Spoorwegen leden in 1966 record-verlies van f 79 milj N.V.S.H. CONTRA DEFARES: „PIL IS NIET GEVAARLIJK" Sibe HS Voor overval op hulppostkantoor 5 jaar geëist ALLEMAAL IJS? KOSTEN STEGEN VEEL STERKER DAN OPBRENGSTEN Naar Canada dank zij opstel Italië houdt z'n grens dicht voor kalfsvlees Druk verkeer in Jeruzalem Directeur van V eenendaalsche' gaat in beroep „Vluchtrisico bij psychopaten is onvermijdbaar" LANGER RANDSTADRAIL GROEI EX - „ZEEROB" P. J. S. DE JONG BIJ 60-JARIG FEEST VAN ONDERZEE- BOOTDIENST Zo fijn...zo lekker Onvolledig Buit in Duivendrecht viel tegen INBRAAK VERWEER Fiscale faciliteiten bij gift rampenfonds karnemelk: koele drank, frisse drank, blanke drank, zomerdrank Voor maar 45 cent per echte liter en nog thuisbezorgd ook. VRIJDAG 30 JUNI 1967 SCHIPHOL Donderdag vertrok van Schiphol het twintigjarig meisje Marijke Peerbooms, die met een opstelwedstrijd een reis van vijf weken naar Canada won. Marijke is leerlinge van het Pius XII-college uit Deurne. De opstelwedstrijd is georganiseerd door de Canadese ambassade in ons land. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben vorig jaar een record- verlies geleden van ruim 79 miljoen gulden. Deze verslechtering (in 1965 be droeg het verlies nog maar 21 miljoen gulden) is het gevolg van de in 1966 opgetreden veel grotere stijging van de kosten (elf procent) dan van de op brengsten (slechts één procent). Het totale verliessaklo van de N.S. bedraagt thans 117.5 miljoen gulden. Het reizigersvervoer bleef vorig jaar nagenoeg stabiel. Het goederenvervoer bracht ruim acht procent minder op dan het voorgaande jaar, voornamelijk door de voortschrijdende achteruitgang van het kolen vervoer. Alleen door de tariefsverhoging voor reizigers nam de opbrengst tenslotte nog met één procent toe. Het grootste deel van de uitgaven wordt opgeslokt door het personeel: 55.2 procent. Het lopende jaar heeft tot nu toe geen wezenlijke wijziging van het beeld te zien gegeven, zo meldt de di rectie van de N.S. in haar jaarverslag over 1966, dat vandaag is verschenen. Eerder valt nog een vermindering te verwachten van de inkomsten uit de streekvervoerondernemingen, waarin de N.S. deelneemt. Een fleuriger beeld vertoont het toe ristische vervoer. Twee voorbeelden: het aantal deelnemers aan de acht daagse verzorgde vakantiereizen van de N.S. nam in 1966 toe met ongeveer 45 pet. en het aantal naar en van Neder land in autoslaaptreinen vervoerde au to's met veertig procent. De Spoorwegen trachten zich, gesteund door deze cijfers, in korte tijd een nog groter aandeel te verschaffen in de snel groeiende toeristische markt. Dat geldt ook voor de busondernemin gen, waarin de N.S. deelneemt. Onder de druk van de verliessituatie zullen de investeringen voor dit jaar en voor de twee komende jaren worden teruggebracht tot circa 165 miljoen gul den. Vorig jaar bedroegen de investerin gen nog 195.3 miljoen gulden. Een aan tal werken moet nu worden verschoven naar een later tijdstip. Een aantal ver ouderde rijtuigen zal langer in dienst worden gehouden dan was voorzien. Ar beidsbesparende investeringen zullen hoge voorrang krijgen. De personeelssterkte is vorig jaar met 536 man afgenomen, uitsluitend door het niet vervullen van vacatures. Gezien de leeftijdsopbouw van het personeel kan de komende jaren de in krimping van de personeelssterkte met circa vijfhonderd man per jaar worden voortgezet. Eind vorig jaar had de N.S., inclusief de tijdelijke krachten, nog 27.826 mannen en vrouwen in dienst. Uitgangspunt is dat het bedrijf in deze fase met de soberst mogelijke mid delen in stand wordt gehouden. Met de regering is nog overleg gaande over de opheffing van onrendabele lijnen en over de toekenning van vergoedingen voor lijnen, die hoewel uit bedrijfs economisch oogpunt onaantrekkelijk in het algemeen belang in stand moe ten worden gehouden. Een ander punt wordt nog altijd ge vormd door de „kosten van de weg", die zeker in vergelijking met andere middelen van vervoer zwaar op de exploitatie van de N.S. drukken. Niet de bijpassing van tekorten, maar slechts de wegneming van hun oorza ken kan, volgens de directie, de