Jan Janssen beste Nederlander in tijdrit Groene trui Helft van voor Wimbledon geplaatste spelers is al uitgeschakeld Ook Trudy Groenman verdween van het toneel Kees Pellenaars: „Ze willen mij de schuld weer geven" Tom Simpson: „Janssen beter naar huis gaan" kan Primo Camera overleed in zijn geboortedorp Van sterke man in circus tot wereldkampioen Deen Pedersen naar Groningse G.Vi.Y. Wagtmans wilde 22 mille van ons voor zes renners Ook Twente weid door Feyenoord gedagvaard Noorwegen gelijk tegen Bulgarije HVV '67 neemt een advocaat in de arm Rusland winnaar in Bolzano Spanjaard Errandonea start vandaag in gele trui Brit Bobby Wilson zette Bill Bowrey de voet dwars Al voor de start herrie over materiaal Over Ook Van Groezen een maand geschorst Markante figuur in bokswereld Niet slecht RONOE VAN FRANKRIJK 1967 1 JULI 2e ETAPPE StMALO-CAEN. 180 K.M CAEN Als sterren Weer verrassingen Met volle inzet Dammen Profiteurs Geen stuiver Worstelen VRIJDAG 30 JUNI 1967 ANGERS Duizenden Fransen heb- gisteravond in Angers getreurd met Raymond Poulidor. De Franse ren ner, terecht bestempeld als „eeuwige tweede", wist in het op zichzelf onbe duidende tijdritje over 5775 meter de gele trui binnen bereik. Hij had van daag in het leiderstricot kunnen star ten in de eerste etappe die naar Saint Malo voert, maar dit keer heette zijn beul José Errandonea, een Spanjaard. De tijd van Poulidor (7 minuten en 49.44 seconde, gemiddelde snelheid 44.286 kilometer per uur) leek goed voor de gele trui. Maar toen kwam Errandonea, een bekwaam tijdrijder, in actie. De Span jaard vocht verbeten en laat op de avond na zijn triomftocht door de stra ten van het gezellig drukke Angers mocht hij op het erepodium stappen. Poulidor was wéér tweede geworden. Veelzeggend was deze nederlaag voor de Fransman uiteraard niet, maar dit piepkleine ritje een novum in de Tourgeschiedenis kan in elk geval zijn zelfvertrouwen hebben aangetast. De Nederlanders deden het overigens niet slecht. Kopman Jan Janssen, beho rend tot de favorieten, vond aan het einde van de avond zijn naam terug achter het pijlsnelle tweetal. Met zijn derde plaats startte hij uitstekend in de Franse ronde. Gerben Karstens, die uit is op de groene trui, eindigde op de ze vende plaats. Uitslag van de rit over 5775 meter: 1. Errandonea 7.43,8; 2. Poulidor 7.49,44; 3. Janssen 7.35,60; 4. Otano 7.56,22; 5. Lopez Rodriguez 7.57,28; 6. Gimondi 7.57,44; 7. Karstens 7.58,17. De tijden van de overige Nederlan ders waren: Nijman 8.05,35; Van der Vleuten 8.11,74; Schepers 8.12,44; Ha- rings 8.21,20; Haast 8.25,82; De Roo 8.30,22. De volgende renners hebben in voorgaande jaren een groene trui voor de triomfator in het pun tenklassement gewonnen: 1953: 1954: 1955: 1956: 1957: 1958: 1959: 1960: 1961: 1962: 1963: 1964: 1965: 19$&; Schaer Kübler Ockers Ockers Forestier Grazcyk Darrigade Grazcyk Darrigade Altig Van Looy Janssen Janssen Planckaert GRONINGEN De 24-jarige Deense international en aanvalsleider Kjeld Pedersen heeft zijn handtekening gezet onder het contract dat de Groningse eredivisieclub GVAV hem heeft voor gelegd. Voor de Groningers betekent dit een financiële aderlating van ongeveer hon derdduizend gulden, maar de komst van Pedersen was bittere noodzaak. In de eerste plaats om de voorhoede, het zor genkindje van trainer Ludwig Veg, nieuw leven in te blazen, maar ook om de Deen Ole Fritsen die al voor GVAV speelt, te kunnen behouden. Voor Fritsen betekent de komst van zijn landgenoot een grote opluchting en de Groningers hopen nu maar dat de beide Denen samen voor meer vuur kracht zullen zorgen. Wellicht slaagt GVAV er ook nog in