Structurele hulp voor India noodzakelijk Rennie Soekarno geen probleem; economie wel Israël hoopt op immigratie uit „rijke Westen Jeruzalem gisteren reeds geannexeerd Over de grenzen Rechte» fOMADO TOMADO VEL VEL 500 MILJOEN WACHTEN OP ANTWOORD NOOIT MEER AARDAPPELEN SCHILLEN! SOVJET-VLOOT MET GELEIDE PROJECTIELEN mKm Suharto tot Volkscongres De Gaulle oogst winst van neutraliteit Zelfmoord op het Rode Plein Subsidie voor Duitse partijen Vluchtelingen teruggekeerd Tip voor handiger huishouden f 79,75 Feiten Water Lekker eten? 99 OOSTEN Hoessein ook nog naar Londen Beslissing E.E.G. pas in herfst Belastingen hoger in België DONDERDAG 29 1967 ADVERTENTIE (laat de Tornado schrapmachine dat,'voor u doen!) Als vrouw heeft u recht op mooie, gave handen. Waarom zou u ze bederven met aardappelen schillen, wortels schrappen, het echte vuile- handen-werk! Daarvoor is er nu de Moulinex Tornado schrapmachine! Aardappelen er in, water er bij en inschakelen. Dan 2 tot 4 minuten draaien, even pitten en uw aardap pelen zijn panklaar.Schraptrommel en plaat afspoelen. Meer niet. De Moulinex Tornado schrapmachine schrapt oude zowel als nieuwe aardappelen (en...worteltjesl). Voor 1 kg f 79,75. Voor 2 kg f 98,50 en voor 3 kg f 115,50. Volledige Tornado-garantie. Wilt u méér tips? Vraag uw winkelier om de uitzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuis, afdeling K., Dordrecht. CAIRO De „actief-neufcrale" hou ding die president de Gaulle heeft aan genomen inzake de crisis in het Mid den-Oosten, zal Frankrijk geen wind eieren leggen. In scherpe tegenstelling tot de boycot van enkele andere Wes terse landen, zijn het Egyptische mini- terie van economische zaken en de Franse handelsattaché in Cairo be sprekingen begonnen over uitbreiding van de economische betrekkingen tus sen Frankrijk en Egypte. Herhaalde oproepen tot een totale boycot van alle landen die Israël zou den hebben gesteund tijden? de vijf daagse oorlog beginnen nu ook West- duitse vestigingen in het Midden-Oos ten te treffen. Eerder waren de Ver enigde Staten en Engeland doelwit van de boycot. Vestigingen van verschillende Euro pese en Amerikaanse farmaceutische bedrijven in Egypte zijn gesloten en verzegeld, zonder dat van officiëlë Egyptische zijde een verklaring is ge geven voor deze maatregel. Voorts heeft de Egyptische regering alle scheepvaartbedrijven opgedragen alle Britse, Amerikaanse en West- duitse schepen te boycotten. Uit Enge land, Amerika of de Bondsrepubliek afkomstige goederen die voor Egypte bestemd zijn, moeten met schepen van „bevriende mogendheden" worden verboerd. MOSKOU Een oude Rus heeft voor het graf van Lenin op het Rode Plein zelfmoord gepleegd met een ei gengemaakte bom en vier andere men sen verwond, aldus ooggetuigen. Van communistische zijde werd on middellijk het verhaal verspreid dat de man geprotesteerd had tegen het be stand in het Midden-Oosten. Hij zou dit gedaan hebben vlak voordat hij zich't leven benam. Maar getuigen in de onmiddellijke na bijheid zeiden niets gehoord te hebben. De reden voor de zelfmoord bleef onbe kend. De ontploffing had plaats om 7 uur. Het was een heldere zomeravond en er wandelden maar enkele Russen en bui tenlandse toeristen op het Rode Plein. De getuigen zeiden, dat zij na de ont ploffing de man dood op straat zagen liggen op ongeveer 30 meter van het massale marmeren graf. (Van onze verslaggever Link van Bruggen) NIEUW DELHI Wie de bedelaarshorden in steden als Calcutta en Bombay heeft gezien, wie als weldoorvoede Westerling tussen de uitgemergelde man nen, vrouwen en kinderen van een hongerstaat