de appele bloeien NTS en NRU beklagen zich ook over zendtijdverdeling Vriendelijk Balanchine blijft bij Nationaal Ballet Rubensprijs voor Francis Bacon UIT DE KERKEN Tour-uitzending wel herhaald Euratom lieeft geldgebrek VANAVOND MORGEN Winst Marijnen kleiner Verlies Palthe bijna 2 miljoen WISSELMARKT PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Winstmarge kleiner bij Utermohlen Caltex nu Chevron Pagina 2 DONDERDAG 29 196; 14 „En hij heeft dat onuitstaanbare lief-doen", vervolgde de vrouw tegen over hem, „dat ik zou haast zeg gen: contact zoeken met zijn pu bliek wat een werkelijk edelman werkelijke adel onwaardig is. Begrijpt u mij?..." Alexander knikte langzaam. Hij kon dit niet geloven; en toch had hij opeens niet meer zo veel plezier aan de kleine jongen. „Hij lacht en pruilt altijd op het goede ogenblik", legde Agneta uit. „Soms heb ik de indruk dat hij zelfs met duivels raffinement zijn onte genzeggelijk aardige woorden kiest. Misschien is dat alleen het in stinct van diè toneel-vrouw..." Alexander dacht aan de portretten boven Coen's bed: de donkere man met het fijne profiel en de stralend- blonde vrouw met de vriendelijke ogen. „Heeft hij wel eens gehuild om zijn ouders?" vroeg hij. „Nooit", zei Chrisje. Lientje hief het hoofd op. Haar pe tit point zonk neer. Even waren haar ogen met onverwachte scherpte op haar zusters gericht. „Voor zo ver wij weten", zei ze voorzichtig, „heeft hij niet om hen gehuild. Maar ik wil U niet verhelen, dat hij bijna de hele dag buiten is, en meestal alleen. Ik geloof in elk geval niet, dat hij 't ge daan heeft. Ik zou het mezelf ten sterkste verwijten". Nu had dan Freule Eline ook ein delijk haar mond eens open gedaan. „Kunt u zich voorstellen, hoe moei lijk het voor ons is?" vroeg Agneta. „Zeker", zei Alexander aarzelend. „Maar in alle nederigheid zou ik toch u willen vragen: kunt u zich voorstel len, hoe moeilijk het voor hém is?" Hij overdacht met een wee gevoel, of hij hier lang zou kunnen blijven. Die dikke meneer Teun of Heun had hem eerst ook al zo vreemd geleken. „Het kind moet nog gevormd wor den", zei Agneta. „Voor velen is de jeugd minder prettig dan voor hem- Mogen wij op uw hulp rekenen, me neer Verbrinke?" „Zeker", zei meneer Verbrinke nogmaals. Bijna had hij erbij ge voegd: „Ik word er toch voor be taald!" Maar hij was zo'n keurig, welopgevoed jong mens. Hij dronk zijn thee, en toen het gesprek tot ge babbel vergleed, excuseerde hij zich met zachte stem: er viel nogal wat uit te pakken... De freules bleven zeer tevreden achter. Alexander Verbrinke liep geluidloos de dik-geloperde trap op. Toen hij zijn kamer betrad, welke naast die van Coen lag, hoorde hij het kind roepen. Behoedzaam opende hij de tussen deur en knipte het nachtlicht aan. Coen zat rechtop in bed, met warri ge krullen en een bleek gezicht. „Wat is er?" vroeg Alexander. „Kun je niet in slaap komen?" „Ik ben zo bang, dat jij ook dood gaat", zei Coen. Zijn lippen trilden en zijn ogen waren wazig. Maar hij huilde niet. Hij had dus wéér de juiste toon gevonden. Maar Alexander Verbrinke was nu toch wel overtuigd, dat er geen raf finement in 't spel was- Hij had Coen een beetje water laten drinken, en in volle ernst verzekerd, dat hij alles zou doen om niet dood te gaan. „Maar dat deed mijn mamma ook" zei Coen bezorgd. Toen was Alexander op de rand van het kinderbed gaan zitten, en hij had gezegd, dat ieder op een dag bij