Boekestein te con tracteren. Dit zal het geval zijn als GVAV en Go Ahead tot overeenstem ming kunnen komen over het transfer bedrag van zestigduizend gulden. In dat geval zal Pedersen mogelijk als rechts- of linksbinnen optreden. Fortuna heeft van PSV overgeno men Piet Giessen, die éénmaal in het Nederlands elftal speelde. De Lim burgse club heeft voorts haar derde spe ler aan het Belgische Racing White ver kocht: Sibke Jacobs. Sjef Pinckers, doelman van Roda JC, staat op eigen verzoek op de trans- ferlijst. Een Frans meisje mocht even op de fiets van Jan Janssen, terwijl Henk Nijdam toekeek. Janssen's passagier vond het schijnbaar niet zo'n geslaagd grapje. WIMBLEDON Nog een lid van de Nederlandse afvaardiging naar Wim bledon is vertegenwoordigd in de en kelspelen. Die ene is Els Veentjer- Spruyt, maar dat is geen wonder, want zij kwam door een bye en een walk over tot gisteren nog niet aan bod. Vandaag zal ook zij echter wel van het toneel verdwijnen, want Billie Jean King-Moffitt, die als eerste ge plaatst is, is haar tegenstander. Giste ren is Trudy Groenman haar voorge gaan in een sfeerloze strijd tegen de Russische Baksheeva, van wie zij enige tijd geleden in Parijs ook al had ver loren. Tevoren waren Ada Bakker en Astrid Suurbeek voor het dames-dubbel spel uitgeschakeld door de Amerikaan se combinatie Casals/King-Moffitt. Derhalve weer een dag, die voor de Nederlandse kolonie op Wimbledon te leurstellend verliep. Trudy Groenman heeft namelijk tegen Baksheeva een heel matige partij gespeeld: zonder in spiratie, weinig tactvol en vaak slor dig. Teleurstellend vooral, omdat ze in de tweede set een 3-0 en 4-1 voorsprong verspeelde. In de eerste set was de Russische duidelijk sterker en vooral toen viel het op, hoe zwak de services en het volleren van onze Nederlandse meisjes over het algemeen zijn. Op 2-5, op de service van Baskeeva, over leefde ze met twee fraaie, gedurfde backhand passings vlak langs de lijn, even zoveel setpoints. Op 3-5 werkte Trudy er nog twee weg. Maar toen de Russische op vrij geluk kige wijze een vijfde setpoints verover de, betekende dat toch het verlies van de set. In de tweede set kwam onze landgenote aanvankelijk tot een goed herstel. Haar volleren werd plotseling sterker en daardoor durfde ze meer naar het net te komen, daarmee de Russische tot vele fouten verleidend. De score sprong snel naar 3-0 en zou zelfs 4-0 zijn geworden, wanneer de umpire bij een drive van Baksheeva niet ver- BREDA Kees Pellenaars, de ge routineerde ploegleider die door de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie onaanvaardbaar werd bevonden voor het ploegleiderschap in de Tour de France, was gisteren in startplaats An gers onderwerp van bewogen gesprek ken. Hij zou zijn zes Televizier-ren- ners te weinig materiaal hebben mee gegeven: twee fietsen, twee wielen en veertien banden. „Het is 'n schandaal. Wat dat moet worden weet ik niet", oordeelde in Frankrijk Jan Janssen. „Daar had Pel lenaars nu groot in moeten zijn", zei de plaatsvervangend voorzitter van de sportcommissie, de heer W. van Steen bergen. In Breda, zijn woonplaats, consta teert Pellenaars dat men hem de schuld wil geven van zaken, die door de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie slecht zijn geregeld. Zijn relaas: „Belachelijk, die kri tiek. Luister: op 3 juni is Wagtmans (ploegleider van de nationale forma tie) bij mij geweest om het een en an der te bespreken. Onmiddellijk daarna heb ik hem een brief geschreven, waar- VILLERS-B. PONTORSON SOURDEVAL SAINT-HILAIRE 2 van ik een afschrift stuurde naar de KNWU, zodat de heren ook op de hoog te waren. Ik