Veenendaals dagblad IZVESTIA ONTHULT SOVJET-PLANNEN Houding van Kremlin jegens Israël schijnt milder te worden Buiten Vliegtuig in haven Hongkong WL ^^inde J WÊÊM BBK Afkopen rentekaarten gaat morgen beginnen Nieuwe poging bedrijven uit Amerika naar Nederland te halen GROOTSTE SLUIS TER WERELD Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Acht ton voor twee stoelen Benzineprijs morgen opnieuw omhoog Westelijk plan in de maak „VERZET" MAAKT VAN HALL BIJ Z'N AFSCHEID ERELID Centraal Station Rome in brand Nieuw plan voor Limburg B. en W.'s geven zelf vergunning om te bouwen Hoopvol begin j bouwvak vakantie PLAN Schapepad Terechtstellingen op Haïti Rampslachtoffers Tricht begraven MOEILIJKHEDEN Oud-president van Syrië overleden VERKEERD Mr. Van Vollenhoven slaagde voor praktijk vliegbewijs A SCHIETPARTIJ AAN SUEZ-KANAAL IN GELDERLAND EN OVERIJSSEL Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VRIJDAG 30 JUNI I967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. 4le JAARGANG MOSKOU De Sovjet-Unie schijnt te zijn afgestapt van de eis dat de VJN. in een resolutie Israël moeten veroordelen wegens agressie. Er schijnt bereidheid te zijn, om genoegen te nemen met een compromis-resolutie, waarin alleen om terugtrekking van de Israëlische troepen wordt gevraagd. Dit wordt gesuggereerd in een bericht, in het Russische regeringsblad Izves- tia van de correspondent bij de Verenigde Naties. Deze stelt zich daarin achter de compromisresolutie van 15 niet-gebonden landen. De resolutie is gisteren ingediend door ambassadeur Danilo Lekic van Joego-Slavië en wekt Israël op de bezette gebieden in Egypte, Jordanië en Syrië te ontruimen. De Sovjet-Unie heeft zelf een aan merkelijk scherpere resolutie inge diend, waarin naast terugtrekking van troepen ook werd geëist dat Israël veroordeeld zou moeten worden als agressor en herstelbetalingen zou moe ten doen. Volgens waarnemers bij de Verenigde Naties, maakt de Russische resolutie geen kans aangenomen te worden. Eerst had Tass reeds in vage be woordingen verklaard dat men in Moskou instemde met de Joegoslavi sche resolutie en daarna deed de Iz- vestia het in iets duidelijker termen. Beide berichten maakten geen melding van veroordeling of herstelbetalingen. De Verenigde Staten en andere Wes telijke en Latijns-Amerikaanse landen zijn van plan een Zuidslavische ont werpresolutie waarin om onmiddellij ke terugtrekking van de Israëlische troepen uit bezet gebied wordt ge vraagd tegen te houden, door zelf een resolutie in te dienen waarbij terug trekking wordt gekoppeld aan beëindi ging van de Arabisch-Israëlische staat van oorlog en waarin de benoeming van een speciale VN-vertegenwoordi ger wordt gevraagd, om ter plaatse te pogen een duurzame vrede tol stand te brengen. Dit is donderdagavond in diplomatie ke kringen in New York gezegd. Men is van mening, dat het Zuidsla vische voorstel dat door de groep niet gebonden landen en Arabisch ge zinde landëh wordt gesteund de voorwaarde voor een nieuwe oorlog zou scheppen. Degenen die het Zuidslavische voor stel steunen, vertrouwen erop een tweederde meerderheid te krijgen, maar andere afgevaardigden rekenen op zoveel onthoudingen, dat deze meerderheid niet wordt gehaald. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Abba Eban, heeft tijdens een persconferentie de resolutie van de 15 zogenoemde „niet-gebonden" landen verworpen. Hij zei, dat zijn land gunstiger staat tegenover een resolutie van de Weste lijke landen, die nog in de maak is, waarin een oproep tot terugtrekking van de troepen gepaard zal gaan met een beëindiging van de staat van oor log in het Midden-Oosten. Maar Eban legde er de nadruk op, dat Israël weinig hoop koestert dat een resolutie van de Verenigde Naties, de hoofdfactor zal zijn in een oplos sing. AA A l sinds jaar en dag laten we glo- baal zeggen: sedert het begin de zer eeuw zijn er nauwelijks meer paden door het wolvee ontstaan, al kunnen we hier en daar nog wel zo'n „schapetred" in de hei aantreffen, want ze hebben een taai leven en ook worden ze niet zelden in het net van voetpaden en wildwissels opgenomen. De Veluwse schèper, die dagelijks met zijn dieren van de hoeve naar het voedsel biedende heideveld trok, volg de vrijwel altoos dezelfde weg (de z.g schaapsdrift) en het is duidelijk dat de calluna aan zulk 'n dagelijkse gang en tred op de duur niet het hoofd kon bieden en te-gronde ging. Ook ge schiedde dit door 't berijden met kar ren en kruiwagens. Op de droge ge deelten ontstonden kale plekken, maar dus zal er tevoren een verbitter de strijd zijn gevoerd met de gezel schappen van de taaie dwergbiezen met grondster, rode schijnspurrie en vingergras. Ze weten zich lang en soms blijvend te handhaven. Wat vochtiger bodem schonk meer moge lijkheden, o.m. voor trekrus en borstel gras, kartelblad, draadgentiaan en dwergvlas. Zulke z.g. „tredgezel- schappen" worden bestudeerd door de plantensociologen, specialisten die zich bezighouden met de samenleving der flora, doch ook de gewone wande laar valt het op, dat de planten niet ordeloos door elkaar groeien, maar op bepaalde wijze al dan niet door toedoen van de mens gegroepeerd voorkomen in een vrij constante flo- ristische samenstelling (associatie). Men onderkent er honderden en ik pikte er slechts eentje uit. Als ge def tig of geleerd wilt doen, moogt ge de ze gemeenschap het Cailuneto-Genis- tetum-Pardetosum noemen. 3 0-6-'67 A. B. WIGMAN HONGKONG Een passagiers vliegtuig met 79 personen aan boord, is vandaag in de baai van Kowloon bij Hongkong neergestort. Het toestel was een tweemotorig Caravelle straalvliegtuig van de Thaise lucht vaartmaatschappij. Ongeveer dertig mensen werden uit zee opgepikt door een reddingboot. Er bevindt zich ook een reddingshe likopter op de plaats van de ramp. •v De landingsbaan van het vliegveld Kai Tak loopt ruim 2.400 meter in de haven van Hongkong uit. In augustus 1965 stortte een Her cules transportvliegtuig van de Ame rikaanse strijdkrachten kort na de opstijging in de haven van Hongkong, waarbij 58 van de 71 inzittenden om het leven kwamen. Aangenomen wordt dat in dichte mist de piloot het begin van de lan dingsbaan heeft gemist en in de baai is gestort. De autoriteiten hebben meegedeeld dat een reddingsboot „ongeveer 30" overlevenden uit het water heeft opgepikt. De romp van het vliegtuig dreef nog, toen de reddingsploegen het wrak bereikten om overlevenden op te pikken. Het vliegveld van Hong kong is gesloten om het aan land brengen van geredden te vergemak kelijken. SAN DOMINGO Vier mannen, die werden beschuldigd van een poging om president Duvalier van Haiti te vermoorden, zjjn in Port au Prince te rechtgesteld, aldus in San Domingo ontvangen berichten uit verschillende bronnen. Het waren drie lijfwachten en een chauffeur van president Duva- liers schoonzoon, kolonel Dominique. De aanslag was vorige week vrijdag gepleegd, toen president Duvalier op het vliegveld van Port au Prince zijn vrouw, dochter en schoonzoon uitgelei de deed voor een reis naar Europa. Die dag zouden, behalve de vier terechtge- stelden, nog 5 officieren en 66 andere personen zijn gearresteerd. De minderjarige zwemliefhebbers