juni. Militaire des kundigen zijn van mening, dat de radio activiteit acht dagen nodig heeft om de afstand van China naar Italië af te leg gen. ADVERTENTIE SANTIAGO (Chili) Het parlement heeft de wet op de hervorming van de landbouw ter bekrachtiging aan presi dent Eduardo Frei toegestuurd. Deze wet, welke gedurende twee jaar in het parlement in behandeling is geweest, belooft het economisch, po litiek en sociaal gezicht van Chili te zullen veranderen. De regering zegt dat de wet land beschikbaar zal stel len aan de landlozen, duizenden boe rengezinnen een redelyk bestaan zal geven en zal leiden tot een aanzienlij ke vermindering van de Chileense in voer van levensmiddelen welke nu een 150 miljoen dollar per jaar beloopt. De marxistische oppositie zegt dat de wet het kostbaarste land in handen van de ryken laat en de rechtse op positie ziet in de wet een grote stap naar een soort Castro-bewind in Chili. De wet geeft de regering de be- voegheid de meeste landbouwgronden in Chili te naasten omdat deze niet of slecht bewerkt worden of op grond van hetgeen de sociale behoeften van het gebied worden genoemd. Toen het wetsontwerp werd inge diend, werd het door de regering een middel genoemd om 100.000 nieuwe boerderijen in Chili tot stand te bren gen. Nu houdt de regering het op 70.000 nieuwe boerderijen met de kans dat het getal van 100.000 na 1972 be reikt zal worden. De regering hoopt voor de uitvoe ring van het programma veel geld en technische hulp uit het buitenland te krijgen. Ieder stuk landbouwgrond dat groter is dan 80 ha kan worden ont eigend. Gedurende drie jaar zal het groepen boeren die „asentamientos" BONN. Twee Nederlandse jongens zijn in West-Duitsland in de Rijn ver dronken, toen hun kano omsloeg door de sterke stroming. Een Duitse mede- kampeerder, die zij voor een tochtje hadden uitgenodigd, bereikte zwem mend de oever. Peter Basten (18) en Theo Kunneman (17) uit het Noordbrabantse dorpje Zee land waren zondag uit Nederland de Rijn opgepeddeld. Zij hadden de nacht doorgebracht op het kampeerterrein Grimlinghausen bij Düsseldorf en maak ten maandag tochtjes in de omtrek. Om half negen 's avonds nodigden zij de Westduitser Siegbert Lawer (24) uit het naburuge Neuss, die zij op het kam peerterrein hadden ontmoet, uit om nog even een toertje op de rivier te maken. Ter hoogte van Neuss sloeg de kano midden op de Rijn om. onteigende land bewerkt worden door worden genoemd. Aan het slot van de ze periode zullen degenen die zich kun dig getoond hebben, aanspraak kunnen maken op hun deel van de bezittingen van de gemeenschap van asentamien tos. Landeigenaren en conservatieve po litieke groeperingen die zich het hef tigst tegen het wetontwerp verzetten, beweren dat de landhervorming op de eerste plaats bedoeld is om een eind te maken aan de macht van de fami lies van Spaanse en Duitse afkomst, die reeds langer dan een eeuw een groot deel van de macht in Chili in handen hebben. ADVERTENTIE ALLENBY BRUG, over de Jor- daan 400 Jordaanse krijgsgevange nen zijn over de kapotte Allenbv brug naar huis teruggekeerd in ruil voor twee Israëlische piloten die bo ven Arabisch gebied zijn neergescho ten. Het was de eerste volledige uitwis seling van gevangenen welke sinds het einde van de vijandelijkheden door het internationale Rode Kruis is geregeld, ofschoon Israël wel eerder verscheidene duizenden Egyptenaren naar huis heeft teruggestuurd. De twee Israëlische piloten, de ka piteins Itzhak Golan i?n Gideon Dror, waren de eersten die via de verniel de brugoverspanningen het modderi ge bruine water van de rivier de Jor- daan overstaken. De Israëlische militairen op de westelijke oever juichten en applau disseerden toen de twee mannen vrij gelaten werden voorbij de vlag van het Rode Kruis, welke halverwege van een boog wapperde. De piloten hadden strakke gezich ten. Voordat zij in een gereedstaande