heb daarin geschreven dat ik het op prijs zou stellen als Wagt mans mij een lijst zou sturen van het materiaal dat volgens hem nodig zou zijn. Ik moest namelijk voor mijn eigen zes renners voor dat materiaal zorgen. Ik heb gevraagd zo spoedig mogelijk te antwoorden en erbij geschreven dat ik op 16 juni naar de Ronde van Zwit serland zou vertrekken. Uitgerekend op de vijftiende juni hoor ik iets van Wagt mans. Hou je maar vast, zei hij letter lijk. Hier is mijn lijstje. Volgens die op gave moest ik aan elke renner voor f 3675,75 aan materiaal meegeven. Dat betekende dus voor mijn zes renners f 22.054,50. ANGERS Zorgelijk wreef Jan Janssen gisteren over zijn buik. Hij stond in de hete veilinghal van Angers, waar de medische keuring werd verricht, op de weegschaal, die pijnlijk nauwkeurig aangaf dat het gewicht van 'de Neder landse favoriet in deze Tour op het ogenblik 77.9 kilo is. „Dat is wel veel", zuchtte Janssen. „Normaal kom ik niet verder dan 75 of 76 kilo". En omdat „voeren" een uiterst geliefde bezigheid is in wielerkringen, was de Brit Tom Simpson er snel bij om Janssen persoonlijk te onderzoeken. Hij griste een stetoscoop weg onder de handen van dokter MacOrigh en begon met een ernstig gezicht de Nederlander te „beluisteren". Zijn diagnose: Janssen kon maar beter onmiddellijk naar huis gaan. Waar moet ik dat geld vandaan ha len? heb ik gevraagd. We rijden toch nu met nationale ploegen? Een voor beeld: dertien banden heb ik mijn jon gens meegegeven. Ik verzeker je dat er renners terugkomen, die materiaal over hebben. En daarbij komt nog dat oolc dit jaar de organisatie eventueel mate riaal beschikbaar stelt. Dat kunnen de renners in bruikleen krijgen als ze er behoefte aan hebben. Trouwens, in de Ronde van Spanje heb ik met tien renners op verschrik kelijk slechte wegen 62 banden nodig gehad. En wat staat er op de lijst van Wagtmans? Voor elke renner, 35 ban den. En meer van zulke belachelijke dingen. Voor iedereen zes zadelpennen bijvoorbeeld. Ik heb nog nooit meege maakt dat er één zadelpen is gebroken. Die lijsi leek dus nergens naar. Toen heb ik besloten ieder twee fiet sen, twee extra wielen en veertien ban den mee te geven. Reserve-onderdelen kunnen ze bij de organisatie halen en als mijn renners materiaal tekort ko men, dan laat ik heus nog wel wat be zorgen. Dat is toch een kleine moeite? Die hele affaire, waarvan ze mij de schuld willen geven is weer een dra ma. Ga maar na: van de bond heb ben wij als Televizier geen enkel be richt gekregen over materiaalvoorzie ning. In dat geval hadden we met de sponsors aan tafel kunnen gaan zitten ENSCHEDE Het bestuur van Fey enoord heeft in de „affaire Samardzic" naast de KNVB ook Twente gedagvaard in het vanmorgen te Den Haag te voe ren kort geding, de Rotterdamse eredi visieclub eist op straffe van een dwang som van 500.000 gulden van Twente de toestemming om Samardzic zaterdag avond te laten meespelen in de interto- towedstrijd tegen Straatsburg De vertegenwoordigers van Twente zullen, vergezeld door hun rechtskundig adviseur, mr. Y. W. Kranenburg uit Al melo, voor de president van de recht bank te Den Haag verschijnen. Samardzic keerde gisteren na een veertiendaags verblijf in Zuidslavië in ons land terug. Op Schiphol werd de Zuidslaaf, die in het kort geding als ge tuige is opgeroepen, afgehaald door Feyenoordbestuurder Kerkum. om te beraadslagen wat we beschikbaar zouden stellen. Ook daaraan schijnt de bond niet te hebben gedacht. Nu willen ze mijn renners, mijn mecaniciën, mijn materiaal, terwij' de man die het alle maal heeft opgebouwd thuis mag blij ven". Via relaties zou kopman