blyven in Scherpenzeel een streepje voor houden boven de ouderen. De raad sprak zich gisteravond namelijk uit tegen een algehele openstelling van het bad op zondag en daarmee blijft de situatie zoals die is. Vier anderswillende raadsleden hadden deze materie op de agenda laten plaatsen en zelfs heftige debatten waren niet in staat de meer derheid van de raad om te praten. Tijdens een drukbezochte afscheids bijeenkomst in gebouw „Rehoboth" te Renswoude werd afscheid genomen van het schoolhoofd de heer Gründlehner. Zijn opvolger, de heer Held, werd tege lijkertijd geïnstalleerd. Ook in Veenendaal vond een af scheidsreceptie plaats. In hotel Vonk kwamen velen de adjunct-inspecteur van de Raad van Arbeid, de heer J. H. H. Jansen, bedanken voor de steun en voorlichting, die hij in deze functie nie mand onthield. In Rhenen werd voor een select ge zelschap een nieuwe V.V.V.-diaserie ten doop gehouden. De serie laat de Cunera- stad en haar omgeving zien in vier seizoenen. LONDEN Een Amerikaanse kunst handelaar heeft op de Londense veiling van Christie's 861.000 gulden betaald voor een tweetal Louis XV-tafels. „Een wereldrecord" zei een woordvoer der van Christie's. „Nog t.ooit is voor een kavel meubilair zoveel betaald op een veiling". Het vorige record, enige jaren geleden betaald, was 630.000 gulden op een veiling van Sotheby. De tafels zijn gekocht door de New Yorkse kunsthandelaar Jack Linsky. Heden heeft hij, eveneens bij Christie's, een oude meester gekocht voor bijna 880.000 gulden. „De prijs is precies wat wij gehoopt hadden", aldus de woordvoerder. „Het zijn unieke tafels, die in volkomen goede staat verkeren". De Kress-verzameling in het Metropo litan Museum van New York heeft een gelijk stel tafels. UTRECHT Gisteren zijn in Tricht vier van de vijf slachtoffers Ier aarde besteld, die zondag als gevolg van de windhoos die deze plaats teisterde het leven verloren. Driemaal trok onder zeer grote be langstelling 'n begrafenisstoet naar de begraafplaats. Onder degenen, die tel kens de stoet begeleidde^ bevonden zich de burgemeester, de beide wethouders en de gemeentesecretaris der getroffen gemeente. DEN HAAG Op 1 juli, de dag waarop de wet op de arbeid >pk^fcehik(- heidsverzekering (WAO) ingaat, wordt begonnen met het afkopen van de rentekaarten. Vier miljoen mensen die in de loop van de jaren zegeltjes hebben geplakt, kunnen tussen 1 juli 1967 en 30 juni 1975 de terugbetaling tegemoet zien van het bedrag dat ze in de loop van de jaren hebben gespaard, plus 3,5 procent rente. Het gaat het Rijk ongeveer 750 miljoen gulden kosten. Zoals bekend, krijgen zij die op 1 juli jonger zijn dan 36 jaar terugbetaling van de geplakte zegels. Dit geldt ook voor de „plakkers" tussen 36 en 65 jaar als hun ouderdomsrente minder dan zestig gulden per jaar zou zijn op het ogenblik dat ze met pensioen gaan. Het schema van de terugbetaling is: Geboren Jaar van uitbetaling van de afkoopsom 1 juli '67 t.m. 30 juni '68 1 juli 1902 t.m. 30 juni 1903 1 1 juli 1903 t.m. 31 december 1903, 1904, 1905, 1906 1907, 1908, 1944, 1945, 1946, 1947, 1948, 1949, en 1950 1 1909, 1910, 1911, 1912, 1941, 1942 en 1943 1 1937, 1938, 1939 en 1940 1 1913, 1914, 1934, 1935, 1936 1 1915, 1916, 1917. 