aCls Bihar heeft vertoefd, weet dat noodhulp in de vorm van voedselzendingen ongetwijfeld verlichting kan brenken, maar niet dé oplossing is. Wat India met zo'n 500 miljoen bewoners en zijn bevolkingsaanwas van 12,5 miljoen zielen per jaar het hele Nederlandse volk dus! op langere termijn nodig heeft, is structurele hulp. Het chronische voedseltekort, dat zich, zoals in de hongergebieden van Bihar. Uttar Pradesj, Madja Pradesj en Gudsjarat thans het geval is, door de geringste speling van de natuur tot rampen kan ont wikkelen, zal altijd blijven bestaan als er geen ingrijpende maatregelen ge troffen worden in sectoren als de landbouw, de veeteelt, de waterbeheersing, de voedingsgewoonten enzovoorts. Gezien de gevoelige tenen, die New Delhi heeft, kan slechts met de groot ste schroom worden gezegd dat India als een ontwikkelingsland van de eer ste orde moet worden beschouwd. Met dezelfde terughoudendheid dient voorts te worden gesteld dat de offi ciële instanties, die zich met de verbete ringen op velerlei gebied bezig houden, omringd zijn door de giftige slangen van de bureaucratie en veel te weinig capabele functionarissen tellen. We zijn er ons van bewust dat we met het een zowel als het ander te gen de schenen schoppen van ontelba re politieke figuren die menen het bui tenland nauwelijks nodig te hebben. Zij knnen zichzelf wel redden. Zijn zij zij niet de gewortelden van een cultuur, die tot de oudste van de wereld mag worden gerekend Dit laatste is zeer zeker waar. Met de technische vooruitgang heeft 't echter niets te maken. De angst voor schade aan het „gezicht" van India, als de afhankelijkheid van anderen te veel op de voorgrond wordt geplaatst, getuigt eveneens van hoogmoed en eigenwaan. Wat is er verkeerd aan het aanvaar den van hulp in een wereld, die zich pverigens nog lang niet overtuigend genoeg op het standpunt stelt dat wel varende staten de plicht hebben arme landen me teen minimum aan moge lijkheden te helpen? Is Europa na de oorlog niet volgens hetzelfde principe van de grond gekomen? Een feit blijft dat sinds de uitroe ping van de republiek in 1950 voor een bedrag van 29 miljard gulden aan goe deren en kapitaal naar India is ge stroomd, dat binnen het kader van de buitenlandse hulpverlening moet wor den geplaatst. Een ander feit is dat met dit geld zowel acute nood is gelenigd als struc turele werken zijn aangelegd. Een derde feit ten laatste is even zeer onoverkoombaar. Het behoort tot het wezen van de problematiek. Met een gemiddeld inkomen van 200 gul den per jaar kan India met geen mo gelijkheid de fondsen in handen krij gen om de noodzakelijke ontwikke lingsprojecten te financieren. Hoe schaars het geld is en hoe riskant de investeringen over 't algemeen zijn, bewijst de rentevoet, die liefst 9 pro cent bedraagt. Op zichzelf is een bedrag van 29 mil jard gulden aan hulp een enorme som. Per hoofd van de bevolking omgesla gen, betekent 't echter weinig of niets. Er zijn legio ontwikkelingslanden in Azië en Afrika, die verhoudingsgewijs heel wat meer krijgen of hebben ge kregen. Het grootste probleem van India is de waterbeheersing. Bij een analyse van de rampstaat Bihar komt men tot de ontdekking dat het noorden elk jaar weer van wateroverlast te Lyden heeft terwijl 't zuiden steeds opnieuw door een ontstellende droogte geteisterd wordt. Drinkwaterputten zijn daar wel; ir rigatiebronnen of -kanalen ontbreken ten enenmale. De Ganges, de nimmer opdrogende heilig erivier, die in zijn oorsprong door sneeuwwater wordt gevoed, is een nutteloos óbject, behal ve dan voor de religieuze