helikopter weggevoerd werden, wil den zij slechts zeggen dat zij goed waren behandeld. Daarna kwam uit een stoet auto's aan Israëlische kant een lange rij gewonde Jordaanse gevangenen. Sommigen van hen moesten gedra gen worden over de smalle geïmpro- visseerde voetbrug welke tussen de verwrongen staalmassa's is gelegd. Er waren verscheidene brancard-geval len. Israëlische militairen en functio narissen van het Rode Kruis hielpen hen langs de stijle oever naar bene den. Op krukken, ingepakt in ver band, één vrijwel blind, zo trokken de Jordaniërs zwijgend over de brug. In het midden gaven zij hun krukken terug. Aan de andere kant hielpen Jordaanse hospitaalsoldaten hen in ziekenauto's. Israëlische militairen en militaire politie hielden de wacht toen de niet gewonde Jordaniërs uit hun konvooi bussen stapten op weg naar de vrij heid. Hun leeftijd varieerde van 16 tot zestig jaar. Hun uniformen wa ren gescheurd ert vrijwel de helft van hen droeg minstens één stuk burger kleding. Op hun hemden was in het Hebreeuws „krijgsgevangene" ge verfd. Aan de overkant werden zy ook met applaus ontvangen. Een groep stelde zich op Jordaans gebied meteen in formatie op en marcheerde kwiek naar de gereedstaande vrachtwagens, gens. ANGUILLA, (Benedenwindse eilan den) Het eilandje Anguilla van 56 km2 en 5.000 inwoners streeft er naar erkend te worden als het jongste on- afhankelyk land in het Caraïbische gebied. Het is intussen reeds begon nen een strijdmacht op te richten om een mogelijke invasie van het naburi ge eiland St. Kitts het hoofd te bieden. Ronald Webster, een boer die be noemd is tot minister van Defensie, zei, dat Anguilla beschikt over een strijdmacht van 50 man en een arse naal van vier mitrailleurs, 55 gewe ren, 15 jachtgeweren en twee kisten dynamiet. Vrijdag is gemeld dat 35 indringers aan land waren gegaan, maar geen van de eilanders heeft ze gezien. De onafhankelijkheid van het eiland is donderdag uitgeroepen door een co mité van 15 man dat de regeringsver antwoordelijkheid op zich heeft geno men nadat het eiland een maand ge leden zich had losgemaakt, uit de fe deratie bestaande uit St. Kitts-Nevis en Anguilla, drie vroegere Britse ko loniën. Peter Adams, een vroeger lid van de bestuursraad van de federatie, werd door het comité als president benoemd. Hij zei dat de onafhankelijk heid was uitgeroepen nadat het eiland geen antwoord hat gekregen op ver zoeken tot een soort van associatie met Groot-Brittannië, de V.S. of Ca nada. Anguilla ligt 240 km ten zuidoosten van Puerto Rico. Adams zei dat er geen middel is om iemand er van in kennis te stellen dat het eiland nu onafhankelijk is en dat daarom ook het nieuwe bewind nog door geen enkel land is erkend. Anguilla kent geen telefoon of elek triciteit en reeds vijf weken is er geen post bezorgd. De maandelijkse zen ding olie is ook reeds een week over tijd. Dit is één van de dringendste problemen van Anguilla. JOHANNESBURG Fiat zal in Zuid- Afrika een assemblagebedrijf opzetten dat in eerste aanleg 10.000 personen- en vrachtwagens per jaar zal gaan maken. Dit heeft de directeur-generaal van Fiat South Africa Limited meegedeeld. Hij verklaarde dat het groeitempo van het bedrijf nu zodanig is dat assemblage een logische volgende stap in de ontwik keling van de activiteiten is. Het assemblagebedrijf zal worden ge vestigd te Rosslyn bij Johannesburg. Over enkele dagen zal men met het grondwerk beginnen. In juni volgend jaar moet de produktie beginnen. Er wordt rekening gehouden met een nog grotere assemblagecapaciteit. Als kost prijs van het project wordt opgegeven enkele miljoenen rands (een rand is vijf gulden). O De 59-jarige stuurman W. F. Rog uit Scheveningen is aan boord van zijn schip, de Sch. 49, gevallen en met zijn hoofd tegen een wasbak terechtgeko men. De stuurman werd zo ernstig ge wond dat hij spoedig overleed.

De Vallei | 1967 | | pagina 9