1918, 1932 en 1933 1 1919, 1920, 1921, 1922, 1923, 1924, 1931 1 1925, 1926, 1927, 1928, 1929 en 1930 1 De afkoopsom zal worden uitbetaald door de Raad van Arbeid, waarbjj men staat ingeschreven. De wijze van uitbetaling is nog niet bekend. juli '68 t.m. 30 juni '69 juli '69 t.m. 30 juni '70 juli '70 t.m. 30 juni '71 juli '71 t.m. 30 juni '72 juli '72 t.m. 30 juni '73 juli '73 t.m. 30 juni '74 juli '74 t.m. 30 juni '75 In Den Haag werd gisteren toegegeven dat de uitbetalingen krachtens de Interimwet Invaliditeitsrentetrekkers moeilijkheden geeft. Tot nu toe werderr de uitkeringen bij het postkantoor afgehaald, maar het is de bedoeling dat er straks een postcheque thuis wordt gestuurd. Het blijkt echter erg moeilijk te zijn om de adressen te pakken te krijgen van hen die voor een uitkering in aanmerking komen. Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) deelde gisteren in Den Haag nog mee, dat overleg gaande is over de bijdrage van het Rijk aan de Algemene wet Zware Geneeskundige Risico's. Het gerucht gaat dat het kabinet-De Jong de door oud-minister Veldkamp in het vooruitzicht ge stelde bijdrage uit de schatkist aan deze verzekering wil verminderen. De vereniging „De Joodse Invalide" heeft mr. G. van Hall bij zijn af scheid als burgemeester van Amster dam aangeboden voor hem tien bo men te planten in Israël. Een verte genwoordiger van de vereniging bood mr. Van Hall dit geschenk gisteravond in het Stedelijk Museum aan tijdens de enige besloten receptie die de scheidende burgemeester en zijn echt genote hebben gehouden. De receptie werd bezocht door on geveer vijfhonderd Amsterdammers. Onder hen waren vooral veel verte genwoordigers van kerkgenootschap- pan en afgevaardigden van vereni gingen instellingen en organisaties van cultuur en sport. Ook de heer Frits Schiller kwam afscheid nemen (zie foto). De Vereniging van oud-illegale strij ders bood de heer en mevrouw Van Hall het erelidmaatschap aan. Mr. Van Hall is in de jaren '40-'45 opge treden als de bankier van het verzet. Vandaag volgt het officiële afscheid van mr. Van Hall in een bijzondere zitting van de gemeenteraad. Zijn opvolger, dr. I. Samkalden, zal in een bijzondere raadsvergadering op maandag 21 augustus als burgemees ter worden geïnstalleerd. Eind september zal mr. Van Hall met zijn vrouw naar Australië gaan voor een bezoek van een week als gast van de burgemeester van Syd ney. In april had mr. Van Hall de invitatie gekregen, maar kon toen niet weg. „Ik heb hem nu gezegd, dat ik afgezet ben als burgemeester, maar dat vond hij geen bezwaar", vertelde de heer Van Hall gisteravond. BEIROET (Libanon) De voormali ge Syrische president Soekri al-Koe- watly is vandaag op 76-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Beiroet overleden. De doodsoorzaak was trombose van de kransslagader. Koewatly was tot 1958 staatshoofd van Syrië. In dat jaar trad hij af, om dat Syrië met Ep^pte de Verenigde Arabische Republiek vormde, die in 1961 weer werd ontbonden. Koewatly was voorstander van de af scheiding van Egypte. Hij raakte hier door in ongenade en ging in vrijwillige ballingschap, eerst in Zwitserland en later in Libanon. Koewatly was zijn he le leven een fel nationalist en streed achtereenvolgens tegen de Turkse en de Franse overheersing van zijn land. In 1943, toen Syrië onafhankelijk werd, werd Koewatly de eerste president. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De regering gaat opnieuw in de aanval om Amerikaans# industrie naar Nederland te halen. In 1963 kwam er vrijwel een eind aan de industriewerving door de ophef fing van het speciaal daarvoor opgerichte bureau in New York. Het ministerie van Economische Zaken gaat deze fout herstellen door: 1 een bureau voor industriewerving in te richten in het consulaat-gene raal in New York, waarvoor een spe ciale man zal worden aangetrokken; 2 de voorlichting over de algemene economische situatie in Nederland in Amerika