de appelg bloeien MAGER C.a.o.-orkestmusici op komst Balletopdracht voor Roland Petit Een beroemde naam is ook niet alles Nieuw vioolconcert van Sjostakowitsj Onderscheiding voor Pierre Martens Claude Monet bracht een miljoen op Amsterdam kroop in hoekje met boekje RADIO- en TELEVISIEPROG VANAVOND MORGEN Dreigende taal Verto WISSELMARKT PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart Directeur Eerste Ned. gaat heen Moeilijk jaar bij Mees9 bouw Pagina 2 VRIJDAG 30 JUNI 1967 15 Onderweg werd er geen woord over de hele aangelegenheid gezegd. Al leen: „Hij dacht, dat 't 'n vogel was!" zei Coen trots. De Lange was stomverbaasd, dat Coen net zulke dingen leerde, als hij, toen 'ie in de eerste klas zat. Had hij dan toch een beetje tegen de on aantastbare deftigheid van het Huis opgezien?... Het was niet leuk, de Lange som metjes op te geven, want hij wist het antwoord al, voordat meneer Alexan der uitgepraat was. „Wat 'n slim merd, hè?" zei Coen bewonderend. Maar het nam zijn animo toch een beetje weg- Ze werkten heerlijk, de hele och tend. De Lange slofte mee, en stak hier en daar een woord tussen. Het was de meest paradijselijke les, die Alexander Verbrinke ooit gegeven had. Tot de Lange zei: „Hè je nou al es voor 'm gedanst?..." „Nee", antwoordde Coen. Hij keek zijn leraar met vreugdevolle ogen aan. Maar in de blik van Alex ander was een twijfel, die dadelijk alle impulsiviteit doofde, die dadelijk duurde niet langer dan een seconde. „Hij danst prachtig", zei de Lange. Met één stap stond hij naast Coen, en legde een beschuttende hand op zijn schouder. „Ze kenne d'r op de kermis nie an tippe!" en alsof hij Alexander's gedachten kon lezen, voegde hij erbij: „Die gekke tun- tels!..." De jongeman schoot in de lach. Hij proefde het woord op zijn tong. Maar hij begreep tegelijk, hoe scherp de si tuatie stond op Wynendael. Hij ging met de kinderen in de schaduw zitten, en legde uit, dat Coen niet dansen mocht, voordat hij flink ge leerd had, wat een jongen leren moest. „Ik dans altijd", zei Coen zacht. „Alles danst. Zie je die wolkjes dan niet dansen, en de bomen, en Gel- les?..." Geiles liep in de verte voorbij, op moeizaam verende benen, met een bos takken. Het kostte de leraar weer een schaterlach. Hij begreep echter, hoe moeilijk het kind Coen was voor drie stijve, ouderwetse da mes. „Loat 'm dan vedoag es danse!" bedong de Lange. Als afscheidsvoor- stelling op nader vast te stellen ter mijn. „Nee, ik heb beloofd, dat Coen eerst een heleboel sommen en ande re dingen zou leren", zei meneer Alexander. Stilte. De bomen ruisten, de vogels kwet terden. „Nou, loat da' mar, Coen", zei de Lange met gezag. Hij had net zo goed hardop kunnen zeggen: „We wachten wel, tot hij weg is". Coen knikte dan ook trouwhartig zonder enig ongeduld. Alexander, opgelucht, deed of hij niets begreep. „En as d'r nou es zes vogels door de lucht vliege, enne drie d'rvan zeg ge: „wij wille 'n andere kant op", hoeveel blijve d'r dan?" vervolgde de Lange, tactvol... Die middag werd Coen begluurd door Chrisje, terwijl hij voor de Lan ge danste. Zij zag de Lange niet, want die zat doodrustig tussen twee rododendrons. Maar ze aanschouwde Coen, die kobold-achtig rondsprong op een grasrand. Hij droeg iets on zichtbaars op zijn schouder, wat erg zwaar moest zijn, hij wierp het met 'n zwaai van zich af, spuwde denk beeldig in zijn handen en rekte zich achterover als een worm. Coen dans te Geiles. Vijf minuten later was Alexander in de Rode Kamer