Zaterdag begint de vakantie voor 3 miljoen Nederlanders Kamer met kopen 105 Northrops akkoord Rijksweg 28 maakt einde aan verkeersproblemen Tweede Kamer geeft fiat aan nikkelen munten Alle munitie na explosie opgeruimd INBREKERS SLOEGEN VEERTIG MAAL TOE NTS start op 1 oktober met kleuren-t.v. Vier handelaren in narcotica gegrepen POLITIE EN 'T RODE KRUIS TROFFEN MAATREGELEN Meer ernstige ongelukken van Nederlanders in buitenland Opluchting op de Noordwest-Veluwe Afscheid van het zilver Daggeld duurder verhoogde zijn levensverzekering en wat het leuke is, het kost hem niets meer... PREMIE SPAARPLAN FINANCIERING TELEVISIE GEEFT REGEN- PROGRAMMA'S EXTRA TREINEN Alarmcentrale BUURLANDEN Ontwerp „Sociale werkvoorziening" aangenomen SCHADEPOST ONGESCHIKT Vermelding teer- en nicotinegehalte In Rotterdam reed eerste metrotrein door de tunnel RISICO Recreatieobject 60 miljoen Gaatjesboorderhad vals BVD*bewijs Rattenplaag in Rhodesië DONDERDAG 29 1967 DEN HAAG Voor de aankoop van 105 Canadese Northrop straaljagers, die samen zeshonderd miljoen gulden zullen kosten, heeft de Tweede Kamer giste ren minister De nToom machtiging ver leend. De Partij van de Arbeid deed nog wel een poging de beslissing uit te stel len en haar woordvoerder Wierda pro beerde vervolgens 25 toestellen van de ze ordef te schrappen, maar tenslotte gaf de Kamer met 64 tegen 30 stem men haar goedkeuring. De socialistische oppositie werd ge steund door communisten en pacifisten. Alleen de socialist Goedhart ging mee met de meerderheid, die erop vertrouw de dat in september de defensiebegro ting wel duidelijk zal maken dat deze uitgaaf, die over een aantal jaren zal worden gespreid, past in het uitgaven beleid. Minister Den Toom beloofde een de fensienota tegen januari, waarin het vierjarenplan zal worden opgenomen. Het opstellen van' deze nota is pas mo gelijk nadat in december in de Brussel se conferentie van ministers van defen sie de internationale plannen zijn vast- gelegd. Het was voor de Tweede Kamer een moeilijk te verteren brok dat België niet deelneemt in deze aankoop. Minis ter Den Toom zei wel dat het nog steeds niet is uitgesloten dat België er alsnog instapt, maar staatssecretaris, mr. Duynstee liet de opmerking vallen dat de invloed van de verkopers van de Franse Mirage in Brussel „natuurlijk erg groot is". De Kamermeerderheid had begrip voor de spoed die was geboden, daar Canada anders onvermijdelijk hogere ontwikkelingskosten in rekening zou brengen. Zij nam er genoegen mee dat minister Den Toom nog niets kon ver tellen over de nieuwe plannen en de fi- naciering van de defensie in de komen de jaren. Wel verzekerde de minister de Kamer dat hij met minister Witteveen voorlo pig overleg had gepleegd en dat hij zelf "n behoorlijk inzicht had in de bedragen die hij in 1968 zou kunnen besteden. Op verzoek van de liberaal Koudijs liet hij de Kamer weten dat het gehele kabinet achter deze order staat en dat de drie staatssecretarissen van defensie het zon der enig voorbehoud eens zijn met de manier van financiering. Hij waar schuwde voor ieder uitstel, daar anders de ontwikkelingskosten nog hoger zul len worden. Bovendien zullen dan ook de orders die Canada voor de fabricage van deze toestellen in ons land zal plaatsen, in' gevaar komen. HILVERSUM Omdat de komende Firatotentoonstelling, die in septem ber in Amsterdam wordt gehouden, in het teken staat van de kleurentelevisie, zal de NTS al op 1 oktober beginnen met het uitzenden van kleurenpro- gramma's, en niet pas op 1 januari van het volgend jaar. Tot 1 oktober 1968 zullen deze uitzendingen in kleur