Onze Lieve Heer geroepen werd, en dat daarom Coen's ouders ook waren weggegaan. „Maar waarom heeft 'ie mij dan nog niet geroepen?" informeerde Coen. Meneer Alexander legde uit: om dat het Coen's tijd nog niet was. Want bij God mocht alleen komen, wie geroepen was. „Is 't daar dan zo mieters?" vroeg Coen gretig. En meneer Alexander, bij het hor ren van dat woord opééns de Lange voor zich ziende, zei: „Ja", met een zo brede grinnik, dat Coen's trekken zich eindelijk ontspanden. Dan wilde hij echter meer weten over de He mel, en waarom meneer Alexanders er vooreerst niet heen wou?... „Ik kan jou nu toch niet alleen la- s ten?" argumenteerde de jongeman, jj „Dan gaan we samen!" bedachts Coen stralend. s „Maar nog niet", bedong meneer s Alexander. „Ik moet je eerst nog een s leleboel dingen leren". „Goed", zei Coen- En dat was het besluit van die eer- 5 te dag. De volgende dag begon met zonne- r ichijn. Meneer Alexander lokte Coen jjj na het ontbijt mee de tuin in en zei: „Zal ik je nu leren tellen?" Maar dat bleek Coen al te kunnen, zonder dat hij het zelf wist: hij telde keurig tot twintig. Alexander prees hem uitbundig. Coen echter, wees alle lof af met een rood gezichtje, ,,'t Komt allemaal van de Lange", zei hij. „Als ik hem niet had!..." En toen kon Alexander hem natuurlijk niet meteen over het al of niet gebruiken van sommige woorden uit de Lange z'n vocabulai re onderhouden. Terwijl ze samen door het park7 liepen, gaf hij zijn leerling somme tjes op: „Als jij nou een steentje op- raapt, Coen, en ik geef je er twee van mij bij („heb je die ook hier op- jj geraapt, of thuis?" informeerde Coen s belangstellend), hoeveel heb je er dan?" of „als hier nu twee mieren s lopen, en daar komen nog twee aan, 5 met z'n hoevelen zijn ze dan zo da- s delijk?" Coen vond het heerlijk en stelde s voor om in de moestuin met aardbei- en te gaan rekenen, „want die zijn s d'r echt, zie je? En dan hoeven we 5 niet zo na te denken". En daarom moest die malle me- jj neer Alexander toen weer schaterend S lachen! jj Geiles, die in het rosarium werkte, 5 werd ook beproefd met een som: als s er vijf rozen waren, en er kwam een s rups, die twee rozen opvrat, wat jj dan?. „Dan het 'ie buikpijn", zei Geiles. Alexander kon er om lachen, maar 5 Coen was te zeer toegespitst op hetjj werk. Zijn ogen waren even schuw; i stak Geiles hem de gek aan? De gou- verneur zag het, en hij voelde zich vertederen. Hoe kwam een kind van 5 zes jaar zo kwetsbaar?... Het be-E nauwde hem, want dit materiaal was E wel heel teer in zijn handen- Toen klonk er ergens een wilde fluit-gil. „Doar hè je 't weer!" zei Geiles. 5 „Ik kèn mar nie ontdekke, wavvoorS beest dat is! 't Klinkt te strak voors 'n Vloamse goai..." Maar over Coen's gezichtje toog een glans. Hij nam de hand van me neer Alexander. „Kom", zei hij. En meneer Alexander begreep het ge heim. Ze wandelden samen naar de moestuin, waar bij de wrakke hekken een mager jongetje wachtte. (Wordt vervolgd) 3542. „Het ziet er niet bijster gezellig uit daar bene den", vond piloot Storm, „het zal nog een hele toer worden om tussen die gemene bergspitsen een geschik te landingsplaats te vinden. Het wordt gewoonweg gok ken. Wacht eens, ik zie een betrekkelijk vlak gedeelte, daar zullen we ons geluk eens beproeven. Ik probeer de kist horizontaal te houden, want verticaal lijkt het me hier wat riskant. Trouwens we blijven hier misschien niet eens