ontboden. Vlijm scherp werd hem onder het oog ge bracht, dat het kind weer danste. Vandaag al. Alsof Alexander speciaal dans-ba- cillen had meegebracht. Coen werd binnengeroepen en naar zijn kamer gestuurd. Agneta was hoger dan ooit, aan tafel. Coen, met de ogen van een geslagen hond, gaf Alexander een gevoel van onpasselijkheid. De gou verneur was nog jong genoeg om ont zetting uit het voogdijschap te over wegen voor die drie zenuwpatiënten. Toen Braam de pannekoeken op tafel had gezet en weggegaan was, zei Ag neta: „We zijn niet boos op je, Coen. Maar dat dwaze dansen moet je la ten. We willen het niet meer zien, denk erom". Chrisje zat erbij met bolle wangen en onderkinnen, met lichte ogen en een gleufmond, als de gekristalliseer de stompzinnigheid. Lientje zweeg. Coen gaf geen antwoord. Hij keek met doffe ogen de wasem van de pan nekoeken na. En Alexander achtte het zeker zijn plicht niet, thans in te grijpen. Chrisje zei: „Als je nu belooft, niet meer te dansen, dan krijg je een ex tra pannekoek". Alexander draaide op zijn stoel. Hij dacht: „Ik zal ze nooit weer lus ten". Coen antwoordde met een heel klei ne, zachte stem: „Ik zal altijd dan sen. Al-tijd... Hier..." en hij legde een hand op zijn borst. Ze zagen allemaal, dat hij zwarte nagels had, en wilden hem zelfs daar over niet lastig vallen. „Zul je 't dus niet weer doen?" druste Agneta; en Chrisje hield op de vork een goudbruine pannekoek in de hoogte. „Ik lus geen pannekoeken", barstte Coen toen los, met een vuurrood ge zichtje. Meteen liet hij zich van de stoel glijden en draafde de kamer uit Doch in de hal hoorden ze hem schreien; want pannekoeken waren zijn lievelings-eten. Agneta, bleek en verbeten, zei fel: „Komediantenkind En Lientje legde twee pannekoeken op een bord apart en suikerde ze on waarschijnlijk dik. „Dat wij met zo- velen nu niet in staat zijn, één klein kind te begrijpen", zei ze, en snoot haar neus. „Wat steekt er voor zon- Jullie zult 't wel gek vinden, maar ik zou geloof ik niet kunnen trouwen, als ik Coen ervoor in de steek moest laten". „Je bent immers niet eens ver loofd", zei zijn moeder met vrouwe lijke logica; alsof dat het probleem veranderde. Wat gaat het goede snel voorbij! Alleen herinnering blijft. 's Avonds, aan de Wynendaelse etenstafel, verklaarde Coen: „Als ik nou tóch paps moest missen, dan ben ik maar blij, dat jij er bent, me neer Alexander. Want dan ben ik niet zo alleen..." Tante Agneta legde haar vork neer, en keek met genepen lippen over de tafel naar haar erfgenaam. De gouverneur, onder zijn bruine kleur blozend om dit of dat, zei: „Een mannetje als jij krijgt altijd net, wat het hebben moet, Coen!" „J-ja-a-a...?" antwoordde Coen. En hij keek naar zijn tantes. Lientje knikte hem toe. En toen voegde hij er een van zijn betekenisvolle be denksels bij, die Agneta ontdeden van elk geloof aan argeloosheid: „Iedereen toch?" zei Coen. (Wordt vervolgd) E iimiiiiiiiiiiiw 3543. Het gebeurde niet vaak dat piloot Storm het pionierwerk aan anderen overliet, vooral niet wanneer er gevaar aan verbonden was. Maar kolonel Vander- brink had uitdrukkelijke orders gegeven, dat geduren de de eerste verkenningstochten steeds de helft van de bemanning aan boord moest blijven, noodsituaties uitgezonderd natuurlijk. „Ik vraag me af hoe we ooit de plek zullen vinden, waar Peter Briggs geland is", sprak Arend terwijl hij door een der vensters Buck en de professor nakeek, die als schimmen in de mist verdwenen, alleen hun skispo ren achterlatend. „Pluto is wel een derde deel kleiner dan onze aarde, maar door het ontbreken van open oceanen is de totale oppervlakte, die doorzocht moet worden, vele malen groter!" Buck schoof zijn brede ski's regelmatig langs elkaar heen over de ongerepte ijsmassa, daarbij grote wolken sneeuwstof opjagend. Voortdurend zwaaide hij de spe ciale detector voor zich uit, die tijdig alarm zou slaan, wanneer zij onverwachte spleten of sneeuwgevulde ga ten naderden. 