een experimenteel karakter dragen. De NTS en de omroepverenigingen zullen zeven uur kleurentelevisie per week brengen, vijf uur kleurenfilm, anderhalf uur reportage en een half uur Eurovisie. De uitzendingen worden verdeeld over alle dagen en over bei de zenders. De NTS neemt twee uur voor haar rekening, de grote omroep verenigingen zenden de overige vijf uur in kleur uit. De komende verhoging van het kijk geld van 36 tot 40 gulden zal wel licht onvoldoende blijken om de geste gen kosten op te vangen. Kleurenpro- gramma's zijn gemiddeld dertig pro cent duurder dan zwart-wit program ma's. Het bestuur van de NTS denkt aan de mogelijkheid van een hoger kijkgeld voor kleurentelevisie. Het is niet waarschijnlijk dat er ook reclame-uitzendingen in kleur zullen komen. Hiervoor is geen enkele aan vraag gedaan. In Hilversum zal men na de vakan ties beginnen met een opleidingscursus voor kleurentelevisie. Van onze Amsterdamse Redactie. AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft hard toegeslagen in de wereld der verdovende middelen. Er werden twaalf arrestaties verricht. Acht gebruikers en vier handelaren werden aangehouden. Verdacht van handel in narcotica werden gearresteerd: de 34-jarige kunstschilder B. M., de negentienjarige tekenaar R.B.G., de 34-jarige J.H.C. en de 28-jargie R.H.R., beiden zonder be roep. Een aanzienlijke hoeveelheid me dicinale opium en hasjiesj is in beslag genomen. De tekenaar heeft bekend, dat hij zijn voorraad verdovende middelen heeft gestolen uit een apotheek aan de Kattenburgergracht. Het is niet uit gesloten dat nog meer arrestaties zullen volgen. De Franse premier, Georges Pompi dou, zal van 3 tot 8 juli een bezoek brengen aan de Sow jet-Unie. DEN HAAG Vandaag gaat de vakantiegolf-1967 aan het rollen. De ko mende zes weken hebben verdeeld over drie tijdvakken in twee vakken ruwweg tien miljoen Nederlanders vakantie. Voor zo'n drie miljoen van hen begint de vakantie zaterdag. Als de schat ting van de toeristische deskundige dr. M. C. Tideman van vorig jaar nog opgaat, zal 65 procent van hen (ruim twee miljoen) er op uittrekken in binnen- en buitenland. Voor de rijkspolitie begint de grote stroom morgenmiddag en -avond al. De volgende morgen wordt de trek naar de vakantieoorden hervat. Door de sprei ding van de vakanties over drie perioden van twee weken verwacht de Rijkspo litie het verkeer de baas te kunnen. Zowel morgen als overmorgen zal een vliegtuig van de Rijkspolitie boven de Randstad Holland hangen om het verkeer in de gaten te houden. HILVERSUM De Nederlandse Televisie Stichting zal in .de vakan ties van 3 juli tot 15 augustus zogenaamde regenprogramma's uit zenden bij aanhoudend slecht weer. Dat zal gebeuren op alle middagen met uitzondering van woensdag- en zaterdagmiddag, wanneer de televi- siè al in de lucht is. Deze slecht-weerprogramma's zul len bestaan uit korte films, afleve ringen van serieprogramma's, docu mentaires, kinder- en tienerprogram ma's. De NTS zal voor het al of niet uitzenden afgaan op de adviezen van het KNMI. Regenprogramma's zul len de avond tevoren via Nederland 1 en 2 worden bekendgemaakt. Mocht blijken dat in een ander deel van Nederland het verkeer toeneemt, dan zal ook het tweede vliegtuig van de Rijkspolitie de lucht in gaan. De witte Porsches van de Rijkspolitie zullen op volle sterkte op de weg zijn. Ook de Wegenwacht en de Informatiedienst van de ANWB zullen op volle kracht werken. Het Nederlandsche Roode Kruis zal de komende zes weken iedere vrijdag avond voor twee ambulances zorgen. Eén daarvan staat bij de post van de Rijkspolitie aan de