van beter gehalte te ma ken; 8 het inrichten van een hoofdafdeling industriële projecten in het minis terie van economische zaken, speciaal gericht op de werving in Amerika. Om er achter te komen waarom in de Verenigde Staten verhalen de ronde doen over het achteruitgaan van het vestigingsklimaat in Nederland, maakte secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken, mr. W. A. van de Garde, een reis naar Amerika. Sa men met de waarnemend directeur voor industrie en handel, de heer H. Rei- mer, bezocht hij banken, organisaties van industriëlen en bedrijven om te er varen hoe men over de industrievesti ging in Nederland denkt. De heer P. H. J. Francot, hoofd van de afdeling externe betrekkingen, stak daarover zijn licht op bij instituten en instellingen die public relations bedrij ven in Amerika. De conclusies die de heren Van de Garde en Reimer trokken na hun ge sprekken en de ervaringen die de heer Francot opdeed waren gelijk: het beeld dat de Amerikanen hebben van de in dustriële mogelijkheden in Nederland is verkeerd. Zij zijn niet op de hoogte van de huidige toestand maar praten nog over de situatie van de over spannen arbeidsmarkt in ons land, die enkele jaren geleden bestond. De opheffing van het bureau voor industrievestiging in New York ves tigde daarenboven bij de Amerikanen de indruk dat Nederland geen prijs stel de op meer industrie uit de Verenigde Staten. ROME Voor de tweede achtereen volgende dag is de brandweer van Rome verwikkeld in een moeilijke strijd tegen een hardnekkige brand in de enorme galerijen ondei het beroem de statione Termini van Rome. Zestien uur nadat de brand ontdekt was, waren de galerijen nog een hel van rook, stoom, vernietiging en ge vaar. Ruim 1000 brandweerlieden spuiten tienduizenden liters water in de onder grondse tunnels. De autoriteiten vrezen behalve een vernietiging van de win kels, opslagplaatsen en bagagedepots ook een ondermijning van de vloer van het station zelf. Delen van de muren en stukken van het marmeren plaveisel bezweken in de ondergrondse gangen. Het geluid van de neerstortende steu nen was schrikwekkend. De galerijen waren vrijwel verlaten toen de brand donderdag uitbrak. Het was een nationale feestdag en daardoor zijn vermoedelijk vele mensenlevens gespaard gebleven. Twee meisjes, die in een winkel in de galerijen werkten alsmede een twaalf tal brandweerlieden moesten wegens rookvergiftiging in een ziekenhuis wor den opgenomen. KERKRADE Het industrialisatie- breau van de Staatsmijnen in Heerlen heeft een voor Nederland nog unie ke vorm van samenwerking bedacht voor ondernemers, die zich met rege ringssteun in Limburg willen vestigen. Kleine ondernemingen, die te weinig investeren en te weinig ex-mijnwer kers aantrekken om voor de faciliteiten in aanmerking te komen, kunnen daar door in een groter verband van de steun van overheid en Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal profite ren. In Kerkrade is zo'n samenwerking van ondernemers voor het eerst verwe zenlijkt. HILVERSUM. Mr. Pieter van Vol lenhoven slaagde gistermiddag op het vliegveld van Hilversum voor het prak tisch gedeelte van het examen vlieg bewijs A. CAIRO Israëliërs zouden donder dag bij het Suez-kanaal een Egypte naar hebben gedood en een andere ge wond. De twee Egyptische militairen bevon den zich aan boord van een vaartuig, dat tussen de Egyptische en de Is raëlische oever heen en weer voer om gewonden uit de Sinai naar Egyptisch gebied te brengen. w*» rZ'; \;.;U TT v f -y- .;'U L ROTTERDAM Morgen gaat de benzineprijs in ons land met 0,3 cent per liter