baders van Benares. In feite kan het grootste deel van 't land- en tuinbouwareaal in India po tentieel als vruchtbaar worden be stempeld. Als men de waterfactor on der de knie kan krijgen, als de erosie kan worden tegengegaan en als er re gelmatig kunstmest kan worden ge strooid kan er twee a drie keer per jaar geoogst worden. Ook de opbreng sten thans ongeveer 1.000 kg graan per hectare zouden verzesvoudigd kunnen worden. Dat hiervoor astronomische bedra gen nodig zijn, is buiten kijf. Experts hebben uitgerekend dat er van de 130 miljoen hectaren landbouwgrond, die India telt, nog tenminste 100 miljoen verbeterd dienen te worden. Dit vergt een investering van liefst 50 miljard gulden! Het gaat hier slechts om een deel van de agrarische sector. Om arbeids plaatsen te verschaffen, de werklust aan te moedigen en koopkracht te ver krijgen de enige voorwaarde om de honger en de armoede op te heffen zal een veelvoud van dit bedrag nodig zijn. ADVERTENTIE Slechts 20 pet. van het land al leen de steden eigenlijk is geëlek trificeerd. Het transportwezen is ver ouderd en bijzonder gebrekkig. De ha vencapaciteit is veel te gering. Er zijn onvoldoende voedselopslagplaatsen (de FAO, de Wereldvoedselorganisa tie, is met de bouw van een ketting van graansilo's begonnen). De zware en de lichte industrie staan nog in de kinderschoenen. De veeteelt en ook de voedingsgewoonten behoeven een totaal nieuwe aanpak. De medische zorg zal moeten worden uitgebreid. De geboortegolf zal ingeperkt dienen te worden. Hoewel er in India een enorme en kostbare propaganda voor' de geboor teregeling wordt gemaakt, zijn de tot nog toe bereikte resultaten bedroe vend. Naar schatting wordt de bewus te beperking van de kinderschaar (ook sterilisatie behoort tot de wette lijk geoorloofde middelen) door nog geen 250.000 ouderparen in de prak tijk gebracht. Een van de grote moeilijkheden is dat er geen sociale voorzieningen zijn. Een ouderdomsrente bijvoorbeeld be staat niet. Op het platteland, waar de kindersterfte groot is, zijn 't de zoons die hun later niet meer tot werken in staat zijnde vader en moeder onder houden. Wel heel gecompliceerd is het pro bleem van de honderden miljoenen koeien, die India rijk is, en die vol gens Hindoegebruik niet mogen wor den geslacht. Deze dieren hebben wel degelijk een functie, ze spelen zelfs een belangrijke economische rol in de agrarische gemeenschap. Het rund wordt niet om z'n melk- gift gefokt daarvoor dienen de buf fels maar om z'n trekkracht (land- bewerking, verplaatsing van lasten). Bovendien voorziet hij de dorpelingen van brandstof voor het bereiden van de maaltijden .terwijl mest tevens als bouwmateriaal wordt gebruikt bij 't optrekken van de lemen hutten. Duidelijk is, dat India nog een lange weg heeft te gaan. En nog duidelijker is dat het zichzelf niet kan opheffen uit de ellendige omstandigheden, waarin tenminste 90 pet. van zijn be volking verkeert. Het zal bij de h?nd genomen moe ten worden. Het zal, ondanks het te gensputteren van degenen, die nooit een lege maag hebben gehad, geleid en geholpen dienen te worden. Dan nog zal het jaren, zo niet dec- cennia duren alvorens ook in New Del hi kan worden gezegd, dat het be stuurlijk apparaat efficiënt functio neert en dat er in het land geen ge brek meer wordt geleden. TEL AVIV Israël zal drie postze gels uitgeven ter herinnering aan de overwinning op de Arabische landen. Op de zegels zullen achtereenvolgens de klaagmuur in Jeruzalem, de Straat van Tiran en een detachement militairen worden afgebeeld. #®DRAKA ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! Morgen, 