rijksweg Utrecht - Amsterdam bij Vinkeveen. De andere is geplaatst bijLinschoten op de weg Den Haag - Utrecht, waar ook een post van de Rijkspolitie is. Als de drukte op de zaterdagen dat nodig maakt, zullen de twee_ ambulances ook op die dagen klaar staan. De Spoorwegen zullen zaterdag twin tig extra treinen laten rijden. Boven dien zal een groot aantal treinen van de normale dienstregeling worden ver lengd. Zoals gemeld, gaan de komende twee weken de bouwvakarbeiders, de werk nemers in de textielindustrie en de werknemers uit de nijverheidssector in het oosten en noorden van ons land met vakantie. Tussen 17 en 29 juli volgden de werknemers uit de nijverheidssec tor ten zuiden van de grote rivieren. Van 31 juli tot 12 augustus zijn tenslotte de nijverheidsmensen uit het westen van het land en alle metaalarbeiders aan de beurt. De heer G. Buwalda van het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag heeft berekend dat in de eerste vakan tieperiode zeshonderdduizend werkne mers vrij hebben, in de tweede periode tweehonderdduizend en in de derde pe riode zevenhonderdduizend; bij elkaar anderhalf miljoen werknemers. Bij hen voegen zich nog de werkne mers uit de dienstensector (groot- en kleinhandel enz.) en de ambtenaren. Telt men al die groepen bijeen, dan komt men op ruim drie miljoen werk nemers, die ieder een gezin van gemid deld drie tot vier mensen hebben. To taal: in zes weken tijds ruwweg tien miljoen mensen met vakantie. DEN HAAG De alarmcentrale van de A.N.W.B. heeft de indruk dat het aantal ernstige ongelukken van Neder landse toeristen in het buitenland de afgelopen zes maanden groter was dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Vorig jaar had de toeristenbond slechts te maken met gewonden. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn al enkele dodelijke ongelukken genoteerd. De hulpverleningsdienst kreeg dit jaar al elfhonderd verzoeken om bijstand. Dikwijls ging het om nazending van geld of auto-onderdelen, maar in veel gevallen moesten zwaar beschadigde au to's worden gerepatrieerd. Te hard rijden en vermoeidheid van de bestuurder ziet de A.N.WB. als voor naamste oorzaken van deze dodelijke ongelukken De buurlanden staan bij de Neder landse vakantieganger nog steeds het hoogst genoteerd. Daarna volgen Span je, Italië en de Balkanlanden. Frank rijk komt langzaam maar zeker weer terug in de gratie nadat het land enige jaren was gemeden wegens de hoge prijzen. In de eerste zes maanden van dit jaar verstrëkte de bond bijna een kwart mil joen reis- en kredietbrieven, bijna tweehonderdduizend nieuwe kampeer- kaarten, honderdduizend kampeerkaar- ten voor het buitenland en een gelijk aantal reisroutes. De belangstelling voor het watertoe risme rteemt toe. De Friese Meren, de grote rivieren en het IJsselmeer zijn de drukst bezochte plaatsen. Voor weinig ervaren waterliefhebbers wordt het IJs selmeer door de A.N.W.B. niet aangera den. Dit jaar voor het eerst verstrekt de informatiedienst inlichtingen over brug gen, sluizen, waterwegen en vaarroutes. Ook kan de bond gedetailleerd vertel len welke horecabedrijven, zwembaden en musea rekening houden met het be zoek van gehandicapten. DEN HAAG Het wetsontwerp so ciale werkvoorziening is gisteren zonder hoofdelijke stemming door de Tweede Kamer aangenomen. Dit geldt ook voor 't amendement van de heer B. J. van Buel (kath. v.) om de tewerkgestelden in particuliere "sociale werkplaatsen in dienst van die werkplaats en niet in dienst van de gemeente te nemen. Het amendement van drs. E. Nijpels (D'66), waarin een recht van beroep werd gevraagd voor