langer dan nodig is voor een eerste onder zoek." Heel langzaam zakte de Naald omlaag op zijn gravi- tatie-repulsors, geleid door elektronische weerstandzoe kers, die het landingsgestel onfeilbaar naar de meest geschikte plek dirigeerden. Witte wolken pulversneeuw werden hoog opgejaagd, toen volgde een lichte sidde ring en het schip lag stil. Volgens de dienstregeling waren het professor Dubois en Buck, die als eersten een kijkje buiten moesten nemen. De anderen hielpen hen in de extra dikke temperatuurkostuums en kort daarop deden zij hun eerste skischreden door de sche merige sneeuwwereld. 8. De rechter heeft zyn paard de sporen gegeven en zijn metgezellen volgen hem zo snel mogelijk. Weldra bereiken ze de stad Mien-yuan. Rechter Tie bedenkt somber dat hij heel wat last zal krijgen met het ministe rie in de hoofdstad. De heren ambtenaren daarginds heb ben al slapeloze nachten als er een streng koperstukken ontbreekt. Hoe zullen ze dan wel niet tekeer gaan nu er twaalf goudstaven zijn geroofd! Over de hellende straten van de stad rijden ze nar het marktplein voor het ge rechtsgebouw en stijgen daar af. Bedienden schieten toe om de paarden weg te leiden. „Breng de gewonde naar een dokter, hij moet grondig onderzocht worden", zegt Rechter Tie tot een van de bedienden. Het is een drukte van belang op het plein, en er lijkt meer volk op de been dan anders op dit vroege uur. Hier en daar staan groepjes mensen opgewonden te praten. Op dit moment ziet de Rechter de hoofdman van de gerechtsdienaars snel naderbij komen. „Er is een misdaad gepleegd, Edel achtbare", brengt hij hijgend uit. „De dichter Meng Lan is vermoord. Vanochtend vroeg werd zijn lijk gevonden, met een dolk in de borst..." „Vertel me de rest maar in mijn kleedkamer", onderbreekt de Rechter, „dan kan ik meteen mfln ambtskostuum aantrekken. Komt u ook nog even mee, meneer Yuan. U beweegt zich geloof ik nog al veel in literaire kringen." 12. Met bewondering en ontzag staarde Tekko naar 't hele kleine paardje dat hinnikend het tafelblad af dreigde te stormen nam onze vriendhet voorzichtig in de hand en onmiddellijk ging het daar liggen. „Ik zie dat ik je eindelijk overtuigd heb mijn waarde Taks!" lach te professor Starreveld. „En ik hoop tevens, dat je 't nut en de bedoeling er van inziet. Ik wil namelijk 't we reld-voedselprobleem op zien te lossen, niet door de mensen in leven te houden met vitaminetabletten of iets dergelijks, doch, door 't levende wezen tot minimale grootte terug te brengen. Er kunnen dan in de nabije toekomst net zoveel mensen op een vierkante kilometer leven als heden op de gehele wereld!" „Ik begrijp het professor!" sprak Tekko. „Dan hebben wij in ieder ge val voldoende ruimte over om voedsel te verbouwen. Maar wat ik zeggen wil eh....Kunt u die kleine bees tjes nu ook weer groot maken?" „Nee!" zuchtte de geleerde bol. „Dat wil zeggen.... nee! Ik kan 't nog niet maar ik ben bezig naar iets te zoeken dat 't zou kunnen bewerkstelligen. Maar ja, ik kan niet alles tegelijk. Ik wil eerst de verkleiningsstof vervolmaken. Ik ben nu zo ver dat ik 't al zonder injec ties kan stellen. Kijk, enige druppels van deze vloeistof zijn al voldoende om een levend wezen tien tot twintig keer te verkleinen!" En de professor haalde uit de koel cel een pot met een witachtige vloeistof te voorschijn.. AMSTERDAM Het Natio nale Ballet zal in het komende seizoen de samenwerking met de choreograaf