9. Gevolgd door de voorman van de gerechtsdienaars bestijgen Rechter Tie, Tsjiao Tai en de apotheker de trap naar het gerechtsgebouw. Eenmaal aangekomen in de kleedkamer van de rechter, begint de voorman opge wonden te praten: „Een uur geleden kwam Meng's huis jongen vertellen dat hij het lijk van zijn meester in het tuinpaviljoen had gevonden. Er stak een dolk in zijn hart, Edelachtebare, dus het moet wel een moord zijn. Ik heb gerechtsdienaars met de huisjongen meegestuurd om de wacht te houden bij de tuinpoort". De Rechter, die zijn jagersplunje verwisselt voor zijn ceremonieel gewaad, zegt rustig: „Het slachtoffer heette Meng Lan, zei je? Een dichter? In al de tijd dat ik dit district bestuur, heb ik zijn naam nog nooit gehoord". „Dat is geen wonder, .Edelachtbare", antwoordt de vorman. „Hij leefde heel teruggetrokken op een klein landgoed dat grenst aan de Wilgenwijk. Hier in Mien-yuan zijn er weinig mensen die hem kennen, maar het schijnt dat hij in de hoofdstad be wonderaars had. Zal ik verse paarden laten zadelen?" Nog voor de rechter kan antwoorden, merkt Yuan Kai op: „Ik ken een binnenweg die ons te voet sneller naar het huis van Meng zal voeren, Edelachtbare. De voor man zegt terecht dat weinig mensen Leng Lan kenden, naar ik heb meer dan eens thee bij hem gedronken. Ik zou overigens nooit geloofd hebben dat hij vijanden had." AMSTERDAM Het contactorgaan van Nederlandse Orkesten en de sa menwerkende vakorganisaties der mu sici hebben overeenstemming bereikt over de tekst van een collectieve ar beidsovereenkomst die de arbeidsvoor waarden inhoudt voor de leden van de symfonieorkesten. Bij deze CAO be hoort een model reglement dat voor wijziging vatbaar is al naar gelang de plaatselijke omstandigheden. De ver wachting bestaat dat de CAO, na voortgezette besprekingen met de vak organisaties, voor een aantal orkesten binnenkort van kracht zal kunnen wor den, zo deelt het contactorgaan in een communiqué mee. In het contactorgaan zijn alle Neder landse symfonieorkesten verenigd. De samenwerkende vakorganisaties zijn de Algemene Bond voor Kunstenaars, het Orkestenverbond, de Nederlandse Katholieke Bond van Musici en Arties ten, de Bond van Christelijke Kunste naars in Nederland en de Nederlandse Beroepsvereniging voor Muziek-Dra- matische Kunst. PARIJS Georges Auric, directeur van de Opéra in Parijs, heeft de dan ser en choreorgraaf Roland Petit op dracht gegeven een nieuw ballet te maken, dat in april 1968 moet worden opgevoerd ter herdenking van de hon derdste sterfdag van de Franse dichter Baudelaire. Daarom is in de bestelling de opdracht vervat om het ballet te in spireren op de gedichten van Baude laire, op muziek van de Fransman Hen ri Dutilleux. In dezelfde brief heeft de operadi recteur de echtgenote van Roland Pe tit, Zizi Jeanmaire, uitgenodigd de hoofdrol in dit ballet te dansen en daar mee terug te keren naar-de grote Opé ra van Parijs, waarvai. zij eens de pri ma ballerina was. Roland Petit heeft Georges Auric la ten weten met hem de