omhoog. Dit is het gevolg van de verhoging van de omzetbelasting per 1 juli, die van het ministerie van Economische Zaken in de prijzen mag worden doorberekend. Anderhalve week geleden steeg de benzineprijs met een cent per liter, toen wegens de kostenstijging door het conflict in het Midden-Oosten. Het zg. LPG, een vloeibaar gas dat, wordt gebruikt als motorbrandstof, gaat morgen 0,6 cent per liter meer kosten; in deze verhoging zijn ook de hogere vervoerskosten door de kwestie- Midden-Oosten begrepen. De prijsstijging voor de meeste an dere soorten olie blijft beperkt tot 0,1 cent per liter. Zij geldt bijvoorbeeld voor petroleum voor industrie en trac toren, gas-, diesel- en huisbrandolie, en dunne stookolie. Huisbrandolie voor particulier gebruik is echter vrijgesteld van de hogere om zetbelasting, dus van de prijsverhoging. DEN HAAG Met ingang van mor gen wordt ook in de provincies Overijs sel en Gelderland, alsmede in de zuide lijke IJsselmeerpolders de regulering van de bouwmarkt in feite buitenwer king gesteld. Dit betekent, dat van die datum af in het gehele land met uitzon dering van de provincies Noord-Holland Zuid-Holland en Utrecht, de bevoegdheid tot het verlenen van rijksgoedkeuring van het uitvoeren van bouwwerken, on geacht de bouwsom, bij de colleges van burgemeester en wethouder zal berus ten. Slechts voor werken die ondernomen worden door de z.g. bijzondere contin genthouders, waaronder te verstaan zijn enkele rijksdiensten en instellingen, blijft de oude toestand gehandhaafd. De rijksgoedkeuring zal dientengevolge in de bovenbedoelde acht provincies voorzover zij nog vereist is onver wijld worden afgegeven, wanneer al thans tegen het verlenen van de gewone bouwvergunning geen bezwaren bestaan. In het gehele land is vanaf 1 juli geen rijksgoedkeuring nodig voor het uitvoeren van: onderhouds- en sloopwerken; weg- en waterbouwkundige werken tot en met f 100.000,-; andere bouwwerken (met inbegrip van zomer- en weekendhuisje^) tot en met f 10.000,-; en voor het bouwen, verbouwen, her stellen en uitbreiden van woningen, boerderijen en andere agrarische ge bouwen, kerken, nijverheidsgebouwen tot en met f50.000,-. Morgen wordt bij het Belgische dorpje Zandvliet de grootste sluis ter wereld geopend voor het scheepvaartverkeer. Over de bouw van de sluis, die een lengte heeft van 500 meter en een breedte van 57 meter, is zes jaer gedaan. Zij vormt de verbinding tussen de Schelde en het nieuwe industrie- en haventerrein ten noorden van Antwerpen j (Van onze weerkundige medewerker) TYe bouwvakvakantie begint dit jaar hoopvol. Juist op tijd is er uit Engeland een zonnige rug van hoge- druk gekomen en zijn alle buien uit het zicht verdwenen. Ook gedurende het weekeinde zal Pluvius zich ver- moedelijk niet tot uitspattingen laten verleiden en is de kans op regen van betekenis klein. Door aanvoer van wat j vochtiger lucht uit het zuidwesten zal de bewolking dan echter wel weer toenemen, terwijl het weer een enigs- zins drukkend karakter krijgt De temperatuur blijft gematigd; in Gel- derland maximaal 20 tot 22 graden. Door het zich handhaven van een hogedrukgebied bij de Azoren zal het weer in de komende veertien dagen denkelijk overwegend koel zijn. Dit sluit de mogelijkheid van een paar zomerse warme dagen niet uit, die echter telkens zullen worden bedreigd door onweer uit Frankrijk. De temperatuur liet in juni te wensen over. De Bilt registreerde geen enkele zomerse dag (normaal zes), wat sedert 1956 in geen enkele juni-maand meer het geval was geweest. •00000000000000

De Vallei | 1967 | | pagina 1