George Balanchine voortzetten. In zyn zetting zal Ravels „La valse" worden aangevoerd. Bronislawa Nijinska komt met het Nationale Ballet „Les noces" instude ren. Voorts komt opnieuw „De vuurvo gel" in de choreografie van Fokine op het programma. Andere balletten in het nieuwe seizoen: „De schone slaapster", „Het zwanenmeer", „Romeo en Julia". Robert Kaesen zal de choreo grafie verzorgen van een grote televisie- produktie voor de Prix d'Italia 1968. Koert Stuyff zal het volgende seizoen zijn medewerking aan het Nationale Ballet naar alle waarschijnlijkheid voortzetten. Zoals bekend heeft hij voor dit Holland Festival de choreogra fie „Visibility... by chance" voor het Nationale Ballet gemaakt. HILVERSUM Programmacommis saris J. W. Re. gelink van de N.T.S. heeft vandaag tijdens een persbijeen komst in Hilversum meegedeeld dat de besturen van N.T.S. en N.R.U. zich onlangs tot de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk hebben gewend naar aanleiding van de onbevredigende gang van zaken ten aan zien van zendtyduitbreiding en de zend tijdindeling zoals die door recente be slissingen van de minister tot stand zyn gekomen. I)e minister heeft namelyk besloten de wekelijkse televisiezendtijd per 1 oktober a.s. op 62 uur te brengen, hetgeen neerkomt op een uitbreiding van zes uur per week. Dit is twee uur minder dan de N.T.S. aanvankelijk aan de minister had voorgesteld. N.T.S., Teleac en N.O.T. (Nederland se Onderwijs Televisie) krijgen van deze wekelijkse zendtijd 23 uur en 35 minu ten. De C-omroepen kunnen rekenen op 2y2 uur. De A-omroepen, dus de K.R.O., N.C.R.V., A.V.R.O., en V.A.R.A. moeten het met elk 7 uur in de week doen, dat is drie kwartier meer dan thans. De N.T.S. had de minister voorgesteld om deze omroepen zeven en een half uur per week te geven. N.R.U. en N.T.S.-be- SIEGEN - De 58-jarige Engelse schil der Francis Bacon heeft in de Duitse stad Siegen de Rubensprijs gekregen. De prys ruim negentigduizend gul den werd uitgereikt ter ere van het feit dat Rubens 390 jaar geleden in Siegen werd geboren. Bacon heeft het geld bestemd voor restauratie van kunstwerken die in Flo rence bij de watersnood beschadigd zijn. Na de prijsuitreiking werd er een ten toonstelling van Bacons werk geopend. BRUSSEL De financiële moeilijk heden waar Euratom mee te kampen heeft, zijn catastrofaal voor Europa. Gevreesd wordt dat de Europese onder zoekers door gebrek aan voldoende voor uitzichten naar andere landen zullen gaan, in het bijzonder naar de Verenig de Staten. De technische achterstand van Europa zal daardoor nog groter worden. De ministerraad van Euratom is er nog altijd niet in geslaagd de begro ting voor onderzoekingswerk voor dit jaar goed te keuren. Deze week werd weer gesproken over de begroting, maar het kwam niet tot een beslissing waar na de verdere discussies werden ver schoven naar de vergadering die half juli wordt gehouden. Euratom moet zich intussen behelpen met maandelijkse voorschotten op ba sis van de begroting van vorig jaar. Daar de kosten zijn opgelopen, zijn de ze bedragen niet toereikend. De afgevaardigden in de Energiecom missie van het Europese parlement heb ben besloten, hun nationale regeringen te interpelleren over de ernstige toe stand waarin Euratom terecht is geko men. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Eindhoven (geestelijk ver zorger diaconessenhuis)H. Sondorp te 's-Gravenhage; te Poortvliet en te Westbroek: J. Maasland, kand. te Sliedrecht. Geref. Kerk: Beroepen te Honselersdijk: A. Veldhuy- zen te Donkerbroek; te Bergum: F. Dijkstra te Hijum; te Markum (Fr.): F. Boonstra te Noord-Bergum. Bedankt voor Groningen-West (als stu- dentenpred.) A. Corporaal te Zeist. Examens: de classis Gorcum heeft pré paratoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer P. Blokland, kand. te Goudriaan. Geref. Kerken (vrygem.): Bedankt voor Ommen: dr. J. Douma te Rijnsburg; voor Enschede-Noord (als missionair pred. voor Nieuw-Guinea) (2e pred.pl.): H. J. Begemann, kand. te Gouda; voor Voorburg: W. G. de Vries te Groningen-Helpman. Vrye Evang. Gem.: Aangenomen naar Bergum: W. Kramer, kand. te Doorn, die bedankte voor Enschede. Bedankt voor Utrecht-Noord: H. Onder stal, kand. te Utrecht; voor Gronin gen: J. G. Niewöhner te Apeldoorn. stuur hebben volgens de heer Rengelink vooral ook met enige verwondering ken nis genomen van het groot aantal zend machtigingen dat de minister heeft ver strekt aan minderheidsgroeperingen, vijf bij de radio en zeven bij de televisie, die volgens de bepalingen in de omroep wet eigenlijk in het ontmoetingspro gramma van N.T.S. en N.R.U. aan bod moeten kunnen komen. De programma raden van N.T.S. én N.R.U. zijn van mening dat hierdoor een uitholling van de programma's plaatsvindt. Deze raden hebben de besturen van N.T.S. en N.R.U. dan ook doen weten het te betreuren dat ze hun taken voor de minderheden binnen het ontmoetingsprogramma door deze gang van zaken niet kunnen uitoe fenen zoals dat gewenst wordt. De N.T.S. heeft de zendtijduitbreiding voor lopig aanvaard als basis voor een zend tijdindeling waarmee ook de omroepen akkoord zijn gegaan. De zendtijduitbrei ding zal worden aangewend om de tele- visieretten I en II gelijkwaardig te ma ken in die zin, dat het tweede net aantrekkelijker wordt voor de kijkers. Dit tracht men te bereiken door vanaf 1 oktober via beide zenders om 18.55 uur met de uitzending te beginnen. Op deze netten wordt dan gestart met een en hetzelfde kleuterprogrammatje ge volgd door een kort N.T.S.-journaal. Het hoofdjournaal van 20.00 tot 20.16 uur zal eveneens over beide netten worden uitgezonden. AMSTERDAM De veertigjarige heer T. de Heer uit Scheveningen heeft het door Jeugd en muziek Nederland uit geschreven nationaal compositiecon cours 1967 voor kamermuziek gewon nen. De heer De Heer kreeg gister ochtend zijn prijs in het Amsterdams Muziekcentrum. De prijs is beschik baar gesteld door het Prins Bernhard- fonds. De compositie, een Sonatine voor fluit en gitaar, wordt opgenomen in de catalogus Donemus Jeugd en muziek. De jury bestond uit M. Vre denburg, A. Jurres, L. van Delden, R. Heppener en J. Wouters. Men betreur de het dat er geen eerste prijs kon worden uitgereikt omdat geen enkele van de zes ingezonden werken van een duidelijk begrip voor de vraag naar kamermuziek getuigde. Op de foto bezegelt de heer A. Jurres, een van de jury-leden, met een handdruk de toekenning van de prijs aan de heer T. de Heer. Rechts mevrouw De Heer. HILVERSUM De Nederlandse Televisie Stichting heeft besloten de rechtstreekse middagreportage van de Tour de France (van 30 juni tot en met 23 juli) 's avonds om half zeven op Nederland I te herhalen, behalve op zaterdagen en zondagen. Dan zal in de NTS sportprogramma's van zondagavond een gedeelte van de dan verreden etappe worden uit gezonden. Die herhalingen worden gegeven om kijkers die 's middags niet in de gelegenheid waren 't recht streekse programma te volgen, toch iets van de etappe te laten zien. HILVERSUM I 18.10 Sportrubr. 