details te ko men bespreken, zodra hij gereed is met de choreografie van „Het verloren pa radijs", dat in februari van het volgend jaar in Co vent Garden te Londen zal worden uitgevoerd door Margot Fon- teyp, Ruuoir Noerejef en het Parijse operaballet. ROME „Soms vragen de mensen me: Hoe gaat het met uw vrouw? Dat steekt me meer dan wat ook". Deze wat geïrriteerde opmerking maakte kortgeleden Guido Lollobrigida, neef van de filmactrice Gina. Guido tilt overigens niet zwaar aan dit pro bleem hoewel ook hij zich in de filmwe reld beweegt, zij het dan niet zo specta culair als La Lollo. Twintig jaar geleden Guido was toen zeventien jaar verhuisde hij van zijn geboortestad Rome naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas. Daar bouwde hij een carrière als autocou reur op maar in 1963 gaf hij de auto's eraan en kwam naar Italië om zijn geluk als acteur in een aantal wild westfilms te proberen. Om verwar ring te voorkomen heeft men Guido toen toch maar een andere naam gege ven, die beter past bij de rollen die hij in de films speelt: Lee Burton. De meeste Italiaanse acteurs nemen in der gelijke films Amerikaanse namen aan. „Het heeft zijn goede en zijn kwade kanten als je een naam hebt zoals de mijne", zegt Guido, die twee jaar jon ger is dan zijn beroemde nicht. „Ik ben nu zover dat ik het maar aan de regis seur overlaat. Als hij me wil presente ren als Lee Burton vind ik het goed en als hij Guido Lollobrigida wenst, is het ook in orde." Guido maakt op het ogenblik opna men voor een film waarin hij onder zijn eigen naam optreedt. Het is zijn eerste kans in een Amerikaanse produk- tie en natuurlijk hoopt hij dat deze film hem naar het zo vurig begeerde Hollywood zal leiden. Hij speelt in zijn nieuwe film de rechterhand van de schurk Adolfo Celi in „Operation kid brother". De hoofdrol in deze film speelt een onbekende ac teur met een bekende naam: Neil Con- nery, broer van Sean James Bond Connery. De film is voor Gina's neefje trou wens geen nieuw terrein. In de jaren vijftig zag hij kans, tussen het racen met Maserati's en Ferrari's door, nog in een stuk of zes films op te treden. Hij speelde een hoofdrol die van een Italiaanse emigrant in de film „Ter ra magico", een Venezolaanse produk- tie die in 1958 een prijs heeft gewonnen op het filmfestival in Berlijn. In deze tijd trad Guido onder zijn eigen naam op. BUSSUM De K.R.O.-televisie is op het ogenblik bezig nieuwe opnamen te maken van John Lanting's voorstelling van „De Aap" van Franz Kafka. Regis seur Luc van Gent (l.) geeft aanwijzin gen aan John Lanting. De nieuwe op namen waren nodig, doordat de eer dere opnamen abusievelijk waren „uit gewist". DEN HAAG De Russische com ponist Dimitri Sjostakowitsj heeft zijn tweede vioolconcert voltooid, zo meldt het Russische persbureau Tass. Het werk zal waarschijnlijk het eerst gespeeld worden door David Oistrach, die in 1955 ook het eerste vioolconcert van de componist ten doop hield. In elk geval zal het worden opgeno men in de concertcyclus in Moskou ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van de oktober-revolutie, samen met een ander nieuw werk van Sjostako witsj, een liederencyclus op gedichten van de in 1921 overleden Alexander Blok. De cyclus is geschreven voor de on gewone combinatie van sopraanstem, viool, cello en piano. Verwacht wordt dat de componist zelf op de première de pianovertolking voor zijn rekening zal nemen. De andere uitvoerenden zijn Galina Visjnevskaja, David Ois trach