Jan Janssen er in Angers voor hebben gezorgd dat er van matenaaltekort voorlopig geen sprake is. „Maar het is niet netjes van Pellenaars", heeft hij eraan toege voegd. De heer Van Steenbergen heeft zich voorgenomen, de Bredase ploegleider te dwingen meer materiaal beschikbaar te stellen. Hij heeft contact opgenomen met de directie van Televizier. OSLO. Het Noorse voetbalelftal heeft donderdag in een wedstrijd van groep twee voor het Europese kam pioenschap voor landenploegen in Oslo met 00 gelijk gespeeld tegen Bulgarije. De stand in groep 2 luidt nu: 1. Bulgarije 3 2 1 0 5 62 2. Portugal 3 1113 4—4 3. Zweden 3 1113 3—4 4. Noorwegen 3 0 12 1 36 DEN HAAG De Brabantse wielren ner Mat van Groezen, die na zijn etap pezege in de vorige maand gehouden Toer van Olympia is gecontroleerd op het gebruik van stimulerende middelen is wegens doping voor een maand ge schorst. Van onze correspondent HENGELO De initiatiefnemers van HVV '67 hebben besloten de hulp in te roepen van een advocaat, die het sectiebestuur betaald voetbai moet aan tonen, dat de stemming tijdens de op 5 juni gehouden buitengewone algemene vergadering niet rechtsgeldig is. Vol gens de initiatiefnemers van HVV werd de stemming bewust of onbewust ver valst. Twee leden van het stembureau bevestigen dit. Aanleiding tot deze stap is een door het bestuur van Tubantia verstrekt communiqué, waarin wordt medege deeld, dat Tubantia definitief terug keert naar de amateurs. Het sectie- bestuur was tijdens een gesprek met een bestuursdelegatie van Tubantia van mening, dat de stemming rechtsgel dig is. Bovendien blijkt het voor de KNVB onmogelijk aan het verzoek van de Hengelose tweede-divisieclub (terug keer naar de amateurs voorlopig niet in behandeling te nemen) te voldoen, aan gezien voor 1 juli de competitie-inde ling, alsmede de promotie en degrada tieregeling bij de verenigingen bekend moet zijn. Het sectiebestuur betaald voetbal zal tijdens de op 7 juli te hou den buitengewone algemene ledenverga dering van Tubantia het door de bond ingenomen standpunt nader toelichten. keerd had gecold,- het werd in plaats daarvan 3-1, en vervolgens 4-1, waarna Trudy's tempo en vastheid weer ver dwenen en de Russische ineens kon doorgaan tot 4-6, waarbij zij toch nog twee matchpoints verloren liet gaan. Als twee grote sterren verschenen Astrid Suurbeek en Ada Bakker op baan vijf tegen Casals/Moffitt-King. Onze meisjes lieten hun tegenstand sters namelijk bijna een kwartier wach ten, maar dat was niet hun schuld, doch de schuld van de wedstrijdleiding, die op het laatste moment de partij naar een andere baan had verplaatst. Het stond bij voorbaat vast, dat Astrid en Ada, de twee lachebekjes van de Nederlandse vertegenwoordiging, tegen dit gerenommeerde dubbel geen schijn van kans zouden hebben, maar de wij ze waarop zij de als mannen spelende Amerikaansen partij hebben gegeven, was toch bewonderenswaardig. Zij hebben hun tegenstandsters, die er zelf ook echt plezier in hadden, voor dikwijls moeilijke problemen gesteld. En veroverden in beide sets, op de service van Astrid Suurbeek, een ga me. In diverse games viel de beslis sing pas uit deuce. De nederlaag werd met een vrolijke lach en schouderklop jes van de beide Amerikaansen geac cepteerd. „Je leert er in ieder geval een heleboel van", aldus het commen taar van de Nederlandse meisjes. Intussen zijn er ook gisteren weer verschillende verrassingen uit de bus gekomen, want de als achtste geplaat ste Australiër Bowrey werd door de Brit Bobby Wilson gewipt, waardoor vier van de acht geplaatsten van het strijdtoneel verdwenen, terwijl Cliff Richey, die daags tevoren