N.S. uit haar verliesgevende positie halen. De directie van de N.S. ziet de bestaande situatie als een over gangsfase, die niet te lang mag duren. Omstreeks 1970 zou een nieuwe periode moeten kunnen ingaan, waarin het spoorwegbedrijf met een herziene taak omschrijving en met gezonde financiële regelingen de toekomsttaken van het railvervoer kan aanpakken, aldus het jaarverslag. De directie is er van overtuigd dat het spoorwegstelsel dat in het westen van het land moet uitgroeien tot een systeem van Randstadrail en zich ook op de lange afstand steeds verder zal moeten verbeteren in de toekomst essentiële taken zal kunnen en moeten vervullen. Het hoge ruimte rendement van de railtechniek zal vol gens haar in de stedelijke gebieden in vele gevallen de doorslag geven. In het jaarverslag wordt gewezen op verdergaande samenwerking tussen Eu ropese spoorwegbedrijven op het ge bied van materieelgebruik, dienstrege ling, inkoop, containervervoer, klanten werving en dergelijke. Daarbij heeft het afgelopen jaar een voorzichtige groei te zien gegeven naar ge meenschappelijke aanpak van be leidsvraagstukken, bij welker oplossing de toekomst van de spoorwegen nauw betrokken is. „Een oplossing voor de ernstige finan ciële positie, waarin de spoorwegbedrij ven zich vrijwel zonder uitzondering bevinden heeft ook de Conferentie van de Europese ministers van verkeer ech ter nog niet kunnen aangeven", aldus het jaarverslag. Van onze redactie economie UTRECHT Het kalfsvlees zal binnen kort nog goedkoper in de winkels ko men dan het al is. Dit is het gevolg van het gesloten blijven van de Italiaanse grens voor dit vlees en het aan de markt komen van de vele kalveren die in het voorjaar werden geboren. Voor de consument mag dit een onge kend voordeel zijn, voor de mesters en de handel is het een ramp. De prijs op de markt is al teruggelopen tot 2,50 gulden per kilo en een verdere terug gang wordt voorzien. Het wegvallen van Italië onze beste klant, die zeker zeventig procent van de produktie koopt deed de han del uitwijken naar onder andere West- Duitsland en Frankrijk. De export daar- naartoe is zelfs vrij groot. Maar de prijs daar staat in geen verhouding tot die in Italië, waar op het ogenblik grif 4,80 per kilo voor kalfsvlees wordt be taald. Het gesloten blijven van de Itali aanse grens is voor een groot deel te wijten aan de Nederlandse mesters zelf. Ondanks de controle van de over heid blijft menigeen namelijk nog steeds doorgaan met het spuiten van groei bevorderende hormonen. Een wel heel pijnlijk gevolg hiervan: In een van de eerste Nederlandse proefzendin gen die de grens weer over mochten ontdekten de Italianen deze voor de mens schadelijke stoffen. Onze veeartsenij kundige dienst klaagt over de pogingen van handel en mesters om hun „gespoten" kalveren toch door de mazen van het controlenet te laten heenglippen. De directeur van deze dienst, dr. J. M. van den Born, zei woensdag in Groningen dat men al be zig is stoffen te maken, die de over heidscontrole onmogelijk moeten ma ken. Deskundigen weten van het bestaan van deze preparaten. Toegediend aan „gespoten" kalveren heffen zij de speci ale kenmerken van deze dieren op, al thans bij de nu gebruikte methoden van onderzoek. Steeds duidelijker wordt overigens dat het kwaad van de hormoon-spuite- rij zich vooral langs vertegenwoordi gers van de veevoederfabrieken heeft voortgeplant. Het ten verkoop aanbie den van deze veelal clandestien inge voerde stoffen diende als speciaal lok kertje bij het verkopen van het vee voeder aan de mesters. Menige goed willende verkoper werd op deze ma nier door concurrentie gedwongen het verboden spel mee te spelen. HILVERSUM Een inwoner van de Minckelsstraat heeft bij de politie aan gifte gedaan van een merkwaardige diefstal. Hij heeft in het duister twee mannen bezig gezien, terwijl zij met een ijzerzaag het naambordje „Hilvtr- sum" van de paal afzaagden. ADVERTENTIE Gisteren is in Den Helder het zes tigjarig bestaan van de onderzeeboot- dienst van de Koninklijke Marine herdacht met o.m. een kranslegging bij het monument voor de gevallenen. De krans werd geplaatst door schout