en Mstislav Rostropowitsj. Tevens zal een nieuw werk van Aram Katsjatorian, een concert-rap sodie voor piano en orkest, tijdens de concertcyclus zijn eerste uitvoering be leven. DEN BOSCH De heer Pierre Mer- tens, die gedurende 31 jaren directeur is geweest van de Casinoschouwburg te 's-Hertogenbosch, en sinds de over neming in 1966 deze schouwburg voor de gemeente heeft geëxploiteerd gaat zaterdag als zodanig afscheid nemen. Donderdagmiddag is hij door het Bosche gemeentebestuur om zijn grote verdienste voor het culturele leven van de stad, onderscheiden met de Jeroen Boschpenning in zilver, een onderschei ding die is ingesteld om verdiensten op cultureel terrein te eren, en die in zilver nog slechts zeer zelden is uitge reikt. Burgemeester Lambooy overhandig de hem de penning tijdens een verga dering van het college van B. en W., waar de heer Martens met zijn echtge note en kinderen werd ontvangen. Een New Yorkse kunsthandelaar heeft bij Sotheby in Londen een schilderij van de Franse impressionist Claude Monet gekocht voor ruim een miljoen gulden. Het stelt een wintergezicht op Argen- teuil voor. Binnen tien minuten werden er op dezelfde veiling een tiental wer ken van Picasso, Pissaro, Corot, Monet en Sisley verkocht voor totaal 2V» mil joen gulden. Een schilderij van een stie rengevecht, dat Picasso in 1960 in Bar celona maakte, werd verkocht voor 420.000 gulden AMSTERDAM De openbare lees zaal en bibliotheek in Amsterdam heeft in de eerste vijf maanden van dit jaar ruim een miljoen boeken uitgeleend. Dit is 152.000 boeken meer dan in de zelfde periode van 1966. In de biblio theek heeft men geconstateerd dat men in alle lagen van de bevolking gaat le zen voor plezier „steeds" meer verge zelt van doelgericht zoeken naar bepaal de informatie". Dit is gebleken uit de bijzonder veelzijdige vraag naar boe ken. In het najaar gaat men in Amster dam de eerste rijdende bibliotheek in gebruik nemen. Deze bibliotheek is be stemd voor Watergraafsmeer, het oude Tuindorp Nieuwendam en de nieuwe wijken in Amsterdam-Noord. wm. -'-f Jkméiï', „Het is een schitterende uitvinding professor!" zei Tekko met een stem waarin 't nodige respect voor zijn vriend tot uiting kwam. „De mensheid zal u hier voor zeer zeker dankbaar zijn. Maar eh... heeft u 't nu ook al op mensen toegepast? Ik zou er best eens mee willen experimenteren! Kan ik niet wat van dat spul van u overnemen?" „Hoe kom je erbij? Je lijkt wel niet wijs!" schrok professor Starreveld, terwijl hij de pot buiten Tekko's bereik bracht- „Zoiets is veel te gevaarlijk! Dat mag je zomaar niet doen! Dat zou strafbaar zijn! Daar moet je vrijwilligers voor hebben en dan moet 't eerst bij de overheid worden aangevraagd!" „Ja, dat zal wel!" oreerde Tekko, die 't plotseling in z'n hoofd ge zet had om iets van die vloeistof in zijn bezit te krij gen. „Maar ik ben ervan overtuigd dat ik, die door al mijn avonturen zoveel kennissen en relaties gekregen heb, best iemand zal kunnen vinden, die zich voor dit prachtige doel ter beschikking zal willen stellen! Nu hoe ö>~ikt u erover?" „Ik voel er wel iets voor maar 't mag eigenlijk niet!" mompelde de arme Starreveld die met zichzelf in tweestrijd was en maar niet kon be sluiten. „Eens moet het er toch van komen! Vooruit dan maar! Ik zal je een heel klein beetje geven!" En voorzichtig goot de goede man, geholpen door Tekko een scheutje van de vloeistof in een flesje over. HILVERSUM I. 18.20 Uitzending van D '66. Spreker: nr. H. A. F. M. O. van Mierlo. 