18.30 Halte: pr. voor twintigers. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Gew. muz. (gr.). 20.00 Klanken v. .eigen bodem (gr.) 20.30 Avondpermissie: gev. pr. voor de militairen. 22.15 Avondsluiting. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Boekbespr. 22.45 Kerkorg.concert: klass. muz. 23.15 Wonen zonder midden: klankbeeld over wonen en samenleven in een stadsge bied. 23.45 Li. ork.muz. (gr.). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitz. v.d. KVP: Kaarten op tafel, een uitz. over politieke zaken, die de aandacht verdie nen. 18.30 Tout a toi, li. pr. uit Parijs. 18.55 De gespr. brief. 19.00 Stereo: Pia noduo: semi-klass. muz. IKOR: 19.30 Mens en Bijbel: bijbelgespr. 19.55 Kerk veraf en dichtbij. NATIONAAL PR: 20.00 Nws. 20.05 De Prins en grote Europeanen, gespr. 20.25 Holland Fes tival 1967: Radiophilharmonisch ork., jongenskoor en sol.: mod. muz. 21.10 Geen daden maar woorden: Wedstrijd tussen twee nationale elftallen om de cup van de Ned. Radio Unie. 22.30 Ned. in Canada, rep. 22.20 Ronde v. Frank rijk 1967. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 gr. platempr. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 De minimolen. 18.50 Journ. STER: 18.55 Reel. NTS: 19.00 De Ver rekijker intern, jeugdjourn. 19.10 V. gewest tot gewest. 19.30 Mensen in de sport: doc.-informatiefpr. 19.53 Toeristi sche tips. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. 20.45 Piano, drums, en bas: jazzmuz. 21.15 Shaffy Chantant. 22.15 De Grand Canyon, filmrep. NTS: 22.55-23.00 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reel. KRO: 20.05 Dwars door ope- raland, muz. gespr. over operamuz. 21.05 Hongaarse muz. en dans. TROS: 21.10 Voyage to the bottom of the sea, tv-film. 22.00 Act. STER: 22.10 Reel. NTS: 22.15 Journ. KRO/RKK: 22.30- 23.00 Tien vragen over geloven. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Lichte gram. muz. (7.30 - 7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram. muz. 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: vakantie-tips. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Aubade: Stereo: Licht gevar. muziekprogr. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Metropole orkest en zangsolist: amusem. muziek. 12.27 Mededelingen voor land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Platennieuws. 13.00 Stereo: Lich te orkestmuziek en zangsolisten. 13.30 Lichte gram mof oonmuziek. 13.55 Pro menade-orkest en zangsoliste: amuse- metsmuziek. 14.30 Schoolradio. 15.00 15.00 Pizzicato: muzikaal middag ma gazine, met o.a. de Ronde van Frank rijk 1967. 17.05 De Ronde van Frank rijk 1967. 17.10 Coda: muziekprogram ma voor jonge mensen. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Soc. str. lied. 7.23 Lichte gr. muz. (7.30 - 7.35 Van de voorpagina, persoverzicht) VPRO: 7.55 Deze zdag VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. muz. 10.00 VPRO: Schoolradio. VARA: 10.20 Lichte gram. muz. 11.00 Nws .11.02 Voor de vrouw. AVRO: 11.30 Musa Iberica (V), lezing over volksmuziek uit Span je. 11.55 Beursberichten. 12.00 Militair orkest. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlich ting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Sportrevue, met verslag tennistoernooi Wimbledon 1967. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Venster op de hedendaagse mu ziek, muzikale lezing. 14.15 Poëziekro niek. 14.20 Tot uw orders: gevar. pro gramma voor militairen. VPRO: 15.30 Thuis, programma voor thuiszittenden. 16.00 Nws. 16.02 Namiddagconc.: A. Ra dio kamerorkest en solist: klass. en mo derne muz. B. Radio kamerorkest en Nederlands Kamerkoor met orgel: ou de muziek. 17.00 Voor de kinderen. 17.10 Stereo: Muzikale aanwinsten: nieuwe grammofoonplaten. 17.45 Act. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Plaat maar raak! 10.00 Nws. 10.02 Arbeids vitaminen: populair verzoekplatenpro- gramma (11.00 Nws.) VPRO: 12.00 Nws 12.02 Uit de buitenlandse pers. 13.05 El Pee: gevar. platenprogr. 14.00 Nws. 14.02 Uit de buitenlandse pers. 14.05 2 x Top 10. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Mu- ziekkantjes: licht muziekprogramma. 16.00 Nws. 16.02 Showtime. 16.30 Sor bet: licht platenprogramma. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 - 18.00 Pop-party. DONDERDAG 29 JUNI 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teren). 10.20 Sportpr. 10.50 Doe. 11.35 Act. en muz. 12.00-13.30 Act. 16.40 Nws. 16.45-18.00 Gev. kinderprogr. 18.00 Nws. (Reg. pr.: NDR: 18.05 Act. 18.16 Doe. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.21 Li. muz. 19.50 Pr.-overz. WDR: 18.05 Nws. uit Noordrijn-Westfalen 18.10 Blik in de komende week. 18.12 Frederic (4). 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 tv-film. 19.40 Frankrijk door Duitse ogen ge zien). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 tv- spel. 21.35 Doe. 22.20 Journ. en weerber. Commentaar. 22.35 Filmrep. 23.20 Nws. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 tv-film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema's v.d. dag. 20.00 Doe. Aansl: Nws. 20.45 tv-spel. 22.05 Nws, AMSTERDAM Voor de hoofd fondsen was de beurs iets vriende lijker. Er bestond wat meer belangstel ling en de koersen waren daardoor iets hoger. Koninklijke, Philips, Unilever en AKU konden iets vooruitkomen maar Hoogovens bleven zo ongeveer bij de vorige notering. De handel was overi gens bijzonder rustig. De lokale aandelen daarentegen wa ren overwegend weer wat lager; Leeu warder Papier, Metaverpa, Geveke, Duyvis, Ned. Dagbladunie en Melk unie vonden op lager niveau nog niet voldoende kopers om het aanbod op te nemen. Lager waren voorts opnieuw de Key Kramer, EMS, Leidsche Wol, terwijl de Bataafsche Aanneming, Blauwhoed en Van Wijk in reactie wa ren. De Veenendaalsche Stoomspinnerij brokkelde verder af. Er wordt op het sinds vorige week gestegen koerspeil wat meer materiaal aangeboden dat voorzichtig uit de markt wordt geno men. Aandelen Hoek, Bols, Spaar- nestad, Simon de Wit en Zwanenberg waren flink hoger. Utr. Asfalt zette de opmars voort. Kon. Zout en Heineken boekten een licht herstel. De scheepvaartsector was verdeeld door het nauwe karakter van de markt. Verminderde belangstelling voor Van Ommeren deed hier de koers onver wacht teruglopen, maar Rotterdamse Lloyd was bij gebrek aan voldoende materiaal onverwacht 2 punten hoger. De obligatiemarkt was andermaal aan de vaste kant. DEN HAAG. Hoewel de om zet van Technisch Bureau Marijnen zich op ongeveer hetzelfde niveau be weegt als vorig jaar, zijn de resultaten over de eerste helft van dit jaar sterk achtergebleven bij die van vorig jaar. Alleen een