Tony Roche had uitgeschakeld, door Okkers dub belspelpartner Ray Ruffels werd ver slagen. Het was een laaiend woedende Ri chey, die na de partij tegen Ruffels van de baan kwam en voor die woede be stond inderdaad wel aanleiding. Richey had namelijk woensdag in een vier uur durende partij tegen Roche liefst 89 games gespeeld en moest gisteren di rect aan het begin van de middag al weer tegen Ruffels aantreden. De Ame rikaan uitte zware verwensingen aan het adres van de wedstrijdleiding en liep met een gezicht als een onweers bui naar de kleedkamers. De 30-jarige al kalende Bobby Wil son, speelde een fantastische wedstrijd tegen Bowrey. Nadat zij elk twee sets hadden gewonnen liep Wilson in de vijf de en beslissende set een 0-2 achter stand op. De slimme en uitgekookte Brit vertraagde daarna het spel zoda nig, dat Bowrey de ene fout na de an dere ging maken en keer op keer door de zachte, maar haarzuiver geplaatste forehand- en backhanddrives werd ge- pa:/eerd. Bowrey maakte zich daarbij zo woe dend dat hij op zeker moment plat op de baan ging zitten. Het hielp hem Els Veentjer-Spruyt: een bye en walk over niets want Wilson scoorde 6 games op rij en maakte de partij op het eerste match-point uit. Okkers tegenstander van woensdag, Mandarino, werd in drie sets door de Amerikaan Graebner uitgeschakeld. De Braziliaan bood alleen in de derde set tegenstand van betekenis, en verklaar de na afloop, dat Okker tegen Graeb ner een veel betere kans zou hebben gehad, omdat onze landgenoot het spel van de Amerikaan veel beter ligt. Emerson rekende in drie sets af met de Zuid-Afrikaan Maud Taylor, deed hetzelfde met de Fin Saila en ook Pa- sarell, Drysdale en Fletcher bereikten in drie sets de volgende ronde, tegen respectievelijk de Canadees Tutvin, de Indiër Mukerjea en de Brit Sangster. De als derde geplaatste Australiër Newcombe had tegen de Amerikaan Smith nog vier sets nodig. De wissel vallige Duitser Wilhelm Bungert kwam een ronde verder door een overwinning op de Zuid-Afrikaan Segal. Bij de dames ondervonden Lesley Turner, Ann Jones, Judy Tegart, Rose mary Casals en Maria Bueno, heel weinig tegenstand. Maar een verrassing was toch wel de zege van de Ameri kaanse Fina, die Lidy Jansen-Venne- boer woensdag de weg naar de volgende ronde versperde, op de Australische Karen Krantzcke. Tom Okker vertelde ons gisteren, dat hij na het verlaten van de dienst in september van dit jaar, zich voorlo pig een jaar met volle inzet aan de tennissport wil wijden. Dit jaar zal hij nog aan enkele toernooien deelnemen en in het volgende seizoen wil hij dan zien, wat er voor hem bij een intensie ve training en deelneming aan een groot aantal goedbezette toernooien valt te bereiken. „Mocht het allemaal tegenvallen", aldus Okker „dan houd ik er misschien wel mee op. Tenslotte wordt het ook tijd om eens te gaan denken aan de toekomst". Voor Jan Hajer, is Wimbledon 1967 wel de laatste maal geweest. „Ik heb weer gemerkt, dat Wimbledon voor mij niets is", verzuchtte hij. „Ik doe het niet weer, want ik kom toch nooit ver der. Mijn techniek is onvoldoende om op gras iets te bereiken. Op gravel kun je je tekortkomingen voor een groot deel nivelleren door je rot te lopen en te vechten. Op gras krijg je daartoe geen gelegenheid, omdat het spel veel sneller is". „Wat vind je van de Nederlandse re sultaten hier in Wimbledon?" „Het Nederlandse spel is niet op gras ingesteld. Wil je hier iets bereiken, dan moet je tenminste over sterke eerste service en een heel redelijke, zo moge lijk effectvolle tweede service beschik ken. En daaraan ontbreekt het bij vrij wel alle Nederlandse speelsters. Boven