30 juni, is in Rusland „Leger- en VlootdagTer gelegen heid van deze jaarlijkse feestdag is de bijgaande foto vrijgegeven van een Russische motor-torpedoboot „ergens in de Sovjet-wateren" tij dens een manoeuvre, waarbij ge leide projectielen werden gebruikt. BONN De Duitse Bondsdag heeft gisteren een wet aangenomen die voor ziet in campagnegelden voor politieke partijen uit openbare gelden. Om hiervoor in aanmerking te ko men, moet een partij 2,5 pet van de stemmen behaald hebben bij de laat ste nationale verkiezingen. Dit betekent dat het geld, ten bedra ge van 24 miljoen mark per jaar, zal gaan naar de drie partijen die nu in de Bondsdag zitten: de christen-demo craten, de sociaal-democraten en de vrije democraten. De uiterst rechtse NDP zou in aan merking komen als zij meer dan 2,5 pet van de stemmen behaalt bij de •verkiezingen in 1969. Bij de verkiezin gen in 1965 behaalde zij slechts 2 pet van de stemmen, maar recente plaat selijke verkiezingen wijzen er op dat dit percentage omhoog zal gaan. Onder de nieuwe wet zal elke par tij die hiervoor in aanmerking komt 2.5 mark krijgen voor elke stem die zij behaalde in de vorige verkiezingen. De staten van de federale republiek zijn gemachtigd soortgelijke wetten aan te nemen voor plaatselijke ver- kiezingskosten. ADVERTENTIE Neem Rennies mee op reis DIGESTIF a PASTILLES helpen direct tegen brandend maagzuur TEL AVIV Ongeveer tweeduizend inwoners van het door Israël bezette Kalkilya aan de westelijke oever van de Jordaan, zijn woensdagmorgen in hun stad teruggekeerd, die tijdens de recente gevechten voor meer dan de helft is verwoest. De Israëlische minis ter van Defensie, generaal Mosje Da- jan, en de bevelhebber van de bezet tingstroepen in het gebied, generaal Oezi Markis, waren daarbij aanwezig. Ze hebben maatregelen genolnen om in de eerste behoeften van de vluchtelin- j gen te voorzien. DJAKARTA De waarnemend pre sident van Indonesië, generaal Suhar to, weigert Soekarno anders te behan delen dan als „president zonder be voegdheden". Hij heeft dit duidelijk.ge maakt in zijn antwoord op schriftelijke vragen van dertig parlementsleden, die zich afvroegen waarom Soekarno nog steeds presidentiële voorrechten geniet. Betrouwbare kringen uit de omge ving van het kabinetspresidium vertel den woensdag de ANP-correspondent, dat Suharto uiteen had gezet, dat zijn beleid gebaseerd was op psychologi sche overwegingen met betrekking tot de bevólking. De afgezette president heeft nog veel aanhangers in Midden- en Oost-Java. De generaal wees er te vens op, dat volgens een medisch team Soekarno's gezondheid nog steeds ach teruitgaat. De parlementsleden hadden kritiek op Suharto uitgeoefend, omdat hij Soe karno het zomerpaleis in Bogor als tij delijke woning had toegewezen en hem toestond het uniform van president en opperbevelhebber van de strijdkrach ten te dragen tijdens officiële plechtig heden. „Wie nodigt Soekarno uit voor officiële plechtigheden?" vroeg Suhar to op zijn beurt de parlementsleden. Hij verklaarde dat hij erop toe zou zien dat Soekarno daar niet bij tegen woordig is. De waarnemend president verzocht het parlement vertrouwen te hebben in z(jn dat hij de beslissing van het volks zijn dat hi jde beslissing van het volks congres van maart j.l., waarbij Soekar no van het presidentschap werd onthe ven en hij (Suharto) tot waarnemend president werd benoemd, trouw zou uitvoeren. Suharto drong er tenslotte bij het parlement op aan, geen kwestie van Soekarno te maken maar alle aan dacht te richten op dat veel grotere probleem de verbetering van