warme zomer kan nog veel goedmaken, zei de directie in de jaar vergadering. Met enige bezorgdheid wordt de prijzenslag bij de huidhoud- kasten en wasmachines bezien. De winst op goederen was in 1966 aanzienlijk hoger dan in 1965, maar de marge is intussen zodanig ingekrom pen, dat zij dit jaar niet in de resulta ten zal kunnen bijdragen. ALMELO Het is Palthe's Tex tiel veredelingsbedrtj ven vorig jaar niet gelukt de winst van f 805.951 over 1965 te evenaren en zodoende het ou de verlies van f 848.377 weg te wer ken, hoewel het bestuur dit in de jaarvergadering eind mei 1966 wel verwachtte. Integendeel, er ontstond een nieuw verlies van f 989,617, voor namelijk doordat aan personeelskosten ruim f 2j5 miljoen meer moest won den betaald dan in 1965. Aan de jaarvergadering op 27 juli wordt voorgesteld net dividend te pas seren en het verlies naar nieuwe re kening over te brengen. Palthe zit daardoor weer met een totaal verlies van f 1.837.994. Het bedrijf keerde voor het laatst dividend uit over 1960. Dat was toen 10 pet. De directie blijft de ontwikkeling van de chemische reiniging met ver trouwen tegemoet zien. Zij wil dan ook het accent relatief zwaarder op dit bedrijfsonderdeel leggen, daar naast voortdurend aandacht schen ken aan specialisatie in de textielver- edeling en de efficiëntie op dit punt sterk bevorderen door ingrijpende wijzigingen. Hierdoor wordt het con cern minder kwetsbaar. Met de gemeente Almelo is zoals gemeld al overeenstemming bereikt over de verkoop van het oude gebou wencomplex in de binnenstad en het betrekken van een moderner kleiner pand op het industrieterrein. Dit heeft het geleidelijke ontslag van driehonderd van de 2350 personeels leden tot gevolg. Medio volgend jaar wordt de nieuwe fabriek betrokken, zo wordt verwacht. AMSTERDAM. De orderpor tefeuille van de Koninklijke Fabriek van Verbandstoffen Utermijhlen is zoda nig dat de fabrieken goed bezet zijn, maar de winstmarges zijn kleiner ge worden door de toegenomen concurren tie. In de eerste maanden van 1967 was de.geldomzet iets lager dan vorig jaar. In april en mei is hierin verbetering gekomen, aldus het bestuur in de jaar vergadering. Van de Duitse regering heeft Utermohlen minder grote bestel lingen ontvangen dan gebruikelijk was. De nieuwe fabriek in België heeft de produktiecapaciteit vergroot. Hier is al een belangrijke order ondergebracht. De aanloopverliezen van dit bedrijf heb ben f 350.000 bedragen. ROTTERDAM Alle elf schepen van de Nederlandse Pacific Tankvaart Maatschappij (Caltex) krijgen een an dere naam. De namen van de tankers, die alle zijn vernoemd naar steden, zullen in het vervolg niet meer wor den vooraf gegaan door de aanduiding Caltex maar door het woord Chevron. Dit is gedaan omdat de maatschap pijen van de Caltex-groep in Nederland zijn overgegaan naar Chevron Oil Eu rope. Het eerste schip dat onder de nieuwe naam zal varen, is de Caltex The Ha gue, die op het ogenblik in Japan wordt vergroot van 16.000 tot ruim 22.000 ton. De tanker zal de werf half augustus verlaten als Chevron The Ha gue. AMSTERDAM 28 aug. Londen 10.04%—10.05%; New York 3.60A— 3.60 A; Montreal 3.33H3.33H; Parijs 73.45—73.50; Brussel 7.25%—7.26%; Frankfort 90.47»/»—90.52»/*; Stockholm 69.94—69.99; Zürich 83.44—83.49; Milaan 57.68»/*57.73»/*; Kopenhagen 51.98 52.03; Oslo 50.37»*—50.42'/*; Wenen 13.94J/«13.953/«; Lissabon 12.53»/«— 12.54

De Vallei | 1967 | | pagina 2