dien op snelle banen als hier in Wim bledon, moet je een goede looptechniek hebben. Loop en start je niet goed, dan kun je ook niet vechten. En ook dat is een zaak, waaraan in ons land veel meer aandacht dient te worden ge schonken". Het dient te worden gezegd, deze op merkingen van Hayer bevatten een grote kern van waarheid en zijn nu op Wimbledon weer duidelijk bewezen De voornaamste uitslagen luiden: Herenenkelspel, derde ronde: Drysda le (Z-Afr) versl. Mukerjea (India) 63, 64, 63, Ruffels (Austr) versl. Richey (VS) 64, 62, 64, Emerson (Austr) versl. Maud (Z-Afr) 63, 97, 64, Graebner (VS) versl. Mandarino (Braz) 63, 63, 119, Taylor (GB) versl. Sai la (Finl) 6—2, 6—1, 6—3, Wilson (GB) versl. Bowrey (Austr) 4—6, 75, 46, 63, 62, Pasarell (VS) versl. Tutvin (Can) 61, 63, 6—1, Tiriac (Roem) versl. Contet (Fr) 64, 61, 62, Bun gert (Did) versl Segal (Z-Afr) 62, 36, 62, 63, Koch (Braz) versl. Stubbs (Austr) 6—1, 6—3, 6—2, Likasjef (Rusl) versl. Crealy (Austr) 108, 64, 62, Fletcher (Austr) versl. Sangster (GB) 12—10, 11—9, 6—3, Pilic (Zsl) versl. Darmon (Fr) 62, 68, 62, 63, Newcombe (Austr) versl. Smith (VS) 64, 4—6. 6—4, 6—3, Plotz (Did) versl. Maioli (It) 64, 75, 36, 63, Cooper (Austr) versl. Riessen (VS) 11—9, 6—3, 11—13, 8—6. Damesenkelspel, derde ronde: Lesley Turner (Austr) versl. Kathy Blake (VS) 61, 62, Rosemary Casals (VS) versl. Winnie Shaw (GB) 6—1, 8—6, Galina Baksheeva (Rusl) versl. Trudy Groen man 6—3 ,6—4, Van Zyll (Z-Afr) versl. Cottrill (Austr) 6—3, 3—6. 6—0, Bueno (Braz) versl. Abbes (VS) 64, 60, De Fina (VS) versl Krantzcke (Austr) 60, 86, Jones (GB) versl. Emanuel (Z-Afr) 63, 61, Tegart (Austr) versl. Walkden (Rhod) 8—6, 6—0. BOLZANO. Rusland heeft donder dag in Bolzano het Europees damkam pioenschap voor landenteams gewonnen. De Russen bleven met 12 punten uit 6 ontmoetingen ongeslagen. Nederland eindigde op de tweede plaats met 10 punten. De eindstand luidt: 1. Rusland 12 punten 2. Nederland 10 punten 3. Frankrijk 8 punten 4. Italië 5 punten 5. België 4 punten 6. Zwitserland 3 punten 7. Tsjecho-Slowakije 0 punten SEQUALS De oud-wereldkampioen boksen in 't zwaargewicht Primo Car- nera, die bij zijn leven al een legende werd, is gisteren op zestigjarige leef tijd in het Italiaanse plaatsje Sequals overleden. Het was gisteren precies 34 jaar geleden dat hij in Amerika de wereldtitel veroverde op Jack Sharkey. Camera, door zijn bewonderaars van wege zijn reusachtig postuur gekwali ficeerd als „de wandelende Alp", kwam pas vorige maand uit Amerika terug voor een bezoek aan zijn vader land. Hij werd geteisterd door een ernstige leveraandoening en een kwaadaardige suikerziekte, die zijn laatste krachten sloopten. Camera, sinds 1953 Ameri kaans staatsburger, was van plan naar de Verenigde Staten terug te keren. In de plaats waar hij 27 oktober 1906 werd geboren gaf zijn ziekte hem ech ter de genadeslag. Een week lang heeft zijn vrouw Pina gewaakt aan het bed van haar echtgenoot. Gistermorgen om elf uur overleed hij in zijn villa in Seqauls. Hoe populair Camera in Italië was bleek nog eens na zijn aankomst een maand geleden. Hij genoot van de over weldigende belangstelling van zijn land genoten. Hoewel hij zich zwak voelde deelde hij vrolijk handtekeningen uit en ontving hij zijn bewonderaars. On danks de waarschuwingen van zijn vrouw weigerde hij rust te nemen. Het einde kondigde zich aan op 25 juni. Hij raakte plotseling buiten be wustzijn en dokter Comin sprak: „Het ADVERTENTIE 100% genot leven ebt langzaam weg. Als het geen kwestie van uren is, is het een kwestie van enkele dagen. Er is geen enkele hoop meer." Vier dagen later