de economie. SUHARTO belangrijker dingen te doen O TEL AVIV Israël hoopt, dat de overwinning in de oorlog tegen de Arabische buurstaten, een nieuwe stroom immigranten uit het Westen ten gevolge zal heb ben. Israël heeft altjjd grote aantallen jonge, goed-opgeleide mannen en vrouwen uit de Verenigde Staten en andere rjjke landen willen hebben mensen met een westerse levenswijze en met voldoende geld op zak om hun vestiging in Israël zelf te kunnen betalen. De autoriteiten hopen thans, dat het nieuwe prestige van Israël bij het Wes terse Jodendom' zal leiden tot datgene wat 's lands politici bijna 20 jaar lang niet gelukt is. Indien de westerse Joden nu nog niet komen, zou de verwachte stroom „oos terse Joden", die voor de vervolgingen in het Midden-Oosten en Noord-Afrika vluchten, het wankele culturele even wicht bij Israël's bevolking naar de an dere kant kunnen doen doorslaan. Sceptici zeggen, dat de nieuwe immi gratie uit het westen slechts een dag droom is. Zij menen, dat de militaire overwinning, hoe indrukwekkend ook, en de zionistische ijver, geen aantrek kingskracht vormen voor de Joden in het westen. Wat de westerse Joden wil len een comfortabel huis en een vei lige, goedbetaalde baan kan Israël hen niet bieden. Van de 1,3 miljoen immigranten, die Israël de laatste 19 jaar zyn binnenge komen, was ongeveer de helft afkomstig uit het Midden-Oosten en Noord- Afrika. De overigen kwamen uit Oost en West-Europa. Slechts 16 procent van de westerse Joden kwam uit de vrjje wereld en nauwelijks 40.000 uit de Ver enigde Staten. Een ander probleem is de werkgele genheid. Jonge, wetenschappelijk ge vormde Joden uit West-Europa en Ame rika, moeten een goede betrekking kun nen krijgen. Maar het aantal betrekkin gen is zo schaars, dat vele jonge Is raeli's met een grote mate van vakbe kwaamheid het land reeds hebben ver laten om in het buitenland te gaan werken. Velen zijn van mening, dat er eeh ein de moet komen aan de oude bureau cratische methoden die buitenlandse in vesteringen afschrikken en dat er een nieuwe politiek moet komen, die handels- en bedrfijfsleven bevordert. LONDEN Koning Hoessein van Jordanië wordt nog deze week in de Engelse hoofdstad verwacht voor bë- sprekingen met de Britse regering over de crisis in het Midden-Oosten. Het bezoek zal vermoedelijk slechts twee dagen duren. De koning is nu in Washington' voor besprekingen met president Johnson. PARIJS (Reuter) Een beslissing over de Britse aanvraag voor het lid maatschap van de Europese Econo mische Gemeenschap is uitgesteld tot de herfst, zo heeft de Franse minister van voorlichting, G. Gorse, gisteren ge zegd. Hij achtte het uitgesloten dat in de naaste toekomst een vertegenwoordi ger van de Britse regering door mi nisterraad of Commissie van de E.E.G. zal worden gehoord. „Zekere regeringen" van de Zes vin den het niet nodig om het Britse stand punt in de kwestie nader te laten toe lichten, aldus Gorse. Hij weigerde te zeggen welke regeringen van de Zes, behalve Frankrijk, dit waren. De „toe lichting" zal volgens hem nog uitvoerig worden behandeld in de ministerraad op 10 juli in Brussel. tf*DRAKA ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! JERUZALEM Israël heeft haast gemaakt met de hereniging van de twee delen van Jeruzalem. Nadat het parlement dinsdag drie ontwerpen van wet had goedgekeurd die de hereni ging regelden, was de eenmaking gis teren al een feit. Teddy Koliek, de Is raëlische burgemeester van de stad, kreeg opdracht ook het bestuur van 't op Jordanië veroverde deel over te Het oude Jordaanse deel van de stad bevat de