bij nacht b. d. J. Van Zijll en ge pensioneerd schipper C. M. Bosman. Er is ook een reünie gehouden waar aan o.a. werd deelgenomen door mi nister-president P. J. S. de Jong, die wij hier zien met schout bij nacht b.d. D. Scalogne, die eens behoorde tot de bemanning van de eerste onder zeeboot. Overstromingen Bij grote over stromingen als gevolg van zware regen val zijn kortgeleden in het gebied van Sidenreng op Zuid-Celebes twintig brug gen weggespoeld en zeven moskeeën en zes scholen verwoest. Er viel één dode. ADVERTENTIE SIBEMA-VERKOOP, bel 04490-5055 JERUZALEM Door de poorten tussen de oude en de nieuwe stad van Jeruzalem stromen sinds vanmorgen Joden en Arabieren heen en weer. Gis teravond is bekendgemaakt dat tenge volge van de eenmaking van de stad door het Israëlische parlement van daag, de poorten volledig worden ge opend voor alle bewoners van de stad, nadat ze bijna twintig jaar gesloten zijn geweest. De stemming is feestelijk. Controle posten en prikkeldraadversperringen zijn in een nacht weggevaagd en er spoelt een golf van spontane verbroede ring over de stad. Bij de poorten in de 400 jaar oude muur om de oude stad staan Joodse en Arabische politiemannen. Er zijn geen incidenten gemeld. Het drukst is 't bij de Jaffa-poort. De weg erheen is vrij gemaakt van alle puin en andere ob stakels (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM „De vrouwen die de anti-conceptiepil gebruiken worden niet sneller oud. De deskundigen is niets gebleken van de gevaren waaraan pilge- bruiksters zich volgens prof. dr. J. Defares uit Leiden zouden blootstellen. Er bestaat geen enkele reden tot ongerustheid btf vrouwen die de pil gebruiken. Tot deze conclusies zijn de gespecia liseerde deskundigen van zowel de Ne derlandse Vereniging voor Sexuele Her vorming als van de Protestantse Stich ting ter bevordering van verantwoorde gezinsvorming gekomen. De stichting consultatiebureaus voor huwelijks- en geslachtsleven (van de N.V.S.H.) en de P.S.V.G. hebben laten weten dat ze gewoon door zullen gaan met het voorschrijven van de pil, onder medische controle. De beweringen die prof. Defares in h t Tijdschrift voor geneeskunde publi ceerde hebben veel Nederlandse vrouwen ernstig verontrust. Velen hebben zich tot de consultatiebureaus gewend met de vraag of ze wel kunnen doorgaan met het gebruik van de pil. De verkla ring Van de P.S.V.G. en de persconfe rentie van de N.V.S.H. waren bedoeld om hier een bevestigend antwoord op te geven. De endocrinoloog dr. O. M. de Vaal noemde het artikel van prof. Defares zeer provocerend en onvolledig. „Prof. Defares citeert enkele verschijnselen die al jaren bekend zijn, maar hij maakt het verhaal niet af. Hij stopt plotseling en formuleert dan zijn ver ontrustende conclusies. Wie de interna tionale lectuur hierover goed volgt, ziet dat alle mogelijke gevaren van de pil uitgebreid zijn onderzocht en weerlegd. Het is natuurlijk ook bijzonder vreemd dat de alarmbel in Leiden moet worden geluid, terwijl de vele controlerende artsen, die duizenden vrouwen behande len, niets zouden merken. In speciale gevallen heeft men vrouwen wel twin tig pillen per dag laten slikken, gedu rende enkele jaren. Zelfs dan valt niets te bespeuren van de veroudering die prof. Defares vreest. Van alle verdacht makingen, insinuaties en gevaren klopt niets", aldus dr. De Vaal. Hij veronderstelde dat het artikel van prof. Defares zeker niet bedoeld is om alleen aandacht te krijgen in het Tijdschrift voor geneeskunde. „Het arti kel eindigt in een climax van onrust en paniek, terwijl alles al is weerlegd". De voorzitter van de medische raad van de N.V.S.H., dokter F. Wibaut, her haalde dat bij pilgebruiksters eerder verschijnselen worden waargenomen die op het tegendeel van veroudering wijzen. Dokter Wibaut noemde als een van de bijverschijnselen van de pil de gespannen bustes. „Maar men kan dat toch niet een verschijnsel van veroude ring noemen." „Het is wel erg vreemd dat de geleer den die in het artikel worden geciteerd zelf nooit op de gevaren hebben gewe zen. De vele internationale organisaties die zich met de pil bezig houden, heb ben nimmer