gaf de Italiaan, die liggend in een zuurstoftent voor zijn leven had gevochten, de geest. Daarmee was een van de markantste figuren uit de internationale boks- geschiedenis heengegaan. Toen hij de wereldtitel veroverde woog hij 117,9 kilo. Zijn stijl van boksen was primi tief, maar dat werd ruimschoots gecom penseerd door zijn geweldige vechtlust. Zijn forse lichaamsbouw en zijn lange armen moesten goedmaken wat hij aan techniek tekort kwam. Hij veroverde er een wereldtitel mee door Sharkey in de zesde ronde knock out te slaan. Car- nera heeft de titel niet langer dan een jaar in zijn bezit gehad. Toen kreeg hij elf ronden lang een geweldig pak slaag van de felle, technisch veel begaafdere Amerikaan Bear. Ondanks dat heeft men Primo Camera nooit meer verge ten. In Sequals bracht hij zijn jeugd door in de bergen en het ruige buitenleven staalde zijn toch al indrukwekkende spieren. Hij begon zijn carrière in 1928 als de sterke man in een circus. De 1.97 meter lange Italiaan werd daar ontdpkt door de manager Leon See, die hem met succes in de internationale bokswe reld lanceerde. Na talrijke overwinnin gen op 't continent en in Groot-Brit- tannië waagde Camera de overtocht naar Amerika, waar hij zich de „boe renjongen" noemde. Profiteurs omring den hem en veel van het geld dat Car- nera verdiende verdween in de zakken van een stelletje meedogenloze af persers. Manager See had contacten voor zijn pupil gelegd, maar die contacten waren verre van fraai. See kreeg financiële steun van beruchte gangsters en dranksmokkelaars als Charlie Fried man, Broadway Bill Duffy en Owney Madden en was daarmee met handen en voeten overgeleverd aan die heren. Ze lieten Camera in 26 weken 26 keer in de ring komen. De louche figuren rond de Italiaan wisten in elke stad wel een mannetje te vinden die voor een leuk bedrag in de tweede ronde wilde gaan liggen. Boksers die niet gevoelig voor geld wa ren werden op andere manier „overge haald". Camera heeft nooit geweten dat veel van zijn partijen waren gear rangeerd. Hij kon zich niet voorstellen dat er boksers waren die niet eerlijk waren. In 1936 kwam de Italiaan voor het laatst in Amerika uit. Zijn te genstander Haynes takelde hem zo toe dat de scheidsrechter in de negende ronde een eind maakte aan de verto ning. Primo Camera won in zijn carrière als prof 86 gevechten en verloor er dertien. In totaal verdiende hij zeven miljoen gulden met boksen, maar toen hij in 1946 stopte had hij bijna geen stuiver meer. „In elk geval," sprak hij destijds opgewekt „heb ik geen be lastingschuld. En dat is al heel wat waard." Bovendien hadden de nazi's tij dens de oorlog al de bezittingen van Camera in zijn geboorteland in beslag genomen. Als worstelaar keerde Camera na een kort verblijf in Italië terug naar de Verenigde Staten, waar hij nog steeds ongekend populair was. Hij hield het zeventien jaar vol, totdat een kniebles sure hem dwong te stoppen. Financieel stond hij er toen echter wat beter voor en hij opende een restaurant in Los Angeles met als specialiteit Itali aanse gerechten. Met zijn twee kinde ren een 24-jarige dochter en een 27-jarige zoon die medicijnen studeert en zijn vrouw Pina, met wie hij in 1939 in het huwelijk trad bracht Primo Camera in Califomië nog een paar ge lukkige jaren door. Nog één keer echter wilde hij een bezoek brengen aan Italië. Toen hij aan kwam zag hij er uit als een geest. Hij was ruim twintig kilo afgevallen en hij leunde zwaar op een stok. „Ik kom terug," had de Italiaan gezegd voor hij uit Amerika wegging. Maar zijn vrien den betwijfelden het. Ze hebben gelijk gekregen.

De Vallei | 1967 | | pagina 9