heilige plaatsen van jo den, moslems en christenen. De ver overing ervan vormde in emotioneel opzicht het hoogtepunt van de zes daagse oorlog tegen de Arabieren. Het Israëlische Pond zal voortaan het wettige betaalmiddel zijn in de herenigde stad. De Jordaniërs hebben drie dagen de tijd om hun dinars om te wisselen voor Israëlisch geld. Het bevel voor de uitbreiding van de zeggenschap van het Israëlische ge meentebestuur tot het oude deel van de stad werd getekend door de minis ter van Binnenlandse Zaken, Mosje Haim Shapiro. Voor bekend werd dat Israël de ou de stad had ingelijfd, had de Ameri kaanse regering gisteren een verkla ring uitgegeven waarin ze er bij de Israëlische regering op aandrong „passend overleg" te plegen met reli gieuze leiders en anderen die „diep bezorgd zijn". Naar aanleiding van de jongste Is raëlische maatregel verklaarden de leiders van de christelijke groepen in Jordanië gisteren, dat ze de annexa tie van de heilige plaatsen niet erken den. De afkondiging in de Israëlische staatscourant van de inlijving van het oude stadsdeel van Jeruzalem bij de Israëlische hoofdstad heeft woensdag in politieke kringen veel stof doen opwaai en. In New York sprak men over de mo gelijkheid dat deze kwestie direct voor de Veiligheidsraad zou worden gebracht in plaats van voor de Algemene Ver gadering. In Arabische kringen zou men menen dat een beroep op de Raad te gelijkertijd sneller tot uitspraak zou lei den en opzienbarender zou zijn omdat met verwacht dat Israël zich bij een eventuele uitspraak niet zou neerleg gen. Het „State Department" verklaarde, de eenzijdige actie van het Knesseth inzake de heilige plaatsen in Jeruzalem niet te zullen erkennen. De hastige ac tie kan niet worden beschouwd als be slissend voor de toekomst van de hei lige plaatsen of de status van Jeruza lem. Autoverkeer binnen de ommuurde oude stad zal verboden zijn, met uit zondering van noodgevallen of om te voldoen aan de behoeften van een gods dienst. Er mogen geen bars zijn en ver koop van sterke drank in de oude stad is verboden, terwijl alle kooplieden die daar op het ogenblik zaken doen nieu we vergunningen moeten aanvragen. "Verwacht wordt, dat de benoemi. van advocaat-generaal Thurgooa Marshall (58) in het Opperste Ge rechtshof door president Johnson de eerste neger, aldus benoemd zeker door de senaat zal worden bekrach tigd. De algemene opinie onder de sena toren is, dat de benoeming van Mar shall door Johnson is gedaan met het oog op de steun van de negers, als hij, zoals wordt verwacht zal proberen het komende jaar opnieuw tot presi dent te worden gekozen (De wet in de V.S. staat toe dat een president 2 maal wordt verkozen; Johnson heeft 'n ter mijn als vervanger van Kennedy). Functionarissen van het Witte Huis hebben te kennen gegeven, dat zij niet zeker zijn van de reactie op de benoeming in de Senaat en voorbereid zijn op luidruchtig verzet van oude segregationisten en misschien sommi ge anderen, die wellicht zijn veront rust over de zogenaamde „Black Po wer Movement". Zij zeiden evenwel d at Johnson Mar shall beschouwt, als een symbool van de vooruitgang van de negers door vol ledige toepassing van wettige metho den in tegenstelling tot gewelddadighe den van 't gepeupel. Johnson, zo zei den zij, had al lang aan Marshall ge dacht als een potentiële rechter in het Opperste Gerechtshof en is indachtig geweest, dat de opkomst van de vast beraden partijgangers van de Black Power ten nadele van zijn verkiezing zou kunnen werken. Zij zeiden dat hij van gevoelen was, dat hij niet terzij de kon staan en de invloed