hen die niet tot 'n werkplaats worden toegelaten, werd verworpen. WVWVWWWWSWi NIJKERK/HARDERWIJK „Wie op rijksweg 28 altyd haast heeft doet zichzelf tekort". Dit zei woensdagmiddag tydens een feestelijke bijeenkomst in Harder- wjjks Cultureel Centrum de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bak ker. Eerder op de middag had de minister het laatste 16 km lange stuk van deze moderne snelweg tussen Nykerk en Harderwijk in aanwezigheid van een groot aantal genodigden officieel voor het verkeer opengesteld: Een weg, die de minis ter de mooiste snelweg van ons land noemde en die een zeer vlotte verbinding geeft vanuit het westen van ons land via het verkeersplein Hoevelaken naar Zwolle en het noorden van ons land. Voorbij is nu het moeizame „kruip-door- s!uip-door"-verkeer over de oude Zuiderzeestraatweg, die in 1830 als moderne weg werd aangelegd maar vooral de laatste jaren voor de weggebruikers en dat waren er in 1966 bij Putten dagelijks 16.000 en op Tweede Pinksterdag 1966 zo'n kleine 27.000 een bron van ergernis werd. De oude weg kon het steeds toenemende verkeer met geen mogelijkheid verwerken en filevorming en opstop pingen waren dan ook aan de orde van de dag. Geflankeerd door de Neude-ruiters rijdt de stoet met genodigden over de nieu we weg. ADVERTENTIE fEMÉUESMM 5? DEN HAAG Op de laatste dag voor de zomervakantie hing in de Tweede Ka- m$r een vleugje weemoed. Het kwam binnendrijven bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Muntwet, waarin wordt voorgesteld om nikke len guldens en rijksdaalders te gaan aanmaken. Niet alleen verscheidene Kamerleden, maar ook minister Witteveen (Finan ciën) had er begrip voor, dat het af scheid van het zilver in onze munten velen wat zwaar valt. „We moeten de situatie echter nuchter bekijken", zo stemde hij de socialist H. PesChar toe. Het zilver wordt als metaal voor het maken van munten ongeschikt, omdat de prijs ervan te veel schommelt. Het wetsontwerp is een schadepost voor houders van automaten, omdat de installaties weer moeten worden ver bouwd. Het gaat hier niet om de tech nische moeilijkheid dat de nikkelen munten iets lichter van gewicht zullen zijn. (De anti-revolutionair drs. B. Goudzwaard had al voorgesteld om er dan maar wat lood bij te voegen.) Het probleem is dat nikkel, in tegenstelling tot Zilver, magnetisch is. Aan de bijna algemene vraag om de houders van automaten schadeloos te stellen, wilde minister. Witteveen niet voldoen. „Wie een automaat aanschaft neemt hierdoor het risico van mee- en van tegenvallers". Wel voelde hij voor de suggestie van de christelijk- historische afgevaardigde mr. W. Schol ten om in de fiscale sfeer iets te doen, bijvoorbeeld door toe te staan dat kos ten van de verbouwing in één jaar van de winst kunnen worden afgeschreven. Drs. Peschar pleitte nog voor handha ving van de papieren rijksdaalders. „Deze biljetten worden zo vaak ge bruikt", zei minister Witteveen, „dat papier ten enenmale ongeschikt is. Ge zien de bezwaren tegen omvang en ge wicht van de bestaande rijksdaalders zullen de nieuwe munten wel kleiner en lichter worden." De minister deelde nog mee dat de belangstelling voor de biljetten van vijf gulden aanvankelijk niet groot was. De laatste tijd worden er meer uitgegeven. In maart was er voor 32 miljoen gulden aan deze biljetten in circulatie, nu voor 56 miljoen gulden. Het wetsontwerp werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De boe ren waren tegen. AMSTERDAM. Het tarief voor daggeld is gisteren met een half voor daggeld is gisteren met een half procent verhoogd tot 4V* procent. De opvragingen aan het einde van de maand zijn dit keer extra zwaar door de vakantie van de bouwvakarbeiders. Dinsdag werd het tarief nog met een half procent verlaagd. AMSTERDAM (ANP) Staatssecre taris Kruisinga (sociale zaken en volksgezondheid) zal eind mei met zijn collega's van België en Luxemburg de mogelijkheid bepraten om sigaretten- fabrikanten te verplichten op de ver pakking en in reclameboodschappen het teer- en nicotinegehalte te vermelden. De staatssecretaris was op dit idee ge bracht door het Koningin Wilhelmina- fonds. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Ritterdamse me trotunnel onder de Nieuwe Maa fs in gewijd. Deze week reed de eerste me trotrein er doorheen en zowel tunnel als metro overtrof de verwachtingen: in nauwelijks twee minuten had de trein de afstand tussen het station Leu- vehaven op de rechter Maasoever en het station Rijnhaven op de linker Maasoever afgelegd. De snel optrekkende metrotreinen, die in februari volgend jaar officieel gaan rijden, bieden ook in de tunnel het publiek veel comfort. Het treinstel zoemt er met een vaart van tachtig kilometer doorheen, terwijl de passa gier de tunnelverlichting flitsend voor bij ziet gaan, vrijwel schokvrij zit en alleen een zacht fluitend geluid hoort. Drieëntwintig van de bestelde 27 me trotreinstellen heeft de Rotterdamse Elektrische Tram nu binnen. Met deze treinen worden uitgebreide rijproeven genomen. Het streven is elk rijtuig ze ker tweeduizend „proefkilometers" te laten afleggen, voordat de metro in (al gemeen) gebruik wordt genomen. Bij de proefritten z(jn de passagiers vertegenwoordigd in de vorm van twin tig ton zakken grint, die in één van de rijtuigen zijn gelegd. Vooral dit rijtuig zal behoorlijk aan de tand worden ge- Binnen een maand zullen de proefrit ten worden uitgebreid met het traject Leuvehaven metrostation C.S. Eind augustus zal op de hele vijf kilometer lange metrolijn kunnen worden proef- gereden. Intussen zijn ook de eerste metro- bestuurders aan hun opleiding begon nen. Totaal zal de metro 135 mensen in dienst krijgen, die voor het grootste deel uit de gelederen van de R.E.T. worden gerecruteerd. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het industrieterrein Lage Weide bij de Utrechtse Kernha ven is weer toegankelijk. Sinds de ex plosie van het munitieschip op 12 juni zijn dagelijks tachtig militairen van ne gen landmachtonderdelen in de weer geweest om het terrein en de omlig gende havens vrij te maken van pro jectielen. Volgens een schatting van brigade generaal F. T. Segers, inspecteur van de technische dienst, is 95 procent van de lading van het kruitschip terugge vonden. Tot nog toe zijn 1041 granaten, tweehonderd mijnen en 7488 ontste kingsbuizen geborgen en op de Leus- derheide tot ontploffing gebracht. Zes projectielen, die de bodem zijn inge slagen, zijn door mijndetectors opge spoord. De meeste munitie werd op het in dustrieterrein binnen een straal van vijfhonderd meter van het schip terug gevonden. Alle vindplaatsen zijn nau- keurig in kaart gebracht om het onder zoek naar de oorzaak van de ontplof fing (overigens nog steeds in raadsels gehuld) te vergemakkelijken. Duikers van de Vaar- en duikers- school zijn vrijwel klaar met het af zoeken van de Kernhaven. Deze week zullen zij de andere havens in het in dustriegebied bekijken. Gebleken is dat personeel van één van de in dit gebied liggende bedrijven in paniek enkele projectielen die op de kade van de Energiehaven waren gevallen, in het water heeft gesmeten. „We kunnen niet garanderen, dat we alle munitie uit de havens halen. Het blijft