iets van de beweringen van prof. Defares bevestigd. Als de in vloed van prof. Defares groot is, heb ben we over negen maanden een ge boortegolf, zoals na de elektriciteitssto ring in New York", aldus dokter Wi baut. De P.S.V.G. voegt eraan toe: „De me dische commissie meent dat, zelfs als de pil al invloed op het veroude ringsproces heeft, deze individueel van zeer geringe betekenis zal zijn. Zulke invloeden worden in de regel we tenschappelijk pas aantoonbaar bij zeer grote groepen vrouwen. Dat vraagt een uitgebreid onderzoek dat rtog niet is ingesteld. De ingreep die de pil betekent in de voortplantingsfuncties, moet duidelijk worden gezien in het licht van de rust en ontspanning die de pil psychologisch geeft en tegen de achtergrond van het feit dat de vermindering van het aantal bevallingen het welzijn juist ten goede komt", aldus de medische commissie van de P.S.V.G. De N.V.S.H. zal het artikel van prof. Defares laten vertalen en het voorleg gen aan internationale deskundigen. En kele tegen-artikelen zijn inmiddels naar het Tijdschrift voor geneeskunde verzonden. AMSTERDAM „Eerlijk gezegd viel de buit hardstikke tegen", liet Juan M. van E. (23) gisteren de Amsterdamse rechtbank weten. Z(jn humeur, noch dat van Stanley K. E. (24), die samen met hem ruim tien mille buit had gemaakt by een overval op een hulppostkantoor in Duivendrecht op 23 september, had daar blijk baar onder geleden want ze verschenen opgewekt lachend voor het hekje. De president mr. W. C. Hassoldt, grapte mee: „U was er tevoren een postzegel gaan kopen om de situatie te verkennen. Dat kon er ook wel af hè?" De officier van Justitie, mr. H. G. van Everdingen, deed aan de vrolijkheid niet mee. Hij eiste tegen beide Amsterdamse verdachten 5 jaar gevangenisstraf met af trek en daarmee bedierf hij voor hen duidelijk de stemming. De officier had ook al roet in het eten gegooid toen de president het tweetal in de verdachtenbank vaderlijk belerend toesprak. „U hebt allebei een gezin. Wat moet dat niet voor een in druk op vrouw en kinderen maken dat u nu een paar jaar de kast ingaat". „We deden het om het avontuur en het geld", bekende Stanley, zijn gezicht in een berouwvolle plooi trekkend. „Ja, maar u moet toch leren beseffen dat het leven niet alleen uit avontuur bestaat", ging mr. Hassoldt verder. Om strijd beleden de verdachten dat ze dat nu ook zeker wel inzagen, totdat de officier zich niet meer kon inhouden en er tussen wierp: „Maar u moet niet vergeten, meneer de president, dat ze van het gestolen geld nieuwe pistolen hebben gekocht waarmee ze nog meer van plan waren". De pistolen hadden ze, met 175 patro nen erbij, gekocht in Duitsland. In dat land hadden ze na de overval in veer tien dagen tijds de buit opgemaakt. „Aan drank", wat Juan betrof, „aan drank en vrouwen", voor wat hét aan deel van Stanley aanging. Ze waren echter voor hun vlucht ze kenden Duitsland omdat ze er samen als las sers hadden gewerkt nog even met een gestolen auto langs huis gegaan om ook de gezinnen in de financiële stort bui te laten delen. Daarom was er ook een dossier tegen de twee vrouwen sa mengesteld, maar de officier zei giste ren dat het „misschien wel overdreven was om hen ook te vervolgen". De Duitse politie had de twee nieuwe pistolen in hun auto gevonden en ze toen in beslag genomen. Daarop hadden de twee Amsterdammers nog een po ging gedaan ze door een inbraak in het Duitse douanekantoor weer machtig te worden. Pas daarna was uitgekomen dat zij de gezochte bankrovers wa ren. De in Duitsland voor zeshonderd mark gekochte pistolen lagen gisteren op de tafel van de rechtbank. De offi cier wilde ze verbeurd verklaard zien, subsidiair zien toegewezen aan de P.T.T., omdat ze immers van haar geld waren gekocht. Het wapen dat was ge bruikt bij de bankoverval, een cilinder revolver, lag er niet, want dat was na het gebruik in het Noordhollands ka naal gegooid, samen met een traangas spuitbusje dat Juan had gehanteerd. „We zouden alleen traangas gebrui ken, als de juffrouw achter het loket zich zou verweren of zou schreeuwen, want we zouden niet schieten. Juan was echter zenuwachtig en drukte