verliezen, die hij, naar zij zeiden, had gewonnen door de zaak van de negers voortdu rend tot de zijne te maken. De republikeinse leider in de Se naat, Everett M. Dirksen, zei dat 'de benoeming gunstige invloed zal heb ben op de spanningen tussen de ras sen „omdat zij bewijst, dat negers het hoogste kunnen bereiken". De benoeming is duidelijk niet naar de zin geweest van sommige racistische zuiderlingen, die Marshall's opvattin gen over vraagstukken van de burger rechten hebben bestreden. Maar de veranderde tijden, waarin de negers winst hebben behaald wat hun wette lijke rechten betreft, schenen zich te weerspiegelen in de mildere houding van sommige zuiderlingen ten aan zien van de benoeming. T^hurgood Marshall is reeds zeer vertrouwd met het Hof en zijn werkwijzen. Het grootste deel van zijn leven heeft hij te maken gehad met grondwettelijke vraagstukken en ge ruime tijd heeft hij deze behandeld voor het Hof, eerst als advocaat voor de National Association for the Ad vancement of Coloured People (NAACP) en sinds 1965 als advocaat- generaal. Marshall heeft 32 keer voor het Hof gepleit ten behoeve van de NAACP en 29 keer gewonnen. Een van de gevallen liep in 1954 uit op de historische uitspraak van het Hof, dat rassenscheiding in open bare scholen in strijd is met de grond-' wet. "Y/ïarshall is in Baltiomore geboren als zoon van een steward in een Pull- mantrein met nauwelijks betere voor uitzichten dan honderden andere jon ge negers na de* middelbare school. Maar hij was de zoon van ouders, die in ontwikkeling geloofden en z'n moe der verkocht haar trouwring om te helpen hoger onderwijs voor hem te betalen. Marschall deed het zijne en behaal de met lof zijn graad aan de juridi sche faculteit van de Lincoln-universi- teit te Washington, v Terug te Baltimore trad hij in dienst van de jurfdische afdeling van NAACP. Ofschoon hij een neger is, die vele jaren heeft gestreden voor de burger rechten, geeft hij niet de indruk van rasbewustzijn. Een functionaris van het ministerie van Justitie zei eins: „Ik geloof dat een van de meest indrukwekkende ei genschappen van deze man is, dat hij zich niet in het minst bewust is van zijn ras of teveel aan de negers denkt. Als men eenmaal kennis met rechter Marshall heeft gemaakt, is men in staat te vergeten van welke kleur hij is. Het laat hem volkomen onverschil lig dat hij bruin is en gij blank zijt." lyTarshall heeft het vorige jaar in 'n rede voor een gehoor van negers te St. Louis „hen die met stenen en molotofcocktails gooien" veroordeeld. „Wetteloosheid is wetteloosheid en anarchie is anarchie", zei hij. „Noch ras noch teleurstelling is een veront schuldiging voor wetteloosheid of anarchie". Marshall is twee keer gehuwd. Zijn eerste vrouw, Vivian Burey Marshall, die 26 jaar was, is in 1955 overleden. Een jaar later trouwde hij met Ce cilia Suat, een Hawaiiaanse van Fi lippijnse afkomst. Zij hebben twee zoons, de elfjarige Thurgood jr. en de negenjarige John William. BRUSSEL De Belgische regering heeft woensdag aangekondigd dat de belasting op sigaretten verhoogd zal worden en dat tevens de inkomstenbe lasting omhoog zal gaan. De goedkoop ste merken sigaretten worden 3 francs duurder per pakje van 20 (13,50 naar 16,50 bfrs), en personen met een jaarin komen boven de 500.000 bfrs gaan voort aan 10 procent meer inkomstenbelas ting betalen. Men verwacht uit de ho gere belastingen een inkomstenstijging voor de staat'van 1,3 miljard bfrs. Na ondertekening door koning Boude- wijn wordt de maatregel eind deze week van kracht. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 5