18.30 Wil je weg wezen: licht programma. 18.55 Reportage Wimbledon 1967. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 RVU De jeugd en het Rode Kruis, door D. van Kleef. NRU 20.00 Grenspost: informaties voor en over vakantiegangers. 22.05 Parlemen tair weekoverzicht. 22.25 Humanistisch Verbond. Kort commentaar, onder re dactie van en uitgesproken door Th. Po- let. 22.30 Nws. 22.40 Volksmuziek uit Karinthië. 23.00 Concert: I. Klein Ra diokoor: moderne liederen; II. Radio kamerorkest: klassieke en moderne mu ziek. 23.55 - 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termij nen, lezing. 18.20 Licht pianospel. 18.30 Jazz-rondo: jazz uit Rusland. 19.00 Lich te gram. muz. 19.30 Uit de kunst: kunst rubriek. 20.00 Nws. 20.05 Theodorakis, politiek en artistiek engagement, klank beeld. 20.35 De spiegel, hoorspel. VA RA 21.00 Holland Festival 1967: Resi dentieorkest met koren en solisten: ou de, moderne en klass. muz. 22.20 Ron de van Frankrijk 1967. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Zaal-Club-Cabaret. 23.55 - 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: plm. 16.30 - 17.15 Eurovisie: Rechtstreekse reportage Tour de Fran ce NTC: 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. STER: 18.55 Reclame. VARA 19.00 Portret van een jonge zanger. 19.25 Fiesta Gitana in Romancero Gi- tano. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. VARA 20.20 Bernard Show: programma van de Zwitserse televisie. 20.55 Rawhide: De blauwe spionne. TV-film. 21.45 Jean ne Moreau repeteert..., filmreportage. 22.20 Abortus Provocatus II, gesprek ken. NTS: 23.00 - 23.05 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 in 't kort. STER: 20.01 Reclame. NCRV: 20.05 Eén horizontaal, quizprogramma. 20.20 De parallelle wereld: 2. Atoomgeheimen, spionnage- film, TV-film. 21.15 De jacht op het geheim van de levende cel, documen taire film. 21.40 Attentie. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15 - 22.30 Journaal. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Stereo: Klassieke pianomuz. (gr.). 7.30 Nws. 7.32 Geeste lijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Djinn: gevar. progr. (830 Nws; 832 - 8.45 Touringclub: vakantie- tips; 9.35 Waterstanden; 12.25 Markt berichten. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw 12.30 Nws. 12.40 Overheidsvoorlichting: Geven en ne men. De familie Van Buuren praat weer over het verkeer 12.50 Zonder grenzen: rubriek over missie en zen ding. 13.00 Vliegende schijven: verzoek- platenprogramma voor de militairen. 14.00 P.M. familieprogramma. 17.00 Carionca: radio voor tieners. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws en ochtendgymnas tiek. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gr.- muz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws, 8.10 Lichte gr.muz. (8.30 - 8.35 Van de voorpagina, persoverz.). 9.40 Stereo: Klass. gr.muz. 10.00 Z.O. 135, gevar. progr. (11.00 Nws). 12.15 De volkstuin van armoeverschijnsel tot siertuin, vraaggesprek. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Act. sportnieuws. 13.00 Nws. 13.10 VARA- Varia. 13.15 Lichte gr.muz. voor de teenagers 14.15 Voor de twintigers. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.40 Vo gels: vrijblijvende meningen van jonge mensen. 16.00 Nws. 16.02 Varen: kerels- werk!, lezing. (II). 16.15 Operamuziek (gr.). 17.05 Reportage Tour de France. 17.10 Elektronisch orgelspel. 