altijd mogelijk dat. er bjj het bag geren iets meekomt", zegt majoor J. J. de Roo, commandant van de Vaar- en duikersschool. Hij vindt dit risico aanvaardbaar. „Er komt zelfs nog wel munitie van ver voor de Tweede We reldoorlog boven water. Tot nu toe is daarbij vrijwel nooit enige schade aan gericht. De beveiliging van de munitie blijft in het water goed intact", aldus de majoor. Eveneens blijft de kans bestaan, dat er nog een gering aantal projectielen op het industrieterrein aan het speu rend oog van de militairen is ontsnapt. Alle bedrijven op Lage Weide hebben instructie gekregen om, zodra ze op een vreemd voorwerp stuiten de plaats te markeren en de marechaussee op de hoogte te stellen. De bedrijven zijn over het algemeen zeer tevreden over de vlotte manier waarop de landmachtonderdelen het terrein hebben opgeruimd. Alleen de voetballende personeelsleden van het Utrechtse Energiebedrijf Pegus mok ken. De militairen hebben hun voetbal veld gebruikt als voorlopige opslag plaats voor de gevonden munitie. Daar toe z(jn diepe loopgraven in de gladde grasmat gegraven. De gemeente Utrecht heeft de club nog niet geant woord op het verzoek om een vervan gend speelterrein. Daarom heeft de club nu een beroep gedaan op het mi nisterie van defensie om een militair voetbalveld bij één van de Utrechtse kazernes te mogen gebruiken. Thans laat men de dorpen op de Noordwest-Veluwe liggen en kan het verkeer ongehinderd in korte tijd van Hoevelaken doorschieten naar Zwolle. Vrees dat de Noord-Veluwse dorpen, zoals Putten, Ermelo en Harderwijk door deze nieuwe weg zullen worden vergeten, bestaat er beslist niet. Daarvoor zorgt wel het unieke recrea tieobject dat zich uitstrekt over een acht km lange strook tussen de rijksweg en het Veluwemeer. In totaal zijn ruim 70 ha beschikbaar gekomen, gelegen deels op de oever, deels op door opspuiting verkregen gronden. Het recreatiegebied wordt vanaf de rijksweg en vanuit het Veluwse achterland bereikbaar gemaakt door aansluitingen op de autosnelweg respectievelijk b(j Nuld en bij Horst. In totaal zullen hier, wanneer de projecten gereed zijn, 40.000 dagbezoekers verpo zing kunnen vinden. Een enorme aan winst voor ons steeds voller wordende land en ongetwijfeld een zeer grote trek pleister voor de Randstad-bewoners die nu, dank zij de snelle verbindingen,- dit recreatieoord nog dichter bij hun deur hebben gekregen. De officiële opening van het laatste wegvak van rijksweg 28 is met veel feestelijk vertoon gepaard gegaan. De minister, die vergezeld was van zijn echtgenote, en alle genodigden kregen een ruim vier uur durend feestprogram ma af te werken, dat begon met een ontvangst in het dorpshuis De Stuw in Hoevelaken en eindigde met een feeste lijke ontvangst in Harderwijks Cultureel Centrum, waar het Noordwest Veluws Symfonie Orkest een uitvoering gaf van de feestmars van Grieg en het ge meentebestuur van Harderwijk de aan wezigen een officiële ontvangst aan bood. Onderweg werd behalve in Nij- kerk waar de minister met het over halen van een handel, waardoor een metersgroot schilderstuk dat de door gang versperde, werd opgetrokken, de officiële openstelling verrichtte, nog halt gehouden op de x grens van de gemeente Putten waar de voltallige raad aan de minister werd voorgesteld en waar leerlingen van de huishoudschool het gezelschap enkele verfrissingen aan boden namens de VVV en de midden stand, en op de grens van de gemeente Ermelo waar het college van B. en W. aan de minister en zijn echtgenote werd voorgesteld. Op beide plaatsen werden namens plaatselijke verenigingen ge schenken aangeboden