toch op het spuitbusje", legde Stanley uit. Juans advocaat, mr. H. G. A. Hooft, gebruikte dat als kapstok voor het ver weer dat Juan min of meer was mee gesleept. Juan zijn voornaam dankt hij aan zijn Spaanse moeder, die zijn vader ontmoette toen deze als Neder lands vrijwilliger in de burgeroorlog tegen Franco vocht was volgens mr. Hooft een kind dat nog jonger was dan zijn leeftijd aangaf. „Hij is vaker ver oordeeld voor diefstallen, maar altijd voor diefstallen die hij samen met ande ren had gepleegd. Hij had ook voor deze overval het plan niet bedacht en is pas gezwicht voor de aandrang mee te doen toen een van de overvallers van de Middenstandsbank in IJs- selstein had verteld hoe gemakkelijk het zou gaan in Duivendrecht". Mr. C. H. Lind, die optrad voor Stan ley, voerde aan dat Stanley met (gela den) revolver wel had gedreigd, maar dat hij toch niet had geschoten, zelfs niet toen de ambtenares zijn bevel: „Blijf staan", niet opvolgde maar naar de achterdeur schoof. Fel opverend con cludeerde daar de officier ten onrechte uit: „Had die vrouw dan de schuld". Omdat het niet de eerste keer was dat mr. Van Everdingen de pleidooien onderbrak tikte de president hem op de vingers: „Meneer de officier, laat u de raadsman uitspreken." „Ja, maar het moet niet te gek wor den", mokte de officier nog na. UTRECHT (ANP) De directeur' van de Koninklijke Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij, de heer J. C. Bottenheim, zal bij het gerechtshof in Arnhem in beroep gaan tegen de beslissing van de president van de rechtbank die hem dinsdag verbood, zijn werk te hervatten. De president wees vonnis in een kort geding, dat de commissarissen van het bedrijf tegen de heer Bottenheim had den aangespannen omdat deze na een ziekteverlof van anderhalf jaar weer in het bedrijf was verschenen tegen de instructie van commissarissen in. De heer Bottenheim werd daarop door de commissarissen geschorst. Hij gaat nu in hoger beroep omdat hij meent dat het vonnis van de president de commissarissen in staat stelt, de hun door de statuten voorgeschreven verga dering die over de schorsing moet beslissen niet bijeen te roepen. GRONINGEN Tussen 1955 en 1960 heeft iedere psychopaat in de Van der Hoevenkliniek in Utrecht ge middeld vier keer de benen kunnen nemen. In die tijd werren 232 psychopa ten een of meer kerei opgenomen. In die jaren werden 928 ontsnappingen ge meld. Dit constateerde de Utrechtse socio loog D. H. Jessen in het proefschrift, waarop hij gistermiddag in Groningen promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen. In die tijd dat de patiënten ongeoor loofd afwezig waren werd 162 keer proces-verbaal opgemaakt wegens delic ten. Hierbij waren 51 patinëten betrok ken. Er vielen in die tijd 31 vonnissen. Het grootste aantal processen-ver- baal werd opgemaakt wegens vermo gensdelicten: 93 procent. Daarnaast wa ren er nog vier zedendelicten en twee delicten door agressiviteit. Twee zeden delicten eindigden in een vonnis van twaalf maanden gevangenisstraf. De twee andere gevallen werden niet ver volgd. In zijn proefschrift meldt dr. Jessen voorts dat in 1955 tegen één patiënt die was ontvlucht, twintig processen-ver baal werden opgemaakt. Het jaar daar op werden tegen dezelfde patiënt nog eens twaalf processen-verbaal opge maakt. Dr. Jessen meent dat de ongeoorloof de afwezigheid behoort tot het onver mijdbaar risico van een goed penitenti air beleid. Volgens hem is het fout dat de minister van justitie in open inrich tingen geen patiënten meer wil plaatsen van wie ontvluchtingen zijn te vrezen. DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris dr. F. H. M. Grapperhaus (finan ciën) heeft fiscale faciliteiten verleend voor giften aan het Nationaal Rampen fonds ter leniging van de nood in Chaam en Tricht. Over schenkingen zal geen schen kingsrecht worden gevorderd. Onderne mers die tot 1 januari aan het rampen fonds gratis goederen leveren, hoeven daarover geen omzetbelasting af te dra gen. Bijdragen aan het rampenfonds zijn aftrekbaar van de inkomsten-, loon- en vennootschapsbelasting. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 5