17.30 Ra- dioweekjournaal HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Klass. muziek (gr.). 10.00 Nws. 10.02 Operafragmen ten .11.00 Nws. 11.02 Hilversum 3-ver- tissement. 11.30 Leger des Heilsmuziek. 12.00 Nws. 12.02 Wegwijzers, wenken en wetenswaardigheden voor een vrolijke vakantie in eigen land. 13.00 Nws. 13.03 Tienerama. (14.00 Nws.). 14.30 Ramb lers Radio Reprises. 15.00 Nws. 15.02 Live!: mod. Amerikaans amusement. 15.30 Tournee; muzikale zwerftocht (16.00 Nws). 17.00 Nws. 17.02 - 18.00 Sportshow: sport en lichte muziek. VRIJDAG 30 JUNI 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal van giste ren. 10.20 Muzikale show. 11.50 Film, 12.00 - 13.30 Act. 16.40 Nws. 16.45 Jeugd programma. 17.15 Jeugddiscussie. 17.55 Overzicht middagprogramma's van de komende week. 18.00 - 18.05 Nieuws. (Regionaal programma: NDR: 18.05 Act. 18.16 Das Freitagsmagazin. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.21 TV-film. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.05 Nws. uit Noordrijn-Westfalen. 18.10 Frederic (5). 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II) 19.10 Progr. over Werner Kraus. 19.40 Folkloristische muziek). 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Act. 21.00 TV-spel. 22.20 Journaal en weerber. 22.35 Samen vatting van de Ronde van Frankrijk. 22.45 Reportages uit Bonn. 23.00 Film. 0.15 Nws. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 TV-film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en thema's van de dag. 20.00 Documentaire. Aansl. Nws. 21.15 Gou den Roos van Montreux 1967. 21.45 Nws en commentaren van buitenlandse cor respondenten. 22.30 Nws., weerber. en thema's van de dag. MUNE HEREN... IK HEB EEN BELANGR'JKE MEDEDELING MUüin Sb:;I[o IjaSa!',!» AMSTERDAM Ook ditmaal was de markt bijzonder stil. Orders werden er maar druppelsgewijs opgegeven maar aangezien ook nu aan- en ver koopopdrachten elkaar zo ongeveer in evenwicht hielden, veranderde er maar weinig. De internationals begonnen alle iets hoger maar verloren daarna weer een deel van deze winst. De Olies wisten per saldo een halve gulden winst over te houden, evenals Unilever maar Philips had moeite de vorige slot- koers te behouden. Aku bleef nagenoeg ongewijzigd, Hoogovens was iets lager. Veel om het lijf had de koersvorming hier dus niet. De lokale markt was al evenzeer lusteloos en zonder affaires. Het prospectus van Bols deed de koers iets dalen. Lager waren voorts opnieuw Leeuwarder papier, Nationale-Neder- landen, EMS, Key Kramer, Billiton en Van Wijk Heringa. Hoek en Norit waren in reactie. Hoger konden daarentegen Gist, Utrechtsche Asphalt, Meelfabrieken en Zwanenberg komen. Bammens en Spaarnestad breidden hun herstel ver der uit. Voor aandelen Veenendaalsche Stoomspinnerij bleek de verkoopdruk beëindigd te zijn. De kooplust bleef wel bestaan hoewel men niet bereid bleek meer voor het fonds te betalen. Hier door kon geen notering worden opge maakt. De scheepvaartsector was verdeeld. Van Nievelt was aan de vaste kant maar Rotterd. Lloyd was in reactie. Ook de Japanlijnen konden hoger ko men. Aandelen K.L.M. verloren merk waardigerwijs weer enig terrein niette genstaande een hogere koers in New York. H.V.A. kon iets aantrekken. De obligatiemarkt was verdeeld. De nieuwste staatsleningen waren iets ho ger maar de meeste leningen van de B.N.G. moesten enig terrein prijsgeven. t ROTTERDAM Aan het einde van de gisteren gehouden jaarvergadering van de Vereenigde Touwfabrieken sprak mr. P. A. Blaisse, een van de commissarissen, de