aan minister en mevrouw Bakker. In zijn toespraak in het Cultureel Cen trum te Harderwijk deelde de minister mee dat nu de rijksweg 28 gereed is, met voortvarendheid zal worden gewerkt om de nieuwe weg Amersfoort-Apeldoorn aan te leggen. Tevens deelde de mi nister mee dat hjj ook zijn goedkeuring heeft gegeven aan het plan voor een hooggelegen Flevoweg als verbinding van de gemeente Harderwijk met Ooste lijk Flevoland. De nieuwe rijksweg 28, waarvan in 1957 het eerste gedeelte tussen Zwolle en Wezep gereed kwam heeft inclusief grondaankopen ongeveer 60 miljoen gulden gekost, dat is 1 miljoen gulden per kilometer. De weg heeft twee ge scheiden rijbanen van elk 7,25 meter breed met vluchtstroken van 3 meter breed. Langs de wèg zijn drie benzine stations ontworpen, waarbij ruime par keerplaatsen zijn aangelegd en waar openbare toiletten en telefooncellen zijn. Van onze correspondent GRONINGEN De politie in Zeist heeft twee jonge Groningers gear resteerd, die zeker veertig inbraken in Groningen en Drenthe hebben ge pleegd. Zjj hebben hierby voor ruim 2200 gulden aan geld buitgemaakt, alsmede voor ettelijke duizenden gul dens aan huishoudelijke apparaten, ra dio's en wapens. Een van hen bezat een zelfgemaakt legitimatiebewijs van de Binnenlandse Veiligheidsdienst. De ge arresteerden zijn de 23-jarige kok A. F. en de twintigjarige bankwerker H. K„ beiden uit het vlak bij Groningen gele gen plaatsje Noorddijk. De twee jongemannen waren sinds februari op het inbrekerspad. Sindsdien had de Groningse politie hun de bij naam „De Gaatjesboorders" gegeven. Zij opereerden gewoonlijk door gaatjes te boren in raamkozijnen. Via het piep kleine gaatje openden zij de ramen, waarna zij naar binnen klommen. Dat gebeurde meestal 's nachts tussen twaalf en drie uur. De Groningse recherche, die al enke le weken achter het tweetal aanjaagde, zag F. en K. zondagnacht rijden. Waarschijnlijk hadden de twee jonge mannen dit in de gaten. Zij lieten hun bromfiets staan en namen de benen. De politie spoorde hun hoofdkwartier op, een woonschip in Noorddijk. Hier vond zij een aanzienlijke hoeveelheid gesto len goederen en in een dagboek in code, het bewijs van de B.V.D. Hierop stond dat de houder gemachtigd was huiszoe kingen te verrichten zonder voorafgaan de toestemming van .de huurder, bewo ner of eigenaar, ook als dit gebeurde door middel van braak of valse sleutel en de huurder, bewoner of eigenaar thuis was. Dit kon gebeuren zonder voorafgaande toestemming van de offi cier van justitie, als hij meende dat dit in het landsbelang was. De kaart was gedateerd 25-ll-'64, wat erop kan wij zen dat het tweetal zich al eerder aan misdaden heeft schuldig gemaakt. Gisteren bleek dat de jeugdige ban dieten naar Zeist waren gevlucht. De Zeister politie vond het slapende twee tal op het terrein van het meisjesinter naat Pavia. .Nadat beiden hadden be kend zijn zij voor verder verhoor naar Groningen gebracht en daar opgesloten. BULAWAYO De Rhodesische stad Bulawayo is getroffen door de grootste rattenplaag sinds zeker twaalf jaar. De boeren rond de stad hebben grote schade aan de groente- en graanoogst en sommigen hebben gemeld dat per nacht meer dan 100 ratten in hun zwembad verdrinken. ADVERTENTIE i K» X En dat kan ook üw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,- aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijkl Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premie betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan. Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. Basis voor persoonlijk bezit

De Vallei | 1967 | | pagina 7