dreigende woor den: „Wij overwegen forse maatrege len die sociale gevolgen kunnen heb ben. Daarom kunnen wij, zolang de plannen niet definitief zijn, nog niets zeggen". Het bestuur beloofde aandeel houders een nieuwe vergadering, waar in alles uit de doeken zal worden ge daan. Deze zal in september of oktober worden gehouden. De bijeenkomst van gisteren was, zo als een aandeelhouder het noemde: „een vergadering van vissen en peuren; een vergadering waar in de meeste ant woorden het woord misschien voor kwam". De ontwijkende antwoorden werden gegeven op vele vragen die wer den gesteld naar aanleiding van een passage in het jaarverslag. Daarin schreef de directie: „Wij wil len niet nalaten de nadruk te leggen OP het feit, dat de produktie van diverse van onze artikelen door de gestegen kosten in Nederland niet meer lo nend is. De reeds jaren ondernomen pogingen de produktie zovee1 mogelijk in onze grootste fabrieken te concentre ren om een rationelere produktie, dus lagere kostprijs, te verkrijgen, zijn niet uitvoerbaar gebleken door gebrek aan arbeidskrachhen in het westen des lands". Daaraan werd toegevoegd: „Indien op korte termijn geen verbetering in de arbeidsmarkt optreedt, zouden wij wel eens genoodzaakt kunnen worden het daarvoor in aanmerking komende deel van de produktie te verplaatsen naar buiten Nederland gelegen fabrieken, waar zich deze moeilijkheden niet voor doen." „De Vereenigde Touw is altijd al een marginale producent geweest", aldus di recteur mr. J. Bosman. „Vorig jaar heb ben wij ƒ37 miljoen aan lonen uitgege ven. De loonstijging kon niet in de prij zen worden verwerkt, vooral bij de ex port. Daarom is reorganisatie en concen tratie nodig". Bij het concern werkten eind vorig jaar 2848 mensen, waarvan 928 in het buitenland. Ditt aantal is intussen iets teruggelopen. De produktie in Neder land gebeurt vooral in Maassluis en Leiderdorp. In Vlaardingen is een nieuw bedrijf geopend voor de fabrica ge van nylontapijt, waardoor een deel van de spincapaciteit van het concern onbenut blijft, omdat de nylon af komstig is van de Algemene Kunstzijde Unie. DEN HAAG De heer J. D. Schoon, directeur van de Eerste Nederlandsche Verzekering-Maatschappij op het Le ven en tegen Invaliditeit heeft de wens te kennen gegeven zijn functie morgen neer te leggen. Een verschil van inzicht in de directie ligt hieraan ten grond slag. Het ontslag is de heer Schoon eer vol verleend. GRONINGEN (ANP) Het bestuur van Mees' Bouwmaterialen verwachtte in de jaarvergadering thans het moei lijkste punt te hebben bereikt. Het lo pende jaar blijft echter moeilijk, al zijn de resultaten tot nu toe dit jaar over het algemeen iets beter, met name in de handelssector. De produktiesector valt evenmin tegen, al zijn de prijzen in de steen matig. De betonfabriek komt uit de bus. Van de service-afdelingen (afwerking van vloeren en het aanbrengen van scheidingswanden bij voorbeeld) heeft het bestuur goede verwachtingen. De nieuwe tunneloven, waarmee ruim ƒ3 miljoen was gemoeid, heeft nu een jaar- produktie van negentien miljoen ste nen. Deze is op te voeren tot ruim twintig miljoen. AMSTERDAM, 29 juni Londen 10.05110.051; New York 3.60}—3.60}; Montreal 3.33|—3.33J; Parijs 73.43- 73.48; Brussel 7.25J—7.26}; Frankfort 90.41—90.46; Stockholm 69.84}—69.89}; Zürich 83.46}83.51 iMilaan 57.70}— 57.75}; Kopenhagen 51.99}—52.04}; Os lo 58.38}—50.43}Wenen 50.38} 50.43}; Wenen 13.95}—13.96}; Lissabon 12.53}12.55}.

De Vallei | 1967 | | pagina 2